Farnley

© CalverleyInfo 2001-2013 - all rights reserved. This page last updated July 8, 2013

Farnley St James Baptisms

 

The chapel of St James is situated in New Farnley,on Whitehall Road. Baptism records previous to 1894 for this chapel were recorded at St Michaels Parish church, of which only a sample has been extracted so far.

 
No.
Name
Surname
Father
Mother
Date
Abode
Occupation
Born
Notes
No.
Name
Surname
Father
Mother
Date
Abode
Occupation
Born
Notes
32 Eliza STEPHENSON Jeremiah Jane 1857 06 07 Wortley blacksmith    
46 John Edward DUNWELL James Sarah 1857 10 04 Farnley farmer    
154 Walter STEPHENSON Benjamin Grace 1858 12 05 Farnley farmer 1858 09 04  
232 James DUNWELL James Sarah 1859 12 25 Farnley farmer 1859 10 1*  
233 Mary Ann DUNWELL James Sarah 1859 12 25 Farnley farmer 1859 10 15  
290 Charles STEPHENSON William Ann 1860 08 05 Farnley farmer 1860 06 *8  
376 Joanna MORTIMER Daniel Martha 1861 08 04 Farnley   1861 05 23  
398 Joseph DUNWELL James Sarah 1861 10 04 Farnley farmer 1861 08 24  
481 Walter DUNWELL James Sarah 1862 10 05 Farnley farmer 1862 07 19  
519 Sarah Ann STEPHENSON William Sarah 1863 02 01 Farnley miner 1854 04 05  
520 Emma STEPHENSON William Sarah 1863 02 01 Farnley miner 1857 08 12  
521 Ruth STEPHENSON William Sarah 1863 02 01 Farnley miner 1858 06 29  
527 Ruth Ann MORTIMER Daniel Martha 1863 04 05 Farnley farmer 1863 01 28  
541 James Thornton STEPHENSON William Ann 1863 04 05 Farnley farmer    
614 Grace STEPHENSON Joseph Elizabeth 1864 06 26 Wortley farmer 1864 04 18  
676 Agnes MORTIMER Daniel Martha 1865 03 26 Farnley   1864 02 22  
748 Sarah Jane STEPHENSON Thomas Elizabeth 1865 12 31 Farnley lab. 1865 07 26  
St James kept it's own registers from December 1894
1 Herman Mathers BEST Francis Mathers Sarah Elizabeth 1894 12 05 12 Long Row Coal Leader    
2 James Malcolm KELLETT Arthur Amy 1894 12 23 14 Ashfield STM    
3 Elinor Maud GIBSON Brooke Joanne 1894 12 23 Thornhill, Suffolk Gas Manager    
4 Jessie ODDY Alfred Martha Ann 1895 01 06 Bowler Rd, Hunslet P* Dealer    
5 Edward WADE Benjamin Mary Ellen 1895 01 23 44 Long Row Miner    
6 Ernest ODDY William Elizabeth 1895 02 01 34 Long Row Engine driver    
7 Edith SOWDEN Charles Martha Ann 1895 02 03 9 Newton Sq. Boiler maker    
8 Gladys Ivy SOWDEN Arthur Phoebe Ann 1895 02 03 4 Ashfield Clerk    
9 Wilfred BEST Albert Edward Charlotte Grace 1895 02 03 15 Low Moor Side lab.    
10 Elsie Winifred HARRISON Israel Ann 1895 02 17 New York St. Leeds Hotel Manager    
11 John Robert GIBSON Charles Mary Ann 1895 02 28 Cowclose Rd Boiler smith    
12 Fanny DIXON Tom Elizabeth Ellen 1895 02 28 18 Wilfred Terrace Miner 1887 05 27  
13 Edith Ann FIRTH John William Henrietta 1895 02 28 10 Cobden Grove Miner 18** 11 07  
14 Herman Speight FIRTH John William Henrietta 1895 02 28 10 Cobden Grove Miner    
15 Matilda Holmes? STEPHENSON   Ellen 1895 02 28 16 Wilfred Terrace      
16 Dorothy Ivy BRAMHAM Albert Enoch Alice Farrer 1895 02 28 8 Wilfred Terrace Forgeman    
17 Annie GREENOUGH Orlando Mary 1895 03 03 35 Long Row lab.    
18 John Alfred WIGGLESWORTH John Mary Hannah 1895 03 03 Low Moor Side      
19 Fred BIRKBY William Martha 1895 03 03 33 Playground carter    
20 Horace TEASDALE Lorraine Emma 1895 03 03 20 Long Row lab.    
21 Agnes BARRACLOUGH Jonas Fanny 1895 03 03 16 Low Moor Side clay miner    
22 Ernest ODDY Samuel Mary 1895 03 03 20 Low Moor Side engineman    
23 Alice PEEL William Alma 1895 03 07 11 Newton Grove Miner    
24 Ruth BUCKLEY Joseph Mary 1895 03 13 16 School Close Miner 1878  
25 Fred FIRTH Joseph Hannah 1895 03 21 15 Branch St Forgeman    
26 Charles Henry SHEARD Frederick Josephine 1895 04 07 5 Cobden Avenue Clerk    
27 Eva WALKER Ezra Annie 1895 04 07 21 Ashfield lab.    
28 Florence DOUGHTY John Robert Agnes 1895 05 05 Woodcock Inn beerhouse manager    
29 John Graham TOPHAM John Lillian Henrietta 1895 04 13 Parsonage clerk in holy orders    
30 Cyril ODDY Benjamin Emma 1895 06 09 9 West End clayworker    
31 Samuel WIGGLESWORTH Benjamin Lydia 1895 06 09 Whitehall View farmer    
32 Eliza Ann NAYLOR Joseph Louisa 1895 06 09 8 Cobden Avenue Bricklayer    
33 Nellie WILLY John Mary 1895 06 13 5 Cobden Grove Brickmaker Good Friday  
34 Emily PARKER Arthur William Frances Ann 1895 06 13 13 Cobden Ave. Bricklayer 1895 05 02  
35 Leonard PARKER Arthur William Frances Ann 1895 06 13 14 Cobden Ave. Bricklayer 1893 03 17  
36 Ernest PARKER Arthur William Frances Ann 1895 06 13 15 Cobden Ave. Bricklayer 1890 02 15  
37 James Arthur PARKER Arthur William Frances Ann 1895 06 13 16 Cobden Ave. Bricklayer 1888 01 25  
38 John Malcolm WALKER Robert Lavinia Jane 1895 07 30 2 School Close Foreman brickworks 1895 03 26  
39 Arthur HUDSON John Emma 1895 08 11 10 East End Miner    
40 Cyril HODGSON Harry Ellen 1895 09 01 43 Long Row millworker    
41 Elsie Winifred HODGSON Harry Ellen 1895 09 01 43 Long Row millworker    
42 Fred STEPHENSON Oliver Patience 1895 09 01 Low Moor Side farmer    
43 Clair BRAILSFORD Joseph Mary 1895 09 06 Cowclose painter    
44 Henry CROWTHER Thomas Hainsworth Hannah 1895 10 01 36 Playground P*man    
45 George HARRISON John Mellor? Martha Ann 1895 10 02 Moor Top Miner    
46 Isaiah HARRISON John Mellor? Martha Ann 1895 10 02 Moor Top Miner    
47 Mary HARRISON John Mellor? Martha Ann 1895 10 02 Moor Top Miner    
48 Annie HARRISON John Mellor? Martha Ann 1895 10 02 Moor Top Miner    
49 Mary CAWTHRAY James Christiana 1895 10 02 Moor Top Miner    
50 Albert CROOKES Thomas Mary Elizabeth 1895 10 03 8 Long Row Miner    
51 Hannah LAMBERT Fred Harriet 1895 10 06 41 Playground Miner    
52 Daniel COWBURN Frank Rebecca 1895 11 03 27 Playground Miner    
53 William Percy BRIGGS Arthur Farrer Elizabeth 1895 11 03 6 Cowclose Rd Forgeman    
54 Herbert Edwin STAINTHORPE Edward Nancy 1895 11 03 2 Wellpit Cottage Forgeman    
55 Emmeline LEE William Ann 1895 11 03 6 West End Forgeman 1889 12 15  
56 Roland SIMPSON Ambrose Emma 1895 11 03 14 Playground Miner    
57 Percy CROWTHER William Henry Betty 1895 11 03 Strawberry Grove Armley      
58 Agnes BLAIN James A. Annie 1895 11 07   Joiner    
59 Harry STEAD Fred Jane 1895 12 01 Marshall St Hunslet warehouseman    
60 Horace ILLINGWORTH Luke Eliza 1895 12 01 Clayton Bldgs Cockersdale moulder    
61 Squire TORDOFF Arthur Margaret 1895 12 04 14 Newton Sq lab.    
62 Paul ATKINSON Garside Fanny 1895 12 04 21 Playground Miner    
63 Sarah Elizabeth FLETCHER Randolph Sarah Ann 1895 12 04 12 Newton Sq Miner    
64 Susannah ATKINSON Harry Emma 1895 12 04 2 Newton Sq Miner    
65 Harold JAGGER Allen Edith 1895 12 12 32 Branch Pl. lab.    
66 John ODDY William Rhoda 1896 01 17 2 Long Row moulder    
67 Albert JOHNSON Louis Hannah Maria 1896 02 02 6 Ashfield Brickmaker    
68 Annie PARKER   Sarah Elizabeth 1896 02 02 47 Long Row      
69 Norah Ella HARRISON Israel Ann 1896 02 02 38 Playground Hotel Manager    
70 Joseph Malcolm MORTIMER Willie Louisa 1896 03 01   lab.    
71 Horace CROWTHER James   1896 03 02 Lower Wortley Rd Miner    
72 Eva COATES John Ellen 1896 03 10 26 Playground furnacekeeper aged 23  
73 Myra GREENWOOD John Edward Louisa 1896 03 12 6 Wlfrid Street, New Blackpool Fish Dealer 1896 01 25  
74 Ernest GREENWOOD John Edward Louisa 1896 03 12 6 Wlfrid Street, New Blackpool Fish Dealer 1894 01 26  
75 Harold HORSLEY William Ellen 1896 03 12 8 Wilfrid Street, New Blackpool Labourer 1887 10 11  
76 John Willie HORSLEY William Ellen 1896 03 12 8 Wilfrid Street, New Blackpool Labourer 1888 01 06 Reg'd 1889
77 Emily HORSLEY William Ellen 1896 03 12 8 Wilfrid Street, New Blackpool Labourer 1890 01 05  
78 Etty HORSLEY William Ellen 1896 03 12 8 Wilfrid Street, New Blackpool Labourer 1892 04 17  
79 Annie Amelia HORSLEY William Ellen 1896 03 12 8 Wilfrid Street, New Blackpool Labourer 1894 02 28  
80 Herbert HORSLEY William Ellen 1896 02 16 8 Wilfrid Street, New Blackpool Labourer 1896 02 16  
81 Lily HUDSON Thomas Sarah Jane 1896 04 19 10 Newton Square Labourer    
82 Dora DOUGHTY John Robert Agnes 1896 05 02 Woodcock Inn, Moor Top Innkeeper    
83 Thomas Norman BAXENDALE Thomas Emma 1896 05 03 8 Croft Terrace Foreman Brickmaker    
84 Cyril ODDY Henry Elizabeth 1896 05 03 38 Long Row Miner    
85 Arnold Parkinson BEST Wilson Martha 1896 04 05 1 Gainsboro Field Miner    
86 Ethel CLOUGH Robert Holmes Ellen 1896 04 05 Moor Top Miner    
87 Lily HATFIELD Edwin Aldred Edith Annie 1896 06 07 9 Cobden Avenue Brickmaker    
88 Annie WOOD Arthur Edwin Eliza 1896 06 07 Harper Farm Farm Labourer    
89 Rowland Gibson CLEGG Charles Jane 1896 06 14 19 Cobden Grove Meter Fixer    
90 Eva WILCOCK Charles Mary Hannah 1896 06 14 22 Cobden Grove Engine Driver    
91 Harry GIBSON Charles Mary Ann 1896 06 14 42 Cow Close Road Boilersmith    
92 Fred EASTWOOD Joseph Alice 1896 06 14 13 Golden Terrace, Wortley Butcher    
93 Harry EASTWOOD Joseph Alice 1896 06 14 13 Golden Terrace, Wortley Butcher    
94 Sydney WITTY James Anne Martha 1896 06 14 15 Golden Terrace, Wortley Manager Wortley Coop Socy    
95 Gerald Dumergue TOPHAM John Lilian Henrietta 1896 06 26 The Parsonage, New Farnley Clerk in Holy Orders    
96 Norman STEPHENSON James Thornton Sophia 1896 08 02 East End Farm Labourer    
97 Isabella COWBURN Coultas Jane 1896 08 02 12 Playground Labourer    
98 Norah WADE Alfred Maria Selina 1896 08 02 31 Long Row Miner    
99 Herman CAWTHRAY Crispin Elizabeth 1896 08 05 19 Long Row Miner    
100 Clarence SMITH Martin Clara 1896 08 05 17 Long Row Miner    
101 Hannah SMITH Martin Clara 1896 08 05 17 Long Row Miner    
102 Leonard CLEGG Joseph Ada 1896 08 13 4 Wilfrid Terrace Labourer    
103 Nina Charlotte GRAYSON Dan Mary Ann 1896 08 13 12 Cow Close Road Joiner    
104 John Robert MILLS William Sarah 1896 08 13 5 Blackpool Terrace Forgeman    
105 Harry LIGHTOWLER James Ripeth Lydia Ann 1896 08 23 4 Furnace Row Miner    
106 Harriet Ann WOOD Joshua Martha 1896 09 30 3 Long Row Blast Furnaceman    
107 William Lionel RUDKIN George Annie 1896 10 04 14 Long Row Forgeman    
108 Joe TYLER William Annie 1896 10 07 21 Cow Close Road Butcher    
109 Arthur BROADBENT Charles Squire Sarah Ann 1896 10 07 6 Wilfrid Terrace Farmer    
110 Elsie Mary DAWSON Thomas Elizabeth Hannah 1896 10 30 4 Providence Terrace, Whiehall Road Carrier    
111 Hannah SHUTTLEWORTH Thomas Annie Elizabeth 1896 11 15 Littlewood Cottage, Farnley Engine Tenter    
112 Allen PRIESTLEY Henry Sarah Jane 1896 11 26 16 Long Row Miner    
113 Maurice GRAYSON Fred Ann 1896 12 06 2 West End Joiner    
114 Maggie DOWNS Benjamin Ellen 1896 12 06 Uplands Farm Farmer    
115 Teresa SOWDEN Arthur Phoebe Ann 1896 12 06 4 Ashfield Clerk    
116 Dorothy WALKER Robert Holmes Lavinia Jane 1896 12 27 2 School Close Brickyard Foreman    
117 Beatrice TEASDALE James Robinson Mary 1897 02 07 6 Forge Row Under Colliery Manager    
118 Hedley SHEARD Fred Josephine 1897 02 17 5 Ashfield Clerk    
119 Doris Irene HANSON Albert Edward Rose Ann 1897 03 07 Lawns Lane Cooperative Shop Manager    
120 Clarence SOWDEN Charles Martha Ann 1897 03 07 1 Playground Boilermaker    
121 Elizabeth KELLETT Arthur Amy 1897 03 26 Ashfield Sanitary Tube Maker    
122 Gladys Irene WILCOCK Charles Mary Hannah 1897 04 04 22 Cobden Grove Engine Driver    
123 Frances Edith BOOTH George Mary Ada 1897 04 04 Moor Top Card Cleaner    
124 Mina BARRACLOUGH Jonas Fanny 1897 05 30 Royal Oak Farm, Gildersome Farmer    
125 Nellie ODDY Samuel Mary 1897 05 30 20 Low Moor Side Engineman    
126 Jane ODDY William Rhoda 1897 05 30 2 Long Row Clay Modeller    
127 John WOODHEAD George Henry Alice Ann 1897 03 04 6 Wilfrid Street Miner    
128 Harry WOODHEAD George Henry Alice Ann 1897 03 04 6 Wilfrid Street Miner    
129 Francis Myers ALDERSON Luther Sarah Hannah 1897 06 02 Railway Cottage Enginewright    
130 Gladys WALKER Thomas William Rhoda Ann 1897 06 02 8 Ashfield Joiner    
131 Arthur Harold BRIGGS Arthur Farrar Elizabeth 1897 06 13 6 Cobden Road Forgeman    
132 Walter LONGFELLOW William Elizabeth 1897 06 13 14 Wilfrid Street Miner    
133 Margaret Catherine ARMITAGE Robert Caroline Katherine 1897 06 26 Farnley Lodge Ironmaster    
134 Emmeline TEASDALE Lorraine Emma 1897 07 04 20 Long Row Labourer    
135 Mabel BEST Albert Edward Charlotte Grace 1897 07 04 15 Low Moor Side Labourer    
136 Edgar BIRKBY William Martha 1897 07 04 33 Playground Carter    
137 Clarice May PRIESTLEY William Emma 1897 07 04 47 Long Row Sanitary Tube Maker    
138 Frank WILBY Robert Mary Elizabeth 1897 07 08 7 Wilfrid Street, New Scarborough Cloth Finisher    
139 Colonel COWBURN Dan Nanny 1897 07 11 30 Dickens Street, Bradford Policeman    
140 Harriet Ellen DOUGHTY James Edward Mary Elizabeth 1897 07 07 2 Furnace Row Forgeman    
141 Benjamin HATFIELD George Thomas Elizabeth Ann 1897 08 29 17 Cobden Grove Brickmaker    
142 Harry WIGGLESWORTH Frank Emma 1897 09 05 5 Long Row Farmer    
143 Olive WIGGLESWORTH John Mary Hannah 1897 09 05 Low Moor Side Farmer    
144 Leonard STEAD Fred Jane 1897 09 19 97 Marshall Street, Holbeck Warehouseman    
145 John Ernest FLETCHER William Annie Maria 1897 10 03 8 Cobden Place Miner    
146 Elliott WHARTON Alfred Eliza 1897 10 03 19 School Close Stonebreaker    
147 Martha Ellen HOLDEN Tom Emma 1897 11 03 18 Long Row Stoker born 1885  
148 Sarah SCOTNY Edward Mary Ann 1897 11 03 18 Long Row Labourer    
149 Herbert ATKINSON Garside Fanny 1897 11 03 21 Playground Miner    
150 Arthur Willie FLETCHER Randolph Sarah Ann 1897 11 03 12 Newton Square Miner    
151 Lily ATKINSON Harry Emma 1897 11 03 2 Newton Square Miner    
152 Dorothy HUDSON Tom Ellis Ruth Ann 1897 11 07 7 School Close Miner    
153 Louis HUDSON Tom Ellis Ruth Ann 1897 11 07 7 School Close Miner    
154 Albert BINNS Joseph Martha 1897 11 07 8 Cow Close Grove Engine Driver    
155 Dorothy Lucetta BEST Francis Mathers Sarah Elizabeth 1897 11 07 Low Moor Side Carter    
156 Dorothy Adelaide GIBSON Randall Sarah Ann 1897 12 05 Harper Farm Plumber    
157 Ivy ODDY William Annie Ann 1898 01 02 2 Low Moor Side General Dealer    
158 Ethel CAWTHRAY James Christiana 1898 01 02 21 Long Row Miner    
159 Harold CLOUGH Robert Holmes Ellen 1898 01 02 Moor Top Labourer    
160 Maude GREENHOUGH Thomas Mary 1898 01 02 47 Long Row Sub Colliery Manager    
161 Ernest HATFIELD Aldred Edith Annie 1898 01 15 9 Cobden Avenue Brick Labourer    
162 Lilian HEPWORTH Ezra Ann Clarke 1898 01 19 4 School Close Forgeman    
163 Leonard Hepworth WOODHEAD George Louisa 1898 02 06 16 Wilfrid Terrace Foreman Warper    
164 Sarah Ellen COWBURN Frank Rebecca 1898 02 06 27 Playground Labourer    
165 John LAMBERT Frederick Harriet 1898 02 06 41 Playground Miner    
166 Harry GRAYSON Dan Mary Ann 1898 03 03 11 Golden Terrace, Wortley Joiner    
167 Jesse MANN Joseph Alice 1898 04 03 27 Long Row Miner    
168 Robert WIGGLESWORTH Benjamin Lydia 1898 04 03 Whitehall View Farmer    
169 Willie STEPHENSON Oliver Patience 1898 04 10 Low Moor Side      
171 Joseph Cyril SHUTTLEWORTH Thomas Annie Elizabeth 1898 04 10 Littlewood Cottage, New Farnley Boiler Fireman    
172 Alfred NEWTON Albert Sarah Elizabeth 1898 04 10 Lane Head, Horsforth Cloth Dresser    
173 Agnes SOWDEN Wilfrid Mary Jane 1898 06 06 Moor Top Gas Meter Inspector    
174 Norman Gibson CLEGG Charles Jane 1898 07 10 7 Farnley Terrace Gas Meter Inspector    
175 Arthur WOODHEAD George Henry Alice Ann 1898 07 17 6 Wilfrid Street Miner    
176 Clarad TORDOFF Arthur Margaret 1898 06 03 14 Newton Square Labourer    
177 Edith WOODHEAD Tom Ellis Martha 1898 08 14 Moor Top Labourer    
178 Leonard GREENWOOD John Edward Louisa 1898 07 21 1 Wilfrid Street Mechanic    
179 Ewart Stanley BLAIN James Albert Annie 1898 07 21 19 Wilfrid Street Joiner    
180 Gladys HORSLEY William Ellen 1898 07 21 8 Wilfrid Street Labourer    
181 Clarence MAUDE George Annis 1898 09 04 Gildersome Street, Gildersome Farmer    
182 Hilda MAUDE George Annis 1898 09 04 Gildersome Street, Gildersome Farmer    
183 Clifford SMITH Martin Clara 1898 10 02 15 School Close Pit Banksman    
184 James Cyril BRADSHAW Luke Annie Elizabeth 1898 10 02 1 East End Miner    
185 James Malcolm WOOD William James Edna 1898 10 02 1 West End Dye Finisher    
186 John GRAYSON Thomas Walker Agnes 1898 10 02 5 Furnace Row Sawyer    
187 Lena WHARTON Thomas Emily 1898 10 02 41 Long Row Foundry Labourer    
188 Beatrice WILBY Robert Mary Elizabeth 1898 10 05 7 Wilfrid Street Cloth Finisher    
189 Doris BROADBENT Charles Squire Sarah Ann 1898 10 05 6 Wilfrid Terrace Farmer    
190 Florence May BRAMHAM Albert Enoch Alice Farrar 1898 10 05 10 Lytham Place Forgeman    
191 Rose Annie FLETCHER William Annie Maria 1898 10 26 13 Blackpool Terrace Clay Miner    
192 Allen SIMPSON Manfred Louisa 1898 10 2 Forge Row Shoemaker    
193 Bertie RICHARDSON Walker Isabella 1898 11 06 2 Croft Terrace Store Keeper    
194 Joy RICHARDSON Walker Isabella 1898 11 06 2 Croft Terrace Store Keeper    
195 Ellis HUDSON Arthur Elizabeth Ann 1898 11 06 4 East End Miner    
196 Rowland SOWDEN Harry Charlotte Ann 1898 11 06 16 Low Moor Side Labourer    
197 Fred BARRASS Walter Mena 1898 11 27 22 Wilfrid Terrace Warehouseman    
198 Herbert HARRISON Philip Florence 1898 12 04 23 Ashfield Warehouseman    
199 Elsie SIMPSON Ambrose Emma 1898 12 04 14 Playground Miner    
200 Joseph HUDSON Thomas Sarah Jane 1898 11 09 16 Gainsboro Place Labourer    
201 Nellie SMITH Edward Lily 1899 01 08 7 Furnace Row Brick Chipper    
202 Maude NEWTON Willie Louisa 1899 01 12 4 Lytham Grove Signalman    
203 Albert LAYCOCK William Charles Eunice Ann 1899 01 12 13 Blackpool View Labourer    
204 Elsie JACKSON John William Alice 1899 01 12 Blackpool View Miner    
205 Reginald CROWTHER George Elizabeth 1899 02 05 55 Springfield Lane, Morley Boot Maker    
206 Doris RHODES Jared Clara 1899 03 05 20 Cobden Grove Sanitary Tube Maker    
207 Sarah Ellen FIRTH Thomas Downs Hannah Mary 1899 03 20 Moor Top Forgeman 1882 91 15  
208 Eva FIRTH Thomas Downs Hannah Mary 1899 03 20 Moor Top Forgeman 1884 03 16  
209 Edwin FIRTH Thomas Downs Hannah Mary 1899 03 22 Moor Top Forgeman 1877 10 29  
210 Wilfrid BEST James Sarah Ann 1899 03 07 39 Playground Check Weighman    
211 Emily ELLIS John William Julia 1899 03 09 20 Ashfield Mechanic    
212 John WOOD Jonathan Mary Ann 1899 03 09 1 Lytham Place Greengrocer    
213 Arthur WIGGLESWORTH Frank Emma 1899 04 02 10 Long Row Farmer    
214 Lilian BROADWELL John Clara 1899 04 02 4 Bright Terrace, Armley Currier    
215 Ann BARRACLOUGH James Fanny 1899 05 07 8 Spence Lane, New Wortley Milk Dealer    
216 John Charles RICHARDSON John Sarah Jane 1899 05 07 35 Playground Milk Dealer    
217 Edith TYLER Benjamin Clara 1899 05 07 10 Ashfield Forgeman    
218 Fred LIGHTOWLER James Ripeth Lydia Ann 1899 06 04 4 Furnace Row Clay Grinder    
219 Wilfrid BEST Wilson Martha 1899 06 04 1 Gainsboro Field Clay Miner    
220 Rhoda BARRACLOUGH Samuel Tamar 1899 06 04 17 Playground Clay Miner    
221 Leslie Norman PYRAH Arthur Sarah Ellen 1899 06 04 6 Croft Terrace Foreman Brickmaker    
222 Florence GOODERHAM George Rebecca 1899 06 08 4 Cobden terrace Forgeman    
223 Fred FIRTH John William Henrietta 1899 06 08 10 Cobden Grove Labourer    
224 Richard GIBSON Charles Mary Ann 1899 06 08 3 Cobden Grove Boilersmith    
225 Lilian Evelyn CLEGG James Sarah Jane 1899 06 08 25 Far Royds, Beeston Butcher    
226 Ernest NAYLOR Joseph Louisa Ann 1899 06 14 Moor Top Sink Maker    
227 Keziah Elsie CHAMBERLAIN Daniel Elstree Mary Harriet 1899 07 16 Moor Side, New Farnley Lay Reader    
228 Ernest KELLETT Arthur Amy 1899 09 03 14 Ashfield, New Farnley Sanitary Tube Maker    
229 Hannah STEPHENSON James Thornton Sophia 1899 09 03 17 School Close Forgeman    
230 Florrie DOUGHTY James Edward Mary Elizabeth 1899 09 06 2 Furnace Row Forgeman    
231 Ivy ATKINSON Garside Fanny 1899 09 06 21 Playground Miner    
232 Elsie CRAMM John Bertha 1899 09 06 Moor Top Farm Labourer    
233 John Howard ATKINSON Joseph Martha Ann 1899 09 14 8 Newton Square Miner    
234 Gertrude TORDOFF Harry Annie 1899 09 14 3 Cobden Place Moulder    
235 Minnie COWBURN Frank Rebecca 1899 10 07 10 Pinder Street, New Blackpool Fishmonger    
236 John WALKER Joseph Jane 1899 10 12 8 Cobden Avenue, New Blackpool Labourer 1894 10 05  
237 Helen Fleming BRIGGS Arthur Farrer Elizabeth 1899 11 19   Forgeman    
238 Lilian STEAD Joshua Mary Hannah 1899 11 19   Blast Furnaceman    
239 Sydney ROSCOE William Adelaide 1899 12 03 Moor Top Miner    
240 Lilian Adella BEDFORD Willie Elizabeth 1899 12 03 3 Forge Row Filler in Woollen Mill    
241 Allen GRAYSON Fred Ann 1899 12 03 2 West End joiner    
242 Walter BRAITHWAITE Alfred Annie 1900 01 03 4 Newton Square Metal Refiner    
243 Alfred BRAITHWAITE Alfred Annie 1900 01 03 4 Newton Square Metal Refiner    
244 Annie Elizabeth BRAITHWAITE Alfred Annie 1900 01 03 4 Newton Square Metal Refiner    
245 Maggie HORSLEY William Ellen 1900 01 04 8 Wilfrid Street Labourer    
246 Arthur Willie WILBY Robert Mary Elizabeth 1900 01 04 5 Wilfrid Street Mill Worker    
247 Clarice May ALDERSON Luther Sarah Hannah 1900 01 04 6 Ashfield Enginewright    
248 William Lionel JACKSON Robert Esther Ann 1900 01 11 4 Lytham Place Clay Worker    
249 Thomas JACKSON Robert Esther Ann 1900 01 11 4 Lytham Place Clay Worker    
250 Arthur JACKSON Robert Esther Ann 1900 01 11 4 Lytham Place Clay Worker    
251 Doris Mary RUDKIN George Annie 1900 02 04 14 School Close Row Forgeman    
252 Rowland Ashley KELLETT Albert Annie 1900 03 18 13 Cobden Street Glaze Brick Burner    
253 Ernest GREENHOUGH Orlando Mary 1900 03 04 13 Branch Street, New Blackpool Labourer    
254 Rebecca COWBURN Dan Nanny 1900 04 01 36 Dickens Street, Bradford Policeman    
255 Alice BROADBENT Charles Squire Sarah Ann 1900 04 01 Thornes Farm Farmer    
256 Ernest Arthur SOWDEN William James Agnes 1900 04 01 Sykes Farm, Back Lane Labourer    
257 Myra SOWDEN Harry Charlotte Ann 1900 04 01 8 Spence Lane, New Wortley Forgeman    
258 Elizabeth PRIESTLEY Henry Sarah Jane 1900 04 01 16 Long Row Miner    
259 Florence STAINTHORPE Paul Elizabeth 1900 04 05 14 Bangor Street, New Blackpool Forgeman    
260 Jessie MAGSON John William Mary Jane 1900 04 05 4 Blackpool Street, New Blackpool Builder's Labourer    
261 Henry Whitehead DAVISON   Lily 1900 04 15 5 School Close, New Farnley      
262 Clifford GIBSON Brooke Johanna 1900 04 29 Darenth Asylum, Dartford, Kent Gas Manager    
263 Stocks CLOUGH Robert Holmes Ellen 1900 05 06 Moor Top Labourer    
264 Leonard STEPHENSON Oliver Patience 1900 05 06 Low Moor Side Farmer    
265 Maurice WADDINGTON Stephen Rose Ann 1900 05 06 Bowling, Bradford Manufacturer    
266 Lilly LEE William Annie 1900 05 06 7 East End Gardener    
267 Sam Bentley BIRKBY William Martha 1900 05 06 Playground Fish Dealer    
268 Albert Edward SHEARD Fred Josephine 1900 06 07 15 Ashfield Clerk    
269 Arthur NAYLOR James Emily 1900 06 28 2 Lytham Grove Commercial Traveller    
270 Hector COWBURN Coultas Jane 1900 07 01 12 Playground Labourer    
271 Lilian ODDY Ben Emma 1900 07 01 8 Forge Row Clay Worker    
272 Hector GRAYSON Thomas Walker Agnes 1900 07 03 5 Furnace Row Sawyer    
273 Osmund SIMPSON Manfred Louisa 1900 07 29 2 Forge Row Boot & Shoemaker    
274 Robert William ARMITAGE Robert Caroline Katherine 1900 07 28 Farnley Lodge Ironmaster    
275 Agnes Mary Vye PARMINTER John Vye Maria 1900 08 01 School House, New Farnley Schoolmaster    
276 Albert CAWTHRAY James Christiana 1900 08 05 9 West End Miner    
277 Fred WRIGHT John William Hannah Elizabeth 1900 08 05 8 West End Clay Worker    
278 Grace Ann ATKINSON Harry Emma 1900 08 05 1 Newton Square Miner    
279 Doris ATKINSON Joseph Martha Ann 1900 08 05 8 Newton Square Miner    
280 Martha Ann ATKINSON Joseph Martha Ann 1900 08 05 8 Newton Square Miner 1897 10 05  
281 Annie MAUDE George Sarah Annice 1900 08 05 8 East End Teamer    
283 Sarah SMITH William Emma 1900 08 08 Church Cottage, New Farnley Labourer 1881 11 27  
284 Annie Rita ELSWORTH Sykes Mary 1900 08 23 51 Cow Close Road Dyer    
285 Mary Caroline ODDY Alfred Jane 1900 09 05 Spring Gardems, Drighlington Clerk    
286 Hilda GRAYSON Dan Mary Ann 1900 10 18 3 Ashfield Foreman Joiner    
287 Arthur GREENWOOD John Edward Louisa 1900 10 18 32 Pinder Street Mechanic    
288 James Gilbert WITTY James Ann Martha 1900 10 18 15 Golden Terrace, Wortley Secretary Wortley Coop Socy    
289 Edwin GILL Samuel Ellen 1900 10 18 11 Norton Terrace, Wortley Confectioner    
290 Albert TYLER Benjamin Clara 1900 11 04 10 Ashfield Forgeman    
291 Annie HODGSON Harry Ellen 1900 11 04 20 Long Row Millhand    
292 Phyllis HODGSON Harry Ellen 1900 11 04 20 Long Row Millhand    
293 Philip Allen SHARP Henry Charlotte 1900 11 08 11 Newton Square Labourer 1898 04 08  
294 James Jackson SHARP Henry Charlotte 1900 11 08 11 Newton Square Labourer 1894 03 18  
295 Harry Lightowler SHARP Henry Charlotte 1900 11 08 11 Newton Square Labourer 1895 11 30  
296 Amy SHARP Henry Charlotte 1900 11 08 11 Newton Square Labourer 1899 07 04  
297 Charles Cecil RHODES Thomas Rosina 1900 11 14 11 Brunswick Terr, Adelaide St, Hull Bricklayer    
298 Ephraim Henry GIBSON Randall Sarah Ann 1900 12 02 Harper Farm Gas Manager    
301 John Parkinson BEST Wilson Martha 1900 12 23 2 Playground Clay Miner    
302 Cyril Carter STEAD Fred Jane 1901 01 06 New Blackpool Warehouseman    
303 George HATFIELD Edwin Edith 1901 01 06 Blackpool Brickyard Man    
304 Walter LAMBERT Frederick Harriet 1901 01 09 Playground Labourer    
305 Laura LUPTON Joseph Elizabeth 1901 02 06 2 Wilfrid Street, Blackpool Miner    
306 Tom Davison WALGATE Charles Thomas Charlotte 1901 02 06 5 School Close Constable    
307 Norman PRIESTLEY George Emma 1901 03 03 18 Cow Close Road, New Blackpool Bricklayer    
308 Louie WOOD William Edna 1901 03 03 1 West End Day Labourer    
309 Norman SOWDEN John Emma 1901 03 03 1 East End Sawyer    
310 Harold CROWTHER George Elizabeth 1901 03 03 Moor Top Boot & Shoemaker    
311 Florrie ILLINGWORTH Luke Eliza 1901 03 03 Playground Iron Moulder    
312 Gilbert BARRASS Walter Mena 1901 04 07 Wilfrid Terrace Warehouseman    
313 Claude SOWDEN Arthur Phoebe Ann 1901 04 14 4 Ashfield Clerk 1901 02 09  
314 Frances Mary SOWDEN Wilfrid Mary Jane 1901 05 05 Moor Top Gas Meter Inspector    
315 Geoffrey DUXBURY William Sarah 1901 05 05 12 Ashfield Fireman    
316 Ronald Edward PRIESTLEY David North Alice Maud 1901 05 05 Wentworth Farm Bath Enameller    
317 Eleanor RUDKIN George Annie 1901 05 05 14 School Close Forgeman    
318 Cyril HUDSON John Emma 1901 05 05 West End Miner    
319 Kathleen SHUTTLEWORTH Thomas Annie Elizabeth 1901 05 09 3 Bangor Grove Engine Tenter    
320 William LAYCOCK William Charles Eunice Ann 1901 05 09 12 Pinder Street Labourer    
321 Robert William WATSON Robert Louisa Duncan 1901 06 02 Croft Terrace Lay Reader    
322 John Lionel PARMINTER John Annie 1901 06   School Teacher   Surname entry VYE-PARMINTER
323 Annie FLETCHER Randolph Sarah Ann 1901 07 03 12 Newton Square Miner    
324 Harold THRESH Charles William Clara Ellen 1901 08 04 Long Row Labourer    
325 Willie DOUGHTY James Edward Mary Elizabeth 1901 08 04 2 Furnace Row Forgeman    
326 Harry LONGFELLOW William Elizabeth 1901 06 06 New Blackpool      
327 George Edward WRAY John Mary A 1901 06 06 New Blackpool      
328 Annie WOOD Jonathan Sarah Ann 1901 06 06 Lytham Place Greengrocer    
329 Leslie DUNWELL Walter Adelaide 1901 09 08 8 Furnace Row Miner    
330 Elsie Ruth BEST Albert Edward Charlotte Grace 1901 09 08 18 Bexley Mount Time Keeper    
331 Rupert TYLER John Jasper Frances Amelia 1901 09 11 Furnace Row Plumber    
332 Reginald Smith PYRAH Arthur Sarah Helen 1901 10 06 Croft Terrace Foreman    
333 Laura BEST James Sarah Ann 1901 10 09 39 Playground Miner    
334 Reginald KELLETT Jared Emily 1901 11 03 Ashfield Foreman Bath Works   Entry for father Jarratt
335 Cyril WRIGHT John William Hannah elizabeth 1901 11 03 East End Clay Worker    
336 Phyllis DOUGHTY George Hilda Maria 1901 11 03 2 Cobden Road School Master    
337 Stanley Charles BROADBENT Esquire Sarah Ann 1901 11 17 Thornes Farm Farmer    
338 Dorothy GREENHOUGH Thomas Mary 1901 12 01 Croft Terrace Colliery Under Manager    
339 Gladys WRAY Arthur Jane 1901 12 01 East End Brick Presser    
340 James BRADSHAW Harry Elethia 1901 12 01 Moor Top Miner    
341 Emily SLICER Edmund Agnes 1901 12 04 14 Pinder Street Bricklayer    
342 Emily ILLINGWORTH Luke Eliza 1901 12 04 30 Playground Moulder    
343 John GRAYSON James Emma 1902 01 05 Croft Cottage Sawyer    
344 Rene LIGHTOWLER Ralph Mary Hannah 1902 01 05 Cobden Grove Miner    
345 Katherine Angela PARMINTER John Maria 1902 01 08 The School School Master   Surname entry VYE - PARMINTER
346 Leslie WATTON Arthur Louisa 1902 01 27 Playground Labourer    
347 Elsie HUMBLE Peter Lawson Alice 1902 02 02 1 Cobden Terrace Clerk    
348 Herbert STEPHENSON Fred Ellen 1902 02 02 36 Stonebridge Lane Carrier    
349 Mitchell SIMPSON Ambrose Emma 1902 02 02 28 Playground Miner    
350 Stanley RICHARDSON Walker Isabella 1902 03 02 Mineral Cottage Estate Agent    
351 John KELLETT Arthur Amy 1902 03 19 Low Moor Side Clay Worker    
352 Gilbert JAGGER Lewis Beda 1902 03 19 West End Labourer    
353 Frank STOKELL Thomas Louisa 1902 03 15 Wilfrid Street Furnace Charger    
354 John Ernest ALDERSON Ernest Myers Annie Elizabeth 1902 03 30 52 Cow Close Road Clay Worker    
355 Harry HATFIELD Edwin Aldred Edith Annie 1902 04 03 3 Lytham Place Burner    
356 Annie Caine MYERS Albert Annie Caine 1902 04 03 13 Cobden Avenue Miner    
357 Gladys GRAY Earl Sarah Lizzie 1902 04 03 Granny Lane, Wortley Labourer    
358 Myra PRIESTLEY William Emma 1902 04 06 46 Long Row Colliery Weighman    
359 Donald Garfield SIMPSON Manfred Louisa 1902 04 06 Forge Row Boot Maker    
360 Doris WOOD Albert Mary 1902 04 06 Harper Farm Farmer    
361 Lily SOWDEN Harry Mary Hannah 1902 05 04 98 Town Street, Armley Farmer    
362 Walter Amos SOWDEN William James Agnes Lizzie 1902 05 04 2 Newton Square Cowherd    
363 Wilfred TOPHAM George Lily 1902 05 04 2 Cobden Terrace Labourer    
364 Lilian TORDOFF Alfred Minnie 1902 05 08 27 Branch Street Iron Moulder    
365 Clarice May WOOD Joshua Martha 1902 06 01 17 Gainsborough Place Blast Furnaceman    
366 Cyril Hodgson BROUGH Fred Eva 1902 06 01 Morley Miner    
367 Gilbert BEST Wilson Martha 1902 07 06 Playground Clay Miner    
368 Nellie BARRACLOUGH Willie Annie 1902 07 06 36 Long Row Clay Miner    
369 Sydney Golding TAYLOR Fred Lily 1902 07 06 Farnley Wood Labourer    
370 Frank COWBURN Frank Rebecca 1902 07 06 Blackpool Grove Agent    
371 Harold LAYCOCK Joseph Sarah Ann 1902 08 14 8 Cobden Grove Farm Labourer    
372 Leonard STAINTHORPE Paul Elizabeth 1902 09 04 14 Bangor Street Forgeman    
373 Ivy CROSSLAND George Burnley Ruth 1902 09 04 9 Bangor Street Engine Driver    
374 Ada CROSSLAND George Burnley Ruth 1902 09 04 9 Bangor Street Engine Driver    
375 Mabel Norton BARKER Levi Edith Alice 1902 09 07 Park View Bath Maker    
376 Ernest WOODHEAD George Henry Alice Ann 1902 09 07 Cow Close Road Coal Miner    
377 Florence HUNT Walter Sarah Ann 1902 10 12 4 Cobden Road Telegraph Clerk    
378 Minnie STEAD Samuel Agnes 1902 11 02 Woodcock Publican    
379 Herbert PRIESTLEY George Emma 1902 11 02 28 Pinder Street Bricklayer    
380 Mabel STIRK Ernest Emma 1902 12 04 5 Lytham Place Fireman    
381 Lily WILKINSON Sam Elizabeth 1902 12 04 4 Bangor Terrace Miner    
382 Mary Alice GRAYSON Dan Mary Ann 1902 12 14 8 Croft Terrace Foreman Joiner   Entry GRAYSHON
383 Frances RHODES Thomas Rosina 1903 01 07 Newton Square Labourer    
384 Violet ATKINSON Harry Emma 1903 01 07 Newton Square Miner    
385 Arnold COWBURN Coultas Jane 1903 01 07 Playground Labourer    
386 Lilian MORGAN Oliver Mena 1903 01 15 Playground Transfer Pattern Maker    
387 Martha Ann MAUDE George Annis 1903 02 08 9 East End Labourer    
388 Marjorie ATKINSON George Ethel Mary 1903 02 08 The Parsonage Clerk in Holy Orders    
389 Elsie TYLER John Jasper Frances Amelia 1903 02 11 Furnace Row Plumber    
390 Laura BARRACLOUGH Samuel Eleanor 1903 03 01 27 Spence Lane Tailor    
391 Florence BARRACLOUGH Samuel Eleanor 1903 03 01 27 Spence Lane Tailor    
392 Ethel Elethea WADSWORTH James Annie 1903 03 15 6 Forge Row Grocer    
393 Ernest STEAD Joshua Hannah Mary 1903 03 19 10 Bangor Terrace Forgeman    
394 Annie TORDOFF Charles Mary Ann 1903 04 01 24 Long Row Bath Setter    
395 Myra GRAYSON Fred Ann 1903 04 12 2 West End Joiner    
396 Norman Alexander STEAD James Richard Eleanor 1903 04 12 School Close Malster    
397 Hilda ELLIOTT   Mary 1903 05 21        
398 Dennis Clarke DUXBURY William Sarah 1903 05 31 6 Bangor Street Stoker    
399 Cyril TAYLOR Absalom Martha Elizabeth 1903 05 31 299 Lower Wortley Road Hairdresser    
400 Ada WOOD Joshua Sarah Elizabeth 1903 06 03 9 Newton Square Clay Pit Worker    
401 Esther BROADWELL John Clara 1903 06 07 Stephenson's Farm Currier    
402 Violet May WATSON Robert Louisa Duncan 1903 07 31 Croft Terrace Lay Reader    
403 Kathleen Louisa WATSON Robert Louisa Duncan 1903 07 31 Croft Terrace Lay Reader    
404 Alys Ann SMITH Edward Lily 1903 08 02 47 Cow Close Road Clay Worker    
405 Leslie GALLOWAY Ernest Emily 1903 08 02 Moor Top Farmer    
406 Dorothy PARISH Harry Maria 1903 08 02 Playground Clay Worker    
407 Norah Aileen GIBSON Brooke Johanna 1903 08 25 Cow Close Road Gas Manager    
408 Thomas Hector CAVANAGH Thomas Mary 1903 08 27 14 Mount Grove Labourer    
409 Willie TYLER Benjamin Clara 1903 09 06 Ashfield Forgeman    
410 Alfred JAGGER Lewis Beda 1903 09 06 West End Labourer    
411 William Edward FLETCHER William Annie Maria 1903 09 06 156 Lower Wortley Road Newsagent    
412 Annis ABRAM Arthur Elizabeth 1903 09 08 11 Bangor Place Joiner    
413 Richard Percy ABRAM Arthur Elizabeth 1903 09 08 11 Bangor Place Joiner    
414 Ruth ABRAM Arthur Elizabeth 1903 09 08 11 Bangor Place Joiner    
415 Winifred GOLDSTONE Alfred William Mary Elizabeth 1903 10 04 Moor Side Labourer    
416 Louie BARRACLOUGH Willie Annie 1903 10 14 36 Long Row Miner    
417 Jackie SLICER Edmund Agnes 1903 10 08 6 Pinder Grove Bricklayer    
418 Arnold PRIESTLEY David North Alice Maude 1903 11 04 47 Long Row Enameller Brick Works    
419 Thomas Henderson STEPHENSON Freddy Ellen 1903 11 04 9 Low Moor Driver    
420 Florence Mary SUTCLIFFE Henry Clara 1903 Long Row Labourer    
421 Walter Travis PRIESTLEY William Emma 1903 Long Row Weighman    
422 Ernest HARRISON Philip Florence 1903 Ashfield Warehouseman    
423 Reginald TYLER Charles Wilfrid Lily Ann 1904 01 10 3 Cobden Avenue Bricklayer    
424 Stanley ROSCOE William Adelaide 1904 01 16 Moor Top Miner    
425 Ethel Elethea SMITH Martin Clara 1904 02 18 School Close Banksman    
426 William Leslie GIBSON Randall Sarah Ann 1904 03 02 Whitehall Road Gas Manager    
427 Elsie CAWTHRAY James Christiana 1904 03 13 West End Miner    
428 Hilda WALGATE Charles Thomas Charlotte 1904 03 13 School Close Police Constable    
429 Ethel May STEAD John Edward Sophia Isabella 1904 03 13 Farnley Wood      
430 Jane Beatrice SMITH John Ann Elizabeth 1904 03 19 Low Moor Side Labourer   Adult
431 Alexander SIMPSON Manfred Louie 1904 04 03 Forge Row Boot Maker    
432 Clifford ROBINSON Willie Ann Eliza 1904 04 03 4 Houses Long Row Labourer    
433 Martha BROADBENT Charles Esquire Sarah Ann 1903 04 03 Low Moor Side Farmer    
434 Albert Edward SHAW Walter Hildred 1904 04 03 16 Bowling Hill Engineman    
435 Gladys WIDDOP Alfred Selina 1904 04 14 Moor Top Hammerman    
436 Lilian DOUGHTY James Edward Mary Elizabeth 1904 03 30 Furnace Row Whitesmith    
437 Lilian BARRACLOUGH Samuel Eleanor 1904 05 01 New Wortley Car Conductor    
438 Annie BEST Albert Edward Charlotte Grace 1904 05 22 18 Bexley Mount, Leeds Car Inspector    
439 Leonard BRADSHAW Freddy Mary Emma 1904 05 22 Gildersome Fitter    
440 George SHILLITO Thomas Walter Harriet 1904 05 22 West End Metal Mixer    
441 Mabel SHILLITO Thomas Walter Harriet 1904 05 22 East End Metal Mixer    
442 Mary BUTTERFIELD Edgar Mary Jane 1904 06 05 11 Long Row Packer    
443 Laura WOOD Tom Ellis Martha 1904 06 05 5 Long Row Napper    
444 Winifred Louisa ALDERSON Luther Sarah Hannah 1904 07 03 Garden House Assistant Colliery Engine Wright    
445 Lily TEASDALE Lorraine Emma 1904 07 03 35 Long Row Labourer    
446 Agnes Mary Vye LIGHTOWLER James Lydia Ann 1904 07 03 Gainsboro Place Labourer    
447 Nellie SOWDEN Harry Mary Hannah 1904 07 03 Wortley Milk Dealer    
448 Alice GIBSON James William Beatrice Annie 1904 08 14 Ashfield Assistant Gas Manager    
449 Gladys CHADWICK Frederick Helena 1904 08 14 54 Cow Close Road Mechanic's Labourer    
450 Wilfred TOPHAM John George Lily 1904 09 01 35 Granny Lane Mechanic's Labourer    
451 Horace BARRACLOUGH Willie Annie 1904 10 02 36 Long Row Clay Miner    
452 Minnie ATKINSON Garside Fanny 1904 10 02 Playground Miner    
453 Alice BEST Wilson Martha 1904 10 02 Playground Miner    
454 Tom Bulmer BEDFORD Benjamin Allen Margaret Tabitha 1904 10 16 1 Cobden Avenue Forgeman    
455 Robert LAYCOCK William Charles Eunice Ann 1904 11 10 30 Pinder Street Labourer    
456 Edith ROOLEY Ephraim Annie 1904 11 10 5 Bangor Grove Printer    
457 John ROOLEY Ephraim Annie 1904 11 10 5 Bangor Grove Printer    
458 Gladys Annie ROOLEY Ephraim Annie 1904 11 10 5 Bangor Grove Printer    
459 Miriam ROOLEY Ephraim Annie 1904 11 10 5 Bangor Grove Printer    
460 Beatrice Mary ROOLEY Ephraim Annie 1904 11 10 5 Bangor Grove Printer    
461 John Claud ARMITAGE Robert Caroline Katherine 1904 11 12 Farnley Hall Iron Master    
462 Ralph Hodgson BROUGH Fred Eva 1904 12 04 Gildersome Miner    
463 Jessie Vye PARMINTER James William Vye Emily Louisa 1904 12 04 New Blackpool Foreman Printer    
464 Clara STEPHENSON James Thornton Sophia 1904 12 25 Low Moor Side Forgeman    
465 Muriel Annie CLEGG Charles Jane 1904 12 25 Wortley Gas Meter Inspector    
466 Emily ROYCE John Henry Elizabeth Ellen 1905 01 01 West End Labourer    
467 Frances WHARTON George Edward Clara 1905 01 01 West End Iron Worker    
468 Reginald LIGHTOWLER Ralph Mary Hannah 1905 01 01 Playground Clay Miner    
469 Lilian TAYLOR Absalom Martha Elizabeth 1905 01 01 Wortley Hairdresser    
470 Stanley Frederick KING Clement William Elizabeth 1905 01 05 4 Bangor Terrace Warehouseman    
471 Stanley Hall Caine MYERS Albert Annie Caine 1905 01 08 13 Cobden Avenue Miner    
472 Harold STIRK Ernest Emma 1905 01 08 44 Cow Close Road Fireman    
  Lilian WALKER Ezra Annie 1905 02 01 Furnace Row Forgeman    
473 Lawrence Ernest BARRETT George William Stanley Edith 1905 02 12 Church Farm Clerk    
474 Olive RENTON Benjamin Ellen 1905 02 16 31 Branch Street Currier    
475 Eva SENIOR James White Beatrice 1905 03 20 189 Forster Place, Wortley Butcher    
476 Dorothy WOOD Jonathan Mary Ann 1905 03 20 Lytham Place Greengrocer    
477 John Henry DARNBOROUGH Dennis Olive 1905 04 23 Newton Square Cloth Finisher    
478 Ethel FLEETWOOD Harry Susan 1905 03 15 Cobden Retort Maker    
479 Alfred Schofield GILL Alfred Annie 1905 05 07 Moor Top Road Mender    
480 Agnes BURGOYNE Harold Annie 1905 05 18 Lower Wortley Moulder    
  Alice Ann TORDOFF Charles Mary Ann 1905 05 East End Bath Setter    
481 Ernest AMERY Walter Laura 1905 06 11 Cloth Tenter Farsley    
482 Doris AMERY Walter Laura 1905 06 11 Cloth Tenter Farsley    
483 Clifford BOOTH Harry Mary Ann 1905 06 11 Warp Dresser Pudsey    
484 Ursula Venus DUXBURY William Sarah 1905 06 11 8 Bangor Street Fireman    
485 Edith Annie ATKINSON Harry Emma 1905 06 11 Newton Square Miner    
486 Norman Webster BOOTH Alfred Emma 1905 06 11 Furnace Row Labourer    
487 Clarice BOOTH Alfred Emma 1905 06 11 Furnace Row Labourer    
488 Edith ATKINSON Sam Rebecca 1905 07 01 Furnace Row Labourer    
489 John RHODES Jared Clara 1905 07 01 7 Cobden Place Bath Worker    
490 Amy Estella PRIESTLEY David North Alice Maud 1905 08 02 Long Row Enameller Brick Works    
491 Albert Edward DOUGHTY James Edward Mary Elizabeth 1905 08 06 Furnace Row Engineman    
492 Dorothy May RICHARDSON John Sarah Jane 1905 08 06 Oldfield Hotel Licenced Victualler    
493 Hilda LUPTON Joseph Elizabeth 1905 08 06 2 Pinder Grove Miner    
494 Myra RHODES Thomas Rosina 1905 09 06 Newton Square Labourer    
495 Alfred THROUP Frederick Grace 1905 10 01 Hunslet Grocer    
496 John THROUP Frederick Grace 1905 10 01 Hunslet Grocer    
497 Florence THROUP Frederick Grace 1905 10 01 Hunslet Grocer    
498 Kenneth POOLE Nathanael Morris Elizabeth 1905 10 08 New Blackpool Joiner    
499 Elsie POOLE Nathanael Morris Elizabeth 1905 10 08 New Blackpool Joiner    
500 John HEPWORTH Cyril Sarah Ellen 1905 10 15 Moor Top Forgeman    
501 Herbert BEST Albert Edward Charlotte Grace 1905 10 15 18 Bexley Mount Tram Inspector    
502 Isabel METCALFE Richard Ellen 1905 10 19 Cow Close Road Pattern Maker    
503 Kathleen Miriam FIELD John Mary Jane 1905 11 28 12 Pinder Street Electrician    
504 Fred KIRBY Thomas Ada 1905 12 03 Cow Close Cottage Labourer    
505 Frank Cyril TEASDALE Albert Henry Emily 1905 12 03 Stourton Bricklayer    
506 Jane STEPHENSON Freddy Ellen 1905 12 06 Low Moor Side Dyer    
507 John SCHOFIELD Walker Emily 1905 12 14 Cobden Terrace Labourer    
508 Mabel GIBSON James William Beatrice Annie 1905 12 24 Croft Terrace Under Manager Gas Plant    
509 Reginal Marshall PRIESTLEY William Emma 1906 01 03 Long Row Weighman    
510 Nellie PROCTOR Sam Kenworthy Florence Beatrice 1906 01 03 Long Row Joiner    
511 Helena May ALDERSON Ernest Myers Annie Elizabeth 1906 01 07 Cow Close Road Sanitary Ware Maker    
512 Ernest FIRTH Arthur Minnie 1906 02 01 6 Wilfrid Street Clay Worker    
513 Hilda SCOTT Albert Edward Annie Maria 1906 02 01 2 Farnley Terrace Dyer    
514 Phyllis SCOTT Albert Edward Annie Maria 1906 02 01 2 Farnley Terrace Dyer    
515 Agnes WHARTON Harry Ada 1906 02 01 3 Wilfrid Street Grocer    
516 Hilda ROBINSON Willie Ann Eliza 1906 02 04 Moor Side Labourer    
517 Edna HARRISON Percy Jane 1906 03 03 Moor Top Forgeman   Adult
518 Hilda HARRISON Percy Jane 1906 03 03 Moor Top Forgeman    
519 Jackie HARRISON Percy Jane 1906 03 03 Moor Top Forgeman    
520 Mina Elizabeth PEAT William Henry Martha Ann 1906 03 03 Moor Top Butcher   Adult
521 Clive GAUNT Hubert Horace Martha 1906 03 07 Lawns Lane Currier    
522 John Robert STEPHENSON Joseph Elizabeth 1906 03 07 West End Carter   Adult
523 Frances Mary BEST Joseph Mathers Ann Elizabeth 1906 04 01 Newton Square Labourer    
524 Gertrude HORSLEY William Ellen 1906 04 05 5 Pinder View Labourer    
525 Jacky STEPHENSON Alfred Sophia 1906 04 08 11 Bangor Joiner    
526 Edith BARRACLOUGH Samuel Eleanor 1906 04 15 15 Branch Street Car Conductor    
527 Lilian WOODHEAD George Henry Alice Ann 1906 05 20 26 Cross Lane End, Tong Engineman    
528 Walter BARRACLOUGH John Louisa 1906 05 30 12 Newton Row, Lower Wortley Clay Miner    
529 Elsie Kathleen KENDALL Charles Lizzie 1906 06 03 2 Pinder Street Labourer    
530 Elsie May SUTCLIFFE Henry Clara 1906 06 03 40 Long Row Labourer    
531 Admiral FLETCHER Randolph Sarah Ann 1906 06 08 12 Newton Square Labourer    
532 Edward Hugh ARMITAGE Robert Caroline Katherine 1906 06 25 Farnley Hall Member of Parliament    
533 John William HOPWOOD Herbert Emma 1906 07 01 1 Wilfird Street Labourer    
534 Lily WRIGHT Samuel Catherine 1906 07 05 9 Blackpool Terrace Labourer    
535 Laurence Lloyd HAWKIN Reuben Mary Elizabeth 1906 08 22 Lower Wortley Labourer    
536 Jack BARRACLOUGH Willie Annie 1906 09 02 36 Long Row Clay Miner    
537 Nellie THROUP Frederick Grace 1906 09 02 Hunslet Grocer    
538 Arthur WOOD Albert Mary 1906 10 04 8 Wilfrid Street Farm Labourer    
539 Edith FLEETWOOD Harry Susan 1906 10 07 10 Cobden Grove Retort Maker    
540 Joseph Reginald BEST Wilson Martha 1906 10 14 2 Playground Clay Miner   ,
541 Stanley KELLETT Jared Emily 1906 11 04 3 Ashfield Foreman    
542 John George BRITTON George Mary 1906 11 15 16 Wilfrid Street Gas Stoker    
543 Phyllis RHODES Amos Gertrude 1906 12 04 8 School Close Forgeman    
544 Louisa GREENWOOD John Edward Louisa 1906 12 06 32 Pinder Street Fitter    
545 Dorothy STIRK Ernest Emma 1907 02 15 43 Cow Close Road Fireman   ,
546 Edith Annie FRISBY William Annie Elizabeth 1907 02 15 15 Wilfrid Street Painter    
547 Ernest WALKER Ezra Annie 1907 03 03 2 School Close Engineman    
548 Florence LAYCOCK Aaron Annie 1907 03 07 10 Bangor Place Furnaceman    
549 Clifford CLAYTON Fred Tamar 1907 03 10 39 Park Side Butcher    
550 Sidney HEPWORTH Thomas Wilson Sarah Hannah 1907 04 15 57 Cow Close Road Forgeman   Privately
551 Annie Mifanwy Vye PARMINTER John Bateson Vye Annie 1907 04 21 7 Belvedere Mount, Dewsbury Road, Leeds Teacher    
552 William BEST James Sarah Ann 1907 05 02 9 Bangor Grove Engine Room man    
553 Zena TEASDALE Lorraine Emma 1907 05 05 35 Long Row Platelayer    
554 Ellen STEPHENSON Harry Lydia 1907 05 19 Parkside Farm Farmer    
555 Stanley BULLOCK Robert Alice 1907 05 19 8 Playground Electrician    
556 Eva HEPWORTH Cyril Sarah Ellen 1907 05 19 Moor Top Forgeman    
557 Marion ODDY Albert Beatrice Mary 1907 05 19 13 Newton Square Labourer    
558 Hugh TAYLOR Fred Lily 1907 05 19 24 Long Row Labourer   ,
559 Norman ILLINGWORTH Luke Eliza 1907 05 * 30 Playground Iron Moulder    
560 Lily Ann WALGATE Charles Thomas Charlotte 1907 05 26 5 School Close Police Constable    
561 Maud MYERS Albert Annie 1907 06 26 13 Bangor Place Pitman    
562 Annie FIRTH Arthur Minnie 1907 07 04 1 Bangor Place Clay Worker    
563 Ellen RUDKIN Arthur Annie Elizabeth 1907 07 04 16 Newton Road Forgeman    
564 Laura KIRBY Thomas Ada 1907 07 04 14 Newton Road Stoker    
565 John ATKINSON Harry Lizzie 1907 07 04 10 Pinder Street Mechanic   ,
566 Evelyn RENTON Benjamin Ellen 1907 08 01 17 Bangor Place Currier    
567 Maggie STEPHENSON John Robert Emma Jane 1907 08 04 2 West End Presser    
568 Edward RUDKIN George Annie 1907 10 06 School Close Forgeman    
569 Bertha BUTTERFIELD Edgar Mary Jane 1907 10 06 11 Long Row Labourer    
570 Eric JAGGER Lewis Beda 1907 10 06 West End Labourer    
571 Yunas DUXBURY William Sarah 1907 10 06 8 Bangor Street Engine Tenter    
572 Ronald PEARSON Percy Lodge Heloise 1907 11 03 7 Cobden Terrace Joiner    
573 Jeanie WHARTON Harry Ada 1907 11 07 3 Wilfrid Street Grocer's Assistant    
574 Walter BUTTRESS Fred Hilda 1907 11 07 19 Morris Row Checker    
575 Albert Edward BRAMHAM John Herbert Sarah 1907 11 14 21 Blackpool View Sink Maker   ,
576 Herbert STOCKTON Herbert Alice Ann 1908 01 02 40 Wilfrid Street Farm Labourer    
577 Bessie SOWDEN Harry Mary 1908 01 10 8 Spence Lane, New Wortley   1907 1* 25  
578 Leslie BEST Albert Edward Charlotte Grace 1908 01 19 18 Bexley Mount, Roundhay Road Tram Inspector 1907 10 0*  
579 Edna May HOPWOOD Hubert Emma 1908 02 02 1 Wilfrid Street Labourer 1907 11 24  
580 Norman WIDDOP Herman Lizzie 1908 02 02 15 Low Moor Side Forgeman 1907 12 16  
581 Sidney PARISH Harry Sarah Maria 1908 02 02 4 Park View Labourer 1907 12 24 ,
582 Jennie SHARP Fred Grace 1908 02 02 10 East End Labourer 1907 04 18  
583 Dorothy Sarah SENIOR Mason Polly 1908 02 06 4 Bangor Grove Coal Man 1907 0* 27  
584 Ethel ATKINSON Sam Rebecca 1908 03 01 4 Furnace Row Labourer 1908 0* 06  
585 Enoch Broadbent HORSLEY William Ellen 1908 03 05 5 Pinder View Brick Yard Labourer 1907 09 18  
586 Irene HOLDSWORTH Joseph Jane 1908 03 05 2 Bangor Place Blacksmith 1908 01 27  
587 Eric MITCHELL Harry Hannah Sarah 1908 03 12 13 Wilfrid Street Signal Man 1908 02 12  
588 George LEMMON George William Amy 1908 03 26 7 Ashfield Lay Reader 1908 02 29  
589 Edith RHODES Tom Emily 1908 04 01 5 Farnley Terrace Warp Dresser 1888 01 23 Adult
590 Minnie JOWETT John William Alice 1908 04 01 Hawthorn Cottage, Moor Top Overlooker 1891 01 09 Adult
591 Clara SOWDEN Walter Amelia 1908 04 01 Moor Top Metal Merchant 1891 01 13 Adult
592 Doris HARRISON Percy Jane 1908 04 01 Moor Top Refiner 1893 03 24 Adult
593 Maud DOUGHTY James Edward Mary Elizabeth 1908 04 05 17 School Close Engine Driver 1908 02 05  
594 Thomas Senior Vye PARMINTER James William Emily Louise 1908 04 19 19 Branch Street Printer's Manager 1908 03 17  
595 Harold SHAW William Clara 1908 04 16 20 Long Row Brick Maker 1908 03 09  
596 Edith ODDY Walter Lily 1908 04 22 7 Long Row Joiner 1908 02 13  
597 Myra Annie WRIGHT John William Hannah Elizabeth 1908 05 17 2 Ashfield Clay Worker 1908 04 14  
599 Rose Ann LANCASTER Harry Arthur Emma 1908 05 17 33 Topham Street, Wortley Machine Man 1908 03 31  
600 Emily GILL Alfred Annie 1908 05 17 Moor Top Road Foreman 1908 03 04 ,
601 Bernard BURGOYNE Horace Eleanor 1908 06 07 6 Forge Row Bricklayer 1908 04 16  
602 Ethel TEASDALE Albert Henry Emily 1908 06 07 Pontefract Road, Stourton, nr Leeds Bricklayer 1908 02 21  
603 Herbert GALLOWAY Ernest Emily 1908 07 05 Farnley Moor Top Farmer    
604 Mabel PEAT Matthew Annie 1908 07 05 New Blackpool, Farnley Warehouseman    
605 Sydney ALDERSON Horace Sarah Emma 1908 08 02 Kings Cross Halifax Milk Dealer    
606 Nellie STEPHENSON Oswald Eva 1908 08 02 Wilfrid Terrace, Farnley Labourer    
607 Kathleen STEPHENSON Walter Mary 1908 08 16 37 Playground Forgeman   Entry STEPHENS
608 May STEPHENSON Harry Lydia 1908 08 16 Parkside Farm Farmer    
609 Rose ATKINSON Harry Emma 1908 09 06 Newton Square Miner    
610 Florence Margaret PEAT Granville Annie Maud 1908 09 06 Moor Top Butcher    
611 Kathleen Mary GOLDSTONE Alfred William Mary Elizabeth 1908 09 13 43 Long Row Banksman    
612 Eva STEPHENSON Freddy Ellen 1908 09 23 5 Furnace Row Carter 1908 08 28  
613 Cyril GAUNT Hubert Horace Martha Ann 1908 09 23 Barkerwell Cottage Currier 1908 08 26  
614 Winifred WALKER Ezra Annie 1908 10 04 2 School Close Engine Tenter 1908 08 07  
615 Nellie BURGOYNE Harold Annie 1908 09 23 158 Lower Wortley Road Moulder 1908 08 26  
616 Phyllis BURGOYNE Harold Annie 1908 09 23 158 Lower Wortley Road Moulder 1906 10 24  
617 William Gordon STIRK Ernest Emma 1908 09 23 16 Cobden Road Stoker 1906 08 30 ,
618 Annetta GREENWOOD John Edward Louisa 1908 09 23 32 Pinder Street Fitter 1906 06 03  
619 Ernest BROWN George Alice 1908 10 08 19 Cobden Terrace Mechanic's Labourer 1908 07 06  
620 Maud PARKER James Arthur Ada 1908 10 08 3 Bangor Terrace Engine Cleaner 1908 08 26  
621 John Edward SMITH Charles Ethel 1908 10 08 4 Wilfrid Street Bus Driver 1908 09 15  
622 Leonard ODDY Albert Beatrice Mary 1908 10 28 33 Playground Labourer 1908 07 24  
623 Herbert MORRIS George Emma 1908 11 05 Hawthorn House, Cow Close Grove Contractor's Foreman 1896 04 08  
624 Ethel MORRIS George Emma 1908 11 05 Hawthorn House, Cow Close Grove Contractor's Foreman 1898 06 06 ,
625 Harry MORRIS George Emma 1908 11 05 Hawthorn House, Cow Close Grove Contractor's Foreman 1899 06 18  
626 Christopher MORRIS George Emma 1908 11 05 Hawthorn House, Cow Close Grove Contractor's Foreman 1902 03 28  
627 Eliza MORRIS George Emma 1908 11 05 Hawthorn House, Cow Close Grove Contractor's Foreman 1903 06 28  
628 Lucy MORRIS George Emma 1908 11 05 Hawthorn House, Cow Close Grove Contractor's Foreman 1905 12 17  
629 Ivy MORRIS George Emma 1908 11 05 Hawthorn House, Cow Close Grove Contractor's Foreman 1906 02 17  
630 Grace MORRIS George Emma 1908 11 05 Hawthorn House, Cow Close Grove Contractor's Foreman 1907 06 21  
631 Norris HEPWORTH Thomas Wilson Sarah Hannah 1908 11 29 30 Cobden Road Forgeman 1908 10 23  
632 Harry AVEYARD Ezra Elizabeth 1908 11 29 19 Brown's Terrace, Bramley Warp Dresser 1908 10 15  
633 Harold SUTCLIFFE John Harriet Ann 1908 12 07 10 East End, New Farnley Bath & Sink Maker    
634 Walter SHILLITO Thomas Walter Harriet 1908 12 09 6 West End, New Farnley Refinery    
635 Edwin Alfred WILKS Alfred Beatrice Alice 1908 12 03 20 Bangor Terrace Engine Driver 1903 05 08  
636 Flora WRIGHT Samuel Catherine 1909 01 07 13 Blackpool Terrace Labourer 1908 12 05 ,
637 Alfred MILNER William Edward Annie Elizabeth 1909 01 14 18 Cobden Grove Millhand 1908 12 19  
638 Edith MAGSON John William Mary Jane 1909 01 14 8 Pinder Street Ironworker 1906 05 01  
639 George TORDOFF Charles Mary Ann 1909 01 22 3 East End Bath Setter   Privately
640 Nellie BOARDMAN William Harold Margaret Ann 1909 02 07 9 Ashfield Engineman 1909 01 03  
641 Irene BOYNTON Clifford Emily Annie 1909 02 04 21 Farnley View Labourer 1908 12 30  
642 Joseph HARRISON Benjamin Charlotte 1909 02 15 5 Cow Close Road Drayman 1909 02 08 Privately
643 Marion SCHOFIELD William Herbert Esther 1909 02 21 15 Branch Street Joiner 1909 01 16  
644 Winifred Kathleen GIBSON Randall Sarah Anne 1909 03 07 Woodlands View Gas Manager 1909 01 04  
645 Victor BEST Walter Louisa 1909 03 21 32 Playground Hammer Man 1909 02 06  
646 Louisa LAW Thomas Sarah Ann 1909 03 22 32 Playground Miner   Adult
647 Emma BEDFORD Joseph Elizabeth 1909 03 22 12 Long Row Miner   Adult
648 Edith Ellen MORRIS George Emma 1909 03 22 17 Cow Close Grove Foreman   Adult
649 John Edward RHODES Tom Emily 1909 03 22 5 Farnley Terrace Warp Dresser    
650 Edwin HARRISON Percy Jane 1909 03 22 Moor Top Refiner    
651 Sarah HARRISON Percy Jane 1909 03 28 Moor Top Refiner 1903 10 18  
652 Robert HARRISON Percy Jane 1909 03 28 Moor Top Refiner 1904 11 03  
653 Robert BULLOCK Robert Alice 1909 04 11 8 Playground Electrical Engineer 1909 02 13  
654 Louie FLEETWOOD Harry Susan 1909 05 06 10 Cobden Grove Retort Maker 1909 04 03  
655 Dennis SOWDEN Harry Mary Hannah 1909 05 12 8 Spence Lane, New Wortley Milk Dealer 1909 03 17  
656 Jack TYLER John Jasper Frances Amelia 1909 04 05 School Close Plumber   Privately
657 Arthur STEPHENSON Terry Mabel 1909 05 30 30 Playground Farm Labourer 1909 04 07  
658 Kathleen GELDART Bertram Alice 1909 07 11 5 Pinder Street Tailor's Cutter 1909 07 02 Privately
659 Reggie STEPHENSON John Robert Emma Jane 1909 09 05 2 West End Presser    
660 Marion BARRACLOUGH Walter Doris Eva 1909 09 05 16 Dewhirst Place, Armley Police Constable    
661 Edith DOUGHTY James Edward Mary Elizabeth 1909 09 30 17 Gainsbro Place Engineman    
662 Arnold DIXON Frank Adeline 1909 10 03 36 Long Row Fettler    
663 Florence MURGATROYD John Emily 1909 10 31 8 Long Row Labourer    
664 Annie STEPHENSON Harry Lydia 1909 10 31 Parkside Farm Farmer    
665 Irene ATKINSON   Mary Ann 1909 11 03 8 Newton Square      
666 Lucy TAYLOR Fred Lily 1909 11 24 24 Long Row Professional Musician    
667 Maud SHARP Wade Harriet Ann 1909 12 19 13 Long Row Shunter    
668 Rowland LEMMON George William Amy 1909 12 30 7 Ashfield Lay Reader   ,
669 Stanley BRAMHAM Alfred Ernest Edith 1910 01 20 4 Pinder Street Glazier    
670 Beatrice FORD Charles William Mary Elizabeth 1910 01 20 11 Cobden Street Leather Worker    
671 Louisa WADE James William Jane Ann 1910 02 03 Railway Cottages Shunter    
672 Emily WADE James William Jane Ann 1910 02 03 Railway Cottages Shunter    
673 Christina Bessie TUNE George Sarah Ann 1910 02 06 Church Cottage Farmer    
674 William Edward PEAT Wilfred Annie 1910 02 23 Moor Top Joiner    
675 Irene PENNY William Arthur Ellen 1910 03 06 New Blackpool Corn Merchant    
676 Horace TEASDALE Lorraine Emma 1910 04 03 35 Long Row Platelayer   ,
677 Norman Denis RUTTER James Warrington Maud 1910 04 20 Croft Cottage Draughtsman    
678 Leslie ALDERSON Horace Sarah Emma 1910 05 15 8 Hawthorne Terrace, Halifax Milk Purveyor    
679 Mary RYCROFT Benjamin Nicholson Ann 1910 06 05 71 Farnley View, Wortley Clayman    
680 Carrie WHARTON Thomas Emily Mary Alice 1910 06 05 41 Long Row Labourer    
681 George Edward WHARTON Thomas Emily Mary Alice 1910 06 08 41 Long Row Labourer    
682 John WHARTON Thomas Emily Mary Alice 1910 06 08 41 Long Row Labourer    
683 George Kenneth HICK George Hannah Mary 1910 07 12 4 Bangor Grove Blacksmith   Privately
684 Marion Edith ILLINGWORTH Thomas William Edith Annie 1910 07 24 8 Cobden Terrace Labourer    
685 Leonard STEPHENSON Oswald Eva 1910 07 31 14 Ashfield Labourer    
686 Margaret Ellen SOWDEN Walter Sidney Helena Sophia May 1910 08 09 7 Cobden Grove Forgeman    
687 Philip HEPWORTH Cyril Sarah Ellen 1910 09 28 Moor Top Forgeman    
688 Maurice GREENWOOD John Edward Louisa 1910 09 29 32 Pinder Street Forgeman    
689 Doris GELDART Bertram Alice 1910 10 18 5 Pinder Street Tailor's Cutter    
690 Alice GELDART Bertram Alice 1910 10 18 5 Pinder Street Tailor's Cutter    
691 Richard FIRTH John Marshall Annie Elizabeth 1910 10 27 16 Cow Close Road Foreman   Privately
692 Alice MOXON William Sophia 1910 11 02 New Farnley Engineman , Privately
693 Myra ODDY Walter Lily 1910 11 09 East End, New Farnley Joiner    
694 Olive ROBINSON Willie Annie Eliza 1910 11 09 Long Row, New Farnley Labourer    
695 Nellie COWBURN Francis Edward Eliza Ann 1910 11 09 West End, New Farnley Labourer    
696 Sylvia Kathleen JAY Alfred Arthur Sylvia 1910 11 30 Long Row, New Farnley Labourer    
697 Norman STEAD Sam Agnes 1910 12 04 Moor Top Publican    
698 Reginald ODDY Albert Beatrice Mary 1910 12 14 Long Row Labourer    
699 James HOPWOOD Herbert Emma 1911 01 01 8 Lytham Grove Forgeman    
700 Remy COCKER Harold Mary 1911 01 04 Scott Green, Gildersome Farmer   ,
701 William REDMAN Walter Polly 1911 01 12 4 Blackpool Terrace Puddler    
702 Walter REDMAN Walter Polly 1911 01 12 4 Blackpool Terrace Puddler    
703 Lawrence FOTHERGILL Ernest Esther 1911 01 12 2 Blackpool Terrace Brick Setter    
704 Zilpah FOTHERGILL Ernest Esther 1911 01 12 2 Blackpool Terrace Brick Setter    
705 George WRIGHT Samuel Catherine 1911 01 12 13 Blackpool Terrace Labourer    
706 John William NEWELL Joseph Edward Charlotte 1911 03 12 4 Cobden Grove Labourer    
707 Eva SUTCLIFFE John Alderson Harriet Ann 1911 04 05 10 East End Bath Maker   ,
708 Edith May BRAMHAM Alfred Ernest Edith 1911 05 04 20 Wilfrid Terrace Enameller    
709 Catherine Mary GALLOWAY Ernest Emily 1911 05 07 Moor Top Farm Farmer    
710 Jack BOSHELL Francis James Maud 1911 05 18 9 Lytham Grove Grocer    
711 Elizabeth SHAW Edward Sarah Jane 1911 05 28 Cockersdale, Drighlington Gardener    
712 Emily BROUGH Fred Eva 1911 06 04 Sandal Miner    
713 Clara GAUNT John William Ellen 1911 06 04 Wortley Warehouseman    
714 Clifford Wilson SOWDEN Samuel Wilson Susan 1911 08 13 389 London Road, Reading Accountant    
715 John Barlow ATKINSON Joseph Howard Margaret Elsie 1911 08 27 13 Newton Square Leverer    
716 Ernest Victor DUXBURY William Sarah 1911 09 07 8 Bangor Street Forgeman    
717 Allan RICHARDSON Gilbertson Maud 1911 10 12 10 Bangor Street Mechanic    
718 Kathleen Mildred TOOLEY Francis Albert Mary Ann Rosina 1911 10 30 7 Ashfield Lay Reader    
719 John Field Wood BROADBENT Thomas Field Wood Jane Anne 1911 11 01 5 Upper Mount Grove, Wortley Forgeman    
720 Benjamin Smith FAWCETT Benjamin Emma Alice 1911 11 06 6 Bangor Place Dyer   ,
721 Alice MORTIMER Arthur Sarah Elizabeth 1911 11 29 Gildersome Millhand    
722 Leonard MORTIMER Arthur Sarah Elizabeth 1911 11 29 1 West End Millhand    
723 Alice Evelyn ALDERSON Luther Sarah Hannah 1911 12 03 1 Furnace Row Foreman    
724 Alfred STEPHENSON Terry Mabel 1911 12 06 Parkside Farm Farmer    
725 Edna May AVEYARD Ezra Elizabeth 1911 12 24 Farnley Crescent Millhand    
726 Alice TAYLOR Fred Lily 1911 12 24 24 Long Row Labourer    
727 James WHARTON Thomas Emily Mary Alice 1912 01 01 41 Long Row Labourer    
728 Maud Sarah RUTTER James Warrington Maud 1912 01 17 Croft Cottage Draughtsman    
729 Albert Edward STUBLEY Benjamin Meek Venus 1912 02 07 Moor Top Lamplighter    
730 Annie COWBURN Francis Edward Eliza Ann 1912 02 14 5 West End Labourer   ,
731 Ada CUSHING Charles Henry Minnie 1912 02 14 33 Playground Driver    
732 Miriam WHARTON George Edward Clara 1912 02 14 4 Long Row Forgeman    
733 Elizabeth Victoria MIDGLEY William Charlotte 1912 02 21 Farnley Wood Market Gardener 1896 09 12 ,
734 Kenneth Ewart PRIESTLEY David North Alice Maud 1912 02 25 Moor Top Enameller    
735 Amos MAYHALL Amos Louisa 1912 02 28 10 Long Row Moulder    
736 Jack TYLER John Jasper Frances Amelia 1912 03 03 47 Cow Close Road Plumber    
737 Herbert Arthur ROEBUCK Joseph Edith 1912 03 07 6 Lytham Grove Labourer    
738 Edgar ELAM John William Ellen Mary 1912 03 07 11 Wilfrid Street Carrier    
739 Edith Phyllis WIDDOP Herman Lizzie 1912 03 27 Moor Top Furnaceman    
740 Stephen LEWSLEY Wilfrid Emily Frances 1912 04 10 Moor Top Pedlar    
741 Ernest SHILLITO Thomas Walter Harriet 1912 04 21 East End Forgeman    
742 Annie HINCHCLIFFE Andrew Amy 1912 04 21 Pudsey Stoker    
743 Alfred Gordon PEAT Wilfred Annie 1912 04 24 Moor Top Joiner    
744 Nellie CLIBBENS Arthur Janet 1912 04 28 44 Toft Street, Wortley Shunter    
745 John Clifford HEPWORTH Henry Ellen Bateson Vye 1912 05 05 5 Croft Terrace Assistant Forge Manager   ,
746 Clifford COOK Matthew Ethel 1912 06 20 8 Wilfrid Street Labourer    
747 Jack ILLINGWORTH Thomas William Edith Annie 1912 06 20 8 Cobden Terrace Labourer    
748 William Arthur FLEETWOOD Harry Susan 1912 06 20 10 Cobden Grove Retort Maker    
749 Thomas TEAL William Amy 1912 06 20 14 Wilfrid Street Cowman    
750 Stephen TEAL William Amy 1912 06 20 14 Wilfrid Street Cowman    
751 Hilda Mary MOORE Frederick Catherine 1912 06 20 12 Wilfrid Street Farmer's Labourer   ,
752 Ralph Gordon BAXENDALE John William Emily 1912 06 23 Moor Top Enamel Bath Maker    
753 Clifford WADE Alfred Annie Elizabeth 1912 06 30 17 Wilfrid Street Carter    
754 Eleanor SOWDEN (THORNTON) Joseph Elizabeth 1912 06 30 New Blackpool     Adult - Married woman
755 Edith Mary BELL Willie Ann 1912 08 01 20 Cobden Road Engine Driver 1912 06 06  
756 Alice SUTCLIFFE Edgar Wood Ruth 1912 08 01 201 Foster? Place, Lower Wortley Road Joiner 1912 07 09  
757 Stephen Clifford WALKER Ezra Annie 1912 08 04 2 School Close Boiler Inspector 1912 07 02  
758 Elsie BARRACLOUGH Willie Annie 1912 08 04 14 Whiehall Terrace, Hunsworth, Cleckheaton Coal Miner 1912 06 22 ,
759 Arthur STEPHENSON Freddy Ellen 1912 08 28 5 Furnace Row Carter 1912 04 22  
760 Mary HEPWORTH Cyril Sarah Ellen 1912 09 01 Moor Top Forge Stocktaker 1912 07 10  
761 John Haldane? MULHOLLAND William Gertrude Emily 1912 09 07 The Parsonage, New Farnley Clerk in Holy Orders 1912 08 12  
762 Ivy ODDY Walter Lily 1912 09 11 8 East End Joiner 1912 04 14  
763 Lionel Norris CROWTHER George Elizabeth 1912 10 30 Moor Top Boot Maker 1912 09 17  
764 Vera HUNT Walter Sarah Ann 1912 11 03 11 Bangor Place Clerk 1912 05 28 ,
765 Nellie LONGBOTTOM Walter Eva 1912 11 07 8 Cow Close Grove Forgeman    
766 Sidney MANN George Emily 1912 11 07 12 Wilfrid Terrace Twister at Mill    
767 Nellie WALKER James Eliza 1912 11 08 1 Cobden Terrace Miner    
768 Edward CHILD Edward * 1912 11 08 Moor Top Labourer   Privately
769 Elsie Mary GREENWOOD John Edward Louisa 1912 11 12 32 Pinder Street Machine Fitter 1912 09 12  
770 Doris HARTLEY Frank Arthur Florry 1912 11 24 34 Cobden Road Tailor 1912 11 01  
771 Lewis NICHOLSON Herbert Susanna 1912 12 05 2 Blackpool Terrace Fitter 1912 11 02  
772 Hilda REDMAN Walter Pollie 1912 12 05 4 Blackpool Terrace Puddler 1912 10 17  
773 Phyllis STEAD Joshua Hannah Mary 1913 01 02 Bangor Grove Forgeman 1912 11 10 ,
774 Stanley TINGLE Walter Annie Eliza 1913 01 02 Sutherland Street, Wellington Road Club Steward 1912 11 30  
775 Dorothy FIRTH Arthur Minnie 1913 01 02 Bangor Place Clay Worker 1912 11 05  
776 Jack FIRTH Arthur Minnie 1913 01 02 Bangor Place Clay Worker 1911 05 10  
777 Winifred Mary THORNTON James Cyril Jane 1913 02 02 14 Cobden Avenue Plumber 1912 07 07  
778 Ralph ATKINSON Sam Rebecca 1913 02 16 6 Low Moor Side Labourer 1913 01 16  
779 Charles BRITTON George Mary Elizabeth 1913 02 06 16 Wilfrid Street Gas Fitter 1912 12 22  
780 Alexander Lloyd LINDSAY Harry Doig Lilian 1913 03 02 Moor Top Labourer 1912 10 25  
781 Clive MOORING Ernest Minnie 1913 05 04 14 Cobden Road Lithographer 1913 04 03 ,
782 John Henry PEEL Alfred Mary Elizabeth 1913 05 06 28 Cow Close Road Tram Conductor    
783 Alice M* Mary HOWELLS Guy Alice 1913 05 * 19 Cobden Avenue Guard L. & N.W. Rail 1913 04 25  
784 George Newton FISHER Joseph Evelyn 1913 06 01 55 Cow Close Road Weaving Overlooker 1913 03 19  
785 Jack ROYCE Walter Sarah Ann 1913 06 26 13 Elmfield Avenue, Armley Cabinet Maker 1913 05 10  
786 Ernest HOPWOOD Herbert Emma 1913 07 06 110 Lower Wortley Road Labourer 1913 05 15 ,
787 Jack STEPHENSON Harry Lydia 1913 07 06 Harper Farm Farmer 1913 04 05  
788 Eric BROUGH Fred Eva 1913 07 27 20 Park Street, Horbury Coal Miner 1913 06 10  
789 Owen HOBSON Webster Ethel 1913 07 30 97 Valley Road, Pudsey Woolsorter 1913 05 28  
790 Constance Winnie GALLOWAY Benjamin Harry Sarah Jane 1913 08 31 Moor Top Labourer 1913 07 23  
791 Mabel HALSTEAD John Crawshaw Mary Ellen 1913 09 04 6 Wilfrid Street Mechanic 1913 07 31  
792 Albert Edward JOHNSON George Edward Louisa 1913 09 07 37 Stonebridge Lane, Farnley Bricklayer 1913 07 29  
793 Winnie TALBOT Bentley Annie 1913 09 21 304 Harehills Lane, Leeds Newsagent & Stationer 1913 08 19 ,
794 Joseph SHEARD Walter Sarah 1913 10 05 Croft House, New Farnley Technical Chemist 1913 08 22  
795 Leonard THREAPLETON Benjamin Emma 1913 10 19 38 Roker Lane, Pudsey Labourer 1913 08 03  
796 Kathleen Theresa PEARSON Percy Lodge Heloise 1913 12 21 7 Cobden Terrace Joiner 1913 11 04  
797 Harry MURGATROYD John Emily 1914 01 11 25 Playground Labourer 1913 11 26  
798 Thomas STEPHENSON Oswald Eva 1914 02 01 14 Ashfield Labourer 1913 12 12  
799 Mary Alice WADE Alfred Annie Elizabeth 1914 03 05 Wilfrid Street Carter 1913 09 03  
800 Nellie ELAM John William Ellen Mary 1914 03 05 Wilfrid Street Dyer's Carrier 1913 12 14  
1 Bessie WIDDISON George Agnes 1914 03 26 18 Ashfield Labourer 1914 02 28  
2 Nellie WRIGHT Samuel Catherine 1914 03 26 13 Blackpool Terrace Labourer 1914 02 24  
3 George STEPHENSON Terry Mabel 1914 04 01 Parkside Farm Farm Labourer 1913 12 04 ,
4 Louie LEDGARD Albert Henry Ellen 1914 04 12 54 Cow Close Road Ticket Collector L.N.W. 1914 02 09  
5 Helena GARFORTH James Ann 1914 04 12 Moorside, Adwalton, nr Bradford Carter 1914 02 19  
6 Walter Tordoff PYRAH Henry Martha Ann 1914 04 19 56 Cow Close Road Hotel Manager 1914 03 20  
7 Robert Stephen BRAMHAM William Maud Mary 1914 05 03 7 Golden Terrace Joiner 1914 04 08  
8 William BINNS Frederick Lily 1914 07 05 6 East End Carrier 1914 06 16  
9 Elsie REDMAN Walter Polly 1914 07 02 4 Blackpool Terrace Forgeman 1914 04 29  
10 Cyril NICHOLSON Herbert Susannah 1914 07 02 2 Cobden Grove Crane Driver 1914 05 11 ,
11 Eleanor Mary LEWSLEY Wilfred Emily Frances 1914 07 19 Moor Top Hawker 1914 06 18  
12 Beatrice Annie LINDSAY Harry Doig Lilian 1914 08 30 Moor Top Fireman 1914 07 06  
13 Gladys Lilian GALLOWAY Ernest Emily 1914 08 30 Moor Top Farmer 1914 07 18  
14 Sarah MAGSON John William Mary Jane 1914 09 03 3 Lytham Place Labourer 1913 03 25 ,
15 Fred BRAMHAM Alfred Ernest Edith 1914 09 03 20 Wilfrid Terrace Glazier 1914 08 02  
16 Millie ELKINS David Wilfrid Charlotte 1914 09 03 1 Cobden Terrace Farm Labourer & Reservist 1914 08 08  
17 Kathleen BEDFORD Willie Elizabeth 1914 09 13 1 East End Millhand 1914 07 30  
18 Willie SHARP Fred Grace 1914 09 13 4 East End Labourer 1914 07 15  
19 Edgar MEGRETTON John Florence 1914 09 28 12 Ashfield Forgeman 1914 09 28 ,
20 Jack DUNWELL Edgar Nellie 1914 10 04 2 Western Street, Lower Wortley Porcelain Enameller 1914 08 31  
21 Marion MANN George Emily 1914 10 15 5 Pinder View Warp Twister 1914 09 09  
22 Frederick ATKINSON Joseph Howard Margaret Elsie 1914 10 15 Cobden Forgeman 1914 03 11  
23 Emily EARNSHAW Horace Amy Ellen 1914 11 01 30 Playground Labourer 1914 09 26  
24 Bessie DARNBOROUGH Dennis Olive 1914 12 18 Moor Top Cloth Finisher 1914 11 05  
25 Kathleen Mary SHARP Wade Harriet Ann 1915 01 10 Moor Head, Gildersome Cloth Finisher 1914 12 08 ,
26 Frank ILLINGWORTH Thomas William Edith Annie 1915 01 31 139 Gilbert Royd Labourer 1914 12 30  
27 Elsie CRAVEN Joshua Elizabeth 1915 02 17 1 Lodge Hill Labourer 1898 07 08  
28 Laura CRAVEN Joshua Elizabeth 1915 02 17 1 Lodge Hill Labourer 1901 03 22  
29 Wilfred WADE Alfred Annie Elizabeth 1915 01 29 17 Wilfrid Street Farm Labourer 1914 10 14 Privately
30 Harry RHODES Tom Emily 1915 02 24   Warp Dresser 1893 08 31  
31 Will STEPHENSON Terry Mabel 1915 03 03 Parkside Farm Farm Bailiff 1914 12 28  
32 Bessie STEPHENSON Harry Lydia 1915 03 03 Harper Farm Farmer 1915 01 07  
33 Douglas HOWELLS Guy Alice 1915 03 04 19 Cobden Avenue Guard 1915 02 09  
34 Jennie COCKER Harold Mary 1915 03 31 Thornfield, Gildersome Milk Dealer 1915 02 03  
35 Wilfred AVEYARD Ezra Elizabeth 1915 04 04 Pontefract Terrace, Farnley Warp Dresser 1915 02 14  
36 Annie WALKER Tom Emily 1915 04 04 52 Henry Street, Wakefield Railway Fireman 1915 03 01  
37 Rowland Stanley BOSHELL Alfred Elizabeth Ann 1915 04 08 3 Ashfield Clerk 1915 03 09  
38 Maud SUTCLIFFE John Alderson Harriet Ann 1915 04 21 10 East End Labourer 1915 02 25  
39 Lily Maud FOTHERGILL Alfred Florence Sewell 1915 06 10 5 Cow Close Grove Private, West Yorks 1915 02 14  
40 Ruth TORDOFF Harry Ellen 1915 08 22 14 Playground Sanitary Ware Maker 1915 05 23  
41 Gwendoline Mary HARTLEY Squire Hardwick Emily 1915 09 22 Rose Cottage, Moor Top Cloth Manufacturer 1915 08 03 Father deceased
42 Eveline Amelia Pickles ATKINSON William Henry Eveline Amelia 1915 10 14 6 Low Moor Side Miner 1914 06 10  
43 Emily GALLOWAY Edgar Rose 1915 11 25 11 Lytham Grove Dye Works Labourer 1915 10 26  
44 Sidney JONES   May 1915 11 25 11 Cobden Terrace   1915 10 03  
45 Jessie WHITTELL Norman Anna 1915 11 25 23 Royds Lane Locomotive Fitter 1915 12 14 Birth probably 1914
46 John LONGBOTTOM Walter Eva 1915 12 02 8 Cow Close Grove Platelayer 1915 07 20  
47 Marguerite Hannah PRIESTLEY William Emma 1915 12 05 Garden Cottage Colliery Weighman 1915 10 08  
48 Margaret JOHNSON Horace Clara 1915 12 26 9 Branch Road Brickmaker 1915 11 19  
49 Arthur MORGAN Harry Emma 1916 01 23 3 Cobden Grove Labourer 1915 12 24  
50 Arthur HORSLEY John Willie Margaret Annie 1916 02 06 Cow Close Cottages Collier 1915 12 21  
51 Walter Douglas GOLDSTONE Charles Edward Prudence Evelyn 1916 03 10 7 Playground Engine Driver 1916 01 11  
52 Doris HOPWOOD Herbert Emma 1916 03 12 110 Lower Wortley Road Labourer 1916 12 16 Birth probably 1915
53 Stanley REDMAN Walter Polly 1916 04 06 4 Blackpool Terrace Iron Puddler 1916 02 24  
54 Elsie May FOTHERGILL Sam Ethel 1916 04 06 21 Wilfrid Street Munition Worker 1916 02 29  
55 Albert WILKINSON Ernest Ma* 1916 04 19 Wood End Farm Farmer 1916 03 19  
56 Maud WHITEHEAD Harold Martha Jane 1916 05 24 1 West End Railway Wagon Builder 1916 03 02  
57 Kathleen PEAT Wilfred Annie 1916 05 24 Moor Top Joiner 1916 04 16  
58 Olive May TUNE George Sarah Ann 1916 05 31 Church Cottage Farmer 1916 05 03  
59 Reginald STEPHENSON Walter Mary 1916 06 01 37 Playground Roller * 1916 01 07  
60 Harry BRAMHAM Alfred Ernest Edith 1916 06 15 10 Wilfrid Terrace   1916 05 25  
61 Bessie WADE Alfred Annie Elizabeth 1916 06 15 17 Wilfrid Street   1915 11 28  
62 Clifford Bertram CROWTHER George Elizabeth 1916 06 28 Moor Top Boot & Shoe Maker 1916 05 06  
63 Sidney BRADSHAW Ernest Martha Ellen 1916 07 02 17 Long Row Forgeman 1916 06 07  
64 Marjorie Lodge PEARSON William Lodge Annie 1916 07 30 12 Low Moor Side Engineer's Pattern Maker 1916 06 17  
65 Edna PADGETT George Clara 1916 08 06 Moor Top Labourer 1916 07 14  
66 Robert DUNWELL Edgar Nellie 1916 08 06 2 Western Street, Lower Wortley Porcelain Enameller 1916 06 16  
67 James EARNSHAW Horace Amy Ellen 1916 08 16 30 Playground Fitter's Labourer 1916 07 09  
68 Stella HAWXWELL Clifford Bertie Louisa 1916 08 24 5 East End Forgeman 1916 07 02  
69 Constance Vera GILL Alfred Annie 1916 09 06 Moor Top Road Foreman 1916 07 21  
70 Hilda MORRIS Thomas Scott Florrie 1916 09 07 3 Cobden Avenue Dyer 1916 08 11  
71 Norman THOMAS Everard Henrietta 1916 09 07 6 Cow Close Road Munition Worker 1916 07 20  
72 Mary BEDFORD Willie Elizabeth 1916 09 13 1 East End Millhand 1916 08 10  
73 Norman GLENNON William Adassah 1916 11 08 9 East End Brick Maker 1914 01 24  
74 Leslie GLENNON William Adassah 1916 11 08 9 East End Brick Maker 1916 09 28  
75 Margaret GOMERSALL Leonard Rose Ann 1916 12 31 23 Cow Close Road Air Mechanic R.F.C. 1916 11 15  
76 Adeline MAYHALL Amos Louisa 1917 01 03 10 Long Row Soldier 1916 10 31  
77 William Arnold COCKER Harold Mary 1917 01 12 Thornfield, Gildersome Milk Dealer 1916 12 28 Privately
78 Joseph Reginald DOCKERTY William Elizabeth 1917 02 25 7 Ashfield Church Army Captain 1917 01 17  
79 Lily Maud SHARP Fred Grace 1917 03 28 4 East End Private, 3rd Leicester Regt 1917 02 23  
80 Eva SHARP Rufus Maud 1917 05 06 31 Branch Street, Lower Wortley Brick Burner 1917 03 22  
81 Gilbert HAIGH Walter Elizabeth Ann 1917 06 24 10 Blackpool Terrace Pipe Maker 1917 06 18  
82 Mary MORGAN Harry Emma 1917 07 01 3 Cobden Grove Platelayer 1917 05 26  
83 Violet POTTER Alfred Rose 1917 07 01 14 Newton Square Carter 1917 05 12  
84 Myra CROWTHER Orlando May 1917 09 05 3 Playground Weaving Overlooker 1907 09 12  
85 Cyril CROWTHER Orlando May 1917 09 05 3 Playground Weaving Overlooker 1911 01 04  
86 Victor CROWTHER Orlando May 1917 09 05 3 Playground Weaving Overlooker 1916 02 07  
87 Charles Edward GOLDSTONE Alfred William Eliza 1917 11 21 25 Long Row Banksman 1884 01 09  
88 Bessie GOLDSTONE Charles Edward Prudence Evelyn 1917 11 21 7 Playground Engine Driver 1917 10 10  
89 Frank PRIESTLEY David North Alice Maud 1917 11 28 South View, Moor Top Enameller 1917 10 14  
90 Dorothy BRITTON Ernest Lily 1917 12 02 Green Lane, Farnley Welder 1917 10 22  
91 Harry ILLINGWORTH Thomas William Edith Annie 1918 01 13 139 Gilbert Royd Locomotive Fire * 1917 12 01  
92 Arthur MURGATROYD John Emily 1918 02 24 25 Park View, New Farnley Labourer 1918 01 18  
93 Leonard COCKER Harold Mary 1918 02 24 Royal Oak Farm Farmer 1918 01 12  
94 Harold Houseman LINDSAY Harry Doig Lilian 1918 03 03 Moor Top Motor Wagon Driver 1917 12 31  
95 Norman Stephenson PEAT Granville Annie Maud 1918 03 24 Moor Top Master Butcher 1918 03 05  
96 Alfred ALLWORTHY Alfred Emily 1918 04 03 4 Lytham Place Private, Royal Irish Rifles 1918 02 17  
97 Arthur Conrad FIRTH Edward Emmeline 1918 05 05 4 School Close Private, 7th Worcestershire 1918 03 18  
98 Frances Margaret HEPWORTH Henry Ellen Bateson Vye 1918 05 12 5 Croft Terrace Assistant Forge Manager 1918 03 28  
99 Gladys BULLOCK Robert Alice 1918 05 13 8 Playground Electrician 1918 04 30  
100 Benjamin Ernest GALLOWAY Ernest Emily 1918 05 15 Moor Top Farmer 1918 03 29  
101 Mary DOWNS Frederick Henry Ellen 1918 06 12 7 Cobden Grove Forgeman 1914 07 03  
102 Jonas DOWNS Frederick Henry Ellen 1918 06 12 7 Cobden Grove Forgeman 1916 08 31  
103 Maggie DOWNS Frederick Henry Ellen 1918 06 12 7 Cobden Grove Forgeman 1918 05 10  
104 Vera WALKER John Edith 1918 06 23 39 Long Row Miner 1918 04 20  
105 Phyllis Nancy TYLER John Jasper Frances Amelia 1918 07 07 47 Cow Close Road Plumber 1917 11 25  
106 Jack Dix GOLDSTONE Alfred William Mary Elizabeth 1918 07 10 12 Low Moor Side Colliery Banksman 1918 06 13  
107 Ronald NEWTON Ernest Lavinia 1918 08 04 15 Playground Joiner 1918 06 21  
108 Leonora SMITH Fred Ruth 1918 08 14 10 West End Furnaceman 1913 10 18  
109 Olive SMITH Fred Ruth 1918 08 14 10 West End Furnaceman 1916 05 09  
110 Emily SMITH Fred Ruth 1918 08 14 10 West End Furnaceman 1918 07 23  
111 Kenneth Alan TURNER Edgar Lily 1918 08 18 Moor Top Spinner 1918 07 23  
112 Charles Ralph STEPHENSON Terry Mabel 1918 09 08 Parkside Farm Farmer 1918 07 10  
113 Hilda NICHOLSON Herbert Susannah 1918 09 08 3 Blackpool Terrace Planer 1918 07 20  
114 Dora LEWIS David Sarah Elizabeth 1918 09 15 20 Wainwright Street, Hunslet Carr Miner 1918 08 07  
115 Florence Gwenda WILKS Arthur George Marjorie 1918 09 15 The Avenue, Scholes Designer 1918 07 31  
116 Olive WORTH Ernest Eliza 1918 09 25 Woodside Farm Market Gardener 1918 08 22  
117 Jack SHARP Rufus Maud 1918 10 06 31 Branch Street, Lower Wortley Brick Burner 1918 08 29  
118 Wilfred GRAYSON Samuel Joseph Marion 1918 11 03 2 Lodge Hill Sawyer 1918 10 *  
119 Marjorie Lucy MILNES William Edward Annie Elizabeth 1918 12 29 18 Cobden Grove Sapper R.E. 1918 11 *  
120 Ethel EARNSHAW Horace Amy Ellen 1919 01 15 30 Playground Fitter's Labourer 1918 11 21  
121 Joan Margaret GREEN Fred Ruth Alice 1919 01 19 28 Cow Close Road Private, Royal Air Force 1918 1* 26  
122 Mary WALKER Luther Beatrice 1919 02 02 12 Cobden Avenue Steam Hammer Driver 1918 12 09  
123 Margaret ATKINSON Sam Rebecca 1919 02 02 15 School Close Boiler Firer 1919 01 *  
124 Christopher Walker BRITTON George Mary Elizabeth 1919 04 * 16 Wilfrid Street Stoker 1919 02 28  
125 Margaret HIGGS William Ernest Esther 1919 04 20 17 Athlone Grove, Armley Assistant Schoolmaster 1919 02 16  
126 Stanley HAIGH Walter Elizabeth Ann 1919 07 06 10 Blackpool Street Pipe Maker 1919 05 21  
127 Stanley Tordoff DRAKE Thomas Giles Ann 1919 07 31 8 Lytham Grove Sanitary Engineer 1919 07 13  
128 Doris MOXON Fred Minnie 1919 09 14 3 Newton Square Butcher 1919 08 04  
129 Cyril ODDY Albert Henry Beatrice Mary 1919 09 17 36 Playground Labourer 1919 07 24  
130 Edna May ODDY Walter Lily 1919 09 07 8 East End Joiner 1919 08 15  
131 Annie JOHNSON George Edwad Louisa 1919 10 19 37 Stonebridge Lane, Farnley Bricklayer 1919 09 07  
132 Winnie STEPHENSON John Robert Emma Jane 1919 10 19 22 Playground Brick Presser 1919 09 04  
133 George PADGETT George Clara Elizabeth 1919 11 05 Moor Top Labourer 1919 10 12  
134 Wilfred GALLOWAY Ernest Emily 1919 11 26 Moor Top Farmer 1919 10 07  
135 Allan THORNTON Clarence Maud 1919 12 14 Moor Top Cloth Finisher 1919 11 17  
136 Mabel GOLDSTONE Charles Edward Prudence Evelyn 1920 01 07 7 Playground Loco Driver 1919 10 10  
137 Eileen ATKINSON George Susanna 1920 01 07 14 Long Row   1919 11 08  
138 George HOPWOOD Herbert Emma 1920 01 07 210 Lower Wortley Road Labourer 1919 10 23  
139 Kathleen GARFORTH James Anne 1920 03 07 12 Long Row Carter 1920 01 27  
140 Florence Mabel SOWDEN Wilfred Mary Jane 1920 03 17 Moor Top Gas Fitter 1903 08 08  
141 Frank JACKSON Robert Arthur Miriam 1920 03 28 63 Cow Close Road Miner 1920 02 19  
142 Eileen GILL Alfred Annie 1920 03 31 Moor Top Road Foreman 1920 02 28  
143 Doris RUDD George Violet Anetta 1920 04 11 10 Ashfield Chauffeur 1920 03 07  
144 Mary BASTOW   * 1920 04 24 19 Long Row   1920 04 29  
145 Arthur Burden Vye PARMINTER John Bateson Vye Annie 1920 05 16 School House, New Farnley School Master 1920 03 27  
146 Annie NEWTON Ernest Lavinia 1920 05 30 2 Low Moor Side Cabinet Maker 1920 04 19  
147 Jack RAMSDEN Walter Edward Amy Ellen 1920 05 30 6 East End Forgeman 1920 04 29  
148 Barbara Mary HEPWORTH Henry Ellen Bateson Vye 1920 06 06 5 Croft Terrace Forge Manager 1920 05 08  
149 Dorothy Maud SMITH Fred Ruth 1920 06 13 10 West End Furnaceman 1920 02 16  
150 Geoffrey Wilfrid SHEARD Walter Sarah 1920 07 04 Croft House, New Farnley Gas Plant Manager 1920 05 26  
151 Clifford WRAY George Eleanor 1920 07 11 4 Bangor Terrace Woollen Fettler 1920 06 13  
152 Dorothy Elizabeth LANG William Foster Mabel Hope? 1920 08 01 2 Blackpool Grove Textile Trade 1920 06 05  
153 Philip ILLINGWORTH Thomas William Edith Annie 1920 08 15 139 Gilbert Royd Labourer 1920 06 12  
154 Marjorie Mary ILLINGWORTH Thomas William Edith Annie 1920 08 15 139 Gilbert Royd Labourer 1920 06 12  
155 Jack DOWNS Frederick Henry Ellen 1920 08 15 7 Cobden Grove Forgeman 1920 06 28  
156 John GOMERSALL Leonard Rose Anne 1920 08 15 3 Walkers Place, Bramley Weaving Overlooker 1920 07 04  
157 Joyce SQUIRRELL Edward Alfred Edna 1920 09 19 Moor Top Carter 1920 07 28  
158 Harold COLLINSON Ernest Henry Edith 1920 10 03 22 Fawcet Street, Sunderland Assistant Caf´┐Ż Manager 1920 09 01  
159 Betty LOWLEY Herbert Annie 1920 10 28 6 Lytham Grove Shunter L.& N.W.Railway 1920 10 05  
160 Blanche STEPHENSON Clifford Lilly 1920 11 07 5 Playground Farmer 1920 09 29  
161 Jack Haydn TORDOFF John Doris 1920 12 02 5 Pinder Street Steel Forgeman 1920 08 21  
162 Clara PICKLES Walter Fanny 1921 03 06 8 Bangor Street Platelayer 19* 04 28  
163 Mary Ann MOORE James Mary Ann 1921 03 06 8 Bangor Street Woollier 1882 06 21  
164 Fred LAMBERT Stead Mary Ellen 1921 03 06 2 Furnace Row Steel Worker 1921 02 04  
165 Leslie Thomas BAXENDALE Herbert Elsie 1921 04 03 Farnley Lodge Engineer's Pattern Maker 1921 03 03  
166 Stanley MURGATROYD John Emily 1921 04 03 25 Playground Clay Worker 1921 02 12  
167 Thomas Watson ADAMS Thomas Charles Agnes 1921 04 24 11 School Close Engineer 1921 03 29  
168 John Travers FIRTH Edward Emmeline 1921 04 24 4 School Close Labourer 1921 03 01  
169 Leslie GERRAGHTY Ernest Clarice 1921 05 16 9 East End Labourer 1921 03 24  
170 Constance Mary DUNWELL Harry Mabel Lillian 1921 06 05 John Street, Thurnscoe, nr Rotherham Colliery Fitter 1921 04 21  
171 Harriet Annie EARNSHAW Horace Amy Ellen 1921 06 05 30 Playground Fitter's Labourer 1921 03 19  
172 Geoffrey MELVILLE Francis Gladys 1921 07 03 Moor Top Ironsmith 1921 05 19  
173 Realea BROWN Sam Realea 1921 07 04 13 Cow Close Road Clerk 1921 06 12  
174 Wilfrid BROUGH Frederick Eva 1921 08 14 Horbury Miner 1921 07 02  
175 Leslie FOTHERGILL Samuel Ethel 1921 09 29 21 Wilfrid Street   1921 08 29  
176 Ronald BROADBENT Oliver Lily 1921 11 13 14 Newton Square Warp Dresser 1921 10 16  
177 Denis BARRACLOUGH (William) Willie Annie 1921 11 16 20 Noster Place, Beeston Miner 1918 01 06  
178 Joyce GOLDSTONE Charles Edward Prudence Evelyn 1921 11 16 7 Playground Engine Driver 1921 06 *  
179 Denis Leslie PENDLETON Robert Constance Elliott 1921 11 23 33 Long Row Driller 1921 10 25  
180 Evelyn WHITEHEAD Frank Elsie 1921 12 24 47 Cow Close Road Rivetter 1921 11 15  
181 Fred Arnold MANN George Emily 1922 01 05 11 Lytham Grove Piano Tuner 1921 12 09  
182 Mary KAYE Edgar Martha 1922 02 01 40 Long Row Labourer 1913 07 21  
183 Beatrice Ellen KAYE Edgar Martha 1922 02 01 40 Long Row Labourer 1917 04 14  
184 Nelly KAYE Edgar Martha 1922 02 01 40 Long Row Labourer 1921 12 12  
185 Martha Louise BURROWS Harry Clare Louise 1922 02 01 Wentworth Farm Farm Labourer 1922 01 14  
186 Joan LEWIS David Sarah Elizabeth 1922 02 05 20 Wainwright Street, Hunslet Carr Miner 1921 12 28  
187 Gladys LINDSAY Harry D Lilian 1922 03 15 9 Long Row Motor Wagon Driver 1922 01 18  
188 Edward RAMSDEN Walter Edward Amy 1922 04 02 Wood Cottage, Farnley Forgeman 1922 02 25  
189 Noel Gordon ELLIS John Maggie 1922 04 16 Mill Lane Cottages, Newthorpe, Notts Electrician 1921 12 25  
190 George WELLER Albert Ida 1922 05 21 Moor Top Motor Driver 1922 03 30  
191 Audrey KENDALL Willie Faith 1922 05 21 11 Cobden Avenue Fitter 1922 05 02  
192 Donald SMITH Fred Ruth 1922 05 24 10 West End Labourer 1922 05 17 ,
193 Eric DOWNS Frederick Henry Ellen 1922 05 31 7 Cobden Grove Forgeman 1922 04 01  
194 Leonard CRAVEN Fred Agnes Ann 1922 06 11 Moor Top Tailor's Cutter 1922 04 26  
195 Marjorie LOWLEY Herbert Annie 1922 06 29 6 Lytham Grove Railway Shunter 1922 06 13  
196 Clara Louisa SMITH Fred Jessie 1922 07 26 4 Gladstone Street, Leeds Road, Bradford Commission Agent 1922 07 10  
197 Winifred Joyce BEST Gilbert Constance Helena 1922 07 26 Moorhead, Gildersome Engineer 1922 06 30  
198 Thomas Backhouse FOTHERGILL Alf Florence Sewell 1922 07 27 3 Cow Close Grove Engineer 1919 08 25  
199 Clifford HAIGH Walter Edward Elizabeth Ann 1922 07 27 10 Blackpool Street Brickworks Manager 1922 07 03  
200 Norris EARNSHAW Thomas Florence Mary 1922 09 03 135 Camp Road, Leeds Joiner 1922 07 25 ,
201 Genevieve ROBERTS George Ellen 1922 09 20 Ings Hall Farm, Moor Top Farmer 1922 07 29  
202 Colin BARRACLOUGH Willie Annie 1922 09 20 15 Low Moor Side Miner 1922 07 08  
203 Joyce LAWSON Robert Ruth Ann 1922 10 01 15 Garfield Terrace, Pudsey Woollen Fettler 1922 08 18  
204 Winifred ATKINSON William Henry Eveline Amelia 1922 10 01 Moor Top Miner 1922 08 18  
205 Amy WARE William Eleanor Gertrude 1922 10 01 Harper Farm, Whitehall Road Farm Labourer 1922 09 16  
206 Monica Winifred BACON Reginald Elsie Winnifred 1922 11 05 Woodbine Cottage, Moor Top Clerk 1922 09 08  
207 Olive WEBSTER John Sarah Anne 1922 11 19 Moor Top Coal Dealer 1922 10 15 Baptised at Mission Room, Moor Top
208 Ralph SWALLOW Joseph Hilda 1922 12 17 17 Cow Close Road Cabinet Maker 1922 11 25  
209 Gwendolyn Elizabeth MEREDITH Frederick Hilda 1922 12 27 31 Long Row Machinist's Slotter 1922 11 17  
210 Doris LONGFELLOW Harry Nellie 1923 01 25 12 Wilfrid Terrace Cloth Finisher 1922 12 30  
211 Ruth SUTCLIFFE Edgar Wood Ruth 1923 02 01 18 Branch Place Milk Retailer 1922 12 05  
212 Alan RANDERSON Charles Laurence Ethel 1923 02 04 18 School Close Salesman 1922 12 28  
213 Sydney STEPHENSON Albert Sarah 1923 02 07 Well Holme Farm, New Farnley Farmer 1916 03 11  
214 Annie STEPHENSON Albert Sarah 1923 02 07 Well Holme Farm, New Farnley Farmer 1917 05 29  
215 Phyllis STEPHENSON Albert Sarah 1923 02 07 Well Holme Farm, New Farnley Farmer 1922 10 21 ,
216 Henrietta CONNOR Walter Edward Ethel 1923 02 18 8 Pinder Grove Railway Porter 1923 01 26  
217 Wilfrid ROEBUCK James Emily 1923 04 01 Uplands Cottage Textile Worker 1923 03 04  
218 Harold BOOTH Clifford Agnes 1923 05 09 520 Lane Side Warp Dresser 1923 03 28  
219 Marjorie BRITTON Ernest Lily 1923 06 03 14 Waterloo Mount, Bramley Acetylene Welder 1921 06 22  
220 Rose Alice BRITTON Ernest Lily 1923 06 03 14 Waterloo Mount, Bramley Acetylene Welder 1923 04 24 ,
221 Muriel BRUNTON Willie Harrop Mary 1923 06 03 8 Furnace Row Clerk 1923 05 10  
222 Mary SHARP George Herbert Helena 1923 07 01 Barker Hill Cottage Cloth Finisher 1923 05 12  
223 Betty GARSIDE John Atkinson Agnes 1923 07 01 15 Wilfrid Street Presser 1923 05 12  
224 Edward Alfred SQUIRRELL Edward Alfred Edna 1923 07 22 Moor Top Carter 1923 06 24  
225 Marian HOLGATE Harry Jane 1923 07 29 45 Wolley Avenue Botanical Brewer 1912 05 29  
226 Keith Stead ROBSON Ewart Gladstone Alice Isabel 1923 07 29 28 Wolley Avenue Engineer's Pattern Maker 1923 06 28 ,
227 Denis YOUNG William Harland Nellie 1923 08 01 West End, Nafferton Farm Labourer 1923 07 11  
228 Edgar BIRKBY Sam Elizabeth May 1923 08 23 9 Branch Road Dairyman 1923 07 31  
229 Emily MOSLEY Joseph Orlando Doris Mary 1923 09 02 2 Crowther Yard, Pudsey Power Loom Tuner 1923 07 30  
230 Hilda TAYLOR Harry Mary 1923 09 30 8 Low Moor Side Pattern Weaver 1923 08 27  
231 Jack THORNTON James Cyril Jane 1923 04 30 14 Cobden Avenue Electric Cable Jointer 1923 09 04  
232 Bessie KAYE Edgar Martha 1923 10 04 49 Long Row Brick Yard Labourer 1923 07 29  
233 Marjorie BROADBENT Stanley Frances 1923 10 07 9 Bangor Street Coal Dealer 1923 09 03  
234 Harry BEST Wilfrid Kathleen 1924 01 06 7 Playground Plumber 1923 11 14  
235 Ronald Roscoe TILL Thomas Forton? Mary Ellen 1924 02 03 Mt Pleasant, Welburn, York Farmer 1923 12 06  
236 Joseph SPOFFORD Arthur Agnes 1924 02 10 29 Long Row Mechanic 1923 12 25 ,
237 Lilian SUTCLIFFE Edgar Wood Ruth 1924 03 06 18 Branch Place Milk Dealer 1923 12 29  
238 Ronald William MORRIS William Stephen Mabel 1924 03 19 Branch Cottage Farm Hand 1922 07 25  
239 Marjorie HOWSON Frederick Morris Jennie Elizabeth 1924 03 26 2 West End File Grinder 1922 03 19  
240 Cyril HOWSON Frederick Morris Jennie Elizabeth 1924 03 26 2 West End File Grinder 1924 01 15  
241 Bessie RAMSDEN Walter Edward Amy 1924 03 30 40 Towngate, Holbeck Engineer's Labourer 1924 01 24  
242 Bernard SHILLITO Thomas Walter Harriett 1924 03 30 6 East End Labourer 1924 09 22  
243 Harry CROWTHER John Olive May 1924 04 20 19 Wolley Avenue Green Grocer 1924 04 03  
244 Harry Marshall ROBERTS George Ellen 1924 05 11 Ings Hall, Moor Top Farmer 1924 02 28  
245 Allan Burton BRIGHAM John Burt Florrie Violet 1924 05 27 15 Wolley Avenue Teacher 1924 05 12 Privately. Died 1924 05 21
246 Doreen ARMITAGE Herbert Maggie 1924 06 06 Cow Close Cottages Plumber 1924 04 20  
247 John Gordon BEST Gilbert Constance Helena 1924 06 29 Moorhead, Gildersome Engineer's Fitter 1924 06 11  
248 Muriel PEEL Arthur Etheline 1924 07 06 13 Cobden Grove Fireman 1924 05 05  
249 Stanley SMITH Fred Ruth 1924 07 13 10 West End Farm Labourer 1924 06 12  
250 Margaret GOLDSTONE Charles Edward Prudence Evelyn 1924 07 27 25 Long Row Engine Driver 1924 05 22  
251 Florence Margaret ATKINSON William Henry Eveline Amelia 1924 10 15 Moor Top Miner 1924 08 30  
252 Thomas Angus HARE Thomas Edward Margaret Pennell 1924 11 02 51 Wolley Avenue Motor Mechanic 1924 10 04  
253 Muriel GARFORD James Annie 1925 01 04 New Market, Drighlinton Carter 1924 11 16 Possibly GARFORTH
254 Frances TYLER Rupert Eva 1925 02 15 23 Long Row Bricklayer 1925 01 28  
255 Vera KNOWLES Ernest Beatrice 1925 02 15 8 Cobden Terrace Engine Driver 1925 01 14  
256 Mabel STEPHENSON George Herbert Lilian 1925 03 01 5 School Close Clerk 1925 01 13  
257 Doreen PALEY Harold Maria 1925 03 22 3 Newton Square Labourer 1925 02 23  
258 Irene GERRAGHTY Ernest Clarice 1925 04 05 9 East End Clay Worker 1925 02 15  
259 Stanley GERRAGHTY Ernest Clarice 1925 04 05 9 East End Clay Worker 1923 10 04  
260 Enid Margaret SHEARD Albert Edward Doris 1925 04 05 12 Cobden Grove Shop Assistant 1925 04 04 Died 1925 05 03
261 Edward? CRAVEN Fred Agnes Ann 1925 05 03 Moor Top Farm Tailor's Cutter 1925 03 15  
262 Margaret ROEBUCK James Emily 1925 05 03 Uplands Cottage, Back Lane Fettler 1925 04 04  
263 Constance Joyce BROUGHTON Samuel Cluderay Florence Edith Charlotte 1925 05 17 27 Branch Place Builder 1925 04 25  
264 Winnie BOLLON Ernest Elsie Lavinia 1925 05 20 11 East End Spinner 1925 02 24  
265 Hilda RAYNER Norman Annie Elizabeth 1925 06 03 35 Playground Clay Worker 1925 03 13  
266 Jean ADAMS George David Lucy 1925 07 05 9 Cedar Street, Armley Labourer 1924 11 18  
267 Kenneth RICHARDSON Ewart Edith 1925 07 05 38 Wolley Avenue Plumber 1925 05 01 ,
268 Bernard Clarke BROWN William Henry Ada Annie 1925 07 09 14 Newton Row Spinner 1925 06 17  
269 Marjorie LEWIS Walter Amy 1925 08 02 11 Newton Square Miner 1925 06 27  
270 Irene Lilian STOCKHILL John William Eliza 1925 08 06 9 Bangor Grove Engineer's Labourer 1925 07 11  
271 David Piers SHACKLETON Arthur Edward Nora 1925 08 16 40 Wolley Avenue Traveller 1925 07 20  
272 Lulu Tudor RANDLES Gordon Lucy 1925 08 24 The Bungalow, Wilfrid Terrace Engineer 1925 0* 30  
273 Ronald MURGATROYD Henry Alice 1925 09 13 4 Low Moor Side Fish Frier 1925 08 14 ,
274 Brian BROADBENT Stanley Frances 1925 09 10 9 Bangor Street Carter 1925 08 19  
275 Clarence Peter STUBBS Arthur Herbert Hilda 1926 01 07 Ochre? House, Farnley Farmer 1925 12 18  
276 Betty MOXON Fred Minnie 1926 02 14 Coop Houses, Gildersome Butcher 1925 12 21  
277 Richard Gordon HEPWORTH William May Isabel 1926 04 04 11 Wolley Avenue Schoolmaster 1926 03 12  
278 Alma BRITTON Ernest Lily 1926 05 02 14 Waterloo Mount, Bramley Acetylene Welder 1926 03 12  
279 Doreen Muriel CATTELL Harold Heber Margaret 1926 05 06 7 Bangor Place Engineer 1926 03 18  
280 Jean Milnes ARMSTRONG Lewis Frances Emma 1926 06 02 18 Cobden Grove (deceased) 1926 04 19  
281 Bessie SOWDEN Walter Sidney Eleanor 1926 06 02 9 Cobden Grove Brick Worker 1920 11 22  
282 Doreen GILHAM John William Susan 1926 06 06 15 School Close Cloth Finisher 1926 05 17  
283 William Burton BRIGHAM John Burt Florrie Violet 1926 06 06 15 Wolley Avenue Schoolmaster 1926 03 28  
284 Rowland HUNTER Edward Irene 1926 06 16 236 Peevey Cross Lane, Farnley Pipe Fitter 1926 06 01  
285 Clifford KAYE Edgar Martha 1926 06 16 40 Long Row Brick Dresser? 1926 04 27  
286 Betty HOLLINGS Norman Emily 1926 07 11 7 Blackpool Terrace Railwayman 1926 06 22 ,
287 Margaret Vivienne ELLIS John Maggie 1926 08 01 Mill Lane Cottages, Newthorpe, Notts Electrician 1926 06 22  
288 Audrey RICHARDSON Ewart Edith 1926 08 01 6 Forge Row Plumber 1926 09 *  
289 Margaret Hazel BRATLEY John George Ada Matilda 1926 08 22 The Gardens, Farnley Hall Gardener 1926 07 29  
290 Hilda May SWALLOW Joseph Hilda 1926 09 12 7 Cow Close Road Cabinet Maker 1926 08 18  
291 Kathleen ATKINSON William Henry Eveline Amelia 1926 11 03 Moor Top Miner 1926 09 20 ,
292 Betty ELSWORTH Clarence Nellie 1926 11 11 8 Bangor Street Railway Porter 1926 10 11  
293 Hubert Henry RAYNER Norman Annie Elizabeth 1926 12 01 35 Playground Clay Worker 1926 10 10  
294 Doreen WALKER Charles Henry Doris 1926 12 05 32 First Avenue, Armley Teamer 1926 10 06  
295 Maisie WALKER Charles Henry Doris 1926 12 05 32 First Avenue, Armley Teamer 1926 10 06  
296 Annie SUTCLIFFE Edgar Wood Ruth 1927 03 17 18 Branch Place Milk Retailer 1927 02 16  
297 Leonard David ROBERTS George Ellen 1927 04 03 Moor Top Farmer 1927 02 12  
298 Norman GREENWOOD Joseph Jane 1927 05 01 21 Barden Terrace, Whingate, Armley Painter 1927 04 06  
299 Annie Elizabeth SQUIRRELL Edward Alfred Edna 1927 08 03 Moor Top Railway Drayman 1926 11 24  
300 Minnie JACKSON John Ethel 1927 08 14 Wentworth Farm Cottage Farm Labourer 1927 07 14  
301 Agnes MITCHELL Harold Lily 1927 10 09 29 Playground Miner 1927 08 29 ,
302 Walter Hanson TEAGUE William Harold Leaming Laura Thornton 1927 12 04 19 Wilfrid Street Boot Repairer 1927 10 26  
303 Walter Hanson CONNOR Walter Ethel 1928 02 02 8 Pinder Grove Porter 1927 12 03  
304 Maurice GREENWOOD Arthur Lily 1928 02 15 2 West End Miner 1924 04 12  
305 Dennis GREENWOOD Arthur Lily 1928 02 15 2 West End Miner 1926 03 22  
306 Donald? GREENWOOD Arthur Lily 1928 02 15 2 West End Miner 1927 12 25  
307 Janet Muriel SHEFFIELD Herbert William Rose 1928 02 19 6 Wolley Avenue Architect 1917 05 04 ,
308 Edith WALKER John Edith 1928 03 25 6 West End Miner 1920 07 14  
309 Edith May BOLLON Elijah Sarah Hannah 1928 03 25 6 Low Moor Side Spinner 1908 05 18  
310 Eric Reginald SQUIRRELL Edward Alfred Edna 1928 04 29 Moor Top Railway Drayman 1928 03 09  
311 Eileen Barbara MORTIMER Herbert Kathleen 1928 04 29 Gildersome Labourer 1927 05 02  
312 Eric SCHOLEFIELD Nelson Maunder Mary Hannah 1928 05 03 63 Cow Close Road Compositor 1928 04 12  
313 Edna SCHOLEFIELD Nelson Maunder Mary Hannah 1928 05 03 63 Cow Close Road Compositor 1928 04 12  
314 Donald Clement WHITAKER Clement Edith 1928 06 24 16 Pinder Street Insurance Clerk 1928 05 19  
315 Frank JACKSON Albert Doris 1928 06 24 14 Newton Square Labourer 1928 06 04  
316 Brenda Louisa RICHARDSON Allan George Ada 1928 07 08 9 Kirby Hill Place Locomotive Fireman 192* 06 04  
317 Beatrice May ROBERTS George Ellen 1928 07 08 Ings Hall Farm Farmer 1928 05 29 ,
318 Marjorie HUDDLESTON Jack Doris 1928 09 09 Calder Grove, Wakefield Gardener 1928 06 10  
319 Doreen TUCK Thomas May 1928 10 14 2 Pinder Grove Engineer's Fitter 1928 08 23  
320 Iris OAKLEY John Ellen 1928 10 28 Peel House Grocer's Assistant 1928 09 26  
321 Gladys KISBY Charles Horace Doris 1928 10 28 12 Bangor Terrace Draftsman 1928 09 13  
322 Connie WADE Arthur Linda 1928 10 28 8 Blackpool Grove Musician 1928 09 29  
323 Mavis HORSLEY Willie Margaret Annie 1928 10 28 73 Cow Close Road Miner 1928 09 16  
324 Roy EARNSHAW Thomas Florence Mary 1928 10 28 Wentworth Farm Cottage Joiner 1928 08 03  
325 Audrey Gwyneth SHAW James Edward Annie Elizabeth 1928 11 25 52 Cow Close Tailor's Cutter 1928 10 28 ,
326 Jack BARRACLOUGH Horace Maud 1928 12 23 15 Low Moor Side Miner 1928 10 11  
327 Jeffrey JAGGER Gilbert Ida 1928 12 23 18 Long Row Warper 1928 11 26  
328 John GREENWOOD Joseph Jane 1929 03 24 21 Barden Terrace, Whingate, Armley Painter 1929 02 01  
329 Brian Carter STEAD Cyril Carter Nellie 1929 03 24 7 Cobden Terrace Turner 1929 01 25  
330 Mary BRITTON Ernest Lily 1929 04 25 14 Waterloo Place, Bramley Welder 1929 03 07  
331 Harry HOLLINGS Norman Emily 1929 05 16 9 Blackpool Terrace Railway Employee 1929 01 09  
332 Leslie BROADBENT Charles Squire Edith Mary 1929 07 04 11 Wilfrid Street Farm Hand *  
333 Catherine M* ALCOCK Leonard Christina 1929 07 14 Wolley Avenue Shop Fitter 1929 05 * ,
334 Dorothy DENNIS * Ellis Rose 1929 07 14 Wolley Avenue Motor Engineer 1929 04 14  
335 Arnold Geoffrey OVEREND Fred Lucy 1929 08 25 Moor Top Brass Finisher 1929 08 01  
336 Dorothy BOOKER Richard Ethel 1929 09 08 24 Wolley Avenue Policeman 1929 08 26  
337 Geoffrey RAYNER Norman Annie Elizabeth 1929 09 19 35 Playground Labourer 1929 08 05  
338 Pamela Joyce GREENWOOD George Harry? Eleanor Mary 1929 10 27 20 Wolley Avenue Motor Engineer 1929 09 07  
339 Iris ATKINSON William Henry Eveline Amelia 1930 01 01 27 Long Row Miner 1929 10 18 ,
340 Peter Gordon CROOKS John Isabel 1930 02 02 4 Farnley Street Dyer's Labourer 1930 01 01  
341 Dennis BATES Richard Gregory Edith 1930 03 19 27 Wolley Avenue Maintenance Gas Dept 1930 02 26  
342 Kenneth James PARTRIDGE Richard Clara 1930 04 13 Harper Farm Brick Presser 1930 03 18  
343 Sheila McDERMOTT Fred Laura 1930 04 27 Furnace Row Tram Conductor 1930 03 30  
344 Audrey GREENWOOD Arthur Lily 1930 05 07 2 West End Miner 1930 04 21  
345 Dennis Lawrence HARRIS Lawrence Lilian 1930 05 11 Wolley Avenue Joiner 1930 02 06 ,
346 Donald Anthony NEWTON Ernest Lavinia 1930 09 07 55 Low Moor Jane Side Cabinet Maker 1930 06 15  
347 Barry Stephen HARRISON Jack Ellen 1930 10 05 New Farnley Cloth Finisher 1930 07 28  
348 Norman PARKER William Annie 1930 11 02 7 Lytham Grove Railway Shunter 1930 10 07  
349 Harry PARKER William Annie 1930 11 02 7 Lytham Grove Railway Shunter 1930 10 07  
350 Molly GRAYSHON Hector Doris 1930 12 21 Beechwood, Whitehall Road Body Builder 1930 11 24  
351 Gerald Hepworth ASQUITH Fred Eva 1931 01 04 5 West End Clerk 1930 11 12 ,
352 Samuel SWINDEN Norman Elsie 1931 01 Bangor Process Engraver 1930 12 25  
353 Margaret Rose SQUIRRELL Edward Alfred Edna 1931 03 01 Farnley & Wortley Station Railway Drayman 1931 01 30  
354 Kenneth ROEBUCK James Emily 1931 04 05 Uplands, Moor Top Fettler 1931 01 24  
355 Barbara BRITTON Ernest Lily 1931 05 03 14 Waterloo Lane, Bramley Welder 1931 01 24  
356 Kenneth Sydney SQUIRRELL Sydney William Violet 1931 05 03 Moor Top Gardener 1931 03 05  
357 Olive STEPHENSON Fred Rachel Gertrude 1931 07 21 Wolley Avenue Dairyman 1931 06 06  
358 Doreen RAMSDEN Walter Edward Amy 1931 07 21 4 Long Row Gas Jointer 1931 07 05  
359 Marion JONES   Nellie 1931 08 20 18 Branch Street   1931 07 18 ,
360 Peter Malcolm TYLER Albert Florence 1931 08 30 22 Cobden Grove Works Foreman 1931 07 29  
361 Mary MOSLEY Joseph Orlando Doris 1931 09 06 13 School Close Tuner 1931 08 25  
362 Brian HORSLEY John William Annie 1931 12 10 73 Cow Close Road Miner 1931 10 24  
363 Josephine HOPWOOD Albert Edward Rebecca 1931 12 27 Wolley Avenue Electrician 1931 11 09  
364 Donald SUTCLIFFE Edgar Wood Ruth 1932 01 14 Cow Close Farm Cottages Milk Salesman 1931 11 27  
365 Edward Dennis BROWN Thomas Louie 1932 02 07 33 Wolley Avenue Commercial Traveller 1931 12 24  
366 Dennis LIGHTOWLER Harry Elizabeth 1932 02 07 Uplands Farm, Farnley Farmer 1932 12 08 Probably born 1931
367 Renee RUSSELL George Edward Nellie 1932 03 06 North Lodge, Farnley Gardener 1931 12 05  
368 Patricia Mae HARRISON Jack Nellie 1932 03 06 New Farnley Cloth Finisher 1931 12 05  
369 Albert Bernard GILL Alfred Schofield Lilian 1932 03 28 Moor Top Painter 1932 02 10 Privately. Died 1932 04 10
370 Malcolm Joseph HODGSON Joseph Eliza 1932 04 24 Moor Top Forgeman 1932 03 31  
371 Gordon STANHOPE Albert   1932 05 05 6 Bangor Grove      
372 Alan Richard BOOKER Richard Ethel 1932 06 05 34 Wolley Avenue Policeman 1932 05 13  
373 Terence Donovan DOOLAN James William Edith 1932 08 28 9 School Close Car Conductor 1932 07 20  
374 Leonard BOOTH Clifford Agnes 1932 08 28 63 Roker Lane, Pudsey Warp Dresser 1926 07 02  
375 Joan BULLOCK Robert Agnes 1932 09 11 6 Playground Iron Moulder 1932 08 09 ,
376 Malcolm LIGHTOWLER Reginald Alice 1932 10 02 4 Forge Row Plumber 1932 08 20  
377 Eric THOMPSON James William Frances Mary 1932 09 22 Wolley Avenue Civil Service 192* 08 *  
378 Geoffrey THOMPSON James William Frances Mary 1932 09 22 Wolley Avenue Civil Service 1932 08 27  
379 Mollie WHITEHEAD Arthur Emily 1932 09 07 New Blackpool Warehouseman 1932 08 06  
380 Margaret MOORE George William Nancy 1932 11 04 18 Bangor Terrace Bath Glazier 1932 10 04  
381 Sheila CUNDEY Richard Annie 1932 12 01 12 Branch Place Joiner 1932 10 12  
382 Marie WEBSTER Willie Annie 1933 01 04 11 West End Labourer Tramway 1932 11 29 ,
383 Brenda WALKER Clifford Emily 1933 03 099 8 Blackpool Street Blender 1933 02 08  
384 James Peter BARRACLOUGH Horace Maud 1933 05 07 24 Long Row Clay Worker 1932 11 16  
385 Kenneth BROUGHTON Samuel Arthur Lilian 1933 05 08 73 Cow Close Road Motor Driver    
386 June CONNOR Walter Ethel 1933 07 20 6 Pinder Grove Labourer 1933 06 24  
387 Sydney STANHOPE Albert Annie 1933 09 14 New Blackpool *    
388 Stella BROUGHTON Charles Henry Laura 1933 09 14 Cow Close Road Haulage Contractor 1933 09 17 Date of birth as entry
389 Geoffrey Howard ATKINSON Frederick Ada 1933 09 17 5 Furnace Row Boot Repairer 1933 08 15  
390 Rita BOOTH Norman Webster Iris 1934 01 07 2 Rennison Street, Wortley Spinner 1933 11 30  
391 Dennis NEWSOME Arthur Leona 1934 01 25 Wilfrid Terrace Fitter 1934 01 02  
392 Betty Christabel FYRTH Allan George Florence 1934 02 04 3 Forge Row Boot Repairer 1933 12 25  
393 John Michael BARRETT John Lilian 1934 02 04 Croft Terrace Printers Packer 1933 12 18  
394 Margaret Patricia BEST Gilbert Constance Helena 1934 03 11 12 Playground Mechanic 1934 01 31  
395 Mavis PARKER Vincent Alice 1934 05 06 Newton Square Grocer's Assistant 1934 03 23  
396 Pamela HODGSON Frank Eric Lois 1934 05 06 Springfield, Whitehall Road Electrical Engineer 1934 04 *  
397 Geoffrey Walker RICHARDSON Ewart Edith 1934 07 01 Forge Row Plumber 1934 04 30  
398 Alma Eveline STEPHENSON Jacky Renee 1934 07 01 9 Mount Square, Low Wortley Firewood Dealer 1934 06 08  
399 Derrick NICHOLS Jesse Phyllis Margaret 1934 07 01 Farm, Low Wortley Farmer 1934 04 25  
400 Gerald Albert Crake DORLING   Alice 1934 07 01 Playground Labourer 1934 04 30 Reputed father Walter CRAKE
401 David ALCOCK Leonard Christina 1934 09 23 39 Wolley Avenue Shop Fitter 1934 08 05  
402 David MOSLEY Joseph Orlando Doris Mary 1934 09 23 School Close Tuner (Mill) 1934 08 14  
403 Joan Margaret STUBBY Albert Hilda 1934 11 22 Back Lane, Moor Top Cloth Finisher 1934 08 07  
404 John William USHER William Charles Frances Emma 1935 01 03 21 Grove Road, Hitchin, Herts Labourer 1932 * 13  
405 Keith SENIOR Harry Elsie 1935 02 04 * Fitter    
406 Gerald WRIGHT George Edward Hilda May 1935 02 04 Long Row Gardener 1935 01 06  
407 Elizabeth STOREY George Edward Alma 1935 02 04 School Close Mill Hand 1934 12 23  
408 John Stuart ASQUITH Fred Eva 1935 02 04 School House Clerk 1934 12 09  
409 Mavis Gwyneth BROWN Alfred Ivy 1935 03 04 New Blackpool Boilermaker 1935 02 04  
410 Donald Harry STEPHENSON Jack Dorothy 1935 05 05 Harper Farm Farmer 1935 04 07  
411 Stanley Blanchard ROBERTS George Ellen 1935 05 09 Ings Hall Farm Farmer 1935 03 07  
412 John Gordon RHODES John Beatrice Eleanor 1935 06 16 Playground Coffee Infuser 1935 05 25  
413 Phyllis Brenda SHELDON Samuel Henry Phyllis 1935 07 04 27 Cow Close Road Motor Driver 1935 04 22  
414 Samuel James Eric SHELDON Samuel Henry Phyllis 1935 07 04 27 Cow Close Road Motor Driver 1933 12 07  
415 Kenneth BARRACLOUGH Horace Maud 1935 07 07 Long Row Miner 1935 06 15  
416 Keith Tudor RANDLES Charles Mary Margaret 1935 07 07 Low Moor Side Electrical Salesman 1935 05 21  
417 Arthur WOODHEAD Ernest William Nora 1935 10 20 West End Motor Driver 1935 09 29  
418 Donald James BOWCOCK Hubert Edith 1935 11 03 19 Wolley Avenue Office Equipment Serviceman 1935 09 22  
419 Wilfrid Arthur GUMBRILL Herbert Ethel 1935 11 03 5 Wolley Avenue Mattress Maker 1935 09 25  
420 Peter LAWSON Thomas Henry Gladys 1935 11 07 288 Lower Wortley Road Motor Haulage Driver 1935 05 22  
421 Bryan Edward CARSON James Francis Doris Mary 1936 01 09 21 Cow Close Road Traveller 1935 10 19  
422 Sheila Dorothy STEPHENSON Frank Peggy Webster 1936 05 31 Whitehall Road Farmer 1936 05 03  
423 Colin PICKERSGILL Thomas William Beatrice 1936 05 31 2 Wolley Avenue Butcher 1936 05 10  
424 John Anthony TURFORD Phillip Herbert Charlotte Grace 1936 07 12 1 Dragon View, Wortley Railway Porter 1936 06 03  
425 Jack Weinstein Horsley LEE Lewis Vera May 1936 18 Prince Edward Grove Musician 1936 08 10  
426 Gerald George Wallace STUBBS Arthur Herbert Hilda 1936 10 01 Cow Close Cottages Dairyman 1936 05 08  
427 Anne WADE Arthur Linda 1936 10 04 9 Branch Street Blacksmith's Striker 1936 08 05  
428 Peter BRADLEY William Mary 1936 10 04 Wentworth Farm Insurance Agent 1936 07 19  
429 Barry Grainge SHILLITO Bernard Beatrice Mary 1936 10 04 Boston Spa Gardener 1936 07 21  
430 Brian Alfred PEAT William Edward Margery 1936 12 09 Farnley Moor Side Dairyman? 1936 09 10  
431 Cynthia BATES Richard Gregory Edith 1937 01 21 East End Gas Inspector 1937 01 21  
432 Peter Alan ISAACS Hubert? Lilian 1937 01 21 Wolley Avenue Milkman? 1937 01 21  
433 Cyril DOUGHTY Willie Kathleen Mary 1937 03 07 South View Loom Tuner 1937 01 20  
434 Shirley Ann BRITTON John George Margaret 1937 02 03 New Blackpool Mason 1936 12 29  
435 Eric DIBB Louis Emily 1937 02 03 New Blackpool Textile Worker 1936 12 20  
436 Doris MEDWAY Edward Maggie 1937 05 05 New Blackpool Motor Mechanic 1937 04 24  
437 John Albert STANHOPE Albert Annie 1937 05 08 6 Bangor Place Labourer (deceased) 1937 01 24  
438 Geoffrey STEPHENSON Reggie Ida 1938 03 06 8 Pinder Street Grocer's Assistant 1938 01 18  
439 Pauline Anne STANLEY Arthur Mary Ellen 1938 03 06 15 Wilfrid Street Hairdresser 1938 02 03  
440 James Graham HEASON Henry Margaret Annie 1938 04 03 83 Kirkdale Crescent L Sgt, H M Army 1938 0* 23  
441 Carole WALTON Lawrence? * 1938 * Steel *    
442 Brian WOOD Edwin Herbert Phyllis 1938 10 09 21 Prince Edward Road, Low Wortley Motor Driver 1938 09 05  
443 Peter DAWSON Edgar Myra 1938 11 06 School Cottage, Churwell, Leeds Caretaker 1938 09 11  
444 Wynne Carter STEAD Cyril Carter Nellie 1938 11 13 7 Cobden Terrace Engineer 1938 10 09  
445 Roger HEPWORTH Percy Edna 1939 02 12 Anchorage, Whitehall Road Master Joiner 1939 01 07  
446 Derek GREEN Albert Florence 1939 03 05 33 Harrow Street, Wortley Plumber 1939 02 01  
447 Julia Christine ATKINSON Frederick Edith 1939 03 05 12 West End Boot Repairer 1939 01 04  
448 Joan WADE Arthur Emily 1939 03 05 9 Branch Street Engineer 1920 08 04  
449 William Geoffrey? HAIGH Richard Christina 1939 0* 18 60 Broadlea Street, Bramley Male Nurse? 1938 11 27  
450 Molly FITZPATRICK Laurie? May* 1939 0* * 58 Kirkdale Crescent, Lower Wortley Tram Conductor 1939 *  
451 Iris BOYES George Herbert Dorothy 1939 07 13 38 Branch Street Co-operative Butcher 1939 06 06  
452 June Margaret RICHARDSON Ewart Edith 1939 10 29 Nineveh? Cottage, Whitehall Road Plumber 1939 06 02  
453 Anthony LAMBERT Walter Mary Ann 1939 11 05 7 Royal Oak? Gildersome Burler 1939 06 18  
454 Jean Margaret BRADSHAW Sidney Ellen Margaret 1939 11 26 5 Playground Milk Roundsman 1939 10 07  
455 Gordon Wilfred PEAT Alfred Muriel 1939 12 31 Moor Top Farm Farmer 1939 12 02  
456 Kenneth GREENWOOD Frank Doris 1940 01 11 368 Whitehall Road Tailor's Cutter 1939 12 08  
457 Pauline Anne SHEARD Joseph Freda Sutton 1940 02 25 17 Playground Assistant Engineer 1939 12 23  
458 Allan Alfred STEPHENSON Jacky Renee 1940 03 10 1 Bangor Grove Box Repairer 1940 02 04 In St Pauls Mission Church
459 Neville Walter WAITE Walter Mary Ann 1940 03 24 Lodge Hill, Forge Yard Bricklayer 1940 01 05  
460 Joyce Mary STOCKDALE Harold Lilian 1940 04 07 69 Cow Close Road Transport Driver 1940 03 05  
461 Derek Peter BEST Gilbert Constance 1940 06 05 38 Wolley Avenue Engineer's Fitter 1940 05 14  
462 Ann SPENCE Gilbert Nellie 1940 06 19 384 Whitehall Road Tailor's Cutter 1940 05 19  
463 Christine Anne STEPHENSON Leonard Doris 1940 08 18 97 Cow Close Road Weaving Overlooker 1940 07 19  
464 Raymond Boyd CORNFORTH Raymond Edna May 1940 08 18 5 Prince Edward Grove Grocery Manager 1940 07 24  
465 George Peter DAVIES George Wilfred Hilda 1940 09 29 55 Kirkdale Crescent Warehouseman 1940 08 27  
466 John Stuart BULLOCK Robert Agnes 1940 10 13 2 School Close Iron Moulder 1940 09 20  
467 John Ralph STEPHENSON Charles Ralph Florence Gwenda 1940 11 03 705 Whitehall Road Draughtsman 1940 09 12  
468 Jean Dorothy PARKIN Harold Dorothy Enid 1940 11 03 35 Tyersal Avenue, Pudsey Vanman 1940 06 23  
469 Valerie COOK Edwin Louisa 1941 04 06 9 Bangor Street Farmer 1941 02 18  
470 Valerie GREENWOOD Arthur Lily 1941 05 04 2 West End A.R.P. (Demolition Squad) 1941 04 20  
471 Keith William WHITAKER Harry Lily Phoebe 1941 05 29 16 Prince Edward Grove Engineer 1941 05 06 In St Pauls Mission Church
472 Anne Susan BRADSHAW Sidney Helen Margaret 1941 08 10 5 Playground Salesman 1941 06 20  
473 Ian SHILLITO Ernest Evelyn 1941 10 05 6 East End Miller 1941 09 07  
474 Allan THORNTON Allan George Joan 1941 10 26 1 Moorcrest Villa, New Farnley Serving Soldier 1941 09 22  
475 Keith Reginald WALTON Joseph Frederick Joyce Constance 1941 12 14 55 Wolley Avenue Instrument Maker 1932 10 15  
476 Colin Coultate WALTON Joseph Frederick Joyce Constance 1941 12 14 55 Wolley Avenue Instrument Maker 1936 11 04  
477 Graham Frederick WALTON Joseph Frederick Joyce Constance 1941 12 14 55 Wolley Avenue Instrument Maker 1941 09 18  
478 Gwenneth MIDGLEY Ronald Victor Hannah 1942 11 29 Farnley Wood Market Gardener 1942 09 19  
479 Sandra Elizabeth May CROWTHER Clifford Bertram Kathleen Mabel 1943 01 03 2 Lawns Lane Joiner 1942 10 10  
480 Janet Elaine GREENWOOD Arthur Lily 1943 01 03 2 West End General Labourer 1942 12 13  
481 Christine FOWELL Albert Edward Thurza 1943 01 24 13 Long Row Serving Soldier 1942 10 27  
482 Mavis DENNISON Harry Mary Elizabeth 1943 01 24 3 West End Engineer 1942 12 27  
483 Jean OVEREND Fred Lucy 1943 02 07 13 Newton Square Brass Turner 1943 01 01  
484 Jill HARPER Sidney Irene 1943 03 07 630 Whitehall Road Tailor's Cutter 1937 06 24  
485 Ann HARPER Sidney Irene 1943 03 07 630 Whitehall Road Tailor's Cutter 1943 01 15  
486 Anthony Graham FOWLER Harry Mabel 1943 03 14 2 Long Row Chauffeur 1943 02 *  
487 Martin STEPHENSON Charles Ralph Florence Gwenda 1943 03 28 8 Walsh Lane Draughtsman 1943 03 04  
488 Jacqueline Mary WRIGHT Jack Mary 1943 03 04 11 West End Engineer's Fitter 1943 03 03  
489 Pauline WIDDOP Norman Hilda 1943 04 25 Intake Farm, Moor Top Motor Mechanic 1943 02 23  
490 Rita HAROLD Walter Edith 1943 04 25 6 West End Merchant Seaman 1943 12 31  
491 Robert JONES James Robert Kathleen 1943 05 30 1 Wolley Avenue Forestry Labourer 1943 05 16  
492 Jean GREAVES Charles Edward Doreen Mabel 1943 06 06 17 Kirkdale Crescent Joiner 1943 05 03  
493 David Walker GRAYSON Hector Doris 1943 06 06 699 Whitehall Road Vehicle Builder 1943 05 12  
494 Sheila Ann BARRACLOUGH Horace Maud 1943 06 06 24 Long Row Serving Soldier 1943 05 02  
495 Janice Beverley BIRD William Eric Joan 1943 08 01 1 Prince Edward Grove Electric Welder 1943 07 05  
496 David Alan LONGBOTTOM Norman Alice 1943 08 29 21 Wolley Avenue Cashier 1943 06 29  
497 Maureen GRIMES James William Gladys 1943 09 16 Forge Yard, New Farnley Kiln Setter 1943 08 04  
498 Deidre Brenda COWBURN Wallace Jane 1943 10 17 Well Pit Cottage, New Farnley Mineral Water Manufacturer 1943 10 01  
499 John CROWTHER Cyril Phyllis 1943 10 24 3 Playground Serving Soldier 1942 11 08  
500 Tony Graham COOK Ralph Elizabeth 1944 01 02 23 Long Row Warp Dresser 1943 10 16  
501 Gordon COOK Ralph Elizabeth 1944 01 02 23 Long Row Warp Dresser 1940 11 25  
502 Frances Jacqueline MORGAN George Alfred Phyllis Nancy 1944 01 02 2 West End Soldier 1943 12 08  
503 Christine Mary TOWLER Eric Eva Mary 1944 02 06 15 Wolley Avenue R.A.F. 1943 12 23  
504 Patricia Ann GARDNER Robert Joyce 1944 02 * 40 Wolley Avenue Army 1943 12 09  
505 Ann SPOONER William Lilian Grace 1944 03 12 8 Kirkdale View Motor Driver 1944 02 07  
506 Carole DENNISON Harry Mary Elizabeth 1944 06 04 3 West End Radial Driller 1944 02 08  
507 Susan Margaret PARKIN Harold Dorothy Enid 1944 06 04 35 Tyersal Avenue, Bradford Motor Salesman 1944 03 03  
508 Carol Elizabeth GRAYSON Jack Olive May 1944 07 23 Plane Tree Farm, New Farnley H M Forces 1944 04 26  
509 Barbara ATKINSON Joseph Howard Mabel 1944 07 23 5 Furnace Row Boiler Fireman 1937 03 26  
510 David Alan COX Henry Charles Agnes Elizabeth 1944 08 13 636 Whitehall Road Company Secretary 1944 05 20  
511 Jean Winifred BARKER Leslie Alice Evelyn 1944 08 13 14 Wolley Avenue H M Forces 1944 06 02  
512 Judith Ann LYTHE John West Marion 1944 09 29 Church Farm, New Farnley Cabinet Maker 1944 08 14  
513 Gillian SOWDEN Dennis Violet Ann 1944 10 15 33 Kirkdale Terrace H M Forces 1944 09 28  
514 Eric Thornton SURR James Clara 1944 11 05 15 Playground Oil Extractor 1944 07 02  
515 Diana JONES James Robert Kathleen 1944 11 05 1 Wolley Avenue H M Forces 1944 10 12  
516 Martin Hugh FOWLER Harry Mabel 1944 11 15 2 Long Row Chauffeur 1944 09 05  
517 Colin BARRACLOUGH Denis May* 1944 11 29 10 Recreation Row, Leeds 11 Tailor's Cutter 1944 01 25  
518 Anne STEPHENSON Reginald Mary 1945 03 04 37 Playground Miner 1945 01 02  
519 Sonia Joyce COWBURN Wallace Jane 1945 05 06 Moorcrest Villas, New Farnley Manufacturer 1945 01 28  
520 John Graham JORDAN William Winifred Joyce 1945 05 06 38 Wolley Avenue Fitter 1945 04 11  
521 Carol GRIMES James William Gladys 1945 05 06 Forge Yard, New Farnley Kiln Setter & Drawer 1945 10 02  
522 Christine BOUGHEY James Josiah Susan 1945 06 03 13 School Close H M Forces 1945 04 24  
523 Maureen WILKINSON Herbert Frances 1945 06 03 Lawns Lane Farmer 1945 05 05  
524 Stephen DOUGHTY Albert Edward Edna Irene 1945 07 01 622 Whitehall Road Green Grocer 1945 05 09  
525 John GREAVES Charles Edward Doreen Mabel 1945 09 30 17 Kirkdale Crescent H M Forces 1945 08 01  
526 John Alfred PEAT Alfred George Muriel 1945 09 30 Moor Top Farmer 1945 08 24  
527 Carol Joyce Marion WALTON Joseph Frederick Joyce Constance 1945 11 11 55 Wolley Avenue Salesman 1945 09 30  
528 Michael HOLMES Harry Winnie 1945 12 09 9 West End Salesman 1945 10 02  
529 John GREENHOUGH Roland Henry Olwen 1946 03 31 417 Whitehall Road Traveller 1945 12 10  
530 Olwynne Margaret LONGBOTTOM Norman Alice 1946 04 14 21 Wolley Avenue Company Secretary 1946 03 12  
531 John Malcolm WESTERMAN Ronald Margaret 1946 04 21 42 Wolley Avenue Furniture Salesman 1946 01 08  
532 John Edward VERITY John Betty 1946 06 09 Ings Hall Farm Farmer 1946 03 09  
533 Michael THORNTON Allan George Joan 1946 06 09 43 Spring Avenue, Gildersome Clerk 1946 04 26  
534 Christine STEPHENSON Reginald Mary 1946 07 14 20 Playground Miner 1946 04 29  
535 Phillip John RAMSDEN Robert Shillito Mary Ann 1946 12 22 37 Wolley Avenue Joiner 1946 10 21  
536 Marie? CROWTHER Cyril Phyllis 1947 03 02 3 Playground Textile 1947 02 10  
537 Allan HARKER Harry Marion 1947 05 11 669 Whitehall Road Removal & Storage Man 1947 03 06  
538 David Dodsworth KING Leo Sarah 1947 05 18 602 Whitehall Road Printers * 1947 04 18  
539 Jennifer PEAT William Edward Margery 1947 06 22 Low Moor Side, Moor Top Farmer 1947 03 12  
540 Maureen Yvonne MIDDLETON Tom Winifred 1947 07 06 Wolley Avenue Printer 1947 04 30  
541 Malcolm HOLMES Angus Ruth 1947 10 05 23 Playground Fettler 1947 07 07  
542 Patricia Carol RAE Eric Myrtle 1947 12 07 18a Low Moor Side Mechanic 1947 09 17  
543 Paul LITTLE Frederick William Alice Maud 1947 12 28 Cobden Avenue Clerk 1947 12 10  
544 Douglas Bryan BARNETT Gilbert Bryan Ivy 1948 03 14 2 East End Electrical Armature Winder 1948 01 07  
545 Christine CAWOOD Harold Benjamin Vivienne 1948 10 10 South View, Moor Top Kiln * 1948 08 24  
546 Donald Miles VERITY John Betty 1948 11 14 Ings Hall Farm Farmer 1948 08 27  
547 Catherine Margaret LAMBERT Fred Audrey Lilian 1949 05 08 1 School Close Police Constable 1949 03 16  
548 Andrew Keith ROBSON Keith Stead Mary 1949 05 08 25 Wolley Avenue Engineer's Draughtsman 1949 03 27  
549 Ann RAMSDEN Robert Shillito Mary Ann 1950 03 12 37 Wolley Avenue Joiner 1950 02 07  
550 Bryan Ernest GERRAGHTY Leslie Mary 1954 01 10 10 Newton Square Gas Plant Attendant 1953 11 20  
551 Ian Robert THOMSON Robert Baillie Gladys 1954 09 26 24 Chapel Street, Halton, Leeds 15 State Registered Male Nurse 1954 08 28  
552 David Alan HARDY Stanley Christel 1954 11 07 Wood Lane, New Farnley Textile Worker 1954 06 05  
553 Janet SMITH Eric Edna Eunice 1955 07 10 574 Whitehall Road Foreman Joiner 1955 05 27  
554 Helen Mary ROBSON Keith Stead Mary 1955 08 28 25 Wolley Avenue Chief Draughtsman 1955 06 24  
555 Carol Anne MOXON William Petty Margaret 1956 03 25 16 School Close Maintenance Engineer 1956 01 27  
556 Yvonne Mary ASH Ivor Frank Doreen 1956 07 22 Briardene, Gildersome Lane Dental Surgeon 1956 03 19  
557 John Alan BEEVERS Charles Alan Monica Winifrid 1956 07 22 32 Hare Park Mount, Farnley   1956 05 28  
559 Julie SMITH Eric Edna Eunice 1960 01 03 574 Whitehall Road Joiner 1959 also in St Michaels Register
560 Kevin Paul REID William Grieve Mary Alice 1960 01 03 13 Wilfrid Street St* Manager 1959 also in St Michaels Register
561 Gary BRIGGS John Thomas May Patricia 1960 01 03 58 Kirkdale Crescent Milk Roundsman 1959 also in St Michaels Register
562 Billy BARRACLOUGH Jim Maureen 1960 01 03 34 Long Row Coal Miner 1959 also in St Michaels Register
563 Ian Peter RUSHWORTH George Edward Anne 1960 10 09 669 Whitehall Road H M Inspector of Factories   also in St Michaels Register
564 Nigel Robert DUFTON Jack Audrey 1960 10 09 16 Kirkdale Grove Jeweller   also in St Michaels Register
565 Michael Colin DUCK Malcolm Yvonne Marie 1960 10 09 606 Whitehall Road *   also in St Michaels Register
572 John David OVEREND Ronald Geoffrey Marjorie Hilda 1961 07 09   plumber   also in St Michaels Register
573 Gillian RANDALL     1961 07 09       also in St Michaels Register
574 Louise JOHNSON     1961 07 09       also in St Michaels Register
607 Vincent Herbert GREENWOOD Herbert Betty 1964 05 04 Kirkdale Cres. locomotive foreman