© CalverleyInfo 2001-2013 - all rights reserved. This page last updated May 26, 2013

Stanningley St Thomas Parish Church Marriages


The parish church for Stanningley is St Thomas, which is situated in the part of Stanningley that comes under Bramley district. The church was built in 1840 and consecrated in March 1841.

Few marriages were conducted at the church. For the period up to 1890, there were only 99 at St Thomas, starting in 1863. In later years the church became more popular.

The reference refers to the registration held at Leeds Register office.


His Occ.
His Occ.
1863 08 29 ROSS Matthew FA B Bricklayer Farsley James Ross Clothier Joseph Varley Roberts By Licence CE66/1
  ROBERTS Charlotte Elizabeth FA S . Stanningley Joseph Varley Roberts Clothier James Varley Roberts    
1863 09 06 GAUNT Joseph 22 B Engineer Stanningley John Gaunt Quarryman John W Gaunt   CE66/2
  WINDERLOTT Ellen 23 S . Stanningley William Winderlott Tinner John Benson Mann    
1863 10 26 ASTLEY William 27 B Boiler Maker Stanningley William Astley Tobacco Pipe Maker Martin Lee   CE66/3
  RILEY Elizabeth Ann 19 S . Stanningley Thomas Riley Labourer Duke Mawson    
1864 01 31 WIGGLESWORTH John 25 B Labourer Stanningley John Wigglesworth Labourer Martha Barrand   CE66/4
  ALLERTON Grace 32 W . Stanningley William Barrand Clothier Benjamin Parkinson    
1864 05 22 STANHOPE John 32 B Whitesmith Stanningley Joseph Stanhope Weaver George Wilson   CE66/5
  INESON Isabella 27 S . Stanningley Samuel Ineson Blacksmith James Varley Roberts    
1865 02 06 ROSS Joseph FA W Clothier Stanningley Joshua Ross (dec'd) Clothier John Lofthouse   CE66/6
  HUDSON Sarah FA S . Stanningley John Hudson (dec'd) Clothier James Varley Roberts    
1865 12 24 BASHFORTH Samuel FA B Blacksmith Stanningley John Bashforth Warehouseman John Bashforth   CE66/7
  LLEWELLEN Jane 19 S . Bradford John Llewellen Piece? Maker Alfred Hammond    
1866 02 24 MANN Samuel 20 B Joiner Stanningley Francis Henry Mann (dec'd) Joiner Joseph Varley Roberts   CE66/8
  ALLOTT Selina 18 S . Bradford James Allott Waste Dealer James Varley Roberts    
1866 10 27 MUSK George 23 B Labourer Stanningley John Musk Labourer John Parratt   CE66/9
  DAVY Hannah 29 S . Stanningley Jeremiah Davy Labourer George Angus    
1866 11 26 LEE Abraham 19 B Basket Maker Stanningley . . Michael Hobson   CE66/10
  LEE Hannah 18 S . Stanningley Righteous Lee Basket Maker Daniel Brogan?    
1867 09 17 BARKER Robert FA W Plumber & Glazier Richmond Thomas Barker (dec'd) Mason John Shout By Licence CE66/11
  MAUD Octavia FA S . Stanningley Joseph Maud Machine Maker F J Maud    
1867 09 29 WHITTAKER John 28 B Bookkeeper Stone Street, Bradford John Whittaker Carrier Joseph Coates   CE66/12
  CROSSLAND Sophia 28 W Weaver Stanningley James Bower Tailor Jane Coates    
1868 05 30 SUTCLIFFE Snowden 20 B Collier Pudsey Samual Sutcliffe Weaver Charles Stewart   CE66/13
  WADE Jane 18 S Servant Pudsey James Wade Cloth Miller Mary Ann Preston    
1868 12 21 BROADBENT James 25 B Letter Carrier Pudsey John Broadbent Clothier William Richardson   CE66/14
  BIRDSALL Mary Ann 20 S . Stanningley John Birdsall Clothier Martha Bennett    
1869 05 20 SPENCER John 22 B Spindle Maker Bramley Edward Spencer (dec'd) Coal Leader Priscilla Fawbert   CE66/15
  TAYLOR Hannah 24 S . Bramley Thomas Taylor Stone Mason William Ward    
1869 06 12 RHODES Benjamin 21 B Coal Miner Pudsey Jesse Rhodes Miner Robert Glover   CE66/16
  GLOVER Esther Brooke 17 S Weaver Pudsey Robert Glover Butcher Robert William Glover    
1869 09 06 HILL John 38 B Quarryman Stanningley James Hill (dec'd) Quarryman * Lumby   CE66/17
  STEAD Martha 36 W . Stanningley William Brook (dec'd) Weaver James Ed Fawbert    
1869 09 29 HARDAKER John . B Cloth Manufacturer Pudsey Joseph Hardaker Cloth Manufacturer David Stead   CE66/18
  GAUNT Annie . S . Stanningley John Gaunt (dec'd) Farmer Marianna Stead    
1870 02 12 BENNETT Abraham 25 B Millwright Bramley George Bennett (dec'd) Innkeeper E Cawood   CE66/19
  WRIGHT Emma 28 S . Bramley John Wright Mason J Coates    
1870 02 19 WOOD William FA B Labourer Bramley John Wood Farmer Wilfred Vickers   CE66/20
  WILKINSON Eliza FA S . Bramley James Wilkinson (dec'd) Quarryman Sarah Vickers    
1870 02 28 PROCTER James Henry 24 B Mule Spinner Pudsey Samuel Procter Cloth Maker Joseph Hinchliffe   CE66/21
  WEBSTER Mary 20 S . Lowtown, Pudsey William Webster Auctioneer Emma Louisa Webster    
1870 04 26 ROGERS John Farrar FA B Woolsorter Stanningley Joseph Rogers Mechanic William Henry Vickers   CE66/22
  VICKERS Mary Elizabeth FA S . Stanningley William Vickers (dec'd) Stone Merchant * Vickers By Licence  
1871 10 16 BROOKS William FA W Labourer Stanningley Samuel Brooks (dec'd) Hatter Joseph Hudson   CE66/23
  SMITHSON Sarah FA W . Stanningley Isaiah Robinson (dec'd) Weaver Ellen Keighley    
1872 02 24 RHODES George Whittingham 21 B Coal Miner Pudsey Jesse Rhodes Labourer George Orange Father's name entry Jessy CE66/24
  SUTCLIFFE Ann 18 S . Pudsey Samuel Sutcliffe Clothier Elizabeth Sutcliffe    
1872 03 12 STEAD Edwin 28 B Coal Miner Pudsey John Stead Labourer William Wade   CE66/25
  COOPER Mary 28 S . Pudsey William Cooper Labourer Frances Annie Booker    
1872 09 14 SPENCER Edwin 23 B Mechanic Stanningley Edward Spencer Mechanic John Barnes   CE66/26
  BARNES Martha 22 S . Stanningley Joshua Barnes Mechanic Mary Spencer    
1873 03 04 SUTTON Daniel 24 B Joiner Stanningley Daniel Sutton Joiner William Henry Roberts   CE66/27
  WATERFIELD Mary Amelia 27 S . Stanningley Fred Waterfield Fitter A Maud Maud    
1873 06 28 HUGGINS Robert Roger 24 B Joiner Batley Matthew Huggins Shoemaker Martha Clayton   CE66/28
  CLAYTON Ann 27 S . Stanningley James Clayton (dec'd) Gardener M H Huggins    
1874 10 26 SIMPSON John 60 W Washman Stanningley William Simpson Woolsorter Edwin Jackson   CE66/29
  LONGBOTTOM Ellen 48 W Weaver Stanningley Squire Fearnley Warp Dresser Martha Laycock    
1874 12 26 BELLWOOD James Dennill 22 B Mill Hand Stanningley Thomas Bellwood Farmer John William Cordingley   CE66/30
  ARUNDALE Sarah Ann 17 S . Stanningley John Arundale Foundry Hand Isaac Arundale    
1875 03 20 ARUNDALE Isaac * B Foundryman Stanningley John Arundale Foundryman James Dennill Bellwood Age illegible CE66/31
  GLOVER Elizabeth * S . Pudsey Robert Glover Innkeeper Sarah Ann Arundale Age illegible  
1875 * * HODGSON John 44 W Innkeeper Stanningley (dec'd) . Thomas Britton By Licence. Date illegible CE66/32
  GATEHOUSE Mary Jane 23 S . Stanningley William Gatehouse Stone Mason James Edward Fawbert    
1876 02 05 HARTLEY Thomas 21 B Ironmonger Stanningley Richard Hartley Mason Thomas Slater   CE66/33
  SLATER Isabella 21 S . Stanningley Robert Slater Millwright Lavinia Thrippleton By Licence  
1876 04 24 OVEREND Joseph 50 W Cloth Maker Stanningley John Overend Cloth Maker Joseph Worsnop   CE66/34
  FOWLER Mary 43 W . Stanningley David Duckworth Woolcomber Jane Fowler    
1878 03 11 BUTLER John 42 B Tanner Cropper Houses, Stanningley Samuel Butler Slubber Joseph Ross   CE66/35
  SCANLING Bridget 41 S . Cropper Houses, Stanningley James Scanling Mason John Henry Luty    
1878 04 25 CARRICK Harry 22 B Basket Maker Stanningley Henry Carrick Basket Maker I L Barker   CE66/36
  CORDINGLEY Emily 24 S . Bradford James Cordingley Innkeeper Susan Tetley    
1878 08 10 MANN John Benson 36 W Joiner Stanningley Francis Henry Mann Joiner John Hinings By Special Licence CE66/37
  BREAR Sarah 33 S . Stanningley Joshua Brear Mason James Ed Fawbert Signed BREARE  
1878 10 19 REYNARD William 29 B Labourer Harrogate John Reynard Coachman James Ed Fawbert   CE66/38
  WEBB Sarah 26 S . Stanningley Thomas Webb Gardener Priscilla Fawbert    
1879 05 06 WOOD John 51 D Contractor Hall House, Bramley Robert Wood Gentleman John Alfred Wood By Licence CE66/39
  BANNISTER Martha 46 W . Balmforth Square, Rodley Anthony Moorhouse Gentleman Eliza Wood    
1880 05 17 THACKRAY James 20 B Butcher Hunslet, Leeds James Thackray Butcher Joseph Thackray   CE66/40
  ATKINSON Jane 22 S . Stanningley Joseph Atkinson Saddler Hannah Saxby    
1880 09 04 WILKINSON Joseph 21 B Clerk Stanningley William Wilkinson Grocer Charles Williams   CE66/41
  RICHMOND Fanny 22 S . Stanningley John Richmond Farmer Bettsy Danbrough    
1880 09 11 BAILEY John 29 B Coal Merchant Stanningley Abraham Bailey Farmer Ezra Wheater?   CE66/42
  WARD Sarah Ann 27 S . Pudsey David Ward Soldier Georgiana Lister    
1880 09 12 KITCHINGMAN Philip William 21 B Plumber Stanningley Philip Kitchingman Woolsorter Charles Elliott Rider   CE66/43
  GAMBLES Susan 21 S . Stanningley Joshua Gambles Overlooker Elizabeth Hannah Holroyd    
1880 12 18 NAYLOR James 28 B Striker Pudsey Francis Naylor Quarryman Dyson Ward   CE66/44
  TOMLINSON Mary Ann 27 S . Stanningley Edward Tomlinson Pipe Maker James Edward Fawbert    
1880 12 25 JOHNSON Tom 20 B Labourer Stanningley Tom? Johnson Miner William Brown   CE66/45
  ELSE Mary 21 S . Stanningley John Else Miner Ellen Brown    
1882 03 18 MARSHALL Charles 19 B Glue Maker Stanningley George Marshall Farmer Williamson Haigh Cooper   CE66/46
  COOPER Elizabeth Hannah 35 S . Stanningley Isaac Cooper Fishmonger Mary Ann Marshall    
1882 08 20 RYDER John 37 B Spinner Pudsey Joseph Gaunt Manufacturer Thomas Thrippleton   CE66/47
  THRIPPLETON Lavinia 33 S . Stanningley Thomas Thrippleton * Agent Thomas Hartley    
1883 02 04 BRAYSHAW John Mitchell 25 B Mechanic Stanningley John Brayshaw Quarryman James Gordon   CE66/48
  GORDON Frances 24 S . St Pauls, Pudsey Samuel Alexander Gordon Weaver Georgiana Lister    
1883 05 13 HEATON William 22 B Engineer Stanningley Matthew Heaton Engineer Benjamin Hainsworth   CE66/49
  WARD Caroline 25 S . Stanningley Job Ward Labourer Mary Odam    
1883 11 10 WESTROP Walter 32 B Labourer Stanningley Samuel Westrop Master Gardener John Moorhouse?   CE66/50
  BROWN Editha 30 S . Stanningley William Brown Fellmonger Martha Ann Deaton    
1884 03 14 MOORHOUSE Sylvester 50 W Farmer Skipton William Morrhouse Farmer John Benson Mann By Licence CE66/51
  BREARE Mary 38 S . Stanningley Joshua Breare Mason James Edward Fawbert    
1884 04 26 CONNELL Joseph 28 B Engine Tenter Bradford John Connell Engine Tenter John Walker   CE66/52
  HINCHLIFFE Selina 27 S . Stanningley John Hinchliffe Stone Mason Grace Wilson    
1884 05 29 LUPTON Samuel 22 B Cloth Finisher Stanningley Samuel Lupton Mechanic James Gill   CE66/53
  LOVELL Mary Catherine 28 S . Stanningley Alfred Lovell Weaver Florinda Lovell    
1884 08 20 LODGE James Henson 30 B Labourer Stanningley Thomas Lodge Labourer Daniel Gill   CE66/54
  GILL Eliza 29 S . Stanningley Daniel Gill Labourer Ada Gill    
1885 03 28 CLOUGH John Edward 21 B Wheelwright Pudsey James Clough Joiner William Hudson   CE66/55
  HUDSON Clara 21 S . Stanningley Joseph Hudson Weaver Grace Ann Hudson    
1885 05 23 BENTLEY John 23 B Joiner Stanningley Samuel Bentley Moulder M H Dufton   CE66/56
  HAMER Annie 23 S . Farsley James Hamer Cloth Maker Phebe Hamer    
1885 05 26 JEFFRIES Joseph 26 B Labourer Stanningley George Jefferies Labourer William Barker   CE66/57
  BARKER Katherine 25 S . Stanningley William Barker Greengrocer Annie Emsley    
1885 06 27 SHAW George 39 B Dyer Stanningley Horsfall Shaw Dyer Fred Wright   CE66/58
  HAMMOND Hannah 35 S . Stanningley Samuel Clark Joiner Elizabeth Beanland    
1885 06 29 LAYCOCK John William 32 B Stuff Finisher Stanningley William Laycock Tinner James E Fawbert   CE66/59
  LANCASTER Isabella 33 S . Stanningley Thomas Lancaster Stay Maker E C Lister    
1885 07 25 MARSDEN James Henry 21 B Shoe Finisher Stanningley John Marsden Spindle Maker Robert A Morwood   CE66/60
  GREENWOOD Alice 22 S . Pudsey George Greenwood Joiner Clara Marsden    
1887 01 18 EARNSHAW John Watkinson 25 B Draughtsman Armley, Leeds John William Earnshaw Clerk in Holy Orders Joseph Bywater   CE66/61
  BYWATER Mary Jane 25 S . Stanningley John Bywater Foreman Moulder Etheldreda Earnshaw    
1887 03 01 MIDGLEY John William 24 B Coremaker Farsley Jonas Midgley Fitter Samuel Midgley   CE66/62
  FAWBERT Ann Elizabeth 20 S . Stanningley James E Fawbert Sexton Clara Emma Fawbert    
1887 04 11 WALKER William 35 W Brass Finisher Hull George Walker Gardener Amos Foster   CE66/63
  FOSTER Rhoda Robina 28 W . Stanningley Robert Atkinson Farmer Mary Limbert    
1887 05 30 WAITE Tom 26 B Mule Spinner Stanningley John Waite Slubber Thomas Harris   CE66/64
  MITCHELL Lydia Elizabeth Jane 21 S . Stanningley Henry William Mitchell Carver?* & Gilder Emily Jane Dredge    
1887 07 21 BUTTERWOOD Walter 28 B Bricklayer Stanningley John Butterwood Labourer Sam Brooke   CE66/65
  BAINTON Maria Ann 19 S . Stanningley Henry Bainton Builder Sarah Bainton    
1887 07 30 GIBSON Thomas 22 B Currier Stanningley John Gibson Farmer John Gibson   CE66/66
  DREDGE Emily Jane 21 S . Stanningley William Dredge Butcher Sarah Jane Brook    
1888 02 04 ROWBOTHAM James Herbert 19 B Dentist Bradford John Coulson Rowbotham Joiner Timothy Knowles   CE66/67
  KNOWLES Clara 19 S . Stanningley Timothy Knowles Agent Emily Starne    
1888 04 02 GREENFIELD Nicholas Bellwood 24 B Labourer Stanningley George Greenfield Gardener James E Fawbert   CE66/68
  DENT Sarah Ann 20 S . Stanningley Jarvis Latham Dent Foreman Platelayer .    
1888 04 07 SHIRES John 22 B Mechanic Stanningley Joseph Marshall Shires Engineer Thomas Slater   CE66/69
  SLATER Annie 20 S . Stanningley Thomas Slater Millwright Joseph Marshall Shires    
1888 04 25 BACHTOLD Heinrich 28 B Designer Stanningley Samuel Bachtold Miller William Spence   CE66/70
  SPENCE Ann Elizabeth 21 S . Stanningley William Spence Engineer Henry D Turner    
1888 05 22 THRIPPLETON William Hustler 28 B Clerk Stanningley Thomas Thrippleton Traveller Thomas Vickers   CE66/71
  HUSTLER Ellen 25 S . Stanningley Nathan Hustler Millwright James Hustler    
1888 08 06 GILL Walter 21 B Fitter Stanningley Daniel Gill Oil Extractor George Firth   CE66/72
  FIRTH Annie 21 S . Pudsey William Firth Mechanic Ada Gill    
1888 08 08 LAMBERT John . B Grocer Stanningley Joseph Lambert Grocer Emily Lambert   CE66/73
  BRADLEY Mary Ellen . S . Stanningley Joseph Bradfley Traveller Joseph Bradley    
1888 11 05 HARRISON John William 29 B Wool Merchant Tong Alfred Harrison Farmer A E Whitwell   CE66/74
  WHITWELL Anne 22 S . Stanningley Arthur Edward Whitwell Market Gardener W Paley? S Carrick    
1888 11 10 BRIGGS Simeon 37 W Labourer Pudsey William Briggs Slubber Alfred Birdsall   CE66/75
  BIRDSALL Sophia 33 S . Stanningley John Birdsall Weaver Sarah Whincup    
1888 03 02 BARSBY William 29 B Mechanic Stanningley Henry Barsby Blacksmith Harry Barsby   CE66/76
  WITHEY Eliza Maria 26 S . . Edward Withey Moulder Sarah Jane Brook    
1889 06 10 ALDERSON George 21 B Fireman Stanningley Charles Alderson Boatman Fred Pearson   CE66/77
  REINE Maria 21 S . Stanningley Alfred Reine Labourer Sarah Wood    
1889 06 22 COSTELO Martin 28 B Labourer Stanningley * Costelo Labourer James Edward Fawbert   CE66/78
  JELLEY Catherine 35 W . Stanningley James St* Fishmonger Clara E Fawbert    
1889 06 24 BEDFORD John 71 W Tailor Stanningley Thomas Bedford Labourer Herbert Henry Wilson   CE66/79
  WATSON Eliza 44 W . Stanningley John Smith? Jeweller Ann Elizabeth Midgley    
1889 08 07 HUNT Albert 27 B Skewer Manufacturer Stanningley Henry Hunt Skewer Manufacturer Percy Greaves, John H Hunt   CE66/80
  GAUNT Annie Eliza 24 S . Bramley William Henry Gaunt Publican Eliza Jane Hunt, Henrietta Hunt    
1889 08 27 ROBERTS Stephen Barker 52 W Grocer Farsley Samuel Roberts Clothier John William Varley, Edith Varley By Licence CE66/81
  BROWN Emma 52 W . Stanningley John Varley Weaver Hollings Roberts    
1889 08 31 CROFT John William 20 B Twister Stanningley Benjamin Croft Labourer Harry Barsby   CE66/82
  DICKENS Sarah Ann 20 S . Stanningley Robert Dickens Engine Tenter Sarah Jane Brook    
1889 12 16 SMURTHWAITE Robert 23 B Blacksmith Stanningley George Smurthwaite Blacksmith John Sambrook   CE66/83
  HARPER Ada 25 S . Stanningley John Harper Joiner Harriet Sambrook    
1889 12 22 SCOGING Henry 22 B Labourer Stanningley Joseph Scoging Butcher Alfred Wilford   CE66/84
  JOWETT Mary Selina 23 S . Stanningley Joseph Jowett Willyer Emily Williams    
1889 12 25 STOCKWELL James 24 B Mechanic Stanningley Squire Hanson Stockwell Blacksmith William Edward Barker   CE66/85
  BARKER Adela Jane 20 S . Stanningley David Barker Insurance Agent Thirza Letitia Barker    
1890 01 04 FAWBERT Thomas Henry 19 B Bobbin Turner Stanningley James Edward Fawbert Sexton Alfred Riley   CE66/86
  FLETCHER Alice 21 S . Stanningley John Fletcher Plumber Jane Parkinson    
1890 04 19 WHINCUP William Henry 29 B Wheelwright Stanningley William Whincup Wheelwright Edward Withey   CE66/87
  WITHEY Alice Louisa 24 S . Stanningley Edward Withey Moulder Emily Jane Withey    
1890 05 03 SPRINGTHORPE Thomas 22 W Labourer Stanningley Jacob Springthorpe Gardener John Cornforth, Edward Jarratt Tyser   CE66/88
  CORNFORTH Ann Elizabeth 21 S . Stanningley Richard Cornforth Painter Ruth Ann Burton    
1890 05 26 LIGHTFOOT Thomas 37 B Labourer Holbeck John Lightfoot Labourer William Lightfoot   CE66/89
  NICHOLS Catherine 29 S . Stanningley John Nichols Foreman Platelayer Rose Ellen Nichols    
1890 08 02 ROBSON Charles 25 B Forgeman Stanningley Joseph Robson Forgeman Thomas Hunter   CE66/90
  WOOD Sarah 22 S . Stanningley John Hudson Wood Forgeman Jane Robson    
1890 08 05 EASTALL William 25 B Labourer Stanningley John Eastall Labourer Alfred Conway   CE66/91
  PROCTER Hepseybeth 23 S . Stanningley Charles Procter Warper Ada Ann Procter    
1890 09 20 BARSBY Harry 26 B Mechanic Stanningley Henry Barsby Smith John Thomas Minskip   CE66/92
  BROOK Sarah Jane 28 S . Stanningley John Brook Cloth Manufacturer Mary Hannah Thomas    
1890 10 04 WALKER Charles Henry 19 B Labourer Stanningley Peter Walker Butcher Thpmas Chadwick   CE66/93
  TURNBULL Mary Jane 20 S . Stanningley John Turnbull Iron Roller James Ed Fawbert    
1890 10 19 CANNELL James 40 W Schoolmaster Nelson, Lancs James Cannell Tailor C H Bedford By Licence CE66/94
  BEDFORD Ada 23 S . Stanningley Isaac Bedford Mechanic James Ed Fawbert    
1890 12 24 GREAVES Joseph 54 W Publican Stanningley Joseph Greaves Mason Edward Jennings, Samuel Lane?   CE66/95
  SMITH Ruth 54 W Cabinet Maker Stanningley Joseph Kaye Woolcomber Annie Jennings Wife's occupation as entry  
1890 12 25 HARDAKER Edward 21 B Plumber Stanningley James Hardaker Stuff Maker Thomas Bowling   CE66/96
  BOWLING Eva 20 S Weaver Stanningley Thomas Bowling Boilermaker Ruth Guy    
1890 12 25 THOMPSON William 21 B Striker Stanningley William Thompson Labourer Robert Deacon Bean   CE66/97
  BEAN Alice Harriet 21 S Drawer Pudsey Thomas Bean Labourer Eleanor May Bean    
1890 12 26 TARGETT William Holland 36 B Tailor Stanningley John Targett Farmer Joseph William Ineson   CE66/98
  INESON Zilpha 31 S Weaver Stanningley Joseph Ineson Weaver Ann Ineson?    
1890 12 27 MAUDSLEY Benjamin Cullen 23 B Mechanic Stanningley William Maudsley Boot Maker Rhodes Ward   CE66/99
  BINNS Annie 19 S Weaver Stanningley John Binns Striker Miranda Firth    
1891 01 03 WORDSWORTH John Edmund 21 B Labourer Rodley, Stanningley John Wordsworth Labourer James Edward Fawbert   CE66/100
  WHITLEY Clara Ann 19 S . Rodley, Stanningley George Whitley Farmer Ann Elizabeth Midgley    
1891 02 14 DEACON William 21 B Porter St Pauls, Pudsey Henry Deacon Foreman Porter Tom Waite   CE66/101
  MITCHELL Ada Jeanette 20 S . Stanningley Henry William Mitchell Labourer Isabel Mitchell    
1891 03 28 CARTER William 26 W Wool Scourer Stanningley Richard Carter Carrier Charles R Carter   CE66/102
  HOLMES Clara 28 W . Stanningley George Roe Weaver Maggie Wells    
1891 03 28 PETHER William Henry 21 B Miner Earlsheaton John Pether Coachbuilder Albert Squires   CE66/103
  JOHNSON Annie Elizabeth 19 S . Stanningley William Johnson Labourer Jane Ann Ward    
1891 08 02 GREEN James Francis 41 S Joiner Stanningley William Green Plumber William Dredge   CE66/104
  CROALL Margaret Ledger 41 S . Stanningley Robert Croall Joiner Caroline Dredge    
1891 08 22 CARTER Irwin 32 B Labourer Stanningley Richard Carter Carrier William Carter   CE66/105
  SUTTON Annie 21 S . Stanningley Robert Sutton Gamekeeper Clara Carter    
1891 09 12 HILL John Thomas 26 B Foreman Porter Stanningley (Rodley) William Hill Carpenter Walton Bottomley   CE66/106
  BOTTOMLEY Mary Ann 24 S . Stanningley (Rodley) Walton Bottomley Foreman Gasworks Emily Bottomley    
1891 09 19 FISHWICK John Albert 21 B Ironworker Stanningley John Hodgson Labourer John Thomas Avery Illegitimate CE66/107
  PICKLES Sarah Ann 17 S . Stanningley John Pickles Mechanic Sarah Ann Blackburn    
1891 12 05 MARSHALL Thomas 21 B Boilermaker Pudsey William Marshall Boilermaker John Shires   CE66/108
  SHIRES Florence 21 S . Stanningley Joseph Marshall Shires Engineer Harry Shires, Amelia Marshall    
1891 12 12 LAWRENCE Richard 23 B Labourer Pudsey . . Samuel Harvey   CE66/109
  DREDGE Frances Mary 23 S . Stanningley William Dredge Labourer Kate Bowden Dredge    
1892 01 16 BOOTH William Fawcett 26 B Boilermaker Stanningley Richard Fawcett Booth Boilermaker Richard Fawcett Booth   CE66/110
  WILLIAMS Dora 22 S . Stanningley James Williams Overlooker William Stickney    
1892 02 06 LINDON Jacob 32 W Blacksmith Stanningley Isaac Lindon Blacksmith F Newberry   CE66/111
  NEWBERRY Ann Elizabeth 26 S . . Frederick Newberry Railway Guard Ann Eliza Newberry    
1892 03 26 AMBLER John 29 W Labourer Stanningley Benjamin Ambler Labourer William Taylor   CE66/112
  WADE Hannah 28 S . Stanningley John Wade Labourer Joseph George Wood    
1892 05 02 CLAYTON John Stott 27 B Designer Pudsey James Hutchinson Clayton Farmer John Nicholls   CE66/113
  NICHOLLS Rose Ellen 27 S . Stanningley John Nicholls Platelayer Hannah Naylor    
1892 06 11 HENEAGE George 31 B Confectioner Scunthorpe William Heneage Blacksmith Samuel Hirst, James Heneage   CE66/114
  FERGUSON Matilda 28 S . Stanningley Joseph Ferguson Gardener M Hirst, Ann Tidswell    
1892 06 28 THORNTON Albert 25 B Grocer Idle Jeptha Thornton Mason Charles Dobbs, John Riley   CE66/115
  DOBBS Hannah 26 S . Stanningley Charles Dobbs Moulder Sarah Wilcock    
1892 07 09 CLOUGH Arthur 21 B Cloth Fuller Stanningley James Clough Farmer Edward Byrom   CE66/116
  BYROM Annie 20 S . Stanningley William Byrom Millwright Hannah Clough    
1892 07 23 SUGDEN Isaac 24 B Rivetter Stanningley Alfred Sugden Labourer Alfred Dickinson, Arthur Sugden   CE66/117
  DICKINSON Emma 22 S . Stanningley Joseph Dickinson Tuner Sarah Dickinson, H A Dickinson    
1892 08 08 BENNETT Benjamin Redick 24 B Engineer Pudsey John Bennett Stone Merchant William Luty, John Henry Luty   CE66/118
  LUTY Harriet 22 S . Stanningley William Luty Clothier Elizabeth Bennett, Annie Lumby    
1892 12 03 BARKER John Bacheldor 21 B Soldier Stanningley David Barker Insurance Agent David Barker   CE66/119
  EASTWOOD Bessie Lilian 23 S . Stanningley Benjamin Whitworth Eastwood Boot Maker James E Fawbert    
1892 12 24 CORNFORTH Alexander 29 B Blacksmith Stanningley Richard Cornforth Painter William Emmett, Benjamin H Cornforth   CE66/120
  EMMETT Sarah Elizabeth 33 S . Stanningley Craven Emmett Labourer Annie Emmett, Lizzie Popplewell    
1893 02 11 CARTER Charles Richard 24 B Labourer Stanningley Richard Carter Coachman Fred Isherwood   CE66/121
  SUTTON Ada 19 S . Farsley Robert Sutton Gamekeeper Hannah Clayton    
1893 02 18 NEWBERRY William Frederick 24 B Porter Stanningley Frederick Newberry Guard Hainsworth Keighley   CE66/122
  RENWICK Clara 22 S . Farsley George Renwick Mason Rose Eliza Newberry    
1893 03 20 LAW Alfred 23 B Cabinet Maker Stanningley Samuel Law Innkeeper F W Mann, T Strickland   CE66/123
  MANN Hannah 22 S . Stanningley John Benson Mann Joiner & Builder Jessie Breare, Gertrude Margaret Moorhouse    
1893 04 01 CANTRILL Michael 23 B Ironfounder Stanningley Jacob Cantrill Cupalo Attendant Thomas Cantrill, Charles Kitchen   CE66/124
  KITCHEN Clara 21 S . Stanningley William Kitchen Mule Spinner Mary Annie Stansfield, Kate Gibbons    
1893 05 08 STOREY William 25 B Labourer Rodley James Storey Gas Stoker Fred Cooke?   CE66/125
  SLEAFORD Rebecca 21 S . Rodley Thomas Sleaford Farmer Florence Emily Cooke    
1893 07 03 BRAHAM Fred 25 B Gardener Stanningley Samuel Braham Gardener William Bateman   CE66/126
  ODAM Amelia 21 S . Stanningley Robert Odam Fettler Ellen Odam    
1893 07 08 CORNFORTH Benjamin Hanson 23 B Labourer Stanningley Richard Cornforth Painter John T Marriott, Edward Booth   CE66/127
  POPPLEWELL Lizzie 24 S . Stanningley John Popplewell Mechanic Mary A Emmett, Rebecca Booth    
1893 11 14 RILEY John Alfred 29 B Painter Stanningley John Riley Labourer Charles Dobbs   CE66/128
  WILCOCK Sarah 26 S . Stanningley . . Eliza Ann Gregson    
1894 01 27 GARNER George 20 B Labourer Stanningley James Garner Ostler John Albert Lambert   CE66/129
  ROBERTS Linda 18 S . Stanningley Eli Roberts Striker Frances Matilda Beckton    
1894 04 17 FOWLER David William 21 B Grocer Stanningley Samuel Fowler Mule Spinner James H Claughton   CE66/130
  SMITH Martha Ann 20 S . Stanningley Charles Smith Fettler H E Claughton    
1894 05 13 WILD George 24 B Cooper Stanningley William Henry Wild Blacksmith Arthur Brown   CE66/131
  BORTHWICK Ellen 21 S . Stanningley John Borthwick Weaver Mary Emma Borthwick    
1894 06 11 GAUNT Harry 21 B Twister Stanningley John Gaunt Moulder Squire Butler   CE66/132
  ABBOTT Lydia 19 S . Stanningley John Abbott Dyer Martha Ann Butler    
1894 06 16 SMITH John Thomas 22 B Boilermaker Stanningley Thomas Smith Labourer Philip Adams   CE66/133
  ADAMS Isabella 20 S . Stanningley George Adams Chain Maker Louisa Smith    
1894 06 16 SLINGSBY Tom 22 B Filler Morley Samuel Slingsby Warp Dresser N Murgatroyd   CE66/134
  WOOD Mary 22 S . Stanningley Frederick Wood Boilermaker Elizabeth Jane Witcomb    
1894 06 17 COOPER Henry 28 B Weaver Kippax . . James Ed Fawbert   CE66/135
  WILKINSON Rhoda 25 S . Stanningley . . Martha Hunt    
1894 08 06 MONKMAN Fred 22 B Labourer Stanningley John Monkman Plumber Charles Williams, Charles Richmond   CE66/136
  WILLIAMS Sarah 20 S . Stanningley Charles Williams Blacksmith Ellen Matthews, Hannah Mary Williams    
1894 09 15 BARSBY Walter 25 B Labourer Stanningley Henry Barsby Blacksmith Harry Barsby   CE66/137
  LONG Ellen 25 S . Stanningley William Long Labourer Sarah Jane Barsby    
1894 09 22 RICHMOND Charles 26 B Boilermaker Stanningley John Richmond Labourer Willie Matthews, Polly Matthews   CE66/138
  MATTHEWS Ellen 25 S . Stanningley William Matthews Boilermaker Ada Gay, Hannah Mary Williams    
1894 10 27 MARSHALL Richard 23 B Labourer Stanningley Richard Marshall Labourer James Arthur Sanderson   CE66/139
  GLOVER Mary 25 S . Stanningley . . Betty Sugden    
1894 12 22 WHITAKER Samuel Harvey 27 B Boot Maker St Pauls, Pudsey William whitaker Labourer Thomas W Whitaker   CE66/140
  DREDGE Kate Bowden 25 S . Stanningley William Dredge Labourer Florence Eliza Dredge    
1894 12 22 LODGE Samuel 20 B Labourer Stanningley Daniel Lodge Labourer William Roberts   CE66/141
  SCOTT Jane Ann 20 S . Stanningley John Scott Quarryman Adelaide Lupton    
1895 08 06 PICKLES William 23 B Wood Turner Stanningley John Pickles Millwright James Skinner   CE66/142
  SKINNER Sarah 24 S . Stanningley James Skinner Fitter Elizabeth Skinner    
1895 10 09 MOODY Alfred Stephen 29 W Iron Moulder 9 Church Hill Street, Stanningley Lemuel Moody (dec'd) Coppersmith James Skinner   CE66/143
  SKINNER Elizabeth 26 S . 13 Waterhouse Terrace, Stanningley James Skinner Confectioner Sarah Elizabeth Skinner    
1895 10 16 STURDY Alfred 25 B Colliery Agent Kirkstall John Sturdy Coal Merchant John Alfred Bramley   CE66/144
  STEAD Grace Annie 24 S . Stanningley Saul Stead Grocer Nora Stead    
1895 12 21 BARKER Daniel 19 B Fitter Argyle Terrace, Bramley David Barker Insurance Agent Albert Hargreaves   CE66/145
  HUDSON Mary Lizzie 19 S Dressmaker Bradley Hill Terrace, Stanningley Alfred Hudson Boilermaker Thirza Letitia Barker    
1895 12 21 BROWN Frederick William 22 B Labourer 11 Hill Side, Beck Bottom, Stanningley Job Brown Labourer Willie Lister   CE66/146
  DREDGE Florence Eliza 24 S Weaver 1 West View, Bradley Hill, Stanningley William Dredge Butcher Alice Louisa Dredge    
1895 12 26 SHIRES Willie 23 B Mechanic Swinnow House, Stanningley Joseph Marshall Shires Manager Frederick George Stansfield   CE66/147
  STANSFIELD Mary Annie 23 S Dressmaker Vickersdale, Stanningley Matthew Stansfield Mill Manager Annie Shires    
1895 12 26 MILLS James 26 B Labourer 4 St Thomas Avenue, Stanningley James Mills Labourer James Edward Fawbert   CE66/148
  FAWBERT Sarah Mary Ellen 21 S . 4 St Thomas Avenue, Stanningley James Edward Fawbert Verger Clara Emma Fawbert    
1896 03 11 WRIGHT John William 22 B Butcher 14 Gloucester Road, Armley William Singleton Wright Lamplighter Samuel S*   CE66/149
  PERRY Nellie 22 S Shop Assistant Huddersfield Arms, Stanningley John William Perry Forgeman Agnes Bendall?    
1896 04 04 LISTER Willie 22 B Labourer 48 Sir Wilfrids Terrace, Farsley Robert Lister Labourer Charles Richmond   CE66/150
  WILLIAMS Hannah Mary 23 S Weaver 6 Williams Street, Stanningley Charles Williams Blacksmith Ellen Richmond    
1896 04 07 DRIVER George Henry 32 B Gardener Hough Top, Bramley Richard Driver Gardener Joe Allen Wood   CE66/151
  WHITWELL Adah Elizabeth 26 S . Intake Lane, Stanningley Arthur Edward Whitwell Gardener Mary Elizabeth Eggleston    
1896 05 06 STANSFIELD Frederick George 22 B Overlooker Vickersdale, Stanningley Matthew Stansfield Mill Manager Joseph Stansfield   CE66/152
  NORTON Florence 21 S P* Sewer Bradford Road, Farsley James Norton (dec'd) . Harry Norton    
1896 05 23 JENNISON Benjamin Armitage 27 W Gardener Moorside, Bramley Thomas Jennison (dec'd) Forgeman Jonathan Jennison   CE66/153
  WADE Mary Ann Gervis 28 S Weaver Harrison's Avenue, Stanningley Samuel Wade Currier Eliza Frances Wade    
1896 06 13 BANKS Henry Beckwith 28 B Shoemaker Smalewell Road, Pudsey William Banks Leather Merchant Reuben Banks   CE66/154
  THORNTON Lavinia 26 S Mill Drawer Waterhouse Terrace, Stanningley Joseph Thornton Slater Sarah Dawson    
1896 06 13 WILSON William 20 B Market Gardener 9 Bramley Place James Wilson Labourer John Clapham   CE66/155
  CLAPHAM Mary Ann 34 S Mill Drawer Butler's Place, Stanningley John Clapham Engine Driver Annie Clapham    
1896 06 20 SMITH Walter Fawcett 36 B Railway Foreman 23* Street, Bowling Back Lane, Bradford Thomas Smith (dec'd) Woolsorter Edward Piercey   CE66/156
  RODGERS Emily 29 S Housekeeper 12 School Place, Stanningley Enoch Rodgers Draper Elizabeth Lightfoot    
1896 07 11 TOTTIE Joseph 24 B Labourer 2 Whitecote Street, Bramley Frank Tottie Labourer John Barber   CE66/157
  BROWN Mary Jane 19 S Spinner Wood Square, Stanningley Joseph Brown Spinner Hannah Jennings    
1896 07 18 WILSON John 25 B Mechanic 87 Airedale View, Rodley Charles Wilson Labourer George Sawyer   CE66/158
  AKERS Mary Elizabeth 25 S Cloth Mender Low Houses, Middleton William Akers Cartman Sarah Akers    
1896 08 22 WAITE John Squire 21 B Presser Butler's Place, Stanningley . . Tom Waite   CE66/159
  ARUNDALE Annie 24 S Drawer Butler's Place, Stanningley . . Lydia Elizabeth Jane Wade    
1896 08 29 FAWBERT John William 24 B Labourer St Thomas Avenue, Stanningley James Edward Fawbert Verger William Henry Schofield   CE66/160
  SCHOFIELD Hannah 23 S Drawer Cavendish Square, Beck Bottom . . Eleanor Dawson    
1896 09 15 MATHERS Fred 21 B Tailor Richardshaw Lane, Pudsey Edwin Mathers Confectioner Henry Wood   CE66/161
  MANN Sarah Elizabeth 23 S Dressmaker Town Street, Stanningley John Benson Mann Joiner & Builder Jane Ann Mann    
1896 10 03 RILEY Sam Wilfred 25 B Labourer 4 Bank Terrace, Vickersdale, Stanningley John Riley Grease Maker Benjamin Jennison   CE66/162
  WADE Eliza Frances 25 S Weaver 12 Harrison's Avenue, Stanningley Samuel Wade Currier Florence Wade    
1896 12 23 GLEDHILL William 33 B Planer Eggleston Street, Rodley John Gledhill Engineer Edward Thompson   CE66/163
  GILL Mary 49 W . Eggleston Street, Rodley Michael Thompson Engineer Caroline Rhodes    
1896 12 25 DOCKRAY Frederick 29 B Mechanic Club Lane, Rodley Alexander Dockray Wheelwright Alfred Farrar, John G Farrar   CE66/164
  FARRAR Priscilla 26 S Weaver Cowley Road, Rodley Samuel Farrar Painter Elizabeth Farrar, Hannah Dockray    
1897 04 17 HOLMES John Thomas 20 B Boatman Club Lane, Rodley William Holmes Boatman Robert Peel   CE66/165
  COWMAN Clara 19 S Weaver Club Lane, Rodley Jonathan Cowman Boatman Martha Elizabeth Cowman    
1897 04 17 MARSHALL Irwin 21 B Painter Church Hill Terrace, Stanningley Samuel Marshall Labourer Willie Withey   CE66/166
  WITHEY Annie 25 S Weaver Church Hill Terrace, Stanningley Edward Withey Moulder Emily Jane Withey    
1897 08 01 BRITTON Charles 35 B Iron Turner 27 Fowler's Place, Stanningley Thomas Britton Blacksmith Charles A Lambert   CE66/167
  MARSDEN Sarah 33 W Weaver 5 Ada's Place, Stanningley Robert Glover Weaver John H Luty    
1897 08 21 CLOUGH William 24 B Rivetter 3 Coniston Terrace, Stanningley James Clough Tanner Joseph Pearson   CE66/168
  HARGREAVES Amy Elizabeth 22 S . 2 Arthur Street, Stanningley Matthew Hargreaves Joiner Florence Dickens    
1897 09 04 FOX Robert . W Rivetter Vickersdale, Stanningley John Fox Joiner James North   CE66/169
  HARGREAVES Mary Ann 46 W . 2 Arthur Street, Stanningley John Kellet Moulder H E Terry    
1897 09 27 HODGSON Irwin 27 B Schoolmaster Stanningley William Hodgson Fitter William Henry Vickers   CE66/170
  VICKERS Jane Elizabeth 28 S . Sunfield, Farsley William Henry Vickers Stone Merchant Annie Eliza Vickers    
1897 10 09 KAYE Tom 24 B Brush Maker Bradley's Yard, Lower Head Row, Leeds Thomas Kaye Gardener Fred Harrison   CE66/171
  HARRISON Emma 24 S Mender Ripley Street, Stanningley Thomas Harrison Labourer Annie Harrison    
1897 12 25 JENNINGS Robert 22 B Turner 5 Turner's Yard, Stanningley Thomas Jennings Turner Joseph R Lord   CE66/172
  DICKINSON Amelia 20 S Weaver 15 Britannia Street, Stanningley James Dickinson Overlooker Linda Shires    
1897 12 25 HUSTLER Ben 23 B Spinner 6 Town End Terrace, Low Town, Stanningley Samuel Hustler Spinner William Henry Waterhouse   CE66/173
  WATERHOUSE Ellen 21 S Mender 1 Britannia Street, Stanningley John Vincent Waterhouse Mason Mariannie Hustler    
1898 01 15 ALLERTON John 21 B Dyer 10 Woods Row, Stanningley Abraham Allerton Striker Edwin Mitchell   CE66/174
  MITCHELL Mary 19 S Twister 38 Cowley Road, Stanningley Edwin Mitchell Moulder Ann Elizabeth Mitchell    
1898 01 29 CHRISTMAS John William 22 B Labourer 9 Wood Square, Stanningley John Christmas Saddler Willie Busfield   CE66/175
  FIRTH Sarah Elizabeth 24 S Comber 18 Albert Street, Stanningley Daniel Firth Fitter Clara Milner    
1898 02 26 INESON Harry 30 B Engineer 9 Eggleston Street, Rodley John Ineson Overlooker Ben I'Anson   CE66/176
  SUTCLIFFE Eliza 38 W . 9 Eggleston Street, Rodley Benjamin Fenton Foreman Caroline Fenton    
1898 03 26 MONKMAN James 22 B Driller Grove Street, Stanningley John Monkman Engineer Fred Parker   CE66/177
  COGGINGS Harriet 23 S Drawer Vickersdale Grove, Stanningley Walter Coggings Blacksmith Ada Hargreaves    
1898 05 21 NAYLOR Arthur 25 B Leather Worker 11 Nora Place, Stanningley George Naylor Quarryman John Strachan   CE66/178
  HARRISON Edith Hannah 24 S . Half Way House, Stanningley James Harrison Licensed Victualler Lily Agnes Harrison    
1898 05 28 BAIL Alfred Charles 20 B Striker Waterhouse Terrace, Stanningley Alfred Charles Bail Mason Albert Overend   CE66/179
  RILEY Mary Annie 20 S Spinner Waterhouse Terrace, Stanningley Friend Riley Engine Tenter Jane Elizabeth Marsden    
1898 05 28 COULSON James 20 B Labourer 16 Vickers Street, Vickersdale, Stanningley . . Henry Pannett   CE66/180
  PANNETT Ada 23 S Mill Hand 13 Church Hill Mount, Stanningley Henry Pannett Striker Mary Park    
1898 06 18 HORN William 24 B Moulder 8 Wood Row, Stanningley Noah Horn Fettler Arthur Emsley   CE66/181
  WHITEHEAD Eliza 24 S Weaver 3 Keighley Place, Stanningley Charles Whitehead Mule Spinner Annie Horn    
1898 06 25 COLLINS Arthur 39 B Weftman 3 Hillside Mount, Vickersdale, Stanningley Henry Collins Coachman John Williams   CE66/182
  WILLIAMS Mary Jane 34 S Weaver 7 North View Terrace, Vickersdale, Stanningley John Williams Blacksmith Nellie Williams    
1898 07 30 PRICE William 27 B Policeman 7 Ada's Place, Vickersdale, Stanningley James Robert Price Miner Charles E Cliffe   CE66/183
  CLIFFE Emily 28 S Mender 7 Ada's Place, Vickersdale, Stanningley Charles Edward Cliffe Boilermaker Sarah Ann Price    
1898 08 27 CARTER Alfred 23 B Boilermaker St Thomas Street, Stanningley William Carter Boilermaker Ben Carter   CE66/184
  CORDINGLEY Rebecca 21 S Drawer Swinnow Terrace, Stanningley John William Cordingley Labourer Selina Carter    
1898 09 10 RAYNER William George 22 B Driller 6 Albert Street, Stanningley Thomas Rayner Fettler George Harding   CE66/185
  SPENCE Amelia 21 S Weaver 5 Swinnow Terrace, Stanningley William Spence Boatman Bertha Rayner    
1898 09 18 THREAPLETON Joseph 21 B Labourer 19 Albert Street, Stanningley Charles Thrippleton Labourer James Edward Fawbert   CE66/186
  VERITY Florence 19 S Twister Turner's Square, Stanningley George Verity Shoemaker Sarah Elizabeth Verity    
1898 10 01 WILSON George Carter 21 B Mo* Swinnow Terrace, Stanningley William Wilson Fettler John Simmons   CE66/187
  SPEIGHT Lucy A 23 S Weaver Swinnow Terrace, Stanningley William Speight Farmer Mary Elizabeth Speight    
1898 10 15 NELSON Stephen 21 B Labourer 4 Brickfield Place, Stanningley John Nelson Labourer James Ed Fawbert   CE66/188
  HALDON Elizabeth 24 S Filler 32 Brickfield Place, Stanningley Squire Haldon Labourer Lydia Nelson    
1898 10 15 WILLIAMSON Henry 26 B Labourer 61 Fowler's Buildings, Town St, Stanningley Henry Williamson Joiner Joseph Henry Williams   CE66/189
  WILLIAMS Mary Elizabeth 23 S Domestic Servant The Willows, Bramley John George Williams Blacksmith Ann Colburn    
1898 11 26 COOPER William 26 B Labourer 44 Club Lane, Rodley, Stanningley . . John Caddey   CE66/190
  DINE Louisa Emily 21 S Servant 44 Club Lane, Rodley, Stanningley William Dine Labourer Martha Warrener    
1898 12 03 COLBURN James 28 B Plater 4 William Street, Stanningley James Colburn Painter John Odam   CE66/191
  ODAM Wilhelmina 28 S Mender 4 Vickers Place, Stanningley . . Emma Taylor    
1898 12 12 BLADES Joseph Henry 21 B Plasterer 6 Coniston Street, Stanningley Thomas Blades Brewer James Sunderland   CE66/192
  HAYHURST Margaret Eleanor 22 S Domestic Servant 3 Evans Yard, Stricklandgate, Kendal, Westmoreland John Edward Hayhurst Cabinet Maker Annie Horn    
1898 12 24 PEARSON Joseph George 25 B Mechanic 3 Ripley Terrace, Stanningley James Pearson Mechanic Samuel Waite   CE66/193
  DICKENS Florence 23 S Drawer 14 Half Mile Lane, Stanningley Robert Dickens Engine Tenter Annie Eliza Dickens    
1898 12 26 HUDSON John 24 B Newsagent 35 Town Street, Stanningley Joseph Hudson Newsagent Joh Christmas   CE66/194
  CHRISTMAS Elizabeth Ann 25 S Weaver 9 Wood Square, Stanningley John Christmas Saddler Lily Christmas    
1898 12 31 FREER Thomas William 25 B Tailor Elland nr Halifax Isaac Freer Retired William Wilson   CE66/195
  TINDALL Mary 24 S . Vermont Street, Stanningley Alfred William Tindall Blacksmith Sarah Ann Wilson    
1899 01 28 GREEN Charles 39 B Moulder 9 Ripon Street, Hull William Green Labourer James Edward Fawbert   CE66/196
  FAWBERT Clara Emma 30 S . 4 St Thomas Avenue, Stanningley James Edward Fawbert Sexton Mary Emma Whittaker    
1899 02 07 BATTYE Herbert 31 B Butcher Richardshaw Lane, Pudsey Joshua Battye Butcher Mary Battye   CE66/197
  MYERS Annie Mary 25 S . Bradley Hill Place, Stanningley . . Fred Battye    
1899 02 14 WHITELEY Henry 25 B Blacksmith 8 North View, Stanningley Thomas Whiteley Pile Driver John Williams   CE66/198
  WILLIAMS Jessie 22 S Weaver 8 North View, Stanningley John Williams Blacksmith Isabel Williams    
1899 02 18 IANSON Ben 22 B Percher Newlay View, Rodley Moses I'Anson Cloth Fuller David I'Anson   CE66/199
  FENTON Caroline 28 S Burler Newlay View, Rodley Benjamin Fenton Warp Dresser Mary Hinings    
1899 02 25 CROSS Alfred 22 B Turner 24 Calverley Road, Rodley John Cross Waterman Walter Chambers   CE66/200
  LANGSTON Sarah Elizabeth 21 S Domestic Town Street, Rodley William Langston Fireman Florence Langston    
1899 05 20 PARKIN Harry 28 B Striker 20 Albert Street, Stanningley Andrew Parkin Hemp Dresser Willie Parkin   CE66/201
  NEWBERRY Rose Eliza 28 S Weaver 15 Harrison's Avenue, Stanningley Frederick Newberry Passenger Guard Agnes Maud Smith    
1899 06 17 JOHNSON Charles Edwin 23 B Rivetter 1 Ripley Place, Stanningley George Haigh Johnson Currier Fred Johnson   CE66/202
  MCCABE Mary 19 S Mill Hand 24 Bradley Hill Terrace, Stanningley John McCabe Blast Furnaceman Emma Carrick    
1899 07 01 ETHERINGTON Albert 21 B Labourer Cropper Row, Stanningley Alfred Etherington Labourer George Henry Mewse   CE66/203
  FRANCIS Emily 19 S . 14 Ripley Mount, Stanningley Henry Louis Francis Labourer Ethel Francis    
1899 07 22 JOHNSON John Edward 26 B Boot Maker 1 Ripley Place, Stanningley George Haigh Johnson Currier Fred Johnson   CE66/204
  WISBEY Mary Ann 22 S Winder 9 Ripley Terrace, Stanningley Stephen Wisbey Labourer Jane Elizabeth Wisbey    
1899 08 05 JENNINGS Edward Edgar 23 B Cabinet Maker Town Street, Stanningley Edward Jennings Cabinet Maker Tom Ward Galloway   CE66/205
  GALLOWAY Sarah 20 S Housemaid Town Street, Stanningley John Henry Galloway Saddler Agnes Galloway    
1899 08 26 ATHORN William 44 W Labourer Spring Valley, Stanningley Jonas Athorn Weaver Albert Britton   CE66/206
  ATKINSON Mary Ann 42 W Office Cleaner 10 School View, Stanningley Thomas Britton Foreman Clara Louisa Britton    
1899 09 16 FAWBERT James Edward 52 W Verger 4 St Thomas Avenue, Stanningley . . Abraham Clark   CE66/207
  BROWN Sarah Maria 49 W . 9 Britannia Street, Stanningley Martin Raper Oil Miller Ann Elizabeth Midgley    
1899 09 20 PICKLES Charles 48 B Gentleman Bradley Hill, Stanningley John Pickles Millwright Thomas Bray By Licence CE66/208
  BURGESS Mary 54 W . Bradley Hill, Stanningley Thomas Ivey Woolstapler Jane Sharp    
1899 10 24 CHILD David Hague 26 B Twister 1 Coniston Mount, Stanningley Reuben Child Twister Oliver Riley   CE66/209
  WAINWRIGHT Alethea Doretta 20 S Weaver 8 Coniston Mount, Stanningley Edward Wainwright Boot Maker Annie Eliza Child    
1899 11 04 PLATTS William 42 W Organ Builder 11 Astor Street, Stanningley Richard Platts Joiner James Edward Fawbert   CE66/210
  STEAD Elizabeth Ann 27 S Scribbler Filler 5 Astor Street, Stanningley Richard Stead Labourer Selina Stead    
1899 12 25 FITZPATRICK John 23 B Miner 9 Vermont Street, Stanningley James Fitzpatrick Labourer George Sampson   CE66/211
  SAMPSON Mary 18 S . 9 Vermont Street, Stanningley John Sampson Labourer Mary Anne Fitzpatrick    
1899 12 26 TOWNEND Fred Harrison 35 B Grinder Linden House, Ferrybridge Henry Townend Grinder Thomas Gibson   CE66/212
  DREDGE Alice Louisa 26 S Weaver 1 West View, Bradley Hill, Stanningley William Dredge Butcher Mary Annie Townend    
1900 02 03 STANNARD Albert Edward 21 B Drayman Kirkham Street, Rodley Henry Stannard Farmer John Setterington   CE66/213
  SETTERINGTON Frances Ann 20 S Weaver Wood Bottom, Horsforth John Setterington Farmer Ann Lee    
1900 04 16 DUTTON William James 19 B Drummer 4 Grangefield Road, Stanningley James Dutton Drummer William Henry Dickinson   CE66/214
  LINDSEY Nellie 19 S Drawer Vickers Place, Stanningley Thomas Lindsey Cloth Miller Lena Dutton    
1900 04 28 BATTY Fred 24 B Engineer Victoria House, Stanningley James Batty Engineer George Edwin Batty   CE66/215
  BLACKBURN Lena 23 S Weaver 4 Woodvine Street, Bradford Road, Farsley Walter Blackburn Manager Emma Blackburn    
1900 06 04 COPLEY Ernest 22 B Collier 73 Providence Terrace, Altofts David Copley Shoemaker William Foster   CE66/216
  FOSTER Annie 23 S . 203 Bradley Hill, Stanningley William Foster Brick Maker Mary Elizabeth Young    
1900 08 04 WAITE Samuel 22 B Plumber 4 Church Hill Terrace, Stanningley John Waite Boilermaker Walter Webster Tate   CE66/217
  DICKENS Annie Eliza 22 S Weaver 14 Half Mile Lane, Stanningley Robert Dickens Engine Tenter Ada Marion Robinson    
1900 09 29 BROWN Arthur Catton 26 B Striker 4 St Thomas Avenue, Stanningley Alfred Catton Brown Hammer Man James William Peacock   CE66/218
  ELLIS Eden 26 S Weaver Fartown, Pudsey Edward Boyes Ellis Tanner Kate Neal    
1900 12 22 CROWSON William Henry 21 B Clerk 7 North View Terrace, Vickersdale, Stanningley James Crowson Retired John Williams   CE66/219
  WILLIAMS Isabel Richmond 21 S . 7 North View Terrace, Vickersdale, Stanningley John Williams Blacksmith Nellie Williams    
1900 12 25 LODGE William 23 B Labourer 9 Vermont Street, Stanningley William Lodge Labourer William Sampson   CE66/220
  LODGE Kate 22 W . 9 Vermont Street, Stanningley John Sampson Labourer Louisa Alice Coates    
1900 12 25 SAMPSON George 27 B Labourer 9 Vermont Street, Stanningley John Sampson Labourer Ralph Evelyn Wood   CE66/221
  BLAMIRE Agnes Elizabeth 25 S . 9 Vermont Street, Stanningley Jacob Blamire Waiter Alice Blamire    
1901 03 02 LEE William 25 B Striker Ripley Terrace, Stanningley Charles Lee Boilermaker George Brown   CE66/222
  HARGREAVES Grace Ann 27 S Twister 14 Ripley Mount, Stanningley George Hargreaves . Edith Mary Francis    
1901 03 11 FOWLER Thomas 30 B Farm Labourer 6 Fern Place, Stanningley James Fowler Farm Labourer George Cross   CE66/223
  PEACOCK Lorenda 26 S Nurse 6 Fern Place, Stanningley George Peacock Blacksmith Annie Trickett    
1901 05 20 METCALFE Thomas 40 W Forgeman 15 Church Hill Street, Stanningley Thomas Metcalfe Forgeman Irwin Marshall   CE66/224
  WITHEY Emily Jane 34 S Weaver 16 Church Hill Terrace, Stanningley Edwin Withey Moulder Emma Wilson    
1901 05 22 BATTY George Edwin 30 B Mechanic Victoria House, Stanningley James Batty Mechanic Joseph Laycock   CE66/225
  LOBLEY Esther Mary 26 S . 167 Ashfield Place, (St Pauls), Pudsey Benjamin Procter Lobley (dec'd) Tuner James Batty, Ruth Harrison Lobley    
1901 05 25 RAYNER Timothy 25 B Tuner 39 Nunthorpe Road, Rodley Timothy Rayner (dec'd) Stone Mason James Farrar   CE66/226
  FARRAR Elizabeth 28 S Weaver 1 Eggleston Street, Rodley Samuel Farrar (dec'd) Painter Ann Farrar    
1901 05 25 NAYLOR Herbert 20 B Clerk 6 Bank Terrace, Vickersdale, Stanningley John Thomas Naylor Platelayer Thomas Waterhouse Fowler   CE66/227
  FOWLER Ada Evelyn 20 S Lady Clerk Vickersdale House, Stanningley Benjamin Fowler Labourer George Naylor    
1901 05 29 FOX Herbert Alfred 22 B Clerk 95 Batty Street, Laisterdyke Alfred Fox Railway Guard Jonas Midgley   CE66/228
  ABBOTT Lizzie 23 S Weaver 18 Melbourne Place, Stanningley William Abbott Spinner Henry Ferrier    
1901 07 03 HUDSON Benjamin 27 B Mechanic Prospect House, Stanningley Alfred Harrison Boilermaker Harry Harrison   CE66/229
  HARRISON Rebecca 33 S . Half Way House, Stanningley James Harrison Innkeeper Emily Hudson    
1901 07 20 JOWETT Ernest 21 B Engine Man 1 Back Vickers Place, Stanningley Isaac Jowett Striker John Jowett   CE66/230
  LEE Sarah Ann 20 S Drawer 1 Back Vickers Place, Stanningley Charles Lee Boilermaker Ada Tring    
1901 08 24 MAUDSLEY William Henry 36 W Labourer 3 Albert Street, Stanningley William Maudsley Cordwainer Thomas George Rycroft   CE66/231
  GARDNER Bessie 32 S . 5 Albert Street, Stanningley Charles Gardner Sweep Annie Maudsley    
1901 08 31 CHAPMAN Albert George 22 B Labourer 18 Park Avenue, Intake Road, Stanningley Samuel Chapman Metal Worker Reuben Chapman   CE66/232
  DENNELL Rose Ann 21 S . 16 Swinnow Road, Stanningley William Dennell Gardener Amy Dennell, Betsy Naylor    
1901 09 14 HOLMES Alfred Thomas 25 B Labourer Vermont Street, Stanningley James Holmes (dec'd) Labourer George Sampson   CE66/233
  GUTHRIE Alice Ann 18 S . 7 Swinnow Street, Stanningley John Guthrie Bricklayer Agnes Elizabeth Sampson    
1901 09 17 POWELL John Edward 23 B Grocer 9 Ripley Place, Stanningley Robert Powell Boilermaker John William Harris   CE66/234
  BOWES Emma Gertrude 21 S Laundry Maid 9 Ripley Place, Stanningley William Brown Bowes Blacksmith Elizabeth Roberts Lord    
1901 12 26 HOLMES Willie 22 B Labourer 10 Fern Terrace, Stanningley Richard Holmes Boilermaker Jessie Annie Holmes   CE66/235
  WARDMAN Mary 21 S Spinner 10 Fern Terrace, Stanningley Harry Wardman Painter Harry Holmes    
1901 12 26 SHIRES Albert 24 B Engineer Swinnow House, Stanningley Joseph Marshall Shires Retired Matthew Stansfield   CE66/236
  STANSFIELD Henrietta 24 S . Vickersdale House, Stanningley Matthew Stansfield Manufacturer Joseph Shires    
1901 12 28 FARRAR Whitham 33 B Cabinet Maker 16 Hillside Mount, Stanningley John Farrar Retired William Emmett   CE66/237
  EMMETT Mary Ann 34 S Comber 3 Church Hill Mount, Stanningley Craven Emmett (dec'd) . Lily Emmett    
1902 01 25 KNOWLES Earle 38 B Gardener Kirkburton nr Huddersfield Godfrey Knowles Gardener Herbert Shaw   CE66/238
  JEAVONS Mary Hannah 35 S Domestic Servant 7 Ripley Terrace, Stanningley Simeon Knowles Clerk Lavinia Knowles    
1902 02 08 WILLIAMS Herbert 24 B Plater 16 Town Street, Stanningley Thomas Williams Blacksmith Joseph Holt Williams   CE66/239
  SKINNER Sarah Elizabeth 22 S Twister 10 Half Mile Lane, Stanningley Jonathan Skinner Moulder James Skinner    
1902 02 08 JOHNSON Fred 21 B Currier 1 Ripley Place, Stanningley George Haigh Johnson (dec'd() Currier John Wilson Gillbanks   CE66/240
  CARRICK Emma 23 S Comber 73 Sunfield, Farsley Harry Carrick Basket Maker Edth Ann Smith    
1902 03 31 JOWETT John 20 B Labourer 20 Swinnow Street, Stanningley Isaac Jowett Labourer James William Jowett   CE66/241
  TRING Ada 19 S Spinner 20 Swinnow Street, Stanningley George Tring Labourer Minnie Williams    
1902 05 17 LORD Joseph Roberts 24 B Boiler & Bridge Builder 96 Town Street, Stanningley Arthur Lord Retired William Shires   CE66/242
  SHIRES Linda 23 S Weaver 25 Harrison's Avenue, Stanningley John Shires Mechanic Elizabeth Roberts Lord    
1902 05 17 HEY Alfred 25 B Labourer 12 Butler's Yard, Stanningley Abraham Hey Machine Maker Albert Thomas Strangward   CE66/243
  CLAYTON Grace Ann 25 S Drawer Trilby Street, Stanningley Simon Clayton Labourer Emily Mitchell    
1902 05 21 MANN Sam 23 B Joiner 25a Town Street, Stanningley John Benson Mann Joiner Fred Mathers   CE66/244
  CHAMBERLAIN Alice 22 S Weaver Swinnow Cottage, Stanningley Henry Chamberlain Bridge Fitter Mary Mann    
1902 06 04 MARSHALL Charles 27 B Painter 17 Nether Street, Farsley . . Fred Eastwood   CE66/245
  BROOKE Florence 23 S Weaver 2 Intake Lane, Stanningley William Brooke Joiner Alice Beatrice Marshall    
1902 08 02 PROCTER John Thomas 28 B Warp Twister 21 High Bank, Farsley Benjamin Procter Warper William Dockray Hardaker   CE66/246
  DOCKRAY Hannah 27 S Weaver 13 Nunthorpe Road, Rodley Alexander Dockray (dec'd) Mechanic Susannah Eliza Dockray, Charlotte Annie Procter    
1902 08 06 WILLIAMS Frederick 25 B Engineer 17 Bright Street, Stanningley Francis Williams Boilermaker John Edward Williams   CE66/247
  BEDFORD Lucy 25 S Weaver Victoria Terrace, Stanningley Mark Bedford Cloth Miller Sam Bedford    
1902 08 30 DOCKRAY Sam 27 B Painter 6 Church Hill Street, Stanningley Joseph Dockray Weaver David Boothroyd   CE66/248
  SMITH Sarah Elizabeth 24 S . 7 Church Hill Street, Stanningley Thomas Smith Farm Labourer Louisa Smith    
1902 09 01 AMBLER Albert Edward 24 B Twister 11 St Thomas Avenue, Stanningley Gabriel Ambler Fettler Willie Ambler   CE66/249
  MILNER Hannah 24 S . 359 Stanningley Road, Stanningley Joseph Eastwood Milner Grocer Blanche Milner    
1902 09 27 WILLIAMS John Edward 23 B Pattern Maker 17 Bright Street, Stanningley Francis Williams Boilermaker Joseph Gill   CE66/250
  BISHOP Margaret Augusta 25 S Weaver 9 Williams Street, Stanningley Joseph Bishop (dec'd) Gardener Mary Johnson    
1902 10 25 MARSDEN Irn 31 B Wood Turner 203 South View, Eleven Lane Ends, Stanningley Samuel Marsden Mechanic John Edward Johnson   CE66/251
  BIRCH Emily Ann 30 S Weaver 203 South View, Eleven Lane Ends, Stanningley William Birch Horse Keeper Jane Elizabeth Wisbey    
1902 12 20 LUSBY George Andrew 31 B Basket Maker 1 Grove Street, Stanningley John Lusby Basket Maker Edward As*   CE66/252
  HUGHES Frances Ann 28 S Weaver 23 St Thomas Street, Stanningley William Hughes Moulder Elizabeth Lusby    
1902 12 24 PEARSON George Albert 32 B Engine Driver 16 Cornwall Terrace, (St Jude's), Manningham, Bradford Thomas Pearson Engine Driver Garton Percival Green   CE66/253
  MANN Jane Ann 27 S . 25a Town Street, Stanningley John Benson Mann Joiner Mary Mann    
1902 12 27 GREAVES Joshua 36 W Fitter 2 Robert Street, Richardshaw Lane, (St Pauls), Stanningley William Greaves Labourer Harry Birdsall   CE66/254
  FIELDING Margaret 37 S Dressmaker 16 Butler's Place, Stanningley William Fielding Mechanic Ada Ellen Robinson    
1903 02 18 STANSFIELD Joseph 24 B Bank Clerk Vickersdale House, Stanningley Matthew Stansfield Manufacturer Benjamin Popplewell Stansfield   CE66/255
  WARD Sarah 24 S Weaver 2 Ashfield Road, Richardshaw Lane, Pudsey George Ward Moulder Clara Ward    
1903 02 21 TODD Ethelbert 19 B Painter 7 School Terrace, Stanningley David Todd Painter Samuel Todd   CE66/256
  HOLMES Ann 20 S Drawer 8 Grangefield Road, Stanningley Benjamin Holmes Drain Excavator Sarah Ann Brook    
1903 04 11 HARRISON Fred 23 B Spinning Overlooker 116 Sticker Lane, (St Mary's), Laisterdyke Samuel Harrison (dec'd) Manager Harrya Harrison   CE66/257
  BINNS Ada 28 S Twister 14 Butler Street, Stanningley John Binns . Alice Morphet    
1903 04 13 LORRIMAN John 23 B Labourer 1 Trilby Street, Stanningley Lorriman . Osborne Henry Cracknell   CE66/258
  MILLINGTON Mary Jane 23 S Millhand 1 Trilby Street, Stanningley James Millington Iron Moulder Ellen Cracknell    
1903 04 13 GELDART Harry Melbourn 32 B Farm Labourer Littlemoor, Pudsey William Geldart Farm Labourer Bertram Geldart   CE66/259
  TANN Elizabeth 20 S Spinner 9 Ripley Mount, Stanningley Thomas Tann Labourer Annie Maudsley    
1903 04 13 CORNFORTH David 24 B Grocer 4 School View, Stanningley Richard Cornforth Painter Albert Edward Rennison   CE66/260
  RENNISON Frances 25 S Weaver 51 Lane End, Pudsey Robert Rennison Warehouseman Emily Rennison    
1903 04 25 BOOTHROYD David 29 B Engine Tenter 5 Ripley Place, Stanningley Cameron Boothroyd (dec'd) Cloth Finisher James Smith   CE66/261
  SMITH Louisa 29 S Weaver 6 Church Hill Street, Stanningley Thomas Smith Farm Labourer Mary Boothroyd    
1903 05 30 BROOK Herbert Drake 24 B Fitter 3 Coniston Terrace, Stanningley Isaac Brook (dec'd) Weaver Herbert Throup   CE66/262
  THROUP Ada Florence 22 S Weaver 21 Cowley Road, Rodley, Stanningley William Throup (dec'd) Labourer Violet Raper    
1903 06 27 NAYLOR George 28 B Labourer 6 Back Bank Terrace, Vickersdale, Stanningley John Thomas Naylor Platelayer Herbert Naylor   CE66/263
  ROBINSON Emma 26 S Weaver 15 Hillside Mount, Vikersdale, Stanningley Jonas Robinson Labourer Ada Elizabeth Naylor    
1903 07 11 ARUNDALE Joseph 24 B Boilermaker 13 Hillside Mount, Vickersdale, Stanningley James Joseph Arundale Boilermaker Willie Barnes   CE66/264
  BARNES Annie 24 S Weaver 3 Beechwood Place, Bradford Road, Farsley John Barnes Labourer Elizabeth Hannah Briggs    
1903 08 01 WESTMORELAND Harry 22 B Boilermaker 1 Fern Terrace, Vickersdale, Stanningley John Edward Westmoreland Boilermaker Albert Baker   CE66/265
  HIGGS Rebecca 23 S Twister 6 Albion Road, Stanningley James Higgs Boilermaker Matilda Higgs    
1903 08 01 DICKINSON William Henry 25 B Kiln Firer 4 Grangefield Road, Stanningley William Dickinson (dec'd) Spinner James Kirkham   CE66/266
  DUTTON Lena 28 S Drawer 4 Grangefield Road, Stanningley James Dutton Striker Sarah Ellen Smith    
1903 08 05 GOTT Jennings 22 B Warehouseman Edroyd Place, Farsley Joseph Gott Cashier Benjamin Gott   CE66/267
  SHIRES Ada 22 S . Swinnow House, Stanningley Joseph M Shires Retired Joseph M Shires, Annie Shires    
1903 08 24 MARTIN Arthur Edward 20 B Mechanic 42 Atlanta Street, Stanningley Henry Martin Gardener Fred Parker   CE66/268
  WALKER Beatrice 22 S . 42 Atlanta Street, Stanningley Samuel Walker (dec'd) Overlooker Eleanor Parker    
1903 09 14 BARNARD Samuel Blackburn 34 B Commercial Traveller 66 Spencer Place, (St Martin's), Leeds John Barnard Farmer Raymond Gaunt   CE66/269
  UMPLEBY Annie Gertrude 38 S . Barnleigh, Pudsey in Par. Of Stanningley Thomas Umpleby Farmer Elizabeth Hannah Gaunt    
1903 10 31 HAINSWORTH Alfred 20 B Warper 48 Roker Lane, Pudsey Benjamin Hainsworth Retired Percy Tom Lambert   CE66/270
  MARSHALL Sarah Ann 22 S Drawer 18 Hillside Mount, Stanningley Matthew Marshall Boilermaker Hannah Marshall    
1903 12 23 ABBOTT Seth 22 B Warehouseman 17 Gladstone Terrace, Stanningley William Abbott (dec'd) Spinner Charles Walker   CE66/271
  BROWN Lavinia 22 S Weaver 4 St Thomas Avenue, Stanningley Alfred Catton Brown (dec'd) Forgeman Rose Ann Walker    
1903 12 26 HODGSON Ernest 25 B Labourer 16 Albert Street, Stanningley James Hodgson Labourer Benjamin Athorn   CE66/272
  ATHORN Florence 22 S Spinner 33 Vermont Street, Stanningley Benjamin Athorn Engineer Lily Athorn    
1903 12 26 KILNER James Arthur 27 B Labourer Crawshaw Street, Pudsey James Kilner (dec'd) Manager of Laundry Thomas Marshall   CE66/273
  MARSHALL Amelia 31 S Weaver Half Mile Cottage, Stanningley William Marshall Boilermaker F Marshall    
1904 02 06 PORTER Harry 22 B Moulder 11 Fern Terrace, Stanningley Frederick Porter Boilermaker Ben Davey By Licence CE66/274
  DAVEY Hannah 22 S Weaver 11 Fern Terrace, Stanningley Benjamin Davey Labourer Nancy Davey    
1904 02 27 PRYOR James 25 B Fellmonger 9 Fern Terrace, Stanningley John Pryor Farmer Joseph Backhouse   CE66/275
  BRAYSHAW Mary Hannah 23 S Spinner 12 Church Hill Terrace, Stanningley James Brayshaw Cloth Fuller Martha Backhouse    
1904 04 04 WITHEY Willie 29 B Fitter 300 Swinnow, Stanningley Edward Withey Retired Moulder Eli Allison   CE66/276
  BATTY Polly 31 S . Victoria House, Stanningley James Batty Fitter Nancy Rayner    
1904 08 06 WILCOCK Allan 19 B Moulder Half Mile Lane, Stanningley Haley Wilcock Plumber Edwin John Wilcock   CE66/277
  WATSON Lily 23 S Spinner Trilby Street, Stanningley James Watson Labourer Mary Louisa Watson    
1904 11 19 JANNEY Walter 32 W Jam Boiler 12 Nora Road, Stanningley Robert Janney Labourer James Edward Fawbert   CE66/278
  CRAVEN Grace Elizabeth 32 S Housekeeper 12 Nora Road, Stanningley Samuel Craven Joiner Sarah Maria Fawbert    
1904 12 26 VARLEY William Henry 32 B Boot Trade 50 Scarbro Terrace, Bramley Benjamin Varley Cabinet Maker Walter Pearson   CE66/279
  HUDSON Clara 27 S Mender 5 Victoria Terrace, Stanningley William Hudson Pattern Maker Ada Hudson    
1905 01 14 DAVEY Ben 21 B Carrier 11 Fern Terrace, Stanningley Benjamin Davey Labourer Horace Dyson   CE66/280
  WATSON Elizabeth 20 S Spinner 25 Vickers Street, Stanningley Thomas Watson Labourer Nancy Davey    
1905 02 11 SHEARD Thomas Lindley 25 B Plumber 17 Gladstone Terrace, Stanningley Henry Sheard Engine Tenter Robert Christian Hollings   CE66/281
  WOMERSLEY Sarah 25 S Spinner 74 Beckbottom, Stanningley Arthur Womersley Stoker Emma Womersley    
1905 02 18 WYRILL John William 21 B Telephone Linesman 1 Butler Street, Stanningley Charles Robert Wyrill Contractor Daniel Keating   CE66/282
  SHARP Nellie 19 S Millhand 1 Butler Street, Stanningley Charles Frederick Sharp Foundry Hand Clara Kendall    
1905 03 04 WREST Joseph 28 B Grocer 39 Nunthorpe Road, Rodley James Wrest Grocer James Farrar   CE66/283
  FARRAR Ann 29 S . 37 Nunthorpe Road, Rodley Samuel Farrar (dec'd) Painter Ada Hainsworth    
1905 03 11 SHORT Albert Edward 24 B Farm Labourer 20 Club Lane, Rodley, Stanningley George William Short (dec'd) Railway Clerk James Edward Fawbert   CE66/284
  RIDGARD Alice Margaret Rodgers 28 S Laundress 20 Club Lane, Rodley, Stanningley George Herbert Ensor Ridgard Gardener Selena Marie? Dickinson    
1905 04 01 DAWSON Albert 20 B Mule Piecer Bagley, Farsley Joseph Dawson Willeyer Oliver Naylor   CE66/285
  NAYLOR Ann 20 S . 1 Carlisle Street, Stanningley George Naylor (dec'd) Quarryman Louisa Lumley    
1905 04 22 WOOD Willie 21 B Fitter 4 Albion Road, Stanningley Charles Wood Labourer Joseph Wood   CE66/286
  BLADES Sarah Ellen 20 S Twister 4 Albion Road, Stanningley Harry Blades Labourer Mary Sugden    
1905 04 24 WILSON Raymond Farrer 26 B Butcher 136 Town Street, Stanningley Edward Fountain Wilson (dec'd) Musician Sam Shires   CE66/287
  SHIRES Annie 26 S . Swinnow House, Stanningley Joseph Marshall Shires Retired Florence Wilson    
1905 06 14 CLAUGHTON Walter Edgar 24 B Sanitary Lead Worker 10 Park Terrace, Stanningley Garnet Claughton Engineer Seth Farrer Carter   CE66/288
  MILNER Blanche 24 S . 359 Leeds Road, Stanningley Joseph Eastwood Milner Grocer Sarah Ann Jowett    
1905 06 24 WARD Edward Andrew 22 B Moulder 39 Town Street, Stanningley Dyson Ward Blacksmith William Ackroyd   CE66/289
  MARSHALL Susannah 20 S . Half Mile Cottage, Stanningley William Marshall (dec'd) Boilermaker Amelia Kilner    
1905 10 07 ADAMS William 25 B Bolt Rivetter 13 Coniston Place, Stanningley George Adams (dec'd) . David William Fowler   CE66/290
  SMITH Eliza 24 S Drawer 61 Fowler's Buildings, Stanningley Charles Smith Willeyer Florence Naylor    
1905 10 07 TURNER Walter 23 B Moulder 16 St Thomas Avenue, Stanningley Walter Turner Moulder Joshua F Hartley   CE66/291
  HARTLEY Mary 26 S Weaver 16 St Thomas Avenue, Stanningley Joshua Farrar Hartley Striker Alma Turner    
1905 10 14 HUNT Walker 22 B Labourer 14 New Row, Bramley Henry Hunt Skewer Maker Leonard Hunt   CE66/292
  WADE Hannah Matilda 22 S Weaver 14 Ripley Street, Stanningley Samuel Wade (dec'd) Currier Alice Dibb    
1905 11 18 NAYLOR James 53 W Blacksmith's Striker Bradley Hill Terrace, Stanningley Francis Naylor (dec'd) Stone Dresser John William Avery   CE66/293
  BRITTON Hilda Mary Hannah 51 W . Bradley Hill Terrace, Stanningley John Dickinson (dec'd) Blacksmith George Hudson    
1905 12 23 WILCOCK Herbert Batley 22 B Plumber 104 Lowtown, Pudsey Haley Wilcock Plumber Glover Wilcock   CE66/294
  WOMERSLEY Annie 20 S . 21 Hillside Mount, Stanningley William Womersley Currier Eliza Womersley    
1905 12 23 ASHBY George James 27 B Machinist 8 Park Terrace, Stanningley John Francis Ashby Mechanic Benjamin Hardaker Dockray   CE66/295
  DOCKRAY Susannah Eliza 28 S . 13 Nunthorpe Road, Rodley Alexander Dockray Mechanic Annie Westwood    
1905 12 25 WAGSTAFF Fred 21 B Spinner 34 Atlanta Street, Stanningley Robert Wagstaff Striker John Wagstaff   CE66/296
  LEVERETT Elizabeth 24 S Winder 34 Atlanta Street, Stanningley Robert Leverett Boilermaker Priscilla Wagstaff    
1905 12 25 GREIG William 24 B Moulder 29 Vermont Street, Stanningley William Greig Cooper William McLintock   CE66/297
  BUCHANAN Agnes 19 S Drawer 29 Vermont Street, Stanningley William Buchanan Moulder Jessie Buchanan    
1906 01 06 HUTCHINSON William Craven 21 B Planer 10 Vickers Street, Stanningley William Clarke Hutchinson Furnaceman Benjamin B Keighley   CE66/298
  INGHAM Clara Louisa 24 S Burler 11 Vickers Street, Stanningley John Harrison Ingham Labourer Meriea Sarah Jane Hutchinson    
1906 02 17 APPLEYARD Arthur 25 B Dyer 15 Stonebridge Lane, Farnley Martin Appleyard Dyer Joseph Patchett   CE66/300
  PATCHETT Henrietta 24 S Spinner 19 Vickers Street, Stanningley Joseph Patchett Rivetter Mary Ann Gregg    
1906 04 03 BERRY Fred 29 B Joiner 116 Town Street, Stanningley William Henry Berry Woolcomb Maker Willie Berry   CE66/301
  HILL Colletta 28 S Silk Cleaner 116 Town Street, Stanningley Joshua Hill (dec'd) Stone Dresser Lucy Ellen Walker    
1906 04 14 TOWNEND John William 40 W Tea Merchant 8 Lane End, Lowtown, Pudsey Joseph Townend (dec'd) Farmer Henry Ramsden   CE66/302
  HILL Mary Elizabeth 43 S . 15 Half Mile, Stanningley John Hill (dec'd) Sailor Mabel Ramsden    
1906 04 14 LISTER David Herbert 25 B Mechanic Ripley Mount, Stanningley Jabez Lister Tanner Herbert Casson   CE66/303
  BROAWN Ada 20 S Weaver 9 Wood Square, Stanningley Joseph Broawn Spinner Caroline Broawn    
1906 04 14 ASHBY Robert Arthur 25 B Machinist 8 Park Terrace, Stanningley John Francis Ashby Fitter John Lusby   CE66/304
  LUSBY Elizabeth 27 S Weaver 1 Grove Street, Stanningley John Lusby Basket Maker Ada Lusby    
1906 05 26 HEY Ernest 20 B . 20 Newell's Place, Stanningley Jesse Hey Iron Turner James Edward Fawbert   CE66/305
  EMMANS Lily 25 S Twister 20 Newell's Place, Stanningley Isaac Emmans Gardener Lavinia Sands    
1906 06 02 RITCHIE Robert 24 B Pattern Filer 5 Salisbury Terrace, Armley William Ritchie Blacksmith Wright Worsnop   CE66/306
  WORSNOP Annie Elizabeth 24 S Worsted Mender 13 Coniston Street, Stanningley Wright Worsnop Striker Mary Worsnop    
1906 06 04 THOMPSON Harold 21 B Warper 12 Fern Terrace, Stanningley Richard Thompson (dec'd) . Richard Gott   CE66/307
  GOTT Annie 20 S Cook 2 Coniston Mount, Stanningley Richard Gott Barber Hilda Thompson    
1906 09 29 BAKER John Willie 27 B Mechanic 1 William Street Joseph Baker Mason Ernest Carr Baker   CE66/308
  SMITH Elizabeth 23 S . 13 Astor Street (dec'd) . Edith Hilda Baker    
1906 10 06 WALKER John Richard 22 B Factory Hand 8 Half Mile, Stanningley James Walker Moulder William Ackroyd   CE66/309
  NAYLOR Edith 17 S Weaver Eggleston Street, Rodley Walter Naylor Mechanic Hephzebah Ackroyd    
1906 10 27 WILCOCK John 25 B Fitter Horton Mount, Beeston William Wilcock Erector John Bailey   CE66/310
  BAILEY Maggie 25 S . 4 Park Terrace, Stanningley John Bailey Colliery Agent Mary Greenwood Bailey    
1907 01 01 SHIRES William 26 B Mechanic 25 Harrison's Avenue, Stanningley John Shires Mechanic William Colburn   CE66/311
  COLBURN Ellen 23 S . 69 Fowler's Buildings William Colburn Boilermaker Elizabeth Alice Simpson    
1907 02 02 HIRST Arthur 24 B Confectioner 132 Town Street George Henry Hirst Blacksmith Lawrence Gaunt   CE66/312
  GAUNT Winifred Mary 20 S . 132 Town Street Henry Gaunt Spinner Thirza Gaunt    
1907 02 05 REED Ernest William 27 B Surgeon School Terrace, Stanningley John Reed Minister Charles Edwin Vickers   CE66/313
  VICKERS Mary Gertrude 22 S . Sunfield, Farsley Charles Edwin Vickers Coal Merchant Kathleen Annie Reed    
1907 03 30 DYSON Bramworth 25 B Weaving Overlooker 12 High Bank, Farsley Williamson Dyson Weaver Horace Dyson   CE66/314
  PANNETT Eleanor 20 S . 12 Half Mile Lane, Stanningley Henry Pannett Blacksmith's Striker Mary Ann Pannett    
1907 05 11 EATWELL William Arthur 24 B Furnaceman 34 Atlanta Street, Stanningley John Eatwell Tailor Harry Wagstaff   CE66/315
  WAGSTAFF Priscilla 30 S . 34 Atlanta Street, Stanningley Robert Wagstaff Labourer Ada Hunt    
1907 05 18 TOWNEND Herbert Powell 21 B Sweeper 7 Eastwood Buildings Robert P Townend Sweeper George Gee   CE66/316
  VARLEY Sarah Lily 18 S . 1 Mann's Place Fred Varley Sweeper Phoebe Jones    
1907 05 18 KITSON Harry 22 B Spinner 5 Verity's Place Joseph (Kitson) Labourer James Lee   CE66/317
  DIXON Florence 22 S . 5 Verity's Place William (Dixon) Weaver Mary Ann Dixon    
1907 07 06 WILLIAMS Charles Percival 24 B Engineer New Wortley Francis Williams Plater Matthew Stansfield   CE66/318
  STANSFIELD Emma Elizabeth 25 S . Victoria House, Stanningley Matthew Stansfield Cloth Manufacturer Mary Annie Shires    
1907 07 20 HARRISON Edwin 23 B Rivetter 20 Garfield Place, Swinnow Road, Stanningley Edwin Harrison Rivetter Joseph Coggings   CE66/319
  COGGINGS Sarah Elizabeth 25 S . 2 Church Hill Mount, Stanningley Walter Coggings Blacksmith Henrietta Coggings    
1907 08 03 ELAM Walter 32 B Cloth Finisher Richardshaw Lane, Pudsey Charles Elam Cloth Finisher Willie Withey   CE66/320
  MARSHALL Annie 35 W . 7 Coniston Mount Edward Withey Moulder Polly Withey    
1907 08 03 STEAD Ralph 25 B Fitter 13 Half Mile Edmund Stead Comb Setter William Shires   CE66/321
  SHIRES Emily 24 S . School Terrace, Stanningley John Shires Fitter Elizabeth Fowler    
1907 08 07 SHIRES Sam 23 B Mechanic Swinnow House, Stanningley Joseph Marshall Shires Gentleman Harry Emmett   CE66/322
  SIMPSON Elizabeth Alice 24 S . Town Street James William Simpson (dec'd) Butcher Carrie Louise Wilcock    
1907 08 18 EDWARDS Edmund 24 B Miner Somerset Street, Cudworth Edmund Edwards Miner Whitaker Metcalfe   CE66/323
  GOULD Mercy Ann 24 S . Swinnow Street George Gould (dec'd) Labourer Elizabeth Ann Metcalfe    
1907 08 24 WOOD Thomas 23 B Labourer 16 Swinnow Place Arthur Wood (dec'd) Labourer Alfred Craven   CE66/324
  JOHNSON Jessie Mary 23 S . 38 Swinnow Lane Thomas Johnson Blacksmith Rebecca Bailey    
1907 08 24 JACKSON James Richard 27 B Fitter 11 Albion Road Richard Jackson (dec'd) Malster John Harrison   CE66/325
  COOPER Lily 27 S . 11 Albion Road Thomas Cooper Shopkeeper Albertina Banks    
1907 08 31 THOMPSON Fred 23 B Overlooker 13 Spencer Buildings Joseph Thompson Potato Salesman Arthur Gregg   CE66/326
  GREGG Mary Ann 21 S . 13 Spencer Buildings Richard Gregg Labourer Annie Smith    
1907 09 17 COOPER Charles Henry 35 B Coachman 304 Stanningley Road, Stanningley John Cooper (dec'd) Coachman Francis Catterick   CE66/327
  CATTERICK Sarah A 31 S . 304 Stanningley Road, Stanningley Francis Catterick Building Inspector Marion Catterick    
1907 10 05 WAITE John Edward 27 B Tailor 14 Florence Road, Armley William Waite Blacksmith Clarence Waite   CE66/328
  BRETHERICK Eva 21 S . 40 Cowley Road, Rodley William Bretherick Blacksmith Mary Ann Bretherick    
1907 10 05 BINKS William Henry 26 B Labourer 4 Town Street Jasper Lyndine Binks Fishmonger John Young   CE66/329
  INESON Ellen Elizabeth 19 S . 4 Town Street John Young Labourer Ellen Williamson    
1907 11 16 WEBSTER Arthur Edward 45 B Warehouseman 166 Swinnow Road Simeon Webster Manufacturer George William Grey   CE66/330
  BRETHERICK Mary Louisa 35 W . 10 Highbury Place George William Grey Bootmaker James Edward Fawbert    
1907 11 16 BATES Arthur 21 B Cutter 8 Half Mile, Stanningley John Thomas Bates (dec'd) Plumber William Coates   CE66/331
  HEARMAN Esther Ann 22 S . 13 Ripley Terrace Henry Hearman Rivetter Elizabeth Bates    
1907 12 21 WESTMORELAND Sam 22 B Labourer Vickersdale Edward Westmoreland Labourer Harry Forrest   CE66/332
  KING Ellen 20 S . 26 Trilby Street James Thomas North King Stone Mason Minnie Forrest    
1908 01 04 TINDALL Horace 25 B Mechanic 19 The Lanes, Pudsey Joseph Tindall (dec'd) Blacksmith Joseph England   CE66/333
  ENGLAND Emma 24 S . 146 Town Street John Ivinson England Blacksmith Ada? Wood    
1908 01 25 DUFTON Joseph 32 B Millhand 1a Verity's Place Samuel Dufton Milkman Dennis Townend   CE66/334
  THEWLIS Edith Annie 25 S . 1a Verity's Place Reuben Thewlis (dec'd) Carter Louisa Smith    
1908 02 01 CRACKNELL Arthur Osborne 20 B Blacksmith 1 Trilby Street Osborne Henry Cracknell Driller Ernest Percy Doherty   CE66/335
  DOHERTY Emily 23 S . 17 Mill Lane Francis Thompson Doherty Fitter Evelyn Cracknell    
1908 02 01 MARRINER Leonard 20 B Labourer 6 Swinnow Street Charles Marriner Plumber Arthur Edward Martin   CE66/336
  WALKER Laurena 20 S . 6 Swinnow Street Samuel Walker (dec'd) Overlooker Beatrice Martin    
1908 02 08 HAW Fred 21 B Labourer 4 Vernon Street John Haw Labourer John Haw   CE66/337
  WATSON Jemima 22 S . 4 Vernon Street Edwin Marshall Labourer Annie Shaw    
1908 02 15 RAPER Harry 29 B . Gill Terrace, Rodley William George Raper (dec'd) Bookkeeper William Ernest Raper   CE66/338
  BARKER Marie 28 S . Club Lane, Rodley John Barker Gardener Elise Barker    
1908 03 11 HARRISON Harry 25 B Publican Half Way House James Harrison Publican Sam Coulson Harrison By Licence CE66/339
  STEPHENSON Florence 22 S . 219 Bradley Hill View William Walker Stephenson Warehouseman Ida Stephenson    
1908 04 18 SMALES Joseph Ccadwick 22 B Blacksmith 6 Vickers Terrace . . James William Tiffany   CE66/340
  MEGSON Alice 21 S . 310 Stanningley Road John Megson Bootmaker Lily Carter    
1908 04 18 BAKER Ernest Carr 21 B Fitter 1 William Street Joseph Carr Baker Stone Mason George James Ashby   CE66/341
  ASHBY Kate Elizabeth 21 S . 11 Rose Terrace, Bramley John Francis Ashby (dec'd) Mechanic Nellie Ashby    
1908 04 18 HEARMAN John Gore 24 B Moulder 13 Ripley Terrace Henry Hearman Rivetter James Monkman   CE66/342
  KEIGHLEY Elizabeth 26 S . 93 Town Street John William Keighley Labourer Martha Keighley    
1908 04 18 SYKES John 24 B Foundryman 6 High Bank, Farsley Brook Sykes . Herbert Naylor   CE66/343
  MITCHELL Mary Ellen 19 S . 30 Vickers Street William Lobley Mitchell . Emily Shires Mitchell    
1908 04 18 RUMBELOW Robert 51 W Labourer 8 Vickers Terrace William Rumbelow (dec'd) Labourer John R Atkinson   CE66/344
  BRIDGE Isabella Felton 56 W . 8 Vickers Terrace Noah? Brown (dec'd) Labourer Eleanor Tanfield    
1908 04 20 CRAVEN Alfred 20 B Boiler washer 16 Swinnow Place Joseph William Craven Shoemaker Webster Briggs   CE66/345
  BAILEY Rebecca 20 S   38 Swinnow Lane James Briggs Joiner Mary Hannah Briggs    
1908 04 21 ATKINSON Rowland Henry 29 B Grocer Hughenden Cottage Thomas Atkinson Policeman John Edward Barrett   CE66/347
  BARRETT Esther Mary 29 S   Half Mile Cliff John Edward Barrett Stone Mason Honora Barrett, Edith Leeming    
1908 06 08 TORDOFF James William 23 B Greengrocer 1 Harrison's Avenue James Tordoff Greengrocer Robert *   CE66/348
  PORTER Emma 22 S . 1 Harrison's Avenue Arthur Porter (dec'd) Miner Florence Rachel Tordoff    
1908 07 08 HUDSON Walter 23 B Cabinet Maker Prospect House, Stanningley Alfred Hudson Boilermaker John Bingley Baldwin   CE66/349
  STEPHENSON Ida 21 S . Bradley Hill View, Stanningley William Walker Stephenson Warehouseman Alice Haley    
1908 07 18 LEE James 24 B Labourer 12 Coniston Terrace, Stanningley Ephraim Lee Labourer John Willie Swainson   CE66/350
  DIXON Mary Ann 28 S . 12 Coniston Terrace, Stanningley William Dixon Twister Esther Sarah Driver    
1908 07 30 CRABTREE Moses 43 B Schoolmaster Wilkinson's Farm, Stanningley William Crabtree (dec'd) Policeman John Edward Barrett   CE66/351
  BARRETT Ruth 31 S . Half Mile Cliff John Edward Barrett Storeman Honora Barrett    
1908 08 01 STOCKHILL James Marshall 20 B Plumber 4 Warrels Grove, Bramley Charles Stockhill Fish Dealer Anthony Whitehead   CE66/352
  WHITEHEAD Henrietta 19 S . 70 Cape Villas Anthony Whitehead Engineer Eliza Cooper    
1908 08 15 BROWN Willie 22 B Draper 12 Victoria Terrace James Turner Brown Woollen Mill Manager James Herbert Brown   CE66/353
  BATTY Clara 26 S . 12 Victoria Terrace James Batty Mechanic Maud Batty    
1908 09 05 PROCTER Walter 29 B Fitter 9 Bryan Street, Farsley Joseph Procter (dec'd) Warper Thomas Atkinson   CE66/354
  MARSHALL Betsy 30 S . 17 Wood Street, Rodley . . Hannah Maria Procter    
1908 09 05 ENDERSBY John Thomas 21 B Labourer 22 Swinnow Terrace William Endersby Labourer Thomas Naylor   CE66/355
  NAYLOR Henrietta 22 S . 6 Ripley Mount Joseph Naylor Moulder Alice Pickup    
1908 09 12 HANSON Robert 28 B Printer 7 Townend Terrace Peter Hanson (dec'd) Mechanic John Henry Hanson   CE66/356
  AKROYD Sarah Ann 21 S . 7 Townend Terrace John Edward Ackroyd Coachman Margret Ann Hammond    
1908 11 10 BREARLEY Thomas 25 B Blacksmith 10 Waterhouse Terrace Henry Brearley Engineer William Brown   CE66/357
  BROWN Harriet 25 S . 4 St Thomas Avenue Alfred Catton Brown (dec'd) Forgeman Edith Brearley    
1908 12 05 KENZIE Sidney 33 W Railwayman Bradford Thomas Kenzie Labourer Sam Nichols   CE66/358
  RAYNER Nancy 35 S . 114 Swinnow Road Joseph Rayner Grocer John Mitchell Brayshaw    
1908 12 24 NORTON James 25 B Musician 13 Vickers Terrace James Norton (dec'd) Musician Alfred Hurst Slater   CE66/359
  WILLIAMS Maude 25 S . 11 School Terrace Charles Williams Blacksmith Florence Williams    
1908 12 25 BROWN William 68 W Miner 2 Atlanta Street Benjamin Brown (dec'd) Labourer William Dean   CE66/360
  SHAW Emma Jane 48 W . 4 Atlanta Street Harry Clifford Labourer Carrie Dean    
1908 12 25 TURTON Fred 48 W Weftman 10 Coniston Mount John Turton (dec'd) Manufacturer Isaac Sugden   CE66/361
  SUGDEN Alice Ann 44 S . 5 Coniston Mount Alfred Sugden (dec'd) Painter Emma Sugden    
1908 12 26 FENTON George 39 W Moulder Bright Street Fountain Fenton (dec'd) Butcher Rowland Henry Atkinson   CE66/363
  HOLLIDAY Mary Elizabeth 31 W . Hughenden Cottage Thomas Atkinson Policeman Agnes Wood    
1908 12 26 SHILLITO Dobson Grainge 23 B Clerk Wortley Robert Grainge Shillito (dec'd) Labourer Benjamin Kaye   CE66/364
  KAYE Emma 23 S . 3 Coniston Mount John Kaye (dec'd) Plumber Hilda Shillito    
1908 12 26 LAWSON Joseph 24 B Farmer Crowland Thomas Chapman Lawson Farmer Henry Ramsden   CE66/365
  RAMSDEN Mabel Alice 23 S . 15 Half Mile Henry Ramsden Painter Beatrice Ramsden    
1908 12 26 BROWN Walter 31 B Pawnbroker Rochdale Walter Brown (dec'd) Currier Sam Hudson   CE66/366
  HUDSON Ada 28 S . 6 Victoria Terrace William Hudson Pattern Maker Florence Ethel Woodcock    
1908 12 31 LOBLEY Matthew 72 W Labourer 11 Victoria Row John Lobley (dec'd) Weaver Herbert Williams   CE66/367
  STENNETT Mary 56 W . 11 Victoria Row Jesse Rhodes (dec'd) Labourer James Ed Fawbert    
1909 01 31 NEWSON Thomas 22 B Leather Dresser 9 Trilby Street John Newson Leather Dresser Albert Wilks   CE66/368
  BROWN Lois Ethel 20 S . 7 Trilby Street Edward Beckworth Brown Bootmaker Eva Harriet Brown    
1909 02 17 DICKINSON John William Idle 25 B Clerk 16 Butler Place Moses John Dickinson Engine Driver Tom Waite   CE66/369
  MITCHELL Amelia 24 S . 7 Hill Side Mount Henry William Mitchell (dec'd) Carver Annie Dickinson    
1909 02 23 BROWN William 22 B Grocer 4 St Thomas Avenue Alfred Catton Brown (dec'd) Forgeman Seth Abbott   CE66/370
  BROOKE Hilda 18 S . 10 Waterhouse Terrace William Brokke (dec'd) Joiner Rebecca Sailes    
1909 04 10 COOPER Harry 40 B Gas Maker 6 Lane End Terrace Thomas Cooper Quarryman Fred Ambler   CE66/371
  JESSOP Mary Elizabeth 39 W . 6 Lane End Terrace William Atkin Labourer Lilly Ambler    
1909 04 28 ANDERSON Frank 24 B Twister 39 Vermont Street Henry Anderson Wool Drier Thomas Sykes   CE66/372
  SYKES Annie 25 S . 23 Vermont Street Thomas Sykes Grocer Agnes Sykes    
1909 05 29 KIPLING Ernest 34 B Millhand 6 Hill Side View Richard Kipling (dec'd) Carrier Ernest George Chilard   CE66/373
  GILL Matilda 29 S . 20 Kirkham Street, Rodley John Gill (dec'd) Joiner Fanny Gill    
1909 05 29 WALKER John Richard 24 W Spinner 8 Half Mile James Walker Moulder Arthur Pearson   CE66/374
  BISHOP Agnes 26 S . 26 Club Row, Rodley William Bishop Waterman Nellie Bishop    
1909 05 29 PROCTER John Ernest 25 B Mechanic 3 Victoria Terrace John Procter (dec'd) Cloth Manufacturer John William Walker   CE66/376
  WALKER Emma Louisa 24 S . Calverley Thomas Patterson Walker Farmer Susannah Walker    
1909 07 31 BROWN William 22 B Tanner 12 Atlanta Street John William Brown Dyer Joseph George Ward   CE66/377
  WARD Beatrice 21 S . 6 Bank Terrace Joseph George Ward Labourer John Brown    
1909 07 31 SMITH Edward 22 B Painter 4 West Place John Smith Moulder Minnie Tate   CE66/378
  ODDY Margaret Emelie 22 S . 31 Seymour Street Charles Oddy Butcher Richard Tate    
1909 07 31 WILKINSON George 22 B Labourer 7 Nora Road John William Wilkinson Fitter Albert Edward Loker   CE66/379
  BROOK Janet Greaves 23 S . 13 Church Hill Street . . Elizabeth Ann Wilkinson    
1909 08 02 WOOD Edward 25 B Mechanic Farsley James Wood Willier John Thomas Wood   CE66/380
  ENGLAND Elizabeth Ellen 19 S . 2 Mann's Place John Ivinson England Blacksmith Annie England    
1909 08 02 BARRETT Herbert 42 W Moulder 4 Coniston Mount William Barrett (dec'd) Horse Breaker William Edward Simons   CE66/381
  ROBERTSHAW Ann Eliza 35 S . 6 Mann's Place Paul Robertshaw (dec'd) Willier Mary Jane Simons    
1909 08 02 BOYES Henry Godfrey 24 B Shoemaker Whitby William Boyes Tailor Fred Armitage   CE66/382
  GIBSON Sarah Hannah 22 S . 9 Woods Square John James Gibson Labourer Edie Elizabeth Armitage    
1909 08 21 WHITTAKER George 23 B Moulder 171 Town Street, Rodley William Whittaker Moulder Joshua Greaves Grimshaw   CE66/383
  GREENWOOD Edith 25 S . 171 Town Street, Rodley William Henry Greenwood Engine Driver Eliza Whittaker    
1909 09 18 WORSNOP Joseph Slater 24 B Mechanic 18 Coniston Street Wright Worsnop Labourer Thomas Bennett   CE66/384
  BENNETT Priscilla 20 S . 27 Atlanta Street Thomas Bennett Pattern Maker Ada Bennett    
1909 10 02 LEECH George Albert 23 B Labourer 22 Garfield Street Joss Constantine Leech Labourer Walter Ianson   CE66/385
  ELLIS Clara 23 S . 22 Garfield Street Samuel Ellis Bootmaker Elizabeth Haxby    
1909 10 16 LOKER Albert Edward 24 B Rivetter 7 Nora Road John Loker Bricklayer Herbert Loker   CE66/386
  WILKINSON Elizabeth Ann 23 S . 7 Nora Road John William Wilkinson Fitter Annie Loker    
1909 10 23 GREGSON Joseph Carter 22 B Miner Pudsey . . Georg Clarke   CE66/387
  MARSHALL Lilian 23 S . 17 Nora Terrace Matthew Marshall Boilermaker Eliza Marshall    
1909 11 09 BENTLEY Leonard 23 B Joiner Farsley John Bentley Joiner Herbert Dickinson   CE66/388
  LISTER Annie 24 S . 195 Town Street, Rodley Herbert Lister Policeman Annie Brook    
1909 11 15 BULLOCK Harry 26 B Grocer 2 Nunthorpe Road, Rodley George Bullock (dec'd) Railway Inspector George Bullock   CE66/389
  STEAD Lillian 21 S . 2 Nunthorpe Road, Rodley John James Stead Turner Harriett Stead    
1909 12 09 JOHNSON William Raistrick 23 B Traveller 1 Ripley Place George Haigh Johnson (dec'd() Currier Fred Johnson   CE66/390
  POULTER Eliza 24 S . 14 Ripley Terrace Walter Poulter Machinist Annie Poulter    
1909 12 25 PATCHETT Luke 20 B Rivetter 9 Vickers Street Joseph Patchett Labourer Herbert Naylor   CE66/391
  HAINSWORTH Hannah Harrison 20 S . 14 Half Mile John Hainsworth Mechanic Maud Naylor    
1910 01 29 CLAYTON George Willie 21 B Crane Driver 10 Eggleston Street, Rodley Edmund Clayton Labourer Joseph Shaw   CE66/392
  SHAW Emily 21 S . 23 Cowley Road, Rodley John Shaw (dec'd) Labourer Margaret Flynn    
1910 02 14 BOWER John 34 B Wireman 15 Mill Lane Joseph Bower Overlooker William Henry Hudson   CE66/393
  HUDSON Emily 31 S . Prospect House Alfred Hudson Boilermaker Elsie Waterhouse    
1910 03 12 WRIGHT Walter 28 B Spinner 15 Harrison's Avenue John William Wright Stone Dresser Harry Wright   CE66/394
  JOHNSON Ethel 27 S . 7 Ripley Street George Haigh Johnson (dec'd() Currier Edith Webster    
1910 03 19 BUSFIELD Arthur 30 B Moulder 14 Cowley Road, Rodley William Henry Busfield Moulder Leonard Busfield   CE66/395
  WILSON Jessie Evelyn 33 S . 49 Vermont Street James Waller Wilson (dec'd) Turner Annie Russell    
1910 03 26 BOOCOCK Arthur 22 B Joiner 1 Lowell Terrace, Pudsey Emmanuel Boocock Shoemaker William Boocock   CE66/396
  DIXON Lily 24 S . 8 Nora Road Procter Dixon Blacksmith Mary North Boocock    
1910 03 26 KNEESHAW Edward 21 B Millhand 2 Lowell Road John Kneeshaw Blacksmith Samuel Wood   CE66/397
  WOOD Margaret Ellen 18 S . 2 Lowell Road William Henry Wood Labourer Clara Kneeshaw    
1910 03 26 DAWSON Arthur 23 B Builder 24 Intake Road John Edward Dawson Builder Charles John Benfield   CE66/398
  NUSSEY Lena 21 S . 24 Harley Street William Nussey (dec'd) Boilermaker Eva Horne    
1910 04 16 COGGINS Ernest 20 B Finisher 180 Cropper Row John Strickland Coggins Woolsorter William Marsden   CE66/399
  MARSDEN Sarah Elizabeth 18 S . 180 Cropper Row William Marsden Farmer Ada Shelton    
1910 05 07 NAYLOR Arthur Willie 25 B Carter Leed Road, Bradford John Naylor Warp Dresser William Verity   CE66/400
  APPLEYARD Martha 30 S . 12 Ripley Mount, Stanningley Edmund Appleyard Weaver Hilda Webster    
1910 05 14 STUBBS Albert 24 B Mechanic 23 Highbury Place Isaac Stubbs Blacksmith John Hardisty Scott   CE66/401
  SCOTT Ellen 25 S . 14 Victoria Row John Hardisty Scott Tailor Lucy Scott    
1910 05 14 THORNTON Whitfield 20 B Blacksmith 18 Cowley Road, Rodley Albert Thornton Furnaceman Edwin Cusworth   CE66/402
  WADE Lilian 19 S . 18 Cowley Road, Rodley Harry Wade Fitter Florence May Ellis    
1910 05 16 LUTY Benjamin 24 B Pawnbroker 3 School Place John Henry Luty Baker Harry Chadwick   CE66/403
  BUCKLE Florence 24 S . 3 School Place William Henry Buckle Stone Mason Nellie Luty    
1910 05 28 PICKLES Frank 24 B Fitter 155 Bradford Road Isaac Pickles Fitter Gordon Petty   CE66/404
  FRANKLAND Lily 23 S . 5 St Thomas Street George Frankland Boot Rivetter Ethel Turner    
1910 06 13 HIGGS William 28 B Boilersmith 23 Brickfield Place James Higgs Boilersmith John Edward Pilch   CE66/405
  PILCH Harriet Jane 31 S . 23 Brickfield Place Robert Pilch Watchmaker Mary Pilch    
1910 06 25 OVEREND Benjamin 24 B Fitter 74 Rosemont Terrace, Rodley James Overend Fitter Ernest Coates   CE66/406
  RILEY Mina 25 S . Lastingham Road, Rodley Frederick Riley Mule Spinning Mary Ellen Shaw    
1910 07 10 VEITCH Herbert John Gladstone 30 B Compositor 72 Royal Park Road, Leeds Peter Veitch Currier John Edward Barrett   CE66/407
  BARRETT Honora 24 S . Half Mile Cliff John Edward Barrett Inspector Jane Rayner    
1910 07 30 CHILARD Ernest George Archibald 24 B Millhand Calverley George Elias Chilard Weaver William Gledhill   CE66/408
  GILL Fanny 26 S . 20 Kirkham Street, Rodley John Gill Joiner Beatrice Mary Chilard    
1910 08 01 SHEPPARD Ernest William 32 B Machinist Otley Robert Sheppard Labourer Albert Craven   CE66/409
  CRAVEN Annie 26 S . 17 Cowley Road, Rodley John Craven (dec'd) Labourer Maud Craven    
1910 11 19 INGHAM William Benjamin 32 B Boilermaker 19 North View Terrace William Ingham Labourer John William Ingham   CE66/410
  LEVERIDGE Annie Elizabeth 22 S . 19 North View Terrace Alfred Leveridge (dec'd) Carrier Sarah Jane Ingham    
1910 12 24 CLARKE George 21 B Timekeeper Farsley Harry Clark (dec'd) Sergeant Alfred Hainsworth   CE66/411
  MARSHALL Eliza 22 S . 17 Nora Terrace Matthew Marshall Boilermaker Sarah Ann Hainsworth    
1910 12 24 SCOTT James 25 B Spinner 1 Larkfield Road, Pudsey Thomas Scott Shoemaker Ernest Albert Rayner   CE66/412
  TATTERSFIELD Rose Alice 26 S . 14 Back Vickers Place Alexander Tattersfield Labourer Charlotte Elmer    
1910 12 28 LUMBY Harry 23 B Warehouseman Farsley William Lumby Wood Turner Harry Clayton   CE66/413
  FORDON Emily 23 S . 3 Vermont Street Thomas Fordon Coal Merchant Florrie Brayshaw    
1911 01 21 TOWNEND George Edward 26 B Labourer 6 Fern Terrace, Stanningley . . Harold Stead   CE66/414
  TODD Rachel 25 S . 6 Fern Terrace, Stanningley Henry Todd (dec'd) Labourer Hannah Todd    
1911 03 11 PETTY Gordon 26 B Labourer 14 Vickers Street Henry Petty Labourer Thomas Brotherhead   CE66/415
  TURNER Ethel 25 S . Farsley George William Turner Weft Manager Edith Turner    
1911 03 13 LISLE William 21 B Moulder 9 St Thomas Street Boaz Lisle Smith Charles Thomas Wilkinson   CE66/416
  EMMETT Martha Lizzie 22 S . 2 Coniston Mount John Emmett Fitter Edith Hoe    
1911 04 01 LOKER Charles 20 B Labourer 7 Sunfield, Farsley John Loker Bricklayer Frederck Lindon   CE66/417
  EMMETT Amelia 24 S . Coniston Mount John Emmett Labourer Esther Elizabeth Loker    
1911 04 08 BUSFIELD Leonard 20 B Fitter Rodley William Henry Busfield Moulder Arthur Busfield   CE66/418
  RUSSELL Annie 20 S . Rodley Robert Russell Blacksmith Agnes Russell    
1911 04 15 MOORE Alfred 27 B Warehouseman Farsley Benjamin Moore (dec'd) Tailor John William Midgley   CE66/419
  MIDGLEY Mary 21 S . 7 St Thomas Avenue John William Midgley Coremaker Olive Denton Fawbert    
1911 04 26 MILNER John William 32 B Pattern Maker 13 Gladstone Terrace William Milner Pattern Maker Charles Rhodes   CE66/420
  PEARSON Ada Roberts 30 S . 10 Victoria Terrace Josephe Schofield Pearson Grocer Hilda Pearson    
1911 06 03 BATTY Joseph Inman 33 B Gas Stoker 178 Town Street Thomas Batty Gamekeeper John Stead   CE66/421
  LEATHAM Ada Susan 29 S . 178 Town Street Frank Leatham Farmer Rose Thackray    
1911 06 22 ENGLAND George Charles 26 B Willeyer 4 Musgrave Buildings George Charles England Carter Fred Wilson   CE66/422
  WILSON Lilian 25 S . 5 Lowell Terrace John Wilson Gardener Maud Waite    
1911 08 05 SMITH Fred 33 B Boot Finisher 6 Church Hill Street Thomas Smith Farm Labourer George Raistrick   CE66/423
  RAISTRICK Ann 30 S Burler 8 South View, Farsley William Raistrick Weaver Martha Raistrick    
1911 08 05 KNOWLES Ernest 25 B Crane Driver 22 Seymour Street William Knowles (dec'd) Painter Robert Morton Robinson   CE66/424
  WALKER Nellie 23 S Tailoress 22 Seymour Street William Walker Fettler Eliza Ann Bosomworth    
1911 09 091 CORNFORTH Richard 36 B Labourer 14 School View Richard Cornforth Painter Alexander Cornforth   CE66/425
  HAINSWORTH Emily 37 S . 3 Church Hill Mount Alfred Hainsworth Overlooker Rachel Harrison    
1911 09 09 OLDROYD Joseph Wilson 23 B Power Loom Tuner 14 School View Illingworth Oldroyd Power Loom Tuner William Henry Worsnop   CE66/426
  HAINSWORTH Edith 26 S . 3 Church Hill Mount Alfred Hainsworth Overlooker Lily Emmett    
1911 09 23 BATTY John 26 B Draper's Assistant Springfield Terrace, Pudsey James Batty Retired M Stansfield   CE66/427
  STANSFIELD Eva 24 S . Vickersdale House Matthew Stansfield Manufacturer Maud Batty    
1911 10 07 MARSHALL Percy 26 B Painter 45 Prospect Street, Farsley Samuel Marshall Fettler J W Wells   CE66/428
  VARLEY Clarice Maud 27 S Weaver 14 School Terrace John William Varley Painter John W Varley, Marian Varley    
1911 10 21 PATCHETT Willie 24 B Striker 56 Dundas Street, Laisterdyke Joe Patchett Labourer Arthur Appleyard   CE66/429
  PRATT Esther Mary Lister 25 S Spinner 29 Aston Street John Turner Pratt Dyer's Labourer Henrietta Appleyard    
1911 12 10 GREEN Edward 28 B Goods Porter 25 Garfield Terrace Edward Green Striker Alfred Dalby   CE66/430
  SCALES Lizzie 25 S Tailoress 25 Garfield Terrace William Scales Labourer Mary Dalby    
1911 12 23 BARKER Joseph Henry 35 W Presser 6 Coniston Street John Barker Retired Florence Annie Ashby   CE66/431
  BEST Sarah Ann 22 S Weaver 1 Parkfield Terrace, Pudsey Benjamin Best (dec'd) . Herbert Kitchingman Ashby    
1912 03 05 IVE Joseph Thomas 20 B Asylum Attendant Storthes Hall Asylum, Kirkburton Charles Ive Quarryman George A Womersley   CE66/432
  HADDOCK Emily Heywood 24 S Dressmaker 21 Astor Street . . Florence Stokes    
1912 04 08 POULTER Walter 26 B Woodworking Machinist 11 Burbank Terrace, W Hartlepool Walter Poulter Woodworking Machiniet William Johnson   CE66/433
  STOTT Annie 24 S Weaver 15 Coniston Mount James Stott Cloth Finisher Amy Poulter    
1912 04 08 TABINER Thomas 50 W Traveller 14 Ripley Terrace Abel Tabiner . A Crampton   CE66/434
  PICKLES Hannah Elizabeth 34 S Tailoress 14 Ripley Terrace John Pickles Tailor F Sturgess    
1912 04 09 BEEFORTH Frederick Talbot 29 B Plumber 19 Conway View, Harehills Richard Wood Beeforth Butcher Herbert Odam   CE66/435
  WATSON Margaret Whitfield 25 S . 16 Hillside View William Watson Miner Hilda Watson    
1912 05 27 BROWN Willie 21 B Currier 37 Pickering Street, Armley John Brown Stone Mason Walter Brown   CE66/436
  SMITH Amy 23 S Weaver 65 Fowler's Buildings . . Clara Smith    
1912 05 29 DAVEY Percy 24 B Hairdresser 104 Town Street James William Davey Iron Dresser H Fielding   CE66/437
  FIELDING Violetta 26 S Weaver 104 Town Street John Edward Fielding . S Waite    
1912 08 01 TURNER Frederick 24 B Fitter 3 Grove Street, Vickersdale James Turner Warp Dresser James Willie Turner   CE66/438
  LAMBERT Mabel 25 S . Moor View, Farsley Charles Arthur Lambert Iron Turner Charles Arthur Lambert    
1912 08 03 HOLMES Joseph 21 B Foundryman 5 Swinnow Place William Holmes Moulder William Holmes   CE66/439
  BAILEY Elizabeth 21 S . 38 Swinnow Lane James Bailey (dec'd) Joiner Hannah Bailey    
1912 08 05 TURNER John Thomas 22 B Labourer 4 Mann's Square, Stanningley John Thomas Turner Mechanic Nicholson Robinson   CE66/440
  FISHER Ada 19 S . 4 Mann's Square, Stanningley Tom Fisher Labourer Elsie Scadden    
1912 08 05 WARD William 24 B Toolmaker 154 Walsall Road, Kings Hill, Wednesbury Benjamin Ward Watchman Herbert Clapp   CE66/441
  WOOD Eliza Ann 34 S . 119 Town Street, Stanningley Benjamin Wood Labourer Harriet Jane Wood    
1912 09 07 BROOK John 26 B Grocer's Assistant 61 Fowler's Buildings . . G Wagstaff   CE66/442
  SHEPHERD Mary Elizabeth 26 S Twister 69 Fowler's Buildings Richard Shepherd Overlooker Mary Jane Shepherd    
1912 10 05 BINNS Arthur 40 W Warp Dresser Springfield Villas Isaac Binns Foreman Twister Benjamin Hinchliffe   CE66/443
  AVERY Annie 44 W . Springfield Villas Joseph Samuel Shackleton (dec'd) Teamster Susannah Shackleton    
1912 11 16 GRIMSHAW Seth Lister 50 W Concrete Constructor 30 Intake Lane Samuel Grimshaw (dec'd) Soldier John William Brooks   CE66/444
  ROBERTS Annie 42 W Woollen Picker Sunfield, Farsley Joseph Brooks Pattern Maker Alexander Grimshaw    
1912 11 30 HUSTLER Harry 21 B Draughtsman 19 Wesley View, Rodley John Hustler Bookkeeper Allan Farrar   CE66/445
  WOMERSLEY Gertrude 20 S Weaver 74 Coal Hill Arthur Womersley Stoker Frances Petty    
1912 12 11 CLEGG Reginald Percy 21 B Clerk 135 Fartown, Pudsey John Clegg Grocer L Clegg   CE66/446
  WHITEHEAD Alice Maud 21 S Milliner Lowell Street Frederick Whitehead Spinner Rose H Whitehead    
1912 12 24 FRETWELL George Henry 27 B Manager's Assitant Rodley Sewage Farm, Horsforth Charles Fretwell Manager Percy Fretwell   CE66/447
  TATTERSFIELD Florence 26 S Drawer 12 Bank Terrace Alexander Tattersfield Labourer James Scott    
1913 03 01 EYRES Frederick George 23 B Boiler Firer 178 Cropper Row Octavius Eyres Tailor Jacob Lindon   CE66/448
  LINDON Alice Rosina 25 S Drawer 12 Church Hill Place Jacob Lindon Blacksmith John Clapham Dixon    
1913 03 24 NICHOLSON Albert 22 B Fitter 3 Albert Street, Stanningley James Nicholson Fitter Leonard Verity   CE66/449
  APPLEYARD Mary Alice 22 S Mender 6 North View Fred Appleyard Brass Finisher Ethel Verity    
1913 03 24 COATES Sydney 25 B Engineer New Inn, Farsley Alfred Coates Publican A Coates, John H Dufton   CE66/450
  DUFTON Jane Elizabeth 26 S Mender 2 Albion Road John Hanson Dufton Coal Merchant M Hudson, J Dufton    
1913 04 09 HARTLEY John Edwin 21 B Wool Merchant Wood View, Intake Road, Pudsey Rowland Varley Hartley Wool Merchant Arthur Watson Coates By Licence CE66/451
  NIGHTINGALE Martha Ann 24 S . 33 Thornbury View, Thornbury Cornelius Nightingale Check Weighman Emmie Elizabeth Hartley    
1913 04 17 NOAKES William Robert 28 B Valet Ospring, Faversham, Kent William Robert Noakes Shepherd Slater Lee   CE66/452
  DAVISON Ada 32 S . 25 Kirkham Street, Rodley Edwin Davison (dec'd) Mason Lucy Davison    
1913 05 10 BUCKLEY Rowland 27 B Gardener 30 Brickfield Place Walter Buckley Pitman Albert Foster   CE66/453
  RAWLING Eva 27 S Twister 30 Brickfield Place . . Elizabeth Foster    
1913 08 02 WILKS James William 24 B Labourer North View Street William Wilks Plumber H Wilks   CE66/454
  SPAVEN Alice 19 S Drawer Hill Side Mount Thompson Spaven Packer E Wilks    
1913 08 02 WILSON Arthur 37 B Boilerman 1 Lane End Terrace Abraham Wilson (dec'd) Blacksmith Walter Halliday   CE66/455
  HAINSWORTH Jane 30 W Weaver 9 Bethel Terrace Benjamin Wilcock (dec'd) Bootmaker Sarah Jane Halliday    
1913 08 04 WHEATER Arthur 25 B Mechanic 9 Harrison's Avenue Samuel Wheater Planer J Wheater, C H Durham   CE66/456
  DURHAM Ethel Annie 27 S Warper 35 Vermont Street Charles H Durham Smith C H Lister    
1913 08 04 LUMBY Tom 23 B Weaving Overlooker 6 Stansfield Terrace, Pudsey Daniel Lumby (dec'd) . H I North, C Durham   CE66/457
  DURHAM Florence 23 S Winder 35 Vermont Street Charles H Durham Smith M E Durham    
1913 08 23 LUMBY Charles Herbert 24 W Weaving Overlooker 12 Low Bank, Farsley Henry Johnson Lumby Quarryman F Christmas   CE66/458
  CHRISTMAS Frances 23 S Weaver 91 Town Street John Christmas Saddler K Christmas    
1913 11 08 MERRITT Joseph 24 B Twister 6 Henley View, Bramley Thomas Merritt Driller G Merritt   CE66/459
  NUSSEY Elsie Mary 20 S Weaver 4 Harrison's Avenue William Nussey (dec'd) Rivetter Emma Merritt    
1913 12 01 ODDY Harry 25 B Horseman 10 Butler Street Charles Oddy Butcher T England   CE66/460
  ENGLAND Annie 37 S Confectioner 5 Eastwood Buildings John England (dec'd) Blacksmith Ada Whitaker    
1913 12 15 CRAMPTON William Henry 40 W Fitter 6 Coniston Street Joseph Crampton (dec'd) Labourer J W B Asquith   CE66/461
  ROBINSON Sarah Hannah 30 S Drawer 6 Coniston Street Seth Robinson Weaver L Asquith    
1913 12 20 CLAYTON Stephen 24 B Carrier 4 Fern Terrace Joseph Clayton (dec'd) Carter Joseph Turner   CE66/462
  JOHNSON Evelyn 22 S Weaver 27 Town Street Samuel Johnson Watchman Ellen Clayton    
1913 12 22 CLAYTON Joseph Dibb 47 B Fish & Game Dealer 133 Girlington Road, Girlington Abraham Clayton (dec'd) Fish & Game Dealer William Jackman?   CE66/463
  KEIGHLEY Emily 46 S . 8 Wesley Street, Rodley Job Keighley Milk Dealer Evelyn Burton    
1913 12 24 SMITH Percy Price 20 B Druggist 14 Town Street Henry Smith Schoolmaster Henry Smith   CE66/464
  GIBSON Fanny 19 S . 13 Bank Street, Castleford Phineas Gibson (dec'd) Engineer Annie Gibson    
1913 12 27 PHILLIPS Thomas 28 B Metal Worker 11 Mill Lane Emmanuel Phillips Overlooker John Frankland   CE66/465
  MARSHALL Nellie 22 S Drawer 25 Pembroke Road, Pudsey Joseph Marshall Overlooker Annie Hollings?    
1914 01 03 LUMBY Charles 21 B Twister 9 Vermont Street John William Lumby Fitter F Lumby   CE66/466
  STEPHENS Annie 21 S Weaver 8 Nora Terrace John Alfred Stephens Blacksmith Mary Anderson    
1914 02 07 NAYLOR William Arthur 22 B Horse Driver 17 Vickers Place Joseph Ben Naylor (dec'd) Moulder H Brown   CE66/467
  VANNER Jane Evelyn 20 S Spinner 17 Vickers Place George Vanner Hawker Elsie Thomas    
1914 02 07 JOHNSTONE Alexander 44 W Labourer 12 School Place Alexander Johnstone (dec'd) Tailor J Ed Fawbert   CE66/468
  APPLEYARD Annie 39 W . 12 School Place Robinson Cooper Currier Jesse Kaye    
1914 02 24 WOODHEAD Henry 39 W Wheelwright 129 Fartown, Pudsey William Woodhead (dec'd) Greengrocer J Bradley   CE66/469
  AMBLER Ethel 28 S Comber 5 Waterhouse Terrace Gabriel Ambler Fettler T Woodhead    
1914 03 28 EASBY Fred 31 B Farmer Pepperhill Farm, Shelf Frederck William Easby Farmer H Easby   CE66/470
  BULMER Bertha 36 S Servant 10 Waterhouse Terrace Charles Bulmer . L Bulmer    
1914 04 11 BARKER Sylvester 22 B Painter 12 Albany Street, Christ Church, Armley Ralph Barker (dec'd) Painter T E Midgley   CE66/471
  CARTER Lily 21 S Housekeeper 34 Trilby Street James William Carter Fitter M A Coggings    
1914 04 13 WOOD John William 29 B Watchmaker & Jeweller 98 Town Street William Wood Watchmaker & Jeweller J W Holgate   CE66/472
  CLIFFE Maude 29 S . 6 Gladstone Terrace Arthur Cliffe Labourer E Cliffe    
1914 05 27 BROWN Louis 23 B Cinema Actor 114 Town Street Peter Brown (dec'd) Moulder C V Marshall   CE66/473
  ENGLAND Adah 20 S Weaver 5 Eastwood Buildings John England (dec'd) Blacksmith Nellie Wood    
1914 07 04 BALMFORTH Sydney 24 B French Polisher 4 Wesley Street, Rodley John Balmforth Labourer James Greenhough   CE66/474
  DICKENS Emily Jane 21 S Burler 295 Stanningley Road Stephen Dickens Fitter Annie Hattan    
1914 07 11 DUGDALE Daniel 19 B Farm Labourer 36 Trilby Street . . Frank Birdsall   CE66/475
  BIRDSALL Fanny 16 S . 36 Trilby Street Henry Birdsall Farm Labourer Annie Birdsall    
1914 08 03 SMITH Matthias 29 B Millhand 63 Fowler's Buildings Charles Smith Millhand J W Ingham   CE66/476
  INGHAM Sarah Jane 28 S . 19 North View Terrace William Ingham Market Gardener L Pratt    
1914 08 15 BONNER Ben 32 B Boot Maker 29 Town Street Robert Bonner Engine Tenter R H Bonner   CE66/477
  WILSON Louisa 29 S Machinist 4 Albert Street Joseph Wilson (dec'd) Blacksmith S E Noble    
1914 08 22 MAUDSLEY William Henry 49 W Driller 11 Ripley Mount William Maudsley (dec'd) Cordwainer Benjamin Sanders   CE66/478
  BRITTON Emily 37 S Weaver 10 School View Thomas Britton (dec'd) Blacksmith Nellie Chamberlain    
1914 08 26 MAGSON Jack 24 B Wheelwright 24 Bradley Hill Terrace John William Magson Blacksmith John Henry Wright   CE66/479
  WRIGHT Fanny Cameron 24 S Confectioner 1 Swinnow Lane John Henry Wright Joiner H Goodall    
1914 09 19 BRAGG Walter 19 B Warper 12 Swinnow Street Herbert Bragg Rivetter Annie Westerman   CE66/480
  WESTERMAN Gertrude May 19 S Mule Piecener 12 Swinnow Street Albert Thorpe Westerman Cab Driver J E Fawbert    
1914 10 03 BENNETT George 28 B Fettler 362 Broad Lane James Bennett (dec'd) Labourer William B Dickens   CE66/481
  BRADSHAW Alice 20 S Twister 362 Broad Lane Watson Bradshaw Forgeman Mabel Bradshaw    
1914 10 24 NETTLETON William Henry 28 B Mule Spinner 16 Newells Place William Nettleton Gas Stoker S Clayton   CE66/482
  HOLDSWORTH Clarice 23 S Worsted Spinner 16 Newells Place Joseph Holdsworth (dec'd) Gardener Hannah Maria Nettleton    
1914 10 31 FOSTER Harold Holmes 27 B Overlooker 13 Clarendon Place, Bradford Frank Foster Hotel Waiter M Foster   CE66/483
  POWELL Nora 25 S Mender 12 Ripley Terrace Thomas Powell Labourer E Powell    
1914 11 18 ETTY Tom 38 B Labourer 7 Vermont Street George Etty Blacksmith M A Wentworth   CE66/484
  GAUNT Louisa Maud 36 S Tailoress 7 Vermont Street William Henry Gaunt (dec'd) Rivetter A S Beckton    
1914 11 28 UPTON Harry 23 B Moulder 13 Seymour Street John Upton (dec'd) Stone Mason H Hall   CE66/485
  BARSBY Mary 22 S Loom Minder 5 Coniston Street Edward Barsby Boilermaker E D Atkinson    
1914 12 05 DUGDALE William 22 B Labourer 37 Astor Street William Dugdale Boilermaker Norman W Riley   CE66/486
  HENMAN Maria 21 S Weaver 9 Waterloo Road, Pudsey . . Florence Henman    
1914 12 16 JENNINGS Joseph 30 B Greengrocer 114 Town Street Joseph Booth Jennings Glue Boiler Arthur Lord   CE66/487
  LORD Annie 30 S Greengrocer 114 Town Street Arthur Lord Retired Emily Shires Mitchell    
1914 12 26 CALVERT Horace Wilfred 32 B Labourer 25 Egerton Street. Rodley Thomas Calvert (dec'd) Farm Labourer J Holdsworth   CE66/488
  MANNERS Sarah Elizabeth 42 W Weaver 1 Gilbert Street, Farsley Jonathan Brayshaw (dec'd) Joiner Lily Holdsworth    
1915 01 27 REYNARD Arthur 37 B Brick Maker? Old Fold Farm, Rodley James Reynard Farmer Alice Reynard   CE66/489
  NICHOLSON Edith 27 S . 17 Seymour Street Henry Nicholson (dec'd) Bootmaker William Reynard    
1915 02 13 JAY William Edward 44 W . Colliery Deputy Edward Jay Horse Keeper A T Strangward   CE66/490
  MITCHELL Harriet 50 S Weaver 10 Ripley Mount Shem Mitchell Spinner M Brook    
1915 03 17 FOVARGUE Obadiah 38 B Moulder 14 School Place Bartholomew Harber Fovargue (dec'd) Labourer Ernest Swift   CE66/491
  FARRAR Hannah Mary 39 S . 59 Town Street Fountain Farrar (dec'd) . Eunice Swift    
1915 03 22 GAUNT Thomas Huggan 28 B Nurseryman Capel House, Calverley Reuben Gaunt (dec'd) Manufacturer John R Busfield By Licence CE66/492
  BUSFIELD Doris 21 S . Ivy House John Robert Busfield Manager Gladys Busfield    
1915 04 03 SWITHENBANK Horace 26 B Postman 13 Chatsworth Street, Armley Charles Swithenbank Fettler Walter O Johnson   CE66/493
  HOPPER Mary Jane 26 S Machine Hand 14 Half Mile Lane William Hopper Cabinet Maker Annie Hopper    
1915 04 05 RYDER John William 31 B Grocer 4 Church Hill Street John Ryder (dec'd) Coal Agent J D Peacock   CE66/494
  PEACOCK Alice Maud 34 S Weaver 5 Calverley Bridge, Calverley James Peacock Retired E Shaw    
1915 05 22 BRACE Horace 22 B Boot Finisher 8 Albion Road Joseph Brace Labourer Fred Mann   CE66/495
  SMITH Florence Emma 21 S Drawer 9 Woods Square Harry Smith Labourer Ruth Ann Smith    
1915 06 05 FARRAR John Edward 24 B Fettler 23 Waterloo, Pudsey Samuel Farrar Fettler John Wade   CE66/496
  SMITH Maggie 21 S Weaver 17 William Street James William Smith Labourer Harry Smith    
1915 06 19 HAINSWORTH Harry 28 B Laundry Van Man 73 Lane End, Pudsey Daniel Hainsworth Retired Alfred Cordingley   CE66/497
  DOBSON Minnie 27 S Domestic Servant Swinnow House John William Dobson Woodman Grace Ann Cordingley    
1915 06 21 STANSFIELD Frederick George 41 W Mill Manager Vickersdale House Matthew Stansfield Manufacturer Benjamin P Stansfield   CE66/498
  WHITHAM Emma Carrick 37 S Teacher 7 William Street John Whitham (dec'd) Coal Merchant Alice Bedford, M Crabtree    
1915 07 31 HAMMOND Harold 24 B Labourer 13 Church Hill Street Herbert Hammond Horse Keeper E A Greaves   CE66/499
  GREAVES Minnie 24 S Spinner 13 Church Hill Street Harry Valentine Greaves Turner W Greaves    
1915 07 31 CLOUGH James 22 B Fitter 57 Kitchener Terrace, St Luke's Wallsend John Edward Clough Wheelwright & Joiner J W Wharfe   CE66/500
  WHARFE Louie 24 S Winder 23 North View Terrace, Stanningley Charles Wharfe Erector B M Moorhouse    
1915 07 31 WHITE Charles Percy 24 B Private Killinghall Camp, St Thomas Killinghall, Harrogate Percy White Provision Dealer William Roberts   CE66/A/1
  LAWSON Florence 23 S Drawer 34 Atlanta Street, Stanningley James Lawson Striker Florence Matthews    
1915 08 02 DAVEY Acquilla 21 B Grocer's Assistant 46 Green Top, Pudsey James Davey Poultry Dealer Elsie M Durham   CE66/A/2
  DURHAM Alice Mary 23 S Burling* Mender 35 Vermont Street, Stanningley Charles Harrison Durham Blacksmith C Overend    
1915 08 14 SIMPSON Joseph 25 B A.B. Seaman 34 Intake Lane William Edward Simpson Moulder Clifford Simpson By Licence CE66/A/3
  HADDOCK Ada 26 S Weaver 7 Coal Hill Lane John Henry Haddock Stuff Presser Florence Fenton    
1915 08 21 DENNY Bertie 21 B Boot Finisher 21 Railway Cottages, Pudsey Thomas Denny Foreman Platelayer B Hewitt   CE66/A/4
  MINSKIP Agnes 21 S Drawer 1 Mill Lane William Hardy Minskip Blacksmith Joseph Stockwell    
1915 10 09 TIDGWELL Benjamin 38 W Labourer 5 Manns Place John R Tidgwell (dec'd) Boiler Firer P Boyes   CE66/A/5
  APPLEYARD Rose 39 S Drawer 5 Manns Place Cornelius Appleyard Carter L Holden    
1915 10 16 WILDIN John William 31 B Petty Officer R.N. 17 Vermont Street William Wildin Labourer James Hainsworth   CE66/A/6
  WARD Ethel Ann 31 S Weaver 17 Vermont Street Walton Ward Iron Moulder Emily Lumby    
1915 10 18 HODGSON Lawrence Nathan 25 B Private Army Service Corps 8 Arthur Street Thomas Hodgson Fettler T Holmes By Licence CE66/A/7
  FARRAND Hilda 25 S Mender 13 Eddison Street, Farsley Frank Ferrand Weaver Frank Farrand, Nellie Jowett    
1915 10 23 PARKER Herbert 27 B Signal Fitter 201 Swinnow Road John Arthington Parker (dec'd) Spinner John Parker   CE66/A/8
  WHITELEY Aleathea 30 S Twister 201 Swinnow Road Luke Whiteley Miner Hannah Parker    
1915 11 29 BRUNTON Walter 26 B Engine Room Artificer 105 Arthington Terrace, Farsley Thomas Henry Brunton Forgeman A G Bailey   CE66/A/9
  BAILEY Clara Croft 22 S . 7 School Place William Bailey Fitter N E Wilkinson    
1915 12 04 GIBSON Ernest 25 B Moulder 38 Swinnow Lane Robert Gibson Moulder William Bailey   CE66/A/10
  BAILEY Hannah 21 S Spinner 38 Swinnow Lane James Bailey (dec'd) Joiner Hannah Dredge    
1915 12 24 NASH John 20 B Sergeant 2nd Border Regt Shoeburyness, Essex John Nash Labourer Ben Kershaw   CE66/A/11
  FREAR Lily 23 S Weaver 22 Waterhouse Terrace James William Frear Labourer Nellie King    
1915 12 27 BAKER Charles 23 B Fitter 1 William Street Joseph Carr Baker Labourer John Andrew Grimshaw   CE66/A/12
  KEIGHLEY Agnes Isabel 19 S Mender 5 William Street Fred Keighley (dec'd) Woolsorter Beatrice Grimshaw    
1915 12 27 MITCHELL Irwin 35 B Template Worker 4 Waterhouse Terrace Samuel Mitchell Plater Thomas Coop Hindle   CE66/A/13
  CHAMBERLAIN Nellie 28 S Weaver 1 St Thomas Avenue Henry Chamberlain (dec'd) . F Witcomb    
1916 01 29 SMITH Joe 26 B Driver R.F.A. 22 Eggleston Street, Rodley Thomas Smith (dec'd) Stone Mason John William Jennings By Licence CE66/A/14
  JENNINGS Mary 21 S Weaver 57 Killinghall Road, Laisterdyke Clayton Jennings Grocer Mary Ethel Smith    
1916 03 18 WILSON Fred 22 B Private 20?th W Yorks Regt 36 Harley Road John Wilson Gardener Willie Wilson   CE66/A/15
  WAITE Maud Elizabeth 23 S Weaver 62 Town Street Tom Waite Iron Worker Tom Waite    
1916 06 23 HARGREAVES Leonard 28 B Private 20?th W Yorks Regt Camboy? Camp, Blyth Jonas Hargreaves (dec'd) . Sydney Wade By Licence CE66/A/16
  WADE Doris 21 S Mender 5 Ada's Place Samuel Wade (dec'd) Fitter Nellie Wade    
1916 06 24 PROCTER Albert 21 B Fettler 11 Bankfield Terrace, Pudsey Ernest Ignatius Procter Fitter J Threapleton   CE66/A/17
  THREAPLETON May 23 S Weaver 1 Ripley Place James Threapleton Bootmaker O Threapleton    
1916 07 29 GAUNT John 24 B Overlooker 29 Pembroke Road, Pudsey James Alfred Gaunt Labourer A Ward   CE66/A/18
  ISHERWOOD Lilly 24 S Warper 9 Church Hill Street Samuel Isherwood Furnaceman S Isherwood    
1916 09 26 BROGDEN Arthur 25 B Private 3rd W Yorks 8 Roseberry Terrace John Verity Brogden Warehouseman Harry Brogden By Licence CE66/A/19
  THREAPLETON Olive 26 S . 1 Ripley Place James Threapleton Dyer's Labourer Lena Ross    
1916 10 14 WOOD David 25 B Gunner R.F.A. 10 Warrels Avenue, Bramley John Wood (dec'd) Boot Rivetter J W Lavender   CE66/A/20
  LAVENDER Evelyn 22 S . 13 Fern Terrace, Stanningley George Lavender Shearer H Habbeshaw    
1916 12 29 ATKINSON Arthur Samuel 25 B Engineer 26 Seymour Street, Stanningley George Henry Atkinson Labourer Charles Marshman By Licence CE66/A/21
  MARSHMAN Harriett 27 S Weaver 26 Seymour Street, Stanningley George Marshman (dec'd) Brick Maker Ethel Marshman    
1917 01 15 DRIVER William Henry 33 B Woolcomber 9 George Street, Bingley Joseph Driver Engineman William Edwin Jackson   CE66/A/22
  JACKSON Florence 26 S Warper 37 Cooperative Buildings, Stanningley William Edwin Jackson Moulder Hilda Jackson    
1917 02 17 BROGDEN Harry 22 B Mechanic 8 Roseberry Terrace, Stanningley John Verity Brogden Millhand Joshua Wood Jagger By Licence CE66/A/23
  JAGGER Blanche 21 S Weaver 5 Oak Terrace, Farsley Joshua Wood Jagger Millhand Olive Brogden    
1917 03 24 WEBSTER John 27 B Spinner 18 Art Terrace. Pudsey Sewell Webster Carrier James Fowler   CE66/A/24
  MARSHALL Albertina 26 S Spinner 17 North View Terrace, Stanningley Matthew Marshall (dec'd) Boilermaker Christiana Marshall    
1917 05 26 GIBSON John 25 B Engineer 9 Wood Square, Stanningley John James Gibson Planer Willie Glover   CE66/A/25
  HAINSWORTH Sarah 21 S Weaver Half Mile Cottage, Stanningley John Hainsworth Turner Dorothy Kearns    
1917 05 26 JACKSON Harry 24 B Fitter 136 Town Street, Rodley John Jackson Labourer Fred Mitchell   CE66/A/26
  GLOVER Sarah Elizabeth 21 S Spinner 8 Prospect Terrace, Bagley Lane, Rodley John Glover Dyer Constance M Dowling    
1917 08 04 LAMBERT Frank 24 B Turner 11 Bright Street, Stanningley Edward Lambert (dec'd) Erector Ernest Moorhouse   CE66/A/27
  MOORHOUSE Edith Annie 24 S Weaver Wheater's House, Pudsey John Richard Moorhouse Carter Mary Jane Lambert    
1917 09 15 SCOTT Thomas 61 W Mechanic 27 Cowley Road, Rodley John Scott (dec'd) Woolcomber Willie Softley   CE66/A/28
  MAUDSLEY Mary Ann 47 W . 27 Cowley Road, Rodley Joseph Calvert (dec'd) Grocer Mary Jane Softley    
1917 09 22 CRAVEN John Thomas 47 B Railwayman 18 Melbourne Place, Stanningley George Craven (dec'd) Railwayman Walter Jackson   CE66/A/29
  BROTHERTON Nellie 32 W . 6 Peel Place, Stanningley Thomas Henry Wardle Fitter Emily Ackroyd    
1917 10 27 MARSHMAN Charles 24 B Erector 26 Seymour Street, Stanningley George Marshman (dec'd) Bricklayer Jane Slight Blowers   CE66/A/30
  PIMBLOTT Rose 26 S Drawer 400 Bradley Hill Place, Stanningley William Pimblott Meter Inspector Albert Turner    
1917 11 05 BRYAN Thomas 24 B Soldier 18 Victoria Road, Pudsey Tom Fredrick Bryan Miner H Wilks   CE66/A/31
  WILKS Lizzie 24 S Twister 18 Victoria Road, Pudsey John William Wilks Lamp Lighter Francess Fletcher    
1917 11 10 SHORT Albert Edward 40 W Labourer 14 Swinnow Street, Stanningley George Short (dec'd) Railway Clerk Wilfred Abbott   CE66/A/32
  ABBOTT Lily Ann 35 W Weaver 1 Back Vickers Place, Stanningley Joseph Swallow Labourer Amy Fenton    
1917 12 22 STAPLES Herbert 21 B Turner 32 Peel Street, Laisterdyke George Albert Staples Greengrocer Thomas Oneill   CE66/A/33
  KENDALL Evelyn Maud 20 S Twister 16 Church Hill Place, Stanningley John Allerton Mechanic Lilian Staples    
1918 02 23 ROBINSON Herbert 46 W Engineer 2 Coniston Street, Stanningley Joseph Robinson (dec'd) Engineer Luther Child   CE66/A/34
  JESSOP Ann Eliza 42 W . 2 Harley Street, Stanningley Harry Proctor (dec'd) Millhand Sophia Ann Gaunt    
1918 04 01 BRIGHT John Henry 31 B Carter Mytholine Farm, Hipperholme Charles Henry Bright Farmer William Marsden   CE66/A/35
  MARSDEN Caroline Mary 21 S . 15 Spencer's Buildings, Stanningley William Marsden Labourer Ethel Marsden, T Marsden    
1918 05 18 WORTH Fred Steel 29 B Labourer 169 Town Street, Rodley George Henry Worth Carrier Sam Worth   CE66/A/36
  FARRAR Julia 34 W . 3 Half Mile, Stanningley William Croft Brass Moulder Fanny Worth    
1918 05 18 CLARK Johnson Marshall 25 B Leather Shaver 6 Aston View, Bramley John William Clark Labourer Charles Herbert Lumley   CE66/A/37
  CHRISTMAS Kate 27 S Worsted Drawer 91 Town Street, Stanningley John Christmas Saddler William Hudson, Elsie Catherine Anderson    
1918 06 22 STEVENS Edward 21 B Loco Fireman 119 Fartown, Pudsey George Horbury Stevens Railway Signalman Milton Sanders   CE66/A/38
  MIDDLETON Lily 22 S Textile Worker 36 Atlanta Street, Stanningley William Henry Middleton Painter & Decorator Maggie Stevens    
1918 07 06 LOBLEY Joshua 25 B Sailor Royal Naval Barracks, Portsmouth Alfred Lobley (dec'd) Weaver B Athorn   CE66/A/39
  ATHORN Elizabeth 28 S . 29 Seymour Street, Stanningley Benjamin Athorn Mechanic L Lobley    
1918 07 08 SUGDEN Samuel 27 B Electrician Clarence House, Bramley Harry Sugden Tiler & Grate Fixer Samuel Bowler, Bessie Lambert   CE66/A/40
  LAMBERT Mary Jane 28 S . 11 Bright Street, Stanningley Edward Lambert (dec'd) Erector H Sugden, F Sugden    
1918 07 27 GRIMSHAW John Thomas 45 W Fettler 19 Bagley, Farsley Oliver Grimshaw (dec'd) Dry Wooller Joseph Slater   CE66/A/41
  EVANS Mary Elizabeth 39 W . 13 Swinnow Street, Stanningley John Richardson (dec'd) Miller Emily Cundell?    
1918 08 10 DAWSON William 40 B Clerk 42 Trafalgar Street, Leeds Willliam Dawson (dec'd) Joiner George Henry Seymour   CE66/A/42
  SEYMOUR Ruby Alice 23 S . 4 Randolph Street, Stanningley George Henry Seymour Engineer Mary Jane Watson    
1918 08 12 WORMALD John Edward 27 B Soldier 11 Andrew Square, Farsley Henry Wormald (dec'd) Mason John William Hartley   CE66/A/43
  HARTLEY Minnie 25 S Weaver 8 Ripley Mount, Stanningley John William Hartley Cloth Miller James Edward Riley, Amy Hartley    
1918 08 17 PROCTER George 24 B Cloth Finisher 7 Watkinson's Buildings, Stanningley Ernest Ignatius Procter Warehouseman Albert Procter   CE66/A/44
  FARRAND Phyllis 20 S Weaver 7 Watkinson's Buildings, Stanningley Albert William Farrand Fish Dealer May Procter    
1918 08 24 WILSON Maurice 30 B Stamper Munition Works 16 Rochester Street, Bradford Moor, Bradford Joseph Wilson Twister John B Wilson By Licence CE66/A/45
  WILKS Ellen 29 S . 18 Victoria Row, Lowtown, Pudsey John William Wilks Lamp Lighter Emma Wilson    
1918 08 26 LAZENBY Charles Henry 21 B Labourer 16 Church Hill Street, Stanningley Joseph Lazenby Mechanic Joseph H Martin, L Ellis   CE66/A/46
  WATSON Elsie 21 S Spinner 17 Church Hill Street, Stanningley John Watson Shoemaker Emily Green    
1918 09 07 MARSDEN Thomas Herbert 24 B Crane Driver 15 Spencer's Buildings, Stanningley William Marsden Labourer Alfred Stephen Moody   CE66/A/47
  MOODY Matilda 22 S Cloth Mender 4 Ripley Terrace, Stanningley Alfred Stephen Moody Moulder Ethel Marsden, H Moody    
1918 10 26 PROCTER William 26 B Basket Maker R.N.Barracks, Portsmouth Joseph Procter Joiner John William Dean   CE66/A/48
  DEAN Ada 28 S Weaver 6 Church Hill Mount, Stanningley Joseph Dean Cloth Miller Leaonard Naylor    
1918 10 26 THACKRAY William Alfred 24 B Dyer's Labourer 9 New Row, Bramley James Thackray Dyer's Labourer Harry Greaves   CE66/A/49
  GREAVES Ivy 20 S Boot employee 155 Swinnow Road, Stanningley Harry Greaves Warp Dresser Beatrice Thackray    
1918 11 16 SLATER John William 29 B Soldier 28 Nunthorpe Road, Rodley Joseph Slater Engineer Ernest William Houghton By Licence CE66/A/50
  EMSLEY Alice 26 S . 16 Vickers Street, Stanningley Levi Emsley Farmer Annie Elizabeth Barras    
1918 11 25 WALKER John 23 B Turner 60 Somerset Road, Pudsey John Walker (dec'd) Publican Frank Sykes   CE66/A/51
  TANN Mary Emma 21 S Weaver 16 Half Mile Lane, Stanningley Thomas Tann Cartman Ethel Sykes    
1918 12 07 MUSGRAVE Samuel 35 B Boot Operative 24 Harley Street, Stanningley Thomas Musgrave Boot Rivetter James Dunwell   CE66/A/52
  MERRITT Emma 25 W . 12 Harley Street, Stanningley Joseph Dunwell (dec'd) Boot Rivetter Alice Musgrave    
1918 12 18 CROOKS Fred 21 B Sailor 12 Cardigan Terrace, Leeds William Henry Crooks Labourer David Illingworth By Licence CE66/A/53
  ILLINGWORTH Ethel 22 S . 9 Bright Street, Stanningley Jabez Illingworth (dec'd) Pattern Maker Annie Tomlinson    
1918 12 21 LAWSON William Munro 43 W Drayman 13 North View, Arthur Street, Stanningley Alexander Lawson (dec'd) Iron Grinder Hugh Lenton Brook   CE66/A/54
  HETHERINGTON Sarah Ellen 36 S . 55 North Terrace, Fulneck, Pudsey James Wilson Hetherington Shoemaker Minnie McGregor    
1918 12 26 BOLWELL Harold Ceceil 27 B Officer in H.M. Forces 44 Queensboro Terrace, Bayswater, London Fred Bolwell Bootmaker Charles Granville Gibson By Licence CE66/A/55
  GIBSON Lilian 29 S . Swinnow Grange, Stanningley Simeon Gibson (dec'd) Leather Manufacturer Mary Alice Robinson, Thomas Robinson    
1918 12 26 SOUTHCOTT Owen Frederick 45 B Engineer 41 Eastgate Street, Chester Richard Southcott (dec'd) Blacksmith James Archie Bertram By Licence CE66/A/56
  HELLIWELL Ellen 48 S . Mount Cross, Broad Lane, Bramley Stephen Helliwell (dec'd) Farmer Ida Bertram    
1919 02 01 MORRIS John Robert 22 B Painter 83 Town Street, Stanningley George Alfred Morris Labourer Richard Springthorpe   CE66/A/57
  SPRINGTHORPE Mary Ann 24 S Railway Employee 83 Town Street, Stanningley Thomas Springthorpe Restaurant Proprietor Eliza Ann Springthorpe    
1919 02 01 THOMPSON Harry 27 B Slater Fair View, New Street, Farsley Frederick Thompson Slater Herbert Thompson   CE66/A/58
  TIPLING Edith 23 S Weaver 12 Church Hill Terrace, Stanningley Henry Tipling Railway Guard Phyllis Robinson    
1919 02 08 DEACON John 47 W Labourer 4 Grangefield Road, Stanningley Henry Deacon (dec'd) Railway Employee Alfred Illingworth   CE66/A/59
  PRESTON Miriam 31 S . 56 Town Street, Stanningley Edwin Preston Commercial Traveller Martha A Illingworth    
1919 04 30 HAINSWORTH Sydney Charles . B Engineer No 1 Command A.I.F. Sutton Veny, Wiltshire James Hainsworth Engineer William Lambert By Licence CE66/A/60
  LAMBERT Margaret Hilda . S . 110 Town Street, Stanningley John Lambert Grocer Clara Lambert, John Sydney Lambert    
1919 05 10 COULSON Samuel 24 B Rivetter 6 Vickers Place, Stanningley Sam Coulson (dec'd) Corporation Employee John Rutherford   CE66/A/61
  RUTHERFORD Alice 22 S . 12 Coniston Street, Stanningley John Rutherford Woolcomber David Coulson    
1919 05 31 ATKINSON Herbert 27 B Engineer 206 Leeds & Bradford Road, Stanningley Thomas Atkinson Ex Police Constable William Thomas Atkinson   CE66/A/62
  TEBB Hettie 26 S Dressmaker 208 Leeds & Bradford Road, Stanningley George Edward Tebb Brewer James Tebb    
1919 05 31 NIGHTINGALE Clarence 21 B Labourer 7 Hillside Mount, Stanningley Robert Nightingale Labourer George Smith   CE66/A/63
  SMITH Jenny 21 S Weaver 5 Hillside Mount, Stanningley George Smith Tanner Louie Smith    
1919 06 04 INGHAM Ernest 23 B Gardener 5 Highbury Grove, Stanningley William Ingham (dec'd) Worsted Spinner G Lavender   CE66/A/64
  LAVENDER Annie Wilson 23 S Weaver 13 Fern Terrace, Stanningley George Lavender Iron Worker N Webster    
1919 06 16 SCOTT Norman 27 B Turner 14 Half Mile, Stanningley Tom Scott Horse Dealer Squire Marshall   CE66/A/65
  HOPPER Hannah 23 S . 4 Half Mile, Stanningley William Hopper Organ Builder Margret Hopper, E Thomas    
1919 07 09 WHITE Percy 34 B Carbonizer 514 Leeds Road, Thackley, Bradford Maurice White (dec'd) Engineer Benjamin C Maudsley   CE66/A/66
  MAUDSLEY Catherine Eliza 24 S Weaver 11 Ripley Mount, Stanningley Benjamin Cullen Maudsley Mechanic Martha Emma Dixon, Fred Dixon    
1919 07 19 RAYNER Alfred 44 B Labourer 1 Blackpool Grove, Lower Wortley Samuel Rayner (dec'd) Sanitary Tube Maker G Cusworth   CE66/A/67
  MORRIS Martha Jane 43 W . 8 Woods Square, Stanningley Samuel Cusworth Shunter M Myers    
1919 07 26 SIMPSON Thomas Cattley 35 B Cashier 6 Prospect Terrace, Garforth William Cattley Simpson (dec'd) Colliery Deputy S Southern   CE66/A/68
  SOUTHERN Mabel Alice 30 S . 34 Intake Road, Stanningley John Southern Painter Mary Ellen Southern    
1919 08 02 CALVERT Horace 49 W Labourer 13 Nunthorpe Road, Rodley Thomas Calvert (dec'd) Farm Bailiff Lewis Varley   CE66/A/69
  VARLEY Mary Jane 50 S . 1136 Town Street, Rodley Obadiah Varley (dec'd) Engine Tenter Moses Crabtree    
1919 10 25 CLEMENTS Harry 23 B Cloth Finisher 3 Bell Lane, Bramley Henry Clements (dec'd) Currier S A Gudgeon   CE66/A/70
  GUDGEON Alice Ann 23 S . 17 Albert Street, Stanningley Thomas William Gudgeon Boot Operative Alice Clements    
1919 12 08 WILLIAMS Arthur 39 W Pattern Maker 4 School View, Stanningley Charles Williams (dec'd) Blacksmith Charles Albert Williams   CE66/A/71
  WILKINSON Henrietta 41 W . 3 & 5 Town Street, Stanningley George Faulkner Contractor Mary E Wilkinson    
1919 12 09 GIBSON Harry 28 B Tanner Swinnow Grange, Pudsey Simeon Gibson (dec'd) Leather Manufacturer P Wright By Licence CE66/A/72
  WRIGHT Dorothy Garner 25 S . 40 Avenue Victoria, Scarborough Peter Garner Wright Director A E Gibson, Charles Gibson    
1919 12 26 LIVERSEDGE William 24 B Drayman 5 Crowgill Road, Shipley John Edward Liversedge Drayman Charles Arthur Hardaker   CE66/A/73
  HARDAKER Elsie 21 S Weaver 21 Wesley Terrace, Rodley Fredrick Hardaker Mechanic Ann Elizabeth Dunbar    
1920 03 29 HOLMES Harry 30 W Greengrocer 5 Peel Place, Stanningley Richard Holmes Boilermaker John Daniel Jones   CE66/A/74
  COCKERILL Annie 20 S . 7 Peel Place, Stanningley Robert Cockerill (dec'd) Fisherman May Annie? Holmes    
1920 04 01 DAVEY Alfred 29 B Electrical Fitter 17 Arley Terrace, Armley George Davey Mechanic Henry Broawn   CE66/A/75
  BROAWN Matilda 29 S . 15 Church Hill Street, Stanningley Joseph Broawn Mill Operative Ethel Barrow    
1920 04 17 HARTLEY Reuben 23 B Rivetter 4 Town's Fold, Delph Hill, Pudsey Albert Hartley (dec'd) Stone Dresser Albert Hartley   CE66/A/76
  CARTER Ida 19 S . 34 Brickfield Place, Stanningley James Carter Fitter May Edith Cape    
1920 05 08 SAVILLE Lawrence Harvey 25 B Telegraphist G.P.O. 66 Hough Lane, Bramley Benjamin Saville Manager Thomas Richard Whincup   CE66/A/77
  WHINCUP Edith 26 S . 1 Church Hill Terrace, Stanningley Thomas Whincup (dec'd) Joiner Emma Louisa Nuttall    
1920 05 12 HUTCHINSON George 36 B Iron Moulder 28 Rocheford Terrace, Hunslet Harry Hutchinson Labourer H Hutchinson   CE66/A/78
  BODIE May 27 S . Half Way House, Stanningley Arthur Bodie Labourer V P Clarke    
1920 05 15 WALKER Arnold 27 B Painter 17 Oakroyd Mount, Richardshaw Lane, Stanningley John Naylor Walker Grocer Ralph Walker   CE66/A/79
  MASON Edith Maud 21 S . 1 William Street, Stanningley John Le Gay Mason Boot Operative Elsie Mason    
1920 05 22 COOPER George 21 B Sailor 130 Town Street, Stanningley Robert Cooper (dec'd) Labourer Charles Goddard   CE66/A/80
  ETTY Agnes 22 S Winder Worsted Mill 130 Town Street, Stanningley Arthur Etty Labourer Lilian Jane Etty, Arthur Etty    
1920 05 22 WALKER Arthur 25 B Tailor 22 Sticker Lane, Laisterdyke, Bradford Fred William Walker Tailor William Benfield   CE66/A/81
  NUSSEY Clarice Annie 24 S Weaver 24 Harley Street, Stanningley William Nussey (dec'd) Mechanic Annie Walker, Albert Walker    
1920 05 29 HARRIS Richard 24 B Tramways Conductor 34 Primrose Hill, Stanningley John Harris Labourer Lewis Broadbent   CE66/A/82
  MARSHALL Emily 22 S Weaver 7 Coniston Street, Stanningley Erwin Marshall (dec'd) Blacksmith Eva Marshall, W Withey    
1920 06 14 WALKER Edgar 25 B Basket Employee 14 Half Mile, Stanningley Benjamin Walker Millhand Horace Swithenbank   CE66/A/83
  HOPPER Margaret 27 S Jam-preserving Employee 14 Half Mile, Stanningley William Hopper (dec'd) Organ Builder Annie Hopper    
1920 06 19 RICHARDSON Hedley 42 B Foundry Labourer 18 Victoria Row, Stanningley Sam Richardson (dec'd) Labourer Harry Mortimer   CE66/A/84
  WILKS Clara 32 S Twister Woollen Mill 18 Victoria Row, Stanningley John William Wilks Lamp Lighter Alice Roberts    
1920 06 19 SANDLES Harry Massey 25 B Warehouseman 3 St Thomas Avenue, Stanningley Albert Sandles Steelworker Thomas Wilfred Sandles   CE66/A/85
  GOODALL Annie Hetty 22 S Winder 10 Nora Road, Stanningley Edwin Robert Goodall Leadworker Rose Alice Goodall    
1920 07 24 BROOKE Albert 22 B Piece Passer Woollen Mill 4 Oakwell Terrace, Farsley Ben Brooke Storeman John H Brooke   CE66/A/86
  MARSHMAN Esther 20 S Weaver 26 Seymour Street, Stanningley William Hall Carter Ethel Marshman    
1920 07 26 LUMBY Frank 26 B Wood Machinist 9 Vermont Street, Stanningley John William Lumby (dec'd) Electrical Engineer Lewis Lumby   CE66/A/87
  JACKSON Hilda 26 W . 1137 Eleventh Street, Trafford Park, Stretford, Manchester John Henry Wrigley Receiving Clerk Marian Lumby    
1920 07 28 FOWLER Ibbetson 25 B Overlooker Worsted Spinning 1 Spring Valley, Stanningley Albert Fowler Boot & Shoe Maker Jonathan Fowler   CE66/A/88
  DURHAM Elsie Maud 27 S Weaver 35 Vermont Street, Stanningley Charles Harrison Durham Blacksmith Beatrice Durham, C H Durham    
1920 07 31 PEACE Granville 19 B Brick Glazier 1 Elmfield Road, Wortley, Leeds Moses Peace Brush Maker Bramworth Dyson   CE66/A/89
  COULSON Eleanor 21 S Weaver 23 Swinnow Lane, Stanningley James Coulson (dec'd) Labourer Harold Hirst    
1920 07 31 MARSHALL Edwin 25 B Wool Spinner 4 Vernon Place, Stanningley Edwin Marshall Labourer Oswald Marshall   CE66/A/90
  HULLAH Annie 24 S Tailor's Finisher 24 Town Street, Stanningley George Hullah Warehouseman Alice Hullah, George Hullah    
1920 07 31 WHITELEY Ernest 23 B Erector 20 Milner Fold, Fartown, Pudsey Thomas Lawrence Grunwell Whiteley Currier J A Fletcher   CE66/A/91
  FLETCHER Isabella 23 S Presser 22 Seymour Street, Stanningley John Atkinson Fletcher Weaver Annie Fletcher, John Atkinson Fletcher    
1920 07 31 THREAPLETON Bertie 23 B Labourer 353 Stanningley Road, Stanningley William Threapleton Stoker Charles Farrar   CE66/A/92
  FARRAR Hannah Elizabeth 26 S Warper Worsted Mill 5 Trilby Street, Stanningley Walter Farrar Enameller Linda Threapleton    
1920 08 07 WRIGHT John Albert 20 B Royal Marine (Private) 2 Church Hill Street, Stanningley John William Wright Dyer's Labourer Ernest Murgatroyd By Licence CE66/A/93
  FLANIGAN Gertrude 23 S Weaver 2 Church Hill Street, Stanningley Michael Flanigan Bricklayer Gertrude Toulson    
1920 08 14 WALKER Egbert Harold 27 B Designer 174 Lower Wortley Road, Lower Wortley, Leeds Samuel Austin Walker Night Patrol Man Frank Walker   CE66/A/94
  MIDGLEY Priscilla 25 S Clerk 7 St Thomas Avenue, Stanningley John William Midgley Textile Worker Maud Midgley    
1920 08 14 JOYNT Wilfred Edward 29 W Iron Moulder 5 Seymour Street, Stanningley Andrew Joynt (dec'd) Farmer William Broadbent   CE66/A/95
  BROADBENT Lilian 22 S . 7 Seymour Street, Stanningley Benjamin Broadbent Miner Elsie Joynt    
1920 08 21 SMITH James 28 B Miner 52 Smalewell Road, Pudsey Hetty Smith Tailoress Thomas Brearley Illegitimate CE66/A/96
  MARSHALL Christiana Sowden 27 S Dressmaker 18 Hillside Mount, Stanningley Matthew Marshall (dec'd) Boilermaker Esther Ann Mangles    
1920 08 23 WHITELEY Lewis 23 B Grocer's Assistant 25 Garfield Terrace, Stanningley John Whiteley (dec'd) Tanner Samuel Ward   CE66/A/97
  DALBY Maud 22 S Minder Woollen Mill 25 Garfield Terrace, Stanningley Alfred Dalby Minder Woollen Mill Edith Ward    
1920 08 28 MORTIMER Ervin Kershaw 23 B Bookbinder 1 Rosemont Avenue, Bramley Christopher Mortimer Engineer W H Parker   CE66/A/98
  GIBSON Mary Jane 24 S Comber 9 Woods Square, Stanningley James Gibson Labourer E Lumb    
1920 10 23 BROADBENT Lewis 19 B Miner 15 Warrengate, Wakefield David Broadbent Miner Harry Crawley   CE66/A/99
  MARSHALL Eva 21 S Weaver 7 Coniston Mount, Stanningley Irwin Marshall (dec'd) Labourer Ida Ross, Richard Harris    
1920 11 06 LOCKWOOD Frank 24 B Painter 8 Church Hill Place, Stanningley Joe Lockwood Dyer's Labourer Tom Naylor   CE66/A/100
  POULTER Louise 24 S Weaver 2 Church Hill Mount, Stanningley Walter Poulter Saw Mechanic Ada Poulter    
1920 11 27 THOMPSON Charles 25 B Cloth Miller 7 St Thomas Street, Stanningley John William Thompson (dec'd) Insurance Agent John William Thompson   CE66/A/101
  MIDGLEY Maud 23 S Weaver 7 St Thomas Street, Stanningley John William Midgley Textile Worker John William Midgley    
1920 11 10 HIGGINS Harold Percy 30 B Pattern Weaver 2 North View Street, Stanningley Joseph Higgins (dec'd) Overlooker L Marsden   CE66/A/102
  MARSDEN Clara Annie 31 S Weaver 16 Town Street, Stanningley Joseph Abner Marsden (dec'd) Overlooker E Britton, M Higgins    
1920 12 18 CHILD Arthur 21 B Labourer 2 Harley Street, Stanningley Luther Child Warper Ben Alfred Child   CE66/A/103
  GREY Mary Jane 27 W Spinner 4 Croft Place, Lowtown, Pudsey Henry Todd (dec'd) Labourer Eva Littleproud    
1920 12 18 TATTERTON Robert Henry 19 B Drayman 15 Wyther Lane, Bramley Robert Tatterton Cartman Arthur Hartley   CE66/A/104
  COGGINS Lily 20 S Minder Woollen Mill 8 Brickfield Place, Stanningley Sam Coggins Labourer Mabel Bell    
1920 12 22 TAYLOR Harry 27 B Engineer 152 Willow Bank, Farsley Frederick Taylor Engine Tenter Sydney T Gill   CE66/A/105
  ONYON Priscilla 29 S . 28 Brickfield Place, Stanningley Fred Onyon Bricklayer Gerty Onyon, Edwin Charles Taylor    
1920 12 27 CANTRELL Jim 25 B Labourer 22 Bath Road, Bramley Joseph Cantrell Corporation Employee Johnny Cantrell   CE66/A/106
  BANKS Elsie 23 S Weaver 11 North View Terrace, Stanningley Henry Beckwith Banks Labourer Olive Pywell    
1920 12 28 LIDDON Wilfrid 21 B Labourer 16 Church Hill Terrace, Stanningley James Liddon Labourer J W Sharp   CE66/A/107
  SHARP Ivy 20 S Weaver 16 Church Hill Terrace, Stanningley John William Sharp Labourer J Walker, N Sharp    
1921 01 01 WRIGHT James 33 W Police Constable 15 Cowley Road, Rodley Thomas Wright (dec'd) Merchant Thomas John Sandford By Licence CE66/A/108
  BROOK Margaret 24 S . 210 Town Street, Bramley Charles Brook Farmer Catherine Sandford    
1921 02 26 SYKES Arthur Preston 25 B Painter 17 Fern Terrace, Stanningley Herbert Sykes Woollen Fettler Archie? Wilks   CE66/A/109
  WILKS Ivy 24 S Weaver 17 Fern Terrace, Stanningley William Wilks Plumber Nellie Sykes    
1921 03 26 JOWETT Arthur 22 B Turner 17 Britannia Street, Stanningley Samuel Jowett Boot Repairer Sam Wilks   CE66/A/110
  DICKINSON Lily 23 S Weaver 17 Britannia Street, Stanningley James Dickinson(dec'd) Labourer Eva Doris Atkinson    
1921 03 28 REYNARD Fred 31 B Teamer 9 Hillside Mount, Stanningley James Reynard Labourer Samuel Lumby   CE66/A/111
  LUMBY Alice 27 S Millhand 1 Roberts Yard, Stanningley Samuel Lumby Labourer William Reynard    
1921 04 04 BRIDGE John Proctor 39 B Clerk in Holy Orders Stanningley Rectory, Leeds James Bridge (dec'd) Artistic Decorator William Edward Hayward   CE66/A/112
  GIBSON Phyllis May 21 S . 16 Victoria Terrace, Stanningley Samuel Gibson Waste Merchant Ella Wright    
1921 04 09 BOND Sidney George 25 B Collier 2 Harley Street, Stanningley John William Bond Gardener Mary Jane Swallow   CE66/A/113
  CHILD Lily 25 S . 2 Harley Street, Stanningley Luther Child Cotton Warper Willie Wilcock    
1921 04 14 WAITE Herbert 35 B Carpenter 374 Broad Lane, Bramley William Waite (dec'd) Farmer's Bailiff Harry Shires By Licence CE66/A/114
  TODD Elsie 25 S . 21 Town Street, Stanningley Harry Todd Painter Irene Mary Wood    
1921 04 18 GIBSON Samuel 62 W Waste Merchant 16 Victoria Terrace, Stanningley William Gibson (dec'd) Weaver Charles Brimer? By Licence CE66/A/115
  BOOTH Sarah Ann 57 S Ex-certificated Teacher 5 Victoria Terrace, Stanningley Joseph Booth (dec'd) Tailor & Draper Simeon Sharp    
1921 04 30 CARTER Ben 26 B Twister 9 Coniston Street, Stanningley Samuel Carter Boilermaker Sydney Wade By Licence CE66/A/116
  HARGREAVES Doris 26 W Mender 10 Bank Terrace, Stanningley Sam Wade Fitter Hilda Wheatley    
1921 05 14 LESLIE Daniel 43 B Painter 6 Sunbeam Avenue, Beeston Hill, Leeds Daniel Leslie (dec'd) Watchmaker Thomas Pickering By Licence CE66/A/117
  JACKSON Harriet Alice 32 S . 37 Cooperative Buildings, Stanningley William Edwin Jackson Moulder Hilda Jackson    
1921 07 02 BROWN Fredrick 27 B Cloth Miller 20 North Street, Farsley Thomas Brown (dec'd) Farmer Charles Harrison Durham   CE66/A/118
  DURHAM Mabel Elizabeth 37 S Weaver 35 Vermont Street, Stanningley Charles Harrison Durham Blacksmith Elsie M Fowler    
1921 07 02 STRICKLAND Alfred Henry 27 B Progress Clerk 7 Greenside Villas, Pudsey Harry Strickland Woollen Warper Fred Wilson   CE66/A/119
  ROSS Dorothy Jane 25 S Mender 370 Broad Lane, Bramley Ernest Ross Boot Manufacturer Alf K Ross    
1921 07 16 WADDELOW William George 25 B Railway Worker 73 Main Street, East Ardsley George William Waddelow Railway Guard Charles H Durham   CE66/A/120
  DURHAM Beatrice Violet 24 S Warper 35 Vermont Street, Stanningley Charles Harrison Durham Blacksmith Frances Lister, Ernest Waddelow    
1921 07 19 PICK Albert Frederick 26 B Gardener Ivy Villa, Brantham, Suffolk William Pick Gardener John William Ransley   CE66/A/121
  MARSHMAN Ethel 30 S Weaver 19 Garfield Street, Stanningley George Marshman Labourer Frances? West    
1921 08 20 TOMLINSON Leonard 29 B Tramways Employee 13 Yarm Place, Beeston William Henrt Tomlinson Mechanic Joseph Brown   CE66/A/122
  BROWN Alice 27 S Weaver 15 Church Hill Street, Stanningley Joseph Brown Mill Operative Elsie Tomlinson    
1921 09 24 CHRISTMAS Frank 28 B Driller 91 Town Street, Stanningley John Christmas Saddler John William Brett   CE66/A/123
  BRETT Alice 33 S Weaver 9 St Thomas Street, Stanningley John William Brett Timekeeper Edith Brett, William Hudson    
1921 09 24 WEBSTER Leonard Simpson 27 B Tailor's Presser 103 Valley Road, Pudsey Milner Webster Warehouseman J Ball   CE66/A/124
  BALL Emily 24 S Mill Operative 1 Astor Street, Stanningley Henry Ball Mule Spinner J A Webster    
1921 12 24 BEDFORD Gilbert 22 B Wheelsmith 19 Arkwright Street, Armley George Bedford Spindle Maker Walter Bedford   CE66/A/125
  ROTHERY Polly Sigston 21 S Spinner 33 Vermont Street, Stanningley James Rothery Tanner Esther Hinchliffe    
1922 02 07 CAWOOD Alfred 23 B Farmer Boot & Shoe Inn, Parkfield, South Milford Arthur Cawood Farmer Thomas Johnson By Licence CE66/A/126
  SAYLES Gertrude 31 S Insurance Agent 6 St Thomas Avenue, Stanningley Frank Sayles Wood Bailiff Elizabeth Johnson    
1922 02 25 MARSHALL Squire 28 B Warehouseman 2 Springfield Terrace, Bramley Squire Fox Marshall (dec'd) Grocer Edgar Walker   CE66/A/127
  HOPPER Annie 32 S . 19 Half Mile, Stanningley William Hopper (dec'd) Joiner John Lovett    
1922 03 25 ROBINSON Frank 25 B Clerk & Canvasser Lawn Lodge, Burley-in-Wharfedale William Henry Robinson Gardener Albert E Stockwell   CE66/A/128
  STOCKWELL May 25 S Minder 15 Bright Street, Stanningley Albert Edward Stockwell School Caretaker Harold Paget    
1922 04 04 DIXON Henry 32 B Agriculturist Bilsby Hall Farm, Bilsby, Lincoln Fred Dixon (dec'd) Farmer Reginald Glover   CE66/A/129
  TURNER Gladys Mary 30 S Weaver 20 Garfield Street, Stanningley William Turner Boot Maker William Turner    
1922 04 08 GAUNT Ernest 24 B Woollen Spinner 4 Marsh, Pudsey Arthur Gaunt (dec'd) Burler in Woollen Mill Frank Sykes Pritchard   CE66/A/130
  SPRINGTHORPE Eliza Ann 25 S Confectioner 83 Town Street, Stanningley Thomas Springthorpe Confectioner E Springthorpe    
1922 04 15 NORTON Herbert 26 B Warehouseman 22 Sun Street, Farsley Harry Norton (dec'd) Painter Harry Raistrick   CE66/A/131
  RAISTRICK Lily 27 S Winder 82 Elmwood Yard, Stanningley Oliver Raistrick (dec'd) Labourer Ivy Ward    
1922 04 15 CLOUGH Stocks 22 B Textile Worker 22 Garfield Terrace, Stanningley Robert Holmes Clough Textile Worker Harold Clough   CE66/A/132
  COMPTON Lily 23 S Textile Worker 20 Bradley Hill Terrace, Stanningley Isaac Jukes Compton Blacksmith Clara Illingworth    
1922 06 03 THORPE Albert 24 B Warehouseman 3 Nora Road, Stanningley Richard Thorpe Miner William Perrigo   CE66/A/133
  PERRIGO Sarah Hannah 24 S Twister 7 Nora Road, Stanningley John Perrigo Dyer's Labourer Amy Perrigo    
1922 06 03 TAYLOR Joseph 29 B Carpet Weaver 14 Platt Street, Liversedge Thomas Taylor Dyer's Labourer James Taylor   CE66/A/134
  WISE Elsie 25 S . 2 Randolph Street, Stanningley Charles Wise Gardener Charles Wise    
1922 06 03 BOOTH Willie 32 B Drawing Overlooker 18 Intake Lane, Stanningley Arthur Booth Gardener E Booth   CE66/A/135
  LAMBERT Annie 32 S Weaver Moor View, Farsley Charles Arthur Lambert Turner Charles A Lambert    
1922 06 06 BRAGG Arthur 22 B Iron & Steel Fettler 12 Swinnow Street, Stanningley Herbert Bragg Shoe Artist Herbert Rhodes   CE66/A/136
  RHODES Selina 22 S Twister 3 Robin Lane, Pudsey Herbert Rhodes Labourer Ivy Rhodes    
1922 06 06 STANSFIELD Frank 25 B Draughtsman Vickersdale House, Stanningley Frederick George Stansfield Manager Fred Shires? Harry Moore   CE66/A/137
  MOORE Ada 23 S . 9 Park Top, Stanningley Harry Moore Railway Clerk Edna Moore, F G Stansfield    
1922 06 07 PONTEFRACT Frank Leslie 28 B Manufacturer Osborne House, Cemetery Road, Pudsey Henry Pontefract Manufacturer R Shaw   CE66/A/138
  BOOTH Emily 28 S . 2 Gladstone Terrace, Stanningley William Booth Engineer M C Pontefract    
1922 08 05 RHODES George William 22 B Joiner 3 Ripley Terrace, Stanningley John William Rhodes Spring Maker Ada Rowley   CE66/A/139
  HORNER Sarah Jane 24 S Domestic Service 3 Ripley Terrace, Stanningley John Horner Publican Gwendoline Alice Biker    
1922 08 19 WALLEY George Arthur 31 B Miner Hermit Lane, Higham, Barnsley John Walley Retired Miner Ernest Dixon By Licence CE66/A/140
  DIXON Mary Jane 28 S Millhand 396 Bradley Hill Place, Stanningley Joe Dixon Labourer Hannah Boocock    
1922 12 23 RYAN Ernest 22 B Erector 15 Aberdeen Road, Armley John Thomas Eustace Ryan Foreman Mechanic Harry Moss   CE66/A/141
  BRODY Ethel 22 S Millhand 5 Swinnow Place, Stanningley Andrew Brody Publican Edith Brody    
1922 12 23 HIRST John 40 B Carter 28 Crimbles, Lowtown, Pudsey George Hirst (dec'd) Currier * Holder   CE66/A/142
  HACKETT Mary 43 W . 217 Swinnow Road, Stanningley John William Priestley (dec'd0 Boot Employee Florence Hirst    
1922 12 23 MILNES Allan 24 B Locomotive Fireman 11 Back Beech Terrace, Fartown, Huddersfield James Milnes Labourer Joseph Henry Milnes   CE66/A/143
  WALKER Doris 27 S Woollen Weaver 6 Hillside Mount, Stanningley Charles Henry Walker Boot Repairer Mary Walker    
1923 01 27 WILCOCK Harry 27 B Machine Hand Engineering 2 Highbury Grove, Pudsey Hiram Farrar Wilcock Boot Employee Hiram Wilcock   CE66/A/144
  WEBSTER Nellie 26 S Weaver 11 Church Hill Mount, Stanningley Frederick Richard Arthur Webster Turner Florence Parkinson    
1923 02 12 ROUNDHILL Benjamin 23 B Fruiterer 6 Lane End Terrace, Pudsey Jess Roundhill Labourer Harry Cooper   CE66/A/145
  JESSOP Rebecca 23 S Millhand 6 Lane End Terrace, Pudsey Charles Jessop (dec'd) Labourer Annie Jessop    
1923 04 02 CLARKE Frederick Henry 28 B Machinist Castlethorpe, Stoney, Stratford Arthur Thomas Clarke Gas Fitter Leonard Selby   CE66/A/146
  RHODES Emma 28 S Weaver 15 Church Hill Mount, Stanningley Charles Rhodes (dec'd) Stoker F L Rhodes, Florence Rhodes    
1923 04 02 GIBSON Walter 33 B Glass Worker 5 Garden Place, Hunslet Walter Gibson Warehouseman Daniel Dugdale   CE66/A/147
  DUGDALE Ellen 34 S Weaver 291 Swinnow Road, Stanningley Jacob Cantrell Iron Moulder Gladys Hudson    
1923 05 19 RAISTRICK Harry 31 B Lead Worker 11 Harrison Avenue, Stanningley Oliver Raistrick (dec'd) Fitter James A Elsworth   CE66/A/148
  ELSWORTH Clara 27 S Mender 11 Harrison Avenue, Stanningley James Arthur Elsworth Labourer Lily Norton    
1923 05 19 WADE Sydney 29 B Draughtsman 10 Bank Terrace, Stanningley Samuel Wade Fitter Benj H Wheatley   CE66/A/149
  WHEATLEY Hilda 27 S Housekeeper 16 Woodlands Grove, Farsley William Wheatley (dec'd) Weaving Overlooker G Wade, W Sugden    
1923 05 19 YARDLEY Sam 26 B Clerk 9 Hawthorne Place, New Wortley, Leeds John Richard Yardley Railway Inspector P House   CE66/A/150
  BOOTH Elizabeth 24 S Weaver 18 Intake Lane, Stanningley Arthur Booth Gardener E Booth    
1923 06 02 KENZIE Thomas Robert 22 B Railway Goods Guard 106 Spring Mill Street, West Bowling, Bradford Sydney Kenzie Railway Goods Guard Frank Kenzie   CE66/A/151
  LISTER Clara 26 S Weaver 12 School View, Stanningley William Lister Railway Platelayer Willie Lister    
1923 06 09 KIRBY Tom 27 B Mason's Labourer 4 Bankfield Terrace, Pudsey John William Kirby Blacksmith Brook Sykes   CE66/A/152
  SYKES Ada 24 S . 102 Town Street, Stanningley Brook Sykes Confectioner May Scotford    
1923 06 30 ASPINALL Alfred 23 B Painter 6 Bank Terrace, Stanningley William Aspinall Willier & Fettler John G Aspinall   CE66/A/153
  FENTON Florence 25 S Weaver 16 Waterhouse Terrace, Stanningley Walter Fountain Fenton Labourer Agnes Fenton    
1923 07 21 WRIGHT James 33 B Plumber's Labourer 61 Scarboro Terrace, Bramley Charles Wright Bricklayer's Labourer Melbourne Walker By Licence CE66/A/154
  THREAPLETON Ada 28 S . 12 Church Hill Mount, Stanningley Albert Threapleton Foundry Labourer Emily Fielding    
1923 07 25 ROLLIN Gilbert 32 B Insurance Newsagent 40 Wyther Park Road, Armley John Wiles Rollin Electrician Arthur Smith   CE66/A/155
  TAYLOR Ethel 25 S Typist 15 Garfield Terrace, Stanningley Harry Taylor Engineer Eliza Dobson, J W Rollin    
1923 08 04 LAX Harvey Bessford 23 B Miner 7 Seymour Street, Stanningley Thomas Harvey Lax Miner William Robinson   CE66/A/156
  BROADBENT Hannah Harrison 21 S . 7 Seymour Street, Stanningley Benjamin Arthur Broadbent Miner Sarah E Broadbent    
1923 08 18 WALKER John James 23 B Tinsmith 23 Gurney Street, Darlington Thomas William Walker Boilersmith F Rouse   CE66/A/157
  SOWERY Esther Ann 23 S French Drawer 11 Coal Hill Lane, Stanningley Benjamin Sowery Farmer Benjamin Sowery    
1923 09 03 DENTON Norman Lawrence 32 B Insurance Clerk 25 Grimthorpe Street, Headingley, Leeds Albert Thomas Denton (dec'd) Shuttle Maker Frederick Denton   CE66/A/158
  BROOKE Clara 32 S . 2 Church Hill Place, Stanningley Jacob Bennett Brooke Shoemaker Mary E Monks    
1923 09 08 WOOD Wilfred Webster 24 B Warehouseman 6 Glebe Street, South Parade, Pudsey Thomas Wood Stone Mason William Hobson   CE66/A/159
  WOOD Phyllis Mary 23 S Weaver 37 Vermont Street, Stanningley Willie Everingham Fireman Amilea A Wood    
1923 09 08 WILSON Wright 25 B Joiner 25 Thorpe Road, Pudsey William Wilson Boot Operative Edgar Walker   CE66/A/160
  WHARFE Rose Hannah 24 S . 23 North View Terrace, Stanningley Charles Wharfe Boiler Maker Beatrice Webster    
1923 09 15 CLAYTON Harry 27 B Motor Engineer 21 Nora Place, Stanningley Joseph Henry Clayton Engineer James Walker By Licence CE66/A/161
  STEAD Florence Victoria Robinson 28 S . 25 Off Scarboro Terrace, Stanningley John William Stead Forgeman Bertha Walker    
1923 09 15 WILKS Sam 25 B Fitter 18 Turner's Square, Stanningley William Wilks Plumber Albert Marshall   CE66/A/162
  ATKINSON Eva Doris 25 S Weaver 13 Seymour Street, Stanningley Alfred Atkinson Moulder Alice Atkinson    
1923 09 15 PRESTON John Robert 26 B Motor Mechanic 12 Ripley Place, Stanningley Frederick Preston Collier W F Farrar   CE66/A/163
  PARKINSON Florence 26 S Winder 12 Ripley Place, Stanningley James William Parkinson Engineer Edith Pickles    
1923 10 13 WOOLFORD Leonard 24 B Electrician 8 Land Street, Farsley James Woolford Motor Driver Ernest Woolford   CE66/A/164
  NEWMAN Florence 20 S Weaver 8 William Street, Stanningley William Newman Carrier Maria Dorothy Newman    
1923 10 27 LAWSON Ernest 22 B Moulder 34 Atlanta Street, Stanningley Fred Lawson Iron Dresser Thomas Henry Lawson   CE66/A/165
  BROOK Doris Wagstaff 21 S Drawer 34 Atlanta Street, Stanningley Joseph Yeadon Brook Labourer Edith Wagstaff    
1923 12 26 JOWETT Cyril 24 B Clerk 38 The Marsh, Pudsey William Jowett (dec'd) Stone Dresser James A Hudson   CE66/A/166
  HUDSON Mabel 20 S Weaver 203 Leeds & Bradford Road, Stanningley James Alfred Hudson Crane Maker Lilian Hudson    
1923 12 29 IBBOTSON John Thomas 52 W Labourer 58 Fountain Street, Godley, Hyde, Manchester Benjamin Ibbotson (dec'd) Carpenter Harry Wilks By Licence CE66/A/167
  WILSON Ellen 34 W . 18 Victoria Row, Stanningley John William Wilks Lamplighter R Taylor    
1924 01 02 READ Hedley 27 B Electrician 9 Taylor Terrace, Green Lane, Baildon Albert Hedley Read Draughtsman J Bradley Lambert   CE66/A/168
  LAMBERT Clara 23 S . 74 Elmwood Place, Stanningley John Lambert (dec'd) Grocer Albert Hedley Read, M E Lambert    
1924 02 23 TODD Lewis 21 B Boot Maker 21 Town Street, Stanningley Harry Todd Painter Thomas Martin   CE66/A/169
  MARTIN Hilda 25 S . 12 Trilby Street, Stanningley Thomas Martin Tailor Wilfred Metcalfe, Gladys Martin    
1924 04 19 EALES Walter 20 B Labourer 9 Swinnow Street, Stanningley William Eales Carter William James Dutton   CE66/A/170
  DUTTON Ada 23 S Drawer 3 Swinnow Place, Stanningley William James Dutton Striker Wilfred Lewis Evans    
1924 04 19 DUTSON Harold 25 B Warehouseman 11 St Lawrence Terrace, Pudsey John William Dutson Waste Merchant Benjamin Carter   CE66/A/171
  CARTER Florence 26 S Weaver 8 Half Mile, Stanningley Benjamin Carter Boiler Maker Edith Dutson    
1924 04 22 LUMBY William 22 B Cloth Finisher 9 Vermont Street, Stanningley John William Lumby (dec'd) Fitter William Albert Chantry   CE66/A/172
  CHANTRY Amy 23 S Mender 75 Idle Road, Undercliffe, Bradford John Samuel Chantry (dec'd) Bricklayer Agnes Lumby    
1924 06 07 HARVEY Robert Page 32 W Butcher 266 Town Street, Bramley William Edward Harvey Labourer George William Blakelock By Licence CE66/A/173
  WAINWRIGHT Florence Gertrude 32 W . 5 Lane End Mount, Stanningley George Hewson Labourer Frances Elizabeth Hickling    
1924 06 25 WISEMAN Harry 25 B Railway Employee 11 Ripley Mount, Stanningley George Wiseman (dec'd) Publican's Brewer Annie E Hargreaves By Licence CE66/A/174
  WRIGHT Connie 24 S Weaver 17 Whitelands, The Lanes, Pudsey Albert Wright Warp Dresser Mary Jones    
1924 08 02 KEIGHLEY Harry 24 B Fitter 30 Lastingham Road, Rodley Charles Keighley (dec'd) Fitter John Ridley?   CE66/A/175
  SCOTFORD Alice May 26 S Weaver 42 Cape Villas, Stanningley Alfred Scotford (decd) Carpenter Nelly Worth, W Keighley    
1924 08 02 WARD Fred 24 B Greengrocer? 21 Highbury Place, Stanningley Joseph Ward Millhand T L Gelder   CE66/A/176
  WILCOCK Ethel 24 S Mender 2 Highbury Grove, Pudsey Hiram Wilcock Cobbler Annie Russell    
1924 08 02 GRAHAM Harry 29 B Boot & Shoe Maker 11 Swinnow Terrace, Stanningley William Graham (dec'd) Boot & Shoe Maker W Wood   CE66/A/177
  HEWITT Albertina 27 S . 8 Victoria Terrace, Stanningley Jim Harry Hewitt (dec'd) Butcher & Publican A Hewitt, W Grunwell    
1924 08 16 GAUNT Joseph 23 B Overlooker 12 Fern Terrace, Stanningley Ephraim Gaunt Moulder David Tyne   CE66/A/178
  SMITH Jane Tyne 21 S Drawer 3 New Scarborough, Pudsey Foster Smith Willier Ida Smith, Bertie Gaunt    
1924 08 20 WAGSTAFF Donald Eric 24 B Hairdresser 31 Vermont Street, Stanningley John Wagstaff Blacksmith G Frankland   CE66/A/179
  FRANKLAND Mary 23 S Weaver 5 St Thomas Street, Stanningley George Frankland Boot Maker Edith Wagstaff    
1924 08 30 PROCTER Dennis Rider 28 B Clerk 3 Stansfield Square, Pudsey William James Procter Labourer Harold Procter   CE66/A/180
  ISHERWOOD Elizabeth 24 S Weaver 9 Church Hill Street, Stanningley Samuel Isherwood Labourer Annie Isherwood    
1924 11 22 PARKIN Robert 59 W Gas Worker 8 Victoria Row, Lowtown, Stanningley Edward Parkin (dec'd) Farmer James William Peacock   CE66/A/181
  BROWN Eden 50 W . 4 Town End Terrace, Lowtown, Stanningley Edward Boyes Ellis (dec'd) Tanner Kate Peacock    
1924 11 29 HARTLEY Joshua Farrer 74 W Labourer 16 St Thomas Avenue, Stanningley John Hartley (dec'd) Weaver John Thompson   CE66/A/182
  HOPKINSON Sarah 58 W . 16 St Thomas Avenue, Stanningley James Thompson (dec'd) Waste Dealer C Sutcliffe    
1924 11 29 SOWDEN Joseph 56 W Labourer 9 Fern Terrace, Stanningley Joseph Sowden (dec'd) Slater W Clarkson   CE66/A/183
  HINCHLIFFE Mary Ann 65 W . 9 Fern Terrace, Stanningley John Clough (dec'd) Mechanic A E Clarkson    
1924 12 20 PATCHETT Harry 21 B Dyer's Labourer 10 Coniston Street, Stanningley Jack Patchett (dec'd) Labourer Frank R Moorhouse   CE66/A/184
  STRINGER Annie 19 S Machinist 13 Wentworth Terrace, Leeds Tom Stringer Cartman Laura Annie Jones    
1925 02 21 DOBER William 23 B Warehouseman 14 Sun Street, Farsley Lorenzo Dober Labourer Walter Thornill By Licence CE66/A/185
  WARD Sarah 24 S Warper 82 Elmwood Yard, Stanningley Richard Ward Labourer Maud Ward    
1925 03 07 HUDSON William 25 B Sorting Clerk G.P.O. 15 Vickers Terrace, Stanningley John Hudson Labourer James Ward   CE66/A/186
  WARD Susan 24 S . 16 Whitaker Street, Farsley James Ward Insurance Agent Percy Redshaw, Grace Hudson    
1925 03 07 CLARKSON Charles 22 B Labourer 10 West Place, Stanningley Charles Clarkson (dec'd) Commercial Traveller R Cooper   CE66/A/187
  BENFOLD Matilda 22 S Drawer 10 West Place, Stanningley Richard Benfold Carrier Richard Benfold    
1925 04 11 HIGGINS Joseph John 23 B Mule Spinner 2 North View Street, Stanningley Joseph Higgins Weaving Overlooker Cecil Bulleyment   CE66/A/188
  BOOTH Annie 23 S Winder 18 Intake Lane, Stanningley Arthur Booth Blacksmith's Striker Eva Booth    
1925 04 11 STOCKWELL Harry 26 B Shop Assistant 15 Bright Street, Stanningley Albert Edward Stockwell Spinner Tomlinson Longley   CE66/A/189
  POULTER Ada 23 S Tailoress 2 Church Hill Mount, Stanningley Walter Poulter Wood Cutter Ada Johnson    
1925 04 13 MOODY Harold 24 B Solicitor's Clerk 105 Mary Street, Scunthorpe Alfred Stephen Moody Iron Moulder Joseph A Gamble   CE66/A/190
  GAMBLE Mabel Elizabeth 23 S Weaver 6 Queens Terrace, Stanningley Thomas Gamble Warp Dresser Elizabeth Moody    
1925 05 23 HULLAH George Henry 21 B Textile Operative 15 Trilby Street, Stanningley Robert Henry Hullah Cartman John William Kirby   CE66/A/191
  KIRBY Sarah 21 S . 15 Trilby Street, Stanningley John William Kirby Forgeman Nellie Hartford    
1925 06 02 ROBBINS Frank 28 B Shop Assistant 17 Clara Street, Farsley John Robbins Pattern Maker Tom Waite   CE66/A/192
  WAITE Amelia Bessie 25 S Typist 13 Butler Place, Stanningley Tow Waite Crane Driver Annie Robbins    
1925 07 11 MIDGLEY Sydney 26 B Railway Fireman Manor House, Barlby, Nr Selby Thomas Midgley Platelayer S Rhodes   CE66/A/193
  HORNER Alice 25 S . 3 Ripley Terrace, Stanningley John William Horner Retired Policeman Vera Bond    
1925 07 25 MARSHALL Oswald 27 B Moulder 4 Vernon Place, Stanningley Edwin Marshall Labourer George Hullah   CE66/A/194
  HULLAH Alice 27 S Weaver 41 Town Street, Stanningley George Hullah Warehouseman Clara Fowler, Minnie Smith    
1925 08 01 WAITE Wilfred 20 B Motor Driver 2 Hill Side View, Stanningley Arthur Waite Kitchen Range Fitter Harry Roberts Britton   CE66/A/195
  GARNER Olga 20 S Mill Operative 16 Town Street, Stanningley Walter Garner Miner Lily Waite    
1925 08 01 GREENWOOD William 32 B Plater 5 Vernon Place, Stanningley Robert Greenwood Pattern Maker Clifford Crowther   CE66/A/196
  WALKER Mary 32 S Mill Operative 4 Vickers Place, Stanningley Charles Walker Boot Operative Florence Walker, Joseph Walker    
1925 08 01 RAWSON Lewis 22 B Labourer Broomfield House, Farsley Tom Rawson Labourer Thomas Robert Wood   CE66/A/197
  WOOD Irene Mary 23 S Weaver 374 Broad Lane, Stanningley Thomas Robert Wood Fitter Annie E Wood, R Hill    
1925 08 22 MARSHALL Albert 26 B Cloth Finisher 17 North View Terrace, Stanningley Matthew Marshall Boiler Maker Sam Wilks   CE66/A/198
  ATKINSON Alice 24 S Weaver 10 Seymour Street, Stanningley Alfred Atkinson Moulder Eva Doris Wilks    
1925 08 31 HUDSON Walter 25 B Carting Agent 5 Swinnow Place, Stanningley Arthur Hudson Carting Agent Harold Hudson   CE66/A/199
  BRODY Edith 26 S Shop Assistant 5 Swinnow Place, Stanningley Andrew Brody Publican Annie Hudson    
1925 09 14 WEST William Bruce 26 B Mining Engineer Oak Villa, Broad Lane, Bramley William Ernest West School Master W E West   CE66/A/200
  FLETCHER Kate 33 S . Moorland View, Stanningley Joseph Fletcher Company Director J Fletcher, J T West    
1925 09 21 DOWLING Herbert 28 B Fruit Salesman 27 Bierley Lane, Dudley Hill, Bradford Harry Waterhouse Dowling Traveller Harold Fitton   CE66/A/201
  SEED Eva 27 S Weaver 17 Hillside Mount, Stanningley James Seed Joiner Arthur Dowling    
1925 11 21 LANGLEY Harry Vernon 32 B Draughtsman 14 Half Mile, Stanningley John Albert Langley Grocer George Dunhill   CE66/A/202
  MIDGLEY Mabel Kate 28 S Twister 4 Brickfield Place, Stanningley Ernest Mark Midgley Corporation Employee Jane Langley, E Midgley    
1925 12 21 GAUNT Lawrence 26 B Mule Spinner 5 Bethel Terrace, Stanningley George Herbert Gaunt Stone Mason John Hutchinson   CE66/A/203
  LILEY Edith 23 S Twister 5 Swinnow Street, Stanningley Charles Liley (dec'd) Wool Dryer Rebecca Liley    
1925 12 24 SUGDEN Willie 25 B Engineer 22 Town End Yard, Bramley Isaac Sugden Boot & Shoe Maker Norman Sugden   CE66/A/204
  WADE Gladys 24 S Typist 5 Ada Place, Stanningley Samuel Farrar Wade Engineer Sydney Wade    
1925 12 24 SMITH William 26 B Spinning Overlooker 16 Woodgate, Leicester Arthur Antony Smith (dec'd) Shoe Operative William Lumley Pickard   CE66/A/205
  SUTHERLAND Ivy Irene 23 S . 11 Astor Street, Stanningley James Colin Sutherland (dec'd) Moulder Rose Evelyn Smith    
1926 03 06 WATSON Bernard 23 B Farmer 8 Ripley Mount, Stanningley John William Dixon Watson (dec'd) Farmer John E Wormald By Licence CE66/A/206
  HARTLEY Amy 28 S Weaver 8 Ripley Mount, Stanningley Johhn William Hartley Cloth Miller Minnie Wormald    
1926 04 03 SCHOFIELD Harold 28 B Organ Builder 10 Ripley Mount, Stanningley Thomas Schofield Oil Refiner Joseph A Ingham   CE66/A/207
  MONKMAN Edith 25 S Weaver 12 St Thomas Avenue, Stanningley James Monkman Sexton & Verger Ethel Monkman, J Monkman    
1926 04 05 THOMPSON Frank 23 B Labourer 9 Watkinson Buildings, Stanningley Richard Thompson Labourer Richard Thompson   CE66/A/208
  RILEY Florrie 20 S Spinner 31 Long Row, Marsh, Pudsey Joseph John Riley (dec'd) Mechanic Florence Riley    
1926 04 17 PRATT Archibald 27 B Mechanic 25 Eggleston Street, Rodley James Pratt Builder W Garner   CE66/A/209
  GARNER Florence 28 S Reed & Heald Maker 17 Nora Place, Stanningley Walter Garner Weights Clerk M E Pratt, C Pratt    
1926 05 22 POLLARD Samuel 28 B Labourer 4 St Thomas Street, Stanningley William Nettleton Labourer J C Carter   CE66/A/210
  CARTER Harriet Elizabeth 27 S Twister 4 St Thomas Street, Stanningley Alfred Carter (dec'd) Mechanic L Carter, G H Pritchard    
1926 05 22 DUNHILL George 23 B Cleaner 15 Granite Street, Armley George Dunhill Surface Grinder Thomas Midgley   CE66/A/211
  MIDGLEY Emily 27 S Twister 4 Brickfield Place, Stanningley Ernest Mark Midgley Corporation Employee Alice Midgley    
1926 06 05 MIDGLEY Harry 22 B Plater 7 St Thomas Avenue, Stanningley John William Midgley Core Maker George Herbert Gaunt   CE66/A/212
  GRUNDY Edith Annie 22 S Shop Assistant 1 Ripley Terrace, Stanningley George Herbert Grundy Salesman Alpha Hudson    
1926 07 31 GRUNWELL Wilfrid 28 B Woolcomber 14 Oldfield Lane, Wortley Frank Grunwell Grocer H Graham   CE66/A/213
  HEWITT Ann 27 S Draper 5 Victoria Terrace, Stanningley Jim Harry Hewitt (dec'd) Butcher A Graham    
1926 08 02 BROWN William 21 B Painter 15 Church Hill Place, Stanningley John William Brown Painter B Pilch   CE66/A/214
  PILCH Annie Elizabeth 24 S Mender 15 Church Hill Place, Stanningley Valentine Austin Pilch Blacksmith Beatrice Pilch    
1926 08 14 FIGTREE Albert 56 W Grease Extractor 72 South View Road, East Bierley, Bradford William Figtree (dec'd) Coke Burner C W Marriner   CE66/A/215
  THOMPSON Eliza 58 W Mill Hand 14 Newell's Place, Stanningley William Thorpe (dec'd) Mason A H Thompson    
1926 08 14 THOMPSON William Morris 21 B Labourer 14 Newell's Place, Stanningley George Morris Thompson (dec'd) Boot Maker A Thompson   CE66/A/216
  SPRINGTHORPE Ellen 27 S Confectioner 83 Town Street, Stanningley Thomas Springthorpe Confectioner D Stebbings, R Springthorpe    
1926 08 21 BRAITHWAITE Alfred 29 B Textile Worker 4 Newton Square, New Farnley Alfred Braithwaite (dec'd) Forgeman Henry Surr   CE66/A/217
  SURR Lucy 30 S Textile Worker 12 Nora Road, Stanningley Henry Surr Labourer Florence Surr, Robert Arthur Burton    
1926 12 20 CHAPMAN Herbert 20 B Fitter 9 Ripley Mount, Stanningley Joseph Chapman Furnaceman Willie Rhodes By Licence CE66/A/218
  OSBORNE Alice 22 S Domestic Servant 16 Victor Road, Heaton, Bradford Harry Osborne Mill Boilerman Frances Rhodes    
1926 12 27 HUNTER Joseph William 25 B Pipe Fitter 80 Swinnow Lane, Stanningley Edward Hunter Labourer Harry Illingworth   CE66/A/219
  MILLS Ruth 23 S Twister 2 Star Yard, Tong Road, Wortley Arthur Mills (dec'd) Brickmaker Ida Hunter    
1927 04 16 RAISTRICK James 27 B Shunter 7 Coniston Place, Stanningley James Raistrick (dec'd) Miner Sam Harry Myers   CE66/A/220
  BROWN Hilda 35 W Weaver 7 Coniston Place, Stanningley William Brooke (dec'd) Joiner Louie Cook    
1927 04 16 GARTH George Arthur 27 B Rivetter 19 Bright Street, Stanningley Walter Garth (dec'd) Plater Simeon Elsworth   CE66/A/221
  LLOYD Annie 24 S Twister 6 Rosebury Terrace, Stanningley Lilian Lloyd (dec'd) (mother) Millhand Elsie Hutchinson    
1927 04 16 HALL Clifford 20 B Mill Hand 20 Brighton Grove, Bramley Arthur Hall Railway Employee R Hartley   CE66/A/222
  GAUNT Lavinia 22 S Weaver 15 Coniston Street, Stanningley John Gaunt Labourer Fanny Gaunt    
1927 04 18 CAWSON Isaac Ernest 57 W Labourer 11 Church Hill Terrace, Stanningley Thomas Cawson (dec'd) Millhand Spencer Slater   CE66/A/223
  DEAN Annie 51 S . 11 Church Hill Terrace, Stanningley William Dean (dec'd) Millhand Emma Holmes    
1927 06 18 TOWNSEND Walter Kendal 27 B Painter 356 Town Street, Bramley Edmund Townsend (dec'd) Joiner R A Foster   CE66/A/224
  FOSTER Kathleen 22 S Mender 22 Swinnow Lane, Stanningley Robert Allen Foster Insurance Agent L Saville    
1927 07 23 DIXON Ernest 26 B Professional Footballer 396 Bradley Hill Place, Stanningley Joe Dixon Labourer Arthur Pearson   CE66/A/225
  BOOTH Edie 23 S Cardboard Box Employee 18 Intake Lane, Stanningley Arthur Booth Blacksmith's Striker Dora Booth    
1927 07 23 PICKARD William Lumley 27 B Gaslight Attendant 12 King Street, Stanningley Benjamin Perkin Pickard Boot Finisher George Pearce   CE66/A/226
  SUTHERLAND Beatrice Alice 27 S Twister 11 Astor Street, Stanningley James Colin Sutherland (dec'd) Moulder J Sutherland    
1927 08 13 JACKSON Arthur 26 B Fitter 7 Dickens Street, West Bowling, Bradford Edward Jackson Plumber William Backhouse   CE66/A/227
  BACKHOUSE Alice 27 S Twister 10 Atlanta Street, Stanningley William Backhouse Boot & Shoe Maker Edith Jackson    
1927 08 15 ROGERS Joseph 47 B Carpenter's Assistant 41 Brunswick Road, Pudsey Joshua Rogers (dec'd) Joiner Henry Pannett   CE66/A/228
  PANNETT Emily Jane 37 S Millhand 12 Half Mile Lane, Stanningley Henry Pannett Blacksmith's Striker H K Rogers    
1927 08 20 BALL Joseph 27 B Worsted Spinner 1 Astor Street, Stanningley Henry Ball Worsted Spinner Ralph Wood By Licence CE66/A/229
  PERCIVAL Maud 19 S Domestic Servant 53 Wortley Place, Hemsworth Walter James Percival (dec'd) Miner Mary Ball    
1927 09 24 WARD Peter 23 B Labourer 11 Warder Street, New Wortley John Thomas Ward Platelayer Peter Ward   CE66/A/230
  WOOD Annie 20 S Spinner 6 Grangefield Road, Stanningley John William Wood Hawker Margaret Gillroy    
1927 12 21 MILNES Jack 24 B Colour Designer Rosegarth, Old Road, Farsley Joseph Milnes Manager Joseph Milnes   CE66/A/231
  MOORE Edna Annie 23 S . 31 Wesley Road, Stanningley Harry Moore Railway Clerk Harry Moore, Eric Milnes    
1927 12 24 MILLER John Squire 21 B Mule Piecer 16 Swinnow Place, Stanningley Harry Miller (dec'd) Boiler Maker Fred Wagstaff   CE66/A/232
  WAGSTAFF May 21 S Winder 16 Swinnow Place, Stanningley Fred Wagstaff Labourer Olive Wagstaff    
1927 12 24 NORMINGTON Frederick 26 B Fitter 9 Albert Street, Stanningley Joseph Henry Normington (dec'd) Labourer J R Powell   CE66/A/233
  GUEST Mabel 31 S Boot Machinist 9 Albert Street, Stanningley Thomas Henry Guest Labourer E J Marshall    
1928 02 18 HUDSON George 21 B Beamer 5 Ripley Mount, Stanningley Joseph Henry Hudson Moulder Leonard Aspinall   CE66/A/234
  WOOD Edna 21 S Typist 10 Nora Place, Stanningley John Lewens Wood (dec'd) Bricklayer Gladys Hudson Entry John Lewance  
1928 02 25 LEWIS William 26 B Weavers Overlooker Fleece Inn, Pudsey Joseph Edmund Lewis (dec'd) Stone Mason G Parkin   CE66/A/235
  SOUTHERN Mary Ellen 26 S . Britannia Hotel, Pudsey John Southern Publican C Southern    
1928 03 03 PRESSLEY John Charles 25 B Engineer 7 Coniston Place, Stanningley John Pressley Builder F Williams   CE66/A/236
  PAYLOR Edith Emily 24 S Twister 16 Top Fold, Upper Wortley Arthur Paylor Blacksmith E Paylor    
1928 04 07 LAMMIMAN Harry 31 W Wholesale Clothier 302 Stanningley Road, Stanningley Charles William Lammiman Boot repairer Charles Day   CE66/A/237
  WALKER Violet 22 S . 302 Stanningley Road, Stanningley James Henry Walker Fettler Kathleen Cressey    
1928 04 28 BUTCHER Ben 22 B Miner 3 Southernhay Place, Wakefield John Edward Butcher Miner A E Wood   CE66/A/238
  WOOD Clara Jane 25 S Laundress 374 Broad Lane, Stanningley Thomas Robert Wood Railway Employee J T Cook, Thomas Robert Wood    
1928 04 25 BELLWOOD Walter Priestley 22 B Millhand 79 Waterloo Road, Pudsey David Bellwood Warp Twister Robert Graver   CE66/A/239
  GRAVER Lily 22 S Millhand 11 Britannia Street, Stanningley Robert Graver Joiner Irwin Graver    
1928 05 26 THOMPSON Norris 26 B Mule Piecer 2 Vicarage Place, Kirkstall John Henry Thompson (dec'd) Joiner George H Thompson   CE66/A/240
  JOHNSTONE Ada 26 S Spinner 11 Ripley Mount, Stanningley Alexander Johnstone Labourer Lily Blackburn    
1928 07 14 STANHOPE John 22 B Gas Labourer 114 Town Street, Stanningley Charles Edward Stanhope Gas Labourer E A Stanhope   CE66/A/241
  NICHOLS Doris 22 S Twister 114 Town Street, Stanningley Fred Nichols (dec'd) Fitter J H Sewell, George W Jackson    
1928 08 04 SPRINGTHORPE John William 22 B Millhand 22 Slater's Buildings, Stanningley John Sykes Springthorpe (dec'd) Gardener Freddy Walker   CE66/A/242
  WALKER Elsie 23 S Twister 3 Nora Road, Stanningley Freddy Walker Dyer's Labourer Lilian Johnson, J Walker    
1928 08 11 GOODAIRE Harry 24 B Cotton Warper 3 Laura Street, All Souls Road, Halifax Ernest Goodaire (dec'd) Cotton Warper Arthur Lumby   CE66/A/243
  MARTIN Martha 24 S Drawer 9 Astor Street, Stanningley Thomas Martin (dec'd) Tailor J Martin    
1928 08 18 BARSBY Frank 20 B Warehouseman 2 Church Hill Terrace, Stanningley Walter Barsby Warehouseman Benson Barsby   CE66/A/244
  BOOTH Hilda 22 S Twister 7 Albert Street, Stanningley George Booth Dyer Agnes Murphy    
1928 10 01 ROSS James Arthur 25 B Fitter 86 Wharrels Avenue, Lowtown, Pudsey George Appleyard Ross Tripe Dresser G A Ross   CE66/A/245
  HUDSON Agnes 25 S Mender 21 Vermont Street, Stanningley George Hudson Fitter H M Hudson, W H Rhodes    
1928 10 20 STOCKWELL Anthony 30 B Engineer 18 Town Street, Stanningley Arthur Stockwell Fitter Albert Avery By Licence CE66/A/246
  FAWBERT Hilda 28 S Drawer 10 Church Hill Mount, Stanningley John William Fawbert (dec'd) Railway Employee Harold Fawbert    
1928 10 20 HOLMES Fred 26 B Collier 33 Vermont Street, Stanningley Thomas Holmes Labourer Charles H N Rothery   CE66/A/247
  ROTHERY Grace Irene 22 S Spinner 33 Vermont Street, Stanningley James William Rothery (dec'd) Currier William L Rothery    
1928 12 15 ASPINALL Leonard 23 B Motor Driver Stanley House, Pudsey Albert Edward Aspinall Haulage Contractor J E Aspinall   CE66/A/248
  HUDSON Gladys 23 S Mender 5 Ripley Mount, Stanningley Joseph Henry Hudson Moulder J H Hudson    
1928 12 15 CLARKSON Harold 23 B Cloth Finisher 18 Littlemoor Road, Pudsey Herbert William Clarkson (dec'd) Woolsorter Edward A Ward   CE66/A/249
  WARD Lily 23 S Weaver 3 Fern Terrace, Stanningley Edward Andrew Ward Moulder W M Craven    
1928 12 22 RICHARDSON Cyril Gordon 19 B Compositor 171 Richardshaw Lane, Stanningley William Richardson Labourer L Smith   CE66/A/250
  SMITH Bertha 22 S Weaver 122 Valley Road, Pudsey Albert Smith (dec'd) Coal Merchant George Farrer    
1928 12 22 DIBB Joseph Walter 24 B Dyer 166 Airedale Terrace, Horsforth Walter Dibb Plumber George Hollings   CE66/B/1
  HOLLINGS Edith 21 S Silk Winder 7 Vermont Street, Stanningley George Hollings Manager James Dibb    
1928 12 22 HARRISON Frank Arthur 25 B Miner 44 Intake Road, Pudsey Walter Harrison Miner Joseph Liversidge   CE66/B/2
  LIVERSIDGE Nellie 24 S Weaver 6 Lane End View, Stanningley Joseph Liversidge Millhand Elizabeth Iversidge    
1928 12 22 LOBLEY Percy 30 B Weftman 9 Queen Street, Farsley Riley Lobley Warehouseman H Lobley   CE66/B/3
  WAITE Lily 22 S Weaver 2 Hill Side View, Stanningley Arthur Waite Fitter W Waite    
1929 02 02 LEE Alfred 24 B Timekeeper 21 Abbott Terrace, Armley Arthur Lee (dec'd) Foundry Employee Harold Poppy   CE66/B/4
  SHEPHERD Florence 29 S Ladies Hairdresser 4 Church Hill Mount, Stanningley James Shepherd Boot repairer Alice Dockray    
1929 02 12 SCOTT Clarence Alexander Laker 26 B Assistant Salesman 9 St James' Crescent, Pudsey Luther Scott Waterworks Inspector Dorothy Evelyn Wood   CE66/B/5
  WHITELEY Winifred 23 S Telephone Operator 110 Town Street, Stanningley Henry Whiteley Welder Harold Whiteley    
1929 02 23 LUMBY Arthur 22 B Cotton Piecer West View, Rastrick George Lumby Railway Chief Controller Albert Lumby   CE66/B/6
  MARTIN Gladys 26 S Drawer 7 Astor Street, Bramley Thomas Martin (dec'd) Tailor Mary Cartwright    
1929 02 23 INGHAM George Arthur 22 B Shop Assistant 8 Vickers Place, Stanningley Richard Lawson (dec'd) Mule Piecer John Henry Binns   CE66/B/7
  BINNS Fanny Walton 23 S Mender 8 Sun Street, Stanningley John Henry Binns Dyer William Arthur Lawson    
1929 04 01 DICKENS Matthew 24 B Engineer 45 Whiteley Street, Armley David Matthew Dickens (dec'd) Labourer Donald Eric Wagstaff   CE66/B/8
  WAGSTAFF Edith 22 S Reeler 31 Vermont Street, Stanningley John Wagstaff Blacksmith Beatrice May Dickens    
1929 04 01 JESSOP Albert 29 B Mule Spinner 11 Vickers Terrace, Stanningley George Jessop Labourer Albert E Horne   CE66/B/9
  HORNE Florence 28 S Weaver 26 Atlanta Street, Bramley Albert Ernest Horne Labourer Edwin Reginald Haines    
1929 05 18 SUTCLIFFE Craven 38 B Fitter 16 Bagley Lane, Farsley Hiram Sutcliffe Greengrocer H Dowgill   CE66/B/10
  SKINNER Emily 24 S Weaver 49 Vermont Street, Bramley George Skinner Blacksmith L Skinner    
1929 05 18 MELVIN Fred Kerr 23 B Cabinet Maker 94 Town Street, Stanningley Charles Alexander Melvin (dec'd) Mechanic Henry Rogers   CE66/B/11
  ROGERS Rose Gertrude 22 S Machinist 94 Town Street, Stanningley Henry Rogers Motor Driver Vera Melvin    
1929 05 25 HUSCROFT Charles Henry 22 B Labourer 10 Swinnow Place, Stanningley Charles Benjamin Huscroft Carting Labourer J Haldon   CE66/B/12
  FISHER Ada 19 S Spinner 10 Swinnow Place, Stanningley John Fisher Labourer Jane Haldon    
1929 07 27 WILLIAMS Norman 26 B Motor Driver 146 Durham Road, Girlington, Bradford William Williams Gardener Morris Wilson   CE66/B/13
  WILSON Blanche 26 S Weaver 3 Swinnow Street, Stanningley Fred Wilson (dec'd) Insurance Agent Nellie Riley    
1929 08 03 GREAVES Fred 38 B Garrot Hand 1 Church Hill Place, Stanningley John William Greaves Joiner & Cabinet Maker J A Ross   CE66/B/14
  DIXON Kate 30 S Weaver 1 Church Hill Place, Stanningley Charles Dixon (dec'd) Foreman Merceriser Mabel Holdsworth    
1929 08 03 HARRISON John Robert Winterburn 29 W Miner 3 Railway Cottages, Woodrow, Methley John Harrison Labourer E Preston   CE66/B/15
  PRESTON Martha Evelyn 26 S Weaver 41 Hough Side Lane, Pudsey Ellis Preston Coal Merchant A Gosnay    
1929 08 05 FENTON Norman 27 B Traveller 16 Waterhouse Terrace, Stanningley Walter Fountain Fenton Bricklayer Arthur Harrison   CE66/B/16
  HINCHLIFFE Ada 25 S Shorthand Typist 38 Greenside, Pudsey Simeon Hinchliffe Fettler A Fenton, S Hinchliffe    
1929 08 31 GUMMERSALL Alfred 28 B Farmer Pasture Farm, Scholes, Cleckheaton Richard Gummersall Card Dresser Dick Gummersall   CE66/B/17
  BOOTH Dora 23 S Box Maker 18 Intake Lane, Stanningley Arthur Booth Striker Arthur Booth    
1929 09 24 DIXON Leslie Alfred Palmer 28 B Commercial Traveller Aireville House, Bramley Frederick Edwin Montague Dixon Insurance Superintendent (ret'd) Kenneth E Dixon   CE66/B/18
  WHINCUP Martha 25 S Bookkeeper & Typist 6 Vickers Terrace, Stanningley William Henry Whincup (dec'd) Joiner Harriet L Whincup, John Edward Whincup    
1929 10 05 SHEARSMITH Benjamin 24 B Fitter 26 Swinnow Lane, Stanningley Benjamin Shearsmith Butcher E Stephenson otherwise Benjamin Shearsmith Stephenson CE66/B/20
  JONES Laura Annie 22 S Warper 18 Seymour Street, Bramley John Jones Woollen Mill Operative John Jones    
1929 10 26 PUGH Edward John 22 B Engineer 28 Brickfield Place, Stanningley John Willie Pugh Labourer John Willie Pugh   CE66/B/21
  DEAN Ivy 21 S Winder 26 Brickfield Place, Stanningley Arthur Dean Cartman Alice Elizabeth Dourant    
1929 12 21 BIRKBECK Alfred Clifford 30 B Dyer's Labourer 17 Wade House Lane, Shelf Uriah Birkbeck (dec'd) Tramways Labourer F Riley   CE66/B/22
  RILEY Nellie 32 S Weaver 13 Church Hill Mount, Stanningley Sam Wilfred Riley Wool Willier Mabel Harrison    
1929 12 26 WHITELEY Harold 26 B Motor Driver 110 Town Street, Stanningley Henry Whiteley Welder W H Wood   CE66/B/23
  MITCHELL Emmeline 25 S Weaver 1 Toft Cottage, Church Lane, Pudsey Edward Mitchell Carter G Mitchell    
1930 01 11 WARD John 26 B Warp Twister 9 Seymour Street, Bramley Rhodes Ward Mechanic Joseph W Ward   CE66/B/24
  FORREST Sarah Elizabeth 20 S Weaver 670 Leeds & Bradford Road, Bramley Harry Forrest Labourer Harry Forrest    
1930 02 22 BROWN Reginald 20 B Turner 4 St Thomas Avenue, Stanningley William Brown (dec'd) Grocer C Minskip   CE66/B/25
  HAWKRIDGE Frances Emma 19 S Mule Piecer 78 Houghley Grove, Wyther Park, Armley Thomas Henry Hawkridge Labourer L Settle    
1930 03 29 GOSNAY Albert 32 B Labourer 3 Silver Street, Outwood, Wakefield Sidwell Gosnay (dec'd) Miner Ellis Preston   CE66/B/26
  PRESTON Rosalie 25 S Weaver 41 Hough Side Lane, Pudsey Ellis Preston Coal Merchant John Scarf    
1930 04 19 MCFARLANE Andrew 25 B Fettler 15 Swinnow Street, Stanningley Andrew McFarlane Moulder H Athorne   CE66/B/27
  CROSSLEY Beatrice Hilda 19 S Housemaid 13 Cross Flatts Grove, Beeston Herbert Crossley Decorator A Hattersley    
1930 04 19 MYERS Fred 22 B Plasterer 5 Andrew Street, Farsley Arthur Myers (dec'd) Iron Planer B Pilch   CE66/B/28
  PILCH Ethel 26 S Mender 15 Church Hill Place, Stanningley Valentine Austin Pilch Blacksmith's Striker B Pilch    
1930 04 21 DENNY Joseph Norman 21 B Telegraphist (Royal Navy) 1 Swinnow Terrace, Stanningley John Thomas Denny Labourer Walter Hodgson   CE66/B/29
  BOUGHTON Doris Charlotte 20 S Spinner 6 Trilby Street, Stanningley Henry Charles Boughton Labourer Jessie Raistrick    
1930 04 21 ROBERTS Fred 25 B Miner 20 Clifford Street, Burley Road, Leeds Fred Roberts Labourer Thomas Roberts   CE66/B/30
  CAMPBELL Florence 28 S Reeler 11 Seymour Street, Stanningley Walter Campbell French Polisher Lily Garner    
1930 06 28 CARTER Joseph Cordingley 27 B Beamer 4 St Thomas Street, Stanningley Alfred Carter (dec'd) Mechanic Samuel Pollard   CE66/B/31
  WAGSTAFF Ada 18 S Doffer 1 Lightfoot Place, Stanningley Richard Wagstaff Blacksmith's Striker Elsie Coult    
1930 06 28 MINSKIP William Hardy 23 B Mechanic 59 Randolph Street, Bramley Harry Minskip Dyer Frederick Joseph Cameron   CE66/B/32
  CAMERON Edith 20 S Spinner 59 Randolph Street, Bramley Frederick Joseph Cameron Engineer's Planer E Minskip    
1930 07 12 DYSON Robert 22 B Labourer 12 Ripley Terrace, Stanningley Bramworth Dyson Weaving Overlooker George Goode   CE66/B/33
  STANSFELD Ada 19 S Spinner 33 Bagley, Farsley Robert William Stansfeld Carter Eleanor Dyson    
1930 07 19 BIRDSALL Richard Edward 26 B Retail Trader 30 Seymour Street, Bramley Richard Heeles Birdsall Labourer Richard Heeles Birdsall   CE66/B/34
  DEAN Ivy 22 S Millhand 45 Randolph Street, Bramley Charles William Dean Labourer Fred Dearnley    
1930 07 28 HARRISON Henry 21 B Tea Agent 3 Whitecote Hill, Bramley Walter Frederick Harrison Plumber S Monkman   CE66/B/35
  MONKMAN Ethel 22 S Weaver 12 St Thomas Avenue, Stanningley James Monkman Verger L Harrison, J Monkman    
1930 09 06 HARRISON Arthur 40 B Leather Worker 18 Moss Lea, Churwell Joseph Harrison Miner H Smith   CE66/B/36
  SMITH Edith 45 W Weaver 14 Intake Road, Pudsey George Scarfe (dec'd) Gas Stoker C Haigh    
1930 09 20 HARGREAVES Smith 29 B Mule Piecer 19 Astor Street, Bramley John Thomas Hargreaves Labourer T W Hargreaves   CE66/B/37
  BRUCE Violetta 30 S . 27 Astor Street, Bramley Alexander Bruce Blacksmith Alexander Bruce    
1930 10 04 FOWLER Arthur 27 B Fitter Bella Vista, Leeds & Bradford Road, Bramley John Fowler Fitter John Fowler   CE66/B/38
  HUDSON Hilda Mary 28 S Boot Machinist 21 Vermont Street, Stanningley George Hudson Fitter Gladys Norton, George Hudson    
1930 10 11 MARSHALL Herbert 31 B Cloth Miller 18 Congress Street, Armley George Marshall (dec'd) Currier E E Foskett   CE66/B/39
  FOSKETT Ada 35 S Mender 24 Intake Road, Pudsey Ernest Foskett Boot Maker Irene Foskett    
1930 10 20 BRAYSHAW John 70 W Spinning Overlooker 8 Church Hill Street, Stanningley John Hainsworth Brayshaw (dec'd) Weaver A Hutchinson   CE66/B/40
  PROCTER Annie Elizabeth 63 S . 6 Bright Street, Stanningley William Procter (dec'd) Weaver E Hutchinson    
1930 11 15 KING Frederick 23 B Engineer 136 Old Road, Farsley William King Labourer Robert Coulson   CE66/B/41
  COULSON Ivy 24 S Twister 6 Vickers Place, Stanningley John William Coulson Labourer Irene M Wigglesworth    
1930 12 06 RAPER Charles Frederick 31 B Boot Repairer 8 Haymount Square, Newtown, Leeds Francis Raper Cook W Moses   CE66/B/42
  WOODHEAD Mary 24 S Millhand 13 Trilby Street, Bramley Ben Woodhead (dec'd) Spinner M Askham    
1930 12 20 WALKER Joseph 45 B Millhand 4 Vickers Terrace, Stanningley Charles Henry Walker (dec'd) Shoemaker Arthur Gaunt   CE66/B/43
  HAINSWORTH Isabel 44 S Millhand 10 Vickers Street, Stanningley Benjamin Hainsworth (dec'd) Miner Jane Hainsworth    
1931 02 25 KILNER Fred 28 B Hairdresser Lea Hurst, Stanningley Road, Bramley Charlie Kilner Hairdresser Emily Nash   CE66/B/44
  WARD Maud 33 S Weaver 82 Town Street, Stanningley Richard Ward (dec'd) Joiner Harry Mallabe    
1931 04 04 CROISDALE John 42 B Letterpress Machineman 2 Landseer Grove, Bramley John Croisdale (dec'd) Gardener Cyril Roberts   CE66/B/45
  SUTHERLAND Jessie Jeanetta 37 S Drawer 11 Astor Street, Bramley James Colin Sutherland (dec'd) Moulder E A Sutherland    
1931 04 04 BOYD Robert 22 B Iron Moulder 49 Randolph Street, Bramley Robert Boyd Iron Moulder Laura H M Hamilton   CE66/B/47
  SMITH Emily 21 S Textile Worker 49 Randolph Street, Bramley George Smith Miner J W McGuigan    
1931 04 18 WARD Harry 24 B Labourer 4 Station Street, Greenside, Pudsey William Henry Ward Labourer F C Mathers   CE66/B/48
  MATHERS Kathleen 17 S Millhand 2 Vickers Place, Stanningley Frederick Cromack Mathers Labourer S Ward    
1931 05 25 GRIFFITHS Thomas Albert 24 B Fitter 47 Windsor Street, Wolverton Thomas Griffiths Fitter William Adams   CE66/B/49
  ADAMS Irene 25 S Weaver 63 Fowler's Buildings, Stanningley William Adams Cistern Liner Elsie Adams, E G Miles    
1931 06 06 FLETCHER Leonard Ernest 23 B Marker off 8 Swinnow Street, Stanningley Jonathan Fletcher (dec'd) Gardener Violet Young By Licence CE66/B/50
  YOUNG Eileen 21 S Typist 15 St Thomas Street, Stanningley Bertie Young French Polisher H Fletcher    
1931 06 13 CRAMPTON Frank 21 B Cistern Fitter 1 Coniston Street, Stanningley Joseph Crampton Cistern Fitter George Brittain   CE66/B/51
  BRITTAIN Ivy 23 S Mender 12 Nora Place, Bramley William Brittain (dec'd) Brewer Doris Crampton    
1931 06 13 MARSHALL Harry 27 B Labourer Pretoria, Farfield Avenue, Farsley Fred Marshall Recruiter S Wood   CE66/B/52
  WOOD Annie Elders 23 S Weaver 374 Broad Lane, Stanningley Thomas Robert Wood Railway Employee V R Wood    
1931 07 11 THACKRAY Lawrence 22 B Cloth Finisher 4 Lister Row, Moorside, Bramley Herbert Lawrence Thackray Dyer's Labourer John Miller   CE66/B/53
  WAGSTAFF Olive 21 S Spinner 16 Swinnow Place, Stanningley Fred Wagstaff Ice-cream Vendor May Miller    
1931 08 01 WRIGHT Allan 32 B Miner Holmes Yard, Methley Harry Wright Miner E Shillito   CE66/B/54
  HAMMOND Elizabeth 25 S Weaver 3 Church Hill Place, Stanningley Edwin George Hammond (dec'd) Moulder M J Nicholson    
1931 08 08 MORTIMER James Milfred 27 B Moulder's Labourer 1 Rosemont Avenue, Bramley Christopher Mortimer Engineer H S Mortimer   CE66/B/55
  THOMPSON Sarah 21 S Twister 9 Lightfoot Buildings, Stanningley Richard Thompson Labourer A Thompson    
1931 08 15 PUGH William 19 B Millhand 8 Brickfield Place, Stanningley William Pugh Foundry Worker W T Varley   CE66/B/56
  VARLEY Hilda 18 S Millhand 3 Turner's Square, Stanningley Thomas William Varley Labourer L Watson    
1931 09 12 BLACKBURN Percy 25 B Pattern Maker 27 Vermont Street, Bramley Joe Blackburn Mechanic S Blackburn   CE66/B/57
  STOCKWELL Alice 25 S Weaver 13 Coniston Place, Stanningley Albert Edward Stockwell (dec'd) School Caretaker A M Blackburn    
1931 09 12 HOLLINGS Clifford 26 B Pork Butcher Gas Works, Calverley Thomas Edward Hollings Gasworks Foreman L Cross   CE66/B/58
  CROSS Mary Helen 25 S Winder 30 Fowler Place, Stanningley George Cross Watchman W Cross    
1931 09 23 SMITH Milton Holland 30 B Clerk 13 West Grove Street, Stanningley Alexander Smith Roller Coverer L Whiteley   CE66/B/59
  WHITELEY Mary 30 S Confectioner 110 Town Street, Stanningley Henry Whiteley Acetelyne Welder W E Garner, Henry Whiteley    
1931 12 26 GALLOWAY John Kitchen 26 B Joiner 71 Highfield Road, Bramley John Galloway (dec'd) Engineer John William Duffield   CE66/B/60
  THREAPLETON Maria 26 S Bookkeeper 3 Nora Place, Stanningley James Threapleton (dec'd) Dyer's Labourer Nellie Threapleton    
1931 12 26 WHITLEY Albert 26 B Clerk 27 Butts Court, Barton-on-Humber Irwin Whitley (dec'd) Millhand A Gaunt   CE66/B/61
  WHARFE Rosetta 24 S Twister 34 Co-operative Buildings, Stanningley John William Wharfe (dec'd) Bridge Erector S Wharfe    
1931 12 26 LAWTON Harry 25 B Millhand 34 Old Row, Armley Charles Lawton Millhand Frank Binns   CE66/B/62
  WEST Lucie Ellen 23 S Warper 4 Park Terrace, Stanningley Tom West Army Pensioner Valerie May West    
1931 12 26 FENWICK Horace 31 B Insurance Agent 314 Broad Lane, Bramley Ephraim Fenwick (dec'd) Co-operative Stores Manager R Fenwick   CE66/B/63
  CLARK Maud 27 S Telephonist 11 Oakroyd Mount, Stanningley Christopher Clark Foreman E Clark    
1932 01 16 ROBINSON James 23 B Policeman 8 Sunnydene Road, Purley, Surrey Sam Robinson Weaving Overlooker J Kenneth Rhodes   CE66/B/64
  DICKINSON Martha Alice 23 S Weaver 24 Seymour Street, Bramley Alfred Dickinson Weaving Overlooker A M Blackburn    
1932 02 27 WHITHAM Eddie 22 B Petrol Salesman 12 Emmett's Buildings, Bramley Walter Lambert Whitham (dec'd) Engineer J Cooper   CE66/B/65
  BROOKE Edith 23 S . 2 Church Hill Place, Stanningley Jacob Bennett Brooke Boot & Shoe Manufacturer N L Denton    
1932 03 26 HUNTON Clifford 29 B Tailor's Cutter 43 Stone Villas, Intake Road, Bramley Harry Hunton Managing Director T Hunton   CE66/B/66
  JOWITT Nellie 27 S Typist Springfield Villas, Intake Road, Bramley Harry Jowitt Joiner Ethel M Wilson    
1932 03 26 SCAIFE Henry 34 B Leather Worker 17 Byron Street, Pudsey William Scaife Fettler George Arthur Ward   CE66/B/67
  BATCHELOR Nellie 27 S Twister 36 Swinnow Lane, Stanningley Thomas William Batchelor Twister Elizabeth Backhouse    
1932 03 26 WILCOCK Cyril Greenwood 23 B Compositor 8 Mulberry Street, Farsley John Wilcock Engineer Bernard Wilcock   CE66/B/68
  HUDSON Grace 24 S Clerk 15 Vickers Terrace, Stanningley John Hudson (dec'd) Labourer Mabel Farrar Hudson    
1932 03 26 LOFTHOUSE Harry 26 B Firewood Dealer 16 Seymour Street, Bramley James Lofthouse Forgeman E Wood   CE66/B/69
  BUNN Elizabeth Sherwood 22 S Mill Operative 5 Lowell Road, Pudsey Harry Sherwood Bunn (dec'd) Steel Worker Thomas William Bunn By Licence  
1932 03 28 CROFT Ernest Hinings 22 B Grocer 2 West Grove Street, Stanningley Herbert Lockwood Croft (dec'd) Grocer T A *   CE66/B/70
  HAINSWORTH Iris 19 S Box Maker 19 Lane Ends, Pudsey Thomas Alfred Hainsworth Gas Fitter E A Croft    
1932 04 09 GAUNT John Willey 27 B Grocer's Assistant 4 Ripley Place, Stanningley Squire Gaunt Labourer H Stephenson Adoptive father CE66/B/71
  SCHLEINING Beatrice 27 S Domestic Servant Arzola, Wellington Hill, Shadwell James Schleining (dec'd) Engineer A Goodill    
1932 04 20 FEARNLEY Ernest 25 B Joiner & Cabinet Maker Restormel, Rusholme Drive, Farsley Charles Albert Fearnley Joiner & Cabinet Maker Ernest Atkinson   CE66/B/72
  ATKINSON Phyllis 23 S Dressmaker 412 Oakville Terrace, Broad Lane, Bramley Rowland Henry Atkinson Stores Manager Sidney Fearnley    
1932 05 07 DOWSON Thomas Holdsworth 23 B Soldier Stanhope Lines, Aldershot, Hants Harry Dowson Labourer Percival Barran   CE66/B/73
  PUGH Eliza 22 S Spinner 28 Brickfield Place, Stanningley John Willie Pugh Labourer John Willie Pugh    
1932 05 14 HARRISON Lawrence 25 B Wool Scourer 15 Swinnow Terrace, Stanningley Walter Harrison (dec'd) Coal & Coke Dealer Tom West   CE66/B/74
  WEST Valerie May 25 S Weaver 4 Park Terrace, Stanningley Tom West Army Pensioner Annie H West    
1932 05 14 NAYLOR Thomas Cartwright 26 B Fitter's Labourer 5 Albert Street, Stanningley Thomas John Naylor Fitter A Greaves   CE66/B/75
  WRIGHT Violet May 18 S Weaver 25 Grange Terrace, Pudsey William Wright Labourer E Lee    
1932 05 28 BENNETT John 27 B Electrician 54 Grove Street, Leeds Frederick William Bennett Tailor E A Naylor   CE66/B/76
  NAYLOR Mabel 19 S Drawer 12 Coniston Mount, Stanningley Marcus Naylor Furnaceman William Rimmington    
1932 06 18 WILLOUGHBY Albert Edward 39 B Labourer 1 Swinnow Terrace, Stanningley Walter Willoughby (dec'd) Brass Finisher I Lally   CE66/B/77
  BANKS Emma Elizabeth 28 S Weaver 17 Swinnow Terrace, Stanningley Albert Ernest Banks (dec'd) Carriage Examiner S Jackson    
1932 06 25 COOLEY Thomas Edward 27 B Waggon Repairer 7 Park Street, Horbury, Wakefield Thomas Edward Cooley Waggon Repairer F Cooley   CE66/B/78
  SINGLETON Elizabeth 21 S Worsted Drawer 20 Melbourne Place, Stanningley Walter Singleton Ironsmith M Singleton    
1932 07 23 JESSOP George Gilbert 27 B Mule Piecer 11 Vickers Terrace, Stanningley George Jessop Labourer E E Foskett   CE66/B/79
  FOSKETT Mabel 28 S Weaver 24 Intake Road, Pudsey Ernest Foskett Boot Finisher F Foskett    
1932 07 30 CAWSON Arthur 26 B Fitter 11 Church Hill Terrace, Stanningley Isaac Ernest Cawson Labourer Robert Hammond   CE66/B/80
  GILL Nellie 25 S Twister 11 Church Hill Terrace, Stanningley Clifford Gill Labourer T Thorpe    
1932 07 30 DANIEL Lawrence 24 B Currier's Tanner 26 Prince Street, New Wortley William Daniel Woodworker H Manners   CE66/B/81
  MANNERS Muriel Violet 22 S Confectioner 138 Town Street, Stanningley Herbert Manners Saddler W Daniel    
1932 08 27 MASON Frank 23 B Painter 34 Shaftesbury Street, Wortley Fred Mason Polisher F Heaps   CE66/B/82
  WAGSTAFF Dorothy 21 S Spinner 17 Albert Street, Stanningley John Wagstaff Blacksmith M Wagstaff, J Wagstaff    
1932 08 29 PAWSON Thomas Frederick 23 B Grocery Assistant 1 Roscoe Terrace, Town Street, Armley Michael Gregg Pawson Boot & Shoe Repairer M Pawson   CE66/B/83
  JENNINGS Lavinia Mary 24 S Stenographer 24 Town Street, Stanningley Edward Edgar Jennings Cabinet Maker F V Jennings, E E Jennings    
1932 10 15 DICKINSON John Hargreaves 27 B Cloth Cutter 24 Seymour Street, Bramley Alfred Dickinson Loom Tuner James Alton   CE66/B/84
  ALTON Mary 22 S Weaver 12 Victoria Terrace, Stanningley James Alton Traveller K Fletcher    
1932 10 15 SINGLETON Bernard 24 B Motor Driver 17 Fern Terrace, Stanningley James Singleton Moulder Herbert Singleton   CE66/B/85
  BUSFIELD Polly 18 S Spinner 8 Thornfield Avenue, Farsley Laonard Busfield Fitter L Busfield, L Parratt    
1932 12 24 SCOTFORD Richard 50 W Engineer 70 Cape Villas, Farsley Alfred Scotford (decd) Labourer Clement Stead By Licence CE66/B/86
  STEAD Charlotte 37 S Weaver 56 Cape Villas, Farsley Charles Frederick Stead (dec'd) Carrier Gladys Westbrook    
1932 12 24 KIRBY Harold 24 B Lead Worker 15 Trilby Street, Bramley John William Kirby Labourer John William Kirby   CE66/B/87
  BENNETT Alice Mary 23 S Spinner Eland Street, Stanningley John Bennett Electrician Gladys Wilcock    
1932 12 24 WARD Joseph William 27 B Warp Twister 9 Seymour Street, Bramley Rhodes Ward Labourer V Ward   CE66/B/88
  BRUCE Jane 27 S Drawer 27 Astor Street, Bramley Alexander Bruce Blacksmith Alexander Bruce    
1932 12 26 COOPER Ernest 32 B Warehouseman 12 Roker Lane, Pudsey David William Cooper Labourer Norman Eastall   CE66/B/89
  HORNE Beatrice 27 S Weaver 26 Atlanta Street, Bramley Albert Ernest Horne Tanner Doris Horne, A E Horne    
1933 01 28 WILKINSON William Fred 21 B Labourer 25 Seymour Street, Bramley Frank Wilkinson (dec'd) Boiler Coverer J Hollings   CE66/B/90
  DRANE Martha 21 S Doffer 25 Seymour Street, Bramley John Walter Drane Engine Driver L Wilkinson, J Drane    
1933 03 18 HARTLEY Leonard 24 B Insurance Agent Fairhaven, Henshaw Lane, Yeadon Harry Hartley (dec'd) Commercial Traveller I Sunderland   CE66/B/91
  CALVER Elsie 21 S Weaver 4 Nora Terrace, Bramley Henry Calver Engineer E Calver    
1933 04 01 CROFT William 22 B Machine Setter in R.A.F. Royal Air Force, Wittering, Northampton Ben Croft Window Cleaner Frank Croft   CE66/B/92
  ATKINSON Hannah 20 S Weaver 2 West Place, Stanningley John Edward Atkinson Dyer's Labourer John Wade    
1933 04 15 JACKSON Benjamin Ross 25 B Joiner 448 Broad Lane, Bramley Arthur Jackson (dec'd) Watchman A Aspinall   CE66/B/93
  BUTTERFIELD Harriet Ann 20 S Weaver 86 Occupation Lane, Pudsey Joseph Butterfield Accountant M Butterfield    
1933 04 15 ANDERSON Stewart Moodie 26 B Moulder 45 Vermont Street, Bramley Robert Anderson (dec'd) Moulder A Ward   CE66/B/94
  WARD Vera 24 S Domestic Duties 9 Seymour Street, Bramley Rhodes Ward Labourer N Anderson    
1933 04 17 SIMPSON Edgar 23 B Fettler 13 Coal Hill Lane, Stanningley Joseph Simpson Iron Borer Walter Haddock   CE66/B/95
  KIRBY Mary 19 S Spinner 15 Trilby Street, Bramley John William Kirby Labourer Sarah Hullah    
1933 05 27 RAISTRICK Leonard 29 B Clerk 2a St Andrew's Place, Bradford Reuben Raistrick (dec'd) Boot Maker P Glover   CE66/B/96
  TANN Ena 22 S Weaver 10 St Thomas Avenue, Stanningley George Ratcliffe Tann Blender J Jackson    
1933 06 01 WOOD Lister 21 B Music Master 34 Intake Road, Pudsey Albert Wood (dec'd) Warehouseman * S Lamont   CE66/B/97
  HALLIDAY Lucy 26 S . 49 Hough Side Road, Pudsey William Halliday Market Gardener Christiana Wood, William Halliday    
1933 06 03 HAMMOND Fred 46 W Textile Worker 3 Brick Mill Road, Pudsey John Hammond (dec'd) Draper James William Barran By Licence CE66/B/98
  WALKER Esther Ann 47 W . 9 Vickers Terrace, Stanningley Aaron Barran (dec'd) Blacksmith's Striker Maud Hammond    
1933 07 15 WENDEL Wilfred 28 B Clerk 639 Leeds & Bradford Road, Bramley Bernard Wendel Butcher Bernard Wendel   CE66/B/99
  JOHNSON Ada 23 S Milliner 6 Coniston Mount, Stanningley William Raistrick Johnson (dec'd) Packman Gladys Clayton    
1933 07 29 RHODES Willy 24 B Motor Driver 5 Rawson Street, Farsley Willy Rhodes Glass & China Dealer Gertrude Rodwell   CE66/B/100
  MOODY Elizabeth 24 S Winder 4 Ripley Terrace, Stanningley Alfred Stephen Moody Iron Moulder Cyril Rhodes    
1933 09 02 KITCHING Gordon Busfield 25 B Wool Warehouse Foreman 14 High Street, Farsley Thompson Kitching Warping Overlooker Kathleen May Bethell   CE66/B/101
  FENTON Agnes 25 S Elementary School Teacher 16 Waterhouse Terrace, Stanningley Walter Fountain Fenton Furnaceman Harry Busfield Kitching    
1933 09 09 HULL Wilfred 23 B Leather Worker 6 South Park Terrace, Pudsey Robert Hull (dec'd) Bricklayer James Alfred Hudson   CE66/B/102
  HUDSON Lilian 28 S Weaver 703 Leeds & Bradford Road, Stanningley James Alfred Hudson Plater Jack Russell    
1933 09 23 WARD Samuel 24 B Fitter 6 Cemetery Road, Pudsey Harry Ward Engineer Fred Marsh   CE66/B/103
  WOOD Emily 28 S Weaver 37 Vermont Street, Bramley Willie Wood Firer Susie Wood    
1933 11 18 SIRR Wilfred 20 B Millhand 10 Butler's Street, Stanningley Jim Sirr Striker Harry Binns   CE66/B/104
  FOWLER Dora Ann 20 S Tailoress 10 Turner's Square, Stanningley George Fowler Builder Winnie Regan    
1933 12 20 FAIRHALL Edwin Charles 33 B Mechanic 15 Union Street, South Halifax Charles William Fairhall (dec'd) Clerk Alfred Slater   CE66/B/105
  SLATER Sarah Ann 33 S Household Duties Spring Villa, Intake Lane, Bramley Edward Alfred Slater (dec'd) Manufacturer F C Naylor    
1933 12 23 SMITH Ernest 22 B Painter & Decorator 5 Britannia Street, Stanningley Edward Smith Painter & Decorator E Stancliffe   CE66/B/106
  STANCLIFFE Edna 21 S Weaver 8 Ashlea Place, Bramley Edmund Stancliffe Dyer's Labourer J Crossley Eccles    
1933 12 26 WHITTAKER Cyril 22 B Moulder 1 Seymour Street, Bramley William Oliver Whittaker Labourer W R Tunnicliffe   CE66/B/107
  TUNNICLIFFE Emily Clara 21 S Twister 17 Trilby Street, Bramley William Arthur Tunnicliffe Moulder Ernest Whittaker    
1934 02 10 LUMBY Edwin 43 W Warper 15 Lowell Road, Bramley Henry Johnstone Lumby Quarryman H Horn   CE66/B/108
  SMITH Ann Ethel 34 S Weaver 40 Hammerton Street, Pudsey (unknown) . Louisa Smith    
1934 02 10 EMSLEY Joseph 50 W Moulder 7 Watson Square, Stanningley William Emsley (dec'd) Boot Maker Albert Emsley   CE66/B/109
  SMITH Jessie 32 S Maid 29 Seymour Street, Bramley George Smith Coal Hewer George Smith    
1934 03 31 KEAY John 23 B Engineer 353 Stanningley Road, Stanningley Frederick Keay (dec'd) Engineer Harry Lammiman   CE66/B/110
  JENNISON Ruth 22 S Tailoress 353 Stanningley Road, Stanningley William Jennison Engineer Fanny Kemp    
1934 03 31 JACKSON Harold 29 B Moulder 23 The Grove, Crossflatts, Bingley William Edward Bolton Jackson Motor Driver H Jackson, E Farrar   CE66/B/111
  FARRAR Mabel 26 S Weaver 6 Arthur Street, Stanningley Jeremiah Rhodes Farrar Boiler Maker E H Whatley, E M Jackson    
1934 04 07 RHODES Frank 29 B Mule Spinner 15 Church Hill Mount, Stanningley Charles Rhodes (dec'd) Gas Worker Frederick Louis Rhodes   CE66/B/112
  FAWBERT Ida 28 S Shop Assistant 10 Church Hill Mount, Stanningley John William Fawbert (dec'd) Railwayman Florence Rhodes, H Fawbert    
1934 04 07 WELBOURNE George Henry 24 B Maintenance Engineer 7 Rombalds Terrace, Armley George Henry Welbourne Railway Engineer T Leonard Nash   CE66/B/113
  NASH Emily 21 S Sampler 10 Bramley Terrace, Bramley Thomas Leonard Nash Overlooker Muriel L Burton, Wilfred Chambers?    
1934 05 19 WOOD Fred 25 B Dairyman Hill Top Farm, Bramley Herbert Wood Dairyman V Baxter   CE66/B/114
  THOMAS Gladys 21 S Shop Assistant Hughenden Cottage, Stanningley Edwin Thomas Reporter E Thomas, L Walker    
1934 06 16 CALVERLEY Cuthbert 25 B Coal Dealer 6 Pickering Street, Armley Arthur Calverley Boot repairer L N Melvin   CE66/B/115
  COOPER Bertha 25 S Housekeeper 10 Trilby Street, Bramley William Gargrave Cooper Dyer's Labourer A Cooper, A Calverley Father probably William Gascoigne Cooper  
1934 06 27 DAVEY Joseph 45 W Labourer 2 Waggon & Horses Field, Stanningley John Davey (dec'd) Labourer H Z? Boocock   CE66/B/116
  OWEN Muriel 22 S Domestic Servant 2 Waggon & Horses Field, Stanningley Sydney Owen (dec'd) Miner Ada Moore    
1934 07 14 BRADLEY William 24 B Artist 35 Oaklands Avenue, Rodley James Bradley Fireman C H Bradley   CE66/B/117
  KEIGHLEY Elizabeth 24 S Weaver 12 Half Mile Lane, Stanningley Arthur Keighley Dyer A Keighley, E Keighley    
1934 08 11 EDDISON Lewis 24 B Crabber 9 Wycliffe Road, Rodley George William Eddison (dec'd) Spinner Percy Eddison   CE66/B/118
  DYSON Eleanor 23 S Mender 12 Ripley Terrace, Stanningley Bramworth Dyson Overlooker Gladys Smith    
1934 08 18 WILSON Walter 45 B Mule Spinner 4 Albert Street, Stanningley Joseph Wilson (dec'd) Blacksmith A Wilson   CE66/B/119
  RHODES Florence 38 S Weaver 15 Church Hill Mount, Stanningley Charles Rhodes (dec'd) Gas Worker V Young    
1934 08 20 STEWART Francis 31 B Power Engineer Fieldhead, Leeds & Bradford Road, Bramley James Stewart Retired Bernard Beard   CE66/B/120
  WOOD Dorothy Evelyn 26 S Hairdresser Fieldhead, Leeds & Bradford Road, Bramley Harry Wood Retired Hettie Wood, Clara E Wood    
1934 08 25 TABINER Thomas Arthur 21 B French Polisher 16 Ripley Place, Stanningley Thomas Tabiner (dec'd) Joiner J P Tabiner   CE66/B/121
  ROLLINSON Georgina 23 S Weaver 128a Valley Road, Pudsey Joseph Rollinson Joiner D Storey    
1934 08 25 GREEN Ernest 23 B Shop Assistant 12 Darnell Terrace, Meadow Lane, Leeds Willie Ernest Green (dec'd) Tramways Labourer C W Green   CE66/B/122
  CROPPER Monica 22 S Weaver 125 Town Street, Stanningley Martin Cropper (dec'd) Miner J G Newell, W France    
1934 09 22 DIXON John Thomas 36 B Labourer 4 St Thomas Street, Stanningley David Dixon Labourer S Pollard   CE66/B/123
  CARTER Lucy 33 S Weaver 4 St Thomas Street, Stanningley Alfred Carter (dec'd) Rivetter Ida Sharp    
1934 09 22 PEARSON Samuel 26 B Plumber 14 Fern Terrace, Thorpe Road, Pudsey William Pearson Road Surveyor Marcus A Barker   CE66/B/124
  WAITE Elizabeth 29 S Weaver 4 Church Hill Street, Stanningley Joshua Waite Moulder W Pearson    
1934 09 29 BINNS William 34 B Textile Worker 16 Middleton, Cowling John Binns (dec'd) Mason F Binns   CE66/B/125
  WILLIAMS Doris Emily 36 S . 110 Town Street, Stanningley John William Williams Retired L Whiteley, Henry Whiteley    
1934 10 06 BENNETT Norman 34 W Roller Coverer 61 Church Lane, Pudsey John Bennett (dec'd) Blacksmith Henry Worsnop   CE66/B/126
  LONG Doris 26 S Drawer 4 Atlanta Street, Bramley George Thomas Long (dec'd) Moulder Ada Ashton, J Myers    
1934 10 06 PATTERSON Douglas Robert 45 B Sweeper 363 Upper Town Street, Bramley John Alexandre Patterson (dec'd) Sweeper R Cornforth   CE66/B/127
  STEBBINGS Doris 40 S Housekeeper 86 Town Street, Stanningley Henry Jones (dec'd) Labourer E Cornforth    
1934 10 13 RHODES Frederick Louis 31 B Drug Store Assistant 15 Church Hill Mount, Stanningley Charles Rhodes (dec'd) Gas Worker Frank Rhodes   CE66/B/128
  HODGSON Emily 29 S Drawer 19 St Thomas Street, Stanningley Ernest Hodgson Warper Elizabeth Hodgson, Ernest Hodgson    
1934 10 27 AUTY William Edward 24 B Pattern Maker 48 Burley Lodge Terrace, Burley Road, Leeds Harry Auty Planer Winifred Auty   CE66/B/129
  BACKHOUSE Doris 22 S Rover 10 Atlanta Street, Stanningley William Backhouse Boot Maker William Backhouse    
1934 11 21 COATES Benson 28 B Insurance Agent 7 Park Top, Stanningley Matthew Coates Stove & Grate Fitter F Arundale   CE66/B/130
  ARUNDALE Winifred 23 S . 8 Shirley Drive, Whitecote, Bramley Fred Arundale Grocer M Coates    
1934 12 22 MOORE James Henry 22 B Boot & Shoe Operative 31 Wesley Road, Farsley Harry Moore (dec'd) Railway Clerk James Harry Reynolds   CE66/B/131
  LISLE Amelia 22 S Winder 2 Coniston Mount, Stanningley William Lisle Core Maker Violet Lisle    
1934 12 22 WHITWORTH William 21 B Clerk 9 Hillthorpe Road, Pudsey William Whitworth (dec'd) Oil Extractor John L Dunkerley   CE66/B/132
  DUNKERLEY Mary 21 S Weaver 27 Woodlands Terrace, Stanningley William Lycette Dunkerley Templet Maker H Auty, C Taylor    
1935 03 23 ARKLESS Thomas Collier 37 B Salesman 8 Fern Place, Stanningley Oswald Arkless Hairdresser Edna Mellanly   CE66/B/133
  BECKWITH Lilian 33 S . 7 Arlington Road, Easterly Road, Leeds Harry Beckwith Shopkeeper Jack Parker    
1935 04 20 WALTON Claude Victor 28 B Gents Cutter 12 Nowell View, Leeds William Walton (dec'd) Gents Cutter W Varley   CE66/B/134
  VARLEY Edith 28 S Comber 35 Astor Street, Bramley Willam Varley Willier & Fettler F Varley    
1935 04 27 SIMPSON Alfred 62 W Corporation Labourer 28 Club Lane, Rodley Charles Simpson (dec'd) Labourer Edith Pearson   CE66/B/135
  PEARSON Frances Mary 35 S Mender 22 Club Lane, Rodley William Pearson Cabinet Maker Renie Pilch    
1935 04 27 HUNT Harold 24 B Police Officer 7 William Street, Stanningley Walker Hunt Caretaker Hilda Mary Baker   CE66/B/136
  BAKER Evelyn 24 S Cloth Mender 1 William Street, Stanningley Albert Baker Cloth Finisher George William Marshall    
1935 05 18 LEES Elsworth 26 B Clerk 102 Holme Lane, Dudley Hill, Bradford John George Lees Warehouseman G H Shaw   CE66/B/137
  LOBLEY Elsie 24 S Weaver 6 Albert Street, Stanningley Dean Lobley Scourer G Lobley, D Lobley    
1935 06 01 HARRISON Sam 24 B Clerk 42 Fairfield Crescent, Bramley Sam Harrison Clerk William Crabtree   CE66/B/138
  BLACKBURN Ivy 24 S Typist 41 Vermont Street, Bramley Percy Blackburn Engineer Annie M Blackburn, Percy Blackburn    
1935 06 22 KAY Ernest 27 B Fitter 13 Vermont Street, Bramley Jack Kay Moulder W Kay   CE66/B/139
  WILCOCK Gladys Mary 23 S Mill Worker 8 Mulberry Street, Bradford Road, Stanningley John Wilcock Electrician M Wilcock    
1935 06 29 WHITE Oliver Barrass 44 B Insurance Agent 17 Cobden Grove, Lower Wortley, Leeds Walter White Warehouse Foreman F White   CE66/B/140
  YOUNG Violet 39 S Weaver 6 Victoria Terrace, Stanningley Henry Young Signalman K White, Louis Young    
1935 08 03 EDMUNDSON Charles Sydney 22 B Aircraft Engineer 17 Moorfield Avenue, Leeds 12 Robert James Edmundson Miner Fred Bethell   CE66/B/141
  BETHELL Kathleen Mary 23 S Typist 4 Ripley Street, Stanningley Fred Bethell Water Engineer R C Edmundson    
1935 08 03 DALTON John Edward 23 B Builder 610 Leeds & Bradford Road, Bramley John Edward Dalton Turner O E Pearson   CE66/B/142
  WILLIAMSON Annie 25 S Printer's Feeder 13 Lowell Road, Pudsey John Williamson Engineer Jane? B Dalton    
1935 08 03 ACKROYD Bernard Ewart 27 B Joiner 1 Fairfield Crescent, Bramley Alfred Ackroyd Moulder R W Ackroyd   CE66/B/143
  ATKINSON Clara 27 S Weaver 9 Fairfield Mount, Bramley Alfred Atkinson Moulder N Atkinson    
1935 08 24 THOMPSON Walter 24 B Clerk 9 Lane End, Lowtown, Pudsey Sam Thompson Mule Spinner Maud Ball   CE66/B/144
  BALL Clara 25 S Drawer 4 Trilby Street, Bramley Henry Ball (dec'd) Mule Spinner Joseph Thompson    
1935 09 14 NAYLOR Tom 26 B Warp Twister 7 Smalewell Road, Pudsey Houlden Naylor Moulder Wilfred Naylor   CE66/B/145
  LEE Doris 23 S Weaver 12 Albert Street, Stanningley Matthew Henry Lee Labourer Effie Lee    
1935 10 02 TINSDILL Edward 45 B Traveller 7 Oxford Road, Guiseley George Allen Tinsdill (dec'd) Spinner Kenneth E Dixon   CE66/B/146
  DIXON Thelma Clare 28 S Stores Assistant Aireville House, Bramley Frederick Edwin Dixon Retired Ben Womersley    
1935 10 12 ROBINSON Charles Leonard 34 B Check Weighman 29 Astor Street, Bramley Seth Robinson Driller H Boyes   CE66/B/147
  PRATT Olive 32 S Mule Piecer 29 Astor Street, Bramley John Pratt (dec'd) Labourer Margaret Robinson, Turner Pratt    
1935 10 19 COULSON James 27 B Painter 14 Ripley Terrace, Stanningley James Bowman Coulson (dec'd) Labourer Irvin Siddall   CE66/B/148
  SIDDALL Marion 29 S Weaver 14 Ripley Terrace, Stanningley Irvin Siddall Labourer Ernest Coulson    
1935 10 26 THOMPSON Edward 29 B Wool Warehouseman 11 Belle Vue Drive, Farsley Ernest Thompson Woolcomber E Butterfield   CE66/B/149
  BUTTERFIELD Marion 25 S Weaver 6 Swinnow Place, Stanningley Ernest Butterfield Clerk E H Thompson    
1935 12 09 HODGSON Jack 22 B Stoker 48 Trilby Street, Bramley Alfred Hodgson Blacksmith J Monkman   CE66/B/150
  KNAPTON Millicent 19 S Millhand 4 Thorn's Place, Stanningley Benjamin Stead Knapton Cabinet Maker P A Bridge    
1935 12 21 BETTANY James 18 B Labourer 1 Grove Street, Stanningley James Albert Bettany (dec'd) Soldier George A Luty   CE66/B/151
  ROBINSON Annie 25 S Attendant 1 Grove Street, Stanningley Archie Robinson (dec'd) Cabinet Maker Leonard Raistrick    
1935 12 26 LEVETT Ernest 25 B Grocer's Assistant 93 Sissons Road, Middleton George Edward Horsfall Remover J W Levett   CE66/B/152
  WATSON Vera 22 S Twister 12 Turner's Square, Stanningley Wilson Watson (dec'd) Labourer Mary Holdsworth    
1936 01 25 WALKER Reuben 25 B Motor Driver 25 Bath View, Bramley John Walker Quarryman H Simpson   CE66/B/153
  CATER Ivy 22 S Weaver Rose Cottage, Spring Valley, Stanningley Albert Cater Boiler Firer L Cater, A Cater    
1936 02 01 HEWSON James Henry 30 B Tailor's Cutter 14 Raincliffe Terrace, Leeds John Thomas Hewson Railway Employee G Hewson   CE66/B/154
  VARLEY Faith 28 S Winder 35 Astor Street, Bramley William Varley Willier & Fettler W Varley    
1936 02 29 MARSHALL Victor 20 B Bricklayer 635 Leeds & Bradford Road, Bramley Willie Marshall Fitter L Thornett   CE66/B/155
  WAGSTAFF Marjorie 20 S Spinner 17 Albert Street, Stanningley John Wagstaff Blacksmith L Marshall    
1936 03 21 WARD Harry 69 W Retired Throstle Nest Cottage, Stanningley Oliver Ward (dec'd) Retired C * Williams   CE66/B/156
  WILLIAMS Florence 49 S Weaver 4 School View, Stanningley Charles Williams (dec'd) Blacksmith R A Turner    
1936 03 24 PONTEFRACT Hugh 51 W Road Foreman 1 School Street, Farsley Matthew Pontefract Mill Worker Julia Worth   CE66/B/157
  CROFT Ellen Alice Beatrice 37 S Weaver 6 Half Mile, Stanningley William Croft Moulder F S Worth    
1936 04 11 LUNN Alfred 29 B Lead Burner 22 Tordoff Place, Kirkstall George Beckworth Lunn Labourer Edna Barnes   CE66/B/158
  PARKINSON Ivy 28 S Drawer 3 Trilby Street, Bramley William Parkinson (dec'd) Labourer Walter Pannett    
1936 04 11 LONG Ernest 27 B Weavers Overlooker 8 Wood Street, Rodley Henry Cooper Long (dec'd) Warp Twister L S Burton   CE66/B/159
  BURTON Frances Mary 25 S Burler & Mender 14 Nora Road, Bramley Lewis Burton (dec'd) Carrier J A Lister    
1936 05 09 WALKER Charles Henry 31 B Labourer 6 Harrison Avenue, Stanningley Charles Henry Walker (dec'd) Cobbler Ruby Wigglesworth   CE66/B/160
  WIGGLESWORTH Irene May 27 S Winder 38 Cowley Road, Rodley Clarence Wigglesworth Dyer's Labourer Sam Mitchell    
1936 05 23 THOMAS Haydn 23 B Pattern Maker 36 Alexandra Road, Pudsey Henry Thomas Retired Police Officer * Thomas   CE66/B/161
  FOSKETT Florence 27 S Mender 24 Intake Road, Pudsey Ernest Foskett Retired Boot Machinist * Baker    
1936 05 30 WILSON Morris 36 B Engineer Ingleby, 5 Grange Road, Alvaston, Derby Frederick Wilson (dec'd) Storekeeper Cyril Wilson   CE66/B/162
  CLAYTON Phyllis 27 S Stenographer Beverton, Leeds & Bradford Road, Bramley William Ewart Clayton Engineer Vera Clayton    
1936 06 06 BEARD Bernard 26 B Clerk 40 York Crescent, Otley Road, Bradford James Beard Retired Engineer Jean? Hudson   CE66/B/163
  FOTHERGILL Mary 28 S Dressmaker 85 Town Street, Stanningley Willoughby Fothergill Newsagent A Fothergill    
1936 06 20 WILCOCK Norman 29 B Willier 1 Park Square, Pudsey Arthur Wilcock Spinner W Wilcock   CE66/B/164
  LAW Phyllis 24 S Baker 18 Albert Street, Stanningley Harry Law Cloth Miller F A Wilcock    
1936 07 04 FOSTER Arthur Edward 30 B Plumber 38 Claremont Road, Wrose, Shipley Ernest Foster Motor Engineer John Henry Rich   CE66/B/165
  RICH Florence 26 S . 1 Swinnow Avenue, Pudsey John Henry Rich Retired Sarah Ann Foster    
1936 07 04 DAVIS John 23 B Baker & Confectioner 19 Grace Square, Wortley George Davis Retired William Varley   CE66/B/166
  VARLEY Daisy 20 S Drawer 35 Astor Street, Bramley William Varley Willier & Fettler Frederick Davis    
1936 07 11 BRIGGS Herbert Arthur 31 B Clerk 16 South Bank, Queensbury Ellis Briggs (dec'd) Stone Mason May Medd?   CE66/B/167
  ROSENBURG Nancy Fielden 26 S Tailoress 43 Randolph Street, Bramley Edward Rosenburg (dec'd) Coach Painter Harold Edwin Jagger Entry ROSENBURGH  
1936 07 11 MARSDEN Thomas Barton 22 B Labourer 27 Wyther Park Hill, Armley Joseph Denton Marsden Dyer's Labourer Arthur Wilkinson   CE66/B/168
  COOPER Alice 21 S Weaver 10 Trilby Street, Bramley William Gascoigne Cooper Dyer's Labourer Clara Marsden    
1936 07 15 EASTWOOD William Henry 25 B Wool Buyer 16 Club Lane, Rodley Walter Eastwood Engineer Benjamin Eastwood   CE66/B/169
  THREAPLETON Nellie 23 S Shorthand Typist 8 Ripley Street, Stanningley Fred Thompson (dec'd) Dyer's Labourer James William Midgley    
1936 07 25 KING Horace Cyril 25 B Traveller 9 Highbury Grove, Swinnow Road, Pudsey Clement King Engineer E Nash   CE66/B/170
  RHODES Winifred 27 S Mender 1 Back Barden Terrace, Hough End, Bramley Alfred Rhodes (dec'd) Boot Operative G Rhodes    
1936 07 25 HOLLINGS Jack 25 B Drawing Overlooker 7 Vermont Street, Stanningley George Hollings Managing Overlooker L Hollings   CE66/B/171
  WILKINSON Lily 22 S Twister 25 Seymour Street, Bramley Frank Wilkinson (dec'd) Boiler Coverer E H Coy, G Hollings    
1936 07 25 NIGHTINGALE Cyril 22 B Cloth Finisher 233 Broad Lane, Bramley John Henry Nightingale Labourer William Barker   CE66/B/172
  JOHNSTONE Ethel 20 S Weaver 6 Turner's Square, Stanningley Alexander Johnstone Foundryman Annie Cater    
1936 07 25 LISTER John Killingbeck 35 B Motor Driver 1 School Terrace, Stanningley Willie Lister Labourer John Barber   CE66/B/173
  BARBER Frances 36 S Housekeeper 67 Town Street, Stanningley Henry Barber (dec'd) Fitter Arthur Lister    
1936 08 01 HILL Bertie 28 B Painter 24 Whitecote Hill, Bramley Herry Hill Retired Decorator Ernest Smith   CE66/B/174
  SEAL Florence Elsie 20 S Nurse 72 Markham Avenue, Harehills, Leeds Ernest Seal Gardener Margaret Seal, Ernest Seal    
1936 08 03 BASHAM Walter 34 B Builder's Labourer 28 Southroyd Park, Pudsey Arthur Basham Fitter C Dawson   CE66/B/175
  NUSSEY Edith 38 S Warper 24 Harley Street, Intake, Pudsey William Nussey (dec'd) Ship Builder J Basham    
1936 08 22 MARSLAND John Edgar 21 B Traveller 2 Grenfell Terrace, Bradford Roger Marsland (dec'd) Royal Navy J Tout   CE66/B/176
  TODD Nellie 24 S Hairdresser 35 Town Street, Stanningley Ethelbert Todd (dec'd) Painter & Decorator A L Tout    
1936 09 05 ROSS Harry Smith 27 B Insurance Agent 9 Astor Street, Bramley Luther Ross Cloth Miller Albert William Warner   CE66/B/177
  WARNER Sarah Ann Maud 23 S Mender 9 Astor Street, Bramley Albert William Warner Cloth Miller Luther Ross    
1936 09 12 PEEL George Alfred 27 B Baker 7 Park Square, Pudsey Fred Peel Labourer Ernest Peel   CE66/B/178
  WALKER Gertrude Annie 26 S . 15 Fern Terrace, Stanningley Fred Walker Labourer Annie Verity, F Peel    
1936 09 19 DUTTON Jim 28 B Labourer 22 Swinnow Street, Stanningley Jim Dutton (dec'd) Striker Gladys King   CE66/B/179
  MIDDLETON Agnes 27 S Drawer 7 Coniston Terrace, Stanningley Herbert Middleton Engineer H Dutton    
1936 09 26 BROOKE Ferdinand 27 B Labourer 31 Seymour Street, Bramley Herbert Brooke (dec'd) Miner W R Tunnicliffe   CE66/B/180
  TUNNICLIFFE Dorothy Maud 19 S Spinner 17 Trilby Street, Bramley William Arthur Tunnicliffe Moulder Doris Goodwill, E Proctor    
1936 11 21 HALL William 24 B Spinning Foreman 70 Theaker Lane, Armley John Hall Mechanic John Hall   CE66/B/181
  BEESLEY Kathleen 21 S Twister 7 Vickers Street, Stanningley Albert Beesley Caretaker A Beesley    
1937 01 09 CLOSE Jack 22 B Miner 53 Randolph Street, Bramley Wilfred Guy Albert Close Crane Driver Albert Watson Brown   CE66/B/182
  BROWN Zena Agnes 18 S Tailoress 53 Randolph Street, Bramley Alfred Watson Brown Railway Goods Clerk Lena Elizabeth Raine    
1937 03 06 TWINHAM Maurice 23 B Motor Mechanic 22 Tyersal Road, Tyersal, Bradford Percy Twinham (dec'd) Engine Tenter Jack Thompson   CE66/B/183
  THOMPSON Helen Marion 23 S Weaver 7 North View Terrace, Stanningley Albert Thompson (dec'd) Spinning Overlooker Sidney Twinham    
1937 03 27 TABINER John Pickles 22 B Mule Spinner Avondale, Leeds & Bradford Road, Bramley Thomas Tabiner (dec'd) Joiner T A Tabiner   CE66/B/184
  STARKEY Mabel 21 S Mule Piecer 11 Picton Place, Armley James William Starkey Cobbler F Cowen    
1937 05 12 HUDSON James Waterhouse 24 B Clerk 10 South End Terrace, Bramley William Henry Hudson Fitter W Fothergill   CE66/B/185
  FOTHERGILL Alice 24 S Telephone Operator 85 Town Street, Stanningley Willoughby Fothergill Newsagent L Gaunt    
1937 05 29 JOHNSTONE Horace Wilfred 26 B Insurance Agent 14 School Terrace, Stanningley Thomas William Johnstone Engine Man Edith Dimbleby   CE66/B/186
  BARRAN Ida 29 S . 14 School Terrace, Stanningley Herbert Smith Barran Engineer Harry Barran    
1937 06 12 THORNTON Sydney 24 B Crane Driver 1 Ingham's Avenue, Pudsey David Thornton Quarryman S Abbott   CE66/B/187
  MYERS Marion 23 S Weaver 14 Atlanta Street, Bramley John Myers Warper John Myers    
1937 06 30 WEBSTER George William 27 B Motor Engineer 55 Church Street, Woodlesford Harry Douglas Webster Grocer J W Lister   CE66/B/188
  GOLDTHORPE Cora 25 S . Victoria Hotel, Pudsey Joe Goldthorpe Publican W H Webster, Joe Goldthorpe    
1937 07 17 CARRICK Clifford 26 B Warehouse Clerk 18 St Thomas Avenue, Stanningley Fred Carrick Butcher Edward Thompson   CE66/B/189
  BUTTERFIELD Ethel 24 S Mule Spinner 6 Swinnow Place, Stanningley Ernest Butterfield Clerk Thomas * Kincey    
1937 07 17 HAINSWORTH Douglas 18 B Farmer Half Mile Cottage, Stanningley Sam Hainsworth Farmer Joseph Thomas   CE66/B/190
  WOODCOCK Dorothy Eveline 18 S Shop Assistant 2 Newlay Bridge, Horsforth Percy Woodcock Mill Worker Clara Thomas    
1937 07 31 SMITH Jack 25 B Steel Metal Worker 5 Trilby Street, Bramley Walter Farrar Labourer James Alton   CE66/B/191
  ALTON Irene 24 S Weaver 625 Leeds & Bradford Road, Bramley James Alton Commercial Traveller Ben Greaves    
1937 08 14 BOOTH Maurice 25 B Plumber 24 Peel Street, South Parade, Pudsey Ross Booth Boot repairer P Athorn   CE66/B/192
  PONTEFRACT Lydia Hainsworth 22 S Woolcomber 8 Waterhouse Terrace, Stanningley Seth Pontefract Machine Planer N A Denby    
1937 08 21 FIRTH Harold 25 B Weaving Overlooker 73 Littlemoor Road, Pudsey Bedford Firth (dec'd) Weaving Overlooker Eden? Fox   CE66/B/193
  PEACE Elsie 23 S Weaver 19 Hammerton Grove, Pudsey Joseph Arthur Peace French Drawer E H Gaunt, J A Peace    
1937 10 02 DEAN Frank 22 B Moulder 45 Randolph Street, Bramley Charles William Dean (dec'd) Tinsmith Alan Dean   CE66/B/194
  MAUDSLEY Dilys 17 S Millhand 107 Swinnow Road, Pudsey Thomas Raymond Maudsley Overlooker Thomas Raymond Maudsley    
1937 11 06 MONDS Harold Stuart 29 B Clerk Holt House, Holt Lane, Halton, nr Runcorn Albert Monds Chemical Worker C A Monds   CE66/B/195
  GAMBLE Hilda 32 S Winder 5 Queens Terrace, Stanningley Thomas Gamble Warp Dresser Harry C Woodward    
1937 11 20 MILBOURN Wilfred 24 B Piecer 6 Longfield Avenue, Pudsey Arthur Milbourn Labourer * M Knowles   CE66/B/196
  TEALE Mary Alice 22 S Box Maker 4 Ripley Mount, Stanningley Lessel Teale(dec'd) Moulder E Milbourn    
1938 04 16 LONGLEY Eric Pawson 22 B Reeler 3 Prospect Terrace, Bramley George Longley Boot Shop Assistant C Thorpe   CE66/B/197
  THORPE Annie 25 S Spinner 4 Butler Street, Stanningley Arthur Thorpe (dec'd) Labourer J Cundall    
1938 04 16 WOODS James 31 B Navvy 15 Dow Place, Hunslet, Leeds 11 James Woods (dec'd) Miner J E Backhouse   CE66/B/198
  BACKHOUSE Elizabeth 32 S Twister 10 Atlanta Street, Bramley William Backhouse (dec'd) Boot Repairer E Loveday    
1938 04 27 LAMBLE Frederick Walter 58 W Weaver 89 Cemetery Road, Pudsey John Lamble (dec'd) Contractor Samuel Keighley   CE66/B/199
  LANGLEY Nellie 44 W . 9 Clarence Terrace, Pudsey . . Ethel Keighley    
1938 04 30 NORTON George Arthur 29 B Insurance Agent 15 Gladstone Terrace, Stanningley David Norton Labourer J E Shires   CE66/B/200
  LORD Mary 29 S Weaver 15 Gladstone Terrace, Stanningley Joseph Robert Lord (dec'd) Insurance Agent H Lord    
1938 06 04 GREENER Joseph Allinson 26 B Fireman 18 Park View, Egremont, Cumberland Allinson Greener Miner N Glover   CE66/B/202
  GLOVER Phyllis 26 S Mender 11 Nora Terrace, Bramley William Glover Miller Marmaduke Richard Edwards    
1938 06 25 CRAMPTON Willie 23 B Labourer Audlea? Leeds & Bradford Road, Bramley Joseph Crampton Engineer's Fitter V C Williams   CE66/B/203
  HILTON Joyce 23 S General The Coppice, Woodhall Park Drive, Stanningley Mark Hilton (dec'd) Labourer J I Drury    
1938 07 23 WOOD Sydney 22 B Millhand 19 St Peter's Mount, Bramley Herbert Wood (dec'd) Tailors Cutter G Wood   CE66/B/204
  HODGSON Elizabeth 27 S Twister 19 St Thomas Street, Stanningley Ernest Hodgson Warper F L Rhodes    
1938 08 06 METCALFE Frank 25 B Textile Research 31 Bagley Lane, Rodley George Metcalfe (dec'd) Market Gardener Jean Blackburn   CE66/B/205
  CRABTREE Margaret 21 S Weaver 13 Coniston Mount, Stanningley Harry Crabtree (dec'd) Miner Sidney Popplewell    
1938 08 20 WALKER Frank 29 B Despatch Clerk 25 Middleton Avenue, Stoney Rock Lane, Leeds . . Frederick Charles Selkirk   CE66/B/206
  MOWTHORPE Louisa Mary 30 S Fine Drawer 10 Half Mile, Stanningley Robert Mowthorpe Warehouseman Robert Mowthorpe    
1938 09 10 GAUNT Luther 27 B Baker 24 Brick Mill Road, Pudsey Joseph Leonard Gaunt Coal Agent J Gaunt   CE66/B/207
  FOTHERGILL Bessie 23 S Typist 85 Town Street, Stanningley Willoughby Fothergill Newsagent W Fothergill    
1938 09 24 HUDSON Arthur 24 B Removal Contractor 81 Cemetery Road, Pudsey Arthur Hudson (dec'd) Removal Contractor * Hudson   CE66/B/208
  HORNE Gladys 27 S Mender 26 Atlanta Street, Bramley Albert Ernest Horne Labourer A Horne    
1938 10 29 GLEDHILL Ernest 28 B Motor Driver 8 School Place, Stanningley Richard Gledhill Railway Employee Edward Hirst   CE66/B/209
  LEE Lily 24 S Winder 8 School Place, Stanningley William Lee (dec'd) Moulder Edward Lorriman    
1938 11 12 WAITE Joseph 29 B Engineer 14 Church Hill Street, Stanningley Joshua Waite (dec'd) Moulder Edgar Waite   CE66/B/210
  RILEY Edna 26 S Tailoress 28 Fairfield Road, Bramley Clarence Riley Engineer Frank Gardener    
1938 11 16 LEE Edmund Laughton 26 B Butcher 21 Airedale Mount, Rodley John Frederick Lee Publican W Hunt   CE66/B/211
  DAWSON Mabel Lorraine 23 S Typist 21 Airedale Mount, Rodley Albert Dawson Spinner A Dawson    
1938 12 03 WRIGHT Alfred 30 B Steel Examiner 14 Bright Street, Stanningley Walter Wright (dec'd) Wire Drawer A Bruce   CE66/B/212
  BRUCE Annie 27 S Drawer 27 Astor Street, Bramley Alexander Bruce Blacksmith N Cowles?    
1938 12 24 SKINNER George 31 B Store Clerk 16 Hill Side View, Stanningley George Skinner Blacksmith W K Hudson   CE66/B/213
  HUDSON Beatty Irene 22 S Printer 4 Church Hill Terrace, Stanningley Friend Hudson (dec'd) Cartman W Skinner    
1938 12 26 WATERWORTH Norman 27 B Overlooker 284 New Milman Lane, Greengates Alderman Waterworth Woolsorter S Jennings   CE66/B/214
  ROBERTSON Evelyn 28 S Mule Piecer 12 Lowell Road, Pudsey Robert Henry Robertson Grinder E Waterworth    
1939 01 25 HODGSON James 24 B Grocer's Assistant 19 St Thomas Street, Stanningley Ernest Hodgson Warper G T Goode   CE66/B/215
  WEST Annie Harper 24 S Office Clerk 23 Fairfield Road, Bramley Tom West Retired Caretaker H V Parkin    
1939 04 01 PAGE William John 32 B Pin Setter 15 Reginald Street, Bradford William John Page (dec'd) Corporation Employee Enid? M Page   CE66/B/216
  WALKER Alice 24 S Drawer 15 Fern Terrace, Stanningley Fred Walker Grinder Fred Walker    
1939 04 08 DEARNLEY Arthur 27 B Moulder 45 Randolph Street, Bramley Fred Dearnley Sheet Metal Worker A Calver   CE66/B/217
  CALVER May 25 S Weaver 4 Nora Terrace, Bramley Harry Calver Erector L Hartley    
1939 05 20 GLOVER Alfred 31 B Motor Driver 6 Andrew Square, Farsley Horace Edward Glover (dec'd) Overlooker P Shepherd   CE66/B/218
  SHEPHERD Laura 24 S Warehouse Employee 4 St Thomas Avenue, Stanningley Leonard Shepherd Foreman L Shepherd    
1939 05 27 GILPIN George 25 B Cashier 3 Cowley Road, Rodley Albert Gilpin Works Manager M I Marshall   CE66/B/219
  SPEIGHT Marian 24 S Mender 2 Denesway, Grove Park, Stanningley Henry Speight Confectioner C Fox?    
1939 05 27 HADWIN Richard Lloyd 26 B Metal Worker 9 Reuben Street, Everton, Liverpool Joseph Hadwin Fitter Reginald Adams   CE66/B/220
  ADAMS Elsie 28 S Clerk 63 Fowler's Buildings, Stanningley William Adams Lead Worker Irene Darnbrough    
1939 05 29 MILBOURN David 27 B Piecer 115 Lowtown, Pudsey Alfred Milbourn Gardener E Milbourn   CE66/B/221
  STONES Annie Elizabeth 23 S Spinner 24 Town Street, Stanningley William James Stones Mill Worker M A Stones    
1939 06 24 KITCHIN Thomas 31 B Engineer 3 Springfield Terrace, Farsley William Kitchin Engineer Frank Kitchin   CE66/B/222
  BETHELL Marion 25 S Worsted Mender 14 Ripley Street, Stanningley Fred Bethell Boiler Coverer Fred Bethell    
1939 06 24 SMITH Sidney 24 B Engineer 8 Ross Terrace, Bramley Maurice Smith (dec'd) Joiner Laurence Smith   CE66/B/223
  BARRETT Ada Annie 24 S Spinner 8 Fern Terrace, Stanningley Herbert Barrett (dec'd) Engineer Herbert Barrett    
1939 07 08 COULSON Ernest 34 B Labourer 14 Ripley Terrace, Stanningley James Coulson (dec'd) Labourer James Buckingham   CE66/B/224
  BUCKINGHAM Iris 21 S Domestic Servant 14 Ripley Terrace, Stanningley James Buckingham Miner John Henry Coulson    
1939 07 22 FARMER Alan 23 B Engineer 4 Riga Road, Fallowfield, Manchester Leonard Farmer Clerk A Harrison   CE66/B/225
  SMITH Doris 28 S Nurse 409 Broad Lane, Stanningley Alfred Ernest Smith (dec'd) Blacksmith May Jacobs    
1939 07 22 THOMPSON Charles 44 W Textile Worker 4 Rosebery Terrace, Stanningley John William Thompson (dec'd) Insurance Agent J W Thompson   CE66/B/226
  PRATT Florence 42 W . 3 Ashfield Road, Stanningley Walter Garner Retired Weighman J W Nichols    
1939 07 29 PRATT Herbert William 27 B Gas Inspector 15 Swinnow Grove, Bramley Percy Clough Pratt Clerk William Ewart Clayton   CE66/B/227
  CLAYTON Vera 24 S Machinist Beverton, Leeds & Bradford Road, Bramley William Ewart Clayton Foreman Engineer Marjorie Pratt, Morris Wilson    
1939 08 05 MURPHY George 21 B Labourer 5 Swinnow Crescent, Stanningley William Murphy Warehouseman Nellie Ibbotson   CE66/B/228
  THISTLEWOOD Ethel 20 S Tailoress 7 Swinnow Crescent, Stanningley Jasper Thistlewood (dec'd) Engineer Lawrence Birdsall    
1939 08 12 WEBSTER Harry 33 B Baker 59 Rydall Place, Holbeck William Webster Carriage Proprietor J Webster   CE66/B/229
  KNOWLES Florence 29 S Finisher 8 Albion Road, Stanningley Frederick Knowles Coal Filler A Webster    
1939 09 02 PEDDIE Harry 23 B Packer Prospect House, Rawdon George Peddie Commercial Traveller G R Peddie   CE66/B/230
  LOBLEY Gladys 19 S Machinist 6 Albert Street, Stanningley Dean Lobley Cloth Miller H A Shaw    
1939 09 16 DENBY Maurice Arnold 27 B Painter 28 Heath Grove, Pudsey Edith Denby (mother) . H Murphy   CE66/B/231
  LEE Effie 22 S Drawer 12 Albert Street, Stanningley Matthew Henry Lee Labourer W E Shipman    
1939 09 16 CROSLAND John 26 B Painter 45 Whingate, Armley Ernest Crosland (dec'd) Warehouseman J A Paylor   CE66/B/232
  PAYLOR Olive 27 S Reeler 13 Harrison Avenue, Stanningley James Arthur Paylor Blacksmith's Striker V Paylor    
1939 09 26 BROOKSBANK Robert 22 B General Outfitter 2 Genoa Road, Wortley, Leeds Robert Clifford Brooksbank General Outfitter * R Gardener   CE66/B/233
  GAUNT Mary 22 S . 5 North View Street, Stanningley Arthur Gaunt Commission Agent N Clarke    
1939 09 30 GIBSON Jack 26 B Iron Moulder 49 Randolph Street, Bramley John Robert Gibson Iron Moulder Norah Anderson   CE66/B/234
  ANDERSON Catherine Tullie 21 S Spinner 45 Vermont Street, Bramley Robert Anderson (dec'd) Moulder John Ernest Gibson    
1939 10 07 DOUGHERTY Edward 26 B Engineer 197 Tong Road, Wortley William James Dougherty Commercial Traveller W Paylor   CE66/B/235
  PAYLOR Mary 25 S Reeler 13 Harrison Avenue, Stanningley James Arthur Paylor Blacksmith's Striker S Dougherty    
1939 11 02 KEIGHLEY Stanley Lawson 27 B Commercial Traveller 1179 Grangefield Avenue, Thornbury, Bradford Ernest Clifton Keighley Design Manager Rita Atherton, E C Keighley   CE66/B/236
  MANN Dorothy 23 S Shorthand Typist Hazeldene, Bradford Road, Stanningley Sam Mann Undertaker J C Keighley, Sam Mann    
1939 12 02 KAY Wilfrid 33 B Furnaceman 13 Vermont Street, Bramley Jack Kay Moulder George Henry Bouskill By Licence CE66/B/237
  BOUSKILL Mary Elizabeth 30 S Cook General 38 Simpson Grove, Leeds 12 Charles Bouskill Miner Tom Kay    
1939 12 09 MURPHY Maurice 28 B Fitter 16 Intake Lane, Stanningley Edward James Murphy (dec'd) Dyer's Labourer A Murphy   CE66/B/238
  GREENALL Frances Alice 31 S Burler 16 Intake Lane, Stanningley John William Greenall Carter Tom Speck, E Murphy    
1939 12 23 FARRAR David 24 B Labourer 55 Sussex Avenue, Horsforth David Farrar Miner Ada Lund   CE66/B/239
  LUND Doris Marjorie 19 S Weaver 66 Randolph Street, Bramley Clarence Blackburn Lund Miner Hezekiah Farrar    
1939 12 23 PICKLES Albert Edward 23 B Labourer 23 Woodville Place, Hunslet Harry Pickles (dec'd) Pattern Maker James Hirst   CE66/B/240
  HIRST Dorothy 32 S Drawer 35 Vermont Street, Bramley Frederick Hirst Blacksmith Ethel Northing    
1939 12 23 COULSON John William 26 B Woolsorter 14 School Place, Stanningley John William Coulson (dec'd) Labourer F Watkinson?   CE66/B/241
  WAGSTAFF Ivy 23 S Drawer 1 Lightfoot Place, Stanningley Richard Wagstaff Willier R Wagstaff    
1940 01 06 PEARSON John Charles 28 B Mule Piecer 24 Garfield Street, Bramley Richard Henry Pearson Coal Merchant G Murphy   CE66/B/242
  MURPHY Bertha 27 S Twister 5 Swinnow Crescent, Stanningley William Murphy Labourer E Murphy    
1940 01 20 TURNER Clifford Edward 20 B Motor Driver Killinghall South Camp, Harrogate Albert James Turner Miner Sylvia Holland   CE66/B/243
  HOLLAND Mary 22 S Spinner 532 Broad Lane, Bramley Albert Holland French Drawer Alfred William Turner    
1940 02 10 YOUNG Donald Hainsworth 23 B Insurance Clerk 17 Bright Street, Stanningley Sydney Young Weaving Overlooker E Dickinson   CE66/B/244
  BATES Phoebe 25 S . 28 Seymour Street, Bramley Harry Bates (dec'd) Bricklayer J Bates    
1940 02 27 WOOD Ralph 25 B Engineer 51 Woodhall Terrace, Bradford William Wood Furnaceman John William Pilkington   CE66/B/245
  PILKINGTON Berrail Lillian 20 S Typist 10 Highbury Grove, Pudsey John William Pilkington Police Constable Eliza Ann Pilkington, Caroline Allon?    
1940 03 02 KIRKHAM Bertie 24 B Electro Plater 4 Howley Park View, Britannia Road, Morley William Kirkham Lead Burner E M Kirkham   CE66/B/246
  DEAN Janet Barkley 19 S Weaver 528 Stanningley Road, Stanningley Arthur Dean Fitter H Kirkham    
1940 03 23 SWALLOW Stanley 25 B Warp Twister 36 Acres Hall, Pudsey Harold Swallow Labourer Winifred Batley   CE66/B/247
  LAWSON Doris 25 S Weaver 4 Grangefield Road, Stanningley John Edward Lawson Engineer Joel Jackson    
1940 03 25 DOWGILL Ned 39 B Chain Maker 34 Thornfield Avenue, Farsley Ben Dowgill (dec'd) Weaver P Young   CE66/B/248
  BATES Nelly 31 S Weaver 28 Seymour Street, Bramley Harry Bates (dec'd) Bricklayer E Dowgill    
1940 04 20 GAUNT Frank 25 B Clerk 31 Uppermoor, Pudsey William Henry Gaunt Retired M Clarke   CE66/B/249
  CLARKE Beryl 24 S Shorthand Typist 17 North View Terrace, Stanningley George Clarke Coal Merchant J H Collinson    
1940 05 11 WEBSTER Charles William 25 B Warehouseman 16 Belle Vue Drive, Farsley Arthur Webster Driver's Mate M Webster   CE66/B/250
  ARMITAGE Hilda 25 S Weaver 3 Lowell Road, Pudsey Richard Armitage Slater's Labourer E Lax    
SMITH Leonard BUXTON Amelia CE66/C/1 1940
LAWSON William A RAYNER Lilian CE66/C/2 1940
BARKER Reginald S WALKER Dorothy CE66/C/3 1940
TIDSWELL Alfred PICKARD Ethel M CE66/C/4 1940
RENNARD George E BLOUNT Harriet CE66/C/5 1940
KITCHING Albert W WEBSTER Amy CE66/C/6 1940
MCCABE Francis WILSON Florence CE66/C/7 1940
MATTHEWS Dennis B BRETT Dorothy I CE66/C/8 1940
CUTTLE Ronald WILKINSON Constance M CE66/C/9 1940
PARKIN Fred BRIGGS Veronica CE66/C/10 1940
HEWITT Edwin STRINGWELL Maud CE66/C/11 1940
PICKLES Ronald WARD Nancy L CE66/C/12 1940
HUTCHINSON William HAMMOND Gladys CE66/C/13 1940
HIND Frederick W LOWE Edna M CE66/C/14 1940
TAYLOR Edmund C ANDERSON Vera CE66/C/15 1940
BARRAN James E GOODALL Mary CE66/C/16 1940
BUSFIELD Clarence FARRAR Mary E CE66/C/17 1940
GILL Stephen SYKES Mary CE66/C/18 1940
BLACKBURN George ELLARBY Dorothy M CE66/C/19 1940
ATHERTON Thomas A VICKERS Edith CE66/C/20 1941
SPIKINGS Joseph H GRAHAM Lucy CE66/C/21 1941
HODGSON Ernest NORMAN Violet CE66/C/22 1941
CHAPMAN Clarence FORREST Vera CE66/C/23 1941
JACKSON Donald C WAITE Phyllis M CE66/C/24 1941
WRIGHT Reuben WINEBERG Irene CE66/C/25 1941
WHEELDON Jack HARRIS Winifred R CE66/C/26 1941
EMSLEY Robert FENTON Irene CE66/C/27 1941
LISTER James STEPHENS Annie CE66/C/29 1941
HAIST Benjamin HORSFALL Allison CE66/C/30 1941
SWALLOW Lawrence ELSWORTH Violet CE66/C/31 1941
INGHAM Charles E PHILLIPS Marjorie CE66/C/32 1941
CLOUGH George N WARD Marjorie CE66/C/33 1941
WILLIAMS Albert E REYNARD Enid M CE66/C/34 1941
SYKES Horace SIMPSON Doris CE66/C/35 1942
TURNBULL Gordon J NICHOLLS Annie CE66/C/36 1942
COULSON John H HART Elsie CE66/C/37 1942
WAITES Harry WALKER Daisy M CE66/C/38 1942
CRAVEN Ivor W INGHAM Bessie CE66/C/39 1942
JOWETT Leslie SHIRES Irene CE66/C/40 1942
WATSON Joseph A GLOVER Eva CE66/C/41 1942
LUPTON Willie BRETT Bessie CE66/C/42 1942
SHILCOCK Geoffrey E TAYLOR Dorothy CE66/C/43 1942
MAUDSLEY Albert E CLAYTON Corretta CE66/C/45 1942
WILSON Charles G TALBOT Doreen CE66/C/46 1942
MILNER Sam ROBINSON Elsie CE66/C/47 1942
GAINES Thomas MARSDEN Freda CE66/C/48 1942
BROWN Herbert KEIGHLEY Marion CE66/C/49 1942
JACKSON Peter SMITH Annie E CE66/C/50 1942
MCPHAIL Alistair R ESGATE Molly CE66/C/51 1942
WEST Donald JOHNSON Margery L CE66/C/52 1942
HUTCHINSON William C DRIVER Nora CE66/C/53 1942
MASON John L HOLLINGS Maud E CE66/C/54 1942
FIRTH Norman A WHITELEY Ethel CE66/C/55 1942
ROBERTSON Kenneth BROWN Barlow CE66/C/56 1942
BATESON Alfred G ATHORNE Winifred CE66/C/57 1942
WALKER Fred CLAYTON Martha A CE66/C/58 1943
MURPHY Edward J SPENCER Mona CE66/C/59 1943
THOMAS Charles COATES Betty CE66/C/60 1943
BROWN Robert LANCASTER Elsie CE66/C/61 1943
DACRE William R BLACKBURN Dorothy CE66/C/62 1943
MANUEL James CHRISTMAS Vera CE66/C/63 1943
COLE John W CALVER Annie CE66/C/64 1943
ELSWORTH Willie STONES Violet CE66/C/65 1943
NICHOLSON Harry ANDERSON Marjorie CE66/C/66 1943
NICHOLSON Harry ANDERSON Marjorie CE66/C/66 1943
LAWRENCE Stephen APPLEYARD Margaret CE66/C/67 1943
BROADBENT Walter HALL Ellen CE66/C/68 1943
NEW John R BARRAND Mabel B CE66/C/69 1943
NEW John R BARRAND Mabel B CE66/C/69 1943
FOSTERLING Jerome R ALLEN Joan G CE66/C/70 1943
SHAKESHAFT Ronald THROUP Sylvia CE66/C/71 1943
TASKER Edward SCOTT Winifred CE66/C/72 1944
WILSON Jack WAKEFIELD Mary CE66/C/73 1944
MOORE Robert J LORRIMAN Jessie M CE66/C/74 1944
BARKER Ronald LEE Dorothy M CE66/C/75 1944
THOMPSON James D FAULKNER Theresa CE66/C/76 1944
BEASLEY Arthur C SCOTFORD Alice M CE66/C/77 1944
DICKINSON Arthur J KAY Joyce CE66/C/78 1944
COSGROVE Thomas M BREHAUT Alice M CE66/C/79 1944
SKINNER Ernest JESSOP Florence CE66/C/80 1944
HOLDSWORTH Kellett MAUDSLEY Annie CE66/C/81 1944
HARLAND Harold CLARKE Mary CE66/C/82 1944
FEDORWICK Edward S ELSWORTH Edna CE66/C/83 1944
SMITH Albert MITCHELL Vera CE66/C/84 1944
BREHAUT Albert H HARPER Joyce CE66/C/85 1944
TEALE Ronald SMITH Lorna CE66/C/86 1945
DYER Frank HARTLEY Muriel CE66/C/87 1945
DAVEY Edward WEBSTER Mary C CE66/C/88 1945
GLADMAN Edward J GILES Kathleen CE66/C/89 1945
THORPE Jack THORBURN Mary P CE66/C/90 1945
WAITE Ronald RODWELL Rene CE66/C/91 1945
STONES Robert N YOUNG Margaret B CE66/C/92 1945
HAZELWOOD Herbert DICKINSON Edith CE66/C/93 1945
BROWN Charles F LOBLEY Phyllis CE66/C/94 1945
DANBY Edward POWELL Gertrude CE66/C/95 1945
HIGGS James KENDALL Isabella CE66/C/96 1945
MCCALL William BEESLEY Marion CE66/C/97 1945
MARSHALL Squire EAST Doris M CE66/C/98 1945
MCMILLAN Eric A PEDDER Kathleen CE66/C/99 1945
COLE Everitt L ATHORNE May CE66/C/100 1945
COULSON Thomas J WHARFE Mary CE66/C/101 1945
HOUSENCROFT Thomas SWALLOW Vera CE66/C/102 1945
BEEDLE Harold E WILSON Nellie CE66/C/103 1945
FREEMAN Herbert N STEELE Joyce CE66/C/104 1945
NEAVES Angus BODDY Gladys E CE66/C/105 1945
MCGREGOR William D GLOVER Nellie CE66/C/106 1945
COGGINS Arthur DENNISON Dorothy CE66/C/107 1945
CHAMBERS Roy E SWALLOW Ivy CE66/C/108 1945
SURR Henry H STEPHENS Kathleen D CE66/C/109 1945
BUCKLE Hubert W CRAMPTON Sylvia CE66/C/110 1945
CLAYTON John SKINNER Lily CE66/C/111 1945
BAILEY Irwin H RILEY Dorothy CE66/C/112 1946
HEWSON George BRETHERICK Marie CE66/C/113 1946
FOSTER Jack NORTON Marjorie CE66/C/114 1946
CLEVELAND Kenneth G LAMBERT Margaret M CE66/C/115 1946
STAKES Alfred MATTHEWS Constance C CE66/C/116 1946
LOCKE Ronald L CARTER Joan CE66/C/117 1946
HARDCASTLE Walter MCGREAVY Mary A CE66/C/118 1946
ROBINSON Arthur LAWTON Ethel CE66/C/119 1946
BORLAND John C WAITES Dorothy CE66/C/120 1946
THOMPSON Frederick MARSDEN Edna CE66/C/121 1946
DUFTON Fred H WORTH Noreen CE66/C/122 1946
WHITEHOUSE Charles MCGREAVY Ellen CE66/C/123 1946
CLIFT George HOOD Jane B CE66/C/124 1946
LILLEY Donald JOHNSON Evelyn CE66/C/125 1946
MILLS Sydney W TURNER Dorothy K CE66/C/126 1946
WICKS Stanley D HOLLAND Sylvia CE66/C/127 1946
SUMNER Arthur BEALHAM Margaret A CE66/C/128 1946
COULSON Frederick G WHARFE Rosetta CE66/C/129 1946
WATSON Stanley C COLLINS Anne CE66/C/130 1946
CARR William E WOOD Edna CE66/C/131 1946
STEEDEN Jack ATKINSON Betty CE66/C/132 1946
BROADBENT Samuel G CHAPMAN Margaret CE66/C/133 1946
HICK George S SHIRES Ada CE66/C/134 1946
VARLEY Harold D ROYSTON Eileen CE66/C/135 1947
BLACKBURN Arthur WARRINGTON Doris CE66/C/136 1947
EDWARDS Albert CLAYTON Lucy CE66/C/137 1947
WITCOMB Arnold CRAVEN Clara B CE66/C/138 1947
TOWERS George F BLACKBURN Audrey CE66/C/139 1947
RAYNER Raymond M ATKINSON Kathleen CE66/C/140 1947
FORREST Ernest HOLSTEAD Elizabeth CE66/C/141 1947
CORDUEX Cyril JENKINSON Eunice CE66/C/142 1947
BLACKBURN John C WHITE Audrey CE66/C/143 1947
JENNISON William STEPHENS Ethel CE66/C/144 1947
BUNYAN Steward SHELTON Ivy E CE66/C/145 1947
RHODES Donald ROBINSON Marion I CE66/C/146 1947
LONGBOTTOM Frederick E NAYLOR Marjorie CE66/C/147 1947
BAILEY Sydney BRITTON Dorothy CE66/C/148 1947
RICHARDSON Derek B GAUNT Elsie CE66/C/149 1947
LANGFORD Arthur CARR Doris CE66/C/150 1948
WOOD Donald BLACKBURN Dorothy CE66/C/151 1948
CROWTHER David D BROUGHTON Margaret CE66/C/152 1948
SCARBOROUGH Ronald KAY Audrey CE66/C/153 1948
BARRETT Raymond S NAYLOR Betty CE66/C/154 1948
COX John KIPPAX Joan F CE66/C/155 1948
LOFTHOUSE Donald PENWRIGHT Gloria CE66/C/156 1948
COOPER Stanley MITCHELL Audrey CE66/C/157 1948
BURRILL Arthur THOMPSON Iris CE66/C/158 1948
WHITELEY Jack MARSDEN Irene CE66/C/159 1948
MANNING Thomas E SCOTT Mary CE66/C/160 1948
SWALLOW Fred KIRBY Joan A CE66/C/161 1948
TIFFANY Derek W DIETRICH Katarina M CE66/C/162 1948
WESTERMAN Harry MCGREAVY Jessie CE66/C/163 1948
FOSTER Clifford K COXON Margaret CE66/C/164 1949
ASHWORTH Charles R TURNER Gwendoline CE66/C/165 1949
BROWN Alec HODGSON Annie CE66/C/166 1949
WEBSTER Norman WILSON Joan CE66/C/167 1949
MURPHY Thomas O SMITH Florence E CE66/C/168 1949
JOHNSON Clifford K STEAD Marjorie CE66/C/169 1949
REDFERN Egbert TURNER Doris M CE66/C/170 1949
SUMPNER James MURPHY Hilda CE66/C/171 1949
KAY Albert E BENSON Margaret CE66/C/172 1949
JAMES Charles RILEY Esther CE66/C/173 1949
MCGREAVY John T ELLIOTT Sadie S CE66/C/174 1949
MILLER James D HAMILTON Betty CE66/C/175 1949
KOZAK Korneliusz PERIGO Amy CE66/C/176 1949
CROMACK Lawrence A NIGHTINGALE Elsie CE66/C/177 1949
APPLEBY Jesse STOCKWELL Audrey K CE66/C/178 1949
TOWNSLEY Jack PALEY Winifred M CE66/C/179 1949
DAVEY Harold LUTY Audrey CE66/C/180 1949
WILSON Kenneth STOCKWELL Marjorie M CE66/C/181 1949
MAEER John A DUFFIELD Dorothy CE66/C/182 1949
WELLARD Leonard J MITCHELL Thelma CE66/C/183 1949
WALLS George BEST Joan CE66/C/184 1949
WALSH Jack DUFFIELD Barbara J CE66/C/185 1950
VARLEY Douglas OXLEY Hilda CE66/C/186 1950
COATES Reggie PRESSLEY Gladys M CE66/C/187 1950
TEMPLE Leslie GIBSON Betty CE66/C/188 1950
SCOTT Leslie NICHOLLS Irene CE66/C/189 1950
WOOD Alfred HAW Dorothy CE66/C/190 1950
SCRIVEN James HOOD Marion W CE66/C/191 1950
BASTOW Eric E SANDERS Charlotte R CE66/C/192 1950
WEBBER Charles E SYKES Elizabeth CE66/C/193 1950
HEMSWORTH Frank W CROWCROFT Dorothy CE66/C/194 1950
KNOWLES Jack KIRK Sheila A CE66/C/195 1950
GILES Arthur L GOODSON Joan CE66/C/196 1950
STUBLEY Albert D SINGLETON Pauline CE66/C/197 1950
PARKER Harry ALLEN Elsie A CE66/C/198 1950
CROFT Norman DIXON Hilda CE66/C/199 1950
SERCOMBE Phillip R BOTTOMLEY Mona E CE66/C/200 1950
DAWSON Ronald WOMERSLEY Nellie CE66/C/201 1950
BUSSEY Herbert WOMERSLEY Peggy CE66/C/202 1950
DRIVER Fred W YOUNG Constance J CE66/C/203 1950
BRACE Anthony DANCASTER Joan CE66/C/204 1950