calverley

© CalverleyInfo 2001-2013 - all rights reserved. This page last updated September 18, 2013

Pudsey (Richardshaw) St Pauls Parish Church Marriages

 

St Pauls church, which is situated in the part of Stanningley that falls in Pudsey district (Richardshaw), was built in 1853, though the parish was formed on 9th June 1846. The registers for St Pauls begin in 1856.
Few marriages were conducted at the church. For the period 1856 - 1890, there were only 50 marriages at St Pauls.
The reference refers to the registration of the marriage held at Leeds Register office.

 
Date
Surname
Name
Age
Stat
Occ.
Resides
Father
His Occ.
Dec'd
Witnesses
Notes
Ref.
Date
Surname
Name
Age
Stat
Occ.
Resides
Father
His Occ.
Dec'd
Witnesses
Notes
Ref.
1856 11 10 CLAYTON Matthew 23 B Millwright Stanningley William Clayton Clothier   William Rowlatt   CE134/1
  BARNES Sarah 21 S . . Joseph Barnes Labourer   Mary Ann Barnes    
1856 11 29 ROWLATT William 22 B Labourer Stanningley John Rowlatt *   Matthew Clayton   CE134/2
  BARNES Mary Ann 23 S . . Joseph Barnes Labourer   Elizabeth Cromack    
1857 04 13 RENNISON William 20 B Labourer Stanningley Thomas Rennison Weaver   William Wood   CE134/3
  HUNT Betty 24 S Burler Stanningley John Hunt Weaver   Catherine Harrison    
1857 08 16 MARSHALL Francis William John 38 B Tailor Stanningley William Marshall Independent   Ezra Wheater   CE134/4
  QUEEN Bridget Jane 37 S Housekeeper Stanningley Owen Queen Farrier   Ann Lambert    
1857 09 27 CRABTREE Benjamin 61 W Clothier Stanningley John Crabtree Clothier   Squire Ward   CE134/5
  MARSHALL Ann 32 W Servant Stanningley James Peel Farmer   Amelia Mackreath    
1857 09 28 SAYER Elijah 20 B Cabinet Maker Stanningley Samuel Sayer Woolwasher   Charles H Messenger   CE134/6
  STEAD Rachel 19 S Spinner Stanningley James Stead Woolcomber   Martha Messenger    
1862 04 10 HYDE John 23 B Labourer Embsay James Hyde Labourer   Francis Mattock   CE134/7
  TILLOTSON Elizabeth 21 S Servant Stanningley Robert Tillotson Gardener   John Tillotson    
1862 05 18 HOLROYD Thomas 23 B Labourer Stanningley Not known .   Henry Harrison   CE134/8
  NICHOLSON Mary * S Servant Stanningley William Nicholson Labourer   Sidney Gordon    
1862 09 08 CROFT John 78 W Weaver Stanningley John Croft Woolcomber   Benjamin Turner   CE134/9
  CARRITT Grace A 46 W Dressmaker Stanningley Joseph Sutcliffe Shopkeeper   Thomas Davy    
1865 12 02 STRICKLAND John Edward 24 B Pattern Maker Stanningley Edward Strickland Manufacturer   Joseph Ross   CE134/10
  HAINSWORTH Mary 22 S Servant Stanningley Richard Hainsworth Manufacturer   Mary Hamer    
1866 11 27 BONNER William 43 B Labourer Stanningley James Bonner Labourer   William Ross   CE134/11
  MITCHELL Susannah 24 S Weaver Stanningley Joseph Mitchell * Maker   Matthew Parrat    
1868 07 05 CARRINGTON Philip 61 W Collier Stanningley William Carrington Joiner   Edward James Whitaker   CE134/12
  NICHOLS Maria 55 W Needlewoman Stanningley John Atty Groom   Ann Falkner    
1869 12 27 LIVERSEDGE Charles 26 B Labourer Stanningley Samuel Liversedge Miner   John E Strickland   CE134/13
  BUNTING Marianne 20 S Servant Stanningley James Bunting Moulder   Mary Brunton?    
1875 06 24 BEST Frederick Warmingham 50 B Surgeon Stanningley William Best Solicitor   John Campbell By Licence CE134/14
  GELDART Sarah Ann 40 W Dressmaker Stanningley Henry Turner Cloth drawer   Hannah Glover    
1876 04 17 STRICKLAND Jonathan 30 B Joiner Stanningley Thomas Strickland Foreman   John Edward Strickland   CE134/15
  ARMITAGE Hannah 33 S . Pudsey Joshua Armitage Manufacturer   Martha Ann Armitage    
1877 08 13 KIRK Virtue 21 B Blacksmith Stanningley Thomas Kirk Quarryman   William Byram   CE134/16
  YARDLEY Emily 20 S Factory Hand Stanningley George Yardley Nailmaker   Elizabeth Yardley    
1877 09 22 BAILEY Henry 36 W Bricklayer Stanningley William Bailey Bricklayer   John Markland   CE134/17
  WALTON Harriet 42 W Weaver Stanningley William Rhodes Watchman   Charlotte Markland    
1878 12 16 HAINSWORTH Benjamin 57 W Clothmaker Farsley Abraham Hainsworth Clothmaker   John Greaves   CE134/18
  THREAPLETON Mary 57 W Burler Farsley William Barrand . . Mercy Greaves    
1879 11 22 WALTON Alfred 27 B Woolsorter Stanningley George Walton Woolcomber   Richard Shepherd   CE134/19
  THRIPPLETON Emma 24 S Weaver Thornbury William Thrippleton Cloth Fuller   Jane Shepherd    
1882 11 2* HOLLINSWORTH James 20 B Labourer Stanningley James Hollinsworth Labourer   John William Dickinson?   CE134/20
  GOTT Sarah 18 S Millhand Stanningley James Gott Delver   Sarah May    
1883 09 09 MARRINER Charles William 21 B Plumber Stanningley Thomas Marriner Boilermaker   William May   CE134/21
  MAY Emily 20 S . Stanningley George May Mechanic   Mary Ann Marriott    
1883 09 23 RAYNER Sam 20 B Labourer Stanningley Joseph Rayner Weaver   John Smith   CE134/22
  WADE Frances 20 S Servant Armley William Wade Mechanic   Ann Rayner    
1885 08 01 MURGATROYD Daniel Edward 37 W Engine Fitter York Cottages, Low Valley, Darfield James Murgatroyd Millwright   Tom Knapton By Licence CE134/23
  BENNETT Nanny 50 W Dressmaker Varley Street, Stanningley Isaac Davey Publican   John Ambler    
1885 11 15 SMITH Charles 20 B Planer Farsley James Smith Carpenter   Harry Barber   CE134/24
  KORNEY Jane 19 S Weaver Varley Street, Stanningley Charles Korney Labourer   John Ambler    
1885 11 30 THREDGOLD Jerry 28 B Blacksmith Stanningley Forster Thredgold Machinist?   Margaret Othick   CE134/25
  COLIGAN Honoria 21 S Cotton Spinner Stanningley John Coligan Collier   Francis Wolferston Toms    
1885 12 02 APPLETON Richard 32 B Clothier Hunslet, Leeds Thomas Appleton Draper   Charles Edwin Vickers   CE134/26
  VICKERS Eliza Anne 33 S Milliner Stanningley William Vickers Stone Merchant   Eliza? Sutcliffe    
1885 12 14 HALDON Charles Henry 25 B Labourer Beckside Hill, Stanningley Squire Haldon Labourer   John Coates   CE134/27
  COOPER Ellen 24 S . Stanningley Joseph Cooper Weaver   Elizabeth Coates    
1885 12 26 FRANKLAND John 40 W Labourer Stanningley Robert Frankland Labourer D Sarah Edwards   CE134/28
  EDWARDS Sarah Anne 25 S . Hough End, Bramley James Edwards Labourer   John Springthorpe    
1887 05 16 SMITH John 32 B Labourer Stanningley John Smith Shoemaker   John Springthorp   CE134/29
  HARGRAVE Myra 41 W . Stanningley William Green Labourer   John Ambler    
1887 05 31 DEACON Joe Rolland 30 B Draper Guiseley Abraham Deacon Draper   William Edmund Baldwin   CE134/30
  WHITAKER Mary Annie 32 S Draper Stanningley Wilson Whitaker Farmer   Annie Louisa Brotherton    
1887 09 26 SIDGWICK John Lindley 31 B Labourer Stanningley Thomas Sidgwick maltster   Edward Riley   CE134/31
  GOTHARD Rebecca 23 S . Stanningley Job Gothard Labourer   Martha Riley    
1887 10 29 DAY Arthur William 25 B Labourer Stanningley George Day Labourer   John Ambler   CE134/32
  BARKER Mary Ellen 26 S Domestic Servant Stanningley William Slater Barker Gamekeeper   Martha Longbottom    
1888 05 21 SECKER David 22 B Glazer 18 Turner's Fold, Stanningley John Secker Painter   Isaac Sayer   CE134/33
  WINFIELD Sarah Jane 22 S . Parkfield House William Winfield Porter   Emily Winfield    
1888 09 05 APPLEYARD James 26 B Manufacturer Pudsey Oliver Appleyard Manufacturer   Oliver Appleyard   CE134/34
  HAINSWORTH Frances Annie 21 S . Farsley James Hainsworth Manufacturer   J B *    
1888 11 17 RHODES Joseph Edward 27 B Cloth Fuller Morley Joseph Richardson Rhodes Bookkeeper   Aquila Warrington   CE134/35
  STAKE Hannah 25 S   Stanningley Jonas Stake Fitter   Rachel Rhodes    
1889 04 01 BIRCH George 38 B Builder Park Top John Birch Builder   John Keighley   CE134/36
  WHEELWRIGHT Harriet 48 W . Park Top William Lumb Woolcomber   John Ambler    
1889 04 22 WALKER Harry 22 B Rivetter Pudsey Samuel Joseph Walker Railway Shunter   Charles Samuel Clift   CE134/37
  WINFIELD Rose Emily 21 S . 28 Wheaters Fold William Winfield Railway Shunter D Minnie Winfield    
1889 06 30 ALLOTT John Thomas 23 B Boilermaker 8 Churchill Place . .   Edwin Scholefield   CE134/38
  PITT Elizabeth 21 S . Primrose Hill George Pitt Moulder   Emma Stringer    
1889 08 03 DEMAIN Tom 23 B Porter 14 Ebenezer Square Stephen Demain Porter   George Deacon   CE134/39
  DEACON Caroline Elizabeth 19 S . 5 Church Hill Mount Robert Deacon Farmer   Florence Luty    
1889 10 05 NEWMAN Thomas 20 B Moulder Richardshaw Lane George Newman Platelayer   Joseph Isles   CE134/40
  RILEY Elizabeth 19 S . Park Top Edward Riley Grinder   Elizabeth Isles    
1889 10 20 BANKS John Firth 30 B Waggoner Back Lane, Pudsey John Banks Overlooker   William Forrest   CE134/41
  HUSTLER Sarah Ann 32 S . Park Top . .   Clara Hall    
1889 12 25 ILLINGWORTH Alfred 22 B Rivetter Lidget Hill, Pudsey John Illingworth Mason D Benjamin Illingworth   CE134/42
  DEATON Martha Ann 22 S . Station Square Henry Deaton Foreman   Alice Illingworth    
1890 01 13 OXLEY Alfred 27 B Draper Fulneck, Pudsey William Oxley Tailor   John Pearson By Registrar's Notice CE134/43
  PEARSON Ann Elizabeth 22 S Dressmaker Richardshaw Lane John Pearson Policeman   Edith Jane Pearson    
1890 01 30 GILES Amos 25 B Woolsorter Greenside, Pudsey George Giles Currier   Willie Glover   CE134/44
  GLOVER Susan 25 S . New Scarborough James Glover Draughtsman   Kate Glover    
1890 02 05 ELLIS Harold Thornton 31 B Boot & Shoe Maker Fulneck, Pudsey James Ellis Shoemaker   John Pearson, Alfred Oxley   CE134/45
  PEARSON Edith Jane 26 S Dressmaker Richardshaw Lane John Pearson Police Officer   Ann Elizabeth Oxley    
1890 04 FARRAR William 23 B Boot Maker Gaunts Buildings Benjamin Farrar Boot Maker   Thomas Jepson, Lizzie Ross   CE134/46
  ROSS Emma 21 S . Beckbury Terrace, Farsley Walter Ross Bricklayer   George Arthur Hudson    
1890 05 31 HAINSWORTH John Ward 36 B Forgeman Richardshaw Lane Abraham Hainsworth Clothier   Esdras Yeadon   CE134/47
  SELBY Jane 49 S . Farsley James Selby Painter   Henrietta Yeadon    
1890 08 16 THOMAS Joseph 34 W Stone Mason 19 Richardshaw Lane William Thomas Stone Mason   Thomas Craven   CE134/48
  CRAVEN Eliza 29 S   Bradford Road Benjamin Craven Blacksmith   Edith Crossley    
1890 08 27 HEPWORTH John William 26 B Schoolmaster Varley Street, Stanningley James Hepworth Coachman   Harry Fifield   CE134/49
  FIFIELD Ada 29 S . Parkfield Terrace William Fifield Bookkeeper   Ellen Hepworth    
1890 11 03 JONES Enoch 21 B Miner West Riding Terrace, Normanton Thomas Jones Miner   Samuel Wild   CE134/50
  LAWTON Hannah Ellen 24 S . Park Top, Pudsey Samuel Lawton Boilermaker   Charlotte Lawton    
1891 03 30 HUDSON George Arthur 22 B Blacksmith 2 Gaunt's Buildings George Hudson Gardener   John Hinchliffe Waterhouse, Clara Waterhouse   CE134/51
  WATERHOUSE Sarah Ann 20 S . 8 Chapeltown, Pudsey James Waterhouse Builder   Mary Elizabeth Hogg, James E R Hudson    
1891 05 02 INGHAM Thomas 24 B Foundryman Richardshaw Lane (Unknown) .   William Forrest   CE134/52
  HALL Clara 22 S   Park Top William Hall Comber   Sarah Ann Banks    
1891 05 09 LISLE John William 24 B Furnaceman Grangefield Road William Lisle Labourer   Boaz Lisle   CE134/53
  LAWTON Charlotte 26 S . Park Top Samuel Lawton Boilermaker   Sarah Emily Osborne    
1891 12 05 GLOVER Willie 24 B Boot & Shoe Rivetter New Scarborough James Glover Draughtsman   David Birdsall   CE134/54
  BIRDSALL Sarah Ann 24 S . 4 William Street, Farsley Alfred Birdsall Mule Spinner   Kate? Glover    
1891 12 26 FOSTER Fred 24 B Moulder Lincoln William Foster Labourer   John Willie Winfield   CE134/55
  WINFIELD Flora Grace 20 S . 11 Station Square William Winfield Railway Porter   Ellen Foster    
1892 09 11 WILSON Soloman Leatham 51 W Mason 15 Barnes Place Jonathan Wilson Tinner   William Newell   CE134/56
  LEE Annie 26 S Factory Hand Varley Street, Stanningley James Jee Labourer   Charlotte Newell    
1892 10 22 WOOD John 22 B Cooper Primrose Hill Isaac Wood Cooper   Sam Midgley   CE134/57
  MIDGLEY Emily 21 S Weaver Ebenezer Square Jonas Midgley Fitter   Eliza Ann Wood    
1892 10 29 FARRAR Walter 19 B Bootmaker 5 Hanover Street, Bramley John Turner Farrar Spinner   Charles Farrar   CE134/58
  DUFTON Hannah Maria 20 S Millhand Grangefield Soad, Stanningley John Dufton .   Mary Ann Lightfoot    
1893 04 01 ROGERS John William 23 B Fitter Parkfield Terrace Joshua Rogers Joiner   Frederick May   CE134/59
  MILLS Lucy 20 S . Parkfield Terrace John Naylor Mills Tanner   Harriet Swithenbank    
1893 04 05 FARRAR John 21 B Fitter Richardshaw Lane Benjamin Farrar Bootmaker   Joseph Henry Sunderland   CE134/60
  PRIESTLEY Lucy Ann 23 S Weaver Back Lane William Chapman Priestley Weaver   Ben Farrar    
1893 10 05 KEIGHLEY Robert Dex 75 W Surgeon Batley Henry Keighley Manufacturer   Joseph Butler Knowles, M E Knowles By Licence CE134/61
  HAINSWORTH Susannah 64 W . Pudsey Joseph Butler Ironfounder   Henry William Butler, A Appleyard    
1894 07 16 KENDALL Simeon 44 B Labourer Oxford Place Christopher Kendall Farmer   Isaac Glover   CE134/62
  CLARKE Louisa 40 W . Oxford Place Edward Camplin Cab Proprietor   Harriet Siddall    
1894 08 04 ROBINSON Ernest 24 B Dyer Burley Fergus Robinson Dyer   Walter Craven   CE134/63
  CRAVEN Emma 25 S . Pudsey Joseph Edward Craven Painter   George Hargreaves    
1894 12 25 STANTON John Robert 23 B Porter Queensbury William Stanton Railway Signalman   Charles Samuel Clift   CE134/64
  WINFIELD Minnie Maria 25 S . 10 Park Row William Winfield Porter D Adah Mary Stanton    
1895 04 15 THOMAS William 20 B Iron Moulder Eggleston Street, Rodley Richard Thomas Labourer   George Grainger   CE134/65
  BENNETT Phoebe Grainger 19 S   16 Park Top John Bennett Labourer   Lydia Bennett    
1895 06 22 LEADER Randolph 29 B Iron Rivetter Richardshaw Lane George Leader Labourer   Walter Leader   CE134/66
  COWEN May 26 S . Richardshaw Lane John Pratt Mason   Maria Riley    
1895 09 14 ROBERTS Ralph 21 B Slater New Scarborough Henry Roberts Joiner   George Pitt   CE134/67
  PITT Hannah 22 S . Primrose Hill George Pitt Moulder   Emma Pitt    
1896 02 03 WILLIAMSON Walter Edwin 27 B Labourer Bradford Road, Farsley John Williamson Warehouseman D Martha Ellen Sayer   CE134/68
  MILNER Ellen 25 S . St Pauls Vicarage John Milner Gamekeeper   Edith Challis    
1896 04 21 HEWITT Jim Harry 25 B Butcher Holdfield Lane, Wortley Joseph Hewitt Butcher   Willie Wood   CE134/69
  WOOD Martha Elizabeth 23 S . Sun Hotel, Stanningley John Wood Publican D Albertina Wood    
1896 09 20 JUDGE James George 23 B Labourer Newtown, Leeds William Judge Press Setter D Walter Elam   CE134/70
  ELAM Clara 22 S . Richardshaw Lane Charles Elam Press Setter D Clara Ingham    
1896 11 28 ACKROYD William 21 B Boilermaker Littlemoor Road, Pudsey William Ackroyd Labourer   Thomas Marshall   CE134/71
  MARSHALL Hephzibeth 23 S . Ebenezer Square William Marshall Boilermaker   Amelia Marshall    
1897 03 02 FIRTH John 43 B Labourer Varley Street, Stanningley William Firth Spinner D George Harradan   CE134/72
  BROWN Annie Maria 42 W . Park Top, Stanningley William Maude Farmer D Clara Ingham    
1897 03 13 METCALFE Whitaker 21 B Pattern Filer Cockshott Hill, Farsley, George Metcalfe Pattern Filer   Fred Davey   CE134/73
  GOULD Elizabeth Ann 20 S . Park Top, Stanningley George Gould Railway Servant   Charlotte Metcalfe    
1897 06 09 WOOD Harry Clough 22 B Printer Oddfellow Hall, Stanningley Amon Wood Innkeeper D Annie Markland, Percy Hinings   CE134/74
  HININGS Edith 22 S . 10 Sun Street, Farsley John Hinings Draper   Mary Hinings, * Hinings    
1897 10 02 COATES Fred 19 B Stoker Cavendish Place, Stanningley James Coates Labourer   James Coates   CE134/75
  HOUSCROFT Agnes 28 S . Cavendish Place, Stanningley Richard Houscroft Miner D Florence B Kirk    
1897 10 18 MORTIMER George 33 B Labourer Beckside Hill, Stanningley William Mortimer Labourer D Andrew Hardacre   CE134/76
  THREAPLETON Hannah 23 S . Beckside Hill William Threapleton Firer   Elizabeth Hardacre    
1898 04 09 DEATON John 26 W Labourer Station Square, Stanningley Henry Deaton Porter   Mathers Balmforth   CE134/77
  THOMAS Ada 26 W   Bramley Street, Bramley William Coggan Drayman   Charlotte Deaton    
1898 05 28 RHODES William Lobley 22 B Mechanic 3 Longfield Road, Pudsey William Rhodes Engineer   Ralph Alonzo Petty   CE134/78
  WOOD Ada 21 S   Woodvine Street, Bradford Road William Wood Dyer   William Wood    
1898 05 30 HAINSWORTH Israel 23 B Agent Littlemoor , Pudsey Benjamin Hainsworth Warehouseman   William Arthur Hebden   CE134/79
  WOOD Mary 26 S   Thorpe Road, Pudsey James Wood Fettler   Agnes Atkinson    
1898 06 28 RILEY Benjamin Edward 36 W Labourer 66 Primrose Hill, Pudsey Richard Edward Riley Firer   John Rodgers   CE134/80
  BUCKLEY Sarah A 36 W   66 Primrose Hill, Pudsey John Gatehouse Labourer   Emily Rodgers    
1898 08 06 CARTER William Robert 28 B Mechanic 8 South View, Bradford Road Thomas Carter . . William Henry Crowther By Licence CE134/81
  CROWTHER Hannah Jane 22 S Mantle Maker Swinnow Lane, Stanningley William Crowther Overlooker   Albert Martin Chapman    
1898 10 29 SMITH James 29 B Boot Finisher Crawshaw Hill, Pudsey Joseph Smith Mason . Thomas Smith   CE134/82
  JONES Lydia 26 S . Parkfield Terrace, Pudsey John Jones Mason   Louisa Smith    
1899 04 12 AMBLER Herbert 22 B Builder Littlemoor, Pudsey John Ambler . D John Ben Ambler   CE134/83
  AMBLER Lilian 22 S   Richardshaw Lane John Ambler Quarryman   Elizabeth Ambler    
1899 10 21 HUNT Arthur Nichols 24 B Blacksmith Richardshaw Lane Benjamin Hunt Blacksmith   Willie Holgate   CE134/84
  GARSIDE Julia Ann 25 S   Parkfield Terrace Isaac Garside Spinner D Oliver Raistrick    
1899 11 08 WILCOCK Arthur 24 B Twister Summerfield Place, Pudsey Isaiah Wilcock Warp Dresser   Arthur Rayner   CE134/85
  MARKLAND Annie 23 S   Vine Terrace, Pudsey John Markland Inspector   Hannah Sabina Smith    
1899 11 22 POLLARD William 25 B Basket Maker Cavendish Place, Stanningley John Pollard Engineer   Harry Pollard   CE134/86
  GUY Lois 22 S   Intake Lane, Stanningley William Wallace Guy Moulder   Amy? Rogers    
1899 12 27 SCRUTON George Augustus 32 B Jeweller 31 Archer Street, West Hartlepool George Scruton Schoolmaster D William Lee   CE134/87
  LEE Mary 26 S   Old Road, Farsley Charles Lee Tailor   Hannah Maria Edmondson    
1899 12 27 POLLARD Harry 24 B Painter Cavendish Place, Stanningley John Pollard Engineer   C E Vickers, F Wilkinson   CE134/88
  ROGERS Amy 25 S   Sunfield, Farsley John Rogers Butcher D E Rogers, H Faulkner    
1900 02 21 BARNES Simeon 28 B Plumber Providence Place, Stanningley Simeon Barnes Cloth Weaver D Alfred Rayner   CE134/89
  ROGERS Eliza Farrar 27 S Dressmaker Ashfield Road, Stanningley John Rogers Butcher D Martha Barnes    
1900 02 21 FEARNLEY John Ernest 26 B Currier Bury, Lancashire Walter Fearnley Currier   C E Vickers, M Vickers   CE134/90
  ROGERS Emily 23 S   Ashfield Road, Stanningley John Rogers Butcher D Ernest Holt    
1900 05 21 WILKINSON Charles Frederick 25 B Grocer & Postman 3 Town Street, Stanningley William Wilkinson Grocer   Harry Pollard, Herbert Lockwood Croft   CE134/91
  FAULKNER Henrietta 24 S . Ebenezer Square, Stanningley George Faulkner Contractor   Lydia Ann Faulkner, Mary Emma Wilkinson    
1900 06 05 WOOD Francis 26 B Moulder Richardshaw Lane James Wood Fettler   Wilfred Wood, Rowland Atkinson   CE134/92
  ATKINSON Agnes 24 S . Hough End? Cottage, Stanningley Thomas Atkinson Policeman   Angelina Wood, Esther Mary Barrett    
1900 07 25 FANT Harry Robinson 22 B Ticket Collector Finsbury Park, London Henry Fant Passenger Guard   Frederick William Hilliam, J H Marler   CE134/93
  MARLER Laura Matilda 26 S . Richardshaw Lane James Marler Engineer D Clarissa Ann Marler, Maud Mary Fant    
1900 07 30 THOMPSON William 22 B Assistant Shunter Parkfield Terrace, Stanningley Richard Thompson Farmer   H Thompson   CE134/94
  WHITAKER Ann 23 S . Parkfield Terrace, Stanningley William Whitaker Striker D Grace Ann Bennett?    
1900 09 22 TAYLOR Thomas 40 W Labourer 21 Park Top, Pudsey Robert Taylor Labourer   John Riley   CE134/95
  LINES Catherine 32 W Paper Sorrter 21 Park Top, Pudsey Thomas Kilkenny Scavenger   William Crossland    
1901 05 25 HILLIAM Frederick William 23 B Joiner Pudsey William Hilliam Carpenter D Edwin Carter, Joseph Hilliam   CE134/96
  MARLER Clarissa Ann 21 S . Pudsey James Marler Seaman D Gertrude Marler, Alice Ann Hilliam    
1901 11 25 SIMMONS Arthur 23 B Engine Fitter Kirkthorpe John Simmons Engine Fitter   James Dickinson Pearson   CE134/97
  PEARSON Ann 22 S   Pudsey William Pearson Boot Finisher D Nelly Pearson, H Simmons    
1901 11 30 PEARSON Thomas Myers 25 B Fireman Stanningley William Pearson Farmer D James Pickup   CE134/98
  RHODES Rose Hannah 22 S   Stanningley Samuel Rhodes Moulder D Charlotte Procter    
1902 10 13 HILLIAM Joseph 24 B Carpenter Brunswick Terrace, Pudsey William Hilliam Inspector of Works D Joseph Wood, Robert Hilliam, E Hinings, John Hinings   CE134/99
  HININGS Martha Alice 24 S   10 Sun Street, Farsley John Hinings Gentleman   Alice Ann Hilliam, Mary Jane Hilliam    
1902 12 10 PARKINSON Harold 21 B Fitter Farsley Samuel Parkinson Merchant   Israel Hainsworth   CE134/100
  WOOD Clara 23 S   Pudsey James Wood Millhand D Ada Parkinson, Elizabeth Wood    
1902 12 20 WOODHEAD Benjamin Beecroft 22 B Warper Farnley Benjamin Woodhead Pattern Weaver D William Ackroyd   CE134/101
  ACKROYD Ruth 24 S Weaver Pudsey William Ackroyd Collier D Esther Woodhead    
1903 04 11 HARWOOD John 34 B Tanner 8 Park Top James Harwood Baker D Moses Hill   CE134/102
  DICKINSON Ann 41 W . 8 Park Top Thomas Anderson Navvy D Jemima Hill    
1903 04 14 SARSON Teddy 23 B Bootmaker 6 Fern Terrace, Thorpe Rd, Pudsey Joseph Sarson Butcher D William Henry Cockroft, Eli Jowett   CE134/103
  COCKCROFT Clara Elizabeth 24 S . 44 Somerset Road, Pudsey William Henry Cockroft Overlooker   Florence Cockroft, E Jowett?    
1904 04 05 RAYNER Arthur 28 B Woolcomb Maker Farsley Samuel Smith Rayner Waste Dealer D F Smith, H Threapleton   CE134/104
  SMITH Hannah Sabina 28 S . Pudsey George Robert Smith Painter & Decorator D L M Smith    
1904 07 20 FELL John 31 B Weaving Overlooker Bradford John Watson Fell Weaving Overlooker   William Henry Lee   CE134/105
  SUGDEN Maria 24 S . Pudsey Ebenezer Sugden Fish Merchant D Emma Eliza Fell    
1904 10 15 HURST Harold Jervis 31 B Electrical Engineer 33 Brunswick Road, Pudsey John Hurst Engineer D J Hollings, Samuel Parkinson By Registrar's Certificate CE134/106
  PARKINSON Ann 30 S . 11 Bryan Street, Farsley Samuel Parkinson Shoddy Merchant   Maud Ackroyd, Mary Ackroyd    
1904 12 24 FARRAR Bernard 21 B Basket Maker 73 Richardshaw Lane, Pudsey Benjamin Farrar Bootmaker   Harold Hoyle   CE134/107
  PROCTER Frances 22 S . 13 Radcliffe Lane, Pudsey Robert Procter Retired   Lizzie Hoyle    
1905 06 05 WILSON Horace 24 B Professional Musician 8 Fern Terrace, Thorpe Rd, Pudsey Samuel William Wilson Pianoforte Dealer   S W Wilson, * Verity   CE134/108
  STRICKLAND Mary Emily 22 S . 33 Rosemont, The Lanes, Pudsey Harry Strickland Draper D E Wilson, Louisa Strickland    
1905 07 26 POLLARD George 27 B Sanitary Inspector Fern Terrace, Thorpe Road, Pudsey John Pollard Mechanic D Wilfred Graham, E Jowett   CE134/109
  JOWETT Annie 23 S   1 Park Row, Pudsey William Jowett Engine Tenter D Jennie Smales, Marian Gaunt    
1905 08 05 BROADLEY Robert 20 B Blacksmith 1 Park Top, Pudsey Robert Bradley Blacksmith   Rowland Browne, John Henry Marsden   CE134/110
  MARSDEN Florence Mabel 22 S   13 Ripley Street, Stanningley John Henry Marsden Plumber   Lucy Marsden, Annie Broadley    
1905 11 18 PICKUP James Henry 23 B Labourer 25 Park Top, Pudsey William Pickup Night Watchman   Harry S Wilcock   CE134/111
  DOWGILL Rebecca Taylor 20 S . 25 Park Top, Pudsey Samuel Dowgill Engineman   Maria Carrick    
1906 04 16 ISLES Harry 24 B Drayman 7 Cavendish Place, Pudsey Reuben Isles Teamer   William Isles   CE134/112
  CROSSLAND Ada 24 S . 2 Ripley Terrace, Stanningley William Crossland Woolsorter   Annie Crossland    
1906 06 02 KINDER Jim 25 B Foundry Worker 18 Clarence Road, Armley Tom Kinder Gentleman   William Gleadall North, Sarah Hannah Johnson   CE134/113
  DEACON Charlotte 23 S . 3 Station Square, Pudsey Henry Deacon Railway Foreman D Annie Kinder, William Deacon    
1906 06 13 ROGERS Charles Henry William 23 B Commercial Traveller 1 St Thomas Avenue, Stanningley John Farrar Rogers Butcher D John Wheater Smith   CE134/114
  ROBINSON Ada Ellen 24 S . 22 Vine Terrace, Pudsey Arthur Robinson Bricklayer   Annie Eliza Robinson    
1906 08 11 HARRISON Hugh 50 W Sorter 23 Vine Terrace, Pudsey James Harrison Labourer D Charles Webster   CE134/115
  WEBSTER Emily 38 S . 4 Somerset Road, Pudsey James Webster Bookkeeper D Clara Webster    
1906 12 05 PARKER Samuel 38 B Labourer 177 Richardshaw Lane, Pudsey Jeremiah Parker Currier   Samuel Parker   CE134/116
  CRAVEN Clara 47 W . 177 Richardshaw Lane, Pudsey Samuel Halliday Plumber   Matilda Jennings    
1907 05 21 CROFT Herbert Lockwood 32 B Grocer Town Street, Farsley Moses Croft Teamer D John Hinings, C F Wilkinson   CE134/117
  HININGS Mary 33 S . Sunfield, Farsley John Hinings Gentleman   Elizabeth Hinings, Minnie Croft    
1907 06 01 BEST George Cecil 25 B Mill Manager Parkfield House, Pudsey Samuel Best Mill Manager D Josiah Joseph Barraclough   CE134/118
  BARRACLOUGH Ellen Jane 26 S . Parkfield House, Pudsey Josiah Joseph Barraclough Ironmonger   Louisa Barraclough    
1908 02 08 HARRISON Jabez 40 B Warp Twister 14 Vesper Place, Kirkstall .   . W A Clarkson   CE134/119
  FARRAR Martha Hannah 32 S . 73 Summerfield, Richardshaw Lane Benjamin Farrar Bootmaker   Benjamin Farrar, M Dyson    
1908 04 18 BAYLEY William 20 B Planer 7 Station Square Thomas Bayley Fireman D John Henry Bradford   CE134/121
  BOOTH Clara Ann 22 S   7 Station Square Arthur Booth Labourer   Sarah Ann Bradford    
1908 05 02 EMSLEY Walter 29 B Labourer 7 Watson Square, Richardshaw Lane William Emsley Shoemaker D Joseph Emsley   CE134/122
  MARSHALL Florence 29 S   33 Pembroke Road, Richardshaw Lane Joseph Marshall Willyer   Nellie Marshall    
1908 12 28 THRIPPLETON Walter 50 W Boot Rivetter 6 Cavendish Place, Pudsey Joseph Thrippleton Cloth Fuller D John Neale   CE134/123
  NEALE Mary 38 S   187 Richardshaw Lane, Pudsey James Neale Moulder D Ann Neale    
1910 01 25 DUFTON Norman 37 B Assistant Overseer 12 Somerset Road, Pudsey Benjamin Dufton Town Clerk, Pudsey D Rufus G Dufton, Alice Maud Holliday By Registrar's Certificate CE134/125
  HOLLIDAY Minnie 28 S   5 Ashgrove Terrace, Wesley Road Thomas Holliday Railway Inspector   Thomas Holliday, Florence Petty    
1910 05 07 GARNHAM John 26 B Labourer 5 Cavendish Place, Pudsey Harry Hardaker Labourer D Arthur Jagger   CE134/126
  ISLES Rose 23 S   5 Cavendish Place, Pudsey Edward Isles Boltmaker   Harrriet Dufton    
1910 05 14 HAMMOND Fred 23 B Millhand 24 Greenside, Pudsey John Hammond Draper   Harry Knowles, Joseph William Fielding   CE134/127
  FIELDING Lily 24 S   10 Parkfield Terrace, Pudsey Samuel Fielding Iron Worker D Mary Hannah Fielding, Clara Hammond    
1910 07 30 GLOVER William 31 B Machinist Church Lane, Pudsey Richard Glover Labourer   Herbert Wood   CE134/A/1
  UTTLEY Ann 25 S Domestic Servant West Royd, Farsley Richard Uttley Labourer   Frances Uttley    
1910 07 30 PEARSON Roo 26 B Packer Grangefield Houses, Stanningley Henry Pearson Engineer   James Willie Coult   CE134/A/2
  SCOTT Lenora 25 S Millhand 32 Primrose Hill, Pudsey .   . Fanny York    
1910 08 13 STEPHENSON Harry 18 B Cloth Finisher 19 Albert Road, Morley James Stephenson Cloth Finisher   Willie Stepenson   CE134/A/3
  KEIGHLEY Annie 20 S   16 West Street, Stanningley Alfred Keighley Woolcomber   Benjamin Hainsworth    
1911 02 25 LAWSON John Edward 19 B Waste Fuller 68 Primrose Hill Fred Lawson Iron Dresser   Sarah Ann Best   CE134/A/4
  WARRINGTON Maud 19 S   10 Parkfield Terrace Charles Warrington Labourer   William Lawson    
1911 02 28 BRACE Henry 21 B Labourer Oxford House, Richardshaw Lane Joseph Brace Labourer   Joseph Brace   CE134/A/5
  LAW Nellie 19 S   8 Wood Street, Sunfield Jesse Law Labourer   Annie Brook    
1911 04 17 WOOD Herbert 27 B Mechanic 16 Woodbine Street, Bradford Road William Wood Boilermaker   Charles Wood   CE134/A/6
  CARRICK Mary Isabel 27 S   5 West Grove Street, Stanningley Harry Carrick Basket Maker   Sam Carrick    
1911 11 04 BELL Edward 41 B Woolcomber 66 Primrose Hill, Stanningley William Bell Iron Moulder   Joseph George Hainsworth   CE134/A/7
  ACKROYD Emma 45 W   66 Primrose Hill, Stanningley Abraham Rawling Labourer D Harriet Butler    
1912 09 21 SETTERINGTON William Thomas 38 W Cloth Fuller 15 Vicarage Place, Kirkstall John Setterington Farmer   Samuel Wild   CE134/A/8
  RUSHWORTH Mary Annie 36 S   11 Ebenezer Square, Stanningley John Myers Rushworth Tanner D Hanah Setterington    
1912 11 08 ALLEN Harold Godfrey 23 B Bioscope Operator 2 New Scarborough, Stanningley George Allen Joiner   George Augustus Allen   CE134/A/9
  WOODHOUSE Ellen 22 S   2 New Scarborough, Stanningley William Woodhouse Fisherman   Amy Allen    
1912 11 09 CONNELL Joseph 20 B Quarryman 7 Watson Square, Stanningley Michael Connell Woolcomber   Walter Baker   CE134/A/10
  CULLINAN Edith 21 S   7 Watson Square, Stanningley William Henry Cullinan Dyer   Annie Baker    
1912 11 30 WATSON Walter 26 B Labourer 4 Vernon Place, Stanningley Sam Watson Labourer D William Rowland Hopps   CE134/A/11
  KENDALL Ruth Valentine 24 S   4 Vernon Place, Stanningley Robert Kendall Labourer   Emma E Kendall    
1913 02 01 ACKROYD Harry 21 B Labourer 43 Brunswick Road, Pudsey Abraham Armitage Ackroyd Labourer   Patrick James Crosland   CE134/A/12
  HALL Edith Maude 18 S   33 Parkfield Terrace, Stanningley William Henry Hall Fish Dealer   Sarah Ann Crosland    
1913 06 21 HAINSWORTH Joseph George 22 B Cloth Finisher 98 Richardshaw Lane, Stanningley Benjamin Hainsworth Warp Dresser   Rachel Gordon Rayner   CE134/A/13
  RAYNER Frances Jane 22 S . 18 Sun Street, Stanningley Sam Rayner Labourer D Walter Atkinson    
1913 08 23 TURNPENNY Ernest 28 B Newsagent's Assistant 8 West Street, Stanningley Alfred Turnpenny Engineman   Arthur Lawrence Haycock   CE134/A/14
  FIELDING Mary Hannah 32 S   15 Ingham Street, Stanningley Samuel Fielding Iron Worker D Maud Lambert    
1913 11 15 RIDER Arthur 24 B Crane Driver 5 Park Row, Stanningley Samuel Rider Boot Rivetter D Barnabas Long   CE134/A/15
  GOODALL Lily 28 S   5 Park Row, Stanningley John Goodall Grinder D Olive Smith    
1913 12 20 SHEPHERD Lawrence 25 B Woolsorter 23 Parkfield Terrace, Stanningley Richard Shepherd Overlooker   Mary Jane Shepherd   CE134/A/16
  SIDDLE Mary Annie 32 S   92 Richardshaw Lane, Stanningley Thomas Siddle Teamer D James Oliver    
1913 12 20 BARNES Ned 44 B Stoker 41 Bradford Road, Stanningley Simeon Barnes Weaver D Florence Carter   CE134/A/17
  HORSMAN Alice 35 W   8 Park Row, Stanningley Thomas Pashley Railway Guard D Joseph Latham    
1914 01 10 DAVISON Harry 30 B Railway Porter 37 Parkfield Terrace, Stanningley John Davison Quarryman   Patrick James Crosland   CE134/A/18
  BROOK Rose 36 W   37 Parkfield Terrace, Stanningley Benjamin Watson Labourer   Sarah A Crosland    
1914 01 21 TOWN Thomas 25 B Painter 2 Grangefield Road, Stanningley Joseph Henry Town Foreman Woolsorter   Annie Elizabeth Carter   CE134/A/19
  PARKER Clara 22 S   9 Cavendish Place, Stanningley George Parker Cloth Miller   George Henry Town    
1914 04 11 WILCOCK Harry Schofield 27 B Boilermaker 10 Beechwood Street, Stanningley Thomas Arthur Wilcock Foreman Boilermaker   John Owen McCabe   CE134/A/20
  CARRICK Maria 28 S   5 Park Row, Stanningley Harry Carrick Basket Maker   Dufton Carrick    
1914 07 29 MOORE Harold 23 B Electrician The Sun Hotel, Stanningley William Henry Moore Publican   George Arthur Pullan   CE134/A/21
  MOORE Marguerite Alice 32 S   4 Sunbridge, Stanningley Thomas Moore Draper D Watson Smithson    
1914 12 26 PONTEFRACT Seth 32 B Iron Planer 2 Lightfoot Place, Stanningley Richard Pontefract Mechanic D Laura Barker   CE134/A/22
  DUNWELL Ruth Annie 29 S   3 Waterhouse Terrace, Stanningley David Dunwell Boilermaker   Irwin Mitchell    
1915 02 11 APPLEYARD Oliver William 24 B Grease Manufacturer St Paul's Vicarage, Stanningley James Appleyard Grease Manufacturer   M Gaunt   CE134/A/23
  GAUNT Marian 28 S   Oakroyd, Stanningley Henry Gaunt Gentleman   Henry Gaunt    
1915 03 13 ATKINSON Charles Benjamin 25 B Leading Stoker Royal Navy at present serving on H M Ship Hercules Jim Atkinson Printers Cutter D Charles Frederick Ashby   CE134/A/24
  ATKINSON Martha Emily Harwood 22 S   6 Eland Street, Stanningley . .   Theresa Lynch    
1915 06 19 GALLOWAY Fred 29 B Engineer 4 School Terrace, Stanningley John Henry Galloway Saddle & Harness Maker   George Thomas Walker   CE134/A/25
  WALKER Ada Annie 30 S   4 Chequer Row, Richardshaw Lane George Thomas Walker Mechanic   Florence Walker    
1915 07 31 COLEMAN Ernest 28 B Steel Roller 131 Coleford Road, Charnall, Sheffield James Oliver Coleman Miner   Richard William Sayer   CE134/A/26
  SAYER Ethel Ada 29 S   6 Providence Place, Stanningley Isaac Tarry Sayer Pile Driver   Mary Ann Robinson    
1915 08 21 ARMITAGE Hubert Victor 24 B Sign Writer Welbeck Camp, Worksop Hugh Wade Armitage Purcher   P G Armitage   CE134/A/27
  GRIMSHAW Ann 24 S   Wheaters Yard, Stanningley George Henry Grimshaw Storekeeper   Clement N Grimshaw    
1915 11 06 RIDER Dennis Tillotson 34 B Cloth Percher 28 Back Lane, Bramley John Huggan Rider Boot Rivetter D Tom Rider   CE134/A/28
  GRIMSHAW Emma Charlotte 26 S   Wheaters Yard, Stanningley Seth Lister Grimshaw Foreman Concreter   Sarah * Grimshaw    
1915 12 25 WATSON Henry 35 B Labourer 4 Vernon Place, Stanningley Samuel Watson Labourer D Fred Yellow, Nellie Marshall   CE134/A/29
  YELLOW Elizabeth 32 S   2 Summerfield Place, Stanningley William Yellow Farm Labourer   Thomas Reuben Burrow    
1916 02 19 GARTH James William 21 B Boilermaker 6 Sun Street, Stanningley Walter Garth Boilermaker   Fred Hammond   CE134/A/30
  FIELDING Emma 21 S   15 Ingham Street, Stanningley Samuel Fielding Iron Worker D Mary Hannah Turnpenny    
1916 03 04 THOMPSON Harry 27 B Overlooker 11 Sidney Street, Farsley Richard Thompson Publican D William Henry Hammond By Licence CE134/A/31
  BIRDSALL Edith 24 S   199 Richardshaw Lane, Stanningley Harry Birdsall Currier   Edith T*    
1916 03 15 WALKER John William 31 B Railwayman 1 Eland Street, Stanningley Alfred Walker Labourer   Ivy Smith By Licence CE134/A/32
  SMITH Lilian 29 S   1 Eland Street, Stanningley John Smith Bricklayer D John Richard Smith    
1916 06 10 CARRICK George 32 B Soldier 47th Battery Royal Garrison Artillery Tynemouth Castle Frederick Carrick Striker   Ernest Moorhouse   CE134/A/33
  MOORHOUSE Frances Mary 26 S . Wheaters House, Stanningley John Richard Moorhouse Carter   Emily Carrick    
1917 04 07 HARRISON Webster 26 B Railway Porter 38 Primrose Hill, Stanningley Hugh Harrison Woolsorter   Ernest Wood, Emma Harrison   CE134/A/34
  HUDSON Sarah Emma 25 S . 1 Field Cottage, East Ardsley George Hudson Builder D Herbert Bl*, Alice Norton    
1917 07 17 ALDERSON John 26 B Soldier Wheaters House, Stanningley James Alderson Insurance Agent   Seth Lister Grimshaw   CE134/A/35
  GRIMSHAW Sarah Margaret 21 S   Wheaters House, Stanningley Seth Lister Grimshaw Concreter   Elijah Coulson    
1917 07 22 WHIKE Harold 19 B Munition Worker 181 Richardshaw Lane, Stanningley Matthew Whike Cart Driver D Fred Clapham   CE134/A/36
  YATES Isabella 19 S . 181 Richardshaw Lane, Stanningley Noah Yates Collier D Eva Firth    
1917 12 22 BEECH Richard Henry 46 W Labourer 31 Parkfield Terrace, Stanningley Thomas Beech Forgeman D Lewis Burton   CE134/A/37
  BRIGGS Sarah Jane 38 W   6 Vine Terrace, Stanningley Thomas Swift Teamsman D Annie Wiseman    
1918 07 06 CALVERT George Smith 28 B Assistant Works Manager High Grove, Highfield Lane, Keighley John Rowland Calvert Works Manager D William King   CE134/A/38
  KING Annie 28 S   23 Vine Terrace, Stanningley William King Commercial Traveller   Joseph King    
1918 07 20 COX Alfred William Hallett 24 B Firer 14 Checker Row, Stanningley Hallett Cox Brewer D George Marshall   CE134/A/39
  MARSHALL Hepseba 24 S   14 Checker Row, Stanningley Daniel Thomas Marshall Rivetter D Florence Marshall    
1918 09 14 SUMPNER Albert 21 B Labourer 27 Goodsons Row, Bramley John Sumpner Soldier   Joseph Rogers   CE134/A/40
  BEECH Edith Annie 22 S   6 Vine Terrace, Stanningley Richard Henry Beech Painter   Doris Beech    
1918 12 21 BELL Francis Mercer 24 B Fitter 14 Church Hill Terrace, Stanningley Tom Bell Blacksmith D William Henry Richardson   CE134/A/41
  RICHARDSON Mabel 19 S   106 Richardshaw Lane, Stanningley William Henry Richardson Furnaceman   John Ashwell Collins    
1919 03 08 MITCHELL William 37 B Blacksmith's Striker 17 Providence Place, Stanningley Cain Mitchell Fitter D Abel Mitchell   CE134/A/42
  LAWSON Maud 28 W   11 Wood Street, Stanningley Charles Warrington Carter D Annice Barron    
1919 03 22 CHAPMAN John Richard 19 B Warehouseman 5 Armley Old Hall, Wortley John Thomas Chapman Mechanic   James Howes   CE134/A/43
  KNOWLES Jane 20 S   Sun Yard, Stanningley . .   Martha Scull    
1919 03 30 ALLERTON Joseph 59 W Labourer 19 Wheaters Fold, Stanningley Benjamin Allerton Slubber   Charles F Sharp By Registrar's Certificate CE134/A/44
  VERITY Mary 58 S   27 Valley Road, Pudsey Thomas Verity Carter D Amelia Sharp    
1919 07 12 PICKARD James William 27 B Millhand 76 Primrose Hill, Stanningley John Pickard Horse Breaker D Alfred Oliver   CE134/A/45
  MIRFIELD Edith 24 S   45 Robin Lane, Pudsey . .   Jane Alice Harris    
1919 07 28 VAN DEN BERGHE Henry Joseph 27 B Works Labourer 183 Richardshaw Lane, Stanningley Theodore Van den Berghe Bricklayer   Edwin Hillas Firth By Registrar's Certificate CE134/A/46
  JARVIS Hilda Evelyn 21 S Cloth Weaver 33 Rushton Road, Bradford John Jarvis Carding Overlooker D Eva Firth    
1919 08 16 THRIPPLETON Harry 24 B Plumbers Labourer 6 Cavendish Place, Stanningley Walter Thrippleton Warehouseman   James Henry Neale   CE134/A/47
  TROUGHTON Dorothy 24 S   6 Cavendish Place, Stanningley James Troughton Foreman   Ethel Troughton    
1919 10 01 GALLOWAY Leonard 25 B Pattern Maker Great Northern Hotel, Stanningley Thomas Henry Galloway Publican   Emma Denton   CE134/A/48
  BRADSHAW Emma 24 S Weaver 39 Parkfield Terrace, Stanningley Fred Bradshaw Collier D Albert Galloway    
1919 12 20 WARD Benjamin 23 B Labourer 2 Broughton Terrace, Stanningley Joseph George Ward Labourer   Martha Emily Atkinson   CE134/A/49
  ATKINSON Alice Harwood 22 S   1 West Street, Stanningley Jim Harwood Atkinson Painter D Eli Harwood    
1919 12 20 LAWFORD Bertram 23 B Cloth Press Setter 11 Cavendish Place, Stanningley James Lawford Cloth Press Setter   Doris Hanson   CE134/A/50
  HANSON Lucy 24 S   7 Town End Terrace Edward Hanson Master Printer   Harold Lawford    
1919 12 23 WILLIAMS David David 39 W Quarryman 11 Primrose Hill, Stanningley David Thomas Williams Quarryman   William Lynch   CE134/B/1
  BATEMAN Mary Annie 38 W   11 Primrose Hill, Stanningley Edwin Hardaker Labourer D Elizabeth Lynch    
1919 12 27 ILLINGWORTH John William 37 W Drop Stamper 11 Lightfoots Buildings, Stanningley . .   William Rayner   CE134/B/2
  ABBOTT Esther Mary 37 W   11 Lightfoots Buildings, Stanningley Henry Boddy Signalman   Sarah Middleton    
1920 02 11 NAYLOR Maurice 27 B Architect 201 Richardshaw Lane, Stanningley Abimalech Proctor Naylor Greengrocer   Thomas Holliday By Registrar's Certificate CE134/B/3
  HOLLIDAY Alice Maud 30 S   Moorside Farm, Birkenshaw Thomas Holliday Gentleman   Rosamond Naylor    
1920 04 03 CARPENTER Bertie 29 B Fireman Line Side Cottage, East Ardsley William Carpenter Foreman Platelayer   Taylor Carr   CE134/B/4
  GRIMSHAW Inez 22 S   Wheaters House, Stanningley Seth Lister Grimshaw Foreman Concreter   Seth Lister Grimshaw    
1920 04 03 KAYE Irwin 31 W Woolsorter 1 Vernon Road, Stanningley Arthur Kaye Striker D William Robert Johnson   CE134/B/5
  JOHNSON Lily 27 S   15 Parkfield Terrace, Stanningley Thomas Johnson Labourer   Sarah Ann Kaye    
1920 05 22 HARRISON William 24 B Cartman 4 Roberts Street, Stanningley . .   George William Bedford   CE134/B/6
  OTHICK Elsie 23 S   4 Roberts Street, Stanningley James Othick Fitter   Lily Doris Othick    
1920 07 28 BURROW Walter 24 B Iron Turner 98 Richardshaw Lane, Stanningley Thomas Reuben Burrow Iron Turner   Herbert Wood, T R Burrow   CE134/B/7
  WOOD Sarah 23 S   1 Park Row, Stanningley Herbert Wood Grocer   John William Sutcliffe    
1920 10 23 GARLAND George 52 W Labourer 5 Harley Street, Intake Road, Pudsey George Garland Milk Dealer D Walter Andrews By Licence CE134/B/8
  BULLOCK Mary Ann 38 S   6 Varley Street, Stanningley Benjamin Bullock Gardener   Ellen Andrews    
1920 11 27 GIBSON James Henry 40 W Rivetter 14 King Street, Stanningley James Gibson Planer   Harry Long   CE134/B/9
  WIDDOP Helena May 31 S   14 King Street, Stanningley . .   Nellie Long    
1920 12 08 BRAMLEY Thomas Arthur 36 B Farmer Holland Farm, Fairburn, Ferrybridge William Bramley Farmer D William Percy Bramley   CE134/B/10
  COLLINSON Sarah Ann 24 S   Providence Place, Stanningley Tom Collinson Schoolmaster D Marjorie Collinson, Eliz Bramley    
1920 12 11 CORBETT John Edward 23 B Miner 57 Waltham Street, Barnsley William Corbett Miner   John Claypole   CE134/B/11
  MANTERFIELD Marie Eunice 23 S   3 Varley Street, Stanningley Ernest Alfred Manterfield Labourer   Amelia Benson    
1921 06 04 FAULKNER John William 20 B Stoker 24 Primrose Hill, Stanningley John William Faulkner Joiner   George Faulkner   CE134/B/12
  FARRAR Rosalind 20 S   181 Richardshaw Lane, Stanningley Simeon Farrar Labourer   Emily Stones    
1921 06 05 SIDDALL Herbert 30 B Drayman 6 Cavendish Place, Stanningley Thomas Siddall Teamer D George Howe By Licence CE134/B/13
  HASSALL Mary Annie 30 S   13 Coniston Place, Stanningley William Hassall Furnaceman D Eliza Ann Buxam    
1921 08 27 FAULKNER George 23 B Mechanic 24 Primrose Hill, Stanningley John William Faulkner Joiner   John William Stones   CE134/B/14
  STONES Emily 21 S   35 Well Street, Leeds John William Stones Machineman   John William Faulkner    
1922 02 06 MCDERMID Thomas 27 B Iron Moulder 7 Cavendish Place, Stanningley Daniel McDermid Warehouseman   Ernest Hall By Registrar's Certificate CE134/B/15
  ACKROYD Edith Maud 27 W   37 Parkfield Terrace, Stanningley William Henry Hall Engineer   Kate Benson    
1922 04 17 UNDERWOOD Cyril Herbert 29 B Wool Merchant 7 South Brook Terr, Horton Rd, Bradford Jervis? Underwood Hairdresser   Leslie Barker By Licence CE134/B/16
  BARKER Dorothy 26 S   195 Richardshaw Lane, Stanningley William Barker Pawnbroker D Tom Rhodes    
1922 04 19 ILLINGWORTH John 23 B Fire lighter Manufacturer 518 Liverpool Rd, Peel Green, Patricroft Dan Illingworth Publican D Clarence Smith   CE134/B/17
  NAYLOR Rosamond 24 S   201 Richardshaw Lane, Stanningley Abimalech Proctor Naylor Greengrocer   Blanche Dawson    
1922 04 29 ISLES James Leonard 23 B Teamer 5 Cavendish Place, Stanningley Edward Isles Mechanic   John Dixon   CE134/B/18
  HUTCHINSON Doris 20 S Spinner 21 Oak Street, Pudsey Eli Hutchinson Teamer D Rose Garnham    
1922 05 22 BIRDSALL Joseph William 27 B Boot Retailer 199 Richardshaw Lane, Stanningley John Birdsall Boot Retailer   Joseph Brunton   CE134/B/19
  BANKS Annie 29 S Confectioner 17 Vine Terrace Joseph Banks Waste Dealer   Elizabeth Banks    
1922 09 09 ATKINSON James Edmund 23 B Warehouseman 4 Nether Street, Farsley John Atkinson Blacksmith   Louis Carrick   CE134/B/20
  PONTEFRACT Ida 22 S Comb Minder 2 Turners Square, Stanningley Albert Pontefract Carding Overlooker   Lily Pontefract    
1922 12 11 CHUCK Harry 21 B Iron Turner 18 Vine Terrace, Stanningley Albert Edward Chuck Signal Inspector   Albert Edward Chuck By Licence CE134/B/21
  WELLS Olive 24 S Weaver Rosebank, Mill Hill, Fartown, Pudsey George Wells Wages Clerk   George Wells    
1923 03 31 HETHERINGTON Harry 24 B Weaver 6 Hammerton Street, Pudsey Henry Hetherington Plasterer   Arthur Mitchell   CE134/B/22
  HURST Gladys 20 S Drawer 2 Broughton Terrace, Stanningley Harry Hurst Foreman Railway Porter D * Hetherington    
1923 04 02 SCARRY William Henry 22 B Motor Driver 50 Primrose Hill, Stanningley James Scarry Stone Mason D John Turner   CE134/B/23
  DENNISON Laura 21 S Weaver 1 Westroyd, Pudsey George Dennison Drayman   Ann Dennison    
1923 04 21 NAYLOR Harry 24 B Labourer 4 Weldon Street, Beeston Road, Leeds Harry Naylor Fitter   T * Firth   CE134/B/24
  PICKARD Ethel May 26 S Millhand 107 Richardshaw Lane, Pudsey John Pickard Soldier D Ellen E Firth    
1923 05 19 RAYNER Thomas 23 B Labourer 16 Checker Row, Stanningley Roger Rayner Foreman Labourer   Norman Rayner   CE134/B/25
  WAITE Ethel 20 S Drawer 16 Checker Row, Stanningley John Squire Waite Gardener D Nellie Waite    
1923 05 19 MARWOOD Reginald 21 B Labourer 6 Vine Terrace, Stanningley William Marwood Foreman Platelayer D Ernest Ackroyd   CE134/B/26
  BEECH Doris 23 S Drawer 6 Vine Terrace, Stanningley Richard Henry Beech Labourer   Emma Beech    
1923 06 27 NEALE James Henry 30 B Labourer 6 Cavendish Place, Stanningley . .   Benjamin Thrippleton By Licence CE134/B/27
  HAMILTON Parthenia Gertrude 24 S Drawer 1 Larkfield Road, Pudsey Edgar Charles Hamilton Actor   Carrie Kaye    
1923 08 11 DREDGE Fred 21 B Spinning Overlooker 8 Crofts Place, Pudsey Charles Dredge Labourer   Alfred Hemsworth   CE134/B/28
  ISLES Hannah 21 S Drawer 8 Park Row, Stanningley Joseph Isles Cartman D Annie Dredge    
1923 10 13 LAYFIELD John William 23 B Mule Spinner 2 Roberts Street, Stanningley George Layfield Labourer   George Randolph Swain   CE134/B/29
  SWITHENBANK Maude 25 S Packer 70A Smalewell Road, Pudsey Joseph Swithenbank Carrier   Willie Ellis    
1923 12 26 JOHNSON Clifford Ibobson 22 B Market Gardener 26 Primrose Hill, Stanningley Arthur Johnson Dyer   Ernest Coult   CE134/B/30
  COULT Ada Brayshaw 21 S Worsted Spinner 26 Primrose Hill, Stanningley John Thomas Coult Moulder   Elsie Wagstaff    
1924 02 09 BRUNTON Joseph 26 B Clerk 105 Bradford Road, Stanningley Thomas Henry Brunton Forgeman   Joseph Banks   CE134/B/31
  BANKS Elizabeth 36 S   17 Vine Terrace, Stanningley Joseph Banks Waste Merchant   Wilfred Brunton    
1924 02 18 MALLETT Charles Ernest 28 B Tailor's Cutter 4 The Wharrels, Pudsey Walter Churchill Mallett Warehouseman D Joshua Cyril Battye   CE134/B/32
  BATTYE Margaret Hilda 29 S   161 Richardshaw Lane, Stanningley Frederick Battye Butcher D Charles Edwin Hainsworth    
1924 04 19 CLARK John Thomas 22 B Collier 96 Town Street, Stanningley Jack Clark Sweep   Emily Williamson   CE134/B/33
  WILLIAMSON Lily 20 S Mule Piecener 58 Richardshaw Lane, Stanningley Harry Williamson Maltster D James Robinson    
1924 06 09 FOWLER Arthur 20 B Railway Porter 23 Vernon Place, Stanningley John Henry Fowler Timekeeper   Elsie Standage   CE134/B/34
  EMMENS Ivy 23 S Hank Winder 4 Wesley View, Pudsey . .   Arthur Hall    
1924 07 24 MARSH Percy 27 B Warehouseman 9 Tunnicliffe Row, Pudsey George William Marsh Millhand   Fred Marsh   CE134/B/35
  SELBY Edith 26 S Reeler Wheaters House, Stanningley Richard Watson Selby Warehouseman   Annie Coates    
1924 07 19 BIRKINSHAW Fredrick William 26 B Labourer 3 Stocks Hill, Shadwell, Leeds Edwin Birkinshaw Quarryman   Robert William Downes   CE134/B/36
  PEACOCK Dorothy Ann 23 S Domestic Servant 27 Vernon Place, Stanningley Richard Peacock Weaver   Hilda Mary Birkinshaw    
1924 08 02 FARRAR Ernest 43 W Lithographic Printer 46 Glossop Terrace, Leeds Lewis Farrar Moulder D James E Brown   CE134/B/37
  MURGATROYD Beatrice Evelyn 43 S Bookkeeper 17 Town Street, Stanningley Ephron Murgatroyd Manufacturer D Lilian E Brown    
1924 08 02 THORPE Tom 27 B Forgeman 10 Patchetts Place, Bramley Reuben Thorpe Moulder D Elizabeth Jane Gornall   CE134/B/38
  GORNALL Lilian 25 S Drawer 4 Oxford Place, Stanningley John William Gornall Labourer   John Broughton Illingworth    
1924 09 20 WILSON John Vernon 26 B Painter 602 Oakenshaw, Bradford Haley Wilson Retired Clerk   Harold Wilson   CE134/B/39
  HURST Doris 25 S Clerk 9 West Street, Stanningley Harry Hurst Foreman Railway Porter   Edith Noella Hurst    
1924 11 24 COULSON Frank 31 B Engineer 5 Harker Terrace, Stanningley Stead Coulson Foreman Moulder   Hugh Coulson By Licence CE134/B/40
  BROTHERTON Selina 29 S Heald Maker 20 Ebenezer Square, Stanningley Charles Brotherton Woolsorter D Olive May Beevers    
1924 12 06 WOOD Harold Norman 25 B Postman 38 Primrose Hill, Stanningley Harry Wood Labourer   Willie Holder   CE134/B/41
  PEACOCK Lily 20 S Weaver 22 Primrose Hill, Stannningley Willie Peacock Labourer   John Graham Pitt    
1924 12 20 WATSON Joseph 22 B Painter 53 Aston Street, Bramley Joseph Watson Master Painter   Ernest Alfred Manterfield   CE134/B/42
  MANTERFIELD Violet 21 S Drawer 5 Checker Row, Stanningley Ernest Alfred Manterfield Labourer   Frank Thorpe    
1925 03 21 MCDERMID Hugh 20 B Iron Fettler 37 Parkfield Terrace, Stanningley Daniel McDermid Paint Grinder   Thomas McDermid   CE134/B/43
  BARNES Ivy 19 S Spinner 54 Primrose Hill, Stanningley Robert Barnes Labourer   Eric Hall    
1925 04 11 LEEMING Frank 22 B Overlooker 24 Bodley Terrace, Burley, Leeds John Henry Leeming Iron Driller   Emily Elizabeth Demaine   CE134/B/44
  DEMAINE Alice 23 S Drawer 189 Richardshaw Lane, Stanningley Tom Demaine Checker   Donald Stephen Demaine    
1925 05 05 JOHNSON Frank 26 B Tram Conductor 6 Walnut Street, Leeds Road, Bradford Albert Johnson Tram Driver   Herbert Wood   CE134/B/45
  RHODES Lilian 21 S Mender 1 Beechwood Place, Stanningley William Lobley Rhodes Engineer   William Lobley Rhodes    
1925 05 30 SUTTILL Arthur 25 B Fireman 11 Fifth Avenue, New Wortley Thomas Milburn Suttill Cartman D Thomas Alexander Scaife   CE134/B/46
  KAYE Martha 24 S Twister 1 Vernon Place, Stanningley Arthur Kaye Striker D Sarah Ann Kaye    
1925 07 06 BASTOW Edgar 26 B Clerk 98 Silver Hill Road, Bradford James Edward Bastow Mechanic   Fred Bastow   CE134/B/47
  MARSH Elsie Ann 24 S   6a Varley Street, Stanningley Joseph Edward Mallison Marsh Grocer   Joseph Edward Mallison Marsh    
1925 07 25 LAWSON Harry 46 W Spinner 16 Laurel Mount, Stanningley Naylor Lawson Rivetter D Irwin Lawson   CE134/B/48
  WHEATLEY Leah 44 W   10 Lidget Hill, Pudsey George Davies Labourer D Ellen Davies    
1925 07 25 SEATON Harry 34 B Signalman 10 Wellcroft Rd, Howden Clough, Birstall John Henry Seaton Innkeeper   Mabel Bragg   CE134/B/49
  BRAGG Lily 27 S Twister 22 Slaters Buildings, Stanningley Alfred Bragg Concreter   Herbert Wright Parson    
1925 08 29 HARGREAVES Albert 23 B Soldier 55 Fenton Street, Bradford William Hargreaves Woolcomber   Janie Lynch?   CE134/B/50
  CRAMPTON Lillian Tugela 25 S Weaver 18 Bankfield Terrace, Stanningley John Booth Crampton Grinder   Norman Saville    
1925 09 06 WRIGHT Fred Wilkinson 29 B Firer 3 Rawson Street, Farsley William Wright Cloth Finisher D Frederick Edley   CE134/C/1
  EDLEY Minnie 29 S Twister 7 Station Square, Stanningley Frederick Edley Carder   Doris Wright, James Frederick Hewitt    
1925 12 26 BARBER Harry 20 B Tailor's Knife Man 2 Farrars Yard, Bramley Fred Gladstone Barber Platelayer   Cyril Calvert Nield   CE134/C/2
  NIELD Florence Mary 20 S   147 Richardshaw Lane, Stanningley James William Nield Fried Fish Dealer   Mary Barber    
1925 12 26 COULT Ernest 24 B Driller 28 Primrose Hill, Stanningley James Willie Coult Moulder   * Dora Wagstaff   CE134/C/3
  WAGSTAFF Elsie 22 S Worsted Spinner 1 Lightfoot Place, Stanningley Richard Wagstaff Stamper   Henry    
1926 01 26 THOMPSON Robert 45 W Labourer 10 Turners Square, Stanningley Henry Thompson Moulder   Henry Thompson   CE134/C/4
  STEPHENSON Norah 28 S   10 Turners Square, Stanningley . .   Sarah Jane Stephenson    
1926 04 03 CLEMENTS Harvey Henry 26 B Iron Turner 10 Armstrong Street, Farsley Charles Henry Clements Linesman   Clarice Hartwell   CE134/C/5
  WALTON Blanche 24 S Drawer 6 Club Row, Stanningley George Walton Grocer D Robert Thompson    
1926 05 22 JESSOP Thomas Greenwood 26 B Motor Driver 3 Larkfield Road, Pudsey William Jessop Groom D Ada Illingworth   CE134/C/6
  ILLINGWORTH Susan 25 S Winder 3 Park Row, Stanningley Alfred Illingworth Boot Rivetter   Harry Horn    
1926 05 22 CRAMPTON John Alfred 23 B Engineer 18 Bankfield Terrace, Stanningley John Booth Crampton Grinder   John Williams   CE134/C/7
  PAWSON Jane Olive 23 S   The Mount, Cemetery Road, Pudsey Myles Pawson Platelayer D Kathleen Walker    
1926 06 09 SCOTT Lawrence 26 B Insurance Agent 4 Glebe Street, Pudsey John Scott Insurance Agent   Kathleen Wilkinson   CE134/C/8
  BROTHERTON Alice 28 S Weaver 20 Ebenezer Square, Stanningley Charles Brotherton Woolsorter D Arthur Richardson Scott    
1926 11 27 OLDFIELD Fred 49 W Cloth Miller 3 The Lanes, Pudsey William Oldfield Weaver D David Samuel Oddy   CE134/C/9
  ILLINGWORTH Clara 43 S Mender 10 Laurel Terrace, Stanningley Noah Illingworth Willeyer D Martha Ann Ward    
1926 12 18 PICKARD John Thomas 25 B Willier 11 Cavendish Place, Stanningley John Pickard Commercial Traveller D Edward Hanson   CE134/C/10
  HANSON Clarissa 27 S Weaver 7 Town End Terrace, Pudsey Edward Hanson Master Printer   Ralph Hugh Jenkinson    
1927 04 13 COULT Lawrence 23 B Warehouseman 26 Primrose Hill, Stanningley John Thomas Coult Moulder   Edmund Elcock   CE134/C/11
  POLLARD Lily 22 S Drawer 26 Primrose Hill, Stanningley Harry Pollard Surveyor's Chainman   Beatrice May Jones    
1927 05 22 MOORHOUSE Tom 22 B Cabinet Maker 8 Oakroyd Terrace, Stanningley John Thomas Moorhouse Boilermaker   John William Scarborough   CE134/C/12
  SCARBOROUGH Edith 21 S   Church Cottage, Farsley John William Scarborough Verger   Harry Lund    
1927 06 04 DIMBLEBY John William 26 B Clerk 1 Holdsworth Row, Armley George Arthur Dimbleby Corporation Employee   Joseph Grimshaw   CE134/C/13
  GRIMSHAW Martha 27 S Weaver 2 Wheaters Fold, Stanningley Thomas Grimshaw Moulder   Nellie Dimbleby    
1927 07 23 HODGSON Thomas 21 B Moulder 42 Trilby Street, Bramley Alfred Hodgson Blacksmith   Ernest Alfred Manterfield   CE134/C/14
  MANTERFIELD Ethel 21 S Winder Sun Yard, Stanningley Ernest Alfred Manterfield Labourer   Frank Scarry    
1927 09 19 WHITELEY Maurice 20 B Bus Driver 13 Oakroyd Mount, Stanningley Joseph Whiteley Police Constable   William Robinson   CE134/C/15
  ROBINSON Marjorie 22 S Winder 7 Sunfield Place, Stanningley William Robinson Driller   Joseph Whiteley    
1927 11 26 GIBSON Frederick William 27 B Chemical Labourer 42a Moorhouse Place, Pudsey Frederick William Gibbon Labourer D Percy Gibson   CE134/C/16
  HARTLEY Ellen Holroyd 22 S Twister 3 Cavendish Place, Stanningley Henry Hartley Woolcomber   Henry Hartley    
1928 04 09 TORDOFF Robert 41 W Tailor's Stock Cutter 36 Aviary Row, Armley William Hobson Tordoff Labourer D George William Bedford   CE134/C/17
  OTHICK Lily Doris 29 S Twister 4 Roberts Street, Stanningley James Arthur Othick Engine Fitter   Harry Othick    
1928 05 26 PRYOR James 48 W Fellmonger 17 Waterhouse Terrace, Stanningley John Pryor Farmer D Maria Pryor   CE134/C/18
  WARD Lena 49 W   9 West Street, Stanningley Fred Read Miner D Fred Read    
1928 05 26 LEE Frank 23 B Cloth Mill Labourer 41 Delph Hill, Pudsey James Henry Lee Cloth Mill Labourer   Samuel Bateman   CE134/C/19
  WYRILL Lilian 22 S Twister 19 Wheaters Fold, Stanningley John William Wyrill Telephone Operator   Ethel Laura Binns    
1928 06 16 MORTON Leonard 27 B Turner 2 Thornton Grove, Whingate, Armley Benjamin Morton Foreman Engineer   Annie Ellis Morton   CE134/C/20
  GRIMSHAW Hannah 26 S Drawer 2 Wheaters Fold, Stanningley Thomas Grimshaw Moulder   Benjamin Morton    
1928 08 05 MILLIDGE Sydney Richard 32 B Advertisement Manager 108 Sedburgh Road, Plaistow, London William Benjamin Robert Millidge Chemist D Watson Popplewell   CE134/C/21
  POPPLEWELL Lilian 32 S Weaver 187 Richardshaw Lane, Stanningley James William Popplewell Insurance Agent D Bertie Alfred Millidge    
1928 08 25 JUNE/TUNE Cecil Morris 39 B Warehouseman 13 Whitelands, Pudsey Thomas Tune Labourer   Clarence Ernest Tune   CE134/C/22
  GAUNT Edith 26 S Weaver Sun Hotel, Stanningley John William Gaunt Labourer   Ann A Beaumont    
1928 09 01 FOWLER Leonard 35 W Warp Beamer 2 Northcote Street, Farsley Arthur Fowler Driller   Willie Roberts   CE134/C/23
  ROBERTS Sarah Emma 33 S Warper 3 Ebenezer Square, Stanningley Henry Roberts Joiner D Olive Smith    
1928 09 15 KNOWLES Samuel 24 B Overlooker 4 Primrose Hill, Stanningley George Knowles Boilermaker D John Knowles   CE134/C/24
  CRAMPTON Edith Alice 21 S Winder 4 Primrose Hill, Stanningley William Henry Crampton Lead Worker   Stella Knowles    
1928 11 10 HEMINGWAY Leonard 20 B Soldier Beaumont Barracks, Aldershot Robert Hemingway Contractor D Mary M Gaunt   CE134/C/25
  JACKSON Sarah Jane 22 S Housemaid 1 Checker Row, Stanningley Walter Jackson Miner   Harry Jackson    
1928 11 17 FORTUNE John William 19 B Boot Finisher Broomfield House, Farsley Denton Fortune Platelayer   Alice Gilson   CE134/C/26
  RULE Sarah 22 S Spinner 110 Richardshaw Lane, Stanningley Richard Rule Willyer   John Rule    
1928 12 26 WARD Norman Phillip Wellesley 24 B Salesman 17 Mount Pleasant Road, Pudsey Richard Arthur D'Sully Ward Salesman   Arthur Raistrick   CE134/C/27
  RAISTRICK Hannah Malah 24 S Weaver 2 Ebenezer Square, Stanningley Arthur Raistrick Motor Mechanic   Lawrence Hunton    
1929 02 02 HILL Squire Joseph Elliott 27 B Labourer 6 Vine Terrace, Stanningley Squire Elliott Hill Master Painter D Richard H Beech   CE134/C/28
  BEECH Emma 26 S Twister 6 Vine Terrace, Stanningley Richard Henry Beech Labourer   David W Elliott    
1929 04 06 PEARSON Albert 23 B Mill Piecener 2 Cavendish Place, Stanningley Richard Henry Pearson Carting Agent   John Henry Hartley   CE134/C/29
  HARTLEY Bertha 21 S Winder 3 Cavendish Place, Stanningley Henry Hartley Woolcomber   Ernest Forrest    
1929 04 27 CARTER John Richard 25 B Turner 27 Eddison Street, Farsley Tom Carter Wheelwright D William Town   CE134/C/30
  KING Maggie 25 S Twister 201 Richardshaw Lane, Stanningley . .   Ruth Lilian Guy    
1929 06 01 DOBER Joseph 22 B Motor Driver 14 Sun Street, Stanningley Lorenzo Dober Horseman   William Dober   CE134/C/31
  CASWELL Cecilia Clare 24 S   19 Laurel Mount, Stanningley Edgar Caswell Engineer   Frederick Caswell    
1929 06 08 SLATER Jack 24 B Painter 7 Heidelberg Road, Toller Lane, Bradford Frank Slater Joiner D Frank Slater   CE134/C/32
  THORPE Hannah 21 S Spinner 21 Providence Place, Stanningley Harry Thorpe Clerk   Eliza Figtree?    
1929 06 29 CLOUGH James 25 B Baker 12 Checker Row, Stanningley John Clough Cloth Finisher D Agnes Wright   CE134/C/33
  WAITE Eleanor Nellie 29 S Drawer 16 Checker Row, Stanningley John Squire Waite Gardener D Harold Waite    
1929 08 10 THOMPSON Herbert 19 B Assistant Overlooker 17 Parkfield Terrace, Stanningley Fred Thompson Overlooker   Herbert Woodhead   CE134/C/34
  MORDEY Annie 16 S Spinner 15 St James Crescent, Pudsey Thomas Mordey Bricklayer   Bertha Woodhead    
1929 09 14 RIX Claude Brian 26 B Stoker 4 Primrose Hill, Stanningley William Rix Labourer   Edith Alice Knowles   CE134/C/35
  KNOWLES Sarah 26 S Drawer 4 Primrose Hill, Stanningley George Knowles Boilermaker D George K Wilson    
1929 10 07 HUTCHINSON Robert Gibson 26 B Electrical Engineer 151 Richardshaw Lane Ambrose Hutchinson Caretaker   Jane Firth   CE134/C/36
  CLAY Doris 30 S Confectioner 151 Richardshaw Lane George Clay Retired   Willie Hutchinson    
1929 12 24 SANDS Harold Waite 24 B Foundry Hand 18 Slaters Buildings, Stanningley Thomas Henry Sands Chauffeur D Winifred Doris Bullen   CE134/C/37
  BULLEN Agnes 25 S Twister 18 Slaters Buildings, Stanningley Mark Bullen Confectioner   George William Sands    
1929 12 25 WILD Arthur 27 B Labourer 1 Park Row, Stanningley Samuel Wild Moulder   Lawrence? Lee   CE134/C/38
  BURROW Sarah 32 W Grocer 1 Park Row, Stanningley Herbert Wood Grocer D Sarah Elizabeth Wild    
1930 02 01 GALLOWAY Charles Henry 21 B Boiler Stoker 2 Watson Square, Stanningley William Galloway Labourer D Annie Brierley   CE134/C/39
  ARMSTRONG Dorothy Frances 21 S Domestic Servant Thornhill Arms, Stanningley Theodore Armstrong Collier   Thomas Edward Galloway    
1930 03 12 MCCADE James 31 B Gardener 5 Ravenscar Walk, Gipton Wood, Leeds Fearon Barnes McCade Retired   Charles Oliver Land   CE134/C/40
  LAND Florence Emma 25 S   13 Oakroyd Terrace, Stanningley Charles Oliver Land Commercial Traveller   * McCade    
1930 03 22 EMSLEY Albert Arthur 22 B Baker 7 Watson Square, Stanningley Joseph Emsley Moulder   Benjamin Jones   CE134/C/41
  COATES Rose Hannah 20 S Drawer 5 Watson Square, Stanningley James Coates Brass Finisher   Herbert Emsley    
1930 04 19 HYDE Wilfred 27 B Wire Worker 18 Mitford Road, Armley James Hyde Corporation Worker   Clifford Hyde   CE134/C/42
  JACKSON Frances 22 S Book Folder 30 Primrose Hill, Stanningley . .   Jonathan Jackson    
1930 06 07 BARRACLOUGH Cyril 22 B Cloth Finisher 24 Byron Street, Pudsey William Barraclough Wool Warehouseman   Laura Barraclough   CE134/C/43
  RAISTRICK Jessie 23 S Winder 147 Richardshaw Lane, Stanningley Arthur Raistrick Motor Driver   Arthur Raistrick    
1930 06 07 MARVELL Harold 24 B Borer Hall House, Rodley William Marvell Engineers Storekeeper   Muriel Marvell   CE134/C/44
  GORNALL Jane 22 S Spinner 4 Oxford Place, Stanningley John William Gornall Slaters Labourer   William Marvell    
1930 07 26 WADE Joseph William 23 B Mill Mechanic 1 Nethercape Terrace, Farsley Edwin Wade Engineer   Cyril Wade   CE134/C/45
  KNOWLES Stella 21 S Colour Blender 4 Primrose Hill, Stanningley George Knowles Boilermaker D Samuel Knowles    
1930 10 18 ROBINSON Albert 24 B Drawing Asst Overlooker 98 Richardshaw Lane, Stanningley Joseph Robinson Labourer   John Henry Nash   CE134/C/46
  LONSDALE Evelyn 26 S   91 Town Street, Farsley Ernest Lonsdale Confectioner   James Henry Robinson    
1930 11 29 STOCKWELL Willy 27 B Engineer's Fitter 13 Coniston Place, Stanningley Albert Edward Stockwell School caretaker D Gertrude Wood   CE134/C/47
  WOOD Eva 27 S Weaver 9 Thorpe Road, Pudsey Bradley Wood Coachman   Joseph William Baker    
1931 01 31 WOOD Joseph 25 B Willeyer 44 Primrose Hill, Stanningley William Wood Fitter   Harold Naylor   CE134/C/48
  FIELDING Doris 26 S Warper 14 Westroyd, Pudsey Joseph William Fielding Labourer   Emily Fielding    
1931 DEAN Leonard                   CE134/C/49
  SCHOFIELD Doris                    
1931 ROBERTS Alfred                   CE134/C/50
  GREAVES Alice                    
1931 INGHAM Norman S                   CE134/C/51
  KNOWLES Norah                    
1931 HODGSON Alfred                   CE134/C/52
  SYKES Annie                    
1931 09 05 KEIGHLEY Alfred 26 B Plumber 27 Grange Terrace, Pudsey Joseph Keighley Painter   Elizabeth Robertshaw   CE134/C/53
  HARRISON Ethel Dinah 24 S Mender 17 Oakroyd Mount, Stanningley John Harrison Labourer   Harold Keighley    
1931 10 07 NASH John Henry 25 B Secretary Glenholme Villas, Farsley Ellis Henry Nash Engineer   Annie Raistrick, H Raistrick   CE134/C/54
  RAISTRICK Edith Beatrice 22 S   I-dell, Farsley Old Road, Stanningley Henry Raistrick Spinning Manager   E H Nash    
1931 10 10 TUKE Leonard 23 B Fitter 7 Cardigan Terrace, Burley, Leeds Thomas Edwin Tuke Tailor's Cutter   Horace Edwin Tuke   CE134/C/55
  WOOD Evelyn Mary 25 S Presser 30 Primrose Hill, Stanningley Harry Wood Labourer D Thomas Wood    
1931 12 05 KEIGHLEY James Wood 20 B Labourer 7 Thrift Street, Bramley . .   George Hood   CE134/C/56
  LONGLEY Minnie 25 S Weaver 7 Station Square, Stanningley William Charles Longley Labourer   Elsie Rhodes    
1932 02 20 WILSON Clarence 23 B Boilermaker 168 Far Fold, Farnley, Leeds Arthur Wilson Boilermaker   Dorothy Balmforth   CE134/C/57
  BALMFORTH Mabel 22 S Packer Oddfellows Hall Hotel, Stanningley Thomas Joaby Balmforth Publican   George Frederick Balmforth    
1932 04 23 DIXON Charlie 25 B Clerk 8 Lane End, Pudsey James Dixon Wheelwright   Norah Calvert   CE134/C/58
  CALVERT Lilian 26 S Burler & Mender 5 Sydney Street, Farsley George Henry Calvert Warp Dresser   Harry Holder    
1932 07 18 SEDGWICK Victor 23 B Commercial Traveller The Sun Hotel, Stanningley Tom Sedgwick Shopkeeper   William Henry Moore   CE134/C/59
  MOORE Phoebe 29 S   The Sun Hotel, Stanningley Herbert Moore Publican D Florence Town    
1932 09 28 WATSON John Willie 24 B Moulder 6 Checker Row, Stanningley . .   Annie Elizabeth Marriner   CE134/C/60
  MARRINER Winifred May 21 S Winder 6 Checker Row, Stanningley Ernest May Marriner Cloth Finisher D Oswald Marshall    
1932 12 24 ROBINSON James Henry 29 B Worsted Overlooker 98 Richardshaw Lane, Stanningley Joseph Robinson Labourer   Joseph Robinson   CE134/C/61
  STANCLIFFE Gladys 27 S Weaver 5 Private Road, Pudsey Albert Stancliffe Basket Maker   Albert Stancliffe    
1932 12 24 HOLDER Harry 28 B Driller 62 Primrose Hill, Stanningley Ernest Holder Warehouseman   Lilian Dixon   CE134/C/62
  CALVERT Norah 28 S Weaver 5 Sydney Street, Farsley George Henry Calvert Warp Dresser   Percy Holder    
1933 06 14 CROWTHER Clifford 26 B Buyer 23 Rosemont, Pudsey James William Crowther Spinning Manager   Joyce Sykes   CE134/C/63
  RAISTRICK Annie 26 S   I-dell, Farsley Old Road, Stanningley Henry Raistrick Spinning Manager   Winifred Binns    
1933 07 01 TEALE Harold 25 B Mule Piecer 14 Church Hill Place, Stanningley Losil? Teale Forger   Henrietta Broadbent   CE134/C/64
  BROADBENT Linda 25 S Weaver 25 Parkfield Terrace, Stanningley Ernest Broadbent Tea Agent   Alfred Broadbent    
1933 10 28 MILLS Arthur 23 B Chauffeur Mont Rose, Hadfield Rd, Manchester Thomas Mills Fireman   George Butterfield   CE134/C/65
  GARNHAM Mary Ann 22 S Warper 5 Cavendish Place, Stanningley John Garnham Coal Trimmer   Amelia Coggins    
1933 11 18 GOTHARD Tom 20 B Labourer 9 Eland Street, Stanningley William Henry Gothard Labourer   Herry Gothard   CE134/C/66
  EVANS Mary Jane 20 S Weaver 14 Eland Street, Stanningley Tom Evans Moulder D Lily Lofthouse    
1933 12 16 SMITH Jack 26 B Haulage Hand 135 Gilbert Royd, Farnley John William Smith Farm Labourer D Clarence Wilson   CE134/C/67
  BALMFORTH Dorothy Amelia 26 S Confectioner Oddfellows Hall Hotel, Stanningley Thomas Joaby Balmforth Publican   Ethel Miriam Balmforth    
1933 12 23 VERITY John 24 B Willyer 9 Westgate, Victoria Road, Eccleshill Robert Verity Firer   Thomas Rochford   CE134/C/68
  DWYER Lily Eileen 20 S Spinner 23 Primrose Hill, Stanningley George Dwyer Labourer   George Dwyer    
1933 12 23 HILL Robert Elliott 24 B General Labourer 9 Wood's Square, Stanningley Squire Elliott Hill Master Painter D Joseph Hainsworth   CE134/C/69
  BEECH Adelaide 28 S Twister 9 Wood's Square, Stanningley Richard Henry Beech Labourer   Richard H Beech    
1934 01 20 DEAN George Playfoot 25 B Farm Labourer 9 Moorside Terrace, Bramley John Dean Dyer   Sarah Ann Jowett   CE134/C/70
  JOWETT Ivy 26 S Twister 7 Cavendish Place, Stanningley Ernest Jowett Firer   Arthur Jowett    
1934 04 30 BROADBENT Ernest 23 B Musician 3 Rosemont Avenue, Bramley Edmund Broadbent Musician D Harold Stead   CE134/C/71
  PICKARD Dorothy 26 S Musician 4 Vickers Yard, Sunfield, Stanningley Harry Pickard Painter & Decorator   Margaret Amy Farrar    
1934 06 30 CARTER William 32 B Haulage Contractor 8 Half Mile, Stanningley Benjamin Carter Boilermaker   H Dutson   CE134/C/72
  OTHICK Ethel 31 S Millhand 14 Robert Street, Stanningley James Arthur Othick Fitter   G W Bedford, A Carter    
1934 09 01 MIDGLEY Reginald 22 B Painter & Decorator 7 Vine Terrace, Stanningley Arthur Midgley Spindle & Flyer Maker   Evelyn Mason   CE134/C/73
  MASON Susannah 28 S Weaver 1 Hillside Mount, Stanningley James Mason Warehouseman D Joe Bottomley    
1934 09 08 WILSON Willie Rennard 27 B Cashier 17 Somerset Road, Pudsey Willie Wilson Spinner   Ernest Asquith   CE134/C/74
  HANSON Harriet 27 S   7 Town End Terrace Edward Hanson Master Printer D Gladys Mary Wilson    
1934 10 27 RILEY James 26 B Labourer 9 Lightfoot Buildings, Stanningley John William Riley Moulder D Julie Cawtheray   CE134/C/75
  THOMPSON Alice 20 S Spinner 9 Lightfoot Buildings, Stanningley Richard Thompson Labourer   James Kilburn    
1934 11 10 STOOKE John 25 B Bricklayer 10 Larkfield Road, Pudsey Wilfred Stooke Supervisory Foreman LNER   Donald Stooke   CE134/C/76
  GUY Clara 24 S Warper 20 King Street, Stanningley Benjamin Guy Currier   Morris Guy    
1934 12 22 ATHA Harold 26 B Oxy-Gas Cutter 238 Broad Lane, Bramley Ernest Atha Bricklayer   Clarice Abbott   CE134/C/77
  JOWETT Sarah Ann 23 S Twister 7 Cavendish Place, Stanningley Ernest Jowett Firer   Arthur Jowett    
1935 02 23 RHODES John Reginald 26 B Cloth Pattern Worker 9 Poplar Square, Farsley John Rhodes Weftman   John Rhodes   CE134/C/78
  POLLARD Elsie Mary 26 S Hairdresser 45 Brunswick Terrace, Pudsey William Pollard Skip & Hamper? Manufacturer   William Pollard    
1935 04 20 LEWIS William Frederick 24 B Signal Fitter 18 Sun Street, Stanningley William Frederick Lewis Railway Goods Clerk   Joseph Ewood   CE134/C/79
  FIELDING Emily 25 S   21 Sunfield, Stanningley Joseph William Fielding Carting Agent   William Frederick Lewis    
1935 04 20 COLLIS Jack 21 B Combing Improver 5 Cross Bath Street, Bramley Jack Collis Excavator   Cyril Collis   CE134/C/80
  APPLEYARD Lily Johnstone 21 S Comber 6 Turner's Square, Stanningley . .   Ethel Johnstone    
1935 06 01 GRIMSHAW Harry 57 W Furnaceman 13 Thorpe Road, Pudsey Joshua Grimshaw Carter D Albert Atkinson   CE134/C/81
  WILLIAMSON Sarah Hannah 51 W   8 Parkfield Terrace, Stanningley George Tearle Miner D Florence Atkinson    
1935 06 08 BARTON Eric 26 B Assistant Schoolmaster Victoria Villas, Stanningley John Barton Schoolmaster   Alfred Fellows   CE134/C/82
  FELLOWS Agnes 28 S Chiropodist Victoria Villas, Stanningley Alfred Fellows Retired Engineer   John Barton    
1935 06 10 MARSH Lawrence 25 B Butcher 9 Tunnicliffe Row, Pudsey George William Marsh Textile Worker D Constance Mary Jagger   CE134/C/83
  FOWLER Dorothy 22 S Textile Worker 9 Tunnicliffe Row, Pudsey James Fowler Plumber D Fred Marsh    
1935 09 21 DENTON John 22 B Baker 18 Winchester Road, Armley John Denton Railway Clerk D John Arthur Haycock   CE134/C/84
  BALMFORTH Ethel Miriam 23 S Bakeress Great Northern Hotel, Stanningley Thomas Joaby Balmforth Publican   Frances Balmforth    
1935 09 28 HARGATE Frederick Charles 26 B Baker 11 Park Top, Stanningley . .   Agnes Broughton Main   CE134/C/85
  MAIN Louisa Blanche 28 S   7 Waterhouse Terrace, Stanningley Walter Perry Main Collier   Wilfred Ernest Moore    
1936 02 01 LORRYMAN Joseph James 25 B Electric Welder 3 Ingham Street, Stanningley Joseph James Ferryman Moulder D Clifford Lorryman   CE134/C/86
  CROFT Edith Amy 23 S Pattern Warper 4 Charles Street, Farsley Herbert Lockwood Croft Grocer D Mary Hoyle    
1936 04 04 LODGE Frederick Andrew 24 B Sanitary Inspector 53 Chestnut Road, Moseley Frederick Lodge Clothing Agent   Raymond Lodge   CE134/C/87
  BONELL Annie 24 S Weaver 8 Checker Row, Stanningley James Bonell Mill Operative   Margery Bonell    
1936 07 25 LOWTON Albert 27 B Turner 55 Thorpe Road, Pudsey Moses Lowton Blacksmith   Alice Lowton   CE134/C/88
  HOYLE Mary 26 S Mender 71 Bradford Road, Stanningley Joseph Hoyle Warehouseman   George Arthur Imeson    
1936 08 01 WILBY Clifford 37 B Bricklayer's Labourer 3 Marley Street, Beeston Harry Wilby Miner   Nelson Maunder Scholefield   CE134/C/89
  MOORE Emma Bond 26 S Mill Worker 2 Lightfoot's Buildings, Stanningley Fred Moore Mill Fireman   Hilda Moore    
1936 08 15 VERITY Harold 24 B Joiner 18 Eggleston Street, Rodley Robert Verity Firer   Elsie Coates   CE134/C/90
  COATES Teresa 24 S Weaver 7 Park Top, Stanningley Matthew Coates Fitter   Harry Floyd Dobson    
1936 09 05 ROBINSON Joseph 26 B Turner 98 Richardshaw Lane, Stanningley Joseph Robinson Labourer   Albert Lockwood   CE134/C/91
  LOCKWOOD Mabel Annie 21 S Office Clerk 16 Summerville Road, Stanningley Albert Lockwood Engineer's Erector   Nellie Lowton    
1936 11 16 NAYLOR David Walter 26 B Architectural Assistant 10 Norroy Road, Putney, London Ben Naylor Billing Shop Manager   Ernest Kitchen   CE134/C/92
  GAUNT Sarah Ann 27 S   17 Crawshaw Avenue, Pudsey Matthew Henry Gaunt Woollen Manufacturer D Ruth Boyd    
1936 11 28 FORREST Ernest 26 B Willyer 169 Richardshaw Lane, Stanningley William Forrest Labourer   William Forrest   CE134/C/93
  BARRON Emily 24 S Drawer 10 Sidney Street, Farsley John William Barron Labourer   Florence Barron    
1936 12 19 WILLIAMS Idris 23 B Inspector 17 Rusholme Drive, Farsley David David Williams . D Nellie Lowton   CE134/C/94
  SMITH Irene 22 S   Westlea, Ashfield Grove Joe Smith Labourer   Ralph Barrow    
1936 12 19 FULLER Arthur Charles 23 B Joiner 44 Richardshaw Lane, Stanningley Percy Vincent Fuller Painter   Richard Wheatley   CE134/C/95
  WALTON Rachel 26 S Burler & Mender 46 Sunnyridge Avenue, Pudsey Willie Walton Overlooker   Mabel Beatrice Maud Fuller    
1936 12 26 RUSSELL Jack 29 B Chauffeur 16 Southroyd, Pudsey Edwin Russell Gardener D George Russell   CE134/C/96
  PEACOCK Elsie 26 S Weaver 30 Primrose Hill, Stanningley Willie Peacock Iron Moulder D Willie Holder    
1937 05 15 DARNBROUGH Harry 21 B Cloth Finisher 10 Bramley Street, Bramley James Arthur Darnbrough Wool Scourer   Alice Amy Hutchinson   CE134/C/97
  CROPPER Margaret 20 S Drawer 167 Richardshaw Lane, Stanningley John William Martin Cropper Miner D Eileen Cropper    
1937 05 15 HOLMES Harry 21 B Leather Worker 23 Union Place, New Wortley Charles Holmes Dairyman   Ida Williamson   CE134/C/98
  WILLIAMSON Olga 21 S Tailoress 8 Parkfield Terrace, Stanningley Herbert Wilkinson Stone Mason D Harry Grimshaw    
1937 06 05 SMITH Eli 26 B Labourer 159 Richardshaw Lane, Stanningley Arthur Smith Platelayer D Percy Glover   CE134/C/99
  COPLEY Emily Maud 28 S Music Teacher 159 Richardshaw Lane, Stanningley Amos Copley Grocer   Amos Copley    
1937 07 24 HORN Edgar Sherwin 25 B Market Gardener Pog Farm, Stanningley Thompson Horn Market Gardener   Thompson Mallorie Horn   CE134/C/100
  PEARSON Hilda Emmeline 24 S Shorthand Typist 35 Laurel Terrace, Stanningley William Pearson Retired Surveyor   Irene Pickles    
1937 07 31 SCHOLEFIELD Nelson Maunder 24 B Butcher 41 Toft Street, Armley Nelson Maunder Scholefield Compositor   Arthur Brown   CE134/D/1
  MOORE Hilda 23 S Spinner 3 Lightfoot Place, Stanningley Fred Moore Retired Fireman   Laura Fenton    
1937 12 19 CLOUGH Stanley Hemingway 24 B Clerk 41 Intake Road, Pudsey Samuel Clough Tobacconist   Louie Farrar   CE134/D/2
  BONELL Margery 21 S Weaver 8 Checker Row, Stanningley James Bonell Woollen Fettler   Bernard Cooper    
1937 12 25 BRADSHAW Norman 27 B Organ Builder 486 Broad Lane, Bramley Watson Bradshaw Forgeman   Isabel Whitaker   CE134/D/3
  HARLE Margaret Ann 25 S Spinner 11 Bankfield Terrace, Stanningley Samuel Harle Coal Hewer D Tom Hamer Bentley    
1938 02 26 BATTYE Arnold 27 B Electrical Engineer Ashfield Crescent, Stanningley Frederick Battye Butcher D Laonard Phillips, Amy Cater   CE134/D/4
  CATER Annie 22 S Weaver Rose Cottage, Spring Valley, Stanningley Albert Cater Engine Man   Ivy Walker, Albert Cater    
1938 04 16 SPENCELEY John 22 B Poultry Farmer 78 Elwood Place, Stanningley Joseph Spenceley Corporation Highway Dept D James Leonard Isles   CE134/D/5
  WATSON Nellie 22 S Spinner 10 Eland Street, Stanningley Harry Watson Farmer D Herbert Crowther    
1938 05 25 WORTH George Raymond 28 B Engineer 9 Granville Street, Pudsey Sam Worth Farmer D Matthew Coates   CE134/D/6
  COATES Elsie 24 S Weaver 7 Park Top, Stanningley Matthew Coates Fitter   Harold L Coates    
1938 06 04 MYLNE John Walter 42 B Engineer's Viewer 127 Leeds Road Robert Mylne Wood Engraver   Robert Mylne   CE134/D/7
  YEADON Evelyn 29 S Drawer 8 Chapel Street Benjamin Yeadon Labourer D Gladys Yeadon    
1938 07 09 BICKERDIKE Eric 24 B Motor Driver 24 Fartown Charles Benjamin Bickerdike Fisherman   Stead Bickerdike   CE134/D/8
  NIELD Frances Annie 28 S Weaver 6 Ashfield Terrace James William Nield Retired Fish Merchant   Edith Gaunt    
1938 10 29 GILL William 42 W Engine Tender 7 St Lawrence Terrace George Gill Spinner D Frank Norfolk   CE134/D/9
  DEMAINE Emily Elizabeth 40 S Mender 10 Varley Street Tom Demaine Railwayman   Tom Demaine    
1938 12 26 BROWN Richard 25 B Electrician 25 Penrith Grove, Wortley John Brown Engineer D Joseph Cooper   CE134/D/10
  DUNN Etta 24 S Typist Vernon Cottage, Stanningley Thomas Dunn Boilermaker   Thomas Dunn, Gwen Bell    
1939 06 03 MERRITT Irwin 34 B Fitter 8 Azalea Terrace, Pudsey Joseph William Merritt Spinner D Douglas Merritt   CE134/D/11
  HARRISON Frances 31 S Typist 11 The Crescent, Pudsey George William Harrison Retired Engineer   George William Harrison    
1939 07 29 HILLIAM Donald 25 B Clerk 9 Woodlands Avenue Robert Hilliam Railway Inspector   Robert Hilliam   CE134/D/12
  MITCHELL Madge 22 S Shop Assistant Brownroyd Hotel, Bradford Bernard Mitchell Innkeeper D Annie Webster    
1939 10 28 MASON Frederick Cyril 21 B Gunner 13 Stapleton Row, New Wortley, Leeds Thomas Mason Clerk   George Arthur Pawson By Licence CE134/D/13
  THOMPSON Edith Annie 21 S Spinner 17 Parkfield Terrace, Stanningley Fred Thompson Overlooker   Marjorie Anderson    
1939 12 09 WARD Tom 41 W Railway Plumber's Asst 11 Park Top, Stanningley James Ward Retired Shoemaker   Gladys Hollings By Licence CE134/D/14
  SUTCLIFFE Edith 46 S Housekeeper 11 Park Top, Stanningley William Sutcliffe Miner D Walter Sutcliffe    
1939 12 16 WOOD John 25 B Farm Worker 108 Roker Lane, Pudsey John Clough Wood Fettler   William Forrest   CE134/D/15
  FORREST Mary Ellen 25 S Twister 169 Richardshaw Lane, Stanningley William Forrest Corporation Employee   William Forrest jun    
1939 12 23 RUTHERFORD Arthur 57 W Dyer's Labourer 12 Park Top Thomas James Rutherford Stone Mason D John William Oliver   CE134/D/16
  OLIVER Mary Ann 54 S Spinner 12 Park Top James Oliver Stone Mason D Ethel Agnes Oliver    
1939 12 30 PEATE Ephraim Halliday 23 B Baker 103 Lowtown Fred Peate Clerk   Eric Ellis By Licence CE134/D/17
  HAINSWORTH Ivy Elizabeth 23 S Weaver 2 Peel Street Joseph George Hainsworth Finisher   Kathleen Thomas    
1940 03 02 ABBOTT Albert 24 B Painter & Decorator 4 Vine Terrace John William Abbott Drayman   Muriel Dufton   CE134/D/18
  MAWSON Clara 23 S Twister 12 Lower Bank Street, Farsley Samuel Mawson Moulder   I Illingworth    
1940 03 23 NICHOLSON Ernest 23 B Tuner Silverdale, Bradford Road Charles Nicholson Core Maker   Charles Nicholson   CE134/D/19
  WOOD Margaret 24 S Weaver 9 Thorpe Road, Pudsey Bradley Wood Milkman   Gertrude Annie Wood    
1940 07 06 RHODES Ralph 24 B Soldier 5 The Wharrels, Lowtown Herbert Rhodes Moulder D Dennison Smith   CE134/D/20
  WOODS Ethel 22 S Weaver 128 Lowtown Herbert Walter Woods Farmer   Dorothy Mary Huggan    
1940 08 03 DAVIDSON William 24 B Soldier 4 Vesper Place, Kirkstall Albert Edward Davidson Agent   J Woodward   CE134/D/21
  LAWSON Annie 22 S Clerk 5 Vernon Place Tom Saville Lawson Mechanic   Leonora Lawson    
1940 08 10 LOCKWOOD Frank 38 B Asst Drawing Overlooker 7 Providence Place David Lockwood Retired Labourer   William Lowe By Licence CE134/D/22
  MYERS Lily 25 S Tannery Worker 89 Bradford Road John William Myers Cooper D Ivy Jessop    
1940 10 28 FISHER Albert 28 B Airman 9 Patchetts Place, Bramley Charles Henry Fisher Carter   Joyce Butler   CE134/D/23
  LOWTON Nellie 26 S Printer 55 Thorpe Road, Pudsey Moses Lowton Blacksmith   William Lowton    
1941 03 15 GILBERT Edward 70 B Retired Labourer 18 Hammerton Street, Pudsey Joseph Gilbert Hatter D James Henry Pickup   CE134/D/24
  ROSS Louisa 59 W Hotel Cleaner 10 Roberts Street Ellis Knowles Brass Moulder D Joseph Foster    
1941 04 12 SUGDEN Charlie 37 B Motor Repairer 10 Ebenezer Square, Stanningley John William Sugden Railwayman   Norman Williams   CE134/D/25
  WILLIAMS May 32 S Confectioner Ashlea, Ashfield Crescent Herbert Williams Corporation Employee   Ida Sharp    
1941 04 16 BELTON Joseph Harold 21 B Soldier Travellers Rest Hotel, Stanningley Joseph William Belton Innkeeper   Maurice Whiteley   CE134/D/26
  WELLHAM Mildred 19 S Bus Conductress Travellers Rest Hotel, Stanningley George Wellham Salesman   Ben Staniland    
1941 12 20 PRINCE Adam 29 B Horseman 5 Bankfield Terrace William Prince Miner D James Henry Pickup   CE134/D/27
  SPENCELEY Nellie 30 S Spinner 14 Eland Street, Stanningley Joseph Spenceley Corporation Employee   Evelyn Longbottom    
1942 01 17 FORREST William 24 B Airman 169 Richardshaw Lane, Stanningley William Forrest Corporation Employee   John Wood   CE134/D/28
  MEALING Joan Camilla 21 S Typist 13 Oakroyd Terrace, Stanningley Cyril Mealing Grocer's Manager   Cyril Mealing    
1942 02 07 POTTS William 25 B Fitter 52 Whitehall Rd, Cockersdale, Drighlington Thomas Potts Stoker D George Henry Crowther   CE134/D/29
  PHILLIPS Annie 27 S Weaver 19 Mount Pleasant Road, Pudsey Thomas Phillips Sheet Metal Worker   Ida Mary Barwick    
1942 03 07 GLASBY Frank Wallace 26 B Airman 3 John Street, Farsley . .   Arthur Myers   CE134/D/30
  MYERS Edna 29 S Weaver 12 Cavendish Place Arthur Myers Labourer   R H Glasby, L Glasby    
1942 03 11 TOWN Fred 60 B Agent 38 Providence Street, Farsley William Town Woolsorter D Annie Wade By Licence CE134/D/31
  BLAND Edith Annie 38 S Twister 11 Ebenezer Square, Stanningley Harry Bland Baker   Walter Dixon    
1942 04 04 COULSON Kenneth 22 B Turner 23 Melbourne Street, Farsley Samuel Coulson Driller   Alice Mary Coulson   CE134/D/32
  DOBSON Barbara Isabella 19 S Driller 6 Clarence Terrace, Pudsey Alfred William Dobson Labourer   Arthur Coulson    
1942 07 03 MUSTILL Harry 25 B Soldier 14 Ebenezer Square Harry Mustill Basket Maker   F Richardson By Licence CE134/D/33
  SUMPNER Ada 24 S Munition Worker 14 Ebenezer Square Albert Sumpner Munition Worker   Robert Elliott Hill    
1943 09 18 GREEN Frederick David 20 B Soldier 11 Wesley Terrace, Rodley Percy Green Foreman D John Martindale   CE134/D/34
  WARD Bessie 23 S Bus Conductress 45 Mount Pleasant Street, Pudsey Benjamin Ward Burler   Betty Rebecca Brown    
1943 11 27 BEARDSWORTH Thomas Edward 25 B Labourer Rycroft, Bradford Road, Otley Frank Richard Beardsworth Steam Waggon Driver   Evelyn Mylne By Licence CE134/D/35
  YEADON Gladys 26 S Munition Worker 8 Chapel Street Benjamin Yeadon Railwayman D Francis Richard Beardsworth    
1943 12 25 WARE James Alfred Frederick 19 B Aero Fitter 108 Spittlefield Cres, Inverkeithing, Fifeshire Frederick Ware Railway Plater D Fred Kitchin   CE134/D/36
  KITCHIN Freda 19 S Cook 20 Ebenezer Square, Stanningley Fred Kitchin Fettler   Marjorie Dixon    
1944 02 29 FRANKLAND Stanley 24 B Private RAMC 11 Town Street, Stanningley Walter Frankland Hairdresser   Donald Eric Wagstaff By Licence CE134/D/37
  LANGAN Lillian Alice 22 S Private ATS 16 Chivers Road, Chingford James Langan Electrician   Annie Cochrane    
1944 04 29 HOLDER Thomas 22 B Lance Corporal RE 76 Monk's? Lane, Wakefield William Holder Miner   James G Holder   CE134/D/38
  MALLINSON Iris 18 S Typist 19 Laurel Mount, Stanningley Arthur Mallinson Fitter   Mabel Wardman    
1944 07 05 HAMLIN Thomas 55 U Corporation Employee Cambridge House, Ashfield Crescent William Henry Hamlin Shoemaker D Frank Grimshaw Formerly the husband of Elizabeth Audrey Hamlin, formerly Fitzgerald CE134/D/39
  HAWKINS Doris 44 S Drawer Cambridge House, Ashfield Crescent George Hawkins Railwayman D Horace Hawkins    
1944 08 12 CHAPMAN Harold Harrison 19 B Craftsman REME 11 Oakroyd Mount Herbert Chapman Greengrocer's Manager   Firth Moorhouse By Licence CE134/D/40
  ALDERSON Mabel 18 S Brush Maker 29 Willow Street, Kirkstall Charles Alderson Horseman D Gladys Chapman    
1944 10 14 BURTON John 39 B Poultry Farmer Broadcourt, Calder Grove, Wakefield Arthur Louis Burton Retired Farmer   Edwin Arthur Bentley?   CE134/D/41
  BINKS Constance 35 S Welfare Officer Brinsmead, Ashfield Grove, Stanningley George Victor Binks Production Clerk   Mary Ann Marshall?    
1944 10 28 STORY Donald George 24 W Leading Aircraftsman RAF Station, Dalton, Thirsk Thomas Frankford Story Lumber Merchant D Joseph William Belton By Licence CE134/D/42
  BELTON Winifred Zetta 22 S Leading Aircraftswoman Travellers Rest Hotel, Stanningley Joseph William Belton Publican   Annie Zetta Belton, Shirley Mansell    
1944 12 23 SMITH Leslie Avery 27 B Musician 14 Victoria Villas John William Smith Retired Moulder   Fred Cundall   CE134/D/43
  ASHBY Aileen Ada 21 S National Fire Service 14 Victoria Villas Percy George Ashby Engineer   Emma Cundall    
1945 03 25 WALKER John 23 B Army Farrier 15 Ingham Street, Stanningley Richard Walker Labourer D Adam Prince By Licence CE134/D/44
  SANDS Amy Doreen 20 S Twister 1 Ashfield Street, Cambridge Road, Leeds Lawrence Sands Army Sergeant   Dorothy Vickers    
1945 03 31 BINKS Edwin Arthur 20 B Aircraft Inspector Brinsmead, Ashfield Grove, Stanningley George Victor Binks Progress Clerk   B Elsworth   CE134/D/45
  KNAPTON Ethel 24 S Machine Operator 2 Westgrove Street Ross Knapton Government Inspector   Hilda Knapton    
1945 06 18 RILEY Ernest 18 B Machinist 3 Lightfoot Place, Stanningley Arthur Riley Lathe Turner   James D Taylor   CE134/D/46
  TAYLOR Evelyn 17 S Electric Welder 25 Crawshaw Hill, Pudsey Robert Taylor Labourer   Elsie Harwood    
1945 06 23 SCHOFIELD Stanley James 23 B RAF 4 Moorfield Gardens, Pudsey Walter Schofield Boxmaker   G Hutchinson   CE134/D/47
  BRACE Barbara Eileen 23 S Costs Clerk 75 Fairfield Street, Bramley Norman Edmund Brace Spinning Overlooker   A Harrison    
1945 09 08 WILLIAMS Percy Edward 22 B Soldier 41 Eastbrook Rd, Portslade, Brighton George Williams Baker's Roundsman D Fred Barran By Licence CE134/D/48
  BARRAN Irene Freda 20 S Shorthand Typist 18 Park Top Fred Barran Engineer   Albert Henry Wilkins    
1945 09 29 PYE William Henry 43 W Mechanic Gladeville, Warrington Rd, Rainhill, Lancs Henry Richard Pye Retired Grocer   Joseph Robinson By Licence CE134/D/49
  ROBINSON Willis 37 S Weaver 7 Prospect Avenue, Pudsey Joseph Robinson Labourer   Hilda Joyce Oldfield    
1945 11 28 ABBOTT John Leslie 29 B Soldier Leach Farm, Castle Bytham William Henry Abbott Farmer   H G Evason   CE134/D/50
  EVASON Joan Margaret 28 S WRNS 11 Station Square Henry Griffith Evason Stationmaster   E E Abbott    
1945 12 24 LAWSON Leonard Thackray 33 B Soldier 6 Providence Street, Farsley Benjamin Lawson Corporation Employee D H Hodgson   CE134/D/51
  HODGSON Elsie 23 S Drawer 13 Park Top Hugh Hodgson Engineer   J Hodgson    
1945 12 24 FRENCH Meynell Kenneth 26 B Motor Mechanic 4 Lindley Road, Finningley, Doncaster John French Motor Mechanic   John William Verity By Licence CE134/D/52
  VERITY Gwendoline 34 S   189 Richardshaw Lane, Stanningley John William Verity Retired Turner   Cynthia Swailes    
1946 01 26 BALL Claud Cecil 36 B Soldier 98 Richardshaw Lane, Stanningley James Thomas Ball Chiel Petty Officer RN D Denis Ivor North   CE134/D/53
  TWITE Margery 24 S   98 Richardshaw Lane, Stanningley Albert Thomas Twite Market Gardener   May Twite    
1946 07 20 ARMSTRONG John Angus 21 B Moulder 14 Slater's Buildings Theodore Armstrong . D Robert E Armstrong   CE134/D/54
  NORMINGTON Susannah 21 S Spinner 14 Slater's Buildings Albert Normington . D Sheila Sarah Armstrong    
1946 08 10 HARGREAVES Arthur 26 B Joiner 22 Granthorpe Road, Bramley John Hargreaves . D Ronald Gill   CE134/D/55
  VEAL Beatrice Margaret 25 S Bookbinder Sunfield House, Stanningley Percy William Veal Fitter   Kathleen Muriel Ellerby    
1946 09 14 SIMPSON George Harrison 26 B Commercial Traveller Park Top House Alec Simpson Supervising Foreman   Albert A Dobson   CE134/D/56
  BUTLER Jessie 25 S Wage Clerk 7 Ashfield Road Harold Butler . D Joyce Butler    
1946 09 21 HUMPHREYS James Edwin 18 B Soldier 2 Wood Street, Sunfield James William Humphreys Firer   Edward H Columbine   CE134/D/57
  LUND Ida Kathleen 19 S Weaver 2 Wood Street, Sunfield . .   Doreen Leatham    
1946 11 30 MARSDEN Granville Lawson 33 U Labourer 9 Park Top Leonard Marsden Labourer   Matthew Coates Formerly the husband of Alice Marsden formerly Brown CE134/D/58
  COATES Lily 26 S Weaver 7 Park Top, Stanningley Matthew Coates Fitter   Nora Marsden    
1946 12 14 COATES Matthew 26 B Fitter 7 Park Top, Stanningley Matthew Coates Fitter   David Bennett   CE134/D/59
  RYALLS Vera May 26 S Burler 34 Fartown, Pudsey Albert Edward Ryalls Corporation Labourer   Helen Ryalls    
1946 12 21 HOBSON Reggie 19 B Soldier 12 Albion Mill Yard, Lowtown Bertie Hobson Grocer's Assistant   Harold Rayner?   CE134/D/60
  SUNDERLAND Doreen 19 S Table Hand 12 Ebenezer Square Clifford Sunderland Moulder D Joan Lofthouse    
1946 12 21 SUNDERLAND Clifford 21 B Turner 12 Ebenezer Square Clifford Sunderland Moulder D George Waite   CE134/D/61
  WAITE Lily 20 S Cleaner 4 Adelphi Court, Kirkstall Road, Leeds George Henry Waite Labourer   Joan Shaw    
1946 12 23 KIRBY John 26 B Tailor 40 Fairfield Terrace, Bramley Albert Kirby Labourer D Eric Millman   CE134/D/62
  DAVEY Irene 21 S Spinner 12 Park Top Harry Davey Fitter D Margaret Townend    
1947 06 21 HORNE Ernest Alfred 20 B Soldier 4 Coniston Mount, Stanningley Clifford Horne Warehouseman   Donald Horne   CE134/D/63
  LEATHAM Doreen 21 S Weaver 7 Cavendish Place, Stanningley Robert William Leatham Engineer   Ida Kathleen Humphreys    
1947 08 02 STAINSBY George 19 B Soldier 8 Sun Street, Stanningley James Stainsby Engineer   John Shaw   CE134/D/64
  SHAW Doris Pickering 18 S Spinner 8 Sun Street, Stanningley . .   Hilda Shaw    
1947 08 16 HARRISON Clifford 23 B Soldier 17 Laurel Mount William Harrison Waterworks Employee   Douglas Wilfred Harrison   CE134/D/65
  HARRISON Olive 23 S   3 Springfield Terrace, Sunfield Fred Harrison Labourer   Adah Brenda Fowler    
1947 09 20 CARSLAKE Geoffrey 25 B Cost & Wages Clerk 3 Kensington Grove, Denton, Manchester William George Carslake Electrical Engineer   Harry? Platt   CE134/D/66
  GRANT Betty 21 S WAAF 3 Woodlands Grove Edgar Grant Plumber   Joan Platt    
1947 09 20 MALLINSON Eric 24 B Baker 19 Laurel Mount, Stanningley Arthur Mallinson Range Fitter   Bernard Mallinson   CE134/D/67
  ROHDEN Theodora 25 S   19 Laurel Mount, Stanningley Josef Rohden Miner D Iris Holder    
1947 10 04 BROOK Leonard 18 B Sailor Devenport, Plvmouth Joseph Brook Motor Mechanic   Michael Iddison   CE134/D/68
  LEATHAM Mavis 18 S Weaver 7 Cavendish Place, Stanningley Robert William Leatham Engineer   Patricia McCann    
1947 11 15 WATSON Joseph 21 B Engineer 29 Laurel Mount Edward John Watson Miner   Samuel Richard Clayton   CE134/D/69
  CLAYTON Joyce Glover 19 S Shorthand Typist 29 Laurel Mount Samuel Richard Clayton Textile Worker   Joseph Osborne Routledge    
1947 11 22 FIELDHOUSE Fred 28 B Woolsorter Westdale, Surrey Road William Fieldhouse Warping Overlooker   William Fieldhouse   CE134/D/70
  MALLON Frieda Meta 37 S   Westdale, Surrey Road Paul Mallon Farmer   Dorothy Elam    
1948 01 17 HODGSON Harold 27 B Police Constable 199 Arlington Road, Camden Town, NW1 John Hodgson Farmer   Arthur Myers   CE134/D/71
  MYERS Betty 24 S Clerk 12 Cavendish Place Arthur Myers Turner   Edna Glasby    
1948 02 07 WARD Alan 22 B Driver 141 Richardshaw Lane Benjamin Ward Textile Worker   Cyril Draper   CE134/D/72
  BELCHER Olive Mary Margaret 20 S Laundry Worker 45 Mount Pleasant Street, Pudsey James Robert Belcher Driver   Mary Belcher    
1948 03 20 LAMBERT Edward Moorhouse 30 B Clerk 77 Bradford Road Frank Lambert Engineer   W Carrick   CE134/D/73
  CLOUGH Hilda Dixon 35 S Weaver Station House Herbert Peach Clough Station Ganger   Betty Redmile    
1948 05 15 RUSHWORTH John Maurice 26 B Airman 16 Throstle Mount, Middleton, Leeds John Maurice Rushworth Rivetter   John William Fortune   CE134/D/74
  FORTUNE Mabel 19 S Hotel Waitress 110 Richardshaw Lane, Stanningley John William Fortune Mass Boot Repairer   Mary Margaret Fortune    
1948 05 15 ROGERS Frank 43 B Labourer 16 Vine Terrace Herbert Harrison Rogers Blacksmith's Labourer   Norman Harrison Rogers   CE134/D/75
  DIXON Elizabeth 46 W   108 Richardshaw Lane John William Dennis Engineer   Mary Rogers    
1948 06 06 SQUIRES Ernest 29 B Tailor's Cutter 4 Adelphi Street, Leeds Thomas Squires Labourer D W Hawkswell   CE134/D/76
  BATES Iris Louisa 22 S Drawer 10 Sun Street, Sunfield Frederick Bates Craftsman   Marjorie Wallace    
1948 07 03 BODDY Peter Michael 23 B Shop Assistant Beaconsfield, 3 Bruce Cottages, Horsshoe Percy Boddy Gardener   Percy Boddy   CE134/D/77
  HILL Dorothy 20 S Clerk 11 Thorpe Road, Pudsey Herbert Hill Railway Guard   Eva Hill    
1948 07 24 PEARSON Jack 25 B Tram Conductor 10 Barton Terrace, Leeds 11 George Pearson Newsagent   Dennis Thompson   CE134/D/78
  VEAL Joyce 21 S Winder 14 Bankfield Terrace Percy William Veal Fitter   June Marnick    
1948 09 22 MILNER George 39 B Bus Driver Brown Cow Hotel, Bramley George Milner Hailage Contractor   John Lee   CE134/D/79
  THOMPSON Mary 41 W Weaver 32 Bradford Road Ned Lee Carting Agent D Nellie Lee    
1948 12 18 HUBBLE Ernest 26 B Miner 30 Queens Road, Beighton, Sheffield George Hubble Miner   Andrew McManus   CE134/D/80
  WEBSTER Minnetta 23 S Reeler 115 Richardshaw Lane William Walker Webster Grocer   Marjorie Webster    
1949 03 26 ABEL Arthur 26 B Joiner 5 Ash Grove South Parade, Pudsey Thomas Abel Weftman   Frederick William Wright   CE134/D/81
  TWITE Doris Amy 19 S Weaver 98 Richardshaw Lane, Stanningley Albert Thomas Twite Handyman   Madeline Wilcock    
1949 06 04 BANNON Donald 24 B Van Driver 24 Ashfield Road William Bannon Stentor Operator   Douglas Barron   CE134/D/82
  BALMFORTH Dorothy Amelia 20 S Weaver 24 Ashfield Road Francis Thomas Balmforth Maintenance Man   Olga *    
1949 07 02 GRUNSHAW Anthony 25 B Salesman 27 Seymour Street, Bramley John Grunshaw Baker   John Grunshaw   CE134/D/83
  THREAPLETON Margaret Mary 22 S Weaver 10 Varley Street Robert Threapleton Mechanic's Labourer   Charlotte Threapleton    
1949 10 22 CLOUGH Cyril 27 B Crankshaft Grinder Station House Herbert Peach Clough Retired Ganger   John Cyril Clough   CE134/D/84
  REDMILE Betty 21 S Buttoner Station House Allen Redmile Labourer   Theresa Rimmington    
1949 12 10 BURKMAR Robert Walter James 34 B Salesman 98 Richardshaw Lane, Stanningley George Aldridge Burkmar Cooper D Joseph Burkmar By Licence CE134/D/85
  TWITE May 26 S Drawer 98 Richardshaw Lane, Stanningley Albert Thomas Twite Handyman   Elsie Firth    
1951 03 24 EDDLESTON William 25 B Driver 3 Wood Street, Sunfield Harold Eddleston Works Policeman D Edna Simpson   CE134/D/86
  SIMPSON Margaret 26 S Twister 3 Wood Street, Sunfield Albert Simpson Foundryman D William Waterhouse Gaunt    
1951 08 18 WARREN Edwin 25 B Engineer 83 Fairfield Terrace, Bramley Harol Thomas Warren Engineer   Victor Warren   CE134/D/87
  MARWOOD Marjorie 21 S Clerk 11 Vine Terrace Reginald Marwood Club Steward   Audrey Elliott-Hill    
1952 02 09 CLOUGH Herbert 30 B Tailor's Cutter 50 Westway, Farsley Herbert Peach Clough Foreman Platelayer (Retired)   Cyril Clough   CE134/D/88
  KNAPTON Hilda 26 S Burler & Mender 43 Prospect Street, Farsley Ross Knapton Textile Worker   Barbara Jean Clark    
1952 04 12 TAYLOR James Douglas 32 B Teacher 702 Crompton Way, Bolton, Lancs Robert Forrester Taylor Civil Servant   Lawrence R Wilson   CE134/D/89
  SHAW Christine Mary 25 S Teacher St Paul's Vicarage, Stanningley William Shaw Clerk in Holy Orders   Nancy Shaw, Thomas R Knowles    
1952 06 14 ROGERS Dennis Stanley Haydn 25 B Engineer 80 Waterloo Road, Leeds Stanley Haydn Rogers Shopkeeper   Rupert Derek Steels   CE134/D/90
  THREAPLETON Audrey 21 S Clerk 28 Primrose Hill Jim Threapleton Fitter   Edna Margaret Gill    
1952 06 14 ATACK Jack 31 B Grocery Manager 17 Scott Square, Wortley Rawdon Atack Engineer (Retired)   Thompson Horn   CE134/D/91
  MITCHELL Ada Mildred 36 W Hairdresser Pog Farm, Stanningley Thompson Horn Market Gardener   Sarah Martha Lillian Atack    
1952 07 12 INGHAM John 22 B Sheet Metal Worker 13 Fern Terrace, Vickersdale, Stanningley Ernest Ingham Corporation Employee   Eric Parker   CE134/D/93
  VEAL Mary 22 S Weaver 143 Richardshaw Lane Percy William Veal Engineer   Jenny Govier    
1952 07 26 CAMP Harold 26 B Engineer 40 Stony Royd, Farsley John George Camp Moulder D Elsie Cause   CE134/D/94
  SHAW Hilda 25 S Engineer 8 Sun Street, Stanningley Ernest Shaw Brewery Man D John Shaw    
1952 12 20 SUGDEN Derrick 29 B Electrician 42 Westway, Farsley Joshua Gibson Sugden Fettler (Retired)   John Tunnicliffe   CE134/D/95
  THREAPLETON Jessie 22 S Clerk 10 Varley Street Robert Threapleton Machanic's Labourer   Lois Hanson    
1953 03 28 CZEREPIUK Stanislaw 29 B Engineer 12 Slater's Buildings Nikola Czerepiuk Shopkeeper D S Syolor   CE134/D/96
  HARWOOD Irene 32 S Drawer 12 Slater's Buildings Leonard Harwood Painter & Decorator   E Harwood By Licence  
1953 04 04 GOVAN James Douglas 32 B Medical Practitioner Millerston Cottage, Eagleshaw Road, Clarkston, Glasgow William Govan Master Plumber   Robert Gibb Brain   CE134/D/97
  SHAW Margaret 29 S Bank Clerk St Paul's Vicarage, Stanningley William Shaw Clerk in Holy Orders   Josephine Shaw    
1953 06 20 WILSON Peter 23 B Library Assistant 44 Victoria Crescent, Pudsey John Vernon Wilson Painter & Decorator   David Shelding   CE134/D/98
  HILL Betty 23 S Midwife 11 Thorpe Road, Pudsey Herbert Hill Railway Passenger Guard   Enid Hill    
1953 10 07 SNOWDEN Douglas 25 B Storekeeper 27 Merton Avenue, Farsley George Thomas Snowden Weft Foreman   Alec Shackleton   CE134/D/99
  TWITE Lily 18 S Clerk 98 Richardshaw Lane Albert Thomas Twite Gardener   Elsie Mary Twite    
1953 10 24 LAMBERT Richard Faulkner 26 B Clerk 43 Hawthorn Terrace, New Earswick, York Thomas Story Lambert Clerical Officer War Dept   Geoffrey Duncan Lambert   CE134/D/100
  SHAW Josephine 28 S Teacher St Paul's Vicarage, Stanningley William Shaw Clerk in Holy Orders   Nancy Shaw    
1954 03 20 HANSGATE Bernard 24 B Motor Driver 28 Tramway Street, Roundhay Road, Leeds James Hansgate Retired Builder's Labourer   Henry Hansgate    
  GOVIER Jenny 24 S Weaver 160 Bankhouse, Town Street, Stanningley John Govier Retired Miner   Mary Ingham    
1954 07 24 SIMMONS Alexander Trevor 20 B Engineer's Labourer 12 Sun Street Albert Edward Simmons Driver's Mate   Ernest Edward Simmons    
  DENNISON Iris 19 S Textile Worker 6 Westway, Farsley James Dennison Engineer Retired   Eileen Whitley    
1954 12 24 SAKER Brian 21 B Clerk 16 Annondale Road, Greenwich, London SE10 Alfred Saker Civil Servant D K* A Gray    
  PLOWS Joyce Mary 22 S Radar Operator 11 Station Square Bernard Plows Chargeman Cleaner   Maureen Plows    
1955 02 05 BAKER Jack 24 B Lorry Driver 6 Sowood Street, Burley, Leeds Joseph Walter Baker Lorry Driver   Thomas Baker    
  GOVIER Ruby 22 S Stove Fitter 10 Club Row, Stanningley John Govier Miner   Jenny Hansgate    
1955 03 26 PUGH Terence 21 B Woodworking Machinist 37 Westway, Farsley Edward John Pugh Engineer   John Shaw    
  CAUSE Elsie 20 S Burler & Mender 10 Sun Street, Sunfield George William Cause Boilerman (Retired)   Doris Stainsby    
1955 04 16 HAINSWORTH Geoffrey 25 B Grocer's Assistant 21 Byron Street, Pudsey Henry Clarence Hainsworth Corporation Employee   Derek Wilson    
  TWITE Elsie Mary 22 S Housemaid 98 Richardshaw Lane Albert Thomas Twite Gardener   Doreen Sharp    
1955 05 14 KEMBLE-JONES Stephen Barry 27 B Passenger Porter 47 Waterloo Road, Pudsey Lawrence Kemble-Jones Caf´┐Ż Proprietor   Walter Burkes    
  SCOTT Elizabeth 21 S Printer Table Hand 3 Station Square George Scott Plumber   Annie Scott, Peggy Wilson    
1955 06 25 PAWSON Allon 19 B R.A.F. 5 Parkfield Terrace William Pawson Caretaker   Alan Breckell    
  BRECKELL Theresa 21 S W.R.A.F. 36 Windermere Avenue, Huncoat George Breckell Printer   Joan Pawson    
1955 07 23 DOUTHWAITE Donald Keir 25 B Engineer 42 Sussex Avenue, Horsforth Frank Douthwaite Engineer   Brian *    
  FIELDING Barbara Yvonne 19 S Engineer 27 Parkfield Terrace Sam Fielding Boiler Firer   Margaret Fairweather    
1955 08 13 POPPLEWELL Stanley 27 B Teacher 3 Hope Street, Knaresborough Earl Popplewell Postman   T E Wood    
  SHAW Nancy 25 S Teacher St Paul's Vicarage, Stanningley William Shaw Clerk in Holy Orders   Lawrence R Wilson, Vyvian G Grudgings    
1955 10 26 THOMSON James Forsyth 25 B Electrician 1 Nansen Terrace, Bramley William Thomson Baker D William Frederick Mott    
  LONGBOTTOM Rita 21 S Burler & Mender 13 St James' Crescent, Pudsey George Irwin Longbottom Labourer   Constance Davison    
1955 12 24 DEWDNEY William Charles 20 B R.A.F. 19 Ash Grove, Scarborough William Charles Dewdney Painter & Decorator   David Cecil Dewdney    
  MALLINSON Audrey 20 S Wages Clerk 19 Laurel Mount Arthur Mallinson Fitter   Margaret Jane Dewdney    
1956 03 31 ISLES Clarence Victor 28 B Moulder 6 Pembroke Road, Pudsey James Leonard Isles Labourer (Retired)   James Leonard Isles    
  BAPTY Jean 21 S Dressmaker 3 Mulberry Street Walter Bapty Labourer   Mavis Saville    
1956 06 30 SHAW Desmond Moore 31 B Master Builder 15 Church Lane, Pudsey Leonard Shaw Boiler Firer   Jack Shaw By Licence  
  GRIFFITHS Joyce Maud Elsie Jane 31 S Armature Winder Rockleigh, Cemetery Road Douglas Griffiths Accountant (Retired)   Doris Liley    
1956 08 18 HUDSON Reginald Cecil 22 B Lorry Driver Ashgrove, South Parade, Pudsey William Hudson Coal Merchant   John Stanley Hudson    
  WOOD Barbara 20 S Typist 12 Pembroke Road, Pudsey Thomas Wood Labourer   Patricia Margaret Wood    
1956 08 25 BROADBENT Douglas Arthur 23 B Pavior 9 Burton Street, Farsley Herbert Broadbent Firer D Rowland Richard Hill    
  HILL Audrey 26 S Weaver 1 Larkfield Road, Pudsey Squire Joseph Elliott Hill Constructional Engineer   Margaret Hill    
1956 11 17 HEATON John Edward 44 B Labourer 20 Sun Street Henry Heaton Labourer D George Heaton    
  MOORE Enid Mary 21 S Domestic Servant Butlins Holiday Camp, Hunmanby Joseph Kensley Moore Bricklayer   Phylis Heaton    
1957 03 04 HEATH John Graham 21 B Armature Winder 20 Chapel Street Albert Heath Printer D Eric Jackson    
  JACKSON Mavis 20 S Burler 62 Westway, Farsley Eric Jackson Crane Driver   Allon Pawson    
1957 06 22 COOMER Charles Lindley 36 B Fireman 58 Greenthorpe Road, Bramley Joseph Coomer Miner (Retired)   Walter Garth    
  GARTH Dorothy 35 S Shop Assistant 32 Bradford Road James William Garth Engineer D Caroline Coomer    
1957 11 23 RAMSAY John 23 B Gear Cutter 78 Westway, Farsley Arthur Ramsay Core Maker   Enid Sa*    
  HUNT Sylvia 21 S Clerk 69 Richardshaw Lanem Stanningley Fred Hunt Postman   Leonard Porter    
1958 03 15 DICKINSON John Arthur 26 B Cabinet Maker 37 Woodman Avenue, Bradley, Huddersfield James Richard Dickinson Engineer (Retired)   *    
  PAWSON Jean 26 S Reeler 5 Parkfield Terrace William Pawson Caretaker   Shirley Anne Pawson    
1959 06 06 GIBSON Douglas 24 B Fitter 73 Harley Drive, Bramley John Gibson . D Hilary Mullaney    
  WILSON Maureen Anne 21 S Mender 6 Providence Place, Stanningley Thomas Wilson Company Director   J J Gibson, A Magretton    
1959 08 15 JACOB Barry Jon 22 B Student 115 Lonsdale Avenue, Intake, Doncaster Philip Loveday Jacob Fire Brigade Station Officer (Retired)   P Fotheringham    
  TWINHAM Shirley 21 S School Teacher 45 Thorpe Road, Pudsey Maurice Twinham Foreman Pudsey Seawage Works   M Twinham    
1960 04 02 GLOVER Ronald 30 B Engineer 36 Roker Lane, Pudsey Harry Glover Mill Worker   J C Atkinson    
  ATKINSON Jean Margaret 23 S Hairdresser 201 Richardshaw Lane, Stanningley Frederick Atkinson Greengrocer   D Ward    
1960 07 27 RAMSDEN John 23 B Insurance Official 30 Roman Grove, Roundhay, Leeds 8 Harry Alexander Ramsden Engineer D R A Ramsden    
  KEMP Janet Edith 21 S School Teacher 11 Glebe Street, Pudsey Clifford John Kemp Headmaster D B A Kemp    
1961 03 11 DAY Edward Gordon 27 B Pressman's Mate 7 Parkfield Terrace, Stanningley Cecil Gordon Day Labourer   J Brook    
  SMITH Jean Elizabeth 19 S Packer 7 Parkfield Terrace, Stanningley Albert Gawthorpe Maintenance Fitter   A Gawthorpe    
1961 03 18 WILSON Thomas Edward 21 B Civil Engineer 6 Providence Place, Stanningley Thomas Wilson Heating Engineer   William S*    
  PERRY Judith 20 S Dressmaker 36 Cotefields Avenue, Farsley William Perry Lorry Driver   T C Wilson    
1961 07 15 CHILTON Geoffrey 25 B Industrial Chemist 18 Brunswick Street, Bingley George Chilton Mill Worker   Joyce Mann, F Plows    
  PLOWS Brenda 21 S Nurse 3 Westdale Rise, Pudsey Bernard Plows Railway Worker   Dorothy Chilton    
1961 09 02 SUTTON Brian 26 B Heating Engineer 29 Steincroft Road, South Milford Denis Sutton Miner   C Sutton    
  ATKINSON Julie Christine 22 S Shop Assistant 201 Richardshaw Lane, Stanningley Frederick Atkinson Shopkeeper   J Glover    
1961 09 09 HOLMES Harry Kevin 21 B Serviceman 36 Wyther Park Road, Armley, Leeds 12 Joseph Holmes Gas Board Employee   A Lister    
  FALKINGHAM Diana 19 S Clerk Receptionist 141 Richardshaw Lane, Stanningley Herbert Falkingham Publican   J Holmes    
1961 09 30 BOWER James Kenneth 24 B Engineer 43 Holmwood Road, Bradford 4 John Edward Bower Painter & Decorator   E Pearson    
  PEARSON Sally 19 S Office Clerk 8 Thorpe Road, Pudsey Norman Pearson Accountant   E A Pearson    
1961 11 11 WALKER Terence 23 B Engineer Prospect House, 74 Richardshaw Lane, Pudsey Leslie Walker Engineer   E Roberts By Licence  
  TATE Joan Iris 20 S Television Assembler 84 Beldon Road, Great Horton, Bradford Ernest Tate Woolcomber's Card Grinder   T Bradshaw    
1961 11 11 KIRK Arthur 22 B Serviceman 15 Randolph Street, Leeds 13 William Windsor Kirk Forge Inspector   C Emsley    
  EMSLEY Lorraine 19 S Personnel Clerk 51 Westdale Drive, Pudsey Charles Emsley Bonus Clerk   W Kirk    
1962 02 03 GOTHARD Malcolm Tom 23 B Motor Driver 72 Westway, Fairfield Estate, Farsley Tom Gothard Crane Slinger   Thomas Clarence Wilson    
  GIBSON Maureen Anne 24 W Mender 5 Park Row, Stanningley Thomas Clarence Wilson Heating Engineer   Tom Gothard    
1962 03 24 LANCASTER John 28 B Woodcutting Machinist 10 Arley Street, Armley Reginald Stephen Lancaster Upholsterer   L Gaunt    
  GAUNT Irene 22 S Burler & Mender 29 Standale Crescent, Pudsey Leslie Gaunt Centre Lathe Turner   R S Lancaster    
1962 08 04 SLATER Malcolm 23 B Fitter 19 Summerfield Green, Bramley John William Ashton Moulder   R Spiers    
  WILSON Irene 20 S Machinist 4 Dorset Grove, Pudsey Fred Wilson Spinner   R Hardaker    
1963 01 26 RILEY Ian Wilfred 23 B Local Government Officer 2 Rosebery Terrace, Stanningley Fred Riley Civil Servant   W F Lewis    
  LEWIS Christine 23 S * Clerk 3 Vernon Place, Stanningley William Frederick Lewsi Signal engineer   F Riley    
1963 07 23 SHAW Robert Brian 31 B Station Master 19 The Walk, Farsley Raymond Hubert Shaw Sales Clerk   J B Wilson    
  WILSON Janet Mary 33 S Tailoress 121 Town Street, Stanningley Wilfred Harry Wilson Goods Checker   D W Mitchell    
1963 08 17 WILSON Frank 21 B Surveyor 6 Providence Place, Stanningley Thomas Clarence Wilson Heating Engineer   T Wilson    
  NICHOLSON Patricia 18 S Typist 1a Thornhill Street, Calverley Harry Nicholson Maintenance Foreman   *    
1964 03 21 MORTIMER Gordon 21 B Engineer 86 Rycroft Green, Leeds Albert Mortimer Engineer   Maureen Lorryman    
  LORRYMAN Patricia Mavis 21 S Bank Clerk 4 Ashfield Grove, Pudsey Joseph James Lorryman Engineer   Joseph James Lorryman    
1964 05 26 TATTERSALL Alec 24 B Surveyor 40 Pembroke Road, Pudsey Stephen Forrest Tattersall Engineer   Norma Elizabeth Burns    
  TWINHAM Marion 20 S Clerk 45 Thorpe Road, Pudsey Maurice Twinham Mechanic   John Malcolm Tattersall    
1964 06 21 NURSE James Arthur 24 B Draughtsman 11 Marian Avenue, Woodhouse Street, Leeds Arthur Nurse Technician   Kenneth Edward Chappel    
  SANDERSON Mary Elizabeth 26 S Tracer Engineer 9 Oakroyd Mount, Pudsey Fred Sanderson Foreman   Fred Sanderson    
1964 09 26 GREEN Brian 23 B Engineer 12 Cottingham Street, Armley Harry Green Tipper (Y.E.B.)   John Wartley    
  WARTLEY Moira Elizabeth 20 S Weaver 10 Charles Street, Pudsey John Wartley Crane Driver   Ivor Davies    
1965 01 02 GLEDHILL Barry 21 B T.V. Engineer 45 St Margaret Avenue, Holmewood, Bradford Walter Gledhill Cabinet Maker   Frank Palfreeman    
  PALFREEMAN Brenda Marie 16 S Typist 4 Westgrove Street, Stanningley Frank Palfreeman Storekeeper   Douglas Amos    
1965 06 05 LEE Ronald 20 B Driver 6 Eastern Street, Whingate, Leeds Norman Lee . D James Higgs    
  HIGGS Wendy Margaret 18 S Machinist 15 Oakroyd Mount, Pudsey James Higgs Warehouseman   Gloria Kay    
1965 10 09 WILSON Gerald Antony 22 B Window Dresser 14 The Parade, High Road, Balby, Doncaster Leonard French Wilson Window Dresser   Michael Ernest Taylor    
  RHODES Anne Maria 22 S Civil Servant 37 Westdale Drive, Pudsey John Rhodes Civil Servant   John Rhodes    
1966 05 09 FORREST Michael 19 B Printer 9 Tennyson Street, Old Road, Farsley Frank Forrest Civil Servant   F Tunnicliffe, F Forrest    
  TUNNICLIFFE Patricia 20 S Pattern Setter 33 Westdale Drive, Pudsey Frank Tunnicliffe Warehouseman D P Tunnicliffe    
1966 09 17 HILL David Charles 22 B Spinning Overlooker 25 Highfield Crescent, Pudsey Charles Hill Bricklayer   Frank Ross, Elizabeth *    
  ROSS Susan Jean 19 S Clerk School House, Salts Grammar School, Higher Coach Rd, Baildon Frank Ross School Caretaker   Charles Hill    
1966 11 12 TODD Edwin Michael 23 B Motor Mechanic Woodbine Cottage, Eccup, Leeds 16 Eric Edwin Todd Farmer D Leslie Gaunt    
  GAUNT Jennifer 21 S Display Assistant 1 Oakroyd Mount, Stanningley Leslie Gaunt Electrical Engineer   M C Todd    
1967 03 18 CLARK Lawrence Malcolm 24 B Industrial Chemist 32 Priesthorpe Avenue, Stanningley Lawrence Harvey Clark Engineer   J Cresswell    
  ROBERTS Hilary Paula 20 S Secretary 35 Victoria Crescent, Pudsey Charles Roberts Wholesaler   J S Clark    
1967 09 23 MANSFIELD John 26 B Insurance Inspector 7 Hillview Avenue, Chapel Allerton, Leeds 7 George Henry Mansfield Bus Driver   Richard Mansfield    
  BATTYE Marlyn Anne 23 S Shorthand Typist 1 Ashfield Crescent, Stanningley Arnold Battye Electrical Engineer   B C Howcroft    
1967 09 23 MURGATROYD James 78 W Retired 4 Oakroyd Terrace, Stanningley . Gas Worker D J A Murgatroyd    
  ROGERS Gladys 74 S Retired 2 Westdale Grove, Pudsey . Blacksmith's Striker D L Gardiner, W Hunter    
1968 03 30 BELL Rodney 19 B Driver 29 Thorpe Road, Pudsey Gordon Bell Driver D W A Asquith    
  ASQUITH Susan 18 S Nursery Nurse 33 Highfield Crescent, Pudsey William Addy Asquith Engineer   L Reynolds    
1968 03 30 BOTTOMLEY Arthur Harold 21 B Chemical Process Operator 22 Boltby Lane, Buttershaw, Bradford 6 Harold Bottomley Store Manager   R H Willacy    
  WILLACY Margaret Rose 21 S Plastics Assembly Dept 21 Standale Crescent, Pudsey Richard Henry Willacy Machine Tool Fitter   J N Bottomley    
1968 04 13 MYERS Ernest Raw 65 W Motor Driver 15 Lowell Road, Swinnow, Leeds 13 . Farmer D L Tidswell    
  WOOD Gertrude 62 S Householder 9 Thorpe Road, Pudsey . Carriage Proprietor (Retired) D J A Wood    
1968 10 12 WOODHEAD Andrew William 21 B Plumber & Electrician 14 Moorfield Gardens, Pudsey Clifford Woodhead Scribbling Overlooker   Patrick Woodhead    
  COOPER Christine Eva 20 S Machinist 66 Acres Hall Avenue, Pudsey Ernest Arthur Cooper British Road Services   Susan E Bonner    
1969 01 25 THOMPSON Sidney 25 B Textile Commission 92 Westway, Farsley William Thompson Lorry Driver   Paul A Grundy, L Barron    
  WILSON Elaine 23 S Ladies Hairdresser 6 Providence Place, Stanningley Thomas Clarence Wilson Engineer   Elizabeth Ann Thompson    
1969 09 27 KILNER Steven 21 B Prison Officer 5 Santa Monica Road, Idle, Bradford 2 George William Kilner Butcher D Patricia M Gillingwater    
  WIDDOP Kathryn Anita 19 S Textile Worker 12 Victoria Villas, Stanningley Richard Victor Widdop Window Cleaner   D M Clegg    
1970 01 10 McDERMOTT Andrew James 22 B Plumber 20 Standale Avenue, Pudsey James Joseph McDermott Sheet Metal Worker   D Farmery?, M Harrison    
  BICKERDIKE Christine 21 S Burler & Mender 76 Westway, Farsley Farrar Bickerdike Labourer   F Bickerdike, M McDermott    
1970 07 25 LUNN David Graham 27 B Post-Grad Research 8 Primrose Hill, Stanningley Alfred Lunn Lead Burner (Retired)   Albert Ellis    
  ELLIS Joyce 30 S Teacher 8 Primrose Hill, Stanningley Albert Ellis Chauffeur   Ivy Lunn    
1971 10 30 BOWERS Fred 20 B Labourer 5 Roker Crescent, Pudsey Robert William Bowers Painter & Decorator   George Johnson, B Lee    
  JOHNSON Jeannette Lorraine 16 S Machinist 9 Park Top, Stanningley George Arthur Johnson Verger & Caretaker   Robert Bowers    
1972 02 19 DREDGE Peter William 24 B Draughtsman 7 Owlcotes Drive, Pudsey William Dredge Storeman   J *    
  SUGDEN Linda 21 S Medical Secretary 13 Halliday Street, Pudsey Henry Sugden Textiles D P Bainton, W Dredge    
1973 05 26 WARD John Leonard 25 B H.M.Forces (4/7th Royal Dragoon Guards) 25 Farmstead Road, Thorpe Edge, Bradford John Ward Window Cleaner   *    
  SANDERSON Eileen Sylvia 33 S Secretary 9 Oakroyd Mount, Pudsey Fred Sanderson Wool Warehouse Manager (Retired)   * Burgess    
1973 09 15 THACKRAY John Martyn 22 B Motor Mechanic 36 Victoria Walk, Horsforth Herbert Thackray Area Manager   C Hill    
  HILL Jennifer Margaret 24 S Burler & Mender 25 Highfield Crescent, Pudsey Charles Hill Foreman Bricklayer   H Thackray    
1974 07 13 OLBISON Alan 21 B Motor Mechanic 87 Tong way, Farnley Alan Olbison (Snr) Engineer   R Beresford, A Olbison    
  HARWOOD Pauline Elizabeth 21 S Printer 199 Richardshaw Lane, Stanningley Ivor Thomas Harwood Antique Dealer   I T Harwood, J Beresford    
1974 08 10 MORGAN David Harry 18 B Alarm Engineer Phoenix Park Social Club, Dick Lane, Thornbury Fred Morgan Club Steward   F Morgan    
  WHIKE Lynne 19 S Nurse 2 Pembroke Road, Pudsey William Arthur Whike Bakery Foreman D M Whike, R Westerman    
1974 09 21 O'BRIAN Kevin Joseph 21 B Joiner 21 Parkwood Gardens, Calverley Maurice O'Brian Highways Dept   C G*    
  TOWN Joyce 18 S Shorthand Typist The Laurels, New Street, Farsley George Henry Town Master Painter   J Town    
1974 10 12 WEBSTER Anthony 24 B Assembly Line Fitter 12 Belle Vue Drive, Farsley George Webster Sheet Metal Worker   George Webster    
  McDERMOTT Margaret Rose 19 S Winder 20 Standale Avenue, Pudsey James Joseph McDermott Sheet Metal Worker   J J McDermott    
1976 06 05 MACKIE David Jackson 29 B Entertainer Flat 4, 23 Stratford Avenue, Beeston, Leeds 11 David Mackie Burler   J W Patterson? F Mackie    
  WHITLOCK Carol Jayne 19 S Copy Typist Flat 1, 23 Stratford Avenue, Beeston, Leeds 11 Malcolm Whitlock Chief Technician R.A.F.   S Crowther, A Whitlock    
1976 07 03 MILNES Ian Robert 21 B Technician 2 Blakeney Road, Belle Isle, Leeds 10 Lupton Milnes Engineer   Audrey K Milnes, P Champion?    
  SERLE Chritine Joan 21 S Senior Sales Assistant 48 Westdale Drive, Pudsey John Thomas Kershaw Serle Haulage   D Binks, J Serle, J Serle    
1976 07 31 MORRELL Ian 23 B Sales Engineer 64 Fairbank Road, Bradford 8 Arthur Morrell Engineer   J Sanderson, D B Morrell, A Morrell    
  SANDERSON Susan 22 S Cook 5 Brunswick Road, Pudsey Arthur Richardson Engineer   B Sanderson, T A Richardson, A Richardson    
1978 07 08 WINSTON Christopher Pater 20 B Service Engineer 16 Hillside View, Lowtown, Pudsey Sydney Winston Tailor   Michael T Winston, Julie Schofield    
  SMITH Julie 19 S Punch Card Operator 157 Richardshaw Lane, Stanningley Frank Smith Fish Shop Proprietor   F Smith, S Winston    
1978 08 12 GEORGE David 18 B Bricklayer 25a, Lowtown, Pudsey Eric Hawthorn George Maintenance Fitter D J George, A George, R A Armstrong    
  SHARP Jacqueline Elaine 18 S Mender The Oddfellows, 96 Richardshaw Lane, Stanningley Maurice Sharp Publican   M Sharp, J Sharp, T Sharp    
1979 06 30 BASHFORTH Karl 22 B Joiner 158 Swinnow Road, Swinnow, Leeds 13 Thomas Bashforth Joiner   J Bashforth, T Bashforth, D May    
  WHIKE Diane 23 S Bakeress 22 Mount Pleasant Road, Pudsey William Arthur Whike Baker D D Whike, M Whike, L Morgan    
1980 03 29 FAGAN John Longdon 23 B Vet 12 Tinshill Drive, Cookridge John William Fagan Quantity Surveyor   J Fagan    
  LEADBEATER Jill Margaret 24 S Vet's Nurse 24 The Lanes, Pudsey Frank Leadbeater Manager   E McR*, F Leadbeater    
1981 06 05 BOYD Karl 23 B Painter & Decorator 4 Buckingham Mount, Leeds 6 Robert Stanley Boyd .   A Boyd    
  HUCKERBY Carole Jane 24 S . St Paul's Vicarage, Parkfield Terrace, Pudsey Kenneth Humphrey Wood . D A Simpson    
1981 09 11 JESSOP Keith 28 B Printer 3 Ashfield Grove, Pudsey Morris Jessop Storeman   T M Williamson    
  FLEMING Alison 23 S Printer 22 Rossefield Chase, Bramley Donald Fleming Railway Clerk   K Tinson?