Hampsthwaite

© CalverleyInfo 2001-2013 - all rights reserved. This page last updated November 4, 2012

Menwith with Darley Census Returns 1851

Menwith with Darley is covered by film HO 107/2280 folios 180 to 199, Enumerator: Joseph Metcalfe

The district had 717 people on the day of the census. On the original returns the ages are obliterated by heavy pencil, so some of the the ages listed are from reference to the 1841 and the 1861 censuses.

Sch
Abode
Surname
Name
Rel
Con
Age
Occupation
Birthplace
Fol
Sch
Abode
Surname
Name
Rel
Con
Age
Occupation
Birthplace
Fol
1 Low Lane METCALFE Peter Head M 61 Copyholder & Farmer 15 acres Darley 180
    METCALFE Mary Wife M 59   Darley 180
    METCALFE Joseph Son U 28 Farmers Son Darley 180
    METCALFE Nancy Daur U 26   Darley 180
    METCALFE Peter Son U 25 Farmers Son Darley 180
    METCALFE William Son U 20 Farmers Son Darley 180
    METCALFE Mary Daur U 17   Darley 180
2 Low Lane FRYER Elizabeth Head U 62 Poultry Keeper Dacre 180
    SKAIFE Michael Lodg M 30 Assistant Game Keeper Dacre 180
    SKAIFE Ellen Lodg M *   Clint 180
    ANDREW Elizabeth Visit U 36 Annuitant Clint 180
3 Low Lane SETTLE William Head M 44 Wheelwright emp 2 apps Felliscliffe 181
    SETTLE Mary Wife M 45   Dacre 180
    SETTLE Sarah Jane Daur U 22 Factory worker Flax spreader Darley 180
    SETTLE Hannah Daur U 20 Factory worker Flax reeler Darley 180
    SETTLE William Son U 18 Apprentice Darley 180
    SETTLE Joseph Son U 15 Apprentice Fewston 180
    SETTLE Thomas N. Son U 12 Scholar Fewston 180
    SETTLE Elizabeth Daur   9 Scholar half time + Flax Mill Menwith Hill 180
    SETTLE Peter Son   6 Scholar Menwith Hill 180
4 Low Lane ABBOT William Head M 50 Pedlar Hartwith 181
    ABBOT Betty Wife M 52   Gillbottom 181
    ABBOT Sarah Daur U 20 Factory Worker - Flax Spinner Darley 181
    ABBOT Joseph Son U 20 Pauper, Formerly Wool S***ner Darley 181
    ABBOT Hannah Daur U 15 Factory Worker - Thread Reeler Darley 181
    ABBOT George Son   15 Factory Worker - Thread Reeler Linen Darley 181
    ABBOT Hudson Son   13 Scholar half time + Factory Worker Linen Darley 181
    ABBOT John Son   10 Scholar half time + Factory Worker Darley 181
5 Low Lane PICKARD John Head M 44 Ag Lab Menwith Hill 181
    PICKARD Alice Wife M 38   Menwith Hill 181
    PICKARD William Son U 18 Coal Miner Menwith Hill 181
    PICKARD Martha Daur U 15 Factory worker Flax Spinner Menwith Hill 181
    PICKARD Mary Daur   13 Factory worker Flax Spinner Menwith Hill 181
    PICKARD Robert Son   10 Scholar Menwith Hill 181
    PICKARD Alice Daur   7 Scholar Menwith Hill 181
    PICKARD Thackwray Son   4   Menwith Hill 181
    PICKARD Margaret Daur   ?m   Menwith Hill 181
    PICKARD Robert Fath W 84 Pauper formerly hand loom linen weaver Hartwith 181
6 Low Lane HARDCASTLE John Head M 40 Ag Lab Darley 181
    HARDCASTLE Sarah Wife M 40   Clint 181
    HARDCASTLE John Son   5   Darley 181
    HARDCASTLE Anne Daur   ?   Darley 181
    HARDCASTLE Isabella Daur   ?m   Darley 181
    LEEMING Margaret Serv   ? General Servant Sawley 181
7 Low Lane METCALFE John Head M 80 Copyholder 15 acres, no lab. Menwith Hill 181
    METCALFE Ann Wife M 65 Farmers Wife Birstwith 181
    METCALFE Richard Son M 34 Farmers Son Menwith 181
    METCALFE Elizabeth D-in-L M 34   Harrogate 181
    METCALFE John G. Gson   9 Scholar Menwith 181
    METCALFE Ann Gdau   7 Scholar Menwith 181
    METCALFE Sarah Gdau   4   Menwith 181
8 Scot Beck EMSLEY Robert Head M 65 Grocer & Farmer 14 acres emp servants Felliscliffe 181
    EMSLEY Hannah Wife M 55   Darley 181
    EMSLEY Demain Son   25   Darley 181
    EMSLEY William Son   17   Darley 181
    THORP Ann Serv U 17?   Huddersfield 181
    BROWN John Serv U 18?   Felliscliffe 181
9 Hookstones THORP John Head M 67 Ag Lab Birstwith 182
    THORP Mary Wife M 71   Birstwith 182
    THORP William Son U 42 Pauper Felliscliffe 182
    THORP Mary Daur U 39 Pauper Felliscliffe 182
    THORP Jonathan Son U 37 Pauper Felliscliffe 182
    THORP John Son W 30 Delver (stone) Felliscliffe 182
    THORP Charles Gson   ?   Menwith 182
10 Hookstones BENSON William Head M 29 Ag Lab Ripon 182
    BENSON Elizabeth Wife M 29   Thornthwaite 182
    BENSON Joseph Son   2   Hookstones 182
    BENSON John Son   *m   Hookstones 182
11 Malt Kiln WARD Elizabeth Head M 59 Factory Worker Thread Reeler Middlesmoor 182
    WARD Elizabeth Daur U 26 Milliner Darley 182
    WARD William Son U 20 Factory Worker (Thread Reeler) Darley 182
    WARD Jane Daur U 17 Factory Worker (Thread Reeler) Darley 182
    BRENKLEY Mary Ann Daur M 20 Factory Worker (Thread Reeler) Darley 182
    BRENKLEY Ann Gdau   *m   Darley 182
    WALKER Elizabeth Lodg U 20 Farmers Daughter Hebden 182
12 Malt Kiln ROBINSON Walter Head M 43 Ag Lab Birstwith 182
    ROBINSON Hannah Wife M 43   Darley 182
    ROBINSON Jane Daur M *4   Darley 182
    ROBINSON Walter Son   10 Scholar Darley 182
    ROBINSON Mary Daur   8 Scholar Darley 182
    ROBINSON Joseph Son   6 Scholar Darley 182
    ROBINSON Jacob Son   4   Darley 182
    ROBINSON Sarah Ann Daur   4m   Darley 182
    WILKS Joseph Lodg U 50 Linen Weaver (journeyman) & bacon factor Darley 182
13 Malt Kiln RHODES Joseph Head M 51 Sieve maker (master) 1 man Darley 182
    RHODES Mary Wife M 50   Hampsthwaite 182
    RHODES Joseph Son U 29 Sieve Maker (journeyman) Darley 182
    HOPKINSON Samuel Lodg M 31 Stone Mason (master) Birkinshaw 182
14 Malt Kiln STEEL Joseph Head M 24 Blacksmith (journeyman) Menwith 182
    STEEL Jane Wife M 21   Dacre Banks 182
    STEEL Sarah Ellen Daur   6m   Dacre Banks 182
15 Malt Kiln HOLMES Andrew Head W 66 Ag Lab Westend 182
    HOLMES Andrew Son M 27 Ag Lab Menwith 182
    HOLMES Elizabeth D-in-L M 27 Factory Worker Thread Reeler Hampsthwaite 182
16 Malt Kiln ROLES Luke Head U 67 Linen Woollen Draper Bewerley 183
    CANTRILL Hannah Sister W 73 Housekeeper Bewerley 183
17 Malt Kiln STEEL John Head M 63 Farmer 15acres & Blacksmith (master) Pateley 183
    STEEL Sarah Wife M 60   Dacre 183
    STEEL Robert Son U 28 Tailor (master empl 1 man) Menwith 183
    STEEL Ralph Son U 25 Farmes Son Menwith 183
    STEEL Thomas Gson   12   Menwith 183
    BUSFIELD Susannah Gdau   9   Menwith 183
    BAILY Benjamin Lodg U *9 Tailor (journeyman) Norwood 183
18 Day House SHARP Joseph Head M 33 Stone G* Quarry man Thornthwaite 183
    SHARP Mary Wife M 35   Darley 183
    SHARP Benjamin Son   10 Scholar Darley 183
    SHARP Joseph Son   7 Scholar Darley 183
    SHARP George Son   5 Scholar Darley 183
19 Day House CLARKSON Thomas Head U 41 Surgeon M.R.C.S.E. in general practice Bedale 183
    SKAIFE Sarah Serv U 34 Housekeeper Pateley Bridge 183
    BRENKLEY James Serv M 23 Stable Groom West Witton 183
20 Day House ELLIS John Head W 56 Farmer 114 acres empl 2 Labourers Felliscliffe 183
    ELLIS Jane Niece U 22 General Servant Felliscliffe 183
    UMPLEBY Hannah Niece   13 Scholar Menwith 183
    UMPLEBY Sarah Niece   11 Scholar Menwith 183
    BROWN Francis W. Neph   ? Farm Servant Felliscliffe 183
21 Menwith KENT James Head M 33 Farmer 56 acres empl 2 labourer Kirkby Overblow 183
    KENT Mary Wife M 30   Norwood 183
    KENT Bramley Benjamin Son   3   Menwith 183
    KENT Ann Daur   1   Menwith 183
    CHAPMAN William Serv U ? Farm Servant Kirkby Overblow 183
    WHEELHOUSE Sarah Ann Serv U ? General Servant Hartwith 183
22 Moor Park Farm SCOTT Henry Head U 55 Farmer 128 acres emp 5 lab. Stone mason Rawdon 183
    WHITLEY Dorothy Serv U 37 General Servant Ferry Hill 183
    HOBSON Aaron Serv U * Farm Servant Fewston 183
    WHITLEY William Serv   13 Farm Servant Fewston 183
    MURPHY Thomas Serv U 18 Farm Servant Ireland 183
23 Forrest Moor HOLMES Mark Head W 70? Farmer 142 acres empl labourers Stainburn 183
    HOLMES Mark Son U 32 Farmers Son Stainburn 183
    HOLMES Hannah Daur U 30 Farmers Daughter Seacroft 183
    HOLMES Amos Son U 28 Farmers son Darley 184
    HOLMES Mary Ann Gdau U 22?   Darley 184
    HOLMES Sarah Ann Gdau   12   Darley 184
    HOLMES Jane Gdau   1   Darley 184
24 Forrest Moor BRADLEY Luke Head U 27 Farmer 80 acres no labourers Darley 184
    BRADLEY Harriet Sister   15   Darley 184
    BRADLEY Mark Bro   13   Darley 184
    BRADLEY Jeremiah Bro   ?   Darley 184
25 Forrest Moor EMSLEY William Head M 55 Farmer 113 acres one labourer Fewston 184
    EMSLEY Mary Wife M 55   Felliscliffe 184
    EMSLEY Mary Ann Daur U 25   Felliscliffe 184
    EMSLEY William Son U 17 Farmers Son Felliscliffe 184
    SMITH John Serv U 45 Farm Servant Grantley 184
26 Forrest Moor REYNARD John Head W 52 Farmer 55 acres empl 1 indoor servant Dacre 184
    REYNARD Margaret Daur U 22   Dacre 184
    HALL John Serv U 10? Farm Servant Dacre 184
27 Forrest Moor GRANGE Thomas Head M 44 Farmer 60 acres empl 1 indoor servant Dacre 184
    GRANGE Elizabeth Wife M 40   Dacre 184
    GRANGE Mary Ann Daur U 20   Dacre 184
28 Turpin Lair BAKE Amos Head M 27 Copyholder & Farmer 16 Acres no lab. Birstwith 184
    BAKE Sarah Jane Wife M 24   Darley 184
    BAKE Mary Ann Daur   1   Darley 184
    MAWSON Thomas Serv   1* Errand Boy Birstwith 184
    WRAY Richard Visit U *3 Retired farmer Kirk Hammerton 184
29 Turpin Lair ARMISTEAD Benjamin Head M 37 Ag Lab Darley 184
    ARMISTEAD Grace Wife M 32   Thornthwaite 184
    ARMISTEAD Charles Son   4   Bradford 184
    ARMISTEAD Caroline Daur   *   Bradford 184
30 Turpin Lair PETTY William Head M 40 Farmer 68 acres no labourers Darley 184
    PETTY Jane Wife M 37 Farmers Wife Hartwith 184
    PETTY Jane Daur   16   Darley 184
    PETTY Mary Daur   14   Hartwith 184
    PETTY Anne Daur   12 Scholar Hartwith 184
    PETTY Thomas Son   9 Scholar Darley 184
    PETTY Joseph Son   7 Scholar Darley 184
    PETTY William Son   5 Scholar Darley 184
    PETTY Benjamin Son   4   Darley 184
    PETTY Sarah Daur   1   Darley 184
31 Turpin Lair FURNISS Joseph Head M 62 Blacksmith (master), farmer 40 acres Darley 185
    FURNISS Mary Wife M 62   Darley 185
    FURNISS John Son U 24 Blacksmith (journeyman) Darley 185
    FURNISS William Son U 22 Farmers Son Darley 185
    DOWNS Mary Gdau   15 General Servant Darley 185
    COVERDALE Elizabeth Gdau   12 General Servant Darley 185
32 Turpin Lair RHODES John Head M 82 Farmer 80 acres empl 1 indoor lab Darley 185
    RHODES Hannah Wife M 80   Hartwith 185
    NEWBOLD Sarah D-in-L W 31?   Darley 185
    NEWBOLD William Gson   9   Darley 185
    NEWBOLD Ann Gdau   6   Darley 185
    METCALFE John Gson U ? General Servant Darley 185
33 Turpin Lair MILNER Robert Irish Head M 37 Farmer 42 acres empl 1 indoor labourer Darley 185
    MILNER Mary Wife M 31   Norwood 185
    MILNER Robert Son   ?   Norwood 185
    MILNER Jonathan Son   ?   Norwood 185
    MILNER John Son   6   Norwood 185
    MILNER Mary Elizabeth Daur   1   Norwood 185
    WEST Mathias Serv U 19? Farm Servant Bewerley 185
    GRANGE Susannah Serv   14 General Servant Pateley Bridge 185
34 Turpin Lair SWAIN Mathew Head M 54 Ag Lab Darley 185
    SWAIN Rachel Wife M 53   Hartwith 185
    SWAIN Jane Daur U 22 Ag lab, Farm servant Darley 185
35 Turpin Lair WALLER John Head M 28 Farmer 8 acres & ag labourer Menwith 185
    WALLER Margaret Wife M 29   Darley 185
    WALLER William Son   2   Menwith 185
36 Turpin Lair STEEL Martin Head M 36 Copyholder & Farmer * Acres, no lab Darley 185
    STEEL Margaret Wife M 30   Darley 185
    STEEL Mary Daur   3   Darley 185
37 Moorcock Hall WALLER John Head M 65 Farmer 9 acres, no lab Menwith 185
    WALLER Faith Wife M 61 Farmers Wife Menwith 185
    WALLER William Son U 25 Ag Lab Menwith 185
    WALLER Maria Daur U 17 Factory worker Flax Spinner Menwith 185
38 Moorcock Hall BROWN Richard Head M 25 Ag Lab Felliscliffe 185
    BROWN Ann Wife M 21   Darley 185
    BROWN Ann Visit   *   Felliscliffe 185
39 Moorcock Hall ALLANSON John Head W 52 Farmer 95 acres empl 1 indoor lab Sawley 185
    ALLANSON Elizabeth Daur U 20? Farmers Daughter Hartwith 185
    ALLANSON Mary Daur U 18 Farmers Daughter Darley 185
    METCALFE William Serv U 19 Farm Servant Sawley 185
40 Moorcock Hall UMPLEBY Thomas Head U 38 Farmer 20 acres empl no labourers Darley 186
    UMPLEBY Joseph Bro U 24 Farmers Brother Darley 186
    UMPLEBY William Bro U 22 Cordwainer (master) empl 1 app Darley 186
    UMPLEBY Jacob Bro U 19 Cordwainer (app) Darley 186
    METCALFE Mary Serv U 18 General Servant Darley 186
41 Moorcock Hall GREAVES James Head M 55 Farmer 15 acres & Butter Factor Darley 186
    GREAVES Elizabeth Wife M 45 Farmers Wife Thornthwaite 186
    GREAVES Mary Daur U 20 Farmers Daughter Darley 186
    GREAVES John Son U 19 Farm Servant Darley 186
    GREAVES Ann Daur   15 (Deaf & Dumb) Darley 186
    GREAVES Robert Son   12   Darley 186
    GREAVES James Son   9 Scholar Darley 186
    GREAVES Ellen Daur   7 Scholar Darley 186
    GREAVES William Son   5   Darley 186
    GREAVES Sarah Daur   3   Darley 186
42 Moorcock Hall SUMMERSGILL Richard Head W 58 Ag Lab Wath 186
43 Moorcock Hall HOBSON Peter Head M 80 Pauper (former Weaver Linen) Thornthwaite 186
    HOBSON Sarah Wife M 70 Pauper Darley 186
44 Moorcock Hall WHEELHOUSE John Head M 33 Cordwainer Westend 186
    WHEELHOUSE Joseph Son   14   Darley 186
    WHEELHOUSE Sally Daur   10   Darley 186
    WHEELHOUSE Elizabeth Daur   8   Darley 186
    WHEELHOUSE Jane Daur   7   Darley 186
    WHEELHOUSE Mary Daur   6   Darley 186
45 Moorcock Hall DEMAIN William Head W 76 Farmer 44 acres (empl 1 lab) Darley 186
    PETTY William Gson U 18 Farmers Grandson Darley 186
    BURGESS Ann Serv U *4 General Servant Blubberhouses 186
46 Moorcock Hall HUDSON Sarah Head U 39 Washerwoman Menwith 186
    HUDSON Myers Son   25?   Darley 186
47 Moorcock Hall DOWNS George Head M 42 Farmer 30 acres, no lab Darley 186
    DOWNS Elizabeth Wife M 34 Farmers wife Darley 186
    DOWNS Selina Daur   12 Scholar Darley 186
    DOWNS George Son   9 Scholar Darley 186
    DOWNS Elizabeth Daur   4   Darley 186
    DOWNS Mary Moth W 72   Timble 186
End of the Village of Menwith Hill
48 Crake Lane HORSEMAN Emanuel Head M 56 Linen Weaver Westend 187
    HORSEMAN Elizabeth Wife M 55   Hardcastle 187
49 Crake Lane TREES Samuel Head M 52 Carpenter (master empl 1 app) Hartwith 187
    TREES Grace Wife M 53   Darley 187
    TREES Joseph Son U 18 Carpenter apprentice Darley 187
    TREES Elizabeth Daur   6   Darley 187
50 Sheepcot REYNARD Joseph Head U 70 Ag Lab Darley 187
51 Sheepcot PETTY George Head M 50 Ag Lab Darley 187
    PETTY Hannah Wife M 45   Darley 187
    PETTY Thomas Son   10 Scholar Darley 187
    PETTY Joseph Son   10 Scholar Darley 187
    PETTY James Son   7   Darley 187
    PETTY Benjamin Son   4   Darley 187
    PETTY Charles Son   2   Darley 187
52 Sheepcot UMPLEBY Anthony Head M 56 Waggoner Darley 187
    UMPLEBY Mary Wife M 48?   Darley 187
    UMPLEBY John Son   *4 Scholar Darley 187
    UMPLEBY Hester Daur   3?   Darley 187
53 Sheepcot UMPLEBY Jonathan Head U 40 Ag Lab Birstwith 187
54 Sheepcot WILKS William Head W 52 Linen Weaver (journeyman) Darley 187
    WAITE Elizabeth ? U 34   Kirkby Malzeard 187
55 Sheepcot MYERS Mary Head W 50 Annuitant Birstwith 187
    MYERS Joseph Son W 5* Farmer of 20 acres empl 1 lab Darley 187
    AUTON Jane Daur W 45 Farmers Housekeeper Darley 187
    METCALFE Ann Serv U 24 House Servant Darley 187
    AUTON Myers Gson   5 Scholar Sawley 187
    AUTON Hardcastle Gson   2   Darley 187
56 Sheepcot WHITELEY George Head U 38 Weaver Linen Norwood 187
    WHITELEY Susannah Moth W 70 Pauper (formely Farmers Wife) Sawley 187
57 Heck Gill RHODES Mark Head M 46 Farmer 10 acres, no lab Hampsthwaite 187
    RHODES Sarah Wife M 53 Farmers Wife Darley 187
    TANDY John Lodg U 31 Hawker (Horsery & Smallware) Warwickshire 187
58 Heck Gill RENTON James Head M 54 Ag Lab Spency House 187
    RENTON Nancy Wife M *5   Dacre 187
    RENTON Hannah Daur U 16 Factory Worker cardfeeder Flax Darley 187
    RENTON Ann Daur U 15 Factory Worker Flax cover Darley 187
    RENTON Margaret Gdau   *   Darley 187
    RENTON Thomas Gson   2   Darley 187
59 Fringill SKAIFE Thomas Head M 46 Copyholder & Farmer 15 acres, no lab. Dacre Banks 188
    SKAIFE Mary Wife M 44 Farmers Wife Darley 188
    SKAIFE Thomas Son U 16 Farmers Son Darley 188
    SKAIFE Mary Jane Daur   14   Darley 188
    SKAIFE Michael Son   12   Darley 188
    SKAIFE Sophia Daur   10   Darley 188
60 Fringill COATES Samuel Head M 24 Carpenter master empl 2 journeymen Clint 188
    COATES Sarah Wife M 24   Norwood 188
61 Stomps NEWBOLD Robert Head M 67 Farmer 25 acres, no labourer Dacre 188
    NEWBOLD Ann Wife M 57   Dacre 188
    WALKER John Lodg U 50 Ag Lab Dacre 188
62 Stomps HARDCASTLE John Head M 46 Farmer 17 acres (no labourer) Darley 188
    HARDCASTLE Delilah Wife M 39 Farmers wife Darley 188
    HARDCASTLE Joseph Son   15   Darley 188
    HARDCASTLE William Son   11 Scholar Darley 188
    HARDCASTLE Thomas Son   9 Scholar Felliscliffe 188
    HARDCASTLE Emma Daur   7 Scholar Felliscliffe 188
    HARDCASTLE Susannah Daur   1   Darley 188
    HARDCASTLE Benson Son   4   Darley 188
63 Turner Ing THORP George Head M 41 Farmer 60 acres (no labourer) Hampsthwaite 188
    THORP Mary Wife M 48 Farmers Wife Fewston 188
    THORP William Son U 21 Farmers Son Birstwith 188
    THORP George Son   15 Farmers Son Birstwith 188
    THORP Sarah Ann Daur   12 Scholar Birstwith 188
    THORP John Son   10   Birstwith 188
    THORP Mary Daur   8 Scholar Birstwith 188
64 Dicken Dykes PETTY Robert Head M 52 Farmer 50 acres Darley 188
    PETTY Sarah Wife M 35 Farmers wife Aldborough 188
    PETTY Sarah Daur   1*   Darley 188
    PETTY Jane Daur   10   Darley 188
    PETTY Ellen Daur   *   Darley 188
    PETTY Robert Son   5   Darley 188
    PETTY Elizabeth Daur   2   Darley 188
    PETTY John Son   3m   Darley 188
65 Stone Becks GRANGE William Head U 59 Farmer 29 acres, no labourer Pateley Bridge 188
    GRANGE Ralph Neph U 31 Linen Weaver (journeyman) Pateley Bridge 188
    ROBINSON Mary Sister W 57 Housekeeper Pateley Bridge 188
66 Stone Becks CAMERON Alice Head W 66 Farmer 6 acres & Butter factor Pateley Banks 188
    CAMERON Robert Son U 34 Farmers son Fewston 188
    PATRICK Jane Gdau   4   Hampsthwaite 189
67 Lolly Bogs REYNARD William Head M ? Farmer 35 acres, no labourer Hampsthwaite 189
    REYNARD Ellen Wife M 53 Farmers Wife Hampsthwaite 189
    REYNARD Mark Son U 2* Stone Mason (journeyman) Hampsthwaite 189
    REYNARD George Son   1* Farmers Son Hampsthwaite 189
    REYNARD Ann Daur   1* Scholar Hampsthwaite 189
68 Cinder Hills BAKE Susannah Head U ? Farmer 27 acres empl 1 lab Darley 189
    WRAY Mary Ann Visit U 21 Farmers Daughter Helperby 189
    WRAY John Visit M 54 Retired farmer Kirk Hammerton 189
69 Cinder Hills HOUSEMAN Benjamin Head W 52 Farmer 29 acres, no labourer Hampsthwaite 189
    HOUSEMAN Rachel Daur U 17 Farmers Daughter Hampsthwaite 189
    HOUSEMAN William Son   15 Farmers Son Hampsthwaite 189
    ROBINSON Hannah M-in-L W 85   Bewerley 189
70 Cinder Hills GRAHAM Christopher Head U 64 Farmer 15 acres (no lab) Hampsthwaite 189
    GRAHAM Mary S-in-L W 51 Housekeeper Hampsthwaite 189
    GRAHAM William Neph U 22 Ag Lab Hampsthwaite 189
71 Cinder Hills HOUSEMAN Elizabeth Head W 67 Farmer 26 acres, no labourer Hampsthwaite 189
    HOUSEMAN William Son W 42 Farmers son Hampsthwaite 189
    HOUSEMAN Ann Gdau   12   Hampsthwaite 189
72 Cinder Hills ELY William Head M 55 Copyholder & Farmer 6 acres (no lab) Ripon 189
    ELY Mary Wife M 52 Farmers wife Ripon 189
    ELY John Daur U 25 Ag Lab Hampsthwaite 189
    ELY Mary Ann Daur U 19 Farm Servant Hampsthwaite 189
    ELY Samuel Son   15 Scholar Hampsthwaite 189
    MOORHOUSE Christiana S-in-L U ? Annuitant Hampsthwaite 189
73 Holme FAWCETT William Head M 46 Carpenter (journeyman) farmer 5 acres Knaresborough 189
    FAWCETT Hannah Wife M 38   Hampsthwaite 189
    FAWCETT Walter Son   13   Hampsthwaite 189
    FAWCETT Elizabeth Daur   10   Hampsthwaite 189
    FAWCETT John Son   ?   Hampsthwaite 189
    FAWCETT Maryann Daur   11m   Hampsthwaite 189
    BUSFIELD Sarah Visit   9   Hampsthwaite 189
74 Holme HARDCASTLE Aaron Head M 33 Ag Lab Hampsthwaite 189
    HARDCASTLE Elizabeth Wife M 32   Hampsthwaite 189
    HARDCASTLE Emma Daur   5   Ripon 189
    HARDCASTLE Thomas Son   3   Harrogate 189
    HARDCASTLE Aaron Son   9m   Hampsthwaite 189
75 Holme FAWCETT William Head M 21 Carpenter (journeyman) Hampsthwaite 189
    FAWCETT Jane Wife M 25   Ripon 189
76 Holme PARKER William Head W 58 Linen Weaver (journeyman) Ripon 190
    PARKER Maria Daur U 29 Housekeeper Leeds 190
    PARKER Josephus Gson   9 (twins)(Scholar at home) Hampsthwaite 190
    PARKER Jesse Gson   9 Scholar at home Hampsthwaite 190
77 Holme PULLAN Susannah Head W 58 Farmer 47 acres empl no labs Thruscross 190
    PULLAN Thomas Son U 30 Farmers son Hampsthwaite 190
    PULLAN Charles Son U 21 Farmers son Hampsthwaite 190
    REYNARD Grace Serv   15 House Servant Hampsthwaite 190
78 Holme WETHERILL William Head M 54 Farmer 50 acres empl 2 labs Pateley 190
    WETHERILL Elizabeth Wife M 50 Farmers Wife Hampsthwaite 190
    WETHERILL Hannah Daur   9   Hampsthwaite 190
    TOPHAM Hannah Serv U 17 House Servant Hampsthwaite 190
    CALVERT Joseph Serv U 18 Farm Servant Ripon 190
79 New Inn DARNBOROUGH Jonathan Head M 42 Farmer 50 acres (no lab) & licenced victualler Saram? 190
    DARNBOROUGH Ellin Wife M 42   Denton 190
    DARNBOROUGH Maria Daur U 17   Addingham 190
    DARNBOROUGH Charles Son   15   Addingham 190
    DARNBOROUGH Walter Son   10   Addingham 190
    DARNBOROUGH Emma Daur   8   Addingham 190
    DARNBOROUGH Ann Daur   6   Darley 190
    DARNBOROUGH David Son   5   Darley 190
    DARNBOROUGH Sophia Daur   1   Darley 190
80 Moke Hill DOWNS William Head U 45 copyholder (15 acres) 1 indoor lab Darley 190
    DOWNS Mary Moth W 81 Annuitant Hartwith 190
    SKAIFE Hannah Niece U 20 Farmers niece Darley 190
    SKAIFE William Neph U 19 Farm Servant Darley 190
    DOWNS Elizabeth Niece   * Farmers niece Skipton 190
81 Moke Hill PARKER Thomas Head U 40 Beggar Norwood 190
    PARKER Elizabeth Moth U 73 Beggar Darley 190
82 Moke Hill PULLAN William Head M 26 Wheelwright (master) empl 1 app Darley 190
    PULLAN Ann Wife M 25   Darley 190
    PULLAN Robert Bro U 17 Wheelwright apprentice Darley 190
83 Moke Hill REYNARD Isabella Head W 73 Pauper (farmers wife) Ripon 190
    REYNARD Joseph Son   33 Ag Lab Hampsthwaite 190
    REYNARD Mary d in l   30? Flax spinner * 190
    REYNARD Ann gdau   2m   Darley 190
84 Moke Hill DOWLING James Head M 54 Ag. Lab & Rag collector Mayo, Ireland 190
    DOWLING Winifred Wife M 46   Mayo, Ireland 190
    CAIRN ? Michael Lodg M 45 Ag. Lab & Rag collector ? Sligo, Ireland 190
    CAIRN ? Bridget Lodg M 40 Beggar Sligo, Ireland 190
    CAIRN ? Mary Lodg   12 Beggar Sligo, Ireland 191
    CAIRN ? Patrick Lodg   6   Sligo, Ireland 191
    CAIRN ? James Lodg   *   Darley 191
    MacINTYRE James Lodg M   Ag. Lab & Rag collector Sligo, Ireland 191
    MacINTYRE Catherine Lodg     Beggar Sligo, Ireland 191
    MacINTYRE Mary Lodg     Beggar Sligo, Ireland 191
    MacINTYRE Winifred Lodg     Beggar Sligo, Ireland 191
    MacINTYRE John Lodg       Darley 191
    HORNER Mary Lodg U 42 Beggar Mayo, Ireland 191
85 Moke Hill MYERS Joseph Head M 56 Groom Wood Dealer & farmer 23 acres Pateley 191
    MYERS Mary Wife M 50 no lab Darley 191
    MYERS Delilah Daur U 25 Farmers Daughter Darley 191
    MYERS Joseph Son U 22 Farmers son Darley 191
    MYERS Thomas Son U 18 Clog & patten maker (journeyman) Darley 191
    MYERS Rhodes Son   16 Farmers son Darley 191
    MYERS Albert Son   12 Scholar Darley 191
    MYERS Carling Son   9 Scholar Darley 191
    MYERS Matilda Daur   7 Farmers Daughter Darley 191
    MYERS Sabina Daur   5 Farmers Daughter Darley 191
    ODDY William Lobley * Mar 26 Cloth Weaver (Linen) Pudsey 191
86 New Row COOK John Head M 42   West Meath, Ireland 191
    COOK Hannah Wife M 40 Hawker (small ware) Sligo, Ireland 191
    COOK Peter Son   5   Birstwith 191
    COOK John Son   3   Darley 191
    COOK Mary Daur   2   Darley 191
    WELCH Mary Lodg U 18 Flax spinner Kilore, Ireland 191
    WELCH Ellen Lodg U * Flax Rover Kilore, Ireland 191
    WOOD Robert Lodg M 45 Cordwainer (journeyman) Knaresborough 191
    WOOD Bridget Lodg M *   Sligo, Ireland 191
87 New Row WILKINSON Joseph Head M 52 Ag Lab Dacre Banks 191
    WILKINSON Isabella Wife M 52   Hartwith 191
    WILKINSON Elizabeth Daur U 17   Darley 191
88 New Row DOWNS William Head W 43 Linen Weaver (journeyman) Darley 191
    DOWNS Margaret Daur   11   Darley 191
    DOWNS Mary Ann Daur   10   Darley 191
    DOWNS Hannah Daur   7   Darley 191
    DOWNS Elizabeth Daur   5   Darley 191
89 New Row TIGNE Patrick Head M 36 Ag Lab Ireland 192
    TIGNE Bridget Wife M 36   Ireland 192
    TIGNE Mary Daur   8 Scholar Ireland 192
    TIGNE Patrick Son   7   Ireland 192
    TIGNE Ann Daur   3   Darley 192
    TIGNE Thomas Son   10m   Darley 192
    GALAGHER Patrick Lodg M 25 Ag. Lab & Hawker Small ware Sligo, Ireland 192
    GALAGHER Ann Lodg M 25   Sligo, Ireland 192
    MacDERMID William Lodg M 30 Ag. Lab. Mayo, Ireland 192
    MacDERMID Bridget Lodg M 3* Beggar Mayo, Ireland 192
    MacDERMID Charles Lodg   6   Mayo, Ireland 192
    MacDERMID Andrew Lodg   4   Mayo, Ireland 192
    MacDERMID Bridget Lodg   1m   Darley 192
    MULLEN Anthony Lodg U 27 Ag Lab Mayo, Ireland 192
    MUNLEY John Lodg U 42 Ag Lab Sligo, Ireland 192
    MUNLEY Hugh Lodg U 30 Hawker (small ware) Sligo, Ireland 192
90 New Row WAITE Robert Head U 40 Schoolmaster Birstwith 192
91 New Row KENDALL William Head M 81 Road Labourer Hazlewood 192
    KENDALL Hannah Wife M *   Knaresborough 192
    KENDALL George Son U 21 Road Labourer Darley 192
92 New Row WOODHEAD Ann Head W 71 Pauper (linen weaver widow) Darley 192
    WOODHEAD John Son U 3* Molecatcher Darley 192
93 New Row GILL John Head M 54 Tailor & Draper master empl 1 app Timble Great 192
    GILL Mary Wife M 49   Hartwith 192
    GILL Mary Daur U 17   Darley 192
    GILL Mathew Son   11 Scholar Darley 192
    MYERS Ellis Ap   14 Tailor apprentice Fewston 192
94 New Row PULLAN John Head M ? Ag Lab Darley 192
    PULLAN Elizabeth Wife M 32 Schoolmistress Breaston 192
    PULLAN John Son   5 Scholar at home Darley 192
    PULLAN Hannah Daur   2   Darley 192
95 New Row HOUSEMAN John Head M 46 Farmer 64 acres empl no lab Darley 192
    HOUSEMAN Sarah Wife M 46 Farmers wife Strongford 192
    HOUSEMAN John Son U 18 Farmers son Darley 192
    HOUSEMAN Thomas Son U 17 Scholar Darley 192
    HOUSEMAN Mary Daur   12 Scholar Darley 192
    COATES Sarah Serv U 26 House Servant Clint 192
96 Throstle Nest MYERS William Head M 31 Copyholder 22 acres empl no lab Darley 193
    MYERS Mary Ann Wife M 31 Farmers Wife Darley 193
    MYERS John Son   4   Darley 193
    MYERS William Son   2   Darley 193
    BRAMLEY Mary Serv U 21   Dacre Banks 193
97 Throstle Nest NELSON John Head U 62 Linen Weaver (journeyman) Hampsthwaite 193
    NELSON Thomas Bro U 50 Linen Weaver (journeyman) Ripon 193
98 Atkinson Row JACKSON David Head M 2* Ag Lab Wreaks 193
    JACKSON Mary Wife M 30   Darley 193
    JACKSON Thomas Son   3   Darley 193
    JACKSON Mary Ann Daur   1   Darley 193
99 Atkinson Row ATKINSON Grace Head W 73 Farmer 9 acres Darley 193
    RHODES Hannah Visit   *3   Darley 193
100 Atkinson Row RHODES Sarah Selina Head W 27? Needlewoman Darley 193
    RHODES Robert Son   1   Darley 193
    RHODES Sarah Ann Niece   15?   Darley 193
101 Atkinson Row BURGESS Francis Head M 50 Linen Weaver (journeyman) Dacre 193
    BURGESS Hannah Wife M 35   Thornthwaite 193
    BURGESS John Son   15   Darley 193
    BURGESS Scurrah Son   8 Scholar Darley 193
    BURGESS Michael Son   6   Darley 193
    BURGESS William Son   4   Darley 193
    BURGESS Jane Daur   1   Darley 193
    BURGESS Jonathan Lodg M 56 ? (Linen Weaver) Dacre 193
    SKAIFE Joseph Lodg   * Pauper Darley 193
    SKAIFE Thomas Lodg   7 Pauper Darley 193
102 Fringill HOLMES Edward Head M 55 Ag Lab Thornthwaite 193
    HOLMES Elizabeth Wife M 55   Dacre 193
    HOLMES William Son U 23 Ag Lab Darley 193
    HOLMES Edward Son U 21 Ag Lab Darley 193
    HOLMES George Son U 18 Ag Lab Darley 193
    HOLMES Hannah Daur   15   Darley 193
    HOLMES Barnabas Son   12   Darley 193
103 Fringill FAWCETT George Head U *5 Ag Lab Birstwith 193
104 Fringill ATKINSON Joseph Head M 25 Mechanic Thornton 193
    ATKINSON Jane Wife M 20 Flax spinner Ripon 193
    ATKINSON John Son   2   Thornton 193
    NETTLETON George Lodg U 66 Flax card feeder Ingerthorp 193
105 Fringill BENSON Mary Head U 35 Flax Rover Pateley 194
    BENSON Sarah Daur   12 Scholar Darley 194
    BENSON Robert Son   ? Scholar Darley 194
106 Fringill ATKINSON Thomas Head M 56 Farmer 25 acres emp 2 Flax spinner emp 14 Darley 194
    ATKINSON Mary Wife M 55 Farmer's Wife Bewerley 194
    ATKINSON Elizabeth Daur U ? Farmers Daughter Thornton 194
    ATKINSON James Son   17   Thornton 194
    ATKINSON Wilson Son   7 Scholar Thornton 194
    ATKINSON Jane Daur   ? Farmers Daughter Thornton 194
    BROWN Fanny Visit M 28   Thornton 194
107 Benson Row SETTLE Samuel Head U 34 Carpenter (master) Felliscliffe 194
108 Benson Row SIMPSON Anthony Head M 3* Ag Lab Kirkby Malzeard 194
    SIMPSON Hannah Wife M 39   Ripon 194
    SIMPSON Isabella Daur   14 Flax Spinner Otley 194
    SIMPSON Joseph Son   4   Ripon 194
109 Benson Row HARDGRAVE Margaret Head W 79 Pauper (chimney sweeps widow) Knaresborough 194
110 Benson Row SCAIFE Margaret Head U 30 Grocer & Miliner Hampsthwaite 194
    SCAIFE Robert Bro U 20 Assistant shopman (at home) Hampsthwaite 194
    SCAIFE Joseph Bro U 24 Ag Lab Hampsthwaite 194
    SCAIFE Jane Daur   5 Scholar Hampsthwaite 194
    HARDCASTLE Mary Moth M 50? Annuitant Hampsthwaite 194
111 Benson Row PARKER Henry Head M 32 Grocer, Draper & Bacon factor Ginger Beer Maker emp 1 man & boy Rothwell 194
    PARKER Maria Wife M 31   Darley 194
    UMPLEBY Elizabeth Serv U *3 House Servant Darley 194
112 Benson Row HARDCASTLE William Head M 62 Farmer 42 acres Darley 194
113 Benson Row COVERDALE William Head M 38 Blacksmith (master) Clint 194
    COVERDALE Ann Wife M 36   Darley 194
    COVERDALE Mary Ann Daur   14   Darley 194
    COVERDALE William Son   9   Darley 194
    COVERDALE Sarah Daur   6   Darley 194
    COVERDALE Joseph Son   4   Darley 194
    COVERDALE John Son   2   Darley 194
114 Benson Row UMPLEBY David Head M 53 Ag Lab Hampsthwaite 194
    UMPLEBY Ellen Wife M 56   Hampsthwaite 194
    UMPLEBY Thomas Son   16   Hampsthwaite 194
    UMPLEBY Ralph Son   13   Hampsthwaite 194
115 Benson Row ARMISTEAD Thomas Head W 62 Cordwainer (journeyman) Fewston 194
116 Benson Row RICHARDSON John Head M 59 Cordwainer (master empl 2man & 1boy) Hartwith 195
    RICHARDSON Elizabeth Wife M 65   Moortown 195
    RICHARDSON Rebecca Daur U 32   Moortown 195
    RICHARDSON William Son U 29 Cordwainer (journeyman) Moortown 195
    RICHARDSON John Son U 27 Cordwainer (journeyman) Moortown 195
    RICHARDSON Betty Daur U 24 Dressmaker Moortown 195
    SHEPPARD Godfrey Ap U 17 Cordwainer (app) Moortown 195
    STADDON Sharman Lodg U 15? Drainer Rawleigh, Devonshire 195
    NEWTON John Lodg M 21 Drainer Broadclyst,Devonshire 195
117 Benson Row RHODES Abraham Head M 55 Farmer 16 acres Darley 195
    RHODES Sarah Wife M 57   Birstwith 195
    RHODES Mary Daur U 29 Farmers Daughter Darley 195
    RHODES Joseph Son U 21 Farmers son Darley 195
    RHODES John Son   15 Scholar Darley 195
    RHODES Ellen Gdau   9 Scholar Darley 195
    RHODES William Gson   8 Scholar Darley 195
118 Gabble Gate GRANGE Mary Head W 52 Schoolmistress Hartwith 195
    GRANGE James Son   14? Scholar Darley 195
119 Gabble Gate YEATES Henry Head M 44 Linen Weaver (journeyman) Chipping, Lancashire 195
    YEATES Sarah Wife M 38 Linen Weaver (journeyman) Barnsley 195
    YEATES Thomas Son   16 Linen Weaver (journeyman) Barnsley 195
    YEATES Hannah Daur   7   Barnsley 195
    YEATES Joseph Son   3   Darley 195
    YEATES Mary Daur   3   Darley 195
    YEATES Elizabeth Daur   9m   Darley 195
120 Gabble Gate FRYER Sarah Head W 60 Lodging housekeeper Cambridgeshire 195
    PEARCE Frederick Lodg M 49 Hawker & varnish maker Westmoreland 195
    PEARCE Betty Lodg M ? Hawkers wife London 195
    HOWARTH Charles Lodg M ? Coal Miner Lancashire 195
    LAW Silvester Lodg U 22 Coal Miner Priship? 195
121 Gabble Gate METCALFE Hannah Head M 55 Seller of Sweets Dacre 195
    METCALFE Mary Daur U 27 flax reeler Dacre 195
    METCALFE Joseph Gson   3   Darley 195
122 Gabble Gate PETTY Hannah Head U 48 Annuitant Hampsthwaite 195
    PETTY Hannah Daur   9 Scholar Hampsthwaite 195
    PETTY Robert Son   7? Sholar Hampsthwaite 195
123 Gabble Gate PETTY Mary Head W 73 Farmer 64 acres empl no lab Norwood 196
    PETTY Sarah D-in-L W ?   Dacre 196
    PETTY Robert Gson   16 employed at home Dacre 196
    PETTY William Gson   14 Scholar Dacre 196
    PETTY Thomas Gson   ? Scholar Dacre 196
    PETTY Mary Gdau   ? Scholar Dacre 196
    PETTY Elizabeth Gdau   ? Scholar Darley 196
    REYNARD John Visit   ? Linen Weaver (journeyman) Birstwith 196
    REYNARD Sarah Visit   ? Wife Darley 196
124 Gabble Gate HUDSON Joseph Head M 63 Linen Weaver (journeyman) Hampsthwaite 196
    HUDSON Elizabeth Wife M 60   Hampsthwaite 196
    HUDSON Marshall Gson   10 Scholar Hampsthwaite 196
125 Gabble Gate MASON James Head W 64 Ag Lab Darley 196
    MASON Sarah Daur U 28   Darley 196
126 Gabble Gate PARKER John Head M 53 Linen Weaver (journeyman) Dacre 196
    PARKER Mary Wife M 51   Timble Great 196
    PARKER William Son U 30 Flaxdresser (journeyman) Darley 196
    PARKER John Son U 28 Linen Weaver (journeyman) Darley 196
    PARKER Benjamin Son U 17 Linen Weaver (journeyman) Darley 196
    PARKER Thomas Son   12 Scholar Darley 196
127 Gabble Gate ROWDON Thomas Head M 40 Linen Weaver (journeyman) Salop 196
    ROWDON Jane Wife M 39   Ash, Kent 196
128 Gabble Gate HOUSEMAN Thomas Head W 91 Farmer 24 acres empl no lab Darley 196
    HOUSEMAN Michael Son U 23 Farmers son Darley 196
129 Green Lane HOUSEMAN Thomas Head M 58 Linen Weaver (journeyman) Darley 196
    HOUSEMAN Elizabeth Wife M 40   Darley 196
    HOUSEMAN Mary Daur U 25 Farm Servant Darley 196
    HOUSEMAN Jane Daur U 20 Dressmaker Darley 196
    HOUSEMAN Margaret Daur   11 Scholar Darley 196
    HOUSEMAN George Son   ? Scholar Darley 196
    HOUSEMAN Hannah Daur   ?   Darley 196
    COATES Mary Lodg   11m Child at nursing Darley 196
130 Green Lane HANNAM David Head M 27 Ag Lab Bramley Head 196
    HANNAM Isabella Wife M 27   Dacre 196
    HANNAM Michael Son   5 Scholar Bramley Head 196
    HANNAM John Son   2   Darley 196
131 Green Lane HOLMES James Head M 52 Coal Miner Darley 197
    HOLMES Dinah Wife M 65   Dacre 197
    HOLMES Grace Daur U 20 General Servant Darley 197
132 Green Lane HARDCASTLE Robert Head M 68 Farmer 26 acres no lab Darley 197
    HARDCASTLE Sarah Wife M 68 Farmers wife Cawood 197
    WARD Mary Gdau U 24 Servant Darley 197
    HARDCASTLE John Gson   9 Scholar Darley 197
133 Green Lane WALKER Thomas Head   55 Landed propr. 120 acres emp 5 lab Darley 197
    WALKER Ann Wife   45   Hartwith 197
    WALKER Rachel Daur   20   Darley 197
    WALKER Mary Ann Daur   15   Darley 197
    WALKER Charles Son   8?   Darley 197
    WALKER Joseph Son   7   Darley 197
    WALKER Maria Daur   5   Darley 197
    WALKER Samuel Son   3   Darley 197
134 Green Lane WALKER Elizabeth Head U 59 Landed proprieter Darley 197
    WALKER Robert Neph U 22   Darley 197
135 Green Lane BRITTIAN Isaac Head M 36 Curate of Thornthwaite WAR 197
    BRITTIAN Anne Wife M 24? Clergymans wife Bradford 197
    BLESARD Eliza Visit U 56? Gentlewoman Bradford 197
    HALLIWELL Elizabeth Visit U 22 House Servant Bishop Thornton 197
136 Green Lane ATKINSON James Head M 38 Carpenter (journeyman) Hampsthwaite 197
    ATKINSON Elizabeth Wife M 32   Hampsthwaite 197
    ATKINSON Thomas S. Son   ? Scholar Hampsthwaite 197
    ATKINSON Joseph Son   2   Hampsthwaite 197
137 Green Lane ATKINSON Alice Head U 35 Seamstress Hampsthwaite 197
138 Green Lane WALKER Benjamin Head W 50 Grocer & Farmer 50 acres empl 3 lab Darley 197
    WALKER Hannah Daur U 17   Darley 197
    WALKER Elizabeth Daur   16   Darley 197
    HOLMES Sally Serv U 27 House Servant Darley 197
    BROWN Michael Serv U 21 Farm Servant Felliscliffe 197
139 Milner Fold BOLTON Hannah Head U 64 Pauper (Housekeeper) Darley 197
140 Milner Fold JACKSON David Head U 77 Linen Weaver (journeyman) Hampsthwaite 197
    JACKSON John Bro U 78 Retired Handloom Weaver Hampsthwaite 197
141 Milner Fold STEEL John Head W 66? Ag Lab Hampsthwaite 197
    STEEL Jane Daur U 25   Hampsthwaite 197
    STEEL James Gson   4   Hampsthwaite 197
142 Milner Fold PETTY Thomas Head M 62 Ag Lab Darley 198
    PETTY Betty Wife M 64   Burnsall 198
    PETTY Thomas Son U 34 Farmer & Butcher empl 1 lab Darley 198
143 Milner Fold MOOR William Head M 63 Coal Miner Ripon 198
    MOOR Mary Ann Daur U 24 Flax Spreader Hampsthwaite 198
144 Milner Fold PARKER Thomas Head M 58 Linen Weaver (journeyman) Darley 198
    PARKER Faith Wife M 55   Darley 198
    PARKER Robert Son U 26   Darley 198
145 Milner Fold MILNER Sarah Head W 64 Annuitant Ripley 198
    MILNER Thomas Son U 28 Currier & leather cutter Ripon 198
    STEEL Elizabeth Serv   *5 House Servant Ripley 198
146 Commercial Inn MILLER Hannah Head W 48 Beer House Keeper Hampsthwaite 198
147 Milner Fold RHODES William Head M 49 Sieve & Riddle Maker Darley 198
    RHODES Jane Wife M 50   Hartwith 198
    RHODES Jane Daur   8 Scholar Darley 198
    CARLTON John Henry Neph   6m Child out at nurse London 198
    HARDGREAVES Joseph Lodg U 40 Coal Miner Darley 198
    WARD William Lodg M 55 Coal Miner Northtumberland 198
148 Milner Fold BRADBURY Joseph Head U 31 Cordwainer (master emp 1 ap) Staups 198
149 Milner Fold BROWN William Head M 29? Corn Miller (journeyman) York 198
    BROWN Sarah Wife M 23?   Pateley Bridge 198
    BROWN Alice Daur   ?   Pateley Bridge 198
    BROWN Selina     ?   Darley 198
150 Milner Fold GILL Richard Head W ? Yarn Dryer Linen Kirkby Malzeard 198
151 Darley Mill LAYFIELD James Head M 37 Corn Mill empl 8 men Stonebeck Down 198
    LAYFIELD Ellen Wife M 35   Stonebeck Down 198
    LAYFIELD Ann Daur   14   Stonebeck Down 198
    LAYFIELD William Son   11   Bewerley 198
    LAYFIELD John Son   ? Scholar Bewerley 198
    LAYFIELD Allan Son   8 Scholar Darley 198
    LAYFIELD George Son   ? Scholar Darley 198
    LAYFIELD Hannah Daur   3   Darley 198
    LAYFIELD Alfred Son   1   Darley 198
    HOLMES Betty Serv U ? House Servant Dacre 198
    BOWLING Richard Serv U 56 Corn Miller Askwith 198
152 Darley Mill FURNISS Thomas Head W 65 Blacksmith Hampsthwaite 198
    PETTY Sarah Ann Serv   14   Hampsthwaite 198
153 Darley Mill HOLMES William Head M 61 Stone Mason (master) Darley 198
    HOLMES Grace Wife M 67   Bewerley 198
154 Darley Mill HELMSLEY William Head M 71 Stone Mason Fewston 199
    HELMSLEY Hannah Wife M 69   Hampsthwaite 199
    HELMSLEY John Gson   9 Scholar Ripon 199
155 Darley Mill METCALFE Ellen Head W 59 Annuitant Holbeck 199
    LEWIS Hannah Daur M ? Flax reeler Hampsthwaite 199
    METCALFE Joseph Son   29 Tailor (journeyman) Hampsthwaite 199
    LEWIS John William Gson   2   Leeds 199
156 Darley Mill METCALFE George Head W 55 Ag Lab Darley 199
    METCALFE Joseph Son U 19 Coal Miner Darley 199
    METCALFE Jane Daur   16   Darley 199
    METCALFE George Son   14 Ag Lab Darley 199
    METCALFE Hardisty Son   12 Ag Lab Darley 199
157 Carr METCALFE Sarah Head M 3* Farmer 14 acres, no lab Dacre 199
    METCALFE John Son   13   Darley 199
    METCALFE William Son   12   Darley 199
    METCALFE Thomas Son   9   Darley 199
    METCALFE Joseph Son   7   Darley 199
    METCALFE Matthew Son   4   Bradford 199
    METCALFE Sarah Ann Daur   2   Darley 199
158 Carr METCALFE John Head U 53 Farmer 16 acres emp 1 lab Darley 199
    METCALFE Joseph Neph U 30 Farmers labourer Darley 199