calverley

© CalverleyInfo 2001-2013 - all rights reserved. This page last updated April 19, 2013

Farsley St John's Parish Marriages

 

The marriage records for St John the Evangelist in Farsley begin in 1845. As with the other new churches in the area, few marriages took place here; local people preferring to marry in the old church at Calverley.

There were only 88 marriages between 1845 and 1890. There is a record of an "almost" marriage:

2 September 1844, "Sam Farrar went to get married to Annie Busfield but ran away when the minister was putting the ring on her". Poor Annie!

Cricketer Ray Illingworth's marriage can be found here in 1958

The records indexed here are entered by date order. The reference refers to the registration held by Leeds Register Office.

 

Date
Surname
Name
Age
Stat.
Occupation
Abode
Father
Father's Occ.
Witnesses
Notes
Date
Surname
Name
Age
Stat.
Occupation
Abode
Father
Father's Occ.
Witnesses
Notes
1845 08 19 CLAPHAM William 40 W Clothier Farsley Matthew Clapham . William Hollings CE128/1
. HAREWOOD Hannah 41 W . Horsforth Joseph Stubbs . William Short .
1845 10 30 SHORT William 23 B Woolsorter Bramley William Short Woolsorter John Hainsworth CE128/2
. WILKS Sarah 24 S Dressmaker Leeds John Richardson Cooper James Atkinson Father's name as entry
1846 12 20 HOLLINGS Job 21 B Clothier Farsley William Hollings Clothier Samuel Hollings CE128/3
. SLINGSBY Mary 19 S . . David Slingsby . John Slingsby .
1853 10 17 RADFORD William 25 B Labourer Farsley George Radford Labourer John Rothwell CE128/4
. OWENS Susannah 23 S . . John Owens Farmer William Short .
1853 11 15 WHITAKER Joseph 22 B Labourer Pudsey George Whitaker Labourer William Radford CE128/5
. TILLOTSON Sarah 19 S . . Jonathan Tillotson Clothier William Short .
1854 04 23 BELL Barnabas 34 B Labourer Calverley Lazarus Bell Labourer Joseph Brooke CE128/6
. SCOTT Ann 36 S . . Joshua Scott Labourer William Short .
1854 08 26 KAY Abel 24 B Mason Stanningley Benjamin Kay Mason Ann Short CE128/7
. IBBITSON Ann 22 S Servant . Henry Whitham Farmer William Short Father's name as entry
1856 05 19 HARTLEY Samuel 21 B Puddler Calverley James Hartley Stone Mason William Short CE128/8
. SELLARS Hannah 18 S Factory Rover . Charles Sellars Comb Maker George Brooke .
1858 07 13 HAINSWORTH Joseph 20 B Slubber Farsley William Hainsworth Clothier Joseph Sunderland CE128/11
. PHILLIPS Anne 23 S Servant Bradford William Phillips Washer J Whitham Out of order
1857 07 16 DOCKRAY William 27 B Clothier Farsley Benjamin Dockray Slubber William Short CE128/9
. WOOD Bertha 24 S Burler Farsley Edward Wood Slubber * Short .
1857 08 22 YEADON Esdras 47 W Fuller Farsley Benjamin Yeadon Fuller Joshua Wilson CE128/10
. HINCHCLIFFE Sarah Elizabeth 40 W . Farsley John Rayner Cloth Maker Jonathan Marshall .
1859 09 10 WADE Benjamin 29 B Cloth Manufacturer Farsley William Wade Cloth Manufacturer John Lambert CE128/12
. SMITH Sarah 26 S . Farsley Benjamin Smith Gentleman Ruthetta Smith By Licence
1860 01 19 TURNER James 19 B Cloth Manufacturer Farsley John Turner Cloth Manufacturer Joseph Moss CE128/13
. WADE Mary Ann 21 S . Farsley William Wade Cloth Manufacturer Rachel E H Wade .
1860 05 24 SLAITER Thomas 21 B Draughtsman Farsley James Slaiter Painter John Peter Hyland CE128/14
. PARKINSON Ann 21 S . Farsley Richard Parkinson Manufacturer Ruthetta Smith .
1860 10 13 HAINSWORTH David FA B Cloth Manufacturer Farsley Benjamin Hainsworth Cloth Manufacturer Joseph Walton CE128/15
. WHITAKER Mary FA S . . Joseph Whitaker Iron Master Elizabeth Vickers .
1861 03 24 LONG William 21 B Cloth Maker Farsley John Long Labourer Joseph Lee CE128/16
. YEADON Mary Anne 24 S . Farsley Richard Yeadon Labourer John Lister .
1861 03 30 PAWSON Abraham 21 B Painter Farsley William Pawson Painter John Lister CE128/17
. PARKINSON Elizabeth 23 S . Farsley Thomas Parkinson Labourer * .
1862 02 11 COCKSHOTT John FA W Farmer Farsley William Cockshott Butcher Matthew Lishman CE128/18
. SPENCE Ruth FA W . Farsley Joseph Hainsworth Manufacturer John Lister .
1864 07 22 SUNDERLAND Joseph FA W Painter Farsley . Labourer Joseph Whitaker CE128/19
. WINSTANLEY Jane FA W . Farsley James Charnock Labourer Thomas P Maning .
1864 08 23 GIDDINGS William Kitts FA B Surgeon Calverley William Jones Giddings Gentleman Thomas Murgatroyd CE128/20
. SMITH Ruthetta FA S . Farsley Benjamin Smith Gentleman Mary Ellis? By Licence
1864 12 20 CRADDOCK Edmund William 28 W Schoolmaster Farsley William Craddock Draper Joseph Whitaker CE128/21
. MASTERS Emma 25 S Schoolmistress London William Masters Brazier Jane Maning .
1866 02 15 PARKINSON Jonathan 27 B Servant Farsley Thomson Whitaker Clothmaker John Lister, CE128/22
. MARSHALL Martha 21 S . Farsley Edward Marshall Slubber Herbert Maning Father's name as entry
1866 04 21 HARDISTY William 22 B Boot Maker Farsley George Hardisty Boot Maker Reuben Turner Sarah Turner Hollings Hardisty Emma Turner CE128/23
. TURNER Leah 21 S . Pudsey Benjamin Turner Grocer Esther Turner .
1866 08 11 LOBLEY Joseph 23 B Weaver Farsley Joshua Lobley Weaver Reuben Dowgill CE128/24
. ARUNDALE Jane 20 S . Farsley James Arundale Weaver Mary Ann Lobley .
1866 09 27 APPLEYARD Isaac 23 B Clerk Middlesbrough Jabez Appleyard Size Boiler John Edward Barraclough Benjamin Andrews CE128/25
. BARRACLOUGH Elizabeth FA S . Farsley John Barraclough Ironfounder Martha Ann Barraclough .
1866 10 03 OWSTON Hiram Abiff 36 B Solicitor Leicester John Hiram Abiff William Owston Gentleman Emily Varley J MannJosiah Firth Charles Henry Firth CE128/26
. VARLEY Elizabeth Walley FA S . Farsley William Varley Manufacturer Ada Firth .
1867 02 16 LAWSON George 21 B Forgeman Farsley Thomas Lawson Labourer James Brown John Lister CE128/27
. MARSHALL Susannah 20 S . Farsley Killingbeck Marshall Cloth Maker Maria Brown .
1867 06 10 WADE Noah 23 B Joiner Farsley Edward Wade Joiner Joseph Turner CE128/28
. RUSHWORTH Rhoda 24 S . Farsley Joseph Rushworth Labourer John Lister .
1867 08 10 PICKLES Francis Rhodes 23 B Spinner Farsley Dan Pickles Weaver Joseph Turner CE128/29
. GRIMSHAW Martha 21 S . Farsley Thomas Grimshaw Weaver John Lister .
1867 08 15 FAIRBANK John 21 B Commercial Clerk Farsley Joshua Fairbank Farmer John Wm Gaunt Elizabeth Balmforth Jeremiah Grimshaw CE128/30
. GRIMSHAW Angelina FA S . Farsley Jeremiah Grimshaw Woollen Manufacturer Joseph Fairbank By Licence
1868 05 30 HARDISTY James Hollings 29 W Mule Spinner Farsley George Hardisty Shoemaker James Robinson Joseph Turner CE128/31
. ROBINSON Ann Elizabeth 24 S . Farsley William Robinson Contractor George * .
1868 08 01 DOWGILL Reuben 21 B Cloth Maker Farsley Joseph Dowgill Cloth Maker Alfred Lobley CE128/32
. LOBLEY Mary Ann 20 S . Farsley Joshua Lobley Cloth Maker Joseph Turner .
1868 08 01 BUSFIELD Joshua 21 B Cloth Maker Farsley William Busfield Cloth Maker Joseph Ackroyd Dowgill CE128/33
. CLAYTON Sarah Ann 20 S . Calverley Matthew Clayton Cloth Maker Joseph Turner .
1868 08 04 SAYNOR George 25 W Farmer Alwoodley William Saynor Farmer Herbert Jennings CE128/34
. JENNINGS Caroline 22 S . Farsley Herbert Jennings Farmer Elizabeth Jennings By Licence
1868 09 08 NUSSEY George Henry 30 B Merchant Leeds Obadiah Nussey Merchant Arthur Nussey O Nussey CE128/35
. VARLEY Emily 22 S . Farsley William Varley Manufacturer Ada Sophia Varley By Licence
1870 01 16 WALKER William 22 B Joiner Farsley William Walker * Anthony Owston CE128/36
. HALL Sarah Ann 26 S . Farsley Thomas Hall Sawyer Noah Nicholson .
1870 04 23 HAINSWORTH Benjamin 25 B Manufacturer Farsley John Hainsworth Manufacturer John William Lister CE128/37
. GRIMSHAW Ann 29 S . Farsley Abraham Grimshaw Manufacturer Betty Hainsworth .
1870 11 05 GRIMSHAW John 24 B Cloth Maker Farsley Abraham Grimshaw Cloth Maker John Grimshaw CE128/38
. WELLS Anne Elizabeth 20 S . Farsley James Wells Cloth Maker Anne Elizabeth Wells .
1871 04 08 BLACKBURN Walter 25 B Weaver Gomersal Joseph Blackburn Labourer Anthony Owston * Maning CE128/39
. ANDREWS Harriet 22 S . Farsley Edward Andrews Labourer Herbert S Maning .
1871 05 04 MECREDY John Chambers 21 B Clerk in Holy Orders Farsley Robert Mecredy Solicitor Leila Marion Varley Samuel P Ward H P Varley CE128/40
. VARLEY Ada Sophia 21 S . Farsley William Varley Manufacturer Alice Dawson By Licence
1871 12 23 RAMSDEN Benjamin 35 W Gardener Stanley cum Wrenthorpe William Ramsden Farmer B H Ramsden CE128/41
. SUNDERLAND Mary 32 S . Farsley Joseph Sunderland Painter N N Hall .
1872 01 27 BOOTH William 25 B Clothier Farsley Benjamin Booth Clothier John Greaves CE128/42
. GREAVES Sarah 27 S . Farsley Joseph Greaves Clothier Sarah Hainsworth .
1872 09 22 BOOGAERTS Adolphe 38 B Tailor Farsley . . Joseph Roberts CE128/43
. BARNETT Jane 46 W . Farsley David Simpson Cabinet Maker Mary Roberts .
1872 09 27 GRIMSHAW Israel 24 B Factory Overlooker Farsley Joseph Grimshaw Manufacturer Samuel Ackroyd CE128/44
. KEIGHLEY Grace Ann 24 S . Farsley Joseph Keighley Weaver Ada Grimshaw .
1873 10 26 SHAW Thomas 22 B Labourer Farsley Thomas Shaw Trader Anthony Owston CE128/45
. WELLS Elizabeth 21 S . Farsley William Wells Collier Ann Wells .
1873 06 06 LISTER John William FA B Manufacturer Farsley John Lister Weaver Benjamin Hainsworth Abraham Keighley CE128/46
. HAINSWORTH Betty FA S . Farsley John Hainsworth Cloth Maker Ann Lister .
1875 07 26 ALDRIDGE George 32 B . New Swindon William Aldridge Farm Labourer Isaac Cole CE128/47
. TUCKER Mary Ann 33 S . Farsley Thomas Tucker Clothier Eliza Cole .
1875 08 15 KEIGHLEY Joseph 34 B Spinner Farsley David Keighley Weaver John Parker CE128/48
. DRANSFIELD Emma 24 S . Bradford Moor Thomas Dransfield Smith Martha Parker .
1876 03 11 PARKINSON John Craven 26 B Groom Farsley Thomas Parkinson Farmer Abraham Pawson CE128/49
. GOTT Elizabeth 22 S Servant Farsley William Gott Barber Emily Gott .
1876 08 07 BACKHOUSE Frank 29 W Farmer Upper Armley Thomas Backhouse Farmer Mary Ellen Tillotson CE128/50
. WILSON Maria 21 S . Farsley Robert Horner Farmer Thomas Tillotson Father's name as entry
1876 08 08 WHITAKER Matthew 24 B Contractor Woodside Benjamin Whitaker Contractor Matthew Pitts CE128/51
. PITTS Mary 25 S . Farsley Joseph Pitts Engineer Hannah Pitts .
1876 08 28 SCHOFIELD Charles 23 B Woolsorter Farsley John Scholefield Innkeeper J Hainsworth CE128/52
. WILSON Maria 20 S . Stanningley Joseph Wilson Bookkeeper Samuel Hainsworth By Licence
1876 11 12 FLETCHER John Edward 24 B Cloth Finisher Ravensthorpe, Mirfield Thomas Fletcher Draper Jabez Greaves CE128/53
. JOHNSON Elizabeth 21 S . Farsley Charles Johnson Labourer Eliza Ann Fletcher By Superindent Registrar's Certificate
1876 12 03 BONNER Robert 23 W Engine Tenter Farsley Benjamin Bonner Shoemaker Lister Bonner CE128/54
. LAMB Elizabeth 21 S . Farsley Benjamin Lamb Smith Elizabeth Witty .
1877 03 21 GARTSIDE Roger Arthur 23 B Solicitor Saddleworth John Gartside Brewer John Butler * Gartside CE128/55
. BUTLER Ann Elizabeth FA S . Farsley John Butler Iron Master Joseph W Butler By Licence
1877 08 21 HAINSWORTH Matthew 50 W Foreman Farsley John Hainsworth Clothier Abner Hollings CE128/56
. MUSGRAVE Emma 43 W . Stanningley Joseph Webster Clothier Anthony Owston By Licence
1878 03 02 WATSON William 21 B Blacksmith Farsley William Watson Trader Anthony Owston CE128/57
. FEWSTER Mary Hannah 19 S . Farsley John Fewster Mason Wright Watson .
1879 01 06 BRADDOCK George Wilson 21 B Collier Manston Wilson Braddock Colliery Manager Anthony Owston CE128/58
. WADDINGTON Elizabeth 20 S . Farsley Nathan Waddington Butcher A J M Maning .
1879 04 19 WILSON Frederick 29 B Traveller & Trader Farsley Robert Wilson Builder Mary Ann Gough CE128/59
. HARGREAVES Eliza 23 W . Farsley John Emmett (dec) . Anthony Owston .
1879 04 26 WILLIS Charles 30 B Joiner Farsley William James Willis Labourer Edwin Ingham CE128/60
. CARNALL Elizabeth Ann 24 S . Farsley William Carnall Labourer Elizabeth Ann Ingham .
1881 06 08 GAUNT Frederick 25 B Manufacturer Farsley Reuben Gaunt Manufacturer Leonard Gaunt Wm Hawkswell H Hawkswell CE128/61
. HAWKSWELL Blanche FA S . Farsley William Hawkswell Manufacturer Reuben Gaunt .
1883 08 28 COE Oliver 21 B Pattern Designer Westgate House, Wyke James Coe Not Known William Midgley CE128/62
. MIDGLEY Jane 24 S . Farsley David Midgley Grocer Grace Midgley By Registrar's Certificate
1883 09 03 CAWSON James 25 B Mechanic Farsley Benjamin Cawson Weaver Benjamin Andrews Alfred William Butler CE128/63
. HORN Mary 25 S . Farsley John Horn Coachman Emma Andrews .
1884 03 12 GAUNT Edwin 30 B Spinner Farsley Isaac Gaunt Manufacturer Arthur Gaunt E Slater John Butler J Slater CE128/64
. SLATER Ada Fanny 19 S . Farsley Elijah Slater Manufacturer C H Slater .
1884 06 04 BUTLER Alfred William 25 B Engineer Farsley Joseph Butler Engineer Benjamin Andrews Mary Ann Butler CE128/65
. ANDREWS Emma 26 S . Farsley Benjamin Andrews Shopkeeper Mary Butler .
1886 01 13 GAUNT Arthur 34 B Worsted Spinner Farsley Isaac Gaunt Manufacturer Elijah Slater Isaac Gaunt Ernest Gaunt Henry William Butler CE128/66
. SLATER Hannah Wilkinson 25 S . Farsley Elijah Slater Manufacturer M L Slater .
1886 03 21 TAYLOR Frederick 22 B Engineer Farsley Charles Taylor Watchman David Hainsworth CE128/67
. HAINSWORTH Mary 25 S . Farsley Edwin Hainsworth (dec) Manufacturer George Thompson By Licence
1886 10 23 HUDSON Samuel 23 B Cloth Fuller Farsley Henry Hudson Cloth Fuller Thomas Richardson CE128/68
. DAVIES Eliza Ann 23 S . Farsley Samuel Davies Seedsman Emily Hudson .
1887 05 04 INGHAM William 32 B Farmer Wood Nook Farm, Pudsey Samuel Ingham Farmer Herbert Hainsworth CE128/69
. HAINSWORTH Sarah 27 S . Farsley Joseph Hainsworth (dec) Farmer Elizabeth Ingham By Registrar's Certificate
1887 05 21 HORN James 24 B Mechanic Farsley Thomas Horn Mechanic James Henry Marler Atkinson Wheater CE128/70
. MARLER Elizabeth Georgina 21 S . Farsley James Marler (dec) Engineer Catherina Tryphina Marler .
1887 07 11 CALVERT John 34 B Manufacturer Calverley Joseph Calvert Manufacturer Frederick Rhodes Louisa Walton CE128/71
. PEARSON Rebecca 32 S . Farsley James Pearson Gentleman Benjamin Overend Pearson By Licence
1887 08 01 CLARK James 27 B Joiner 31 Tennant Street, Bowling Timothy Clark (dec) Station Master Joss Firth Thomas Fearnley Shields CE128/72
. FIRTH Emily Jane 21 S . Farsley Joss Firth Warehouseman Florence Randerson .
1888 04 21 CARTER Tom 21 B Mechanic Wood Nook John Carter Labourer Robert Snowden Laura Matilda Marler CE128/73
. MARLER Catherine Tryphina 20 S . Wood Nook James Marler Engineer Harriet Ward .
1888 06 28 IVES John 27 W Farmer Farsley Richard Ives Farmer Arthur Ives CE128/74
. PETTRICK Ada 22 S . Farsley Thomas Pettrick Tanner Sarah Spence Surname Patrick on Censuses
1888 09 19 SLATER Herbert 26 B Manufacturer Farsley Elijah Slater Manufacturer Charles Henry Slater H Albert Hainsworth E Slater F I Slater J W Hainsworth CE128/75
. HAINSWORTH Elizabeth 19 S . Farsley John William Hainsworth Merchant M L Slater .
1889 04 20 LUSBY John Edwin 21 B Mechanic Farsley John Lusby Basket Maker Albert Rhodes CE128/76
. RHODES Emily 21 S . Farsley William Myers Rhodes Carpenter Lizzie Denison .
1889 05 18 WOOD Jonas William 21 B Cabinet Maker Farsley William Wood Watchman John Wood CE128/77
. SCARBOROUGH Ann 20 S . Farsley Joseph Scarborough Shepherd Jane Hollings .
1889 08 03 WOOD Harry 30 B Labourer Sunfield Thomas Wood (dec) Pattern Maker Christopher Duffield CE128/78
. CARLING Sarah Ann 23 S . Sunfield James Carling Labourer Sarah Elizabeth Oddy .
1889 11 25 WILKINSON James 38 B Sexton Farsley William Wilkinson Dyer Joseph John Busfield CE128/79
. RAYNER Mary Elizabeth 33 W . Farsley David Bellwood Blacksmith Emma Bellwood .
1889 12 25 REDMAN John 25 B Mason Morley George Redman Labourer T William Marshall CE128/80
. PICKLES Mary Maria 25 S . Farsley David Pickles Weaver Florence Cookson Richardson .
1890 04 30 BATTYE Mawson 23 B Plumber Bramley Alexander Battye Tinner Rockley Battye Nina Hollings CE128/81
. HOLLINGS Hannah 25 S . Farsley Jabez Hollings (dec) Weaver Joseph William Hollings .
1890 05 03 RATCLIFFE Charles 24 B Labourer North Street John Ratcliffe Labourer William Henry Maloy James Wilkinson CE128/82
. YEADON Hannah Ellen 25 S . North Street Joshua Yeadon Willier Mary Ann Maloy .
1890 05 24 DRANSFIELD Ellis 24 B Miner Hoyland William Dransfield Miner Joel Dransfield CE128/83
. SIMPSON Mary 19 S . Farsley John Simpson Labourer Ada Goodall .
1890 05 24 TURNER John William 28 B Schoolmaster High Wycombe Joseph Turner Schoolmaster Robert Thomas Myers John Hainsworth Maud Hainsworth CE128/84
. HAINSWORTH Emily 28 S . Farsley David Hainsworth Woollen Manufacturer Agnes Rhoda Hainsworth .
1890 08 12 HAINSWORTH Herbert 30 B Tailor Farsley Joseph Hainsworth Farmer Joseph Pennington CE128/85
. PENNINGTON Elizabeth 34 S . Farsley William Pennington Butcher Ellen Pennington .
1890 08 12 BINNS Charles 40 B Worsted Mill Overlooker 16 Clarges Street, Bradford John Binns (dec) Woolsorter James Robinson CE128/86
. YEADON Henrietta 44 S . Farsley Esdras Yeadon Woollen Manufacturer George Augustus Screeton .
1890 09 16 WILKINSON Ben 30 B Butcher Farsley Ben Wilkinson Stone Mason Henry Mangham CE128/87
. HADFIELD Martha 29 S . Farsley John Hadfield (dec) Farmer Elizabeth Stringer .
1890 12 25 SOWDEN John 24 B Slater Wheaters Fold, Pudsey Joseph Sowden Slater Thomas Edward Brook CE128/88
. TAYLOR Ruth 26 S . Old Road, Farsley James Taylor (dec) Cloth Weaver Sarah Taylor .
1891 02 02 LAY George 37 W Pork Butcher Town Street, Stanningley Christian Lay Farmer John Ambler William Thompson CE128/89
. WENTEL Emma 22 S . Stanningley Michael Wentel Farmer Ann Ambler .
1891 05 16 KEIGHLEY Joseph William 22 B Fireman Farsley Joseph Keighley Cloth Maker James Turner? CE128/90
. HUDSON Maria 20 S . Farsley John Hudson Mechanic Mary Hudson .
1892 04 11 THOMPSON Albert 18 B Groom 129 Old Road, Farsley George Thompson Poultry Merchant William Thompson CE128/91
. WATTS Mary Ann Amy 19 S . 129 Old Road, Farsley Henry Watts Farmer Susan Thompson .
1892 07 30 WILKINSON James Harvey 30 B Teacher 1 Hudson Street Joseph Wilkinson Joiner Alfred Berry, Annie Elizabeth Raylor? CE128/92
. BROWN Lily 25 S . 14 Back Burley St, Leeds Christopher Brown Boatman . .
1893 03 06 NORTHROP Thomas 41 W Bookkeeper Plymouth Grove, Knottingley Joseph Northrop Spinner Benjamin Overend Pearson CE128/93
. CARTER Mary Hannah 41 S . Providence Place, Farsley James Carter (dec) Bobbin Turner Gertrude Ellen Thorne By Licence
1893 05 10 WILSON Gladstone 27 B Manufacturer "Belfort" Harrogate Joshua Wilson Manufacturer E Slater A F Gaunt * Slater Frances Jane Slater CE128/94
. SLATER Mabel Lilian 24 S . "Ashville" Farsley Elijah Slater Manufacturer Ernest Nussey .
1893 05 20 MIDGELY Walter 24 B Carter 10 Dinsdale Buildings, Henshaw Joseph Midgley (dec) Carter Abraham Pawson CE128/95
. VARLEY Sarah Elizabeth 28 S . Poplar House, Queens Terr, Farsley James Varley (dec) Labourer Lorena Capitolia Scully .
1894 01 30 SHAW Peter Tait 28 B Insurance Agent The Cote, Farsley Robert Shaw (dec) Mole Catcher William Tweedie CE128/96
. LISTER Mary Jane Craig 25 S . * Penrith John Craig Lister (dec) Policeman Isabella Tweedie .
1894 06 02 DAVEY Joseph 27 B Rough Cutter 2 Sunfield . . Robert Kipling CE128/97
. GRANT Elizabeth 25 S . 1 Sunfield William Grant Fettler Hannah Maria Kipling .
1894 07 09 NORTH Myles Appleyard 23 B Fish Salesman 13 Low Bank Street Joseph Northrop Farm Labourer William Galloway CE128/98
. BROCKSOM Phoebe 26 S . 4 Sun Street William Brocksom (dec) Chemists Porter E North .
1894 09 15 CLAUGHTON John Walter 24 B Woollen Merchant Herman Mount, Crossgates John Claughton (dec) Cloth Fuller William Winterburn Joseph Holt Williams CE128/99
. WINTERBURN Clara 20 S . High Bank, Farsley William Winterburn Shoemaker Louise Winterburn .
1894 10 21 JEFFERIES John 45 W Railway Guard 13 Fitzarthur Street, Armley George Jefferies Maltster John Leathley CE128/100
. WRIGHT Ada 28 S . Stanningley Hall William Wright (dec) Engineer Eliza Ann Spence .
1894 12 24 WOOD John 24 B Fellmonger Old Fold William Wood (dec) Watchman Dan Wood Joseph W Hollings CE128/101
. HOLLINGS Jane 26 S . Old Fold Jabez Hollings (dec) Cloth Weaver Martha Hollings .
1895 05 14 HIRD William 27 B Joiner Town Street Richard Hird Tailor James Bannister CE128/102
. BANNISTER Hannah Elizabeth 27 S . Town Street John Bannister Publican Mary Elizabeth Hird .
1895 08 14 BULLOUGH Thomas 37 B Builder Woodhall Road, Calverley Samuel Bullough (dec) Builder Charles Hainsworth CE128/103
. HAINSWORTH Elizabeth Rose 26 S . Longfield View, Farsley David Hainsworth (dec) Cloth Manufacturer Maud Hainsworth .
1895 08 24 ROBSON Arthur 24 B Railway Official Bradford Road James Robson (dec) Farm Labourer J W Heslewood Arthur Heslewood CE128/104
. HESLEWOOD Lily 20 S . Bradford Road John William Heslewood Combing Overlooker Edith Heslewood .
1895 09 02 ELLIS Abram 22 B Clerk 25 Broad Street John Ellis (dec) Cloth Fuller Charles R Hainsworth CE128/105
. LEE Ethel 20 S . 8 Well Street (Illegitimate) . Sarah E Dowgill Bride's mother Ruthetta Lee
1895 12 03 ACKROYD Johnny 24 B Manufacturer Airedale Mount, Rodley John Ackroyd (dec) Manufacturer John Edwin Hudson CE128/106
. HOLLINGS Elizabeth 22 S . Town Street, Farsley Thomas Hollings Grocer & Butcher Nancy Glover .
1896 01 14 BOOTH Fred 27 B Painter 20 Church Street, Windhill John Dawson Booth Curator Fred Armistead CE128/107
. DOWGILL Ada 24 S . 30 Charles Street, Farsley Reuben Dowgill Farmer Florence Dowgill .
1896 02 01 HODGSON William 48 W Mechanic 38 Gladstone Street George Hodgson (dec) Woolcomber J A Lister CE128/108
. LISTER Ann 43 S . 4 Lister Street John Lister (dec) Weaver Jane Allott .
1896 05 25 GOTT George Walter 22 B Brewer's Labourer Wighill Lane, Tadcaster William Gott (dec) Stone Mason Alfred Garnett CE128/109
. MCLEAN Emily 19 S . Westfield Lodge, Farsley William McLean Labourer Matilda Fearn .
1896 06 11 BANNISTER James 24 B Mill Mechanic 24 Town Street, Farsley John Bannister Innkeeper Herbert Varley Popplewell Arthur Bannister CE128/110
. POPPLEWELL Bertha 23 S . 13 Broad Street, Farsley Henry Popplewell Cloth Fuller Mary Popplewell .
1896 07 26 TAYLOR Herbert 23 B Chemist Town Street James Taylor Weaver James Taylor Louisa Sanderson CE128/111
. SANDERSON Ellen 20 S . Whipley Bottom, Milnsbridge John William Sanderson Saddler John William Sanderson .
1896 09 03 HUDSON Percy 22 B Engineer Weetwood Mt, Far Headingley Robert Hudson Engineer Robert Hudson Joh Newton? CE128/112
. BUTLER Gertrude 22 S . Sunfield Cottage Henry William Butler Iron Master * Butler By Licence
1896 09 21 TOWN Leonard 25 B Butcher Robin Lane, Pudsey Joseph Town (dec) Nuisance Inspector J Blackburn Henry Lister CE128/113
. ROSS Elizabeth 24 S . Burton Street, Farsley Walter Ross Bricklayer Annie Mary Ross .
1897 04 27 GALLOWAY Joseph Quarmby 29 W Cloth Finisher 53 Bryan Street James Galloway Tailor Herbert Varley Popplewell CE128/114
. POPPLEWELL Elizabeth Ann 26 S . 13 Broad Street Henry Popplewell Gentleman Mary Popplewell .
1897 08 28 BINNS John 22 B Cloth Fuller 1 Broad Street Joseph Binns Club Curator Joe Thompson Ellen Binns Abraham Pawson CE128/115
. FARRAR Ana 23 S . 2 Queens Terrace Joseph Farrar Cloth Weaver M E Farrar .
1897 12 25 ROBBINS Osborne 24 B Pattern Maker 37 Prospect Street Fred Robbins Pattern Maker Joshua Greaves CE128/116
. BOOTH Nancy 24 S . Cherry Tree Cottage William Booth Dyer Catherine Robbins .
1897 12 27 HOGG Joseph 31 B Spinner 15 Carlisle Street John Hogg Wool Scourer Robert Kemp CE128/117
. KEMP Elizabeth 25 S . 21 Autumn Terr, Burley Lodge Rd, Leeds William Kemp (dec) Dyer's Labourer Hannah Craven .
1898 01 29 JONES Maurice 22 B Striker 17 Sun Street Maurice Jones Blacksmith Thomas Jones CE128/118
. HOGGINS Ellen 22 S . 21 Brudenell Road, Headingley Robert Hoggins (dec) Waggoner Charlotte Jones .
1898 04 23 WHITE Herbert 24 B Fitter Bradford Road Samuel White (dec) Boilermaker William Winterburn CE128/119
. WINTERBURN Louise 25 S . High Bank, Farsley William Winterburn Shoemaker Helena Winterburn .
1898 06 25 HARKER James Henry 22 B Iron Dresser 44 Heath Street, Bradford Benjamin Harker Iron Dresser John William Heslewood CE128/120
. HESLEWOOD Edith 21 S . Bradford Road John William Heslewood Combing Overlooker Henrietta Harker .
1898 07 25 HULLAY Bradley Maskell 25 B Organist 25 Howard Street, Bradford Francis Hullay (dec) Postmaster John * Hainsworth CE128/121
. HAINSWORTH Clara 27 S . Oak Hall, Farsley Samuel Hainsworth Assistant Overseer Teresa Evelyn Duffield .
1898 08 27 STEAD Herbert Cook 30 B Mechanic 165 South Parade, Cleckheaton Benjamin Stead Gentleman Allan Stead CE128/122
. HUDSON Annie Elizabeth 21 S . 2 Hudson Street John Hudson Mechanic Mary Hudson .
1898 10 24 DEWHURST William 42 B Provision Merchant 51 Meanwood Street, Leeds Thomas Dewhurst (dec) Currier Henry? Sharpe CE128/123
. HICK Charlotte 43 S . Sunny Bank William Hick (dec) Boilermaker Florence Wadsworth .
1898 11 05 BINNS James Halstead 28 B Weaving Overlooker 6 Hudson Street Joseph Binns Curator J M Keighley CE128/124
. HUDSON Mary 26 S . 2 Hudson Street John Hudson Millwright Clara Pease .
1899 02 14 ROSE William 24 B Warp Dresser 22 Providence Street Reuben Rose Carpenter Thomas Rose Mildred Ellen Bell Amy Rose CE128/125
. THOMPSON Sarah Annie 24 S . 106 Town Street William Thompson Gardener & Sexton George Thompson .
1899 04 01 DOCKRAY Ernest 32 B Woolsorter 18 North Street William Dockray (dec) Weaver A Heaton Zillah Dockray CE128/126
. CARTER Annie Louise 25 S . 8 South View Thomas Carter (dec) Joiner E Hepworth .
1899 04 01 CRAWFORD James 27 B Labourer 16 Springfield Terrace, Bagley Samuel Crawford (dec) Labourer David Lee Shaw Blanche Hardaker CE128/127
. DRAKE Charlotte 17 S . 16 Springfield Terrace, Bagley (Illegitimate) . Alice Maud Peacock .
1899 04 01 BARAM John Robinson 22 B Platelayer 3 Back Nether Street Mark Baram (dec) Brickmaker Charles Benjamin Liddle CE128/128
. LIDDLE Eliza Ann 23 S . 29 Providence Street Thomas Liddle Carter Lilly Dyson .
1899 04 26 BICKERDIKE John 29 B Tram Car Conductor 128 Low Fold, Farnley Thomas Briggs Bickerdike Cloth Fuller Albert Henry Petty CE128/129
. POPPLEWELL Lizzie 25 S . 6 Sunfield, Stanningley Thomas Popplewell Boot & Shoe Maker Annie Popplewell .
1899 05 18 PITT Harry 24 B Leather Dresser Morley House, Bramley Samuel Pitt Leather Merchant John Newton Whitley CE128/130
. PEARSON Elizabeth 23 S . Priesthorpe Road Henry Pearson Combing Overlooker Eva Pearson .
1899 08 26 FAWBERT Ben 30 B Yeast Importer Greenside, Pudsey Joseph Fawbert Card Cleaner Emily Pass CE128/131
. PASS Sarah Jane 24 S Domestic Lyndhurst, Farsley William Pass Farm Labourer William Pass .
1899 08 30 MALLINSON Charles Herbert 24 B Surveyor 50 Newhouse, Huddersfield Charles Frederick Mallinson Surveyor C A Mallinson H? Mallinson Alfred Whiteley CE128/132
. WHITELEY Laura Liliian Whiteley 23 S . The Vicarage, Farsley Alfred Whiteley Traveller James Whietley .
1899 10 17 WOOD Alexander 20 B Labourer 6 Midgley Square Benjamin Wood (dec) Rivetter Benjamin Lobley CE128/133
. BATTY Sarah 28 S . 5 George Street John Batty (dec) Fettler Charlotte Robinson .
1899 10 21 HEATON Arthur 31 B Warehouseman 75 Bradford Road John Heaton Wool* Merchant John William Hepworth CE128/134
. HEPWORTH Ellen 25 S . 75 Bradford Road James Hepworth (dec) Coachman Lillie Heaton .
1899 10 30 COUPLAND Frank 18 B Coachman 8 Old Fold Fred Coupland Gardener Thomas Grant CE128/135
. REDGRAVE Lilly 18 S . 8 Old Fold George Redgrave (dec) Warp Dresser Lucy Grant .
1899 12 23 RAFTON Robert Frederick 23 B Blacksmith 8 Sydney Street Thomas Rafton (dec) Blacksmith John Horn CE128/136
. HORN Miriam 24 S . 18 Irwin Street John Horn Labourer Sophia Cooper .
1899 12 24 KNOWLES Fred 29 B Filler 2 Melbourne Place George Knowles (dec) Moulder David Secker CE128/137
. BUTTON Alice 24 S . 6 Melbourne Place George Button Coachman Jane Secker .
1899 12 25 BANNISTER John William 29 B Carding Overlooker 24 Town Street John Bannister Innkeeper Arthur Bannister Lilly Train CE128/138
. TRAIN Agnes 26 S . 5 Ebenezer Street Thomas Train Fellmonger Mary England .
1899 12 28 FOWLER John 25 B Fitter 76 Elmwood Place, Stanningley John Fowler (dec) Stone Mason Lizzie Grimshaw CE128/139
. GRIMSHAW Sarah 23 S . 13 Turner Street Edmund Grimshaw (dec) Weaver Hainsworth Grimshaw .
1900 02 10 HUTTON Joseph 31 B Slotter 16 Club Lane, Rodley Thomas Hutton (dec) Blacksmith James William Wade CE128/140
. WADE Casilla 23 S . 65 Bryan Street Andrew Wade (dec) Foundry Man Mary Mann .
1900 02 28 OGDEN Joseph 20 B Clerk 22 South Parade, Pudsey Richard Ogden Glass Merchant Benjamin T Wilson CE128/141
. WILSON Alberta 21 S . Rose & Crown Inn, Farsley Benjamin Thornton Wilson Innkeeper Anne Popplewell .
1900 04 14 GRIMSHAW Harry 22 B Warp Dresser 1 Prospect Terrace Alfred Grimshaw Warp Twister Charlie Whiteley CE128/142
. ANDERSON Helena 24 S . 12 Carlton Terrace Joseph Anderson (dec) Weaver Annie Anderson .
1900 08 25 WADE William Edward 22 B Mechanic Gilbert Street James Hainsworth Wade (dec) Joiner Jonas * W E Mawson CE128/143
. ABBOTT Martha 26 S . 12 Intake Lane, Bramley William Abbott (dec) Mule Spinner Lizzie Abbott .
1900 10 14 SMITH William 20 B Soldier 22 Croft Street John Smith Commercial Traveller Albert Smith CE128/144
. SLATER Florence 20 S . 22 Croft Street James Slater (dec) Coachman Alice Crosby .
1900 12 22 COULSON Squire 22 B Waste Dealer Lowtown, Pudsey Squire Coulson (dec) Waste Dealer Peter Parkinson CE128/145
. WINTERBURN Helena 23 S . 6 Oak Street William Winterburn Shoemaker Gertrude Winterburn .
1901 03 19 PERIGO Alfred 27 B Warehouseman 274 Undercliffe Street, Bradford William Perigo Dyer Fred Booth CE128/146
. DOWGILL Florence 26 S . 30 Charles Street Reuben Dowgill Mechanic Esther Perigo .
1901 04 06 CROFT Alan Winder 29 B Coachman Town Street Moses Croft Carrier Herbert Lockwood Croft CE128/147
. ATKINS Tamar Amy Mary 26 W . 15 Arthur Street Simeon Morris (dec) Railway Porter Maria Shrives .
1901 05 18 SHARPE Richard 35 B Clerk 15 Gladstone Street Richard Sharpe (dec) Signal Fitter Henry Sharpe Alice Lonsdale CE128/148
. DICKINSON Ada 29 S . 8 Town Street James Dickinson (dec) Police Constable Ernest James Dickinson .
1901 05 25 JOWETT Harry 27 B Carpenter 11 Eddison Street Robert Jowett (dec) Carpenter Willie Farrand CE128/149
. FARRAND Emily 24 S . 13 Eddison Street Frank Farrand Pattern Weaver Clara Farrand .
1901 05 25 RHODES Albert 28 B Weaving Overlooker 2 East Street William Myers Rhodes (dec) Joiner Samuel Bowler CE128/150
. PARKINSON Mary Ann 31 S . Greaves Terrace Jonathan Parkinson (dec) Coachman Alice Rhodes .
1901 05 25 WILSON John William 25 B Electric Can Fitter 63 Stansfield View, Burley, Leeds James Wilson Blacksmith W J Storr CE128/151
. ELLIS Emily 27 S . 16 Woodvine Street David Ellis (dec) Boilermaker Ada Ellis .
1901 08 06 ABEL George 26 B Boilermaker 53 Prospect Street Robert Abel Boilermaker Joseph Arthur Cowgill Stephen Firth Lucy Abel CE128/152
. FIRTH Ruth Ann 24 S . Cote Farm Benjamin Firth Farmer Mary Firth .
1901 08 28 BOWLER Samuel 30 B Labourer 3 Ripley Place, Stanningley Allen Bowler (dec) Blacksmith Edwin Rhodes CE128/153
. RHODES Alice 24 S . 28 Well Street William Myers Rhodes (dec) Joiner Edith Rhodes .
1901 09 21 CLIFFE Joe 27 B Artist Spring Bank Cottage, Brighouse Henry Cliffe (dec) Stone Merchant * Cliffe CE128/154
. RUSHWORTH Florence Mary 24 S . Charles Street Thomas Rushworth (dec) Plumber Clara Farrand .
1901 11 25 NELSON Edward 24 B Farm Labourer Rodley Fold Peter Nelson (dec) Farmer Joseph Brown Ada Brown CE128/155
. BROWN Ida 27 S . Irwin Street, Farsley Thomas Brown (dec) Carrier Emma Louisa Brown .
1901 12 21 HUSBANDS George Henry 22 B Printer 14 Sun Street William Henry Husbands Clerk Edwin Ingham CE128/156
. INGHAM Augusta 29 S . 14 Sun Street Edwin Ingham Fitter Julia Ann Ingham .
1901 12 26 SMITH James 21 B Currier Moorside, Horsforth William Smith (dec) Bleacher Harry Humphreys CE128/157
. WHITE Clara Elizabeth 22 S . 6 Lister Street Thomas White (dec) Joiner Mary Jane Stott .
1902 01 01 NORTH Benjamin 41 B Dentist 12 Charles Street Joseph North (dec) Gentleman Joe Cliffe CE128/158
. WRIGGLESWORTH Sarah Ellen 40 S . Fenny Stratford John Wrigglesworth (dec) Railway Guard Florence Mary Cliffe By Licence
1902 03 29 BOYER Frederick William 24 B Secretary 77 Elford Grove, Leeds David Boyer (dec) Architect Walter Ueadon Martha Ann Hainsworth CE128/159
. YEADON Sarah Elizabeth 22 S . 1a Prospect Terrace Nathaniel Yeadon Spinner James Pearson .
1902 06 25 LONSDALE Ernest 27 B Mechanic 2 Prospect Terrace Charles Lonsdale (dec) Cloth Fuller Ellis H Nash Emily Binns Alice Lonsdale CE128/160
. BINNS Anne 27 S . 2 Water Lane John Binns Warp Dresser Alfred Lonsdale .
1902 07 02 RAFTON Walter 21 B Labourer 6 Wood Nook, Stanningley Thomas Rafton (dec) Blacksmith * Walter Fearn CE128/161
. FEARN Mary 20 S Warper 6 Wood Nook, Stanningley Henry Fearn Farm Labourer Annie Vickers .
1902 07 26 WAITE Joseph 23 B Wool Overlooker 22 Sun Street David Waite Wool Overlooker John William Dean CE128/162
. NAYLOR Sarah Elizabeth 26 S . 55 Burton Street Squire Naylor Stone Mason * Naylor .
1902 08 02 BURGESS Arthur 24 B Shoemaker 29 Union Street, Guiseley Joseph Burgess Millhand Charles Boulton? CE128/163
. DAWSON Serenna Edith 25 S . 4 Wilson's Yard, Sunfield Stephen Watmough Dawson (dec) Carrier Sarah Ann Johnson .
1902 09 08 GLOVER Harry 28 B Printer Lane End, Lowtown Robert Glover Cloth Fuller David Parkinson CE128/164
. PARKINSON Beatrice Valetta 27 S . 110 Old Road, Farsley David Parkinson Fitter Martha Hannah Glover .
1902 09 17 WILSON William Roberts 27 B Solicitor "Hazeldene" Stanningley John Wlson Coal Merchant Herbert Slater Frances Hainsworth John Wilson Geo H Wilson CE128/165
. HAINSWORTH Harriet 29 S . "The Poplars" Farsley John William Hainsworth (dec) Manufacturer L A Wilson .
1902 09 20 BROWN Joseph 24 B Labourer 29 Sydney Street Thomas Brown (dec) Milk Dealer Edward Nelson CE128/166
. KERSHAW Emily 21 S . Priesthorpe Road James Kershaw Stone* Emma Louisa Brown .
1902 10 08 MABSON William Roberts 31 B Clerk 69 South View Road, Sheffield Elisha Mabson (dec) Plasterer Watson Mabson Margaret Alice Oddy CE128/167
. ODDY Emma 34 S . 6 Wells Street Job Oddy (dec) Wheelwright Ruth Hannah Oddy .
1902 12 27 BUTLER Edgar Burdett 29 B Draughtsman Town Street Joseph Butler Engineer Emanuel Pearson Bertha Pearson CE128/168
. PEARSON Emily 26 S . Town Street Emanuel Pearson Butcher Emma Butler .
1903 02 14 MOORHOUSE Henry Raynor 19 B Striker 36 Sydney Street Thomas Haigh Raynor (dec) Rivetter Richard Raynor Moorhouse CE128/169
. CRABTREE Margaret Hannah Murphy 20 S . 36 Sydney Street John Crabtree (dec) Carter Lottie Binks .
1903 08 01 MAXEY Albert 27 B Labourer 18 Douglas Street, Farsley William Maxey Labourer David Batley CE128/170
. HOGG Alice 27 S . 126 Old Road, Farsley John Hogg Labourer Emily Walden .
1903 08 19 MITCHELL Sam 26 B Gentleman 9 Roker Terrace Squire Mitchell (dec) Retired Innkeeper George Arthur Shelton Louis Mitchell John William Shelton CE128/171
. SHELTON Florence 27 S . 229 Granville Terrace, Thornbury Abel Shelton Signal Inspector Sarah Jane Shelton .
1903 08 22 MATHERS Stead 24 B Clicker 1 Elder Place, Bramley William Mathers Boot Finisher Henry * Winfield CE128/172
. SAYER Annie Louisa Grace 24 S . 7 Varley Street Isaac Terry Sayer Pile Dresser Ethel Ada Sayer .
1903 08 29 MYERS John William 21 B Spinner 68 Primrose Hill, Stanningley John Ive Myers Fettler John William Swainson CE128/173
. THREAPLETON Clara 22 S . 14 Providence Street, Farsley James Threapleton Percher Florence Ethel Smith .
1903 12 01 PEASE John Edward 40 B Quarry Foreman 12 Laburnum Street Joe Place (dec) Teamer Sam Mann CE128/174
. BREAR Jessie 35 S . 111 Town Street, Stanningley . . Elizabeth Lister .
1903 12 24 ROSE Thomas 25 B Clerk Providence Street Reuben Rose Joiner Alfred William Butler Frances Andrews Emma Butler CE128/175
. ANDREWS Beatrice 25 S . Town Street Benjamin Andrews (dec) Grocer Harold Hainsworth .
1903 12 26 BROOK John 25 B Signal Fitter Wesley Road Walter Brook Plumber Alfred Brook CE128/176
. FOWLER Alice 25 S . 18 St Thomas's Avenue, Stanningley Elijah Fowler Labourer Eliza Ann Earnshaw .
1903 12 29 NASH Ellis Henry 25 B Fitter Melbourne Street Benjamin Nash (dec) Gardener Ernest Lonsdale CE128/177
. BINNS Emily 24 S . Town Street John Binns Innkeeper Sarah Binns .
1904 01 02 HOLLINGS Charles William 29 B Joiner 5 Carr Road, Calverley Isaac Hollings (dec) Weaving Overlooker Fred Whitehead CE128/178
. MARTIN Elizabeth 31 S . Cockshott Hill George Martin (dec) Gardener Ethel Hollings .
1904 01 02 BROWN John William 27 B Labourer Irwin Street Thomas Brown (dec) Labourer William Thompson CE128/179
. YELLOW Mary Jane Craig 22 S . Old Road William Yellow Farm Labourer Elizabeth Yellow .
1904 01 19 HAINSWORTH Sherman Webster 23 B Woolsorter 3 Prospect Terrace Matthew Hainsworth (dec) Gentleman Edwin Broadbent CE128/180
. MUSGRAVE Jane 23 S . 6a Station Place, Bramley Tom Musgrave Boot Maker Elsie Ackroyd .
1904 01 24 MORRELL John George 20 B Boot Maker Wood Street George Morrell Blacksmith George Morrell CE128/181
. MORRELL Clara 17 S . Wood Street John Morrell Stone Mason Sarah Alice Morrell .
1904 01 26 BATTYE George 23 B Hairdresser 1 Eddison Street Joseph Battye Watchman William Ewen CE128/182
. EWEN Emily Louisa 24 S . 1 Eddison Street John Arthur Ewen Engine Driver Fanny Haigh .
1904 07 18 BROADBENT Edwin 25 B Butcher 9 Land Street John Broadbent Mill Furnisher Herbert Broadbent CE128/183
. WRIGHT Annie 25 S . 4 Halliday Street, Pudsey William Wright Tuner Effie Wright .
1904 08 29 WILKINSON John 46 W Stereotyper 80 Stamford Street, London S E John Edward Wilkinson (dec) Iron Turner Alfred Lonsdale CE128/184
. LONSDALE Ann 38 S . 2 Prospect Terrace Charels Lonsdale (dec) Cloth Tenterer Alice Lonsdale .
1904 09 03 SUNDERLAND James Arthur 25 B Dyer 16 Industry Street, Thornton William Poulter Sunderland (dec) Mason John Hustler Pickles CE128/185
. DAWSON Mary Emma 22 S . 5 Bagley Joseph Pawson Mule Spinner Emily Rayner .
1904 09 05 SWALES Joseph 27 B Butcher Fair View Thomas Swales Butcher Ellis Slater Rachel Swales B Pickles CE128/186
. PICKLES Edith 25 S . 3 Beckbury Street Benjamin Pickles Spinning Manager T Swales .
1904 10 12 COOPER Harry 23 B Fitter 13 Armstrong Street Thomas Cooper Time Keeper George Arthur Ambler CE128/187
. AMBLER Theresa Maud 25 S . Old Road Daniel Ambler (dec) Designer Helena Greenwood Ambler .
1905 04 03 LUPTON Francis 77 W Hawker 9 Midgley Square Benjamin Lupton (dec) Slubber William Thompson Sarah Jane Norton CE128/188
. SILL Hannah 68 W . 5 Poplar Square John Barrett (dec) Woolsorter Frances Mary Shires .
1905 04 25 FEARN James Albert Baker 28 B Wagon Builder 18 Armstrong Street John Fearn (dec) Wagon Builder Hugh Kitching CE128/189
. GOTT Maggie 23 S . 18 Armstrong Street William Gott (dec) Mason Clara Gott .
1905 06 22 FOTHERGILL Willoughby 36 B Manufacturer 13 West End Terrace, Headingley William Fothergill Manufacturer Thomas Hurtley CE128/190
. POPPLEWELL Mary 30 S . 13 Broad Street Henry Popplewell Gentleman Emma Popplewell .
1905 07 12 MUSGRAVE Herbert 27 B Under Overlooker 85 Airedale View, Rodley Joseph Musgrave Overlooker Taylor Croft Laura Beatrice Cole CE128/191
. LAZENBY Elenor 25 S . 12 Water Lane Charles Lazenby (dec) Farmer John Yates .
1905 08 26 SMITH Percy 25 B Mechanic Gilbert Street William Smith Grocer Sam Atkinson CE128/192
. ATKINSON Eva 26 S . 28 Victoria Terrace, Littlemoor, Pudsey Frank Atkinson Coachman Amy Atkinson .
1905 09 04 METCALFE John William 24 B Warehouseman 27 Charles Street George Metcalfe Labourer Arthur Procter CE128/193
. PROCTER Maud 22 S . 1 Johnson's Buildings Thomas Procter Woolwasher Sarah Pearson .
1905 09 09 YEADON Thompson 25 B Bath Maker Grosvenor House, Farnley John Tennant Parker Yeadon Contractor William Bryan CE128/194
. GANT Edith Annie 23 S . 5 Broad Street Albert Gant Retired Publican Edith Yeadon .
1905 09 09 ATKINSON Sam 21 B Warp Dresser 28 Victoria Terrace, Pudsey Frank Atkinson Coachman Percy Smith CE128/195
. JOWETT Mary Jane 22 S . 9 Northcote Street Robert Jowett (dec) Joiner Annie Jowett .
1905 09 30 RAWNSLEY Ernest 27 B Blacksmith 60 Birk Street, Bradford John Rawnsley Market Carrier Walter Rawnsley CE128/196
. BURDEN Maria 27 S . "Wadlands" Farsley James Burden (dec) Farm Labourer Alice Ibbotson .
1905 11 14 CHADWICK John Edward 22 B Watchmaker 89 High Street, Yeadon William Bailey Chadwick Watchmaker Thomas Dennison CE128/197
. STEAD Alice 25 S . 18 Land Street Edmund Stead Comb Setter Eliza Stead .
1905 12 31 SUTCLIFFE Edgar 25 B Labourer 3 Cleopatra Place, Bramley Randolph Sutcliffe (dec) Scourer Frederick Thompson CE128/198
. BLACKBURN Emma 22 S . 4 Woodvine Street Walter Blackburn Oil Warehouseman Florence Davey .
1906 08 04 LEE Charlie 26 B Fitter 185 S*ont Road, Coventry Noah Lee Woolsorter John William Allerton CE128/199
. ALLERTON Agnes 26 S . Crosshill Hall, Farsley Joseph Allerton (dec) Watchmaker Isabella Lee .
1906 08 06 FARRAR Fred 23 B Boot Maker 11 Town Street, Stanningley James Farrar Moulder Harry Farrar CE128/200
. STEAD Eliza 22 S . 18 Land Street Edmund Stead Comb Setter Annie Stead .
1906 09 01 ELSWORTH Samuel 22 B Spinning Overlooker 14 Arthur Street John Elsworth Mechanic John Peckover CE128/201
. PECKOVER Eva 21 S . 14 Arthur Street John Peckover Weaving Overlooker Sarah Elizabeth Hinchliffe .
1906 09 24 TESKEY James Frederick 26 B Clerk 17 New St, Vincent Sq, Westminster James Teskey (dec) Butler Alfred Moore, CE128/202
. MOORE Jessie 28 S . 11 Northcote Street Benjamin Moore (dec) Tailor Eleanor Moore .
1906 11 03 MITCHELL Hartley 23 B Iron Moulder 38 Cowley Road, Rodley Edwin Mitchell Iron Moulder Joseph Strickland Grunwell CE128/203
. SHUTTLEWORTH Martha Ellen 23 S . 10 Woodvine Street Robert Shuttleworth Labourer Emily Shuttleworth .
1906 12 22 BAILEY Charles Eli 20 B Engine Driver 1 Sun Street, Stanningley Harry Bailey Plumber Ernest Moorhouse CE128/204
. JACKSON Rosetta 19 S . . William Edwin Jackson Moulder Beatrice Maud Clough .
1906 12 29 CORDUEX Lawrence 26 B Stoker New Street, Farsley Alvah Corduex Labourer Edwin Kellett CE128/205
. PROCTER Mary Elizabeth 28 S . Stony Royd, Farsley Thomas Procter Millwright Emily Procter .
1907 01 05 SLINGSBY John 79 W Retired Manufacturer Water Lane David Slingsby (dec) Manufacturer William Thompson CE128/206
. DAWSON Maria 77 W . Water Lane John Barrett (dec) Labourer Susan Mary Thompson .
1907 03 28 CROFT John William 38 W Twister Stony Royd Benjamin Croft (dec) Labourer Henry Popplewell CE128/207
. POPPLEWELL Emma 29 S . Broad Street Henry Popplewell Cloth Fuller Sarah Ann Popplewell .
1907 06 18 ROGERS Robert William 22 B Moulder 7 Crawford St, Brampton Rd, Bradford Thomas Henry Rogers Labourer Bearder Rogers CE128/208
. MORTIMER Edith 22 S Weaver 12 Well Street, Farsley Alferd Mortimer Labourer Hannah Rogers .
1907 08 10 WILLSDON William Henry 31 B Railway Engineman Huddersfield James Willsdon Gardener Harry Hudson CE128/209
. SHEPHERD Florence 30 S . Old Road, Farsley Job Shepherd (dec) Gamekeeper Eliza Shepherd .
1907 08 24 PULMAN Joseph 24 B Labourer 13 Poplar Square Thomas Pulman (dec) Manufacturer Herbert Louis Law? Pulman CE128/210
. KEIGHLEY Betty 23 S . 20 Well Street Alfred Keighley (dec) Mechanic Myra Williams .
1907 09 21 ROGERS John Thomas 37 B Roller Coverer Rochdale Josiah Rogers (dec) Engineer John William Cooper CE128/211
. COOPER Pamela 37 S . Farsley Leeming Cooper Wool trade Helen May Rogers .
1907 10 19 GAMBLE William Henry 20 B Warehouseman New Street Thomas Gamble Warp Dresser Friend Raynor Moorhouse CE128/212
. LANGLEY Edith 19 S . Sydney Street Benjamin Langley Drayman Ada Rutherford .
1907 12 21 WILSON Thomas Arthur 24 B Warehouseman Rose & Crown, Farsley Benjamin Thornton Wilson Publican Joseph Ogden CE128/213
. SHEARD Mary Kathleen 19 S . 3 Hanover Street, Bramley David Shears Tradesman Annie Scott .
1908 01 04 THOMPSON Fred 27 B Clerk 75 Town Street William Thompson China Dealer Auber Norton CE128/214
. NORTON Mary Ann 26 S . Beechwood St, Bradford Road James Norton (dec) Musician Maude Williams .
1908 02 15 SWAINE George Victor 24 B Clerk 21 Wesley Road, Stanningley Henry Swaine Weftman Arthur Swaine CE128/215
. COULSON Lena 21 S . 49 Prospect Street, Farsley James Coulson (dec) Builder Agnes Lonsdale .
1908 02 22 ROBINSON Archie 23 B Joiner 2 Turner's Fold Joseph Hartley Robinson Weaver George Andrew Lusby CE128/216
. LUSBY Ada 23 S . 32 Bradford Road John Lusby Basket Maker Walter Stanley Marshall .
1908 02 26 SUDDARDS Fred 28 B Solicitor West Bowling Thomas Suddards (dec) Woolstapler W * Brand Agnes Gaunt CE128/217
. GAUNT Agnes 24 S . Farsley Henry Gaunt Worsted Spinner Marion Gaunt .
1908 06 06 GOTT Saunderson 24 B Clothier Farsley William Gott (dec) Stone Mason Claude Mercer Ossett CE128/218
. BARDSLEY Mary Elizabeth 24 S . Masham Street, Armley Joshua Bardsley Leather Finisher Matilda Handley Fearn .
1908 06 06 BARKER Harry 22 B Card Cleaner 33 Radcliffe Lane, Pudsey John Barker (dec) Labourer Alfred Sykes CE128/219
. SYKES Frances Ellen 26 S . Farsley Brook Sykes Cloth Presser Roberta Ross .
1908 08 01 SYKES Alfred 23 B Warper Farsley Brook Sykes Cloth Presser Lawrence Bentley CE128/220
. FIRTH Lena 25 S . Farsley Alfred Firth (dec) Dyer Nellie Firth .
1908 08 01 HARE Gordon 22 B Cloth Finisher Farsley George Hare Postman Arthur James Hare CE128/221
. DENNELL Gertrude 21 S . Farsley William Dennell (dec) Gardener Adelia Dennell .
1908 08 01 BRIGGS William 28 B Basket Maker Farsley Joseph Webster Briggs Basket Maker Herbert Overend CE128/222
. SMITH Nannie 27 S . Farsley Benjamin Smth (dec) Fettler Rebecca Briggs .
1908 09 05 DOWGILL Clifford 24 B Shoemaker 5 Bertha Street, Farsley Ben Dowgill Weaver Fred Dutson CE128/223
. WEBSTER Ethel 24 S . 10 Low Bank Street, Farsley Ethel Webster Quarryman Mary Elizabeth Dutson Fathers name as entry
1908 09 12 STORR William James 32 B Foreman Hunslet William Storr (dec) Inspector Herbert David Ellis CE128/224
. ELLIS Ada Loosemore 30 S . Farsley David Ellis (dec) Boilermaker Ruth Ellis .
1908 12 26 BARKER Joseph William 26 B Post Office Official Willaston, Cheshire John Barker Shoemaker William Glover CE128/225
. CROFT Alice 29 S . West Royd, Farsley Thomas Croft (dec) Gardener Ann Varley .
1909 01 23 KEIGHLEY Harold Wright 29 B Woofman 7 Laurel Street, Farsley Irwin Keighley Woofman Fred Booth Laura Keighley CE128/226
. DOWGILL Evelyn 23 S . 30 Charles Street, Farsley Reuben Dowgill Baker Alfred Perigo .
1909 04 10 ARMATAGE John Richard 24 B Joiner 42 Stony Royd John Armatage Joiner Harry Smith CE128/227
. MYERS Harriet Ann 23 S . 3 Springfield Terrace John Myers Fettler Alice Myers .
1909 04 28 CROFT Taylor 25 B Electrician 21 Gladstone Terrace, Stanningley Nelson Croft Woolsorter Athol? Matheson Reynolds CE128/228
. COLE Laura Beatrice 26 S . Gas Works Isaac Cole Gas Works Manager Ann Croft .
1909 05 29 MOORHOUSE Frank 28 B Mason Holmebridge George Henry Moorhouse Farmer Daniel Lockwood CE128/229
. LOCKWOOD Agnes 24 S . Farsley Daniel Lockwood Pattern Weaver Emma Lockwood, Percy Moorhouse .
1909 07 17 YEWDALL Joseph 24 B Joiner 1 Strawberry Avenue William Yewdall Joiner Harry Procter Keighley CE128/230
. KEIGHLEY Florence Amelia 23 S . 21 Tennyson Street John Keighley Millwright Martha Alice Keighley .
1909 10 12 WEBSTER Walter Stuart 25 B Manufacturer's Agent Girlington, Bradford Frederick Webster Manufacturer's Agent William Ingham, Emma Webster, CE128/231
. INGHAM Alice 21 S Lady Farsley William Ingham Farmer Frederick Webster, Rachel Webster, Sarah Ingham, .
1909 10 13 HEATON Joseph Urban 23 B Basket Maker Bramley Joseph Wray Heaton Gentleman Jonathan Booth Arthur Boocock CE128/232
. BOOTH Florence 21 S . Farsley Jonathan Booth Cloth Finisher Gertrude Booth .
1909 11 02 BRACKENBURY Alfred 25 B Grocer Farsley Arthur Brackenbury Clerk Edwin Dufton CE128/233
. DUFTON Nellie 27 S . Bowling Edwin Dufton Warehouseman Eliza Mary Brackenbury .
1910 03 05 BECK Ernest 25 B Clerk Farsley Thomas Beck Cloth Dresser William Hare Maggie Scawby? CE128/234
. HARA Mary 26 S . Stanningley William Hara Farmer Harold Hall .
1910 04 20 SHEPHERD Lloyd 18 B Waiter on 6 South View, Farsley George Shepherd Stone Quarryman James Metcalfe Lottie Shepherd CE128/235
. CARTER Edith Mary 19 S . 6 South View, Farsley John Edward Carter Labourer Lydia Shepherd .
1910 04 17 WARDLE Arthur 29 B Chargeman 12 South View, Farsley William Hunter Wardle Gardener William Hunter Wardle CE128/236
. JONES Florence 20 S . 12 South View, Farsley Zechariah Jones Weaver Jessie Wardle .
1910 08 01 WHITAKER Alfred Eddy 42 B Schoolmaster Farsley William Whitaker Farmer John Boddy CE128/237
. BODDY Louisa 17 S . Farsley John Robinson Boddy Joiner Arnold Whitaker .
1910 09 21 GREENHOUGH Leonard 27 B Grocer 17 Aberdeen Road, Armley John Greenhough Excavator Frederick Wood, William Wood CE128/238
. WOOD Alice 27 S . Farsley Fred Wood Boot Maker * Wood, Emily Greenhough .
1910 09 20 PETTRICK Thomas Arthur 22 B Engineer Farsley . . Richard Parker CE128/239
. PARKER Ethel 21 S . Farsley Richard Parker Surveyor Harold Moore .
1910 10 22 LISTER James Alfred 50 B Printer Farsley John Lister Cloth Maker Harry Wilkinson William Hutchinson CE128/240
. WILKINSON Clara Emma 46 S . Calverley Keleta Wilkinson Joiner B B Cockshott .
1910 12 17 WILLIAMS John 32 B Fitter Farsley Francis Williams (dec) Gunsmith Ernest Greenwood CE128/241
. HATTERSLEY Evaleen 32 S . Farsley Fredrick Theodore Hattersley Depot Manager Hannah Hardaker .
1910 12 21 WILSON Richard Maurice 22 B Coal Merchant Farsley Richard Wilson Coal Merchant William Cornick Sarah Hollings CE128/242
. KEIGHLEY Laura 23 S . Farsley Irwin Keighley Waste Dealer John H Wilson .
1911 02 18 LEE Matthew William 37 W Caretaker 3 Laurel Street, Farsley Daniel Lee Woolsorter Benjamin Wade CE128/243
. HUTTON Casilla 34 W Weaver 18 Charles Street, Farsley Andrew Wade (dec) Foundry Man James Procter .
1911 04 29 HOLDSWORTH George Scarborough 30 B Clerk 21 West Royd, Bramley Scarborough Holdsworth Insurance Agent E Henson CE128/244
. WILLANS Emily 30 S . 21 Bryan Street, Farsley David Willans Fitter Alice Taylor .
1911 05 06 PLOWS Charles Pearson 23 B Labourer 3 Vine Street, Farsley William Pearson Plows Mason Maria Tillotson CE128/245
. SHAW Edith 23 S . 2 Vine Street, Farsley William Shaw Labourer Clara Atkinson .
1911 06 22 PARKINSON Lionel Harold 21 B Clerk 7 Brunswick Road, Pudsey Robert Parkinson Compositor Jonathan Booth CE128/246
. BOOTH Gertrude 20 S . 20 Land Street, Farsley Jonathan Booth Finisher Bernard Walker .
1911 06 28 BULL William Simms FA B Stage 180 Barcombe Ave, Streatham Hill, London William Simms Bull Gentleman William Simms Bull, Jessie Miller L* Applegate Miller A E B Miller CE128/247
. MILLER Isabella Stuart FA S . 10 Ashville Terrace, Farsley John Miller Manufacturer's Agent Thomas Adams Bull .
1911 07 19 EMSLEY Willie 23 B Boot Maker 25 Richardshaw Lane, Pudsey John Edward Emsley Boot Maker * Smith CE128/248
. DRAKE Florence 26 S . 10 Turner Street, Farsley George Drake Blacksmith Annie Drake .
1911 08 08 PEARSON Arthur 24 B Mechanic 1 Wesley Street, Farsley Emanuel Pearson Butcher Fred Myers CE128/249
. IRELAND Hilda 22 S . 82 Coal Hill Lane, Farsley Isaac Longmire Ireland Blacksmith Isaac Ireland .
1911 08 05 DAVISON Charley 24 B Engine Minder 10 Prospect Terrace, Farsley William Davison Joiner Alison Davison CE128/250
. INGHAM Laura 33 S . 8 Dawson Street, Stanningley Edwin Ingham (dec) Engineer Emily Horn .
1911 08 06 PEARSON John 38 B Draughtsman 1 Wesley Street, Farsley Emanuel Pearson Butcher Edwin Arthur Smith CE128/251
. JOHNSON Flora 34 S Domestic Servant 79 Town Street, Farsley William Johnson Tailor Martha Smith .
1911 08 12 SCOTT Harry 25 B Police Constable 91 Cutler Hsights Lane, Tong Edward Scott Miner Edgar Lumb CE128/252
. TAYLOR Annie 26 S Mender 4 Wood Nook Terrace William Taylor Labourer Ada Brown .
1911 09 11 WAY Victor Alfred 32 B Cashier Park Grove Terrace, Frizinghall George Alfred Way Schoolmaster Edwin Smallpage CE128/253
. SMALLPAGE Elsie 24 S . Arthington Terrace, Farsley Edwin Smallpage Jeweller John Oswald Gray .
1911 12 23 TAYLOR Abram Keighley 28 B Fitter 21 Eddison Street, Farsley Charles Taylor Fitter Harry Procter Keighley CE128/254
. KEIGHLEY Martha Alice 24 S . 21 Eddison Street, Farsley John Keighley Joiner Annie King Taylor .
1911 12 26 KELLETT Edwin 31 B Butcher 43 Thorncroft Road, Wibsey William Kellett Night Watchman John W Corduex CE128/255
. CORDUEX Christiana 25 S . 6 Donald Street Alvah Corduex Labourer Clarice Brown .
1911 12 26 STEAD William 24 B Fitter 7 Trinity Terrace, Coventry Edmund Stead Comb Setter Sydney Stead Hilda Busfield Edwin Rhodes CE128/256
. LONSDALE Agnes 25 S . 7 Francis Street, Farsley John Lonsdale Stoker Lucille M Bannister .
1912 01 10 THORNTON Francis Tthompson 30 B Rate Collector 3 Capel Street, Calverley William Thornton Clerk Charles Johnson CE128/257
. HUSTLER Frances 29 S . Redroyd House, Farsley John Hustler Labourer Agnes Johnson By Licence
1912 01 27 WATERHOUSE Norton 30 B Labourer 22 Bath Road, Bramley James Waterhouse Gardener Miles Lister Waterhouse CE128/258
. MORRELL Charlotte Letitia 20 S . Cockshott Hill, Farslet George Morrell Blacksmith Gertrude Waterhouse .
1912 01 27 WOOD Wilfred 26 B Publican Town Street, Farsley Lister Wood Publican Daniel Wood Emma Eveline Ingham CE128/259
. CAWSON Elizabeth 32 W . Town Street, Farsley William Guy Iron Moulder Joseph Guy .
1912 02 08 KELLETT John 23 B Overlooker 254 Southfield Lane, Great Horton Fred Kellett Shopkeeper Edgar Ellison George Ellison CE128/260
. ELLISON Mary Emma 23 S . Rosemont? Old Road, Farsley George Ellison Overlooker * .
1912 03 13 LAYCOCK Harry 20 B Handloom Weaver 12 Sydney Street, Farsley Edmund Laycock Bricklayer Joseph William Laycock CE128/261
. SMITH Nellie 19 S . Calverley James William Smith . Susan Wilkinson .
1912 04 18 BARRON Frank Harpham 26 B Accountant 92 Knavesmire Crescent, York Thomas Henry Barron Chartered Accountant J Hepburn Aitken Charlotte CE128/262
. AITKEN Martha Frances Weddell 25 S . Old Road, Farsley James Hepburn Aitken Physician & Surgeon * Barron A Craig Charles A Thompson .
1912 06 01 PEARSON James Overend 28 B Commercial Traveller Farfield, Farsley Benjamin Overend Pearson (dec) Cloth Manufacturer Benjamiin Overend Pearson CE128/263
. KNAPTON Ethel 30 S . Beckbottom, Farsley John Marshall Knapton Grocer Harry Knapton By Licence
1912 07 13 AITKEN James Dougall 28 B Bank Clerk "Moorbank" Farsley James Hepburn Aitken Surgeon Arthur Busfield CE128/264
. BUSFIELD Frances Ann 25 S . 12 High Street, Farsley William Busfield Cloth Finisher Louie Cawson By Licence
1912 08 03 MASKILL Herbert 21 B Foreman Spinner Farsley John William Maskill (dec) Farmer Laurence Walker CE128/265
. WALKER Florie 22 S . Farsley Laurence Walker Condensing Overlooker Louie Maskill .
1912 09 07 BLACKBURN Ernest 32 B Postman Leeds Thomas William Blackburn Currier George Hare Beatrice Alice Hare CE128/266
. HARE Harriet Rachel 24 S . Farsley George Hare Sergeant Pensioner Layton Blackburn .
1912 09 21 INGHAM John Henry 33 B Labourer 8 Dawson Street, Stanningley Edward Ingham Fitter John Richard Birkinshaw CE128/267
. HOPKINS Emily 28 S . 11 Clarendon Terrace, Pudsey Alfred Hopkins Spade & Shovel Maker Louisa Scott .
1912 10 22 ATKINSON Henry 30 B Mineral Water Works Manager Armley Richard Atkinson Mineral Water Works Manufacturer Frederick Wood William Wood CE128/268
. WOOD Annie 27 S . Farsley Frederick Wood Bootmaker Mary Elizabeth Wood .
1912 11 16 FISH Owen 25 B Electrician Morley William Henry Fish Farmer John Henry Dawson? Dora Jowett CE128/269
. JOWETT Mabel 24 S . Farsley Albert Jowett Clerk William H Wilson .
1912 11 23 FOWLER Leonard 19 B Warp Sizer 9 Arthur Street, Farsley Arthur Fowler Driller Annie Elizabeth Fowler CE128/270
. DALTON Mary Ethel 18 S . 1 Lower Owlcotes, Pudsey John Dalton . Ada Ann Richards? .
1913 03 22 YOUNG Sydney 24 B Weaving Overlooker 15 St Thomas Street, Stanningley Henry Young Labourer Violet Young Nellie Pearson CE128/271
. HAINSWORTH Ann 26 S Weaver 1 Nether Street, Farsley William Hainsworth Mason Bertie Young .
1913 03 22 FYRTH Thomas 23 B Joiner 15 Long Row, Marsh, Pudsey John Edward Fyrth Clerk Joseph Fogden CE128/272
. KEELEY Ada 23 S . 14 Eddison Street, Farsley John Heeley Boot Operative Elsie Cawthorne Heeley, Mabel Fyrth .
1913 03 24 ELLIS Ernest William 26 B Colliery Dayman Blacker Road, Mapplewell, Darton Albert Ellis Postman W L S Exley R Metcalfe CE128/273
. BOOTHROYD Mary Elizabeth 25 S . 2 Providence Street, Farsley Jim Boothroyd Tuner Martha Boothroyd .
1913 05 10 FIELDHOUSE James 23 B Range Fitter 13 Wood Nook Terrace, Farsley Tom Fieldhouse Boilermaker Elizabeth Compton CE128/274
. COMPTON Eliza 19 S . Seymour Street, Stanningley Isaac Compton Blacksmith's Striker Harry Bates .
1913 05 12 EARLE Arthur 27 B Overlooker 15 Andrews Square Thomas Earle Gardener Edmund Hollings CE128/275
. HOLLINGS Sarah Ann 25 S . 12 Bagley Lane Edmund Hollings Dyer Harry Earle .
1913 06 15 PEARSON Harry 21 B Butcher 46 Town Street Emanuel Pearson Butcher Henry Pearson CE128/276
. PEARSON Emily 23 S . 4 Priesthorpe Road Henry Pearson Combing Manager Fred Myers .
1913 06 21 PRIESTLEY Charles 20 B Cloth Miller 6 Carrwood Terrace, Greengates James Priestley Woolsorter Ernest Marshall CE128/277
. WRIGHT Mary 19 S . 6 Ashville Terrace, Farsley Matthew Wright Manufacturer Ada Grange? James Leach .
1913 10 11 HENLOCK Arthur Sergeant 22 B Carrier 1 Chapel Street, Farsley John James Henlock Painter J Thomas Johnson CE128/278
. JOHNSON Violet 20 S . 1 Chapel Street, Farsley John Thomas Johnson Painter Minnie Henlock .
1913 11 23 FENTON Herbert 24 B Clothier's Assistant 73 Bradford Road, Farsley Arthur Fenton Dyer's Labourer John William Wilkinson CE128/279
. NAYLOR Sarah Ann 24 S . 31 Amberley Street, Leeds Rd, Bradford John Naylor Warp Dresser Dinah Mary Laycock .
1913 12 20 SOWDEN James 23 B Labourer 4 Ross Terrace, Bramley William Sowden (dec) Foreman Peter Preston CE128/280
. PRESTON Emily Beatrice 23 S . 22 Sydney Street, Farsley Peter Preston Warper John Wheater .
1913 12 26 WOODING Fred 23 B Glass Worker 19 Glasshouse Lane, Mexborough James Wooding Collier Albert Wooding CE128/281
. SIDNEY Nellie 22 S . 13 Prospect Square, New Street John William Sidney Railway Clerk Ada Gibson .
1913 12 26 FARRER Ernest 35 B Warehouseman 26 Bankhouse Lane, Pudsey Thomas Rider Farrer Greengrocer Wilfred Busfield CE128/282
. BUSFIELD Hilda 27 S . 192 Old Road, Farsley Wilfred Busfield Plasterer John Scott .
1914 04 13 WALLBANK John William 24 B Crane Driver 18 Bagley Lane, Farsley Joseph Wallbank Drawer? Walter Maskill CE128/283
. MASKILL Maggie 22 S . 17 High Street, Farsley Benjamin Maskill Labourer Hilda Wallbank .
1914 06 03 ALLERTON Benjamin Wood 38 B Engineer Coventry Joseph Allerton (dec) Watch Maker Joseph Verity CE128/284
. TURNER Helen Gertrude 31 S . Roche House, New Street Joseph Turner (dec) Schoolmaster John William Allerton .
1914 06 13 DAVISON Stott 22 B Warehouse Assistant 38 Oaklands Road, Rodley Joseph Coates Davison Cloth Miller Abram K Taylor CE128/285
. TAYLOR Margaret Emily 20 S . 18 Providence Street, Farsley Abram K Taylor Fitter Ruth Taylor .
1914 07 05 EASTBURN William Augustus 20 B Moulder 4 Firth Street, Sticker Lane, Laisterdyke Simeon Eastburn (dec) Grocer Joshua Bottomley CE128/286
. STEPHENS Daisy 22 S . 5 School Street, Farsley David Henry Stephens (dec) Boilermaker Edna Williams .
1914 09 05 REVITT Herbert 18 B Commercial Traveller 83 Southampton Street, Bradford William Henry Revitt Milk Purveyor John Walton CE128/287
. WALTON Esther 22 S . 20 Woodland Terrace, Farsley Edward Walton Painter Mary Walton .
1914 11 28 GODDARD Charles 24 B Labourer 10 Sun Street James Goddard Labourer Arthur Etty CE128/288
. ETTY Myra Ann 21 S . 10 Sun Street Arthur Etty Retired Edith Etty .
1914 12 24 LAZENBY George Alfred 38 B Joiner Barkstone Ash, Tadcaster William Lazenby Joiner William Ingham CE128/289
. POULTER Ann Elizabeth 27 S . 19 High Bank, Farsley Thomas Poulter Retired Publican John William Scarborough By Licence
1914 12 25 LITTLEWOOD John Henry 30 B Insurance Clerk 13 Hawes Mount, Woodhouse Henry Littewood Telegraphist William James Walker CE128/290
. WALKER Lily 24 S . 80 Town Street William James Walker Grocer H Jackman .
1914 12 25 BRAITHWAITE William 19 B Warehouseman 6 School Street, Pudsey Squire Braithwaite Currier Robert Fryer CE128/291
. FRYER Edith 22 S . 22 Armstrong Street, Farsley James Fryer Cloth Miller Harry Wade .
1915 01 30 CORDUEX Alvah 31 B Labourer 6 Donakd Street Alvah Corduex Labourer Laurence Corduex CE128/292
. BIRCH Lucy Jane 31 S . 7 School Street William Birch Horse Keeper Mabel Yeadon .
1915 02 27 MARSHALL Charles Victor 21 B Painter 83 Town Street, Farsley Israel Marshall Painter & Decorator Edgar H Hare CE128/293
. GAUNT Nellie 20 S . 107 Lower Town Street, Bramley Charles Bradley Gaunt Foundry Man Annie Sutcliffe .
1915 05 22 MCGENNETT William James 33 W Warehouseman 4 Tenby Street, Old Trafford, Manchester John William McGennett Stores Keeper Sidney Brown CE128/294
. BROWN Ethel May 22 S . High Bank House, Farsley Thomas Brown Carrier Honorah Coleman .
1915 05 24 ROBINSON Harry Hustler 41 B Labourer 65 Bradford Road, Farsley John Robinson Iron Planer Charles Armstrong CE128/295
. JOSLING Clara Elizabeth 34 S . 2 St Lawrence Terrace, Pudsey Charles Josling Publican Ruth Pickard Hainsworth CE128/299 in RO Reg
1915 07 28 HARE Edgar Herbert 21 B Warehouseman Hawthorn Cottage, Farsley George Hare Sergeant Pensioner George Hare CE128/296
. PARDOE Margaret Anne 22 S . The Vicarage, Farsley James Pardoe Labourer Mabel Thurston By Licence
1915 07 31 WALTON Clarence 22 B Overlooker 1 Woodlands Terrace Harry Walton Warehouseman David Horsfall CE128/297
. HORSFALL Mabel 21 S . 1 Dawson Street David Horsfall Labourer Elizabeth Horsfall By Licence
1915 07 31 TAYLOR William 23 B Warehouseman 8 * , Leeds Thomas Taylor Shuttle Maker Walter Knowles CE128/298
. RHODES Hilda 19 S . Rose Cottage Charles William Rhodes * Sarah Maskill By Licence
1915 08 21 RHODES Harry 27 B Cloth Worker 8 Bankhouse, Pudsey George Whittingham Rhodes Miner Grace Hassall CE128/299
. HASSALL Catherine 25 S . 17 High Street, Farsley William Hassall Forgeman Lewis Rhodes SE128/295 in RO Reg
1915 08 28 YELLOW William FA W Farm Labourer 18 Woodvine Street, Bradford Road, Farsley Joseph Yellow Farm Labourer Fred Yellow CE128/300
. LEAROYD Eliza FA W . 10 Churchill Place, Stanningley William Wheelwright Foundry Labourer Edith Learoyd .
1915 08 31 BARDSLEY Alfred FA W China Dealer 17 Harker Terrace, Farsley George Bardsley Overlooker Alfred Brackenbury CE128/301
. HARRIS Judith Emily FA S . 17 Harker Terrace . . Nellie Brackenbury .
1915 09 11 ENDERSBY Alfred 38 B Fettler 20 Bertha Street, Farsley Timothy Endersby Farmer Albert Luther Outhwaite CE128/302
. OUTHWAITE Edith 35 S . 6 Wells Street, Farsley William Outhwaite (dec) Woolwasher Ivy Endersby .
1915 09 23 HORROCKS Frank 22 B Botanical Brewer 60 Somerset Road, Newport, Mon. Joseph Thomas Horrocks Botanical Brewer Clarice Gill CE128/303
. GILL Winifred 23 S . 12 Woodlands Grove, Stanningley George Gill (dec) Caretaker Alfred B Lawson .
1915 10 25 PALFREEMAN Charles 33 B Foundry Labr (on Military Service) 7 Laurel Street Bannister William Palfreeman Labourer Rawnsley Lobley CE128/304
. LOBLEY Eva 32 S . 13 Wood Nook Terrace Samuel Dean Lobley Fitter Christiana Palfreman .
1915 10 30 WALLER Mark 24 B Overlooker 10 Salisbury Street, Calverley Henry Waller Overlooker Edmund Hollings CE128/305
. HOLLINGS Mary Alice 23 S . 3 Greaves Terrace, Farsley Edmund Hollings Dyer Gladys Webster .
1915 10 30 MOORHOUSE William 26 B Carter 4 Sydney Street, Farsley John Richard Moorhouse Carter Ernest Moorhouse CE128/306
. DIXON Maud 26 S . 4 Sydney Street Benjamin Dixon Carter Beatrice Moorhouse .
1915 11 03 DUFTON John 23 B Coal Merchant Watkinson Farm, Stanningley John Hanson Dufton Coal Merchant Charles Arthur Lambert Harold Lambert CE128/307
. LAMBERT Emily 27 S . Moor View, Farsley Charles Arthur Lambert Iron Turner Annie Lambert By Licence
1915 11 06 CHILD George Thomas 24 B Police Constable 16 Wells Street, Farsley Abraham Child Miner Arthur Palfreman CE128/308
. BROOKE Clara 22 S . 4 Oak Terrace, Farsley Ben Brooke Store Keeper Adeline Brooke .
1915 11 18 BAILEY Willie 25 B Engineer's Labourer 1 Sunfield, Farsley Harry Bailey Plumber John Wade Rushforth CE128/309
. RUSHFORTH Ada 24 S . 8 High Bank Street, Farsley Benjamin Rushforth Quarryman Martha Ann Rushforth By Licence
1915 11 20 PEACE Arthur Sutton 27 B Iron Turner 3 High Street, Farsley Benjamin Peace Corporation Workman Alfred Peace CE128/310
. WATERHOUSE Ada 24 S . 3 High Street, Farsley Henry Waterhouse Warehouseman Laura Waterhouse .
1916 02 12 NICHOLS Oswald 36 B Stock Room Worker 1 Easy Grove, East End, Leeds George Nichols Cloth Presser Annie Johnson CE128/311
. PEARSON Maria 36 S . 7 Eddison Street, Farsley Henry Pearson Engine Tenter George Samuel Nichols .
1916 04 05 FREEMAN Harry 26 B Private AC * Division 20 Northcote Street, Farsley Albert Freeman Horse Dealer Henry Atkinson Benjamin Stead Winifred Atkinson CE128/312
. ATKINSON Mary 26 S Sick Nurse 20 Northcote Street, Farsley John Atkinson Blacksmith Edna Stead By Licence
1916 04 08 WILSON Willie 21 B Ord Seaman in H M Navy 3 Melbourne Place, Farsley William Wilson (dec) . Richard Exelby CE128/313
. EXELBY Maud 21 S . 3 Melbourne Place, Farsley William Exelby Gardener Doris Exelby By Licence
1916 04 22 BROOK Eli 25 B Fitter 156 Undercliffe Street, Bradford Walter Brook (dec) Inspector Plumber Alfred Brook Sam Riley Scroggins Marie Brook CE128/314
. KNAPTON Annie 23 S . 7 Clara Street, Farsley James Knapton Mule Spinner Lizzie Knapton .
1916 04 26 WRIGHT Joseph 30 B Sergeant 1st York & Lancaster 10 Wheaters Yard, Stanningley John Henry Wright (dec) Fishmonger Charles Loker Beatrice Gwendoline Plews Lilian Binns? CE128/315
. LOKER Esther Elizabeth 23 S . 7 Sunfield, Farsley John Loker Retired Bricklayer Frederick Robinson By Licence
1916 04 26 HORSFALL Joseph 25 B Miller 2 Park Avenue, Church Lane, Pudsey Alfred Horsfall (dec) Shoe Operative John Heeley Beatrice Alice Heeley CE128/316
. HEELEY Elsie Cawthorne 24 S . 14 Woodland Terrace, Farsley John Heeley Shoe Operative Beatrice Heeley .
1916 05 17 WEBSTER Ernest William 34 B Steel Inspector 8 Oakfield Grove, Manningham, Bradford John Webster Civil Engineer John Webster Mary Hannah Robinson CE128/317
. ROBINSON Ada 29 S . 35 Bryan Street, Farsley John Holmes Robinson (dec) Builder John * Sykes By Licence
1916 06 10 BASTOW Walter 31 B Boot Maker 196 Folkestone Street, Bradford William Bastow (dec) Iron Moulder Mary Elizabeth Smith Arthur Eli Boocock CE128/318
. SYKES Georgina 28 S . 3 Bryan Street, Farsley John Sykes (dec) Rag * George Herbert Fieldhouse .
1916 07 29 VARLEY Ernest Foster 22 B Condensing Fettler Broomfield House, Farsley William Foster Varley Condensing Fettler Ernest James Smith CE128/319
. WATERSON Emmeline Victoria 20 S . Broomfield House, Farsley Arthur Waterson Cloth Miller Minnie Mortimer .
1916 08 05 HEATON William Dyke 22 B Private 3rd Bat * 29 * Square, Euston William Heaton (dec) Foreman Waggon * Annie Dowgill George Blackburn Timothy Woodhead Merritt CE128/320
. DOWGILL Elsie May 23 S . 8 Sun Street, Farsley Samuel Taylor Dowgill Labourer Phyllis Philips .
1916 09 02 HAINSWORTH John Edwin 26 B Boilermaker 154 Willow Bank, Farsley David Hainsworth Plumber Emily Gilpin CE128/321
. GILPIN Emma 26 S . 167 Town Street, Rodley George Henry Gilpin Fitter John William Wallbank .
1916 09 23 KNOWLES Percy 33 W Dyer's Labourer 7 Percy Street, Little Horton, Bradford Joseph Knowles (dec) Woolsorter Joseph Parker Annie Woodhouse CE128/322
. PARKER Sarah Hannah 32 S . 6 Woodvine Street, Farsley Amos Parker Moulder Marie Parker .
1916 10 24 RUSHFORTH Thomas Child 31 B Waggoner 8 High Bank Street, Farsley Benjamin Rushforth (dec) Quarryman Bertha Alice Hakner CE128/323
. HAKNER Annie Ethel 28 S . Trinity House, Little Horton, Bradford William Hakner (dec) Shepherd Joseph Keighley .
1916 11 18 HAWKSWELL James Henry 38 W Carter 104 Old Road, Farsley Charles Hawkswell Skilled Labourer Willie Taylor CE128/324
. TRAIN Lily 37 S . 6 Wood Nook Terrace, Stanningley Thomas Train (dec) Currier Sarah Ann Taylor .
1916 11 05 GREENWOOD Sam Wood 56 W Commercial Traveller 78 Silverhill Road, Thornbury Alfred Greenwood (dec) Farmer James Hardie CE128/325
. SHARP Sarah 49 S . 1 Eddison Street, Farsley William Henry Sharp (dec) Pawnbroker Fredrick William Sharp .
1917 01 22 BRADLEY Ernest 24 B Private in Army Service Corps 35 Oaklands Avenue, Calverley James Bradley Coal Dealer Mary Elizabeth Marston CE128/326
. RUSSELL Agnes Harper 23 S . 15 Wood Square, Farsley Robert Russell Blacksmith J Waite? .
1917 03 29 DAVISON Ben 22 B Private in 9th T R B 7 Frances Street, Farsley William Davison Joiner Benjamin Hanson Ethel Procter CE128/327
. HANSON Ada 22 S . 5 Nether Cape, Farsley Benjamin Hanson Warp Twister Sam Davison .
1917 04 07 WOOD George 27 B Police Constable 3 Frances Street, Farsley Sam Wood (dec) Miner George William Hawksworth Mabel A Hawksworth CE128/328
. HAWKSWORTH Edith Mildred 20 S . 2 Town Street, Farsley George William Hawksworth Sergeant of Police Harry Wood .
1917 06 02 DIXON George 30 B Sergeant 3rd Batn Kings Own Scottish Borderers Duddington Camp, Midlothian, Scotland John Henry Dixon Railway Foreman Thomas William Popplewell John Henry Dixon Sydney * CE128/329
. POPPLEWELL Sarah Ann 27 S . West View, Bagley, Farsley Thomas William Popplewell Farmer & Gardener Mary Popplewell, Margaret Annis Dixon By Licence
1917 06 11 WAITE Thomas 24 B Private 297th La* 130 Old Road, farsley John Charles Waite (dec) Tinsmith James William Marston Edith Waite CE128/330
. MARSTON Mary Elizabeth 20 S . 18 Irwin Street, Farsley Samuel Marston Crane Driver Florence Waite .
1917 06 23 STOTT Mark 20 B Drummer 2nd Yorks Regt 5 Rawson Street, Farsley Mark Stott (dec) Cartman Jane Brown CE128/331
. MOORE Beatrice 21 S . 5 Rawson Street, Farsley Joseph Moore Collier Harry Galloway .
1917 08 26 THACKRAY John 34 B Private Signaller Suffolk Regt Belvidere Camp, Strood, Kent Reuben Thackray (dec) Stuff Dresser Alice Lee Arthur Gaunt CE128/332
. LEE Maud 30 S . 7 Bryan Street, Farsley Daniel Lee (dec) Woolsorter James Procter By Licence
1917 09 01 RILEY Louis 43 B Gas Purifier 148 Broad Lane, Bramley George Riley Market Gardener Albert Riley Simeon Barnes Lillie Riley CE128/333
. BARNES Martha 50 S . 41 Bradford Road, Farsley Simeon Barnes (dec) Manufacturer Edith Ibbetson .
1917 09 08 SCRIVENER Harry 23 B Corporal Army Service Corps 26a Irwin Street, Farsley Harry Lionel Scrivener Private Royal Engineers Ernest Baker CE128/334
. BAKER Lilian Maud 18 S . 26a Irwin Street, Farsley William Baker Labourer Ellen Turner .
1917 09 22 HAIGH Albert 22 B Private West Yorks 2 Nansen View, Bramley Herbert Haigh Warp Dresser Violet Tiley CE128/335
. MITCHELL Doris 22 S . 31 Northcote Street, Farsley Thomas Mitchell Labourer John Henry Mitchell .
1917 11 10 MANN James William 25 B Discharged Soldier 1 Northcote Street, Farsley James William Mann (dec) Carter Harry Sutton CE128/336
. FENWICK Edith 21 S . 1 Nortcote Street, Farsley Joseph Fenwick Dyer's Labourer Ruth Sutton .
1917 12 03 ATKINSON Abraham 27 B Private Royal Army Medical Corps 50 Croft Street, Idle Frederick Atkinson Mule Spinner George Wilcock Alice Pratt Sam Walter Norton CE128/337
. WILCOCK Doris Mildred 28 S . 29 Red Lane, Farsley George Wilcock (dec) Signalman Sarah Atkinson .
1917 12 22 WILCOCK George 25 B Template Maker 11a Frances Street, Scunthorpe George Wilcock (dec) Signalman James Henry Smith Fred Smith Isabel Wilcock CE128/338
. SMITH Elsie 25 S . 17 Red Lane, Farsley Fred Smith Woolsorter Alice Pratt .
1917 12 22 GLOVER Willie 27 B Planer 11 Bethel Terrace, Lowtown, Pudsey James Glover Woolwasher William Edward Simons CE128/339
. SIMONS Hilda 22 S . 10 Sun Street, Farsley William Edward Simons Crane Driver Ada Simons .
1917 12 23 SAVILLE John Ernest 22 B Private Army Veterinary Corps 22 Donald Street, Farsley William Saville (dec) Cloth Miller Elsie Cawson Timothy Overend Maud Overend CE128/340
. BLAKEY Ada Mary Elizabeth 21 S . 20 Alexander Road, Hyde Park Rd, Leeds . . Fred Shackleton By Licence
1917 12 24 STOCKWELL Arthur 24 B Electric Crane Driver 5 Thorntons Yard, Sunfield, Farsley James Stockwell Labourer James Stockwell CE128/341
. BEST Ruth 20 S . 5 Thorntons Yard, Sunfield, Farsley Alfred Best (dec) Painter Thirza Stockwell .
1918 01 05 BRACE Herbert 23 B Sapper 8th Railway Co, R E 8 Albion Road, Stanningley Joseph Brace Retired Elsie Brace Ernest Woolford James Wetherill Woolford CE128/342
. WOOLFORD Alice 24 S . 8 Land Street, Farsley James Wetherill Woolford Driver Ann Elizabeth Woolford By Licence
1918 01 14 RYDER Norman 21 B Fusilier R F A 1 New Houses, Addingham Joseph Ryder (dec) Sculptor Richard Harrison Brooks CE128/343
. WADE Ida 23 S . 1 Springfield Terrace, Sunfield, Farsley Joseph Wade (dec) Market Gardener Annie Maud Dyson By Licence
1918 01 30 BEDFORD Bernard 24 B Private 13 York & Lancs 198 Barnsley Road, Wombwell John Bedford Miner John William Watson Sarah Ann Watson CE128/344
. WATSON Elizabeth Ann 22 S . 9 Burton Street, Farsley John William Watson Labourer Beatrice Bedford .
1918 02 09 TRING Fred 20 B Asbestos Packing Maker 12 Ely Street, Armley George Tring (dec) Chopper Charles Palfreeman CE128/345
. PALFREEMAN Christiana 21 S . 5 Turner Fold, Farsley Bannister William Palfreeman Foundry Labourer Edith May Fenton .
1918 02 09 HALE Frank Russell 23 B Corporal 15th West Yorks 10 Dawson Street, Sunfield, Farsley Alec Hall (dec) Engineer Robert Cundall Dawson CE128/346
. DAWSON Miriam 27 S . 10 Dawson Street, Sunfield, Farsley Robert Cundall Dawson Blacksmith Herbert Sparks? Evelyn R Pullan By Licence
1918 05 18 GOLDSMITH Carlyle 27 B Fitter 1 Hanover Street, Bramley Michael Goldsmith Engineer Ada Edith Hill Jeanette Goldsmith CE128/347
. HILL Lily 24 S . 13 Wood Square, Farsley Benjamin Hill (dec) Tailor Alice Hill .
1918 06 29 GOLDTHORP John Cyril 22 B Tailor 12 Markham Avenue, Roundhay Rd, Leeds Hedley Goldthorp (dec) Pork Butcher Rawnsley Lobley CE128/348
. HARTLEY Hannah 23 S . 3 Burton Street, Farsley George Hartley (dec) Wallpaper Stainer? Esther Hartley .
1918 07 24 ARNOLD Frank Garland 22 B Cooks Mate H M S Titania H M S Titania at Blyth Thomas George Arnold Postman Joseph Hill CE128/349
. HILL Dorothy 22 S . 8 Woodland Grove, Farsley James William Hill Engineer May Elizabeth Arnold .
1918 07 27 ODDY Joseph 26 B Foundry Hand 10 Butler Street, Stanningley Charles Oddy Millhand Lily Gordon CE128/350
. GORDON Susan 30 S . 23 Wells Street, Farsley John Gordon Fitter Charlie Fretwell .
1918 08 03 SHACKLETON Fred 23 B Assistant Electrician 18 Bramley Street, Bramley John William Shackleton Boot Repairer Mary Ann Shackleton Lavinia Overend Timothy Overend CE128/351
. OVEREND Maud 22 S . 15 Poplar Square, Farsley Timothy Overend Warp Twister Herbert Chilven .
1918 08 03 ALLANSON Walter 46 W Private York & Lancs 130 Town Street, Stanningley William Shaw Allanson (dec) Dock Labourer Charles Goddard Arthur Etty CE128/352
. ROTHERY Edith Gertrude 30 S . 2 Temperance Street, Farsley Arthur (blank) . Lilian Jane Etty .
1918 08 03 INGHAM Wilfred 25 B Cloth Miller 522 Lane Side, Farnley Arthur Ingham (dec) Fettler Alice Dalton CE128/353
. DALTON Mary 23 S . 15 Westfield Street, Farsley Edward Dalton (dec) Moulder Ivy Dalton .
1918 08 24 GIBSON William 32 W Sewage Works Manager Sewage Farm, Normanton John Gibson Foreman Quarryman Albert Gibson CE128/354
. TAYLOR Mary Alice 32 W . Wadland Hall, Farsley John Milner (dec) Miner Nellie M Mounsey By Licence
1918 08 31 PICKARD Ernest 23 B Electric Wireman 21 Woodland Avenue, Farsley Frederick Pickard Soldier Laurence Corduex CE128/355
. WALKER Alice 20 S . 5 School Street, Farsley Harry Walker Warehouseman Mabel Yeadon .
1918 09 09 GREENWOOD Arthur 27 B Private 403 Transport Section 15th Battalion West Yorks 9 Hough Brove, Bramley Charles Greenwood Cloth Weaver? Ada Greenwood S E Boyer CE128/356
. YEADON Nelly 27 S . 1 Wesley Road, Farsley Nathaniel Yeadon (dec) Wool Agent Joseph Walter Yeadon By Licence
1918 10 15 PARKIN Horace 25 B Sergeant No 013 016 91st * A O C Sunny Bank, Farsley Owen Parkin Milk Manager Owen Parkin Reggie Overend Moses Overend Bertha Overend CE128/357
. OVEREND Edith 24 S . Oak Bank, Old Road, Farsley Moses Overend Retired Builder Alice I Parkin Eliza Overend Charlotte Carter Edith A Overend By Licence
1918 12 03 ROSE Bertram 27 B Actor 1 Tenter Street East, Aldgate, London E Henry Rose Retired Hainsworth Grimshaw Sarah Ann Dixon Hainsworth Grimshaw CE128/358
. GRIMSHAW Florie 26 S . Town Street, Farsley Hainsworth Grimshaw Decorator Harriet Ann Grimshaw By Licence
1918 12 21 WOOD Frederick Haley 25 B Cabinet Maker 19 Peterborough Place, Eccleshill Henry Wood Cabinet Maker Margaret Thwaite Edmund Hey CE128/359
. WHITE Mabel Annie 24 S . 5 Prospect Square, Farsley James Arthur White Soldier Ernest Wood .
1918 12 26 WIGGLESWORTH Arthur 21 B Private M G C 15 Elsworth Street, Armley Fred Wigglesworth (dec) Fitter Arthur William Fountain Esther Elizabeth Fountain H L Scrivener CE128/360
. SCRIVENER Alice 19 S . 26a Providence Street, Farsley Harry Lionel Scrivener Engine Man Edith Scrivener .
1919 01 18 FLETCHER George Harry 23 B Drummer 1st Leicesters 21 Factory Street, Loughborough Samuel Fletcher (dec) Bandsman? Arthur Brown Ethel Brown Edith Lawson CE128/361
. BROWN Olive 20 S . 25 Woodland Avenue, Farsley Arthur Brown Iron Moulder James Alvah Brown .
1919 01 30 PICKARD Harry 42 B Private 16th Garrison Batt K O Y L I 26 Town Street, Farsley William Pickard (dec) Power Loom Tuner James Grimshaw CE128/362
. GRIMSHAW Hannah 33 S . 16 Croft Street, Farsley Irwin Grimshaw (dec) Professional Cricketer Eva Parkinson By Licence
1919 02 10 BRADY Alexander 23 B Miner 1 Burton Street, Farsley Andrew Brady (dec) Miner William Murphy CE128/363
. HEPPLEWHITE Mary Hannah 19 S . 1 Burton Street, Farsley James Hepplewhite Miner Margaret Selkirk Hepplewhite .
1919 02 21 SEROTSKY Benjamin 26 B Private No 460645 7th Canadian Railway Troops 14 Charles Street, Farsley Joseph Serotsky Farmer John William Slater CE128/364
. SLATER Elizabeth Ann 19 S . 14 Charles Street, Farsley Joseph Slater Coal Miner Edith Emily Lister By Licence
1919 03 01 PETTY Walter 28 B Rivetter 14 Vickers Street, Stanningley Henry Petty (dec) Labourer Percy Denby Sarah Petty Rosetta Tinker CE128/365
. DENBY Beatrice 28 S . 1 Sydney Street, Farsley William Denby (dec) Drayman Sampson Waterhouse .
1919 03 04 BROADLEY George 32 B Drawer 25 St Luke Street, Claremount, Halifax Frank Broadley (dec) Delver Frederick William Paris Doris Eveline Paris CE128/366
. PARIS Edith Annie 34 S . 27 Melbourne Place, Farsley Arthur Frederick Paris (dec) Signalman Beatrice Paris .
1919 04 12 PARKINSON William 28 B Weaving Overlooker 32 Wellfield Terrace, Farsley Edward Parkinson (dec) Farmer Thomas Ernest Read CE128/367
. MITCHELL Emily Shires 29 S Weaver 4 Northcote Street, Farsley William Lobley Mitchell (dec) Farmer Herbert Naylor .
1919 04 19 BROWN Thomas Henry 22 B Labourer 9 Land Street, Farsley Thomas Brown (dec) Farmer Doris Brown CE128/368
. RILEY Mary Eleanor 24 S . 9 Land Street, Farsley Joseph Riley (dec) Millhand Fred Scroggins .
1919 04 19 MASKILL Leonard 25 B Cutter 4 High Street, Farsley Joseph William Maskill (dec) Carter Frank Bolton Sarah Alice Maskill CE128/369
. ROBINSON Mary Elizabeth 23 S . 97 Park Road, Thackley, Idle John Thomas Robinson Mason John Thomas Robinson .
1919 05 17 MIDDLETON John Otty 21 B Driver Royal Army Service Corps 17 Cow Lane, Selby John Middleton Market Gardener Joseph John Cullen CE128/370
. WINN Emma 21 S . 36 Providence Street, Farsley Amos Winn Wheelwright Edith Whitaker By Licence
1919 05 24 WATERHOUSE James 34 W Plater 3 High Street, Farsley Henry Waterhouse Millhand Mabel Shaw Ernest Bunting CE128/371
. SHAW Gertrude 27 S . 13 Paradise Street, Farsley Robert Johnson Shaw (dec) Painter Agnes Waterhouse .
1919 06 07 DODSWORTH Herbert 32 W C Q N S X Battn No G C 99 Nelson Street, South Bank John George Dodsworth Boilermaker James Taylor Dowgill CE128/372
. TAYLOR Martha Aann 38 S . 26 Gladstone Street, Farsley James Taylor (dec) Weaver Ethel Rhodes By Licence
1919 06 07 TRETT Arthur 24 B Dyer's Clerk 25 Sandford Road, Bradford William Thomas Trett Warehouseman Phylis Philips CE128/373
. PHILLIPS Irene Kate 21 S . 13 Woodland Avenue, Farsley Cornelius Leopold Philips (dec) Actor Horace Harrison Smith .
1919 06 07 BAKER George William 25 B Police Constable 19 Woodland Avenue, Farsley David Baker Retired Harry Wooler CE128/374
. TURNPENNY Florence Ethel 23 S . 19 Woodland Avenue, Farsley Harry Wooler Secretary for Western Union Norman Walton Fathers name as entry
1919 06 07 SPAVEN Thomas 22 B * Trap Maker 5 North View Street, Stanningley Thompson Spaven Packer William Adams Thompson Spaven CE128/375
. ROBINSON Elsie 25 S . 8 Low Bank Street, Farsley John Robinson (dec) Railway Man Florence Hambleton .
1919 06 07 HEPTONSTALL Frank 32 B Cashier 39 Blanche Street, Laisterdyke George Heptonstall (dec) Grocer John Nest Mary Ellen Ramsden CE128/376
. RAMSDEN Beatrice Annie 29 S . 39 Wesley Road, Farsley Henry Ramsden (dec) Painting Inspector Marion Schofield John Rowland Ramsden .
1919 06 07 WRIGGLESWORTH Edgar 26 B Fettler 3 Greenwood Road, Pudsey John Wrigglesworth Joiner Lauretta Peate Wrigglesworth CE128/377
. PARKER Doris 23 S . 25 Irwin Street, Farsley Arthur Thompson Parker (dec) Painter Arnold Wrigglesworth By Licence
1919 06 07 GORNALL John William 23 B Stoker 4 Richardshaw Lane, Stanningley John William Gornall Slater John Arthur Peace Annie Gornall Agnes Peace CE128/378
. PEACE Mabel 22 S . 7 Arthur Street, Farsley John Arthur Peace Cloth Finisher James Pearson .
1919 06 07 BROOK Benjamin 24 B Woollen Fettler 28 Low Bank Street, Farsley Benjamin Brook (dec) Cart Driver John Charles Bunting CE128/379
. SHAW Edna 22 S . 28 Low Bank Street, Farsley Robert Johnson Shaw (dec) Painter Margaret Shaw .
1919 07 05 MCLOUGHLIN William John 23 B Labourer 26 Plevna Place, Hunslet William John McLoughlin (dec) Farm Labourer John William Shepherd CE128/380
. COLLINS Gertrude 22 S . 35 Town Street, Farsley Alfred Collins Fruiterer Alfred Collins .
1919 07 26 MUNN Thomas William 25 B Engine Room Operator 6 Hanover Street, Bramley Thomas Frederick Munn Labourer Emily Kirkbright Clarence Harriman Linda Munn CE128/381
. KIRKBRIGHT Eva 24 S . 126 Old Road, Farsley Foster Kirkbright Plasterer Nellie B Munn .
1919 08 02 CLARK Harold 24 B Turner 45 Prospect Street, Farsley Fred Clark Currier Percy Marshall Hannah M Carrick Laura Carrick CE128/382
. CARRICK Emily 28 S . 12 Sun Street, Farsley Fred Carrick Fitter Cecil Carrick .
1919 08 02 THOMAS Arthur 23 B Cloth Miller 18 Charles Street, Farsley John William Thomas (dec) Painter Emily Jennison CE128/383
. HUSTLER Mary Ellen Doris 22 S . 11 Hammerton Grove, Pudsey Isaac Haley Hustler Greengrocer George Robert Thomas .
1919 08 02 MARSHALL Ernest 22 B Plumber 53 Town Street, Stanningley Richard Marshall Greengrocer Norman Marshall CE128/384
. ROBINSON Annie 22 S . 2 Bangor Street, Sunfield, Farsley William Robinson Foundry Hand Clara Robinson .
1919 08 23 ELLIS John 61 W Farm Horseman 3 Womersley Place, Farsley John Ellis (dec) Farmer Fred Daymond CE128/385
. RILEY Olive Barron 32 S . 3 Womersley Place, Farsley Edward Riley (dec) Woolcomber Ellen Daymond .
1919 08 23 BRADBURY Richard 21 B Timber Worker Sutton Cheney Thomas Bradbury Timber Worker Julia Emma Bradbury CE128/386
. WILLIAMSON Evelyn Maud 20 S . 12 Mulberry Street, Farsley Walter Edwin Williamson Railway Servant Ellen Williamson .
1919 08 30 HUDSON John William 20 B Storekeeper 3 Back Nether Street, Farsley Wilson Hudson (dec) Master Grocer Hilda May Hawksworth Mabel Eva Hawksworth G W Hawksworth Annie Allen George Allen CE128/387
. HAWKSWORTH Mabel Audrey 19 S . 2 Town Street, Farsley George William Hawksworth Sergeant of Police Harvey Kemp .
1919 09 03 COATES Horace 29 B Manufacturer's Clerk Cortan? House, Thornbury Joseph Coates Retired John Light Foster CE128/388
. PROCTER Mabel 25 S . 1 Stony Royd, Farsley Thomas Procter Retired Elsie Marion Robinson .
1919 09 13 GILL William 35 B Architect 2 Summerville Terrace, Farsley Walter Daniel Gill Architect Cyril Clough Dorothy Clough Sydney Clough CE128/389
. CLOUGH Jane 28 S . Plompton Hall, Thackley, Idle Sydney Clough Worsted Spinner Stanley Beecroft Clough By Licence
1919 09 20 DIXON Joseph William 25 B Mill Piecer 7 Low Bank Street, Farsley John Thomas Dixon Labourer Emily Dyson Clifford Hardy CE128/390
. DYSON Beatrice 24 S . 7 Low Bank Street, Farsley Williamson Dyson Pattern Weaver Williamson Dyson .
1919 10 25 WOOD Ernest 25 B Labourer 16 Seymour Street, Swinnow, Bramley Arthur Wood (dec) Labourer Joseph Fenton CE128/391
. FENTON Edith May 26 S . 2 Sunny Bank, Farsley Walter Fenton (dec) Carter Cyril Fenton .
1919 11 01 STRADLING Tom 37 B Dyer 18 Gladstone Street, Westboro, Dewsbury Frank Sparling (dec) Miner Arthur Stradling * Kendall CE128/392
. TILLOTSON Beatrice 32 S . 17 Tennyson Street, Farsley James Tillotson (dec) Delver Lily Sheard .
1919 11 15 FLINTHAM Charles Henry Larrat 24 B Sapper R E 79 Fairmont Road, Grimsby Charles Flintham Foreman Boilermaker Joseph Walter Winn CE128/393
. WINN Florence 24 S . 36 Providence Street, Farsley George Winn Wheelwright Mary Evelyn Parish By Licence
1919 11 26 YEADON Nathaniel James 26 B Grocer 32 Football, Yeadon James Yeadon Milk Hand Gertrude Florence Stephenson R* Yeadon CE128/394
. STEPHENSON Gladys May 25 S . Highfield, Farsley Jesse Stephenson Grocer John Glandall Oddy .
1919 12 06 CHADWICK Gilbert 22 B Coppersmith 20 Belle Vue Place. Beeston Hill, Leeds James William Chadwick Boot Repairer Alice Sowry Charles Sowry CE128/395
. DALTON Ivy 23 S . 15 Westfield Street, Farsley Edward Dalton (dec) Moulder Ernest Walker .
1919 12 20 HORNE Albert Ernest 25 B Flesher 26 Atlanta Street, Bramley William Ernest Horne Leather Worker Robert Lawson Alice Dockray CE128/396
. DOCKRAY Lizzie 26 S . 8 Sydney Street, Farsley David Dockray (dec) Flesher Joseph M Birch .
1919 12 28 DANBY Charles Henry 25 B Police Constable 56 St Augustines Terrace, Halifax Allen Danby Signalman Lily Bennett Fred Bennett CE128/397
. BENNETT Ada 26 S . 3 Springfield Terrace, Sunfield Thomas Bennett Pattern Maker Albert Danby .
1920 03 17 HARGREAVES Harold 30 B Railway Worker 23 Stonefield Street, Dewsbury Edward Hargreaves Spinner George Edward Wiseman CE128/398
. WISEMAN Annie Elizabeth 30 S . 1 Wood Street, Farsley George Wiseman (dec) Labourer Minnie Baxter .
1920 03 20 CALVERT James Pearson 25 B Insurance Inspector Ivy House, Calverley John Calvert (dec) Manufacturer Tom Hollings Ackroyd CE128/399
. HOLLINGS Sara 24 S . 16 Town Street, Farsley Henry Hollings Farmer Esther Hannah Hainsworth .
1920 04 03 BARROWCLOUGH Harry 24 B Leather Currier 3 Swinnow Road, Bramley William Barrowclough (dec) Builder Laura Glasby CE128/400
. BRETHERICK Beatrice 23 S . 1 King George Street, Farsley . . John William Fovargue .
1920 04 03 GARNETT Norman Pullan 24 B Weaving Overlooker 20 Northcote Street, Farsley Henry Garnett Labourer Lena Gertrude Laycock Benjamin Stead CE128/401
. ATKINSON Winifred Gertrude 22 S . 20 Northcote Street, Farsley . . William Gordon Stead .
1920 04 03 RICHARDSON William 29 B Labourer 3 Burton Street, Farsley Thomas Richardson (dec) Labourer Carlyle Goldsmith Ethel Brook CE128/402
. HEPPLEWHITE Margaret Selkirk 26 S . 3 Burton Street, Farsley James Hepplewhite Miner Edith Emily Lister .
1920 04 03 GAMBLE Arthur 26 B Overlooker 5 Queens Terrace, Stanningley Thomas Gamble Warp Dresser Mabel Elizabeth Gamble CE128/403
. MARSHALL Florence 23 S . 12 Arthur Street, Farsley Fred Marshall Sergeant * Emily Marshall .
1920 04 05 LIVESEY Charles William 26 B Weaving Overlooker 4 Wood Nook Terrace, Farsley Asa Livingstone Livesey Weaving Overlooker Harriet A* Earnshaw J Earnshaw CE128/404
. WOODS May Victoria 23 S . 5 Wood Nook, Farsley William Walter Woods (dec) Farmer Asa Livingstone Livesey .
1920 04 21 TINKER Harold 21 B Tailor's Apprentice 2 Lane End View, Lowtown, Bramley William Tinker (dec) Traveller Rosetta Tinker Percy Denby CE128/405
. EXELBY Doris 23 S . Claremont House?, Farsley William Exelby Gardener Maud Wilson .
1920 05 01 CLARKSON Horace 41 W Painter 15 Ruskin Street, Farsley John Edward Clarkson (dec) Butter & Egg Factor L* Dunn CE128/406
. ROBERTSHAW Lenora 41 W . 15 Ruskin Street, Farsley Charles Dunn (dec) Painter Ivy Robertshaw By Licence
1920 05 20 BARSBY Frederick 25 B * Builder 5 Grove Street, Stanningley Harry Barsby Mechanic George Hare Ernest Blackburn CE128/407
. HARE Florence Mabel 27 S . Hawthorn Cottage, Farsley George Hare Retired Army Pensioner Frances Barsby By Licence
1920 05 22 WATERS William John 27 B Labourer 2 North Street, Farsley Albert John Waters Policeman Thomas Frank Vallis Ann Elizabeth Lax CE128/408
. JACKSON Annie 27 S . 2 North Street, Farsley Newsom Jackson Night Watchman Louisa May Waters .
1920 05 22 MILNES Samuel 26 B Woollen Mule Spinner 15 Ruskin Street, Farsley William Milnes Willier Samuel Hewitt CE128/409
. ROBERTSHAW Ivy 18 S . 15 Ruskin Street, Farsley Arthur Robertshaw (dec) Painter Jane Parratt .
1920 06 23 GRUNWELL Edward Lloyd 27 B Farmer Billeywell? Farm, Farsley Frank Grunwell Licenced Hawker Gwendoline Grunwell Wilfrid Grunwell Louisa Coates CE128/410
. KNAPTON Lizzie 25 S . 7 Clara Street, Farsley James Knapton Millhand Sam Riley Scroggins .
1920 07 24 DANBY Harry 31 W Labourer 39 Darley Street, Dewsbury Road, Leeds Benjamin Danby Labourer John William Maskill Fred Danby CE128/411
. MASKILL Mabel 37 S . 4 High Street, Farsley William Maskill (dec) Teamer Ethel Danby .
1920 07 26 MILLER Thomas Archer 43 W Tobacconist 15 Westfield Road, Hemsworth Thomas Miller (dec) Hotel Keeper Stephen Arthur Wilson Annie Hardaker CE128/412
. WILSON Maud 43 S . 6 Turner Street, Farsley John Wilson Retired Thomas Gornay Greenwood Miller .
1920 07 31 HARRISON George 36 B Tailor 4 Woodlands Terrace, Stanningley George Harrison Farm Labourer Annie Harrison CE128/413
. NOX Louie 38 S . 4 Woodlands Terrace, Stanningley Joseph Nox (dec) Farmer John William Scarborough .
1920 08 07 MINSKIP Frank 24 B Mule Spinner 14 Cavendish Square, Farsley Herbert Edwin Minskip Striker Charles Minskip CE128/414
. WHITAKER Gladys 21 S . 104 Richardshaw Lane, Stanningley Thomas William Whitaker Hardware Dealer Edward Whitaker .
1920 08 14 ROBINSON Walter 29 B Warehouseman 6 Providence Place, Stanningley William Waite Robinson (dec) Boilermaker Tom Holland Middleton Busfield Winifred Robinson CE128/415
. HOLLAND Isobel 24 S . The Mount, Farsley Tom Holland Contractor Lilian Holland .
1920 08 28 ALLERTON Fred 22 B Woollen Spinner 53 Burton Street, Farsley John Allerton Woollen Spinner Harry Jackson CE128/416
. JACKSON Elizabeth 23 S . Lane Side Farm, Farsley Harry Jackson Farmer John Allerton By Licence
1920 08 28 DOWGILL Arthur 53 W Labourer 2 Ebenezer Street, Farsley Job Dowgill (dec) Weaver Jabez Nicholson CE128/417
. BANNISTER Agnes 45 W . 38 Red Lane, Farsley Thomas Train (dec) Fellmonger Maria Fisher .
1920 08 28 PEARSON Henry Macdonald 23 B Labourer 1 Old Fold, Farsley Frederick William Pearson Labourer Rawnsley Lobley CE128/418
. GAUNT Phyllis Blanche Irene 24 S . 1 Old Road, Farsley George Gaunt Grocer Frances Isabella Elam Lobley .
1920 09 11 PARKIN William Henry 54 W Joiner 17 Pinfold Hill, Ardsley Henry Parkin (dec) Retired Hand Loom Weaver Frederick William Gaunt CE128/419
. WAKE Hannah Maria 46 S . Briar Dene, Old Road, Farsley Edward Wake (dec) Collier Laura Evelyn Parker .
1920 09 11 WILBY Alf 28 B Woollen Twister 9 Low Bank Street, Farsley Alfred Wilby (dec) Woolcomber Sarah Elizabeth Wilby CE128/420
. ROBBINS Christiana 28 S . 17 Clara Street, Farsley John Robbins Pattern Maker Bertie Robbins .
1920 09 18 HIRD Jeremiah 72 W Road? Rider 10 Craven Street, Farsley William Hird (dec) Labourer John Sanderson Butler Hornby CE128/421
. MORRELL Mary 71 W . 20 Bath Road, Bramley Ebenezer Spencer (dec) Glass Bottle Maker Lily Thornley .
1920 12 22 BENTLEY Sam 30 B Clerk Blenheim House, New Street, Farsley John Bentley Foreman Joiner Ethel Hamer Bentley Harry Bentley CE128/422
. MITCHELL Phyllis 24 S . 22 Stony Royd, Farsley Arthur Mitchell Engineer William Mitchell .
1921 01 15 DAWSON Harold 23 B Goods Porter 3 Astor Street, Bramley James Thomas Dawson (dec'd) Fitter Annie Lloyd CE128/423
. LLOYD Hilda 26 S . 9 Bertha Street, Farsley William Lloyd Boot Repairer Robert Dawson .
1921 01 19 CHAPPELL George Laurence 18 B Engineer 15 Summerville Terrace, Farsley Richard Anthony Chappell Postmaster Ann Elizabeth Thwaites Richard A Chappell CE128/424
. MALONEY Ada 18 S . 29 Woodland Terrace Alfred James Maloney Warehouseman Benjamin Marks By Licence
1921 01 22 LYNCH Jeremiah 33 B Bricklayer 3 Eland Street, Stanningley Thomas Lynch (dec'd) Bricklayer William Cawthra Bertha Wade CE128/425
. BOOTH Elizabeth 35 W . 4 West Street, Sunfield, Farsley Thomas Gould Moulder? Elijah Wade .
1921 01 26 SMITH George 22 B Dyer's Labourer 10 Bellmount View, Bramley Benjamin Smith Watchman Leonard Woolford CE128/426
. WOOLFORD Ann Elizabeth 23 S . 8 Land Street, Farsley James Wetherill Woolford Carrier Hettie Woolford .
1921 02 12 KEMP Harvey 34 B Moulder Elmfield House, Harper Terrace, Farsley James Kemp (dec'd) Grocer Hanry Abbotts Kemp CE128/427
. BOOCOCK Laura 25 S . Thornhill Arms, Farsley John Boocock Innkeeper John Boocock By Licence
1921 02 28 WATMOUGH George 25 B Painter 17 Long Row, Marsh, Pudsey James Watmough Grinder & Glazier Phyllis May Watmough Willie Marshall CE128/428
. MARSHALL Emily 23 S . 12 Arthur Street, Farsley Fred Marshall Sergeant R H A Elsie Marshall By Licence
1921 03 26 NOBLE Albert 27 B Cloth Finisher 40 Salisbury Place, Calverley Benjamin Noble Dyer's Labourer Middleton Busfield Lena Noble CE128/429
. BUSFIELD Elsie 26 S . 5 Oakwell Terrace, Farsley William Busfield Cloth Percher Alfred Eastwood .
1921 03 26 JOHNSON Jabez 28 B Weaving Overlooker 8 Fern Place, Stanningley Samuel Johnson (dec'd) Dyer's Labourer Alfred Ernest Leppingwell CE128/430
. LEPPINGWELL Alice 30 S . 21 Gladstone Street, Farsley Edwin Knevit Leppingwell Warehouseman Hettie Woolford .
1921 04 09 BENTLEY George 29 B Fruit Salesman 7 Mount Terrace, Eccleshill Richard Bentley Retired Clara Gee CE128/431
. LADDS Laura Elizabeth 29 S . 7 Woodlands Grove, Farsley William Emery Ladds (dec'd) Traveller George Emery Ladds .
1921 07 16 BERRIMAN Tom Robert 26 B Fireman N E R 4 Raincliffe Street Robert Berriman Platelayer George Ernest Collins Rose Jane Berriman CE128/432
. COOK Annie 28 S . 7 Turner Street, Farsley Tom Cook Gardener Tom Cook .
1921 09 12 WOOD Tom 24 B Electrician Kirklees House, Farsley John Wood Manager J Hollings CE128/433
. SWALE Gladys 24 S . 8 Armstrong Street, Farsley James Swale Labourer M Johnson .
1921 09 24 ANDREWS Frank 27 B Engineer 7 Harker Terrace, Farsley William Edward Andrews Engineer I Pearson CE128/434
. PEARSON Mary 26 S . Airedale Mount, Rodley Edward Pearson (dec'd) Plumber H? W Wilkinson .
1921 10 03 TERRY Charles 26 B Railway Fireman 51 Edith Street, Lancaster Charles Henry Terry Engine Driver William Barsby CE128/435
. BARSBY Frances 27 S . 5 Grove Street, Stanningley William Barsby (dec'd) Fitter Ivy Woodhead .
1921 10 31 WEBSTER Clifford 23 B Iron Moulder 51 Chapeltown, Pudsey Daniel Webster Forge Hand A Holder CE128/436
. CATHERALL Nellie 20 S . 24 Sunfield, Stanningley Walter Catherall Jobbing Bricklayer & Builder M Hick .
1921 11 23 HOWITT Richard Herbert 25 B Cloth Finisher 30 Wellington Terrace, Moorside, Bramley Edmund Howitt Cloth Tenterer E Robinson CE128/437
. THOMPSON Hilda 21 S . Poplar Farm, Bagley Joe Thompson Farmer M Wood .
1921 12 10 SMALES David 66 W Labourer 11 Clara Street, Farsley Peter Smales (dec'd) Labourer N Donkersley CE128/438
. LUMB Emma Jane 60 S . 11 Clara Street, Farsley James Lumb (dec'd) Greengrocer R Hollingworth .
1921 12 10 COLDEN Henry James 53 W Railway Labourer 119 Town Street, Stanningley John Colden (dec'd) Farm Bailiff T D Atkinson CE128/439
. TURNER Maud 41 S . 12 Tennyson Street, Farsley Joseph John Turner (dec'd) Woolsorter H Colden .
1921 12 24 FIELDING Irwin 38 W Engineer 20 Harcourt Street, Wakefield Rd, Bradford John Edward Fielding Fitter W E Simons CE128/440
. SIMONS Ada 23 S . 10 Sun Street, Farsley William Edward Simons Crane Driver H Glover .
1921 12 26 SIMPSON Herbert 21 B Wool Dryer 16 School Square, Beckbottom Harold Simpson Labourer J Cartwright CE128/441
. CARTWRIGHT Winifred 31 S . Low Bank, Farsley George Arthur Cartwright Twister H Simpson .
1922 02 20 STEELE Herbert 31 B Scourer 5 High Bank, Farsley Thomas William Steele (dec'd) Crane Driver S Steele CE128/442
. TOULSON Florence 30 S . 89 Bradford Road, Farsley Thomas Toulson Builder G Toulson .
1922 04 15 HARRISON John Alfred 29 B Fitter 294 Town Street, Bramley Albert Harrison Off-Licence Holder W H Witcomb CE128/443
. WITCOMB Florence 36 S . 45 Burton Street John Witcomb (dec'd) Blacksmith E Harrison .
1922 04 15 WEST Arthur 24 B Woolcomber 121 Fartown, Pudsey Ben West Miner J A Powell CE128/444
. JONES Lena Phyllis 23 S . 7 Gilbert Street, Farsley Maurice Jones Stamper B E Jones .
1922 06 03 RAMSBOTTOM Joe 27 B Scudder 1 Oakwell Terrace, Farsley Fred Ramsbottom Tuner Fred C Ramsbottom CE128/445
. BINNS Lilian 24 S . 1 Midgley Square, Farsley John Binns Rag & Waste Puller Harry Binns .
1922 06 03 JENNINGS Harry Booth 27 B Warehouseman 11 Radcliffe Terrace, Pudsey Joseph Booth Jennings Retired J H Parrott CE128/446
. TENNANT Laura Elizabeth 27 S . 29 Charles street, Farsley Thomas Tennant Gardener E Jennings .
1922 06 20 SUTCLIFFE Leonard 23 B Greengrocer 16 Bagley Lane, Farsley Hiram Sutcliffe Retired Greengrocer C Sutcliffe C N Holdsworth CE128/447
. HOLDSWORTH Mabel 22 S . 2 Stonyroyd, Farsley Charles Neal Holdsworth Grocer H N Holdsworth By Licence
1922 06 27 CLEGG Norman 27 B Shop Assistant 3 Stony Royd, Farsley Mark Clegg Cloth Presser A Clegg Edwin Arthur Smith CE128/448
. SMITH Mary Elizabeth 25 S . 79 Town Street, Farsley Edwin Arthur Smith Newsagent A Clegg By Licence
1922 07 01 CLARKE Cyril 31 B Boot & Shoe Maker 17 Ivy Mount, East End Park, Leeds Edwin Clark Fish Dealer Thomas William Pitts CE128/449
. PADGETT Lucy Jane 23 S . 6 Rawson Street, Farsley Charles Padgett Fettler Lily Haist .
1922 08 12 WARD Raymond 25 B Cloth Finisher 12 Beckbottom, Farsley Edward Andrew Ward Boilermaker William Waterson CE128/450
. WATERSON Eleanor 23 S . 8 Beckbottom, Farsley Joseph Arthur Waterson Cartman Edith Waterson .
1922 10 28 BROWN Thomas Edward 27 B Textile Overlooker 21 Melbourne Street, Farsley Albert Edward Brown Warehouseman A E Brown E Entwistle CE128/451
. ENTWISTLE Beatrice 21 S . 91 Bradford Road, Farsley Edwin Caleb Entwistle Foreman H F Garthwaite By Licence
1922 11 11 BLACKBOND Harry 23 B Comb Minder 16 North Street, Farsley Joe Blackbond Navigator Annie Blackbond CE128/452
. NUTTER Amy 19 S . 18 Back Muff St, Wakefield Rd, Bradford James Henry Nutter (dec'd) Horseman Ernest Powell .
1922 12 02 WOOD Robert Leonard 35 B Fitter Hall House, Rodley Joshua Wood (dec'd) Fitter Jane Eden Wood CE128/453
. WARD Dora 24 S . 12 Town Street, Farsley George Ward Labourer Alfred E Wood .
1922 12 16 PONTEFRACT Wright 24 B Labourer 2 Lightfoot Place, Stanningley . . C Lawson CE128/454
. SYKES Amelia Gertrude 22 S . 3 Varley Street, Farsley Charles Sykes Miner E Lawson .
1922 12 23 PEACE John Arthur 55 W Cloth Cutter 7 Arthur Street, Farsley Abraham Peace (dec'd) Miner H J Colden CE128/455
. TURNER Alice 42 S . 119 Town Street, Stanningley Joseph John Turner (dec'd) Woolsorter H Threapleton .
1922 12 23 WHITEOAK John 28 B Textile Worker 324 Kensington Street, Girlington Harry Whiteoak Commercial Traveller L Done CE128/456
. HOPKINS Elsie 30 S . 3 Poplar Square, Farsley Alfred Hopkins Spade & Shovel Maker H Whiteoak By Licence
1922 12 23 MEGSON Robert Samuel 28 B Mechanic 26 Well Street, Farsley Graham Megson Warehouseman J Brayshaw CE128/457
. RAWSON Gladys 27 S . 3 Prospect Square, Farsley George Rawson Gear Cutter R Rawson .
1922 12 23 MITCHELL Arthur 28 B Weaving Overlooker 33 Stapleton Street, New Wortley Edward Mitchell Labourer Emily Perkins CE128/458
. PERKINS Doris 16 S . 25 Ruskin Street, Stanningley Joseph Perkins (dec'd) Labourer James H Marston .
1923 02 03 METCALFE Leonard 22 B Fish Salesman 55 Malvern Street, Bradford John Metcalfe Roller Coverer J Jowett CE128/459
. LLOYD Martha Ann 21 S . 1 Woodland Avenue, Farsley Walter Lloyd Boot Maker O Lloyd .
1923 02 10 CORLESS Alby 27 B Electroplate Polisher 36 Marsh, Pudsey Albert Corless Fitter M J Corless CE128/460
. EXELBY Mary Ann 24 S . Claremont Cottage, New Street, Farsley William Exelby Gardener T V Holland .
1923 03 17 NAYLOR George 28 B Labourer 6 Nora Terrace, Bramley Richard Naylor Quarryman B Naylor CE128/461
. HISLOP Annie 23 S . 3 Burton Street, Farsley Alexander Hislop (dec'd) Miner H Naylor .
1923 05 19 RANFIELD Willie 25 B Electrical Engineer 10 Rushton Road, Thormbury John Youden Ranfield Combing Manager H Wooler CE128/462
. WOOLER Muriel 24 S . 19 Woodland Avenue, Farsley Harry Wooler Woolcomber William Teaker? .
1923 05 19 BROOKE John Harrison 27 B Pattern Weaver 4 Oakwell Terrace, Farsley Ben Rhodes Storekeeper N P Garnett CE128/463
. MEDLEY Florence Maud 27 S . 4 Oakwell Terrace, Farsley Joseph Henry Medley Comber A Brooke .
1923 05 19 HORSFALL James Henry 29 B Dyer's Labourer 34 Marsh, Pudsey Alfred Horsfall (dec'd) Shoemaker A Woodhead CE128/464
. DOWGILL Doris 26 S . 6 Low Bank Street, Farsley Benjamin Dowgill Weaver E Dowgill .
1923 05 19 WADE Frank 24 B Warp Twister 2 Charles Street, Farsley Joseph Wade (dec'd) Overlooker J P Wade CE128/465
. ROBBINS Lucy 29 S . 17 Clara Street, Farsley John Henry Robbins Pattern Maker C Wade .
1923 05 19 POWELL James Arthur 29 B Warehouseman 14 Mulberry Street, Farsley George Henry Powell Clock Cleaner Emily Powell CE128/466
. JONES Beatrice Ethel 23 S . 7 Gilbert Street, Farsley Maurice Jones Stamper Arthur West .
1923 05 21 BRUCE William Sinclair 31 B Butcher 40 Chatsworth Place, Harrogate William Sinclair Bruce (dec'd) . Harry Bruce CE128/467
. WARD Priscilla 28 S . 12 Town Street, Farsley George Ward Farmer Ada Florence Ward .
1923 05 21 SUTHERS Harry Arnold 26 B Leather Worker 2 Hoxton Grove, Elland Road, Leeds John Suthers Under Manager George Ward CE128/468
. WARD Jane Ellen 23 S . 12 Town Street, Farsley George Ward Farmer Maud Suthers .
1923 06 06 BENTLEY Harry 27 B Plumber Blenheim House, Farsley John Bentley Foreman Joiner Florence Bentley CE128/469
. COATES Annie 26 S . Westfield Lodge, Farsley Thomas Henry Coates Gardener *eeman Busfield .
1923 07 18 DREWRY John William 22 B Fitter 13 Armstrong Street, farsley Herbert Drewry Engine Driver S Fozzard CE128/470
. RAYNER Olive 27 S . 18 Sun Street, Farsley Sam Rayner (dec'd) Labourer J Allen .
1923 07 21 BELL Fred 29 B Joiner 64 Aston View, Bramley Nathan Bell (dec'd) . John Bell CE128/471
. ROBINSON Beatrice Maud 22 S . 162 Old Road, Farsley Benjamin Robinson Farm Worker H C Hunter .
1923 07 25 HODGSON Donald Vickers 24 B Secretary Windy Ridge, Old Road, Farsley Irwin Hodgson Schoolmaster Henry C Vickers Nellie Stephenson * Hainsworth CE128/472
. STEPHENSON Gertrude Florence 25 S . Woodlands, Farsley Jesse Stephenson Grocer Mary Hodgson .
1923 07 26 BEEVER George 29 B House Furnisher 7 Pollard Lane, Bradford Thomas Beever (dec'd) House Furnisher Stanley Beever CE128/473
. CALVERLEY Doris Sarah 30 S . 127 Old Road, Farsley George Henry Calverley Curator George Henry Calverley .
1923 08 11 SAVILLE Herbert 22 B Woolcomber 20 Well Street, Farsley Walter Saville (dec'd) Stone Mason Isabella Elizabeth Haw CE128/474
. HAW Isabel 26 S . 14 Beechwood Street, Farsley John Haw Pensioner T E Clapham .
1923 08 11 ROBSON James 27 B Railway Employee 67 Rushton Road, Thormbury Arthur Ritchen Robson Engine Driver Herbert Heslewood CE128/475
. WATERHOUSE Agnes Jane 22 S . 3 High Street, Farsley Harry Waterhouse Wood Sorter Martha Robson .
1923 08 11 SCHOFIELD Norman 26 B Cloth Finisher 30 Somerset Road, Pudsey William Henry Schofield Foundryman Horace Schofield Maurice Webster CE128/476
. WEBSTER Gladys 25 S . 22 Sydney Street, Farsley David Webster (dec'd) Clerk Elsie Schofield .
1923 08 18 WARD Henry 26 B Warehouseman 3 St Judes Street, Manningham Israel Ward Brewery Man J Ward CE128/477
. INGHAM Maud Evelyn 27 S . 12 Croft Street, Farsley George Ingham Foreman M Ingham .
1923 08 28 HARTLEY Frederick Norton 33 B Cloth Merchant 86 Glenroyd, Pudsey James Hartley Loom Tuner H Busfiled CE128/478
. BUSFIELD Gladys 31 S . 192 Old Road, Farsley Wilfred Busfield Retired Plasterer E Busfield .
1923 08 29 HORN Edwin 27 B Weaving Overlooker 13 Priesthorpe Road, Farsley Arthur Edwin Horn Weaving Overlooker H Horn CE128/479
. BARON Ida 27 S . 4 Woodland Grove, Farsley Henry Baron Retired A Baron .
1923 09 01 MARSTON James William 24 B Window Cleaner 128 Old Road, Farsley Samuel Marston (dec'd) . A Mitchell Annie Maud Marston CE128/480
. PERKINS Bertha 23 S . 25 Ruskin Street, Farsley Joseph Perkins (dec'd) . A Scarborough .
1923 09 01 WIGGLESWORTH John 27 B Overlooker 10 Woods Row, Stanningley James Wigglesworth Engineer's Labourer W K Lodge CE128/481
. LODGE Gladys 29 S . 6 Gladstone Street, Farsley David Lodge Willeyer M Lodge .
1923 09 25 TAMS Horace Osmond Cecil 23 B Engineer 200 Old Road, Farsley Albert Ernest Tams Engineer Arthur Churchill Tams CE128/482
. WALKER Lily 27 S . 9 Nethercape, Farsley Benjamin Walker Scribbling Overlooker Frances Ann Walker .
1923 10 20 TYSON Herbert Miles 30 B G P O Sorter Norton Lane, Sheffield George Tyson (dec'd) Steel Works Manager Maurice Close CE128/483
. CLOSE Elizabeth Lilian 32 S . Wood Nook Terrace, Farsley Robert Close (dec'd) Bookkeeper Alonzo Howard .
1923 10 31 TIDGEWELL Fred William 25 B Chauffeur 15 Delph Hill, Pudsey George Tidgewell (dec'd) Labourer J E Ludbrook CE128/484
. RICHARDSON Lily 29 S . 25 Melbourne Street, Farsley Elijah Richardson Barber F H Richardson .
1923 12 22 LUND Harry 26 B Turner 11 Denby Place, Windhill Albert Edward Lund Driller John Thomas Moorhouse CE128/485
. MOORHOUSE Hilda Mary 23 S . 21 Varley Street, Farsley John Thomas Moorhouse Boilersmith Beatrice Lavinia Hattersley .
1923 12 22 MATTHEWMAN William 22 B Mill Piecener 36 Sydney Street, Farsley John Thomas Matthewman Labourer Ernest Roberts CE128/486
. ROBERTS Nellie 18 S . 41 Sydney Street, Farsley William Roberts Labourer Edith C Roberts .
1924 01 02 LUDBROOK James Edward 27 B Shopfitter 15 Hawes Mount, Leeds William Ludbrook Cabinet Maker F W Tidgewell CE128/487
. HOBBS Anne Jane 29 S . 44 Dundee Street, Stoke on Trent Alfred Hobbs Confectioner F H Richardson .
1924 02 20 POLLARD John 30 B Cloth Designer 145 Killinghall Road, Bradford Fred Pollard Cloth Designer John Bentley CE128/488
. BENTLEY Florence 31 S . Blenheim House, Farsley John Bentley Joiner Percy Warneford .
1924 03 19 LAMBERT Stanley 19 B Cabinet Maker 6 Womersley Place, Farsley John Albert Lambert Wool Packer Elsie Walker CE128/489
. WALKER Nellie 18 S . Back Lane Farm. Pudsey Albert Edward Walker Farmer Ernest Parker? .
1924 03 2* COXON Wilfred Turnpenny 25 B Wool Salesman 248 Manningham Lane, Bradford John Henry Coxon Undertaker Edgar Coxon CE128/490
. ROBERTS Emilie Marion 29 S . 8 Laburnum Street, Farsley Hollings Roberts (dec'd) Grocer Richard H Brooks .
1924 04 12 SOWDEN William 27 B Cloth Finisher 9 Fern Terrace, Stanningley Joseph Sowden Labourer Annie Wilkinson CE128/491
. WILKINSON Alice 30 S . 49 Prospect Street, Farsley George Wilkinson Weaver S Isherwood .
1924 04 16 WOOD James Hainsworth 28 B Manager Norwood House, Pudsey Thomas Henry Wood Contractor A Robinson CE128/492
. ROBINSON Asenath Lilian 24 S . 4 Edroyd Street, Farsley Alfred Robinson Warehouseman Godfrey Wood By Licence
1924 04 16 TAYLOR Edgar 28 B Motor Mechanic 16 High Street, Farsley Charles Taylor Engineer Alice Walker Edith Taylor CE128/493
. CLEMENTS Sarah Ann 25 S . 10 Armstrong Street, Farsley Charles Henry Clements Railwayman Roland Taylor .
1924 04 19 ANDERSON Arthur 22 B Weaving Overlooker 2 Womersley Place, Farsley Henry Anderson Electrical Imp* Harry Wood CE128/494
. BOOTH Laura 30 S . 49 Acton Street, Bradford Walter Booth Grease Extractor Doris Spetch .
1924 04 19 THOMPSON John William 31 B Commercial Traveller Hilderthorpe Terrace, Farsley John William Thompson Insurance Agent R Worsnop CE128/495
. JOHNSON Ethel 27 S . West View, New Street, Farsley Richard Johnson Meat & Food Inspector Richard Johnson .
1924 04 21 CLAPHAM Thomas Edward 22 B Mule Spinner 178 Town Street, Rodley Basil Edward Clapham Stoker A Collier CE128/496
. SAVILLE Lucy Catherine 20 S . 20 Well Street, Farsley Walter Saville (dec'd) Stone Mason J Young .
1924 04 30 WILLIAMSON Arthur 25 B Drawing Overlooker Heathcote, Fairfield Avenue, Bramley Mark Williamson T* Manager James Marston Harry Simpson? CE128/497
. STANTON Jane 27 S . 32 St Wilfred Terrace, Farsley Harry Stanton (dec'd) Publican Mary Stanton .
1924 06 07 GILL William 24 B Electrical Fitter 12 Woodlands Grove, Farsley George Gill (dec'd) Gamekeeper E Gadie J Booth CE128/498
. BOOTH Eleanor 26 S . 20 Land Street, Farsley Jonathan Booth H* Finisher J Gill .
1924 06 07 HINCHCLIFFE Frank Shoesmith 24 B Warehouseman 57 Littlemoor Road, Pudsey Joseph Hinchcliffe Warp Dresser Herbert Hinchcliffe, Florence Williamson CE128/499
. WILLIAMSON Ellen 23 S . 12 Mulberry Street, Farsley Walter Edwin Williamson Foreman Walter E Williamson .
1924 07 19 THORNTON Percy 26 B Machine Rivetter Chestnut Farm, Calverley John William Thornton Dyer's Labourer William Henry Dawson? CE128/500
. HIND Clara Elizabeth 26 S . 7 Laurel Street, Farsley William Hind Joiner Florence Matilda Hind .
1924 07 26 HOLDER Archibald 22 B Mason's Labourer 3 Studley Terrace, Pudsey Joseph Edward Holder Currier Clifford Harrison CE128/A/1
. HICK Minnie 20 S . 24 Sunfield, Stanningley George Edward Hick Labourer Margaret Winifred Holder .
1924 08 16 MIDGLEY Sam 24 B Market Gardener 57 Prospect Street, Farsley Henry Midgley Drawing Overlooker Henry Midgley Evelyn Kipling CE128/A/2
. BRAHAM Alice 30 S . 7 Fern Terrace, Stanningley Fred Braham Retired Fred Braham .
1924 08 16 WALLER Francis 22 B Market Gardener 21 Bagley, Farsley Christopher William Waller Erector Fred Braham J Hirst W Midgley CE128/A/3
. BRAHAM Edith 25 S . 7 Fern Terrace, Stanningley Fred Braham Retired C W Waller .
1924 08 16 DOBSON Thomas Irwin 34 B Boot Repairer 356 Bowling Old Lane, Bradford John Dobson (dec'd) Grocer F E Stansfeld CE128/A/4
. BOOTH Lena 40 S . 3 Spring Valley, Farsley George Alan Booth (dec'd) Puddler C Stansfeld .
1924 08 16 WILD Herbert 24 B Plumber 6 Eddison Street, Farsley John Wild Plumber A Busfield CE128/A/5
. BUSFIELD Agnes 21 S . 5 Oakwell Terrace, Farsley William Busfield (dec'd) Textile Worker M Grimshaw .
1924 08 30 SCARBOROUGH Arthur 27 B Cloth Finisher Church House, Farsley John William Scarborough Verger Frank Tiley Annie Yeadon J M Scarborough CE128/A/6
. TILEY Violet 24 S . 14 Tennyson Street, Farsley Frank Tiley Spinning Overlooker William Cox Edith Scarborough .
1924 08 30 SKINNER Ernest 30 B Blacksmith 49 Vermont Street, Bramley George Skinner Blacksmith E Skinner CE128/A/7
. WENDEL Freda Mary 24 S . 3 Northcote Street, Farsley Bernard Wendel Butcher B Wendel .
1924 09 06 COULTAS Lawrence 24 B Bricklayer 11 Oakwood Terrace, South Parade, Pudsey Stainforth Coultas (dec'd) Tram Driver J Saville CE128/A/8
. WELLS Winifred Rose 21 S . The Vicarage, Farsley . . Rosa Furbank .
1924 09 13 KELL William Ward 33 B Spinning Overlooker 5 Vickersdale View, Stanningley John Royston Kell Railway Inspector C E Kell CE128/A/9
. BARRAN Bertha 26 S . 21 High Street, Farsley Arthur Barran (dec'd) Spinner W Barran .
1924 09 20 COATES Arthur Watson 34 B Managing Secretary 89 Lane End, Lowtown, Pudsey John Coates (dec'd) Greengrocer Victor Coates CE128/A/10
. OVEREND Gertrude Victoria 27 S . 3 Nethercape, Farsley Dan Overend Music Teacher Oswald M Overend .
1924 09 20 KAY Samuel 27 B Shoddy Presser 18 Fielding Terrace, Armley Samuel Kay (dec'd) Cobbler Ben Ward CE128/A/11
. BOOTH Alice 28 S . 3 Spring Valley, Farsley George Alan Booth (dec'd) Puddler William Scott .
1924 10 04 HAMMOND William Arthur 29 B Engine Cleaner 16 Wood Square, Beckbottom, Farsley George William Hammond Labourer Herbert Cockerham CE128/A/12
. DUNNIGAN Lily Ann 28 S . 9 Bertha Street, Farsley John Dunnigan Currier Charlotte Cockerham .
1924 12 06 HORNER John William 27 B Engineer's Labourer 10 Well Street, Farsley Christopher Horner Farm Labourer J W Watson CE128/A/13
. WATSON Sarah Emma 26 S . 9 Burton Street, Farsley John William Watson Labourer E Watson .
1924 12 27 PRIDE Horace Elsworth 22 B Labourer 28 Irwin Street, Farsley Walter Alexander Pride Labourer J E Saville CE128/A/14
. PONTEFRACT Lily 22 S . 2 Turner Square, Pudsey Albert Pontefract Woollen Fettler A M E Saville .
1924 12 27 ARMIT Charles 24 B Fish Merchant 118 Old Road, Farsley Edward Armit Fruit Merchant Alfred Collins CE128/A/15
. COLLINS Ella 17 S . 118 Old Road, Farsley Alfred Collins Night Watchman Amy Collins .
1925 04 11 HAW Maurice 22 B Motor Driver 14 Beechwood Street, Farsley John Haw Farm Labourer Sam Midgley CE128/A/16
. GREEN Hilda 22 S . 20 Parkfield Terrace. Pudsey Arthur Green Fitter Phillis Green .
1925 05 23 BRADLEY Walter Owen 23 B Spinner 64 Cheetham Square, Calverley Fred Bradley Horseman W Smith CE128/A/17
. SMITH Clara 22 S . 4 Rawson Street, Farsley Simeon Smith (dec'd) Plumber John Smith .
1925 06 01 MARGERISON Joshua 33 B Woolsorter 16 Rushton Road, Thornbury, Bradford Alfred Margerison (dec'd) Butcher Doris L Philips CE128/A/18
. PHILIPS Phylis Agnes Emily 29 S . 13 Woodlands Avenue, Farsley Cornelius Leopold Philips (dec'd) Painter John Margerison .
1925 06 10 GRUNWELL Cecil 23 B Motor Driver 14 Oldfield Lane, New Wortley Frank Grunwell Shopkeeper Ann Hewitt CE128/A/19
. BENNETT Ada 21 S . 11 Poplar Square, Farsley Jacob Bennett Fitter Wilfrid Grunwell .
1925 07 15 LUMBY William Edmondson 24 B Banker's Clerk Moorfield, Farsley Old Road, Farsley Squire Ackroyd Schoolmaster Jesse Stephenson S A Lumby Edna Stephenson CE128/A/20
. STEPHENSON Nellie 24 S . Woodlands, Farsley Jesse Stephenson Grocer Michael Ogden H Bannister Mary Lumby .
1925 07 15 GADIE Ernest 24 B Joiner 2 Woodlands Grove, Farsley John William Gadie Builder H Gadie W Bell M Gadie CE128/A/21
. ANDREWS Mabel 26 S . 7 Harker Terrace, Farsley William Edward Andrews (dec'd) Foreman Mechanic N Andrews .
1925 07 23 UNWIN Edgar 28 B Printer 63 Highfield Road, Bramley Albert Unwin Printer E* Hemingway M Unwin CE128/A/22
. BROOKS Mary 22 S . 1 Springfield Terrace, Farsley Richard Harrison Brooks Railway Clerk Harry Fisher .
1925 07 23 COLLINS George Robert 23 B Soldier Castle Barracks, Dover Alfred Collins Night Watchman Alfred Collins CE128/A/23
. VARLEY Ellen Hughes 21 S . 118 Old Road, Farsley Arthur Varley Coal Merchant A Collins .
1925 07 25 RAISTRICK Arthur 24 B Millwright 17 Radcliffe Lane, Pudsey Albert Henry Raistrick Weaving Overlooker J A Ross CE128/A/24
. SHRIVES Emily 21 S . 129 Old Road, Farsley Frederick Shrives Fish Salesman F Shrives .
1925 08 01 COX William 27 B Rivetter 2 Armstrong Street, Farsley William Cox (dec'd) Blacksmith's Striker Benj Yeadon CE128/A/25
. YEADON Annie 24 S . 3 Higher Grange Road, Pudsey Benjamin Yeadon Labourer Emily Cox .
1925 09 12 WRIGHT Clifford 31 B Miner Low Common, Methley Herbert Alfred Wright Publican Lillias Housencroft CE128/A/26
. BLACKBOND Annie 24 S Comber 16 North Street, Farsley Joe Blackbond Labourer John Pearson Plows .
1925 09 19 PICKARD Norman Ellis 31 B Shop Manager 2 Halliday Place, Upper Armley Arthur Pickard Retired Edwin Horn CE128/A/27
. BARON Alice 27 S . 4 Woodlands Grove, Stanningley Henry Baron Retired Florence Rebecca Pickard .
1925 09 20 GLOVER Watson 47 W Cloth Fuller 1 Oakroyd Mount, Stanningley Robert Glover (dec'd) Cloth Fuller Beatrice Dufton CE128/A/28
. ILLINGWORTH Clarissa 42 W Grocer 80 Town Street, Farsley James Alfred Hinchliffe (dec'd) Cabinet Maker John Quinn By Licence
1925 10 17 STEPHENSON James Smith 55 B Motor Driver 6 Rawson Street, Farsley William Denton Stephenson (dec'd) Carrier Charles Padgett CE128/A/29
. BROWN Annie 53 S . 18 Craven Street, Farsley Charles Brown (dec'd) . Mary Ellen Farrar By Licence
1925 12 02 LEE John Alfred 28 B Chartered Accountant 21 Potter Street, Worksop Arthur Lee Clerk Jack Wood Chas Adams CE128/A/30
. ADAMS Florence Mary 25 S . 15 Land Street, Farsley Charles William Adams Coach Painter M* Lee By Licence
1925 12 26 COULTER Frank 24 B Labourer 8 Charles Street, Farsley John Thomas Coulter (dec'd) . John Thomas Coulter CE128/A/31
. CROSSMAN Edith 23 S . 22 Nether Street, Farsley Frederick George Crossman (dec'd) . Florence Coulter .
1925 12 26 HILL Rowland 21 B Railway Porter Warley House, Rock Lane, Bramley John Thomas Hill Goods Foreman Lewis Rawson CE128/A/32
. RAWSON Winifred 19 S . Broomfield House, Farsley Tom Rawson Mechanic Dorothy Hill .
1925 12 26 WOODWARD Henry 27 B Drop Stamper 7 Bryan Street, Farsley Michael Woodward (dec'd) . John Thackray CE128/A/33
. LEE Alice 32 S . 7 Bryan Street, Farsley Daniel Lee (dec'd) . Hilda Barrett .
1925 12 26 WALMSLEY Joseph Harry 21 B Cloth Finisher 40 Cedar Place, Armley Ben Walmsley (dec'd) . Frank Wade CE128/A/34
. HUNT Eva 23 S . 7 Queen Street, Farsley Arthur Nichols Hunt Blacksmith Mabel Hunt .
1925 12 26 BATEMAN George 21 B Mule Spinner 11 Primrose Hill, Pudsey George Watson Bateman (dec'd) . Herbert Keighley CE128/A/35
. KEIGHLEY Elsie 19 S . Cherry Tree Cottage, Farsley Herbert Hainsworth Keighley Butcher Lizzie Keighley .
1926 01 30 JONES Maurice 50 W Drop Stamper 7 Gilbert Street, Farsley Maurice Jones (dec'd) . Sydney Knowles CE128/A/36
. KNOWLES Annie 55 W . 7 Gilbert Street, Farsley David Haines Farmer Merilla Myers .
1926 03 06 PARKER Ernest 22 B Warehouseman 1 Sunfield Place, Stanningley Harry Parker Fettler Robert Rowland CE128/A/37
. BROWN Edith Annie 23 S . 6 Womersley Place, Bradford Road Albert Brown Firer Nellie Fielding .
1926 04 03 ATTWELL Charles 22 B Pharmacist 17 Tennyson Street, Farsley Charles James Attwell Police Constable Albert Edward Brown Chas J Attwell CE128/A/38
. BROWN Florence Corina 23 S . Highcroft, Belle Vue Drive, Farsley Albert Edward Brown Warehouseman Emily Brown .
1926 04 24 MCLANE James William 26 B Warehouseman 8 Andrew Square, Farsley James McLane (dec'd) . Wignall McLane CE128/A/39
. RAFTON Eva 23 S . 16 Providence Street, Farsley Robert Frederick Rafton Blacksmith Robert Frederick Rafton .
1926 05 14 BARRAND Walter Arthur 35 B Solicitor 1 Lee Lane, Horsforth Arthur Rhys Barrand Barrister at Law Joseph R Barnes CE128/A/40
. BARNES Mabel Victoria 25 S . Edroyd, Farsley Joseph Roberts Barnes Oil Merchant Annie Barnes .
1926 05 29 PICKARD John Hartley 30 B Tailor 26 Bagley Lane, Farsley James Pickard Shopkeeper James Marston CE128/A/41
. STANTON Mary 31 S . 32 Bagley Lane, Farsley Henry Stanton (dec'd) . William John Mold .
1926 06 01 RHODES Willie 27 B Fitter 21 Oaklands Avenue, Rodley John Rhodes Fitter Harry Pearson? CE128/A/42
. SUTCLIFFE Lilian 28 S . 29 Town Street, Farsley Harry Sutcliffe Hairdresser Doris Sutcliffe .
1926 07 17 BENNETT Jacob 48 W Stove Grate Worker 11 Poplar Square, Farsley Riley Bennett (dec'd) . H Keighley CE128/A/43
. SARGENT Henrietta 45 W . 11 Poplar Square, Farsley Alfred Scotforth (dec'd) . M Keighley .
1926 08 28 EXELBY William 23 B Comber 12 Irwin Street, Farsley Richard Edmund Exelby Painter Morris Exelby CE128/A/44
. HOUSENCROFT Lillias 22 S . 30 Woodlands Terrace, Farsley Abraham Housemcroft Stone Dresser C Wright .
1926 12 24 WILLIAMS John Edward 47 W Pattern Maker 10 Bright Street, Stanningley Francis Williams Retired Arthur Williams CE128/A/45
. RICHARDSON Florence Haywood 33 S . 25 Melbourne Street, Farsley Elijah Richardson (dec'd) . Hilda Whitaker .
1927 01 01 RAMSBOTTOM Ernest 23 B Grocer's Assistant 1 Oak Road, Farsley Fred Ramsbottom (dec'd) . H O Cecil Tams CE128/A/46
. TAMS Elsie Millicent 21 S . 8 Woodlands Grove, Bradford Road Albert Ernest Tams (dec'd) . Fred Challin Ramsbottom .
1927 01 01 METCALFE Percy 23 B Motor Driver 1228 Leeds Road, Laisterdyke John William Metcalfe Watch Maker Harold Wade CE128/A/47
. LAWSON Edith 27 S . 40 Sydney Street, Farsley William Edward Lawson Boilermaker Chrissie Lawson .
1927 01 12 MOORE Gilbert 31 B Advertising Manager Sun Hotel, Stanningley William Henry Moore Publican Samuel Green CE128/A/48
. GREEN Marjorie 29 S . 8 Ashville Terrace, New Street, Farsley Samuel Green Wool Buyer William Henry Moore .
1927 02 04 SMITH Herbert 54 W Wool Merchant 5 Sandals Road, Baildon Frederick Smith (dec'd) . Alexander Finlay CE128/A/49
. OGDEN Ethel 32 S . 2 Woodhall Road, Farsley Abraham Ogden (dec'd) . Ada Finlay By Licence
1927 02 21 BANNISTER Harold 28 B Electrical Engineer 9 Broad Street, Farsley James Bannister Foreman Thomas Cockshott CE128/A/50
. COCKSHOTT Marian 25 S . Kilngarth House, Farsley Thomas Cockshott Gentleman James Bannister .
1927 04 16 KINSLEY Clarence 23 B Gardener West Cottingwith, York William Kinsley Labourer Eric Flatman CE128/A/51
. LITTLEFAIR Gladys 28 S . Thorniehurst, Farsley Anthony Littlefair Miner Elsie Wilson .
1927 04 16 ROBINSON Frank 25 B Weaving Overlooker Kirklees House, Farsley Samuel Robinson Weaving Foreman William Robinson CE128/A/52
. LISTER Hilda 23 S . 9 Ripley Terrace, Stanningley Charles Henry Lister Twister Annie Jones .
1927 04 16 WILMAN Harold 22 B Fettler 10 The Grove, Greengates John Wilman Foreman Ernest Roberts CE128/A/53
. ROBERTS Edith Olive 23 S . 41 Sydney Street, Farsley William Roberts Labourer Florence Matthews .
1927 04 20 HOLLAND Hubert 24 B Jeweller 11 Eddison Street, Farsley Tom Holland Builder Daniel Lumby CE128/A/54
. LUMBY Kate 20 S . Woolpack Inn, Pudsey Daniel Lumby Publican Tom Holland .
1927 06 04 SIMPSON Reuben 27 B Warehouseman 28 Woodlands Terrace, Farsley Robert Simpson Retired Cecil Whitham CE128/A/55
. MILESTONE Nellie Myers 23 S . 28 Woodlands Terrace, Farsley George Milestone Labourer Ruby Milestone .
1927 06 04 BARON Alan 26 B Electrician 4 Woodlands Grove, Farsley Henry Baron (dec'd) . Edward Strickland CE128/A/56
. CLARKSON Emma 25 S . Providence Street, Farsley Charles William Clarkson (dec'd) . Alice Clarkson .
1927 06 04 NOAKES Charles Edward Redvers 27 B Police Constable 4 Woodlands Terrace, Farsley George Noakes Builder's Assistant John Robbins Norman Noakes CE128/A/57
. ROBBINS Annie Alexandra 24 S . 17 Clara Street, Farsley John Robbins Pattern Maker Lavinia Walker .
1927 07 16 DAVENPORT Robert William 31 B Foreign Correspondent 25 Frizinghall Road, Bradford James Davenport Mill Manager Wm M Bell CE128/A/58
. BELL Alice Ann 23 S . 37 Red Lane, Farsley Joseph Bell Weaving Overlooker J Dunlop? .
1927 08 27 HANSON Sydney 25 B Warehouseman 5 Nethercape, Farsley Benjamin Hanson Twister Christopher Debbage Dye CE128/A/59
. DYE Vera Thirza 22 S . 15 Northcote Street, Farsley Christopher Debbage Dye Plumber Phyllis Carr .
1927 08 31 SQUIRE Frank Girling 32 B Motor Salesman 25 Wenham Drive, Westcliffe-on-Sea Frank Henry Squire Doctor Caleb Wade Frank H Squire H? Wade CE128/A/60
. WADE Elsie Lillian 32 S . Westfield, Stanningley Caleb Wade Director E Wade .
1927 09 10 WAINWRIGHT John 25 B Shop Assistant Clifton Villa, Hall Cliffe Road, Horbury Joseph Wainwright Builder Joseph Wainwright CE128/A/61
. RODWELL Annie Elizabeth 23 S . 4 Bagley Lane, Farsley Frederick Rodwell Moulder Gertrude Rodwell .
1927 10 29 MENARY Alfred 25 B Coach Builder 21 Glebe Road, Brigg, Lincolnshire John Smith Menary Woolsorter Albert Menary CE128/A/62
. MOORHOUSE Daisy 23 S . 8 South View Terr, Bradford Rd, Farsley Richard Raynor Moorhouse Warper Hilda Binks .
1927 12 24 WATSON John James 20 B Foundry Worker 11 Burton Street, Farsley John William Watson Labourer Levi Watson CE128/A/63
. CARTER Ethel 25 S . 11 Burton Street, Farsley Arthur Carter Labourer Ernest Watson .
1927 12 26 PRIESTLEY Henry Smith 23 B Mule Spinner 6 Springfield Terrace, Farsley Tom Priestley Greengrocer George Robert Thomas CE128/A/64
. WARD Doris 19 S . 1 Albion Road, Stanningley Edward Andrew Ward Moulder Ethel Priestley .
1927 12 26 WHITE Anglo Crabtree 18 B Motor Driver 21 Woodlands Avenue, Farsley Anglo Crabtree White (dec'd) . Mabel Shields CE128/A/65
. DEACON Beatrice 20 S . 21 Woodlands Avenue, Farsley Ernest Deacon (dec'd) . William Deacon .
1928 01 14 GELDARD John Edward 27 B Wireless Operator 2 Donald Street, Farsley William Geldard (dec'd) . Joseph John Sanders CE128/A/66
. SANDERS Alena 23 S . 2 Donald Street, Farsley Joseph John Sanders Moulder John Gill By Licence
1928 03 17 WALKER Charles 19 B Labourer 4 Nether Street, Farsley Charles Walker Showman Ernest Thomas CE128/A/67
. ATKINSON Louisa 19 S . 4 Nether Street, Farsley John Atkinson Blacksmith Ada Lund .
1928 04 07 HALL Harry 25 B Tuner 15 Bath Street, Bramley Benjamin Hall Drayman Edward Baxter CE128/A/68
. JACKSON Dorothy 24 S . 51 Prospect Street, Farsley George Pickard Jackson Pattern Maker Ethel Jackson .
1928 04 07 RHODES Sydney 23 B Warehouseman 19 High Street, Farsley Herbert Rhodes (dec'd) . Sydney Young CE128/A/69
. SMALES Hilda 21 S . 19 High Street, Farsley James Smales (dec'd) . Lawrence Rhodes .
1928 05 19 ELCOCK Harold 27 B Firewood Dealer 3 Bagley, Farsley Edmund Elcock Mill Worker William H Cawthray CE128/A/70
. CAWTHRAY Hilda 25 S . 5 Bagley, Farsley Israel Cawthray Quarryman Ernest Barran .
1928 05 26 NUSSEY Ernest 24 B Labourer 8 William Square, Thornbury Adam Nussey (dec'd) . Richard Henry Ebbage CE128/A/71
. DARBYSHIRE Lena 19 S . 17 High Bank, Farsley Alfred Darbyshire (dec'd) . Annie Fairbank Darbyshire .
1928 06 18 LEVISOHN James Frederic 28 B Engineer Newhaven, Wolstanton, Stoke-on-Trent Frederick Adolphus Levisohn Sales Manager F A Levisohn CE128/A/72
. COCKSHOTT Ethel 25 S . Kilngarth House, Farsley Thomas Cockshott Retired Annie Cockshott .
1928 08 01 WILLIAMS Albert Lester 25 B Chemist 25 Moor Park Drive, Thornbury, Bradford John Edward Williams Engineer Clara Robinson John E Williams CE128/A/73
. ROBINSON Dorothy 25 S . Hazel Dene, Belle Vue Drive, Farsley James Robinson (dec'd) . Irwin Brook .
1928 08 04 OLIVER John 28 B Boot Repairer 10 Irwin Street, Farsley George Oliver Compositor Lilian Barraclough CE128/A/74
. RIX Clara Leah 30 S . 12 Donald Street, Farsley James Rix (dec'd) . William Rix .
1928 08 13 OVEREND Reginald Sydney 23 B Chemist Fernacre, Old Road, Farsley Arthur Overend Builder & Contractor Thomas Henry Brunton CE128/A/75
. BRUNTON Ethel 22 S . 105 Bradford Road, Farsley Thomas Henry Brunton Forgeman Arthur Overend .
1928 08 25 FIRTH Albert 26 B Power Loom Tuner 73 Littlemoor Road, Pudsey Bedford Firth Power Loom Tuner Albert Edward Horn CE128/A/76
. HORN Doris 26 S . 18 Melbourne Street, Farsley Albert Edward Horn Moulder Willie Firth .
1928 10 03 MARSDEN Norman 27 B Metallurgist Glenroyd, Halifax Road, Brighouse William Marsden Engineer Hamilton Rennie CE128/A/77
. RENNIE Gladys Marjorie Rachel 23 S . Briardene, Old Road, Farsley Hamilton Rennie Worsted Spinner P Hardcastle .
1928 11 03 KNOWLES George Arthur 20 B Motor Driver 11 Turner Square, Stanningley Frederick Knowles Labourer James Henry Donoghue CE128/A/78
. DONOGHUE Hilda 23 S . 5 Cotefields Avenue, Farsley James Henry Donoghue Printer Amy Auty .
1928 12 29 CHAPPELL Frank Roy 24 B Warehouseman The Post Office, Town Street, Farsley Richard Anthony Chappell Postmaster James A Morley Harry Sheffield CE128/A/79
. WALKER Jessie 23 S . Montrose, Bradford Road, Farsley Albert Walker Retired Farmer E Walker .
1929 01 23 SCHULZE Albert George Alfred 22 B Plater 7 Eddison Street, Farsley George William Schulze Traffic Manager William Barsby CE128/A/80
. COLE Maud Alice 20 S . 7 Eddison Street, Farsley William Alfred Cole Labourer Bertha Barsby .
1929 02 23 CALVERT Harold 20 B Mill Piecener 6 Eggleston Street, Rodley . . William Calvert Lily Hainsworth CE128/A/81
. HAINSWORTH Lucy Mary 19 S . 10 South Drive Wilfred Hainsworth Boot Repairer Herbert Allen Hainsworth .
1929 03 30 COULSON Willie 29 B Labourer 10 Charles Street, Farsley John William Coulson Labourer Ernest Coulson CE128/A/82
. SCULL Nellie 25 S . 32 Charles Street, Farsley James William Scull (dec'd) . Martha Scull .
1929 05 04 BIGLANDS Stanley 23 B Engineer 38 Thryberg Street, Bradford Thomas Biglands Engineer Tom Wilkinson CE128/A/83
. DAWSON Lilian 26 S . 12 Thornfield Avenue, Farsley Ernest Dawson Decorator Ernest Pawson .
1929 05 18 BUSFIELD Norman Eastwood 27 B Engineer 68 Bagley, Farsley Willie Busfield Engineer Gertrude Rodwell CE128/A/84
. RODWELL Florence 22 S . 4 Chapel Street, Bagley Lane, Farsley Frederick Rodwell Iron Moulder Cyril Rhodes .
1929 05 18 HAWLEY Francis 36 W Clerk 13 Kerr Street, Laisterdyke Henry Hawley (dec'd) . Frank Gledhill CE128/A/85
. BUSFIELD Eva 35 S . 192 Old Road, Farsley Wilfred Busfield (dec'd) . Gertrude Alice Busfield .
1929 05 18 BROOK Herbert 30 B P O Engineer 56 Tennyson Place, Bradford Uriah Brook (dec'd) . S Lewis CE128/A/86
. PHILLIPS Ellen 31 S . 33 Woodlands Avenue, Farsley Walter Phillips (dec'd) . Herbert Lister Cunliffe? .
1929 05 20 WALTON Norman 28 B Shop Assistant 4 Sydney Street, Farsley George Walton (dec'd) . Laurence Walton CE128/A/87
. BROOK Clarissa 27 S . 8 Armstrong Street, Farsley Wright Brook (dec'd) . Ella Knight .
1929 06 22 DUMVILLE Tom 66 W Boot Repairer 17 Whetley Lane, Bradford Robert Dumville (dec'd) . Norman Stead CE128/A/88
. STEAD Mabel 49 S . 5 Bertha Street, Farsley William Stead (dec'd) . Agnes Barrow By Licence
1929 07 06 HARDAKER Frank 27 B Clerk 13 Wycliffe Road, Rodley Charles William Hardaker (dec'd) . William Gill CE128/A/89
. GILL Juliet 27 S . 12 Woodlands Grove, Farsley George Gill (dec'd) . Walter Harding Farrar .
1929 07 20 FORTUNE Joseph Denton 25 B Insurance Agent 25 Pawson Street, Laisterdyke Denton Fortune Platelayer Edward Harold Lewis CE128/A/90
. LEWIS Hilda 28 S . Westroyd Lodge, Farsley John Pugh Lewis Gardener Mary Evelyn Lewis .
1929 08 03 RUTHERFORD Arthur 30 B Blacksmith 23 Melbourne Street, Farsley John Rutherford Cobbler Joseph William Laycock CE128/A/91
. LAYCOCK Alice 33 S . 23 Melbourne Street, Farsley Edmund Laycock Mason Mary Laycock .
1929 08 10 LAMBERT Ernest 23 B Musician 1 Carlisle Street, Farsley George Arthur Lambert Labourer Albert Strickland CE128/A/92
. MITCHELL Florence Annie 28 S . 1 Carlisle Street, Farsley unknown (dec'd) . Harold Lambert .
1929 08 10 WHEATLEY Charles 30 B Electrician 24 Park Road, Bestwood, Notts William Wheatley (dec'd) . Harold Redvers Butler CE128/A/93
. BUTLER Lily 34 S . 14 Armstrong Street, Farsley Charles Butler (dec'd) . Sydney Wade .
1929 08 10 GOODALL Ingham 29 B Overlooker 10 Nora Road, Bramley Edwin Robert Goodall Leadburner Hubert Goodall CE128/A/94
. TEMPLETON Rose 29 S . 8 Westfield Street, Farsley Edwin Templeton (dec'd) . Emily Templeton .
1929 08 24 BURDON Wilfred 24 B Driller 1 Dawson Street, Farsley William Burdon (dec'd) . Alfred Lee CE128/A/95
. LEE Sarah 26 S . 31 Bagley, Farsley Alfred Lee Weaver Fred Hoe .
1929 08 24 HORSMAN Francis Albert 22 B Gas Stoker 13 Cotefields Avenue, Farsley Thomas Horsman Head Yardman Ernest Horsman CE128/A/96
. ALLISON Minnie 25 S . 13 Cotefields Avenue, Farsley . . Gladys Smith .
1929 08 31 ELCOCK Edmund 25 B Firewood Dealer 5 Bagley, Farsley Edmund Elcock Willier Mary Ann Jones CE128/A/97
. JONES Beatrice May 25 S . 7 Bagley, Farsley Frederick Jones Foreman Lawrence Coult? .
1929 09 11 LUMB William Gilbert 29 B Cabinet Maker Rustic Dene, Old Road, Farsley Watson Lumb Cabinet Maker Frank Bables? Fred Harrison CE128/A/98
. HARRISON Ida 24 S . Carn Brae, Belle Vue Drive, Farsley Fred Harrison Spinning Manager May Harrison .
1929 10 05 GADIE Harold 28 B Mason 11 Low Bank Street, Farsley John William Gadie Builder Herbert F Garthwaite CE128/A/99
. CARTWRIGHT Lizzie 29 S . 3 Low Bank Street, Farsley George Arthur Cartwright (dec'd) . John William Gadie .
1929 10 09 COOPER Tom 24 B Fitter 19 Melbourne Street, Farsley Harry Cooper Foreman Fitter Jesse Stephenson CE128/A/100
. STEPHENSON Edna 27 S . Woodlands, Priesthorpe Road, Farsley Jesse Stephenson Grocer Jack Cooper .
1929 12 07 BAXTER Edward 27 B Motor Driver 12 Rawson Square, Idle James William Baxter Club Steward George Pickard Jackson Samuel Garnett CE128/A/101
. JACKSON Ethel 31 S . 51 Prospect Street, Farsley George Pickard Jackson Pattern Maker Dorothy Coates .
1929 12 21 BRIER Lewis 33 B Quarryman Lower Green House, Lightcliffe, Brighouse Joseph Henry Brier (dec'd) . John Haw CE128/A/102
. SHEFFIELD Alice 37 W . 4 Poplar Square, Farsley John Haw Retired Joseph Oddy .
1929 12 21 WHEELWRIGHT Samuel Thompson 23 B Colour Matcher 12 Broughton Terrace, Pudsey Harry Wheelwright Foreman Rag Grinder Henry Wheelwright CE128/A/103
. EASTWOOD Lucy 19 S . 6 Well Street, Farsley Gilbert Smith Eastwood Retired Annie Coates .
1929 12 26 HAND Ernest William 22 B Miner 65 Town Street, Farsley William Alexander Hand (dec'd) . Lawrance Leslie Redgate CE128/A/104
. YORK Ethel 28 S . 65 Town Street, Farsley William York (dec'd) . Marjorie Hand .
1929 12 28 PADGETT Edward Jeffrey 26 B Grocer's Assistant 6 Rawson Street, Farsley Charles Edward Padgett Fettler Cyril Clark CE128/A/105
. HAIST Lily 24 S . 14 Irwin Street, Farsley Edmund Haist (dec'd) . John Thomas Moorhouse .
1930 01 18 RAWNSLEY John 24 B Printer's Assistant 7 Cleopatra Street, Bramley Christopher Duckworth Rawnsley (dec'd) . Thomas O'Neill CE128/A/106
. BROWN Dorothy Rebecca 22 S . 18 Rusholme Drive, Farsley John Brown Engineer Lydia Vera Ward .
1930 02 18 HYLAND Robert 29 B Banker's Accountant Bay Trees, Norman Road, Paignton, Devon Joseph Banks Hyland Retired Caleb Wade M Gaunt CE128/A/107
. WADE Marjorie Evelyn 32 S . Westfield, Farsley Caleb Wade Mill Director J B Hyland .
1930 04 12 HARRISON Fred 26 B Cloth Presser 36 Pearson Street, Laisterdyke Frank Harrison (dec'd) . Joshua Wood Jagger Frank Tearne CE128/A/108
. JAGGER Doris 32 S . 12 High Street, Farsley Joshua Wood Jagger Worsted Crabber Edith Jagger .
1930 04 19 SEYMOUR Jack 30 B Salesman 23 Bradford Lane, Laisterdyke Walter Seymour Gas Stoker F Sunderland Horace Dyson CE128/A/109
. DYSON Emily 32 S . 7 Low Bank Street, Farsley Williamson Dyson Retired Eleanor Dyson .
1930 04 19 RUTHERFORD William Robinson 24 B Mill Worker 16 Haleys Yard, Bramley James Rutherford Dyer's Labourer Harry Rutherford CE128/A/110
. KEIGHLEY Lizzie 25 S . Cherry Tree Cottage, Farsley Herbert Hainsworth Keighley Roadman Florence M Hind .
1930 07 26 DEAN Charles William 34 B Draughtsman 79 Derby Road, Thornbury, Bradford William Dean Retired J W Sutcliffe Evelyn A Sheard CE128/A/111
. PARKIN Alice Irene 32 S . Sunnybank House, Farsley Owen Parkin Retired Owen Parkin .
1930 08 09 DRAKE Hedley 25 B Secretary 135 Victoria Road, Eccleshill Frank Drake Warehouseman Harry Hustler P M Drake CE128/A/112
. HUSTLER Alice Hannah 23 S . 2 Springfield Terrace, Sunfield, Farsley Joe Hustler Mechanic Lawrence Fawthrop .
1930 08 23 WALKER Albert 25 B Boot Maker 6 Mickley Street, Tong Road, Armley Charles William Walker Railway employee Charles Allen CE128/A/113
. ALLEN Doris 26 S . 5 Rusholme Drive, Farsley George Allen Hoistman Ruth Emily Allen .
1930 09 20 JOHNSON Leonard 24 B Joiner Norwood, New Street, Farsley Harry Johnson Builder & Joiner Joshua Wood Jagger CE128/A/114
. JAGGER Edith 23 S . 12 High Street, Farsley Joshua Wood Jagger Worsted Crabber Louie Saville .
1930 12 13 GAMBLE Frank Greaves 26 B Tram Conductor 133 Tong Road, Leeds Fred Gamble (dec'd) . Robert Smith CE128/A/115
. HORNER Ida 27 S . 35 Town Street, Farsley Joseph Horner (dec'd) . Lilian Horner .
1930 12 20 GARTHWAITE Herbert Frankland 33 B Engineer's Fitter 16 Melbourne Street, Farsley Thomas Frankland Garthwaite (dec'd) . William Vernon Walker CE128/A/116
. ECCLESTON Agnes 32 S . 46 Wellfield Terrace, Farsley Thomas Frederick Eccleston (dec'd) . Maud Eccleston .
1930 12 27 WATERHOUSE Joseph Donald 24 B Teacher 61 Prospect Street, Farsley Jeremiah Whitham Waterhouse (dec'd) . John Bentley Eric Waterhouse CE128/A/117
. BENTLEY Doris 27 S . Blenheim House, New Street, Farsley John Bentley Retired Sarah Ellen Gaunt .
1930 12 27 BULLOCK George 25 B Warp Twister 15 Aston Terrace, Bramley George Bullock Dyer's Labourer Hainsworth Parish CE128/A/118
. JACKMAN May 20 S . 5 Armstrong Street, Farsley Harry Jackman (dec'd) . Arthur Bullock .
1931 03 14 JACKSON William Pawson 21 B Printer 51 Prospect Street, Farsley George Pickard Jackson Foreman Pattern Maker John Basil Crawhsaw Beatrice H Crawshaw CE128/A/119
. CRAWSHAW Charlotte Ruth 19 S . 84 Coal Hill Lane, Stanningley John Basil Crawshaw Cashier George Pickard Jackson By Licence
1931 04 04 WALKER William Vernon 40 B Designer The Green Lidget Hill, Pudsey Frederick William Walker Tailor Fred H Pearson CE128/A/120
. GARTHWAITE Hetty Frankland 29 S . 16 Melbourne Street, Farsley Thomas Frankland Garthwaite (dec'd) . Alice F Garthwaite .
1931 04 28 HARWOOD Maurice 27 B Butcher 38 Sydney Street, Farsley James Henry Harwood Painter Richard Webster CE128/A/121
. VARDY Susan 24 S . 3 Poplar Square, Farsley Thomas Vardy Check Weighman M E Tidswell .
1931 05 09 HIND Ernest Henry 27 B Plumber 7 Laurel Street, Farsley William Hind Joiner William B Hind CE128/A/122
. WHITEHEAD Florrie 25 S . 95 Town Street, Farsley Fred Whitehead Electrical Engineer Frances E Whitehead .
1931 05 23 FEARN Richard William 26 B Brush Maker 62 Balfour Street, Bowling, Bradford William Fearn Power Plant Foreman Clifford Fearn CE128/A/123
. AMBLER Doris 31 S . 1 Providence Street, Farsley James Smith Ambler (dec'd) . Emily Ambler .
1931 05 30 HIRST Harry 21 B Boot Finisher 20 Nether Street, Farsley Walter Hirst Warehouseman Harold Walton CE128/A/124
. BROOK Rose 23 S . 1 Chapel Street, Bagley John Brook (dec'd) . Susannah Thompson .
1931 06 27 OVEREND Harold Graham 26 B Packer 15 Poplar Square, Farsley Timothy Overend Warp Twister William Overend CE128/A/125
. SAXTON Lillian 24 S . 15 Poplar Square, Farsley John James Saxton Dyer's Labourer James W Saxton .
1931 08 22 WALKER Herbert Leatham 48 W Clerk 5 Woodlands Terrace, Farsley Joseph Walker (dec'd) . John Gaukroger CE128/A/126
. GIBSON Ina 34 S . 779 Cleckheaton Road, Oakenshaw Herbert Gibson Retired Clifford Mann By Licence
1931 11 14 RAYNER Irvine 28 B Dental Mechanic 2 Wood Street, Stanningley Elijah Rayner Retired Elijah Rayner CE128/A/127
. CROFT Blanche 25 S . Rylstone, New Street, Farsley Herbert Croft (dec'd) . Annie Croft .
1931 11 18 ROBINSON Charles Bernard 21 B Plumber 5 Cameron Road, Seven Kings, Ilford Charles Edgar Robinson Builder Charles E Robinson CE128/A/128
. LONSDALE Alice 23 S . 18 Priesthorpe Road, Farsley Albert Lonsdale Woolcomber Harry Lonsdale .
1931 12 19 FODGEN Joseph 27 B Architect 70 Melbourne Road, Deane, Bolton, Lancs Edgar Fogden Fruiterer Harry Fogden CE128/A/129
. WORMALD Phyllis 27 S . 20 Old Road, Farsley Jesse Wormald Warehouseman Edith Thompson By Licence
1931 12 24 GREEN Charles Edward 24 B Joiner 12 High Street, Worsboro Dale, Barnsley Charles William Green Haulage man Harry Smith CE128/A/130
. SMITH Minnie 27 S . 12 High Bank Street, Farsley Ernest Smith Boot Repairer Florence Smith .
1932 01 09 SIMPSON William 34 B Machine Man 6 Woodvine Street, Bradford Road James Simpson (dec'd) . Joseph Parker Edith Knowles CE128/A/131
. PARKER Maria 40 S . 6 Woodvine Street, Bradford Road Amos Parker (dec'd) . Percy Knowles .
1932 01 09 WILKINSON Fred 27 B Joiner 19 Radcliffe Lane, Pudsey Charles Smith Wilkinson Joiner Alun Jones CE128/A/132
. WILSON Hilda 25 S . 10 Prospect Terrace, Farsley James Wilson Labourer Gladys E Willings .
1932 02 20 BROADBENT Herbert 54 W Firer 12 Well Street, Farsley James Broadbent (dec'd) . Joseph Pickard CE128/A/133
. SMITH Olga 32 S . 12 Well Street, Farsley Joseph Smith (dec'd) . Lydia May .
1932 02 29 THURLOW John Wheatley 36 B Salesman 8 Land Street, Farsley John Henry Thurlow Glass Cutter Herbert Gumbrill CE128/A/134
. WOOLFORD Hettie 40 S . 8 Land Street, Farsley James Wetherill Woolford Retired Lorna Woolford .
1932 03 12 HORN William 27 B Engineering Estimator 25 Woodlands Terrace, Farsley Harry Horn Blacksmith Harry Tiley Ida Wright Edith M Wright CE128/A/135
. WRIGHT Edith Edna 24 S . 14 Garibaldi Street, Thornbury John Wright (dec'd) . Edith A Horn .
1932 03 26 SEMPLE James Aitken 28 B Soldier Catterick Camp, Richmond William Semple Miner John A Billing CE128/A/136
. SHEFFIELD Kathleen 25 S . 21 South Drive, Farsley Thomas Collinson Sheffield (dec'd) . Phyllis Sheffield .
1932 03 26 BILTON George Edward 40 W Engineer's Labourer 13 Wood Street, Farsley George Edward Bilton Furnaceman Ernest? Parker CE128/A/137
. BROADBELT Lily 35 S . 3 Sun Street, Farsley Sam Broadbelt Mason Edith A Parker .
1932 03 26 YOUNG John 27 B Weftman 54 Roker Lane, Pudsey George Henry Young Market Gardener Joseph Gaunt Agnes Wood CE128/A/138
. WOOD Marian 25 S . 5 Beckbury Street, Farsley Dan Wood Woolsorter Dan Wood .
1932 03 28 WEST Ben 25 B Firewood Dealer 121 Fartown, Pudsey Ben Wood Labourer Albert Carter CE128/A/139
. SARGENT Doris Muriel 22 S . 11 Poplar Square, Farsley Thomas Sargent (dec'd) . Phyllis Milner .
1932 05 14 TAMS Arthur Churchill 33 B Joiner 8 Woodlands Grove, Farsley Albert Ernest Tams (dec'd) . Horace O C Tams CE128/A/140
. LANCASTER Doris 24 S . 7 Armstrong Street, Farsley Frederick William Lancaster Compositor Lizzie Thompson .
1932 05 16 BROADHEAD Willie 26 B Miner 2 Barton Row, Staincross Willie Broadhead Miner Thomas Garforth CE128/A/141
. SLATER Annie 25 S . 14 Charles Street, Farsley Joseph Slater Woolcomber Lilian Broadhead .
1932 05 16 DALTON Herbert Henry 30 B Grocer 7 South Drive, Farsley Herbert Abbey Dalton Gardener Frederick William Woodward CE128/A/142
. WARD Ada Florence 27 S . 12 Town Street, Farsley George Ward Retired Olive Ward .
1932 06 11 LAMBERT Arthur 28 B Weftman 5 South Drive, Farsley Samuel Walter Lambert Builder Norman B Webster CE128/A/143
. HOLLINGWORTH Florence 22 S . 9 South Drive, Farsley Harry Hanson Hollingworth Overlooker Harry H Hollingworth .
1932 06 25 JOHNSON Clifford Myers 30 B Fireman 30 Back King Street, Morley Carr, Bradford Charles Henry Johnson Cooton Warp Dresser Frank G Gamble CE128/A/144
. HORNER Lilian 31 S . 35 Town Street, Farsley Joseph Horner (dec'd) . Amy M Johnson .
1932 07 02 FORREST Fred Walton 28 B Electrician 9 Prospect Square, Farsley Walter Forrest Retired William Newton Audsley CE128/A/145
. AUDSLEY Lilian Dorothy 29 S . 7 Hilderthorpe Terrace, Farsley Frank Newton Audsley Storekeeper Edith Hollingworth .
1932 07 12 ASHBY George Stanley 31 B Farmer Clint, Ripley, Yorks John Ashby (dec'd) . Wiliam Roberts Wilson CE128/A/146
. WILSON Frances 28 S . Oaklands, Sunfield, Farsley William Roberts Wilson Solicitor John Ashby .
1932 07 30 CHENERY Charles Ernest 24 B Plater 2 Georgina Terr, Tees Bridge, Stockton-on-Tees George Edward Chenery Wagonwright Henry C Lee CE128/A/147
. GILL Marjorie 28 S . 12 Woodlands Grove, Farsley George Gill (dec'd) . Vera Gill .
1932 07 30 SANDS George William 29 B Weftman 33 High Street, Farsley Thomas Henry Sands (dec'd) . Harold Waite Sands Joseph Procter CE128/A/148
. JONES Florence Mary 28 S . 33 High Street, Farsley Fred Jones (dec'd) . Gertrude Slicer .
1932 08 27 GOODE Frederick Charles 25 B Motor Driver Springwell House, Farsley George Frederick Goode Civil Servant Gladstone Thomas Goode CE128/A/149
. SYKES Sarah 24 S . 17 High Street, Farsley Arthur Sykes Steam Roller Driver Alice Emsley .
1932 09 17 DORMER Arnold 24 B Linotype Operator 4 Hammerton Mount, Pudsey Leonard Dormer Retired Policeman Ida Thompson CE128/A/150
. HOLLAND Mabel Bowdler 23 S . Lindley, Old Road, Farsley Thomas Holland Works Manager Thomas C Holland .
1932 10 22 HODGSON Harry 28 B Motor Driver 19 Ruskin Street, Farsley Samuel Hodgson (dec'd) . Ernest Baldwin H V Baldwin CE128/A/151
. BALDWIN Edna Mary 25 S . 19 Kirklees Terrace, Farsley Ernest Baldwin Grocer's Manager * Baldwin .
1932 12 24 INGLEBY Geoffrey Scott 40 B Pit Mechanic 10 Fourth Avenue, Rothwell Haigh, Woodlesford Constantine Ingleby (dec'd) . John Barran CE128/A/152
. BARRAN Elsie Mary 29 S . 9 High Street, Farsley John Barran Wool Dryer Edith Cook .
1932 12 26 ECCLESTON Albert William 30 B Salesman 46 Croft Street, Farsley Thomas Frederick Eccleston (dec'd) . Norman D Webster CE128/A/153
. HAINSWORTH Ruth 21 S . 33 Low Bank Street, Farsley James Shield Matthew Hainsworth Labourer Sarah H Eccleston .
1933 04 15 SHARP Major 23 B Clerk Tyrone, St Vincent's Rd, Dartford, Kent Frederick Sharp Basket Maker Harry Clifford Liversidge CE128/A/154
. FOX Mabel Alice 19 S . 2 Irwin Street, Farsley John William Fox (dec'd) . Mary Haist .
1933 04 17 WARNER Harry 28 B Electrical Fitter 29 Woodhall Terrace, Thornbury William Henry Warner Pattern Cutter William Warman CE128/A/155
. WAGSTAFF Mary 26 S . Astbury, Woodhall Lane, Farsley Robert Henry Wagstaff (dec'd) . Esther Dixon .
1933 04 22 HAWKSWORTH George Edward 22 B Insurance Agent 27 Bryan Street, Farsley George William Hawksworth (dec'd) . William A Hawksworth, CE128/A/156
. MITCHELL Mabel 20 S . 126 Old Road, Farsley . . Mabel Eva Hawksworth .
1933 06 21 GOY Fred 22 B Machine Warper 16 Smeddles Lane, Bankfoot, Bradford Herbert Goy Engineer Alfred Lonsdale James * CE128/A/157
. LONSDALE Elsie 21 S . 8 Sydney Street, Farsley Alfred Lonsdale Reed Maker Annie Lonsdale .
1933 07 29 WHARTON Harold 23 B Butcher 10 Wood Street, Rodley Thomas Wharton (dec'd) . Leonard Lee CE128/A/158
. WILKINSON Amy 22 S . 13 Rusholme Drive, Farsley George Wilkinson (dec'd) . Annie E Wilkinson .
1933 08 05 CLEGG William Greenwood 23 B Electrician 10 Cowclose Grove, Lower Wortley Walter Clegg (dec'd) . R H Middleton CE128/A/159
. MIDDLETON Mary 21 S . 19 Northcote Street, Farsley Herbert Middleton Joiner H Bolan? .
1933 08 12 LOWE William 25 B Textile Overlooker 3 Woodlands Avenue, Farsley Thomas Lowe Boilermaker Jack Dulton Elsie Green CE128/A/160
. GREEN Sarah Marjorie 19 S . 4 Lastingham Road, Rodley William Green Stoker Freda Waterhouse .
1933 08 12 LEE Henry Carlisle 31 B Clerk 16 Wheatlands, Farsley William Carlisle Lee Caretaker Harry Grimshaw CE128/A/161
. GILL Vera 24 S . 12 Woodlands Grove, Farsley George Gill (dec'd) . Mildred Gill .
1933 0904 SIMPSON Harold 27 B Farm Labourer Red Royd, Red Lane, Farsley George Simpson (dec'd) . Charles L Phillips CE128/A/162
. KEIGHLEY Lily 24 S . 8 High Bank, Farsley Joseph Keighley (dec'd) . Grace E Keighley By Licence
1933 09 05 HALEY Henry 28 B Accountant Croft House, Pudsey Charles Henry Haley Director Charles Henry Haley CE128/A/163
. LAMBERT Nora 26 S . Moor Bank, Old Road, Farsley John Reginald Lambert (dec'd) . Marion Lambert .
1933 09 30 COOKSON Walter Morton 24 B Architect 2 Barleycroft Green, Welwyn Garden City, Herts John Cookson Wholesale Newsagent John Cookson CE128/A/164
. HARRISON Gladys Marjorie 22 S . Glenavon, Woodhall Lane, Farsley Thomas Harrison Mill Manager Susan Mary Sharp .
1933 11 27 HILLAS Eric 25 B Journalist Norton House, Park Road North, Middlesbrough Ernest Hillas Coal Merchant Stanley Hillas Ernest Hillas CE128/A/165
. THORNTON Mary Gwendolen 26 S . Kirk Lea, Old Road, Farsley Harry Thornton (dec'd) . Mary Agnes Thornton .
1933 12 26 PRIDE Albert Irving Alexander 28 B Labourer 28 Irwin Street, Farsley Walter Alexander Pride (dec'd) . Horace Elsworth Pride CE128/A/166
. CHASE Winifred Sarah May 26 S . 10 Cavendish Square, Farsley Frederick William Chase Retired Sarah Naomi Chase .
1934 01 06 COLLYER Vincent 47 W Dairy Assistant 17 Ashley Road, Shipley John Collyer (dec'd) . John Collyer CE128/A/167
. PROCTOR Dorothy 37 S . 13 Carlisle Street, Farsley . . Margaret S Deighton By Licence
1934 01 20 MALTHOUSE Fred Forrest 50 B Grocer 8 Mount Pleasant, Sunfield, Farsley William Malthouse (dec'd) . Jane Ware CE128/A/168
. BOWES Sarah Hannah 35 S . 8 Mount Pleasant, Sunfield, Farsley John Bowes (dec'd) . Isabel Allanson By Licence
1934 03 10 WALKER Alfred 24 B Moulder 53 Clyde Street, New Wortley Harry Walker Railway employee Harry Kirk Harold Laycock CE128/A/169
. LAYCOCK Agnes 28 S . 14 Prospect Square, Farsley Herbert Laycock Mason Hilda Laycock .
1934 03 31 ATKINSON Harry 28 B Bricklayer 9 Portland Street, Pudsey James William Atkinson Labourer Charles Allen CE128/A/170
. ALLEN Annie 26 S . 5 Rusholme Drive, Farsley George Allen Hoist Attendant Ruth E Allen .
1934 03 31 MARSHALL Fred 27 B Pattern Staff 6 Salisbury Place, Calverley Leonard Marshall Spinner Ernest Revill CE128/A/171
. LAMBERT Madge 23 S . 5 South Drive, Farsley Walter Lambert Bricklayer Sybil Lambert .
1934 04 02 COULTER Joseph 21 B Cloth Finisher 12 Charles Street, Farsley John Coulter (dec'd) . William Gordon CE128/A/172
. GORDON Doreen Hazel Maxwell 17 S . 2 Rusholme Drive, Farsley William Gordon Engineer John Thomas Coulter .
1934 04 14 RHODES Cyril 29 B Textile Worker 5 Rawson Street, Farsley Willy Rhodes China Dealer Willy Rhodes CE128/A/173
. RODWELL Gertrude 23 S . 10 Bagley, Farsley Frederick Rodwell Moulder Gertrude Rodwell .
1934 05 05 SMITHSON George Arthur 25 B Textile Percher 7 The Wharrels, Pudsey Arthur Smithson Cloth Miller John Ben Wilson CE128/A/174
. ENTWISTLE Evelyn 23 S . 91 Bradford Road, Farsley Edwin Caleb Entwistle Engineer Elsie Smithson .
1934 05 19 RAWSON James 23 B Assistant Spinner Kirklea Cottage, Farsley Thomas Rawson Gashouse Labourer Joseph Harrison CE128/A/175
. HARRISON Mabel 21 S . 73 Back Town Street, Farsley Joseph Harrison Turner Blanche Rawson .
1934 05 19 HOUGH Edward 25 B Wool Dryer 15 Cooper Row, Bramley Joseph Hough (dec'd) . Arthur Palfreeman CE128/A/176
. PALFREEMAN Mary 21 S . 17 South Drive, Farsley Arthur Palfreeman Spinning Overlooker Viloet Palfreeman .
1934 06 09 STOTT Leonard 23 B Weaving Overlooker 94 Woodhall Road, Thornbury John Hutchinson Stott Weaving Overlooker Leslie Asquith CE128/A/177
. ISLES Phyllis Anne 24 S . 7 Gilbert Street, Farsley Benjamin Isles Warping Overlooker Ida Booth .
1934 06 20 WOOD Albert Edward 29 B Motor Proprietor 44 Church Lane, Pudsey John Alfred Wood (dec'd) . Albert Leonard Beermann CE128/A/178
. WILLINGS Gladys Elizabeth 26 S . 8 South Drive, Farsley Henry Riley Cowgill Willings (dec'd) . Frances Maud Willings .
1934 07 04 PIGHILLS John Norman 29 B Salesman 13 Grosvenor Terrace, Bradford Charles Edmund Pighills (dec'd) . James Edward Bain Annie Brambleby Thomas Walshaw CE128/A/179
. WALSHAW Lily 23 S . 194 Old Road, Farsley Thomas Walshaw Dyers Manager Geita M Walshaw .
1934 07 14 EASTWOOD John 30 B Chemical Worker 6 Well Street, Farsley Gilbert Smith Eastwood (dec'd) . Norman Williams CE128/A/180
. WILLIAMS Lilian 24 S . 15 Woodlands Avenue, Farsley Walter Williams Boot & Shoe Maker Hannah Beaumont .
1934 07 28 FEARNLEY Sidney 24 B School Teacher Restormel, Rusholme Drive, Farsley Charles Albert Fearnley Cabinet Maker Harry Naylor CE128/A/181
. CARRUTHERS Diana Kathleen 19 S . 11 Bright Street, Stanningley George Carruthers (dec'd) . Chrissie Gregson .
1934 07 28 BROOKSBANK Cyril 26 B Engineer 9 Bagley, Farsley Harry Brooksbank Master Cutler Leslie Marples CE128/A/182
. SPEIGHT Hilda 24 S . 9 Bagley, Farsley Arthur Speight Engineer Harry Brooksbank .
1934 08 11 CHARLIER Paul 29 B Bookseller 46 Hungerford Road, Holloway, London N Paul Louis Charlier Professor of Languages Albert Linford Skinner CE128/A/183
. DUFFIELD Edith 30 S . 19 Providence Street, Farsley Harry Duffield (dec'd) . Elizabeth Adelaide Duffield By Licence
1934 08 18 BROWN James Edward 28 B Printer 13 Bosphorus Street, Armley, Leeds William Edward Brown Painter Walter Brown CE128/A/184
. BARRON Edna 25 S . 18 Bertha Street, Farsley Joseph Barron (dec'd) . Mabel Ethel Brown .
1934 08 25 WILSON Clifford 32 B Engineer Fernleigh, Farsley Victor Wilson Surveyor T B Wilson CE128/A/185
. THOMPSON Florence 31 S . 11 Belle Vue Drive, Farsley Ernest Thompson Textile Worker Edward Thompson .
1934 08 25 AUDSLEY William Newton 28 B Warehouseman 15 Propect Grove, Farsley Frank Newton Audsley Storekeeper V C Audsley CE128/A/186
. HOLLINGWORTH Edith 26 S . 9 South Drive, Farsley Harry Hanson Hollingworth Twister J Hollingworth .
1934 09 01 PADGETT Joe 25 B Weaving Overlooker 46 Toft Street, Wortley Dan Padgett Retired C N Holdsworth D Padgett CE128/A/187
. HOLDSWORTH Ethel Neal 22 S . 2 Stonyroyd, Farsley Charles Neal Holdsworth Waste Merchant Mabel Sutcliffe .
1934 09 01 SYKES Ira Mitchell 30 B Piecener 120 Old Road, Farsley Charles Sykes Retired James W Preston CE128/A/188
. HIND Mabel Mary 35 S . 7 Laurel Street, Farsley William Hind Joiner Florence Bradley .
1934 09 01 WOOLER Thomas Arthur 25 B Warehouseman 3 Ellwands Yard, Wortley Arthur Wooler (dec'd) . John W Elsworth J W Wooler CE128/A/189
. ELSWORTH Esther 22 S . 14 Cotefields Avenue, Farsley John William Elsworth Railwayman Herbert Wooler .
1934 09 08 GRICE George 26 B Clerk 32 Houghside Road, Pudsey Joseph Grice (dec'd) . Frank Lee CE128/A/190
. BANNISTER Beatrice Hannah 30 S . 4 Woodnook Terrace, Farsley John William Bannister (dec'd) . Jane Taylor .
1934 09 22 WILLIAMS Lawrence 28 B Clerk 3 Harker Terrace, Farsley Frederick Williams Engineer Harry E Hudson CE128/A/191
. HUDSON Evelyn 27 S . 5 Back Lane, Farsley Harry Edward Hudson Engineer Blanche Hudson .
1934 10 20 HOLDSWORTH Jack 27 B Electrician 24 Warley View, Bramley Joshua Crowther Holdsworth Printer Eric Brook CE128/A/192
. COCKSHOTT Nora 24 S . 2 Rawson Street, Farsley John William Cockshott Watchman Hilda Brook .
1934 11 24 THOMPSON Clarence Eric 22 B Gardener 20 Donald Street, Farsley Herbert Thompson Engineer Matthew Spencer CE128/A/193
. WATSON Lilian 22 S . 20 Donald Street, Farsley Wilson Watson (dec'd) . Margaret Steel Burnett .
1934 12 03 GAYNE Cyril Holland 28 B Hotel Waiter 19 Vernon Road, Leeds Redman Gayne Commercial Traveller Lilian Pratt CE128/A/194
. PRATT Mary 21 S . 13 Woodlands Grove, Farsley Francis William Pratt (dec'd) . David Howarth By Licence
1934 12 08 BREARLEY Stanley 26 B Cloth Presser 4 Mount Pleasant, Guiseley Frederick Brearley Cloth Presser Lawrence Corduex CE128/A/195
. CORDEUX Eveline 23 S . 1 Wade Street, Farsley Lawrence Cordeux Stoker Irene Corduex .
1935 01 12 LEAROYD James Herbert 24 B Fixture Fitter 10 Church Hill Place, Stanningley James Hubert Learoyd (dec'd) . Harry Horn CE128/A/196
. HORN Carrie 22 S . 18 Rusholme Drive, Farsley Harry Horn Dyer's Labourer Olive Horn .
1935 01 25 HEPWORTH Sydney John 26 B Motor Driver 25 Woodhall Park Drive Alfred Hepworth Retired Cecil Hewitt CE128/A/197
. HEWITT Enid Mabel 25 S . 25 Woodhall Park Drive Herbert Horton Hewitt Building Contractor Gladys Hewitt .
1935 01 26 ELSWORTH Fred 27 B Mule Piecer Willow Cottage, Houghside Road, Pudsey George Elsworth Piecer James Albert Elsworth CE128/A/198
. NEWTON Marion 22 S . 14 Charles Street, Farsley George Newton Retired George Henry Newton .
1935 01 30 SHARP Harry 67 W Stuff Merchant 7 Sunnybank Avenue, Bankfoot Ellis Sharp (dec'd) . C A Sharp CE128/A/199
. BARKER Louisa 36 S . 6 Hudson Street, Farsley David Barker (dec'd) . R Bullock .
1935 04 06 CATTERALL Leonard 27 B Baker 12 Rusholme Drive Michael Catterall Miner W Jones CE128/A/200
. JONES Nellie 19 S . 12 Rusholme Drive, Farsley Willie Jones Dyer's Labourer M Tredgold .
1935 04 20 LONGHORNE George William 25 B Curtain Fitter 7 Smith Row, Little Horton John William Longhorne Corporation Employee Walter Bennett CE128/A/201
. SUTCLIFFE Gladys 23 S . 35 Bryan Street Daniel Sutcliffe Groundsman Amy Longhorne .
1935 04 20 HORNBY Edward 26 B Piecener 11 Brooklands Crescent, Yeadon Thomas Hornby Dyer's Labourer W Parker CE128/A/202
. HIND Florence Matilda 27 S . 7 Laurel Street, Farsley William Hind Joiner S Hind .
1935 04 20 KENDALL Harry 28 B Painter 8 Henley View, Bramley George Kendall Painter Edwin Brown G Brown CE128/A/203
. BROWN Elsie 21 S . 8 Red Lane John Joseph Brown Fettler Florence Lee .
1935 06 01 SHAW John 25 B Master Plasterer 48 Bradford Road, Stanningley Arthur William Shaw Master Plasterer John Clegg CE128/A/204
. CLEGG Olive 26 S . 20 Woodlands Grove John Clegg Pattern Maker Emma C* .
1935 06 08 SMITH John 25 B Draughtsman 12 High Bank Ernest Smith Boot Repairer C Thompson CE128/A/205
. THOMPSON Lizzie 27 S . 14 Craven Street Christopher Thompson Gas Worker L Thompson .
1935 06 08 THORNTON Harold 22 B Fitter 27 Kirkham Street Whitfield Thornton Blacksmith Eveline Leverton CE128/A/206
. LEVERTON Ruby 24 S . 29 Bagley Frank Leverton (dec'd) . Albert Thornton .
1935 07 14 UTTLEY James Edward 27 B Designer Manager Trenton, Ontario, Canada Thomas Uttley (dec'd) . R M Wilson CE128/A/207
. WILSON Kathleen 22 S . Hazeldene, Farsley Richard Maurice Wilson Coal Merchant F Nune? John Sheard Uttley .
1935 07 27 SHIPLEY William Thomas 65 W Foreman Bricklayer 7 Prospect Square, New Street Edwin Shipley (dec'd) . B Shipley F Forrest L D Forrest CE128/A/208
. FORREST Ada Betsy 64 W . 9 Prospect Square, New Street William Scott (dec'd) . L Shipley By Licence
1935 07 27 SCAIFE John 22 B Turner 118 Old Road, Farsley Henry Scaife Joiner F Nuttall CE128/A/209
. NUTTALL Joan 24 S . 3 Arthur Terrace George Harold Nuttall Traveller E Scaife .
1935 08 10 WEBSTER Sydney 25 B Warehouseman 2 Clifton Drive, Pudsey Fred Webster Fitter C Bramley CE128/A/210
. NASH Eva 23 S . 2 Prospect Terrace William Nash Blacksmith K M Nash .
1935 08 15 ELLERTON Fred 23 B Cabinet Maker 20 Chatham Street, Bradford Norman Ellerton Electrician Norman Dockray CE128/A/211
. MACDONALD Maud 24 S . 16 Cotefields Avenue George Herbert Macdonald Carter Annie Macdonald .
1935 08 31 TAYLOR John Carter 25 B Motor Driver 33 Nunthorpe Road, Rodley Walter Taylor Fitter Walter Taylor CE128/A/212
. HARGREAVES Elizabeth 22 S . 5 Turner Fold Harry Hargreaves Dyer Emma Taylor .
1935 12 14 CULLEARN Jack 24 B Joiner 22 Percy Street, Little Horton Arthur Richard Cullearn Tram Car Cleaner Stanley Witty Tom Cullearn CE128/A/213
. WITTY Muriel 28 S . 17 Merton Avenue Arthur Witty (dec'd) . Clara Dean .
1935 12 25 JONES Alfred 25 B Pattern Weaver 12 Rusholme Drive Willie Jones Dyer's Labourer N Catterall J W Jones CE128/A/214
. JACKSON Hilda Anne 22 S . 16 North Street, Farsley William Jackson (dec'd) . Hartley Bladen .
1935 12 26 PARKER Edgar 30 B Cart Driver 11 Mulberry Street Tom Parker Gardener John A Robinson CE128/A/215
. CHAPMAN Doris 29 S . Hillfoot Farm, Calverley John William Chapman Farm Bailiff Rhoda Robinson .
1936 01 22 EMSLEY Jack 24 B Shop Assistant 1 Croft Street, Farsley William Emsley (dec'd) . H Smith CE128/A/216
. ROLLINSON Annie Elizabeth 25 S . Lion House, Pudsey Wilfred Rollinson (dec'd) . E Rollinson .
1936 02 15 TENNANT Matthew 30 B Farm Labourer 11 Woodlands Avenue, Farsley John Tennant Farm Labourer George H Teanby CE128/A/217
. TEANBY Ruth Ann 25 S . Chatham Square, calverley George Henry Teanby Boot Repairer Francis Deighton .
1936 02 22 DAY Fred 21 B Plater 15 Southcote Street Ephraim Day (dec'd) . Mabel Kershaw CE128/A/218
. BARRAN Dorothy 21 S . 15 Southcote Street John Percy Barran Fitter Harvey Kemp .
1936 02 22 WILSON Clifford 25 B Bricklayer 49 Radcliffe Lane, Pudsey Charles Edward Wilson (dec'd) . Bertha Fielding Mary Wilson CE128/A/219
. FIELDING Lilian 24 S . 7 Northcote Street Frank Fielding Warehouseman H Wilson .
1936 03 28 INGLIS Harry 26 B Bank Clerk Tennyswood, Farsley Henry Inglis Commercial Traveller Jessie? Roberts Harry Roper CE128/A/220
. ROBERTS Phyllis Marian 26 S . 122 Westgate, Bradford Willie Roberts Grocer Henry Inglis .
1936 04 11 WALKER John Raymond 26 B Clerk 9 Irwin Street Daniel Walker Retired Mary Haist CE128/A/221
. HAIST May 26 S . 14 Irwin Street, Farsley Edmund Haist (dec'd) . Norman Coates .
1936 04 11 CHASE Frederick Robert William 26 B Railway Porter 4 Melbourne Street Frederick William Chase Timekeeper Albert Irving Alexander Pride CE128/A/222
. WATERSON Minnie 22 S . 8 Cavendish, Bagley Joseph Arthur Waterson Labourer Winifred Sarah May Pride .
1936 04 13 TAYLOR Victor 23 B Warehouseman 21 St Thomas Street, Stanningley Alfred Taylor Blacksmith's Striker F Brown Winifred Sarah May Pride CE128/A/223
. WORMALD Mavis 21 S . 4 Melbourne Street Pilot Thompson Wormald Tailor's Presser Alfred Taylor .
1936 04 13 CROSSLAND Norman 26 B Ladies Hairdresser 2 Ripley Terrace, Stanningley Herbert Crossland Hairdresser Frank Grundy Herbert Oldfield CE128/A/224
. OLDFIELD Ivy 23 S . 18 Springfield Terrace Bertram Oldfield (dec'd) . Louisa Oldfield .
1936 06 01 SANDERSON Jack 25 B Clerk 52 Lobley Street, Heckmondwike John Thomas Sanderson Wool Warehouseman Joseph John Sanders CE128/A/225
. SANDERS Amy 26 S . 3a Andrew Street Joseph John Sanders Moulder Harry Lund? .
1936 06 04 HOWDEN Francis 25 B Police Constable c/o The Police Station, Farsley Richard Howden Shipyard Foreman John Ernest Taylor Etty Procter CE128/A/226
. TAYLOR Clara May 26 S . 2 Town Street, Farsley John Ernest Taylor Police Sergeant James Friel .
1936 06 20 DIXON William 23 B Pattern Maker 13 Kirkham Street, Rodley Joe Dixon (dec'd) . Louie Dixon CE128/A/227
. TURNER Elsie 18 S . 7 Low Bank Street, Farsley Charles Turner Commercial Traveller Leslie Birdsall .
1936 06 22 BARKER Eric 36 B Electrical Engineer 23 Queens Road, Richmond, Surrey Fred Barker Textile Manager Thomas Cockshott Marjorie Leather? CE128/A/228
. COCKSHOTT Anne 30 S . Kilngarth , Farsley Thomas Cockshott Retired Fred Barker .
1936 06 23 FARRAR Arthur 31 B Musician 3 Chelmsford Terrace, Bradford Moor Arthur Farrar (dec'd) . Wilfred Farrar Thomas Greenwood Jessop Elsie Hall CE128/A/229
. JESSOP Louie 33 S . 2 Woodhall Cottages William Jessop (dec'd) . Isabella Farrar .
1936 06 27 MARSH John Herbert 46 B Railwayman 9 Tunnicliffe Row, Pudsey George William Marsh (dec'd) . Alice Clark Fred Marsh CE128/A/230
. DALTON Alice 44 S . 15 Westfield Street Edward Dalton (dec'd) . Edward Dalton .
1936 07 04 HUNTON Reginald 30 B Bricklayer 43 Stoneville, Intake Road, Pudsey Harry Hunton Tailor's Cutter Thomas Hunton CE128/A/231
. WILLINGS Frances Maud 29 S . 8 South Drive, Farsley Harry Willings (dec'd) . Hilda Stockhill .
1936 07 08 SMITH Leonard 34 B Soldier 11 Providence Street, Bramley George Smith Millhand J Smith CE128/A/232
. SHEFFIELD Phyllis 34 S . 21 South Drive, Farsley Thomas Sheffield (dec'd) . N Holliday .
1936 07 11 SIMPSON Harold 26 B Asst Signal & Telegraph Lineman Rowanside, 2 Belle Vue Drive, Farsley Henry Simpson Railway Inspector Frank Simpson CE128/A/233
. CATER Lilian Elsie 24 S . Rose Cottage, Spring Valley, Stanningley Albert Cater Stoker Elsie Nightingale .
1936 07 18 HARBORD Thomas Farrer 24 B Warehouseman 4 Redcoat Lane, Armley Harry Harbord Labourer J W Harbord CE128/A/234
. HARRISON Gladys 22 S . 5 Back Lane, Farsley Joseph Harrison Engineer M Binns .
1936 07 18 WETHERILL Thomas William 26 B Insurance Agent 38 Croydon Place, Holbeck, Leeds Joseph Wetherill Machine Packer Arthur Frederick Paris Frederick William Paris CE128/A/235
. PARIS Doris Eveline 27 S Twister (Spinner) 27 Melbourne Street, Farsley Frederick William Paris Clerk Maud Wetherill .
1936 07 25 CROSBY Ernest 29 B Dispatch Foreman 410 Stanningley Road, Bramley Arthur Edwin Crosby Warp Dresser J H Nash J Crosby Alice Mary Robinson CE128/A/236
. NASH Dorothy 23 S . Glenholme Villas, Old Road, Farsley Ellis Henry Nash Engineer E Nash .
1936 07 25 TAYLOR Alec 22 B Miner 3 John Street, Wombwell, Barnsley Thomas Benjamin Taylor Miner S* Cooke Gladys Taylor CE128/A/237
. WATSON Gladys 21 S . 17 Cavendish Square, Beckbottom John William Watson Mill Worker Jane Watson .
1936 07 30 WRAY Sydney 29 B Lithographic Printer 9 Barthorpe Avenue, Leeds 7 Albert Ernest Wray (dec'd) Civil Servant Albert Wray CE128/A/238
. BALDWIN Doreen 25 S Stenographer 21 Kirklees Avenue, Farsley Ernest Baldwin Wine & Spirit Shop Manager Edna Mary Hodgson .
1936 08 01 WHITEHEAD John Allison 24 B Leather Worker 65 Littlemoor Road, Pudsey John Allison Whitehead Leather Worker Herbert Oldfield L Wilcock CE128/A/239
. OLDFIELD Clara 25 S Weaver 18 Springfield Terrace, Farsley Bertram Oldfield (dec'd) . Vera Whitehead .
1936 08 29 JONES Leonard 28 B Warehouseman 7 Bagley, Farsley Frederick Jones Fitter Emily Jones Clifford Jones M Jones CE128/A/240
. CHATHAM Lily 19 S Drawer Woodlands Cottage, Calverley William Henry Chatham Gardener Mrs Chatham .
1936 08 29 BROWN Clifford 25 B Driver 10 Belle Vue Drive Sidney Brown Cloth Miller Mary Doyle Thomas Edwin Brown CE128/A/241
. TAYLOR Ethel 25 S . 6 Land Street Herbert Taylor Const Engineer F Taylor .
1936 08 29 WALTON Stanley Smith 27 B Baker 20 Woodlands Terrace . . Edward Walton Robert Sayers CE128/A/242
. SAYERS Isabella 24 S . 10 Ashville Terrace Robert Sayers Miner Elizabeth Sayers .
1936 09 12 SKINNER Albert Lingard 30 B Clerk 133 Wyther Park Hill, Armlsye Horace Alfred Skinner Clerk Eveline Duffield Kenneth Gomersall Clarice Skinner CE128/A/243
. DUFFIELD Elizabeth Adelaide 26 S . 19 Providence Street, Farsley Harry Duffield (dec'd) . Elizabeth Adelaide Duffield .
1936 09 12 TAMS Reginald Leslie Percival John 24 B Motor Engineer 8 Woodlands Grove, Farsley Albert Ernest Tams (dec'd) . Joseph O'Brian Clara O'Brian CE128/A/244
. O'BRIAN Florence 22 S . 19 Eddison Street Joseph O'Brian Spinning Foreman Arthur E Tams .
1936 09 19 COATES Norman 28 B Motor Driver 13 Crawshaw Hill, Pudsey Joseph Huggan Coates Highway Employee J R Walker M Walker W H Schofield CE128/A/245
. SCHOFIELD Elsie 28 S . 5 Irwin Street William Henry Schofield Retired J H Coates .
1936 09 19 BRIGGS William 39 B Postman 31 Rosemount, The Lanes, Pudsey Naaman Briggs (dec'd) . Mary Ann Laycock Margaret Briggs CE128/A/246
. LAYCOCK Mary 38 S . 23 Tennyson Street Edmund Laycock Mason Harry Laycock .
1936 09 26 FAIRBANK Arnold George 26 B Bank Clerk Welland Villa, Pudsey Joshua William Fairbank Wholesale Confectioner R Parker? J S Hainsworth Eric Fairbank CE128/A/247
. HAINSWORTH Elsie Mary 25 S . Glenholme, Farsley John Schofield Hainsworth Commercial Clerk Marion Hainsworth .
1936 09 26 PEARSON David 27 B Plumber 1 Half Mile, Stanningley John Pearson Engineer C Foster CE128/A/248
. FOSTER Edith Dorothy 24 S . 4 Lister Street Charles Foster Baker John Pearson .
1936 10 31 HINCHLIFFE Harry 23 B Confectioner 44 Melbourne Buildings, Valley Road, Pudsey James Henry Hinchliffe (dec'd) . E Holliday Z Hinchliffe M Stoker CE128/A/249
. HOLLIDAY Alice 27 S . 21 South Drive, Farsley Edgar Holliday Foreman Painter * Sedgwick .
1936 11 07 LEE Leonard 26 B Cloth Finisher 31 Eggleston Street, Rodley Harry Lee Blacksmith Katherine Pulman CE128/A/250
. PULMAN Alice 22 S . 29 High Street Joseph Henry Pulmas Crane Driver Eric Popplewell .
1936 12 19 MOWTHORPE Noel Maurice 31 B Basket Maker 10 Half Mile, Stanningley Robert Mowthorpe Warehouseman Wilfred Rhodes CE128/B/1
  BARRAN Winifred 30 S . 21 High Street, Farsley Arthur Barran (dec'd) . Louisa Mary Mowthorpe  
1936 12 26 GINLEY John 30 B Dispatch Clerk 106 Lupton Avenue, Torre Estate, Leeds John Ginley (dec'd) . Edwin Brown CE128/B/2
  BROWN Kathleen 20 S . 118 Old Road Edwin Brown Tailor? Ann Ginley  
1937 01 18 WATSON Thomas 30 B Engineer Shirley Road, Rushden, Northants Alfred Thomas Watson Engineer Eric E Williams CE128/B/3
  KNAPTON Beatrice Margaret 24 S . Ellesmere, Old Road, Farsley Harry Knapton Draughtsman Peggy W Shipley  
1937 02 20 WARD George William 33 B Farm Worker 13 Town Street George Ward (dec'd) . Margaret Morrell CE128/B/4
  MORRELL Lilian 21 S . 13 Thornfield Avenue Frank Owen Morrell Boiler Maker Clarence Kinsley  
1937 03 06 MEWSE Harry 26 B Machinist 3 Nether Street George Henry Mewse Borer Eva Harrison CE128/B/5
  FORD Marion 24 S . 31 High Street Frederick William Ford (dec'd) . John Barker  
1937 03 27 PARKINSON Clifford 25 B Grocer's Manager 3 Trilby Street, Bramley William Farrer Parkinson (dec'd) . Alfred Lunn CE128/B/6
  LISTER Florence 28 S . 7 Oakwell Terrace David Lister Warper Mary Elizabeth Lister; David H Lister  
1937 03 27 HINCHLIFFE Herbert Llewellyn 21 B Warp Dresser 7 Wood Square, Beckbottom Alfred Hinchliffe Fettler Arthur Chatham CE128/B/7
  CHATHAM Mary Ann 23 S . 7 Wood Square, Beckbottom John Thomas Chatham (dec'd) . Alice Maud Chatham  
1937 04 24 INMAN Frank 21 B Moulder 8 Westbrook Street, Bradford Road William J Inman (dec'd) . Peter Wright CE128/B/8
  ELSWORTH Clara 20 S . 14 Donald Street John William Elsworth Sawyer Mary Dalby  
1937 05 08 MILLIGAN Frank 25 B Insurance Agent 21 Church Lane, Pudsey John Robert Milligan Confectioner Hilda Lawton, * Whitehead CE128/B/9
  WHITEHEAD Hilda 24 S . 42 Sir Wilfreds Terrace Fred Whitehead (dec'd) . S Harrison, L Milligan  
1937 05 15 PHILLIPS Charles Leslie 25 B Labourer 8 Middleton Crescent, Leeds 11 Henry Arthur Phillips * George R Phillips CE128/B/10
  KEIGHLEY Emily 24 S . 8 High Bank Street, Farsley Joseph Keighley (dec'd) . Herbert Western  
1937 05 17 PARKER Douglas Reginald 27 B Grocery Manager 8 Arthur Road, Farnham Henry Parker Clerk Henry Parker, Sidney Richardson CE128/B/11
  WOOD Joyce Rowena 21 S . 6 Ederoyd Drive Edward Wood Engineer Mary Hudson, Edward Wood  
1937 05 19 SCHOFIELD Edward Lancelot 27 B Cabinet Maker 51 Greenside, Pudsey Louis Henry Schofield Cabinet Maker * Schofield CE128/B/12
  OVEREND Elsie 26 S . Greatwood Farm Joseph Petty Overend Market Gardener * Wilson  
1937 06 19 MASSER Ernest Walter 30 B Clerk Low Bungalow, Rigton Hill, Bardsey Walter Fallowfield Masser (dec'd) . Joseph Bulleyment CE128/B/13
  BULLYMENT Ethel 32 S . 7 Woodlands Avenue, Stanningley Joseph Bulleyment Mason Dorothy Masser  
1937 07 10 BATES Jack 25 B Printer 28 Seymore Street, Bramley Harry Bates Bricklayer Leonard Rawson CE128/B/14
  RAWSON Marion 26 S . 3 Prospect Terrace George Rawson Engineer Phoebe Bates  
1937 07 31 GENTRY Arthur 25 B Iron Dresser 14 Albany Street, Armley James Charles Gentry (dec'd) . Joe Pontefract CE128/B/15
  PONTEFRACT Esther 23 S . 15 Nether Street Albert Pontefract Carder Ivy Chadwick  
1937 08 14 WILLIAMS James 31 B Dyer's Labourer 6 Ebenezer Street, Richardshaw Lane . . Sarah Fozzard CE128/B/16
  PEACE Agnes 31 S . 7 Arthur Street John Arthur Peace Cloth Finisher Frank Sykes, John Arthur Peace  
1937 08 14 RUSHWORTH Frank 22 B Clerk 56 Lowtown, Pudsey William Rushworth Fish Frier Hedley Rushworth CE128/B/17
  STEAD Gladys Watson 26 S . 12 Gladstone Street Arthur Barratt (dec'd) . Alice Carter  
1937 08 14 BLACKBURN Sam 26 B School Teacher 7 St Thomas Street, Stanningley Joe Blackburn Mechanic Arthur Stanley Edmondson, Joe Blackburn CE128/B/18
  CLAYTON Irene 22 S . 23 The Wheatlands George Preston Clayton Commercial Traveller Dorothy May Calvert  
1937 08 21 HOLMES Smith 26 B Iron Dresser 3 Clarendon Buildings, Pudsey David Holmes Labourer Harry Holmes CE128/B/19
  BARRON Florence 27 S . 10 Sydney Street John William Barron (dec'd) . Mary Shaw  
1937 08 28 MYERS Edward 42 W Warp Twister 7 Back Lane William Vickers Myers Plasterer Leonard Lee CE128/B/20
  PULMAN Katherine 27 S . 29 High Street Joseph Henry Pulman Crane Driver Alice Lee  
1937 08 30 LEE John 26 B Dairyman 11 Woodnook Terrace Edward Lee Carting Agent Arthur Brooks CE128/B/21
  PICKLES Eleanor Frances 24 S . 57 Bradford Road Frank Pickles (dec'd) . F B Pickles  
1937 09 14 DYSON Sydney 23 B Bus Conductor 12 Ripley Terrace, Stanningley Bramworth Dyson (dec'd) . Robert Dyson CE128/B/22
  SMITH Gladys 22 S . 22 Bagley Lane Tom Smith Carrier Norah Holdsworth  
1937 09 25 COATES Nathan Hartley 54 W Painter 8 Bryan Street . . Herman Lewis Coates CE128/B/23
  LEE Agnes 45 S . 8 Bryan Street Halliday Lee (dec'd) . James Wigglesworth  
1937 10 02 FORREST Harry 23 B Labourer 670 Leeds & Bradford Road, Bramley Harry Forrest Labourer Maurice Palfreeman CE128/B/24
  PALFREEMAN Violet 22 S . 17 South Drive Arthur Palfreeman Overlooker Vera Forrest  
1937 10 02 WILSON Edward 34 W Mechanic 7 Sunfield Place Robert Wilson (dec'd) . Joseph Watkinson CE128/B/25
  HUNT Alice 26 S . 7 Sunfield Place Arthur Nichol Hunt Blacksmith Arthur N Hunt  
1937 11 06 HOWARTH David 25 B Scourer 8 Vignola Street, Laisterdyke William Howarth (dec'd) . Jack Howarth CE128/B/26
  NEWBOULD Edith Annie 23 S . 5 Womersley Place, Farsley Walter Newbould Labourer Phyllis Moorhouse  
1937 11 20 KENDALL Albert 23 B Packer 17 Nether Street John Henry Kendall Singer John Harold Kendall CE128/B/27
  BRENNAN Isabella 26 S . 20 Nether Street Robert Brennan Labourer Lily Johnson, Robert Brennan  
1937 12 04 PEARSON Cyril 24 B Police Constable 7 * Place, Leeds Frederick Pearson (dec'd) . Annie Wheater, F W Paris, A M Clark CE128/B/28
  PARIS Marion Elsie 25 S . 27 Melbourne Street Frederick William Paris Railway Clerk Thomas Frederick Pearson  
1938 03 26 STOOKE Donald 35 B Schoolmaster 153 Old Road, Farsley Wilfred Stooke Supervisory Shed Foreman Wilfred Stooke CE128/B/29
  WILSON Ann Elizabeth 33 S . 153 Old Road, Farsley Coverdale Wilson Miner Coverdale Wilson By Licence
1938 04 09 WILLINGS Cyril 26 B Driver Mechanic 8 South Drive Henry Cowgill Riley Willings (dec'd) . Reggie Hunton CE128/B/30
  STOCKHILL Hilda Mary 22 S . 10 Back Lane James Marshall Stockhill Plumber James Marshall Stockhill  
1938 04 16 KITCHING Harry Busfield 26 B Overlooker 14 High Street Thompson Kitching (dec'd) . W B Wilson CE128/B/31
  WILSON Laura 22 S . 27 Thornfield Avenue Benjamin Wilson Moulder G B Kitching, J L Wilson  
1938 04 16 FORD Cyril 23 B Steel Erector 31 High Street Frederick William Ford (dec'd) . Alfred Ford CE128/B/32
  MIDDLEMASS Dorothy 23 S . 10 Nether Street . . Walter M Jackson  
1938 04 18 CHAPMAN Harry Ronald 24 B Motor Mechanic St Anns, Greenhill Drive, Bramley Albert Henry Chapman Newsagent Albert H Chapman CE128/B/33
  SCROGGINS Mary 21 S . 110 Old Road Sam Riley Scroggins Steward Frank Scroggins  
1938 04 30 GRAHAM Harry Lax 29 B Manufacturer's Agent 21 Harker Terrace, Stanningley Wilfred Graham Clerk Beatrice Joan Graham CE128/B/34
  COATES Florence Isabel 28 S . 32 Harley Road, Pudsey Alfred Coates (dec'd) . William Stanley Bowman  
1938 06 04 COCKROFT Thomas Aaron 25 B Oil Extractor 26 Knowsley Street, Bradford Frank Cockroft Oil Extractor Frank Cockroft CE128/B/35
  SMITH Hilda 21 S . 41 Sydney Street . . Ruby Ponder, Harbert A Hainsworth  
1938 06 18 GRIMSHAW James Halliday 27 B Manufacturer's Agent Longfield, Gomersal James Alfred Grimshaw (dec'd) . * Laverack, Alfred Hall CE128/B/36
  HALL Mary Scholey 22 S . West Villa, Farsley Alfred Hall Bank Manager R Charnock  
1938 06 25 BRIGGS Lawrence 29 B Tram Conductor 60 Aston View, Bramley Benjamin Briggs (dec'd) . Rowland Myers Blackburn CE128/B/37
  HAIST Mary 25 S . 14 Irwin Street Edmund Haist (dec'd) . Frank Raynor Moorhouse, Mary Birdsall  
1938 07 06 HEATHCOTE Harold 21 B Tram Conductor 105 Washington Street, Girlington, Bradford Frederick Burton Heathcote Retired H L Barker CE128/B/38
  BARKER Joan Mary 22 S . Barfield, Ederoyd Avenue Herbert Lister Barker Sales Manager Christopher Quirk  
1938 07 14 ARMITAGE Joseph Stanley 27 B Motor Engineer Belmont House, Pudsey Walter Armitage Garage Proprietor Mabel Hirst, George H Hirst CE128/B/39
  HIRST Florence Barbara 29 S Assistant Clerk 11 Farsley Old Road, Stanningley George Harry Hirst Spinners Designer Frank Brown  
1938 07 23 JENKINS Cyril 24 B Railway Labourer Sunnydale, Priesthorpe Avenue, Stanningley Henry Jenkins Weaver Alan Coates CE128/B/40
  COATES Alice 22 S Weaver 19 Rusholme Drive, Farsley Sam Coates Fellmonger Maud Abbott  
1938 08 06 CROSBY Jack 29 B Clerk 410 Stanningley Road, Bramley Arthur Edwin Crosby Warp Dresser Ernest Crosby, D? Crosby CE128/B/41
  ROBINSON Alice Mary 24 S . 1 South Drive Samuel Robinson Weaving Manager J H Henson? M Crosby, S T Coulter  
1938 08 20 HACKETT George Harry 26 B Coach Trimmer 81 Hough Lane, Bramley Charles Henry Hackett (dec'd) . John William Riley, Milly Hackett CE128/B/42
  RILEY Ada Mary 26 S . 57 Roseville Terrace John William Riley Plater W Birch, Alice Hackett, Joyce Priestley  
1938 08 27 WOOD Alan 22 B Lorry Driver 13 East terrace, Pudsey Willie Wood Machinist Eric Ellis CE128/B/43
  CLAYTON Annie 22 S . 23 Wheatlands, Farsley George Preston Clayton Traveller Lilian Clayton  
1938 10 01 BARKER Leslie 22 B Machine Tool Fitter 2 William Street, Sunfield Joseph Henry Barker Stuff Presser Leonard Tuke, F Ashby CE128/B/44
  TUKE Elsie 20 S . 1 Parkfield Terrace Thomas Edwin Tuke (dec'd) . Annie Barker  
1938 10 01 DOCKRAY Frederick William 35 B Engineer 2 Cotefields Avenue Samuel Dockray Painter D Shepherd CE128/B/45
  CARTWRIGHT Edith May 31 S . 14 Thornfield Avenue George Arthur Cartwright (dec'd) . T C Boothroyd  
1938 10 01 STANDAGE Harold 27 B Joiner & Builder 4 Wesley View, Pudsey Jesse Wood Standage Retired Elsie Standage, Eva Taylor CE128/B/46
  TAYLOR Edith 25 S . 16 High Street Charles Taylor Retired Frank Tidswell  
1938 12 22 KEMP Arthur Richard 29 B Commercial Traveller 13 Moorside Grove, Beeston Road, Leeds Arthur Stephen Kemp Warehouseman Frederick Ldge CE128/B/47
  WILSON Florence May 31 S . Hill View, Old Road Samuel Jesse Wilson (dec'd) . Muriel Lodge, Eleanor Lodge  
1938 12 24 AIREY Squire 27 B Baker 1 Brickmill Road, Pudsey Oswald Airey Boiler Fireman Oswald Airey CE128/B/48
  STEPHENSON Amy 27 S . 17 Merton Gardens William Henry Stephenson Warehouseman Charles Robert Wattam  
1938 12 24 GERARD Ernest 24 B Piecener 8 High Bank Street, Farsley James Gerard (dec'd) . James Arthur Lister CE128/B/49
  KEIGHLEY Ivy 25 S . 8 High Bank Street, Farsley Joseph Keighley (dec'd) . Grace E Keighley  
1938 12 24 HAW Clifford 22 B Labourer 10 Andrew Square, Farsley Fred Haw Scavenger B Sunderland CE128/B/50
  RIDGWAY Hilda 25 S . 15 Low Bank Street John William Ridgway (dec'd) . Marion Haw, Nellie Ridgway  
1938 12 26 BRAZIER (PARRY) John Edward 23 B Miner 17 Park Avenue, Brierley, nr Barnsley Joseph Edward Brazier Bricklayer W Brazier CE128/B/51
  WOOD Mary 18 S . 8 Lister Street John Edward Wood (dec'd?) . L Kellett Groom signed BRAZIER PARRY
1939 01 14 LORRIMAN James Edward 21 B Textile Clerk 13 Turner Street John Lorriman Labourer Walter Lorriman CE128/B/52
  KNOWLES Edith 20 S . 6 Woodbine Street Percy Knowles Labourer Evelyn Shaw  
1939 03 11 DURNAN Roy 28 B Bricklayer's Labourer 20 Well Street Thomas Owen Durnan Bricklayer's Labourer Thomas Durnan, N Durnan CE128/B/53
  COTTINGHAM Kathleen 22 S . 20 Well Street William Cottingham Boilerman Thomas Pankhurst, B Cottingham  
1939 03 18 FOSTER Jack 31 B Engineer's Labourer 13 Peel Street, off New Street, Pudsey Alfred Foster Mechanic W Binns CE128/B/54
  BINNS Violet 32 S . Crossfield House, New Street John Henry Binns Dyer's Labourer C Rayner, R Binns  
1939 03 18 POTTER Ernest 23 B Mill Worker 16 Andrew Square Francis Potter Retired H E Pride CE128/B/55
  PONTEFRACT Irene 17 S . 16 Andrew Square . . L Pride  
1939 04 08 YEADON Fred 30 B Butcher 68 Bradford Road William Arthur Yeadon Butcher C Robinson CE128/B/56
  WOOD Maria 30 S . 49 Bradford Road James Wood Mechanic E W Walker  
1939 04 08 HEPPLEWHITE Thomas Swailes 19 B Cloth Finisher Blenheim House, New Street John Selkirk Hepplewhite Labourer Harry Scott CE128/B/57
  CLEMENS Elizabeth 24 S . Blenheim House, New Street Vernon Clemens Miner Harold Procter  
1939 04 08 NEWTON John 24 B Miner 82 Cobden Terrace, Gateshead on Tyne James Newton Miner Arthur Wilkinson * CE128/B/58
  HEPPLEWHITE Phoebe Ellen Band 17 S . Blenheim House, New Street John Selkirk Hepplewhite Labourer John Selkirk Hepplewhite  
1939 04 08 BRADLEY Clarence 30 B Waiter 51 Springfield Place, Leeds Albert Edward Bradley (dec'd) .   CE128/B/59
  BLACK Frances Annie 27 S . Claremont, New Street Joseph Black Retired Thomas L Staveley  
1939 05 03 HARRISON Herbert William 28 B Salesman 80 Manor Lane, Shipley Frank Harrison Caretaker Leonard Harrison CE128/B/60
  HOOSON Vera 22 S . 51 Ederoyd Avenue Willie Hooson Draper Ann Hooson, B Rhodes  
1939 05 06 BAILEY Harold 23 B Moulder 13 Cotefields Avenue, Farsley Procter Bailey Wool * B Singleton CE128/B/61
  BUSFIELD Daisy 23 S . 27 South Drive Leonard Busfield Fitter W H Barrett  
1939 05 27 LISTER Donald 34 B Grocer 17 Westroyd, Smalewell Road, Pudsey James Lister Retired Herbert Hewitt, Willie Atha CE128/B/62
  WRIGHT Lily 25 S . 156 Old Road George Wright Textile Worker Cyril Wright, Alice Broadbent  
1939 05 27 CLARK Lawrence Harvey 24 B Engineer 11 Oakroyd Mount, Stanningley Christopher Clark Engineer John J Walker CE128/B/63
  JONES Emily 23 S . 7 Bagley Frederick Jones Retired Marjorie Florence Monkman  
1939 05 27 JAGGER James 23 B Cloth Finisher 39 Back St Lawrence Terrace, Pudsey Herbert Jagger Cloth Scourer Vera Jagger CE128/B/64
  MYERS Alice 19 S . 5 Andrew Street, Old Road Arthur Myers (dec'd) . Eric Baldwin  
1939 05 27 DREDGE Joseph William 32 B Mason 24 Oldfield Mount, Pudsey Charles Hedley Dredge Founders Labourer T Horsman CE128/B/65
  HORSMAN Florence Mary 29 S . 8 Back Lane Thomas Horsman Gas Works Labourer E Horsman, H Brook  
1939 06 08 GASKIN Ronald 27 B Collector Leeds Corporation 37 Stainburn Crescent, Harrogate Road, Leeds John Charles Gaskin Clerk J C Gaskin, Louisa Hainsworth CE128/B/66
  HAINSWORTH Marion 29 S . Glenholme, Old Road John Schofield Hainsworth Clerk John S Hainsworth, Nancy Calvert  
1939 06 17 HIRST John Bulmer 29 B Clerk 17 Swain House Road, Bradford John George Hirst Retired E B Hirst, J G Hirst CE128/B/67
  EKE Hilda May 26 S . 2 Back Lane Francis Albert Eke Engineer F A Eke, A Eke  
1939 06 17 STILLINGS Harold 22 B Printer 3 Crawshaw Gardens, Pudsey Herbert Stillings Printer John Basil Crawshaw CE128/B/68
  CRAWSHAW Joyce Margaret 22 S . 84 Coal Hill Lane John Basil Crawshaw Cashier George William Hilliam  
1939 06 17 RAYNER Maurice 25 B Electric Welder 23 Ingham Avenue, Pudsey John Arthur Rayner (dec'd) . H Fieldhouse, M Rayner CE128/B/69
  FIELDHOUSE Clara 22 S . 23 Priesthorpe Avenue James Fieldhouse Engineer J Fieldhouse  
1939 07 08 PEARSON Luke 23 B Shop Assistant 18 Rusholme Drive Luke Pearson Miner Ernest Stead CE128/B/70
  HORN Olive 24 S . 18 Rusholme Drive, Farsley Harry Horn Dyer's Labourer Emma Horn  
1939 07 22 RILEY Frank Bewlay 25 B Estimator 10 Vickers Street, Vickersdale, Stanningley William Riley Engineer Ethel Haigh, William Riley CE128/B/71
  NASH Kathleen Mary 24 S . 2 Prospect Terrace William Nash Blacksmith Frank Precious, William Nash  
1939 07 29 COLE William Harry 21 B Milkman 55 Thornfield Avenue Arthur William Cole Labourer Ada White CE128/B/72
  FRANKS Muriel Ada 20 S . 78 Hough Lane, Bramley Harry Franks (dec'd) . Harold Franks  
1939 08 05 MILLER Joseph 23 B Painter 32 Roberts Avennue, Harehills Lane, Leeds Mark Miller Fireman Leslie Tasker CE128/B/73
  EASTWOOD Bertha 27 S . Brookwell, Bradford Road Rufus Brook Eastwood Clerk Mabel Miller, Rufus Brook Eastwood  
1939 08 05 SLATER Charles 30 B Engineer 3 Oakwell Terrace Joseph Slater (dec'd) . Arthur Jowett CE128/B/74
  JOWETT Alice Ridgway 31 S . 3 Oakwell Terrace Sam Jowett Fettler Annie Broadhead By Licence
1939 08 05 LEWIS Thomas Arnold 27 B Pattern Room Man 33 Grosmont Place, Bramley Arnold William Lewis Designer Stanley Walton, Arnold William Lewis CE128/B/75
  WALTON Marie 26 S . 20 Woodlands Terrace Harry Walton (dec'd) . Hilda Lewis  
1939 08 12 BOOTH Kenneth Nutt 26 B Textile Designer 24 Holly Bank Gardens, Great Horton Herman Booth Law Clerk Charles Nicholson, Eliza Nicholson CE128/B/76
  NICHOLSON Miriam Annie 24 S . Silverdale, Bradford Road Charles Nicholson Fish Salesman Herman Booth, Florence Booth, A D Booth  
1939 08 12 RENTON Paul 23 B Engineer 19 Ribble Bank Street, Preston Thomas Renton Farmer Ernest Hollowell CE128/B/77
  GRIMSHAW Ellen Louise 23 S . 24 Thornfield Avenue James Grimshaw Engineer's Fitter Emilie K Grimshaw  
1939 08 14 HODGSON Harold Edward 26 B Butcher The Richardson Arms, Oakenshaw Tom Herbert Hodgson Publican * Hodgson, Tom Herbert Hodgson CE128/B/78
  THOMPSON Marjorie 25 S . 151 Farsley Old Road Herbert Thompson Butcher J Thompson, H Tipling  
1939 08 19 HEARMAN Lawrence 26 B Plater 1 Claremont, Lowtown, Pudsey John Gore Hearman Moulder C Hearman, A Sykes CE128/B/79
  SKELTON Mary 24 S . 49 Town Street Edward Skelton Draper R Skelton, J G Hearman  
1939 08 19 DUTTON Ernest 29 B Gas Worker 10 South View, Bradford Road John William Dutton Gas Worker Harold Dutton CE128/B/80
  BLACKBURN Vera 23 S . 10 South View, Bradford Road Samuel Blackburn Warehouseman Mary Hainsworth  
1939 08 28 DUFTON William Ewart 27 B Baker 22 Acres Hall Avenue, Pudsey Edwin Dufton Sack & Waste Dealer Hilda May Husbands CE128/B/81
  HUSBANDS Evelyn 25 S . 23 South Drive George Henry Husbands Printer Fred Dufton, K Davison  
1939 09 02 CROSBY Walter 25 B Shop Assistant 4 Randolph Street, Bramley Arthur Edwin Crosby Warp Dresser Jack Crosby, Maud Crosby CE128/B/82
  WILSON Kathleen 25 S . 16 Priesthorpe Road Stephen Arthur Wilson Wool Scourer Emmie Pearson, Vincent R Wood  
1939 09 02 GARNER John 28 B Miner 1 Buck Grove, Trimdon Station, Co Durham Walter Ernest Garner (dec'd) . M Murphy CE128/B/83
  GREENALL Henrietta 29 S . 1 Irwin Street John William Greenall Carter Tom Speck  
1939 09 04 WHITELEY Eric 25 B Schoolmaster Oakroyd Terrace, Stanningley Joseph Whiteley Retired Frederick Lodge CE128/B/84
  LODGE Muriel 24 S . Hill View, Old Road Frederick Lodge Cloth Designer Maurice Whiteley  
1939 09 09 WEBSTER Edgar Wallace 23 B Machine Room Foreman 14 The Crescent, King Lane, Alwoodley, Leeds John Edgar Webster Senior Admin Clerk * Walker CE128/B/85
  MOORE Dorothy 22 S . 16 South Drive, Farsley Alfred Moore Bridge Engineer L Webster, J E Webster  
1939 09 30 WATERHOUSE Leonard Hirst 23 B Grocer 21 Woodbine Terrace, Horsforth Harry Waterhouse Road Foreman Herbert Manners, H Waterhouse CE128/B/86
  MANNERS Olga Gertrude 21 S . 8 Ederoyd Grove Herbert Manners Saddler Leslie Hudson  
1939 09 30 THORNTON Stanley Garland 33 B Sign Writer 13 Roundhay Grove, Leeds 8 William Garland Thornton Plumber Roy Thornton CE128/B/87
  GREAVES Marjorie 22 S . 4 Beechwood Street Walter Greaves Weftman Jennie Milton  
1939 10 28 WATERHOUSE Edward 21 B Soldier Military Hospital, Catterick Walter Waterhouse Engineer Marjorie Waterhouse CE128/B/88
  LEE Dorothy 23 S . 25 Woodlands Terrace Lewis Lee Corporation Employee Leonard Butters By Licence
1939 11 18 TURNER Cyril 35 B Clerk 49 Acton Street, Bramley Joseph Ernest Turner (dec'd) . Marian Turner, Olive Turner, J A Wood CE128/B/89
  WOOD Agnes 30 S . 22 Merton Avenue Dan Wood Wool Sorter Reginald Turner, Dan Wood  
1939 11 25 BARROW Ralph 20 B Condenser 26 Wheatlands Frank Barrow Caretaker Frank Barrow CE128/B/90
  BENNETT Margaret 21 S . 26 Wheatlands John Thomas Bennett (dec'd) . Sydney Bennett  
1939 12 09 WOOD Sydney 24 B Painter 12 Pembroke Road, Pudsey Thomas Wood Labourer J N Schofield CE128/B/91
  STEELE Elsie 21 S . 61 Bryan Street James Arthur Steele Spinning Overlooker M Bradley  
1939 12 20 WALKER Lawrence 27 B Shopkeeper Laurel Dene, Brompton, Northallerton Tom Walker Bricklayer Violet Horner CE128/B/92
  HORNER Florence May 36 S . 10 Rusholme Drive, Farsley Christopher Horner Farm Labourer Edwin Anthony Cornforth  
1939 12 23 KAYE Eric Dean 24 B Clerk 497 Leeds & Bradford Road, Bramley Joseph Edgar Kaye (dec'd) . Harry Wilby, R Kaye CE128/B/93
  PEARSON Irene 21 S . 2 Old Fold Wright Pearson Tuner Harriet Shepherd  
1939 12 23 PARKHURST Thomas 20 B Engineer 93 Fairfield Crescent, Bramley Arthur Pankhurst Cloth Finisher Thomas Durnan, Joan Coffey CE128/B/94
  DURNAN Kathleen Mary 19 S . 11 Burton Street Thomas Owen Durnan Road Labourer Arthur Pankhurst, Richard Webster  
1939 12 16 SAVILLE William 19 B Motor Driver 22 Donald Street John Ernest Saville Textile Worker Edith Burrill CE128/B/95
  JACKSON Mavis 17 S . 25 Longfield Mount, Pudsey John William Jackson (dec'd) . William Overend  
1939 12 29 SMITH Sydney 25 B Tram Conductor 16 Thornleigh View, Easy Road, Leeds 9 Robert Kirtley Smith (decd) . Joseph Bell, Joseph Bell CE128/B/96
  BELL Olive Emma 21 S . 6 Northcote Street Joseph Bell Railway Labourer Alfred Martin? M Smith  
1940 01 03 SMITH Fred 19 B Soldier 10 Donald Street Frederick William Smith Warehouseman James Wilson CE128/B/97
  MORLEY Elsie 20 S . 10 Donald Street George Herbert Morley Joiner Parthenia P Smith By Licence
1940 01 10 MATHERS Thomas 21 B Soldier 17 Lumby Lane, Pudsey Frederick Cromack Mathers Railway Platelayer I Darnbrough CE128/B/98
  DARNBROUGH Ethel 21 S . 15 Woodlands Avenue William Wilby Darnbrough Organ Builder T Toulson  
1940 02 03 TAYLOR Charles 24 B Grocer 18 Providence Street . . Sarah Rodger CE128/B/99
  RODGER Henrietta 20 S . 18 Providence Street William Rodger Vitreous Enameller Harol Northin  
1940 02 10 NOBLE Eric Malcolm 23 B Printer 27 Red Lane Malcolm Noble Warp Twister Rachel Thompson CE128/B/100
  BURTON Mary 25 S . 9 Parkside Road, Newlands Ernest Burton Joiner Joseph Fenton  
1940 03 09 AINLEY Leslie 23 B Cloth Finisher 5 Bramley Street, Back Lane, Bramley David Ainley Builder's Labourer N Ainley CE128/B/101
  RAYNER Marion 25 S . 51 Newlands, Farsley Joseph William Rayner Overlooker D Simpson  
1940 03 13 VALLANCE Alexander 25 B Cabinet Maker 8 Sydney Street William Vallance Printer Hilda Laycock, Alfred Lonsdale CE128/B/102
  LONSDALE Marjorie 21 S . 8 Sydney Street Alfred Lonsdale Reed & Heald Maker Maurice Vallance, W C Vallance  
1940 03 23 DOWGILL Richard 25 B Warehouseman 8 Low Bank Richard Dowgill (dec'd) . Martha A Sharp CE128/B/103
  NEWMAN Phyllis 20 S . 8 Low Bank William Newman Miner Ralph Copley, Louisa Dowgill  
1940 03 23 SCHOFIELD John Lumby 29 B Cloth Finisher 4 Merton Gardens William Henry Schofield (dec'd) . Herbert Oldfield CE128/B/104
  MARSHALL Doris Irene 27 S . 3 Sunfield William Marshall (dec'd) . Alfred Ford  
1940 03 23 GRIERSON Robert 23 B Van Salesman 1 Arthur Street James Grierson Lorry Driver S W Raine CE128/B/105
  McDONALD Ellen 20 S . 1 Arthur Street Thomas McDonald Ship Rivetter John L Raine  
1940 03 25 NAYLOR Harry 27 B Textile Designer 66 Bolton Road, Eccleshill Samuel Naylor (dec'd) . S Fearnley, R E Watson CE128/B/106
  GREGSON Christiana Marshall 26 S . 3 Priesthorpe Road Joseph Carter Gregson Dyer R M Halliday  
1940 03 30 CLEGG Arthur 37 B Cloth Inspector 3 Stony Royd Mark Clegg Retired William Alexander Dobbins CE128/B/107
  DOBBINS Florence Nightingale 28 S . 9a Bagley William Alexander Dobbins Retired Ethel Stead, Norman Clegg  
1940 05 11 WOOD Charles 27 B Farmer Poplar Farm, Bagley Newton Wood Farmer Marion Jones CE128/B/108
  JONES Ivy 27 S . 70 Rosemount Terrace, Rodley James Jones * Attendant Sydney Steele By Licence
1940 05 11 HARPER Dennis 27 B Market Gardener Parkfield Farm, Lowtown, Pudsey Thomas Farrar Harper (dec'd) . Norah Holdsworth CE128/B/109
  WOMERSLEY Mary 25 S . 83 Bradford Road (dec'd) . W Harper  
1940 05 11 BENSON Reginald 29 B Motor Driver 28 High Bank Bertram Benson (dec'd) . Cyril Brook, Brenda Ramsden CE128/B/110
  SHAW Anne Elizabeth 28 S . 4 East Street Harry Thomas Shaw (dec'd) . E M Bunting, Mabel Shaw  
1940 06 01 PICKARD Harry 60 W Painter 4 Vickers Yard, Stanningley Josiah Pickard (dec'd) . Constance Muriel Dowgill CE128/B/111
  FOSTER Edith Harriet 56 W . 3 Hudson Street, New Street John Freeman Teasdale (dec'd) . Edith Dorothy Pearson  
1940 06 15 TAYLOR Edmund Henry 26 B Staff Sergt R.A.M.C. 7 Northcote Street Edmund Henry Taylor (dec'd) . V F Taylor, G C Yeadon CE128/B/112
  YEADON Gladys 21 S . 18 Wheatlands, Farsley George Craven Yeadon Grocer Doris Yeadon, Adeline Morrison By Licence
1940 06 24 HELLIWELL Leslie Miller 24 B Police Officer 13 Merton Drive George Helliwell Tailor Mary Armitage, G Helliwell CE128/B/113
  JOHNSON Renee 24 S . 13 Merton Drive James William Johnson Retired J Helliwell, J W Johnson  
1940 07 06 SMITH Harry 42 B Bus Depot Manager 15 Woodlands Avenue John William Smith Retired Alfred Allan Smith, S Darbrough CE128/B/114
  DARNBROUGH Frances Irene 29 S . 15 Woodlands Avenue William Wilby Darnbrough Organ Builder Phyllis Darnbrough  
1940 07 20 LILEY Jack Bancroft 31 B Motor Mechanic 22a Croft Street Wilfrid Liley Warehouseman W W Spencer CE128/B/115
  LUTY Doris 22 S . 22a Croft Street Johnathan Smith Luty Joiner Job Blount  
1940 07 27 CLEGG Gilbert Howard 27 B Automobile Engineer 20 Woodlands Grove John Clegg Carpenter Marion Keighley, John C Clegg CE128/B/116
  BROWN Catherine 23 S . 20 Woodlands Grove Sydney Brown (dec'd) . John T Imeson, Clifford Brown  
1940 08 03 ROBINSON George 28 B Moulder's Labourer 20 Greenthorpe Hill, Bramley Albert Robinson (dec'd) . Wilfred Cawood Robinson CE128/B/117
  LOKER Doris 30 S . 11 Prospect Square John Loker Retired John Loker  
1940 08 03 TAYLOR Vivian Francis 23 B Leather Glazer 7 Northcote Street Edmund Henry Taylor (dec'd) . Annie Hainsworth, J E Hainsworth  
  HAINSWORTH Emily 22 S . 15 High Bank John Edwin Hainsworth Boiler Maker Alan Taylor, M I Taylor  
1940 08 10 NETTLETON Ernest Rex 28 B Cost Clerk 39 Arnside Crescent, Morecambe Ernest Wilby Nettleton Retired Albert Myers, A Wills, W H Wilkes CE128/B/119
  WILLS Florence 26 S . 8 Merton Drive Arthur Baxter Wills (dec'd) . C Lucas, A Nettleton  
1940 08 17 ASQUITH John 27 B Soldier 6 Woodfield Terrace, Robin Lane, Pudsey James Asquith Gardener H Crabtree CE128/B/120
  CRABTREE Martha Irene 27 S . Crestavon, Coal Hill Lane, Farsley Harry Crabtree Engineman James Asquith  
1940 08 24 STEPHENSON Norman 23 B Engineer 9 Rusholme Drive Charles Stephenson Tramway Employee Leslie T Stephenson CE128/B/121
  LAWSON Alice 24 S . 52 Town Street, Horsforth Benjamin Lawson Council Employee W A Lawson By Licence
1940 09 28 REED Alfred 29 B Steel Worker 290 Wortley Road, Bradgate, Rotherham Daniel Reed Steel Worker G Reed CE128/B/122
  HERRING Annie 24 S . 2 Irwin Street Alfred Herring Labourer M Herring  
1940 10 12 PANKHURST Arthur 43 W Cloth Finisher 93 Fairfield Crescent, Bramley Thomas Pankhurst (dec'd) . Beatrice Waite, Walter Petty CE128/B/123
  PETTY Frances 45 S . 1 Westbourne Place, Bradford Road Henry Petty (dec'd) . James Sumpner, John Henry Binns  
1940 10 12 LEE Ernest 20 B Airman 101 Bradford Road Lewis Lee Corporation Worker Jack Grimshaw CE128/B/124
  WEBSTER Maude 20 S . 16 Belle Vue Drive Arthur Webster Lorry Drivers Mate Ada Webster  
1940 10 26 MEADS George 20 B Soldier 20 Bright Street, Stanningley Thomas Meads Mule Spinner Catherine Silkstone CE128/B/125
  WHITELEY Norah 20 S . 21 Priesthorpe Road George Whiteley Millwright John Broughton  
1940 11 02 IMESON John Thomas 31 B Window Cleaner 39 Pembroke Road, Pudsey Joseph Imeson Retired Ernest Charles Henry Taylor CE128/B/126
  THOMPSON Rachel 27 S . 4 Sharps Row, Littlemoor, Pudsey William Thompson Retired Mary Noble, J Imeson  
1940 11 02 STEELE Clifford 25 B Warehouse Foreman 61 Bryan Street Arthur Steele Overlooker Jack M Oldfield CE128/B/127
  CHRISTIE Horatia 24 S . 6 Brookfield Avenue, Rodley George Christie (dec'd) . Gladys Christie  
1940 11 09 KNOPWOOD Oscar 21 B Engineer 87a Town Street, Bramley William Knopwood Coal Man L Gott, * Foster CE128/B/128
  GOTT Muriel 19 S . 5 Cotefields Avenue James William Gott Spinner L Knopwood, E Edwards  
1940 11 16 DAVISON Kenneth 24 B Aircraftsman P1 Class R.A.F. 53 Thornfield Avenue Charles Davison Firer Samuel Longfellow CE128/B/129
  LONGFELLOW Florence Ida 21 S . 11 Dickinson Street, Long Row, Horsforth Samuel Longfellow Grinder George H Husbands, L Davison  
1940 11 30 DIXON John Procter 24 B Motor Engineer 3 Bryan Street James Dixon (dec'd) . Arthur Dixon CE128/B/130
  BELL Dorothy 23 S . 3 Bryan Street Tom Bell Mill Worker Blanche Dixon  
1940 11 30 CAMPBELL Andrew 32 B Labourer 2 Prospect Square Thomas Campbell (dec'd) . James Shannon Campbell CE128/B/131
  MOORE Frances Alice 35 S . 6 West Street John James Moore . Edward Fountain  
1940 12 07 WARD Jonathan Arthur 62 W Cabinet Maker 10 Park Parade, Harrogate George Ward (dec'd) . Gillian Gill, M A Gill CE128/B/132
  CRABTREE Edith Mary 43 S . 12 Woodlands Grove John Crabtree (dec'd) . Walter Lazenby Ward  
1940 12 21 MALCOLM Daniel 43 B Factory Painter 32 Melville Street, Bradford John Malcolm (dec'd) . William Skinner CE128/B/133
  SUTTON Gladys 20 S . 126 Old Road Henry Sutton Retired Amy Hughes  
1940 12 21 BATES Arthur 27 B Engineer 1 Copper Hill, Littlemoor Road, Pudsey Arthur Bates Joiner Douglas Grayson CE128/B/134
  RAWSON Blanche 27 S . 46 Priesthorpe Road Thomas Rawson Gashouse Labourer Dorothy Rawson, James Rawson  
1940 12 21 ROBINSON James Henry 27 B Goods Porter 21 Norman Terrace, Eccleshill Thomas Henry Robinson (dec'd) . J E Laycock, G E Robinson CE128/B/135
  LAYCOCK Ivy 24 S . 38 Thornfield Avenue John Edward Laycock Fettler M P Corrall  
1940 12 23 GAUNT Arnold 25 B Soldier 35 Wheaters Fold, Stanningley John Gaunt Warp Twister Arnold Linfoot, Emma Jane Gaunt CE128/B/136
  HORN Marjorie 23 S . 18 Melbourne Street Albert Edward Horn (dec'd) . Elsie Horn, John Gaunt, Hannah Horn  
1941 01 04 ANDERSON Jack 22 B Soldier 11 Reginald Road, Leeds 7 Percy Anderson Shopkeeper H K Buck, P Anderson CE128/B/137
  SUTCLIFFE Madge 21 S . 5 South Drive Frank Sutcliffe Clerk Gladys Sutcliffe, F Sutcliffe By Licence
1941 01 11 DRAKE Stanley 26 B Soldier 5 Clarendon Terrace, Littlemoor Road, Pudsey William Drake Retired M Rayner, Alice A Drake CE128/B/138
  FIELDHOUSE Doris 20 S . 23 Priesthorpe Avenue James Fieldhouse Engineer M Fieldhouse, J Fieldhouse  
1941 03 09 CUMMINS Denison 28 B Soldier 36 Knowles Lane, Dudley Hill Frank Cummins (dec'd) . Ewart *, Sarah E Cummins CE128/B/139
  WILKINSON Florence Mary 21 S . 4 Moorfield Terrace Arthur Wilkinson (dec'd) . John Jackson, Florence E Wilkinson  
1941 03 15 VARLEY Jack 20 B Shop Assistant 25 Thornfield Avenue Thomas Varley Presser May Booker CE128/B/140
  HARGATE Doris 20 S . 7 Low Bank Street Walter Hargate Labourer Walter Hargate By Licence
1941 04 06 PLEWES Thomas Edward 27 B Carpenter R.A.F. Holly House, Town Street, Bramley Thomas Edward Plewes (dec'd) . Kathleen Walker, C J Duffield CE128/B/141
  DUFFIELD Eveline 25 S . 19 Providence Street Harry Duffield (dec'd) . E A Duffield, Lottie Plewes By Licence
1941 04 12 METCALF Arthur William 23 B Welder 16 Mount Grove, Lower Wortley, Leeds 12 William Metcalf (dec'd) . * S Metcalf CE128/B/142
  REED Isabella 19 S . 10 Land Street, Farsley James Reed Labourer James Reed  
1941 04 12 ABBOTT James 30 B Sergt Royal Tank Corps Hqrs Royal Tank Regt, Boroughbridge George Palmerston Abbott Retired Bettie Fox, C W Calverley CE128/B/143
  CALVERLEY Peggy 24 S . Boyndene, 197 Old Road Cecil Wright Calverley Company Director & Registrar William Taylor, George Palmerston Abbott  
1941 04 12 PALFREEMAN Frank 23 B Brass Moulder 7 Land Street Charles Palfreeman Roadman Harry Chew, Arthur Rayner CE128/B/144
  CROPPER Eileen 23 S . 167 Richardshaw Lane Mark Cropper (dec'd) . Marie I Briggs, Charles Palfreeman  
1941 04 26 ECCLESHELL John 30 B Soldier 67 Mount Terrace, Eccleshill John Henry Eccleshell Council Employee Joe Chapman CE128/B/145
  WALKER Hilda 25 S . 16 North Street, Farsley Joseph Walker Retired Harriet Walker  
1941 05 03 JOWETT Arthur 21 B Soldier 22 Blackett Street, Calverley Samuel Jowett Machine Fettler F W Jowett CE128/B/146
  WARMAN Laura 21 S . 15 Cotefields Avenue James William Warman Warehouseman J W Warman  
1941 05 10 FIRBY Kenneth Laurence 28 B Motor Engineer 4 Dundas Street, Laisterdyke George Firby (dec'd) . G M Firby CE128/B/147
  MIDGLEY Annie Corbett 22 S . 5 Northcote Street Thomas Ernest Midgley Coal Carter Jean Midgley  
1941 05 31 GOODALL Maurice 29 B Sheet Metal Worker 10 Nora Road, Bramley Edwin Robert Goodall (dec'd) . James Arthur Lister CE128/B/148
  REED Frances Annie 21 S . 10 Land Street, Farsley James Reed Labourer Rose Alice Goodall  
1941 05 31 MOORE Frank 33 B Miner 15 Sale Street, Hoyland Common William Moore (dec'd) . James H Donoghue CE128/B/149
  DONOGHUE Annie 31 S . 29 Melbourne Street James Henry Donoghue Printer's Cutter D Beardshall  
1941 06 21 STAMPS James Herbert 23 B Soldier 52 Victoria Drive, Horsforth Clarence Percy Stamps Clerk C P Stamps, L Hodgson, CE128/B/150
  HODGSON Kathleen 21 S . 23 Merton Drive Leonard Hodgson Warp Twister Mary Grimoldby, John Summersgill By Licence
1941 06 24 PARRATT William 29 B L/Cpl East Lancs Regt 12 Vine Terrace, Stanningley Joe Parratt French Polisher H Broughton, T Firth CE128/B/151
  FIRTH Kathleen 25 S . Ashlea, Merton Avenue Thomas Herbert Firth Weaving Manager Irene Greenwood, H Parratt  
1941 07 05 MIDGLEY Stanley 31 B Textile Mill Manager 1 Ellercroft Terrace, Lidget Green Sam Midgley Nail Merchant Robert Dumbell, Sam Midgley CE128/B/152
  DARNBROUGH Phyllis 28 S . 15 Woodlands Avenue William Wilby Darnbrough Organ Builder Roland Midgley, M E Midgley  
1941 07 12 HILL Jack 31 B Clerk 25 Walker Terrace, Bradford Samuel Walter Hill Electrician V Macdonald CE128/B/153
  MACDONALD Annie 28 S . 12 Mulberry Street George Herbert Macdonald (dec'd) . T A B*  
1941 07 12 MILNER John 28 B Soldier Red Royd, Red Lane Joseph Milner (dec'd) . Molly Edwards CE128/B/154
  EDWARDS Elsie 23 S . Red Royd, Red Lane Ernest Edwards (dec'd) . Stanley Hudson  
1941 07 26 FIELD Jack 21 B Baker 1 Warrels Terrace, Bramley James Field Boilerman Brian H Hutton, William H Baines CE128/B/155
  HEATON Betty 22 S . 2 Medeway Terrace, Summerville Road William Heaton Painter Elsie May Hutton  
1941 08 02 PEARSON John Overend 25 B Fitter 13 Park Top, Stanningley James Overend Pearson Commercial Traveller James Overend Pearson CE128/B/156
  BOOCOCK Mabel 21 S . 9 Belle Vue Drive John Boocock Warehouseman John Boocock  
1941 08 09 POPPLEWELL Eric 27 B Loom Tuner 9 Hildathorpe Terrace, Priesthorpe Road James William Popplewell (dec'd) . L Brown CE128/B/157
  ARUNDEL Eva 21 S . Meadow View, Coal Hill Lane John Arundel Loom Tuner Nellie Popplewell  
1941 08 13 NEWLOVE Thomas William 23 B Soldier 9 Burton Street John Newlove Transport Worker H Broadbent, Walter Hargate CE128/B/158
  BOOKER May 24 S . 9 Burton Street Walter Booker Railway Goods Porter O Broadbent  
1941 08 17 THORPE William 17 B Storekeeper 16 Wheatlands William James Thorpe Labourer Robert Henry Wild CE128/B/159
  CHILD Doreen 18 S . 4 Henley Street, Bramley James Child Warehouseman Phyllis Thorpe By Licence
1941 08 30 HUSTLER Harry 21 B Soldier 4 Midgley Square Isaac Haley Hustler Weaver Harry Chew CE128/B/160
  BAILEY Marjorie Elaine 20 S Twister 13 Frances Street Charles Ernest Bailey Cloth Miller Joan Doreen Bailey By Licence
1941 10 11 GAUNT Herbert 19 B Warehouseman 7 Fern Terrace, Vickersdale Bertie Gaunt Under Manager B Gaunt CE128/B/161
  HEPPLEWHITE Vera 17 S . 15 Poplar Square John Selkirk Hepplewhite Labourer J S Hepplewhite By Licence
1941 10 18 GLOVER Peter Hamshaw 19 B Aircraftsman 64 Mandale Road, Bradford Edwin Maurice Glover Newspaper Proprietor Clarence Walton CE128/B/162
  WALTON Marian Elizabeth 24 S . 30 Merton Gardens Clarence Walton Mechanics Engineer C M E* Turner By Licence
1941 10 25 BEACH Joseph Allan 19 B Soldier Huntershills, Weedon Sydney George Beach Labourer S G Beach CE128/B/163
  FOWLER Doreen 18 S . 23 Kirklees Terrace Eric Nicholls Fowler Weftman W L Holdsworth  
1941 11 01 MARSDEN Ernest 23 B Engineer 14 The Croft, Woodside, Horsforth William Marsden Quarryman's Labourer Annie Marsden, G C Cust CE128/B/164
  BINNS Kathleen 20 S . 7 Ashville Terrace John Henry Binns Dyer's Labourer Amu Marsden, John Henry Binns  
1941 11 04 HARE James Edward 21 B Soldier 31 Charles Street Edward Hare Retired J T Blenkinsop, N Stewart CE128/B/165
  STEWART Doreen 19 S . 33 Charles Street William Stewart Bricklayer's Labourer Kitty Stewart  
1941 11 15 HORSMAN George Thomas 24 B Bricklayer 8 Back Lane Thomas Horsman Labourer Eleanor Norsman CE128/B/166
  CHAMBERS Dorothy May 20 S . 36 Club Lane, Rodley Clifford Chambers Textile Worker Leslie Wilcock  
1941 11 22 SCARTH Leonard 23 B Soldier 2 Crabtree Fold, Pudsey Joseph William Scarth Engineer's Fitter Alice Robinson, A Scarth CE128/B/167
  KAYE Agnes 20 S . 13 Belle Vue Drive Stead Kaye Engineer's Fitter G Lockett, M Kaye  
1941 12 03 COOPER Eric 21 B Gunner 35 Sandford Road, Kirkstall, Leeds Frederick Thompson Cooper Foundry Worker Elizabeth Ann Scrotsky CE128/B/168
  STEWART Mary Ann 21 S . 33 Charles Street William Stewart Soldier James Scrotsky, C Stewart By Licence
1941 12 20 THOMPSON Herbert 46 B Labourer 7 Hanover Street, Town Street, Bramley Harry Thompson (dec'd) . Horace E Pride CE128/B/169
  PONTEFRACT Irene 20 S . 16 Andrew Square   . John Henry Bird  
1941 12 20 MANN Nigel 28 B G.P.O. Telephone Engineer 48 Bayswater Road, Harehills, Leeds 8 Walter Mann Warehouseman George Mann, B Allott CE128/B/170
  BICKERDYKE Ethel 27 S . 1 Northcote Street Walter Bickerdyke (dec'd) . William Bickerdyke  
1942 01 07 DAWSON Luther 32 B Draughtsman 25 Prospect Street Joseph Dawson Retired J Charles Webster, William Hopper CE128/B/171
  WEBSTER Ruth Ellen 27 S . Elcombe, Old Road Joseph Arthur Webster Textile Manufacturer Mrs Webster, J A Webster  
1942 01 10 DAVIES Benjamin Arthur 20 B Turner 24 Waterloo Mount, Pudsey Arthur Davies Steel Erector R Davies, F Ford CE128/B/172
  DARNBOROUGH Nora 20 S . 3 High Street . . A Ford  
1942 01 22 COGGINS Cyril James 23 B Soldier 24 Gladstone Terrace, Watchet, Somerset William Coggins Paper Manufacturer * E E Coggins CE128/B/173
  STOCKHILL Doris 30 S . 2 Deneway, Grove Park James Marshall Stockhill Plumber B Stead, E Taylor By Licence
1942 01 24 POUNDS Arnold 22 B Farm Labourer 213 New Line, Greengates Frederick Stansfield Pounds Coal Merchant T E Pounds, Fred S Pounds CE128/B/174
  RHODES Marian 20 S . 18 Bagley Lane John William Rhodes Plumber C Walton, John William Rhodes  
1942 01 24 WALKER Harry 23 B Cashier 4 Cotefields Avenue George Ridley Walker Retired George William Walker CE128/B/175
  ALLERTON Gertrude Phyllis 21 S . 20 Eddison Street Benjamin Wood Allerton Engineer Evelyn Shaw  
1942 01 28 RHODES Wilfred 19 B R.A.F. 70 Rosemount Terrace, Bagley Lane Herbert Rhodes (dec'd) . Charles Wood CE128/B/176
  JONES Marion 21 S . 70 Rosemount Terrace, Bagley Lane James Jones Turbine Tender Gladys Cheeseborough By Licence
1942 02 04 COOPER Donald 22 B Soldier 16 Cemetery Road, Pudsey Joseph Cooper Florist & Fruiterer Florence Cooper, M* Cooper CE128/B/177
  EDDISON Kathleen 20 S . 3 Farfield Avenue William Eddison Wool Sorter Sidney * Cooper, William Eddison  
1942 02 07 JOWETT William Arthur 28 B Police War Reserve 14 Tennyson Street Albert Jowett (dec'd) . C E Jowett, Arthur Turner CE128/B/178
  TILEY Mary 27 S . 14 Tennyson Street Frank Tiley (dec'd) . Henry Tiley  
1942 02 14 STANLEY Harry 22 B Soldier 11 Gilbert Street John Stanley Labourer Stanley Briggs CE128/B/179
  HUDSON Mary 18 S . 7 South Drive John William Hudson Engine Driver Alice Stanley  
1942 03 06 WHITE Spink 26 B Soldier 12 Waterhouse Terrace, Stanningley Spink White (dec'd) . W R White, J William Dredge CE128/B/180
  HORSMAN Eleanor 22 S . 8 Back Lane Thomas Horsman Labourer Gladys White  
1942 03 21 MOORE Frank Richardson 27 B Soldier R.A. 5 Springfield Road, Bishopbriggs, Glasgow Samuel Moore Foreman Engineer Mary Ivy Moore CE128/B/181
  WALTON Kathleen Mary 20 S . 30 Merton Gardens Clarence Walton Motor Engineer Clarence Walton By Licence
1942 04 04 PAWSON Miles Kemmel 23 B R.A.F. 1 Pembroke Road, Pudsey William Pawson (dec'd) . Joshua Lobley CE128/B/182
  LOBLEY Irene 21 S . 26 Well Street, Farsley Joshua Lobley Labourer James Pryor  
1942 04 06 COLE Stanley Clifford 32 B Baker 55 Thornfield Avenue Arthur William Cole Corporation Employee Frank Suddards CE128/B/183
  SUDDARDS Blanche 41 S . 27 Charles Street William Barnett Suddards (dec'd) . Gilbert Healey  
1942 04 06 LORD Cedric 21 B Acetylene Welder 30 Sunfield Leah Lord Retired C Whittaker CE128/B/184
  DOCKRAY Lydia Foster 27 S . 5 Wood Street George Ellis Dockray (dec'd) . M N Elliott  
1942 04 09 AVERY Harold 38 B R.A.F. 19 Bertha Street Sam Avery (dec'd) . Gerald Avery, John K Kiely CE128/B/185
  RUDD Lilian 34 S . 5 Armstrong Street Samuel Rudd Boot Maker Etty Procter, M E Avery By Licence
1942 04 15 BUTLER Thomas Arnold 19 B Royal Marines 15 Brookfield Avenue, Rodley Benjamin Butler Horseman Leonard Butler CE128/B/186
  GRIMSHAW Ethel Nina 21 S . 7 Vine Street Zeno Grimshaw Firer Mary Butler  
1942 04 22 OXLEY Donald 23 B Pioneer Corps 45 Thornfield Avenue Ernest Oxley Retired Derek Oxley CE128/B/187
  COVELL Winifred 21 S . 3 Waver Green, Pudsey James Covell (dec'd) . Annie Gill By Licence
1942 04 25 GALLOWAY Donald 20 B R.A.F. 14 Craven Street Harry Galloway Labourer R H Pollard CE128/B/188
  POLLARD Dorothy 19 S . 5 St John's Avenue Harry Pollard Weftman Marjorie Gillingwater  
1942 05 20 DISTON Eric Arthur John 23 B Corporal R.E. Vernon, Bailey's Drove, Wool, Dorset Alfred Diston Soldier M Burns, F Keighley CE128/B/189
  KEIGHLEY Marjorie 20 S . 3 Woodlands Terrace Fred Keighley Tuner Irene Sutcliffe By Licence
1942 05 23 GAUNT Leonard Harvey 28 B Engineer 11 Irwin Street Squire William Gaunt (dec'd) . Eric George CE128/B/190
  BAILEY Joan Doreen 19 S . 13 Frances Street Charles Ernest Bailey Cloth Finisher Marjorie Elaine Hustler  
1942 06 06 PAYNE Frank Leslie 31 B Corporal R.E. Healfredwood? Cottage, Lockswood, Sussex John Payne Retired L C Shepherd CE128/B/191
  CORDUEX Irene 25 S . 1 Wade Street Lawrence Corduex Stoker L Corduex By Licence
1942 06 10 THORPE Leslie 20 B Soldier 16 Wheatlands William James Thorpe Munition Worker William James Thorpe CE128/B/192
  WEBSTER Mary Jane 22 S . 4 Tennyson Street, Valley Road, Pudsey Lawrence Webster Mill Hand Phyllis Thorpe  
1942 06 13 CAMP Harry 19 B Soldier 40 Stony Royd George William Camp Labourer James Henry Donoghue CE128/B/193
  DONOGHUE Lucy 30 S . 29 Melbourne Street James Henry Donoghue Printer's Cutter Margaret Young Mudd  
1942 07 18 LUMBY Ronald 21 B Tool Maker 78 Bagley Lane Charles Lumby Core Maker H Edwards CE128/B/194
  EDWARDS Elsie 24 S . 40 Red Royd, Red Lane Ernest Edwards (dec'd) . N Edwards, W H Botill  
1942 07 18 GLOVER Percy 31 B Soldier 159 Richardshaw Lane, Pudsey Edward Glover Miner E Smith CE128/B/195
  FORTUNE Phyllis 23 S . 2 Rawson Street Denton Fortune Platelayer M Fortune, D Fortune  
1942 08 08 JENKINS Evan Llewellyn 33 B R.A.F. R.A.F. Camp, Netheravon John Savill Jenkins Retired Edith Ackroyd, E W Seal CE128/B/196
  ACKROYD Annie 32 S . 1 Thornfield Avenue John Henry Ackroyd (dec'd) . Annie Jenkins, S Jowett  
1942 08 22 JACKSON Frank Stanley 37 B Soldier 59 Penshurst Road, Thornton Heath William Jackson Organ Builder Harry Thompson CE128/B/197
  KEIGHLEY Marion 25 S . 3 Sunny Bank William Parkinson Keighley Secretary Evelyn Earnshaw, W Jackson  
1942 09 12 MAKIN Edward 23 B Soldier 39 Penrith Grove, Wortley, Leeds Edward Makin (dec'd) . Edward M Lambert, Muriel Lambert CE128/B/198
  MOORHOUSE Barbara Mary 20 S . 5 Wesley Road Arthur Moorhouse Engineer Edward Wilson By Licence
1942 09 03 HILL Edwin Charles 20 B Soldier 14 Belle Vue Drive Edwin Henry Hill Mill Hand Edwin Henry Hill CE128/B/199
  DENT Joyce 18 S . 14 Belle Vue Drive James Arthur Dent (dec'd) . E A Readman By Licence
1942 10 10 GREEN Bernard William 21 B E.R.A. Royal Navy 1 Houghley View, Armley William Green Munition Worker Mary Jane Softley CE128/B/200
  SOFTLEY Dorothy Mary 21 S . 12 Arthur Street Herbert Softley Trade Union Official Esmond Harry Worsnop  
1942 10 12 GREVETT William James 26 W Cpl R.A.S.C. 1 Chapel Street William Thomas Grevett Cartage Contractor George Burley CE128/B/201
  SWITHENBANK Annie 25 S . 1 Chapel Street Albert Swithenbank (dec'd) . Ethel Dennison  
1942 10 31 RUDD Kenneth Lavers 26 B Sergt R.A.M.C. 6 Mount Pleasant, Sunfield Jonas Rudd Weaving Overlooker Elizabeth O'Connor CE128/B/202
  O'CONNOR Marcella Mary 25 S . The Hospital, Stanley John O'Connor (dec'd) . A Brierley?  
1942 11 07 RUNNACLES Percy Hedley 36 B Soldier The Common, Metfield, Harleston Samuel Runnacles (dec'd) . Andrew Patton CE128/B/203
  SUMNER Nellie 24 S . 15 Sunfield Cottage John Thomas Sumner (dec'd) . Doris Schofield  
1942 12 05 HARPER Robinson 63 W Clerk 3 Ashburn Place, Ilkley William Henry Harper (dec'd) . Thornton Ramsden, F Greenhough CE128/B/204
  RAMSDEN Minnie 57 W . The Nurses Home, New Street Joshua Booth (dec'd) . Winifred L Ramsden By Licence
1943 01 16 OVEREND William 33 B Soldier 11 Thornfield Avenue Timothy Overend (dec'd) . Willie Archer CE128/B/205
  ARCHER Edna 25 S . West Royd Lodge Willie Archer Park Keeper James Overend  
1943 02 06 ARTIS Walter 26 B R.A.F. 117 Cragside Walk, Kirkstall George Henry Artis A.R.P. Worker A White, G H Artis CE128/B/206
  SHIPLEY Marjorie Winifred 22 S . 11 Merton Drive Bertie Shipley Warp Twister Mavis Crook, B Shipley  
1943 02 27 SWAINSTON Geoffrey 21 B Inspector 17 H* Tree Road, Bramley George Edwin Swainston Tanner George Arthur Knowles, George Edwin Swainston CE128/B/207
  DONOGHUE Marion 20 S . 29 Melbourne Street James Henry Donoghue Printer James Henry Donoghue  
1943 04 26 HORN George 33 B Grocer 15 Keswick Street, Laisterdyke George Thomas Horn French Polisher Albert Edward Horn CE128/B/208
  BICKERDIKE Emma 25 S . 6 South Drive Albert Bickerdyke (dec'd) . E Plews?  
1943 05 29 SOWDEN Frank 21 B Soldier R.A.F. 4 Wesley Road, Farsley James Sowden Wholesale Fruiterer Robert Arnold Costall CE128/B/209
  EDWARDS Edna 22 S . 40 Red Royd, Farsley Ernest Edwards (dec'd) . Elsie Lumby  
1943 05 29 HEAL Richard 23 B Mechanic 13 Blairsville Gardens, Bramley Richard Heal Gown Manufacturer W M Hickman CE128/B/210
  HAINSWORTH Annie 18 S . 15 High Bank John Edwin Hainsworth Rivetter J R*  
1943 05 29 DENT George Thomas 26 B Soldier 2 Tremlett Grove, Junction Road, Upper Holloway George Thomas Dent (dec'd) . Alfred J Dent CE128/B/211
  NORTH Freda Mary 19 S . 8 Queen Street Joseph Dixon North Confectioner Rose North, J F North By Licence
1943 06 05 WHITEHEAD Ernest Frederick 25 B Engineer 64 Ada Terrace, Bagley Alan Wood Whitehead Engineer Donald Charles Jackson CE128/B/212
  SHAW Evelyn 24 S . 16 Eddison Street Harry Shaw Blacksmith I Whitehead  
1943 06 09 HARRISON Edward 48 W Company Director 9 Farfield Avenue John Edward Peat Harrison Retired A Haigh CE128/B/213
  BREARLEY Alice 34 S . 5 Clifton Drive, Pudsey Albert Ernest Brearley Boiler Fireman A E Brearley  
1943 07 19 HATTON Bernard Charles 31 B Policeman 24 Harrison Crescent, Leeds George Hatton Retired   CE128/B/214
  WOOD Evelyn Patricia 30 S . 12 Armstrong Street Wilfred Wood (dec'd) . R G Hatton By Licence
1943 07 24 HASTE Rowland Cuerton 37 B Police Constable 19 Parkfield Road, Manningham, Bradford Thomas Driver Haste Shipwright Pollie Hussey CE128/B/215
  HOULDSWORTH Mary 29 S . The Vicarage, Farsley Walter Houldsworth Foreman Woolsorter John Consitt Binks By Registrar's Certificate
1943 07 31 SEED Stanley 33 B R.A.F. 22 Rose Avenue, Horsforth Harold Seed (dec'd) . A Nimmo CE128/B/216
  HOLDSWORTH Norah 28 S . 20 Cotefields Avenue James Ackroyd Holdsworth (dec'd) . L? Seed  
1943 07 31 MARSHALL Walter Percy 28 B Soldier 4 Farfield Avenue Fred Marshall Retired H Marshall CE128/B/217
  WELSHMAN Mary 20 S . 46 Roundhay Road, Bridlington John Mitchell Welshman Squadron Leader R.A.F. A Greenwood By Licence
1943 08 18 WILSON Herbert 33 B Soldier 61 Bagby Road, Woodhouse, Leeds Thomas Wilson (dec'd) . T Dickinson CE128/B/218
  DICKINSON Maude 34 S . 4 Rawson Street William Dickinson Retired A Jenkins By Licence
1943 08 25 SIMPSON Norman 35 B Cashier 296 Barkerend Road, Bradford Charles Harold Simpson Litho Machine Maker Thomas R Walker, Frederick B Wheatley CE128/B/219
  WHEATLEY Gwendoline Voase 26 S . 38 Mona Terrace Frederick Bennett Wheatley Motor Engineer L M Metcalfe, A E Atkinson  
1943 09 11 YEADON Roy Stephenson 22 B Flying Officer Cliffe House, Rawdon Nathaniel James Yeadon Company Director L C Lewis, Mavis Yeadon CE128/B/220
  PICKARD Ida Kathleen 25 S . Oak D* Barrs Road, Old Hill Harold Pickard Engineer William Wilson, Harold Pickard  
1943 09 11 PALFREEMAN Maurice 36 W Police Constable 17 South Drive, Farsley Arthur Palfreeman Spinning Overlooker J Garside, J Crow CE128/B/221
  LOBLEY Phyllis 38 W . 15 Richmond Road Montrose Jacques (dec'd) . A Hart  
1943 09 18 PHILLIPS Leonard Arthur 29 B Chemist 1 Ashleigh Road, West Park, Leeds 6 Arthur Frank Phillips Commercial Traveller C H Ra*, A F Phillips CE128/B/222
  SHEPHERD Joan Mary 24 S . 4 Springfield Terrace, Stanningley Edward Rawnsley Shepherd Schoolmaster J Brennand, E R Shepherd By Licence
1943 10 16 HARRISON Charles William 22 B Soldier R.C.A. Canadian Army Depot Charles Frederick Harrison Civil Service Employee Henry Lowther CE128/B/223
  LOWTHER Florence Hannah 25 S . 132 Old Road John Copperwhite Lowther Joiner Frances Taylor, J C Lowther  
1943 12 24 FOOT George Frederick John 20 B R.A.F. 32 Brougham Street, Battersea William Henry Foot Clerk Harry Gaines CE128/B/224
  GIBSON Ruth 19 S . 19 South Drive, Farsley John Gibson (dec'd) Garage Manager Frances Taylor By Licence
1943 12 25 LAYCOCK Kenneth 21 B Turner 39 Thornfield Avenue Harry Laycock Grinder John Tidswell, Harry Laycock CE128/B/225
  TIDSWELL Daphne Wood 21 S . 92 Houghside Lane, Pudsey John Tidswell Motor Driver Mary Laycock  
1943 12 27 CHAPMAN Joseph 21 B Soldier 11 Low Bank Street, Farsley John Richard Chapman Steel Erector William Ewart Firth CE128/B/226
  FIRTH Mavis 20 S . 1 Bradley Hill View, Stanningley William Ewart Firth Turner Fred Taylor, B P Firth  
1944 01 01 ASHBY Arthur Edmund 23 B Royal Navy 26 Houghside Road, Pudsey Oswald John Charles Ashby Grocer D Shearman, O J C Ashby CE128/B/227
  SHEARMAN Margaret Eleanor 21 S . c/o The Beeches, Farsley David Shearman Farm Labourer Elsie C Osborne  
1944 02 12 BULMER Leslie 22 B R.A.F. 408 Stanningley Road, Bramley Leonard Bulmer Mill Worker Denis Bulmer CE128/B/228
  SHAW Edna Alice 21 S . 6 Melbourne Street Joseph Shaw Farm Worker Gwen Shaw  
1944 02 26 STARBUCK Joseph Sidney 25 B Royal Artillery Council House, Walcott, Lincs John Healy Starbuck Farm Labourer Harry Rayner, Elsie M Pearson CE128/B/229
  PEARSON Isabel M 21 S . Claremont Cottage, New Street Charles Rankin Pearson Bricklayer Jean Pearson  
1944 03 02 COX Harold 27 B Soldier 28 Diglis Road, Diglis, Worcs George Cox (dec'd) . J Rhodes, M Rhodes CE128/B/230
  RHODES Alice 24 S . 15 Irwin Street, Farsley Joseph Rhodes Coalman Freda Rhodes By Licence
1944 03 18 EXLEY Gilbert 27 B Corporal R.A.C. 14 Beechwood Street Robert Exley Clerk Sarah Walker, R Exley CE128/B/231
  WALKER Marjorie Alice 25 S . 12 Merton Gardens Harry Walker (dec'd) . Lily Exley, * Yeadon  
1944 03 18 BOYS Peter Alan 22 B Lieut R.A. 92 Radcliffe Lane, Pudsey Harold Boys Executive Officer, Ministry of Labour Mabel Crowther CE128/B/232
  CROWTHER Mary 21 S . 17 Ederoyd Drive Arthur Crowther (dec'd) . H Boys, G Crowther  
1944 03 25 FORREST Kenneth 21 B Fleet Air Arm 22 Thornfield Avenue David Leonard Forrest Stoker C Forrest, E Wood, D L Forrest CE128/B/233
  FIELDHOUSE Joan 19 S . 23 Priesthorpe Avenue James Fieldhouse Engineer V Fieldhouse, J Fieldhouse  
1944 03 31 ELMORE Clifford William 35 B Warrant Officer Class D Ellesmere Bank, Menaibridge Frederick Elmore (dec'd) . Winifred Elmore CE128/B/234
  FYRTH Mary 25 S . 14 Eddison Street Thomas Fyrth Railway Employee Ernest Hart By Licence
1944 04 08 KEELING Robert John 22 B Trooper 11th Hussars Starkholmes Road, Matlock, Derby George Henry Keeling Decorator John Edwin Haw CE128/B/235
  HAW Annie 23 S . 10 Andrew Square, Farsley Fred Haw Scavenger Elsie Winter By Licence
1944 04 08 HOPKINSON Charles Sydney 37 B Constructional Engineer 8 Browsholme, Hickton Road, Swanwick, Derby Arthur Hopkinson (dec'd) . Emma Oddy, Joseph W Bates CE128/B/236
  MARSHALL Ethel 39 S . Wood Nook, Farsley Walter Marshall (dec'd) . John E Wormald  
1944 04 17 TIMBRELL Sidney James 28 B Foundry Foreman 179 Farsley Old Road, Stanningley James Timbrell Foundry Manager Walter Wigglesworth CE128/B/237
  THORPE Phyllis 24 S W.A.A.F. 16 Wheatlands, Farsley William James Thorpe Munition Worker Mary Wigglesworth  
1944 04 22 SIVELL Ernest 27 B Soldier 581 Westgate Road, Newcastle George Sivell (dec'd) . Frederick George Wilkinson CE128/B/238
  WILKINSON Florence Annie 32 S . 11 Westfield Street George Wilkinson (dec'd) . Elsie Johnson, George William Sivell  
1944 05 20 JACK James 21 B R.A.S.C. Balnakeilly Cottage, Moulin Alexander Jack Blacksmith Francis Hullah, Robert Leslie Ho* CE128/B/239
  PARISH Eileen 19 S . 30 Croft Street Leonard Parish (dec'd) . Hilda Best, A E Parish, J Jack  
1944 06 20 TRELEASE William Chester Terence 26 B Soldier 8 Coronation Road, Redruth, Cornwall William Trelease (dec'd) . Edna May Threapleton CE128/B/240
  THREAPLETON Nancy Edith 24 S . 14 Wheatlands, Farsley Frank Threapleton Blacksmith's Striker Joshua Procter  
1944 06 30 JENNINGS Herbert 19 B Radar Royal navy 72 Southroyd Park, Pudsey Edward Jennings Fireman James William Higgs, Edith Mander CE128/B/241
  GAUNT Doris 20 S . 21 Charles Street Joseph Gaunt Bricklayer Nora Mander, D Crabtree By Licence
1944 07 15 WILBY Maurice 22 B R.A.F. 33 Thornfield Avenue Alf Wilby Mill Worker * Robbins CE128/B/242
  WARD Marjorie 18 S . 77 Duke of York Avenue, Sandal Charles William Ward Miner R Batty, A Wilby  
1944 07 15 SCULL Clifford 37 B Corporal 18 Northcote Street Jack Scull (dec'd) . Herbert Edward Timmis CE128/B/243
  DOWGILL Annie Louisa 28 S . 8 Low Bank Street Richard Dowgill (dec'd) . Edgar Waite By Licence
1944 07 29 ARUNDEL Thomas Ward 32 B Soldier 8 Mill Lane, Methley Richard Arundel (dec'd) . Joe Armitage CE128/B/244
  HARDIE Annie 34 S . 27 Bryan Street Robert Hardie (dec'd) . Roger Arundel By Licence
1944 07 29 BATES Fred 23 B Fitter 76 Ford Hill, Ambler Thorn, nr Halifax Greenwood Bates Joiner H Dewhirst CE128/B/245
  O'BRIAN Irene Mary 21 S . 19 Eddison Street Joseph O'Brian Spinning Foreman M O'Brian  
1944 08 12 RAMSEY Loy Jefferson 32 B Sergeant U.S.A.A.F. R.A.F. Base, Huntingdon Thomas Ramsey Aircraft Factory Worker Harry Pollard, Florence Rhodes CE128/B/246
  RHODES Marjorie 28 S . 5 Thornfield Avenue James Rhodes Engineer James Rhodes By Licence
1944 08 19 SPEIGHT Harold 26 B Driver R.A.F. 7 New Scarboro, Richardshaw Lane, Pudsey Herbert Speight Fish Frier William Percy Scott, E Speight CE128/B/247
  CARTWRIGHT Mary 23 S . 26 Thornfield Avenue Wilfred Cartwright Cloth Miller Doris Yeadon, A Cartwright  
1944 08 26 BOOTH Harold 20 B R.A.F. The Cottage, Smalewell Gardens, Pudsey Alfred Booth Motor Driver William D Smales CE128/B/248
  SMALES Ada 29 S . 9 Woodland Grove James Smales (dec'd) . Sydney *  
1944 08 26 ASHTON Fred 23 B Stock Room Keeper 34a Pleasant View, Robin Hood, Wakefield John Ashton Miner * CE128/B/249
  MORRALL Joan 22 S . 4 Wood Nook Herbert Morrall Boiler Maker *  
1944 09 09 WARRINGTON Douglas 21 B A.B. Seaman 2 Midgley Square Arthur Warrington Labourer * CE128/B/250
  BUSSEY Margaret 22 S . 2 Moorland Road, Thornbury James Bussey (dec'd) Farmer *  
1944 09 30 MORRIS Spencer Thomas 22 B R.A.F. Sturt Farm, Kinlet, Bewdley, Worcs Thomas Ivor Morris Labourer Irene Kaye, Marjorie Pearson CE128/C/1
  NICHOLLS Edna 21 S . 25 Charles Street Oswald Nicholls Shoe Repairer Joseph Thrippleton, C A Morris  
1944 11 25 BISSLAND William John 28 B Royal Artillery 173 Parliamentary Road, Glasgow C4 James Bissland (dec'd) . George Smith, Thomas C* CE128/C/2
  SMITH Marjorie 21 S . 6 East Street George Smith Beltman Audrey Smith, Margaret Brown  
1944 12 10 WHITHAM Samuel 63 W Pork Butcher & Farmer 67 Town Street George Hainsworth Whitham (dec'd) Joiner E Whitham CE128/C/3
  YORK Julia Ann 54 S . 65 Town Street William York (dec'd) Farmer H York By Licence
1944 12 11 SELBY Rodney 28 B Corporal R.A.F. 12 Poplar Square Leonard Selby Warehouseman Lily Cornish, J Broughton CE128/C/4
  CORNISH Millicent 23 S . 57 Waincliffe Place, Beeston, Leeds William Cornish Boot & Shoe Repairer L Selby, K Cornish By Licence
1944 12 23 FOVARGUE Obadiah 68 W Retired 8 Providence Street Bartholomew Fovargue (dec'd) . Evelyn Rudd CE128/C/5
  WARD Ethel 65 W . Westbourne Place Edward Harrison (dec'd) . Arthur Scarborough  
1944 12 23 GARSIDE Ralph 24 B Shop Assistant 6 Perseverance Street, Waterloo, Pudsey Ernest Garside Weaver H W Green, E Garside CE128/C/6
  BURRILL Edith 20 S . 1 Woodnook Terrace Thomas Burrill Coppersmith B Garside  
1944 12 26 WOODS Robert George William 52 W Gas Stoker 10 Thornfield Avenue Robert Woods (dec'd) . Clarence Marriott CE128/C/7
  MARRIOTT Bertha 37 S . 10 Thornfield Avenue Mark Marriott (dec'd) . Barbara Ellen Furniss, Beulah Barrett  
1945 01 01 GUILD John Arthur 33 B Sergeant R.A.F. 8 Priesthorpe Road John Guild (dec'd) . Joseph E Blanks CE128/C/8
  THOMAS Ethel 44 W . 4 John Street James Leydan (dec'd) . G L Guild By Licence
1945 02 24 WADE Ernest 34 B Guardsman 506 Broad Lane, Bramley Ernest Wade Retired Florence Grady CE128/C/9
  ELSWORTH Dorothy 21 S . 14 Cotefields Avenue John William Elsworth Sawyer * Wooler, H Wade By Licence
1945 02 24 SIMPSON John Henry 45 B Engineer 4 Christ Church Road, Leeds 12 Cyrus Simpson Retired Edith Waite CE128/C/10
  LAYCOCK Mary Ann 32 S . 6 Sydney Street Harry Laycock Engineer J Taylor, C Simpson  
1945 03 22 TAYLOR Arthur 25 B Sergeant R.E.M.E. 7 Northcote Street Edward Henry Taylor (dec'd) . William T M*field, G C Yeadon CE128/C/11
  BEET Anne 31 S . 282 Rocky Lane, Nechalls, Birmingham William Beet Carter Winifred Buckle, Margaret J Taylor  
1945 03 26 GLEDHILL Eric Randolph 35 B Soldier 235 Hunslet Road, Leeds Percy Gledhill Gents Outfitter Raymond Gledhill CE128/C/12
  HORSLEY Gladys Mary 30 S . 9 Carlisle Street, Bradford Road William Horsley (dec'd) . Elsie Kell  
1945 03 29 MARSHALL Cecil Edward 24 B S.B.A. Royal Navy 4 North Terrace, Rochester, Kent Amos John Marshall Munition Worker Margaret S Davison, J W Warman CE128/C/13
  WARMAN Dorothy 21 S . 15 Cotefields Avenue James William Warman Warehouseman J Warman, A J Marshall By Licence
1945 04 11 JOHN William James 32 B Soldier Little Warren Camp, Crowboro, Sussex James John Retired S Shaw CE128/C/14
  SYKES Marjorie 19 S . 35 Thornfield Avenue Thomas Arnold Sykes Grinder Phyllis Shaw  
1945 04 28 LYDA Earl 30 B Airborne U.S.A. Army 109 Bradford Road, Farsley James Marion Lyda Rancher Gladys Wigglesworth CE128/C/15
  WIGGLESWORTH Marjorie 23 S . 109 Bradford Road, Farsley Ernest Wigglesworth Sheet Metal Worker John Herbert Wigglesworth By Licence
1945 04 28 HAINSWORTH Fred 31 B Soldier 5 Coniston Mount, Stanningley Joseph Hainsworth (dec'd) . Charles Allen, Elizabeth Hainsworth CE128/C/16
  ALLEN Margaret Shepherd 29 S . 5 Rusholme Drive George Allen Retired Kathleen Allen, J Allen By Licence
1945 05 16 PEARSON Harold 32 B Manager 1 Half Mile, Stanningley John Pearson (dec'd) . Frank Sharp CE128/C/17
  WOODING Nellie 28 S . 14 Poplar Square Frederick Wooding Plumber Muriel Bird By Licence
1945 05 19 WEBB Leonard Francis 24 B R.A.F. R.A.F. Station, Penrhos, Llanbedrog William Henry Webb (dec'd) . R J Webb, D W Young CE128/C/18
  YOUNG Clara 18 S . 11 Cotefields Avenue David William Young Furnaceman A E Waite, K C Phillips  
1945 05 19 WALKER George 24 B Engineering Inspector 45 Newlands Harry Walker Fitter G Hustler, D Stansfield CE128/C/19
  MILLHOUSE Marjorie 20 S . 370 Leeds Road, Bradford James Milllhouse Furniture Dealer T Walker, F Judson  
1945 05 19 SCROTSKY James 24 B Plater 7 Queen Street Benjamin Scrotsky (dec'd) . C Slater, E Scrotsky CE128/C/20
  HERRING May 25 S . 2 Irwin Street Alfred Herring Labourer M Serotsky, M Herring  
1945 06 21 LOKER Jack 24 B R.C.S. Army 6 Prospect Avenue, Pudsey Harold Loker (dec'd) . Richard Johnson CE128/C/21
  JOHNSON Edna May 21 S . 6 Mulberry Street William Robert Johnson Corporation Employee Dorothy Hoban, William Johnson By Licence
1945 06 23 PROCTER Harold 33 B Soldier 5 Calverley Lane Walter Procter (dec'd) . Willie Sugden CE128/C/22
  SUGDEN Hilda Holden 33 S . 9 Croft Street Tom Holden Sugden (dec'd) . Betty Greaves  
1945 06 30 KAYE Stanley 33 B Engineer 2 Half Mile Lane, Stanningley Lewis Kaye Shopkeeper William Round CE128/C/23
  WENMAN Betty Robina 26 S . 8 Ashville Terrace John Wenman Bank Messenger Peggy Robina Betty Diprose  
1945 07 07 CROSS Albert Denis 24 B R.A.F. 60 Willow Road, Aylesbury William Thomas Cross Railway Clerk * Gott CE128/C/24
  FOX Joan 23 S . 14 Melbourne Street Clement Fox (dec'd) . W T Cross  
1945 07 11 GAMBOU Leo 24 B R.A.F. R.A.F. Stn, Tiree, Scotland John Gambou (dec'd) . Jean Milward CE128/C/25
  MIDGLEY Jean 24 S . 5 Northcote Street Thomas Ernest Midgley Labourer K L Firby  
1945 07 25 ROGERS David Albert 20 B Seaman 5 Irwin Street John Rogers (dec'd) . Maggie Rogers CE128/C/26
  BOWMAN Olive 19 S . 5 Irwin Street Thomas William Bowman Dyer Thomas William Bowman DCM.MM  
1945 07 28 CHILD Harry 26 B Engineer 100 Woodhall Road, Calverley Harry Child Warehouseman Margaret E Cass, W H Kitchen CE128/C/27
  KITCHEN Marion 20 S . 23 Thornfield Avenue William Henry Kitchen Textile Foreman Benjamin Child, J *  
1945 08 06 MILLION Harry 24 B Munition Worker 1 Turner Street John Million (dec'd) . Eva Constance Clarke CE128/C/28
  WORTON Irene 21 S . 2 Old Fold William Worton Munition Worker W Clarke, William Worton  
1945 08 15 TICK Theodore Walter 21 B R.A.S.C. 22 James Street, Chatham, Kent Thomas Walter Tick Foreman Fitter Lilian Fowler CE128/C/29
  FOWLER Eileen 20 S . 23 Kirklees Terrace Eric Nicholls Fowler Weftman Rose Annie Harrison By Licence
1945 08 15 WALLACE Ralph Thomas 25 B Sergeant Canadian Forces Canadian Hqrs, Holland John Seymour Wallace Civil Servant Marjorie Gaunt, George Jaycock CE128/C/30
  HORN Elsie 26 S . 18 Melbourne Street Albert Edward Horn (dec'd) . Allan Jaycock By Licence
1945 08 18 NOLAN Thomas Francis 27 B Piper H.L.I. 32 Kelvindale Road, Maryhill, Glasgow Thomas Nolan R.A.F. Clifford Wetherill Sheard CE128/C/31
  SHEARD Ethel 17 S . 20 Well Street Leonard Sheard Painter & Decorator Joyce Fairweather  
1945 08 25 HILDON Bernard 26 B R.A.F. Engineer 30 Russell Street, Darlington Ernest Hilton (dec'd) . Stanley Douglas Pilch CE128/C/32
  HOBAN Dorothy 20 S . 1 Mulberry Street, Bardford Road Thomas Hoban (dec'd) . Edna May Loker  
1945 09 08 WAITE Donald 20 B Fleet Air Arm R.N.A.S. 5 Farfield Avenue Tom Waite Window Cleaner Alice Stead, Tom Waite CE128/C/33
  STEAD Doreen 20 S . 11 Croft Street Sam Stead Woolsorter Clifford Hudson  
1945 09 22 MERIGOLD Stanley 30 B Pharmacist 90 Fartown, Pudsey Richard William Merigold Overlooker Herbert Cox, R W Merrygold CE128/C/34
  AITKEN Agnes Erica 27 S . 26 Ederoyd Drive James Dougall Aitken Retired Lilian Clayton, J D Aitken By Licence
1945 09 22 SHARP Walter 62 W Builder 4 Dawlish Terrace, York Road, Leeds Ephraim Sharp (dec'd) . C H Mitchell CE128/C/35
  GILL Mildred 48 S . 12 Woodlands Grove George Gill (dec'd) . M Chenery, William Gill  
1945 09 22 BROWN George 23 B L.A.C. R.A.F. 36 Mona Terrace Herbert James Brown (dec'd) . Richard Bulmer CE128/C/36
  MITCHELL Mary Marjorie 23 S . 16 Town Street, Farsley William Mitchell Fish Frier Florrie Bulmer By Licence
1945 09 29 KIRBY William George 25 B Clerk R.A.S.C. 17 Mona Street, Preston George Kirby Firer F W Dockray CE128/C/37
  DOCKRAY Alice 33 S . 2 Cotefields Avenue Samuel Dockray (dec'd) . T C Scott, G Kirby  
1945 09 29 WATTS Herbert Frederick 31 B Soldier The Bungalow, Bighton, nr Alresford, Hants Henry Edward Watts (dec'd) . Leslie Barker CE128/C/38
  BARKER Annie 23 S . 2 William Street, Sunfield Joseph Henry Barker (dec'd) . Thomas Watts  
1945 10 01 SMITH Harry 50 W Grocer 98 Town Street Thomas Smith (dec'd) . Dorothy Smith CE128/C/39
  BETHELL Rhoda Sarah Ward 39 S . 69 St Marys Road, Heaton, Bradford Arthur Bethell Antique Dealer * Jackson By Licence
1945 10 06 PEACE Benjamin Dyson 24 B R.A.F. Church Cottage, New Street Arthur Sutton Peace (dec'd) . George Herbert Scarborough CE128/C/40
  SCARBOROUGH Muriel 22 S . 8 Oakroyd Terrace, Stanningley George Herbert Scarborough Chauffeur Alfred Bury By Licence
1945 10 06 MARA John 25 B Soldier 51 Glebe Avenue, Mitcham, Surrey Robert Mara (dec'd) . George McAllister CE128/C/41
  HIRST Maggie 23 S . 9 Turner Street John Henry Hirst (dec'd) . Wilfred Harrison By Licence
1945 10 09 DYGOS Jozef 29 B Soldier 5 Merton Avenue Pawel Dygos (dec'd) . L Hainsworth CE128/C/42
  HAINSWORTH Annie Beatrice 34 S . 5 Merton Avenue Wilfred Hainsworth (dec'd) . A Ballinger? By Licence
1945 10 20 KEETON Dennis 21 B Royal Navy 5 Warrels Terrace, Bramley Fred Keeton Railwayman Kathleen Bullock CE128/C/43
  SHAW Gwendoline 20 S . 6 Melbourne Street Joseph Shaw Carter J A Keeton, J Keeton  
1945 10 31 WARRINGTON Fred 24 B Soldier 2 Midgley Square Arthur Warrington Bricklayer's Labourer B Warrington CE128/C/44
  WALKER Harriet 25 S . 16 North Street, Farsley Joseph Walker Retired J Bennett By Licence
1945 11 10 HUDSON Clifford 27 B R.A.S.C. 237 Sandhurst Avenue, Horsforth James William Hudson Foreman Fred Thompson, Tom Waite CE128/C/45
  WAITE Elsie 25 S . 5 Farfield Avenue Tom Waite Window Cleaner Muriel Marston, Nellie Mosey By Licence
1945 11 17 NEWTON Wilfred Henry 23 B R.A.S.C. 17 South Drive, Farsley Walter John Newton (dec'd) . Edward Hough CE128/C/46
  PALFREEMAN Doris 24 S . 17 South Drive, Farsley Arthur Palfreeman Spinning Overlooker Marjorie Gill, Harry Gill By Licence
1945 12 01 HAMMOND Sydney 23 B Royal Navy 12 Victoria Terrace, Stanningley Harold Hammond Machinist K Illingworth CE128/C/47
  GILL Nancy 21 S . 12 Land Street Clifford Gill Aircraft Worker K Murphy By Licence
1945 12 01 POULTER Cyril 45 B Engineer 6 Harrison Avenue, Stanningley Walter Poulter (dec'd) . Gladys Burns, Eric Redshaw CE128/C/48
  WOOD Louie 32 W . 10 Clara Street Joseph Redshaw (dec'd) . Harry Stockwell  
1945 12 15 HARDCASTLE Norman 25 B Joiner 13 New Scarborough Road, Bramley Ewart Hardcastle Aircraft Fitter Lavinia Hamer CE128/C/49
  EDWARDS Molly 26 S . Red Royd, Red Lane Ernest Edwards (dec'd) . Benjamin Hardcastle  
1945 12 22 BOOCOCK Arthur 72 W Retired 13 Whitaker Street John Boocock (dec'd) . Frank Sanders CE128/C/50
  SANDERS Clara Agnes 66 W . 2 Clara Street George Atkinson (dec'd) . Herbert Sheard By Licence
1946 01 22 MUSGRAVE William 26 B Soldier 17 Prospect Grove Ernest Musgrave Munition Worker * Smart CE128/C/51
  EARLE Gladys 25 S . 17 Prospect Grove Arthur Earle Labourer Agnes Donoghue  
1946 01 26 MILNES Alan 27 B Corporal 34 Greenhill Street, Leeds Road, Bradford Sydney Milnes (dec'd) . Ellen L Renton CE128/C/52
  GRIMSHAW Emily Kathleen 27 S . 24 Thornfield Avenue James Grimshaw Engineer Leslie M Marsden By Licence
1946 02 02 CLARKE Harry 34 B Plasterer 16 Perseverance Street, Pudsey Walter Clarke Retired Ivor? Wallace Burgess CE128/C/53
  JOHNSON Elsie 31 S . 6 Mulberry Street William Robert Johnson Corporation Employee Edna May Loker  
1946 02 09 ROBERTS Rowland 21 B Gas Employee 16 The Crescent, Pudsey Edward Roberts Master Painter Marion Roberts CE128/C/54
  EDWARDS Marie 21 S . Red Royd, Red Lane Ernest Edwards (dec'd) . Thomas Foster  
1946 02 25 SMITH William Victor 27 B Gunner 31 Dickson Road, Blackpool Joseph Smith (dec'd) . Henry Simpson CE128/C/55
  SIMPSON Edith 29 S . 2 Belle Vue Drive Henry Simpson Labourer Frank Simpson, Lilian Simpson By Licence
1946 03 09 KING Ernest George 22 B Fitter Fernleigh, Heol Gwyrosydd, Treboeth, Swansea Arthur Henry King Joiner Leslie John King, G Clayton CE128/C/56
  CLAYTON Marjorie 22 S . 18 Cotefields Avenue Garnett Clayton Engineer Joyce Clayton, A H King  
1946 03 09 WARD William Aubrey 23 B Draughtsman 16 Rusholme Road Percy Gough Ward Engineer Percy G Ward CE128/C/57
  SWANSBURY Mary 21 S . 152 Calverley Lane, Bramley Alfred Swansbury Engineer Alfred Swansbury  
1946 04 20 WILLEY Clarence Alma 35 B Machine Setter 4 Lister Street George Willey (dec'd) . Alfred A Jagger CE128/C/58
  DOWGILL Marion 22 S . 4 Lister Street Albert Dowgill (dec'd) . Mildred Dowgill  
1946 04 20 PADGETT Herbert 32 B Bus Driver 6 Rawson Street Charles Edward Padgett Foreman Fettler E J Padgett CE128/C/59
  WATTAM Mavis 24 S . 19 Thornfield Avenue, Farsley Charles Robert Wattam Skin Puller M Wattam  
1946 04 22 HODKINSON Ronald 27 B Clerk R.A.S.C. 36 Westbury Avenue, Wood Green N22 Arnold Hodkinson (dec'd) . George F Radley, F Hodkinson CE128/C/60
  RADLEY Margaret 22 S . 2 John Street George Frederick Radley Grocer Sidney Merigold, A Radley  
1946 04 27 BARNARD Frederick Ernest 35 B R.A.F. Harston Road, Haslingfield, nr Cambridge Robert Barnard Retired F Wilson CE128/C/61
  THOMPSON Edith Hannah 36 S . 16 Bryan Street Ernest Thompson (dec'd) . T Bull*  
1946 04 30 HIRST Kenneth Bradley 22 B Butcher Ulverscroft, Bradford Road, Calverley Wilson Hirst Butcher Thomas Eric Elsegood CE128/C/62
  PADGETT Audrey 22 S . 1 Armstrong Street Frank Padgett * Margaret Hodgson?  
1946 05 04 TAYLOR Alan 23 B Assistant Buyer 7 Northcote Street Edmund Henry Taylor (dec'd) . Ernest Hutchinson CE128/C/63
  HUTCHINSON Phyllis 22 S . Floreat, Francis Street, Farsley Ernest Hutchinson Managers a/c M J Taylor  
1946 06 14 BELL Francis Alan 28 B Pilot R.A.F. 27 Wesley Road, Stanningley Francis Leonard Bell (dec'd) . Charles Edward Radcliffe CE128/C/64
  RADCLIFFE Hilary Haynes 24 S . Ballantrae, Woodhall Park, Stanningley Charles Edward Radcliffe Insurance Manager Henry John West By Licence
1946 06 15 KEY Albert 30 B Car Fitter 1 Thornfield Avenue George Key (dec'd) . A Knight CE128/C/65
  ACKROYD Edith 31 S . 1 Thornfield Avenue Jack Ackroyd (dec'd) . T Siddall  
1946 07 20 COOK Ronald 24 B Fleet Air Arm 28 Nunthorpe Road, Rodley Raymond Cook (dec'd) . Harris Henry Horn CE128/C/66
  WARD Emily 23 S . 4 Charles Street Raymond Ward Cloth Finisher Eleanor Ward  
1946 07 27 RODGER Thomas Martin 26 B Labourer 8 Andrew Square, Farsley James Rodger (dec'd) . Alfred Verdun Barrett CE128/C/67
  BARRETT Freda 26 S . 8 Andrew Square, Farsley Alfred Barrett Cloth Finisher Dorothy Mary Barrett  
1946 07 27 HOWE Arthur Edward 27 B General labourer 18 Rusholme Drive, Farsley William Howe (dec'd) . Frederick George Howe CE128/C/68
  HORN Emma 25 S . 18 Rusholme Drive, Farsley Harry Horn (dec'd) . Irene Davison  
1946 08 03 ROBINSON Newton 31 B Labourer 10 Andrew Square, Farsley James Walkden Robinson Cotton Spinner James Stokes Robinson CE128/C/69
  HAW Marion 32 S . 10 Andrew Square, Farsley Fred Haw Scavenger Annie Keeling  
1946 08 10 MUIRHEAD Gavin 24 B Railway Worker 86 Burnbank Street, Coatbridge, Lanarkshire George Smith Muirhead Fireman William Muirhead CE128/C/70
  WEST Barbara Joan 22 S . 1 Croft Avenue, Farsley Arthur West Boiler Fireman Muriel Elizabeth Wade  
1946 09 03 GUTTERIDGE Ernest Leslie 25 B Machine Operator 27 Brushfried Street, Hyson Green, Nottingham Frederick John Gutteridge Lace Maker C * CE128/C/71
  JENNINGS Eileen 19 S . 5 Eddison Street, Farsley James Henry Jennings Joiner T* Gooder By Licence
1946 09 14 DAVIS Kenneth Lloyd 27 B Automobile Engineer 191 Squires Lane, Finchley, London N3 William Davis Cable Printer John Henry Davis CE128/C/72
  BERRIDGE Ethel 29 S . 1 Woodhall Avenue, Stanningley Reginald John Berridge Foreman Warehouseman Betty Smales  
1946 09 26 WILSON Richard Maurice 25 B Bank Clerk 38 Bradford Road, Stanningley Richard Maurice Wilson Coal Merchant Hugh Sowden, R M Wilson CE128/C/73
  GRAHAM Beatrice Joan 24 S . 21 Harker Terrace, Stanningley Wilfred Graham Retired Edna Braily  
1946 10 19 MARSHALL Horace 33 B Motor Mechanic 4 Farfield Avenue, Farsley Fred Marshall Retired Harry Marshall CE128/C/74
  MUDD Florence Lily 23 S . 31 Thornfield Avenue, Farsley Charles Henry Mudd Coach Painter Mabel Watmough  
1946 11 16 KILPATRICK William 24 B Engineer 58 Ravenscliffe Avenue, Eccleshill, Bradford William Kilpatrick Engineer John Gilbert Boulding CE128/C/75
  DOWGILL Ella Eliza Hutchinson 21 S . 29 Thornfield Avenue, Farsley . . Margaret Cheetham By Licence
1946 11 30 HALLIDAY William Henry 25 B Machine Shop Foreman 62 Somerset Road, Pudsey Percy Halliday Condenser Minder Matthew Coates CE128/C/76
  YEADON Doris 25 S . 18 Wheatlands, Farsley George Craven Yeadon Grocer Elsie Clarke  
1946 12 07 HARTLEY Rowland 23 B Plater (Boiler Maker) 1 Oakwell Terrace, Farsley John William Hartley Plater (Boiler Maker) Ronald Wales CE128/C/77
  ROBINSON Audrey 22 S . 1 Grove Street, Stanningley Archer Robinson (dec'd) . Marion Irene Robinson  
1946 12 07 SOWDEN Harry 26 B Laundry Man 4 Wesley Road, Stanningley James Sowden Market Gardener Frank Sowden CE128/C/78
  WALL Edna 26 S . 4 Wesley Road, Stanningley James Wall Railway Signalman Elsie Izett  
1946 12 14 HOLDSWORTH Jim 26 B Cutter 11 High Bank, Farsley Joseph Henry Holdsworth Cutter Jack Brooke CE128/C/79
  BROWN Cordelia 20 S . 54 Randolph Street, Bramley Reuben Brown Maintenence Engineer Edith Annie Brown  
1946 12 21 HARDY Lawrence 25 B Electrical Engineer Penrith, New Road Side, Rawdon Harry Hardy (dec'd) . Leslie Carlisle CE128/C/80
  COULSON Alice Mary 22 S . 23 Melbourne Street, Farsley Samuel Coulson Rivetter Gladys Lilian Guild  
1946 12 26 SCOTT Thomas Cyril 40 B Machinist 82 Waterloo Mount, Pudsey Arthur Scott Spinner Harry Smith CE128/C/81
  STANLEY Alice 31 S . Claremont, New Street, Farsley John Stanley Machine Minder Mary Stanley  
1947 01 11 DUFFY Harold Joseph 26 B Blacksmith 51 St Wilfreds Grove, Gipton Estate, Leeds 8 Daniel Stewart Duffy (dec'd) . Ernest Duffy CE128/C/82
  LOBLEY Mary Ann 22 S . 26 Well Street, Farsley Joshua Lobley Labourer Elizabeth Lobley  
1947 02 15 HARRIS Richard Irwin 26 B Labourer 1 Low Bank Street, Farsley Richard Harris Boilerman William Broadbent CE128/C/83
  CLAYTON Annie 19 S . 8 Low Bank Street, Farsley Herbert Clayton Labourer Emily Harris  
1947 02 15 LAWRENCE Kenneth 24 B Haulage Contractor 13 South Drive, Farsley Harry Lawrence Weftman Urlin Shaw CE128/C/84
  COMER Cecilia Margaret 25 S . 10 Low Bank Street, Farsley Thomas Bernard Comer Textile Labourer Betty Comer  
1947 02 15 McDONOUGH Gerard Majella 30 B Motor Mechanic 7 Springcliffe, Heaton Road, Bradford Frederick Patrick McDonough Painter James Gabbut CE128/C/85
  HEARMAN Muriel 25 S . 12 Tennyson Street, Old Road, Farsley John Gore Hearman (dec'd) . Maud Herman  
1947 03 20 RITCHIE Peter John 25 B Decorator 30 Croft Street, Farsley Peter Ritchie Engineer Norman Eastwood Busfield CE128/C/86
  RODWELL Dorothy Lydia 25 S . 188 Old Road, Farsley Frederick Rodwell (dec'd) . Florence Busfield By Licence
1947 04 05 HORN Harris Henry 24 B Fleet Air Arm 18 Rusholme Drive, Farsley Harry Horn (dec'd) . Ronald Cook CE128/C/87
  JONES Doris 23 S . 16 Rosemount Terrace, Bagley Lane, Rodley James Jones Turbine Attender Emily Cook  
1947 04 05 CHEW Kenneth 24 B Joiner 5 Bay Horse Yard, Farsley Harry Pawson Chew Joiner John Myers Chew CE128/C/88
  FAIRWEATHER Joyce 22 S . 1 Well Street, Farsley Walter Fairweather . Margaret Hammond  
1947 04 12 FINCH John William 23 B Clerk 500 Norwich Road, Ipswich Charles William Finch Works Manager Ernest Coulby CE128/C/89
  COULBY Mollie Clara 22 S . Ingledene, Merton Gardens, Farsley Ernest Coulby Paper Foreman C W Finch  
1947 04 26 LORRIMAN Arthur 23 B Woolcomber 16 Butlers Place, Stanningley John Lorriman (dec'd) . Jack Clayton CE128/C/90
  CARR Dorothy 19 S . 5 Eddison Street, Farsley Arthur Foster Carr Engineer Flora Blacker  
1947 04 26 WALTON Joseph Sidney 40 W Labourer 3 Back Lane, Farsley James Wilson Walton Retired Harry Walton CE128/C/91
  POPPLEWELL Nellie 38 S . 9 Hildathorpe, Priesthorpe Road, Farsley James William Popplewell (dec'd) . Lilian Millidge  
1947 04 26 HARLOW Sidney 36 B Nurseryman Middleton Terrace, Ulleskelf, York Harry Harlow Musician Tom Keighley CE128/C/92
  KEIGHLEY Mary 30 S . 7 Thornfield Avenue, Farsley Albert Keighley Retired Laura Edith Keighley  
1947 05 24 GOOD James 26 B Transport Driver Rose Glen, Ring Road, Bramley Alexander Good (dec'd) . J C Good CE128/C/93
  FAWCETT Linda May 20 S . 8 Clara Street, Farsley Thomas Fawcett Labourer Dorothy Crook By Licence
1947 05 31 WRIGGLESWORTH Herbert 27 B Bricklayer 52 South Farm Road, Gipton, Leeds 9 Charles Wrigglesworth Retired Walter Hulme CE128/C/94
  KERSHAW Mary 31 S . 20 Land Street, Farsley Ben Kershaw Boot Repairer Nancy Hammond  
1947 06 07 BATESON Jack 28 B Salesman 19 Park Road, Carr Lane, Windhill, Shipley William Clarence Bateson Weaving Overlooker Douglas William Bateson CE128/C/95
  FEARNLEY Alice 31 S . 16 Water Lane, Farsley George Walter Fearnley (dec'd) . Harry Kirkby, Alice Barnes  
1947 06 14 PARK Clifford 25 B Cost Clerk 22 Fryston Road, Airedale, Castleford Noble Park Storekeeper Doanld Park CE128/C/96
  TIDGEWELL Joan 23 S . 11 Priesthorpe Avenue, Stanningley Fred William Tidgewell Motor Driver Jean Blenkin  
1947 06 21 WALKER Tom 25 B Engineer 45 Newlands, New Street, Farsley Harry Walker Engineer Frank Judson CE128/C/97
  KIRBY May 23 S . 4 Croft Avenue, Farsley Tom Kirby Painter Mary Judson  
1947 07 18 MITCHELL William 50 W Fish Frier 16 Town Street, Farsley Charles Mitchell (dec'd) . Firben Haley Harrison CE128/C/98
  HARTLEY Emma 36 W . 9 New York Place, Bramley John Wilman (dec'd) . Mary Marjorie Brown By Licence
1947 08 04 HOWARD Donald 25 B Salesman 8 West Bank, Riddlesden, nr Keighley John William Howard Optician Frank Howard CE128/C/99
  SUTCLIFFE Amy 25 S . 168 Old Road, Farsley Maurice Sutcliffe Fruiterer Gladys Mavis Coates  
1947 08 09 KEETON Joseph Arthur 24 B Ralilwayman 5 Warrels Place, Bramley James Frederick Keeton Railwayman Betty Keeton CE128/C/100
  PUGH Phyllis 23 S . 16 Irwin Street, Farsley David Pugh (dec'd) . Gilbert Pugh  
1947 08 16 RHODES George Arthur 27 B Relay Linesman 21 Joffre Avenue, Glasshoughton, Castleford Charles Rhodes Butcher A Wood CE128/C/101
  CLAYTON Lilian 29 S . 23 Wheatlands, Farsley George Preston Clayton Salesman H L Small  
1947 08 30 WALKER Alexander 50 B Cloth Finisher 15 Wheatlands, Farsley William James Walker (dec'd) . Clifford Gordon Walker CE128/C/102
  DOWGILL Gladys 48 W . 15 Wheatlands, Farsley Samuel Bailey (dec'd) . Elsie Teldaly? By Licence
1947 09 06 BARRETT Frank 31 B Weaving Overlooker 1 Coniston Street, Stanningley Herbert Barrett (dec'd) . Sidney Smith CE128/C/103
  TAYLOR Marjorie 22 S . 2 Deneway, Grove Park, Stanningley Roland Taylor Electrical Fitter Carole Anne Taylor  
1947 10 28 MILNER Kenneth 25 B Clerk 57 Smalewell Road, Pudsey William Milner Textile Operative Wilfrid Atkinson CE128/C/104
  SMITH Mary 23 S . 10 Woodlands Grove, Stanningley George Smith Cloth Lining Merchant Gladys Gledhill  
1947 11 08 THOMPSON Edward John 29 B Food Warehouseman 3 Doctor Lane, Idle, Bradford John Morris Thompson (dec'd) . Thomas Edwin Pounds CE128/C/105
  ANNABLE Joan Agnes 22 S . 2 Ederoyd Street, Farsley Henry Annable Gardener Ann Elizabeth Dinsdale  
1947 12 20 HANSON Frank 33 B Draughtsman 12 Gordon Street, Clayton, Bradford Albert Edward Hanson Postman Bernard Sam Hanson CE128/C/106
  CLEMO Marjorie 29 S . 21 Woodlands Terrace, Bradford Road, Stanningley Arthur Clemo Joiner & Cabinet Maker Doreen Hanson  
1947 12 20 SCULL Sam 22 B Willyer 16 North Street, Farsley . . Anthony Wallbank CE128/C/107
  SKELTON Maureen 19 S . 11 Oaklands Avenue, Rodley Robert Skelton Miner Edith Skelton  
1948 01 13 CLEGG Philip 26 B Motor Mechanic 20 Woodlands Grove, Bradford Road, Stanningley John Clegg Joiner Thomas Kanneth Longstaff CE128/C/108
  WILKINS Muriel 22 S . 14 Coniston Street, Stanningley Joseph Ernest Wilkins (dec'd) . Gladys May Brace  
1948 03 01 WILLIAMSON Allan 39 B Textile Overlooker 13 Poplar Square, Farsley Mark Williamson Retired George Murphy CE128/C/109
  MURPHY Kathleen 24 S . 9 Poplar Square Farsley William Murphy Warehouseman Ethel Murphy By Licence
1948 03 27 ROEBUCK Ben 26 B Warp Twister 16 Carlisle Road, Pudsey Harry Roebuck Club Steward Arthur Noble CE128/C/110
  WOODWARD Joyce 24 S . 19 Merton Drive, Farsley Frederick William Woodward Provision Merchant Kathleen Mary Noble  
1948 03 27 FALKINGHAM Alfred 34 B Bus Conductor 12 Eland Street, Stanningley William Edward Falkingham (dec'd) . Thomas Jenkinson CE128/C/111
  COTTON Alice May 33 S . 13 Belle Vue Drive, Farsley John Thomas Cotton (dec'd) . Kathleen Nellie Redfern  
1948 03 27 WHITHAM Joseph Vincent 22 B Police Constable 43 Brookfield Avenue, Rodley Ben Whitham Shop Manager Howard Milne CE128/C/112
  BULLOCK Kathleen 21 S . 3 Wade Street, Farsley Frank Bullock Fettler Jean Bullock  
1948 03 27 HAYNES Thomas William Edward 33 B Royal Navy 39 Sandbeds Road, Pellon, Halifax James Eldon Haynes Miller Norman Haynes CE128/C/113
  RHODES Dora 25 S . 15 Irwin Street, Farsley Joseph Rhodes Coal Filler Mona Joan Haynes, Alice Freda Rhodes By Licence
1948 04 03 WILSON John Harrison 38 B Textile Technologist 182 Main Street, Bingley Harry Wilson (dec'd) . Ralph Raymond Whitaker CE128/C/114
  VARLEY Doreen 24 S . 165 Old Road, Stanningley George William Varley Wool Merchant Betty Varley  
1948 05 01 BROWN Albert 27 B Carpenter 15 Wood Nook Terrace, Stanningley John Richard Brown (dec'd) . James Kershaw CE128/C/115
  GILLINGWATER Rita 19 S . 35 Cotefields Avenue, Farsley George Arthur Gillingwater Carpenter Phyllis Walker  
1948 05 08 RAYNER Harry 21 B Butcher's Assistant 35 Heath Grove, Pudsey Harry Rayner Grocer's Manager Leonard Ennis  
  PEARSON Agnes Jean 21 S . Claremont Cottage, New Street, Farsley Charles Rankin Pearson Bricklayer Dorothy Ward  
1948 06 05 BROWN Douglas Edward 25 B Service after Sales Engineeer 7 Belle Vue Drive, Farsley Thomas Edward Brown Weaving & Warping Overlooker Norman Arthur Barfield CE128/C/117
  ROLLINSON Kathleen 24 S . Hillfoot Cottage, Galloway Lane, Pudsey Edgar Rollinson Carrier Irene Rollinson  
1948 06 05 MUDD Stanley Baldwin 23 B Textile Worker 6 Midgley Square, Farsley William Mudd (dec'd) . Ernest Mudd CE128/C/118
  ATKINSON Doreen 19 S . 6 Midgley Square, Farsley James Edward Atkinson Textile Worker Clara Ellen Pride  
1948 06 12 COOKSON James 24 B Carpenter 4 Littleworth, Redditch, Worcs Edward William Cookson (dec'd) . John Henry Cookson CE128/C/119
  WATMOUGH Marion 21 S . 7 Land Street, Farsley George Watmough Painter & Decorator Mabel Watmough  
1948 06 26 GRUNWELL Frank 22 B Armature Winder Blenheim, New Street, Farsley Cecil Grunwell Electrical Engineer Fred Bennett CE128/C/120
  HORSFALL Mildred Beatrice 18 S . 13 Broad Street, Farsley Joseph Horsfall Machine Operator Joan Cressey  
1948 07 03 DIXON Raymond Vincent 21 B Slater 1 Town End Terrace, Lowtown, Pudsey Arthur Dixon Scribbling Overlooker Herbert Stephens CE128/C/121
  HILL Marjorie 20 S . 14 Belle Vue Drive, Farsley Edwin Henry Hill Mule Piecener Joyce Hill  
1948 07 24 TODD Willie 34 B Insurance Official 4 Ida Terrace, Stourton, Leeds 10 William Fox Todd Organiser Ralph Milner CE128/C/122
  WADE Muriel Elizabeth 27 S . Rue-de-Ville, Farsley Frank Hainsworth Wade (dec'd) . Lilian Todd  
1948 07 31 LAMBERT John Stanley 22 B Auto Engineer 40 Town Street, Farsley John Edward Lambert Engineer Jeffrey Boocock CE128/C/123
  QUIN Irene 21 S . 118 Fairfield Terrace, Bramley Ernest Quin Cable Layer Jean Quinn  
1948 08 07 ALLEN Dennis 26 B Painter & Decorator 5 Rusholme Drive, Farsley George Allen Retired Charles Allen, Elizabeth Hainsworth CE128/C/124
  MORRALL Mavis 28 S . 4 Wood Nook, Bradford Road, Stanningley Herbert Morrall Labourer Marian Clegg  
1948 08 21 HASTINGS Bertie Mackenzie 21 B Draughtsman 24a Meadow Lane, Garden Suburb, Oldham James Mackenzie Hastings (dec'd) . John Richard Westmoreland CE128/C/125
  DIXON Mary Margaret 25 S . 25 Bagley, Farsley George Dixon Commercial Traveller Ruth Marion Batley  
1948 08 21 MERRY Dennis Clifford 30 B Transport Driver 6 Newlay Lane, Horsforth . . Tom Ward? CE128/C/126
  PULMAN Betty 19 S . 7 Back Lane, Farsley Joseph Henry Pulman Labourer Alice Lee  
1948 09 04 JOHNSON Joseph 53 W Grocer's Manager 5 Halliday Street, Pudsey William Johnson (dec'd) . Herbert Gladstone Johnson CE128/C/127
  DOCKRAY Alice 52 S . 11 Gilbert Street, Farsley David Dockray (dec'd) . Alice Scott By Licence
1948 09 18 SMITH Stanley 24 B Joiner's Labourer 10 School Place, Stanningley Fred Smith Labourer Alan Thompson CE128/C/128
  MARSHALL Freda Mary 19 S . 14 Farfield Drive, Farsley William Marshall Steel Erector Mavis June Marshall  
1948 09 25 JOHNSON Arthur Slater 58 W Mechanic 1 Wood Nook, Bradford Road, Stanningley Charles Henry Johnson (dec'd) . Harry Slater Johnson CE128/C/129
  MOORHOUSE Edith Annie 56 W . 1 Wood Nook, Bradford Road, Stanningley Henry Dunham (dec'd) . Henrietta Blanche Jackson  
1948 09 25 BOOTH Eric Lambert 22 B Police Constable 66 Bradford Road, Stanningley Willie Booth Drawing Overlooker Eric Jones? CE128/C/130
  PISETZKI Edith 28 S . 66 Bradford Road, Stanningley Leopold Pisetzki (dec'd) . Joan Yardley  
1948 10 02 WALKER Harold 25 B Grocer's Assistant 23 Harker Terrace, Stanningley Edgar Walker Basket Maker Stanley Walker CE128/C/131
  FLETCHER Eileen 20 S . 24 Harker Terrace, Stanningley Ernest Fletcher (dec'd) . June Fletcher  
1948 10 09 CARTER Charles Edward 22 B Press Operator 117 Kendal Drive, Halton Moor Estate, Leeds George Alfred Carter Motor Driver Leonard William Walker CE128/C/132
  WATMOUGH Mabel 20 S . 7 Laurel Street, Farsley George Watmough Painter & Decorator Dorothy Watmough  
1948 12 18 WALLBANK Harold Anthony 23 B Engineer's Labourer 13 Thornfield Avenue, Farsley John Garwell Wallbank Goods Porter Maurice Rhodes Dockray CE128/C/133
  DOCKRAY Nancy 19 S . 173 Town Street, Rodley William Edward Dockray Joiner Elsie Wallbank  
1948 12 25 HILL Robert 21 B Bricklayer 19 South Drive, Farsley Alexander Horace Hill Estate Manager Frank Taylor CE128/C/134
  GIBSON Marie 19 S . 19 South Drive, Farsley Jack Gibson (dec'd) . Ruth Foot  
1949 02 26 HOULDEN Fred 27 B Turner 14 Derby Road, Rawdon Willis Houlden (dec'd) . Walter Pratt CE128/C/135
  GOMERSALL Jean Mary 20 S . 7 Merton Gardens, Farsley Leonard Gomersall Weaving Overlooker Ivy Garratt  
1949 03 01 COATES Tom William 28 B Upholsterer 4 Tennant Street, Armley, Leeds 12 Thomas Coates (dec'd) . Roy Slater Owen CE128/C/136
  HAINSWORTH Irene 28 S . 11 Eddison Street, Farsley Richard Edward Hainsworth Fitter Marjorie Walton  
1949 03 26 AMOS Jack Douglas 26 B Dental Technician 122 Horton Road, Lidget Green, Bradford William Amos (dec'd) . Donald Stanley Helliwell CE128/C/137
  GAUNT Doreen Margaret 23 S . 4 Sydney Street, Farsley . . Constance Butters  
1949 03 26 FIRTH Eric 24 B Engineer's Turner 10 Dawson Mount, Dudley Hill, Bradford Charles Firth (dec'd) . James Stanley Brewer CE128/C/138
  FIELDHOUSE Vera 20 S . 9 Woodnook Terrace, Bradford Road, Stanningley James Fieldhouse Engineer's Fitter Irene Firth  
1949 03 26 HOWE Norman 29 B Driver 20 Woodville Terrace, Horton Lane, Bradford Henry Robertson Howe Gardener William H Howe CE128/C/139
  DENISON Vera 20 S . 16 High Street, Farsley Arthur Harold Denison Iron Turner Joan Norma Weaver  
1949 04 16 STRINGER Kenneth Dugmore 23 B Butcher 2 Vivian Road, Fairweather Green, Bradford Ernest Stringer Shorthand Typist H Duxbury CE128/C/140
  NUSSEY Hilda 19 S . 3 Croft Street, Farsley Ernest Nussey (dec'd) . Joan Cressey  
1949 05 28 TODD Ronald 22 B Labourer 40 Sewell Road, Leeds Road, Bradford Lewis Todd Driver Lewis Todd CE128/C/141
  BROWN Mary 22 S . 29 Bertha Street, Farsley Frederick Brown Fettler Ida Williamson  
1949 06 04 LEEMING John 23 B Storeman 36 Thornfield Avenue, Farsley Frank Leeming Drawing & Spinning Overlooker Harry Wortley CE128/C/142
  BULLOCK Jean 20 S . 3 Wade Street, Farsley Frank Bullock Fettler Ann Ward  
1949 06 04 EDEN Ronald 23 B Warper 28 Wyther Park Hill, Armley, Leeds Walter Eden Textile Labourer B Coleridge CE128/C/143
  SMITH Audrey 20 S . 6 East Street, Farsley George Smith Beltman Marjorie Bissland  
1949 06 18 THOMPSON Eric 27 B Master Plumber 1 Harker Terrace, Stanningley Ernest Thompson (dec'd) Slater & Builder A* George Snowden CE128/C/144
  SHUTTLEWORTH Mary 25 S . 9 Andrew Street, Farsley William Shuttleworth Signwriter & Decorator Joyce Margaret Thompson  
1949 06 25 SMITH Francis 21 B Driver 36 Cotefields Avenue, Farsley James Smith (dec'd) . Thomas Carver CE128/C/145
  TUNNICLIFFE Joan 21 S . 14 Donald Street, New Street, Farsley William Arthur Tunnicliffe Moulder's Labourer Barbara May Tunnicliffe  
1949 06 25 OUTHWAITE Harold 26 B Civil Servant 17 Newlaithes Gardens, Horsforth Frank Outhwaite